Cjroen ^warL-J~éxels in het hart-, ijna tien mille voor coMare bijeen gesport „Mtskheta" wil vier ton steken in cultureel centrum Georgiërs lopen hard van stapel Geen haast HOTEL DE LINDEBOOM Opmeer huldigt lerkoe Pietje 15 ind doodgereden al loss Kratje bier legen liep verkeerd af Orgelconcert Cor Ploeg in NH kerk Oosterend Auto's vernield Ongedekte cheque Fiets vernield Gezellige dansavond Tanz-Abend met live-orkest VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ■12741 uerktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Harry de Graaf, Pefi- 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266 detenties, abonnementen, etc.: eld& De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,02220-12741 Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34 60.398. ponsoractie ten bate van een nieuwe waterzuiveringsinstal- voor EcoMare heeft ruim ƒ9600,- opgebracht. Dit bedrag woensdagavond op het strand van Paal 17 aan het eind een drukke slotmanifestatie overhandigd. Het geld was gro- eels bijeengebracht door enkele honderden jongens en meis- ian Texelse campings, die er kilometers voor liepen, fietsten vommen. Een groot succes dus. al had de organisatie (het latieteam van de Texelse Sportraad) eigenlijk op ietsje meer <end. it er dik in dat de grens van nille nog wordt gepasseerd, om- amping Sluftervallei volgende pas zijn aandeel zal leveren. Op imping aan de Krimweg werd week namelijk al een soortge- ctie gehouden, maar dan voor IZHRM. Organisatorisch was iet mogelijk om woensdag wéér campinggasten te mobiliseren; ■en week lukt dat waarschijnlijk )ok de stratenloop die woens- end in Den Burg werd gehou- ou geld in het EcoMare-laatje in brengen, maar dat viel tegen, der hardlopers had voor spon- Id gezorgd. campings lukte het stukken Eens temeer bleek dat de kam- irs een geweldig potentieel vor- In de zomer tref je ze op Texel van doe-evenementen aan. De tieleiders op de campings deze massa in beweging te en enthousiast te maken voor jede doel. Wel was het zo dat vooral jeugd wist te inspireren; deren kwamen doorgaans zelf actie maar traden op als spon- Lezingen mmige campings werd er erg verk van gemaakt, inclusief ge lijke uitstapjes naar EcoMare de deelnemende campingjeugd ie Pietje 15 van M.C. Hin, die gs werd gehuldigd voor het feit IOO.OOO kg melk leverde, zal ag acte de presence geven op :e landbouwtentoonstelling in bordhollandse Opmeer. De su- ivordt voorgebracht door een leidster in Texelse klederdracht omstreeks 11.30 uur worden I. Dat is dan de tweede hui- tinnen vier dagen, want van- was Pietje 15 het feestvarken de Landbouwdag in Den De dag in Opmeer kan wor- eschouwd als een vergrote ver in het evenement in Den Hoorn, dingen beginnen er om 9.00 in het concours hippique zijn tste paarden van Nederland te De Texelse inbreng is vooral bij thapen groot; een derde van de ™ngen is afkomstig van ons Pontweg werd woensdagoch- alle vroegte een herdershond Bieden. Een 31-jarige automobi- "Den Helder kon het dier niet 'ontwijken toen het plotseling "am de weg overstak. Het on- Bbeurde ter hoogte van de "9 Akenbuurt. Gisteren had zich Saan eigenaar van de hond bij «itie gemeld. 'schade was het resultaat van «Jtsing tussen twee personenau to de kruising Beatrixlaan/Kee- J'Jn, dinsdagmiddag omstreeks ,IJül|r. Er waren geen gewonden, f'oorzaker van de aanrijding, een inwoner van Zaandam, bleek J®jWl drank op achter het stuur ®er|. De politie nam zijn rijbewijs De Zaandammer stak de '"«an over richting Pontweg en '"de geen voorrang aan de an- Wo, waarin een gezin met drie (n uit Hoogeveen zat. De scha- dusdanig groot dat beide (shet de takelwagen moesten ofgevoerd. Eén van de auto's «al loss verklaard. tegen gereduceerd tarief terecht kon). Zeehondenverzorgers Wiebe Sytsma en Rens van der Zwaag waren er een week lang elke avond mee zoet. Ze verzorgden minstens twee keer per avond een dialezing op een camping. Maandag trad het duo zelfs driemaal op. De beloning was er uiteindelijk naar. Texelaars namen nauwelijks deel aan de actie. Slechts bij zwempark Mo lenkoog en camping De Bremakker was sprake van een Texels aandeel. Op de camping verbleef een jeugd- team van SV Texel, dat zich volgens de recreatieleiders voor EcoMare uit de naad heeft gelopen. Molenkoog is een verhaal apart. Slechts achttien personen namen aan de actie deel, maar naar verhouding zorgden zij voor de hoogste score: 71000,-. Twee Texels jongetjes waren stad en land afgeweest en zorgden met een enorme lijst sponsors voor een zeer hoge opbrengst. Lange af stand zwemster Erna Kuip knalde een half uur lang keihard door en legde liefst tachtig baantjes af, waarmee ze eveneens tot een respectabele score kwam. De groep ouderen die stee vast tussen de middag komt te zwemmen stortte eveneens wat in de pot. Per kano Het meeste geld bleek te zijn bijeen gebracht op camping De Krim: f1701,70. Deze camping bezorgde het geld ook op originele wijze bij Paal 17: per kano. Drie kanovaarders trotseerden de woeste branding en peddelden kilometerslang langs de Texelse kust. Zowel kanoërs als het geldbedrag kwamen veilig aan. Café De Slufter deed ook mee aan de actie, maar de deelnemers hoef den daar geen sportieve prestatie voor te leveren. Een grote maag was veel meer van belang, want het was daar pannekoeken eten geblazen. De grootste schrokop kreeg er vijf achter de kiezen. Samen waren de panne- koekeneters goed voor 7350,50. De prijs voor de origineelste presen tatie ging naar camping Loodsmans duin. Dat had betrekking op de tekst van een lied op de wijs van „Zeg Roodkapje". De groep had een zelf- Ludieke aankomst van de kanoêrs die voor camping De Krim een zeer hoog bedrag door de branding aan land brachten. gemaakte zeehond als mascotte, ver vaardigd van de bekende grijze huisvuilzakken. Op Loodsmansduin was drie dagen actie gevoerd, met als resultaat 71165,-. De RST-campings Kogerstrand, Om de noord en De Sheltere waren sa men goed voor 7768,75, De Turkse Tent voor 71025,70, Woutershok voor 71012,50, Prins Hendrik (waar de deelnemers op tandems rondjes van 1V4 kilometer in de harde wind reden) voor 7269,20, De Koornaar voor 7429,75, Dennenoord voor 71000,- en De Bremakker voor 7916,-. Totaal bedrag: 79639,10. Tevreden Ondanks dat het streven van het re- Da campingjeugd van Kogerstrand. Om de Noord en De Shelter toont de menigte op paal 17 het bedrag dat re bijeen hebben gesport: f768.75 Men moet dan echter wel van rechts naar links kijken om dit te ontcijferen. Het architectenbureau „Mtskheta" uit het gelijknamige stadje in de Sowjetrepubliek Georgië heeft te kennen gegeven 200 250.000 dollar (dus ongeveer f400 tot f500.000,-) te willen in vesteren in een Georgisch cultureel centrum op Texel en de daarbij behorende commerciële activiteiten. Het bureau wil dat zo spoedig mo gelijk een Texelse delegatie van vier tot vijf personen naar Georgië komt om over de plannen te praten. Aldus blijkt uit een brief van „Mtskheta" die het gemeentebestuur onlangs heeft ontvangen en waarin vooral wat betreft de commerciële kant van de zaak ideeën worden gelanceerd. De Georgiërs lopen dus hard van sta pel. Zoals bekend heeft het gemeen tebestuur van Texel onlangs jegens de minister van buitenlandse zaken van Georgië te kennen gegeven in principe positief te staan tegenover de culturele en commerciële vormen van samenwerking die vanuit het op Texel te stichten culturele centrum en vanuit een soortgelijk centrum in Ge orgië zouden moeten worden ont plooid. Het architectenbureau heeft daarop nu verheugd gereageerd, wil dat een delegatie van Texel spoedig naar Ge orgië komt om spijkers met koppen te slaan en doet „met het doel tijd te winnen" alvast enige voorstellen. Voorzitter G. Macharashvili en com mercieel directeur Z. Kebuladze van het architectenbureau achten het noodzakelijk dat een gezamenlijke on derneming wordt opgericht onder de voorlopige naam „Mtskheta-Texel" met vestigingen in beide plaatsen en met twee directeuren die voortdurend met elkaar in contact staan. „De on derneming zal activiteiten dienen te ontplooien aangaande de organisato rische aspecten voor de vestiging van culturele centra zowel op Texel als in Mtskheta. Daarnaast zou deze intermediaire onderneming de samen werking tussen onze landen inzake economische aangelegenheden en land- en tuinbouw moeten promoten" Winkel De Georgische initiatiefnemers stellen dat de vestiging van een Georgisch cultureel centrum op Texel een „be langrijk en moeilijk" werk is dat een aanzienlijke financiële inzet vereist. Ze stellen voor het projekt in fasen uit te voeren en willen beginnen met het bouwen van een winkel waar Ge orgische wijnen worden verkocht, waar een wijnproeverij is gevestigd en waar Georgisch brood wordt ge bakken. „Op die manier kan enige winst worden gemaakt en kan tegelij kertijd de richting voor verdere sa menwerking worden bepaald". Bouwplan Het architectenbureau biedt aan het bouwplan voor het cultureel centrum verder uit te werken, wil zorgen voor decoratie van het interieur met Geor gisch natuursteen en spreekt zelfs over vloerbedekking, fundering, kera miek, servies, plafonds, meubilair en aardewerk. Het architectenbureau zal ook de speciale stenen aanvoeren waarop het Georgische brood wordt gebakken en het organiseren van de aankoop en het transport van wijn en andere produkten. „Dit is een alge mene opzet voor onze samenwerking. U zult zeker nog opmerkingen en voorstellen hebben inzake dit projekt. Gedurende uw verblijf in Georgië zul len wij de mogelijkheid hebben me ningen uit te wisselen en ons projekt te promoten". De hoop wordt uit gesproken dat in de Texelse delegatie vertegenwoordigers van bedrijven zul len zitten of privépersonen die geïn teresseerd zijn in het projekt. creatieteam was gericht op 715.000,-, waren alle betrokkenen uitermate te vreden. Het slechte weer in aanmer king genomen, was dit het maximaal haalbare resultaat, zo werd gezegd. Wiebe Sytsma van EcoMare verklaar de dankbaar dat de kleine 710.000,- een welkome steun zijn, waar hij even stil van werd. Het bedrag zal worden besteed aan de vervanging van een zogeheten „haarvanger" van een der kleine filters van de waterzui veringsinstallatie. „In die orde van grootte moet je bij bedragen als deze denken", aldus Sytsma. Deze 710.000,- is dan ook niet voldoende om het gat in de financiering te dek ken. Er is nog bijna twee ton nodig om de waterzuiveringsinstallatie te kunnen betalen. Op het jongerenterrein van een cam ping gaat het soms merkwaardig toe. Dat bleek toen tussen twee groepen kampeerders onenigheid ontstond over een kratje bier. Een groep uit Assen wilde het bier kopen van een groep uit Rheden, maar die weigerde dat. Uit voorzorg verstopten de Rhe- denaren de krat in de tent voordat ze gingen te stappen. Bij terugkeer von den ze slechts lege flesjes terug. De verdenking viel automatisch op de Drenten. Toen de politie erbij werd gehaald bleek de zaak toch ietsje an ders te liggen. De Assenaren ontken den dat zij de volle krat hadden ontvreemd. Wat bleek: toen een jon gen uit Krommenie bij hen was ko men zitten en om bier had gevraagd, wezen de Assenaren naar de tent van de groep uit Rheden. „Daar staat onze krat, dus als je bier wilt heb ben...." De zich van geen kwaad be wuste Krommeniër was dus in feite de dief. De politie meende dat de he le groep verantwoordelijk was en slingerde hen op de bon. De Assena ren mochten op de camping blijven als ze hun excuses aanboden en de schade zouden vergoeden. De liefhebbers van romantische mu ziek kunnen zaterdagavond 5 augus tus aan hun trekken komen in de Ned. Herv. kerk te Oosterend, aan vang 20.00 uur. De 18-jarige organist Cor Ploeg uit Genemuiden zal deze avond een orgelconcert verzorgen. Cor Ploeg kreeg vanaf zijn achtste jaar les van de bekende organisten Jan Zwanepol en Harry Hamer, welke hij ook registreert bij concerten en opnamens. Momenteel studeert hij aan het Zwols Conservatorium. Op 16-jarige leeftijd gaf hij zijn eerste concert in Apeldoorn. Op het pro gramma van 5 augustus komen wer ken voor van onder andere Bach, Mendelsohn en Zwart. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is vrij, maar na afloop is er een collecte waarvan de opbrengst is bestemd voor de vakantieweek gehandicapten. Afgelopen weekend vielen een paar in De Koog geparkeerde auto's ten prooi aan vernielzucht. Aan de perso nenauto van een Duitse vakantiegan ger werd voor liefst ƒ1200,- schade toegebracht. Beschadigd werden de antenne, buitenspiegel en de lak (be krast). De auto stond geparkeerd aan de Ruyslaan. Van een auto die aan de Plevierstraat stond, werd de linkerbuitenspiegel af gebroken. Het gemeentebestuur heeft nog met gereageerd op de brief van het Geor gische architectenbureau inzake de stichting van een commercieel en cultureel centrum op Texel. Dat kan nog wel even duren omdat het on derwerp niet als bijzonder dringend wordt beschouwd en zeer terecht is het college van mening dat eerst dui delijk moet zijn waaraan met begint. B en W zullen moeten bepalen in hoeverre er sprake is van een culture le aangelegenheid of dat het particu liere Georgische architectenbureau in de eerste plaats commerciële oog merken heeft. Is dat laatste het ge val, dan zou er voor de gemeente nauwelijks een taak liggen, maar mo gelijk wel voor het plaatselijke be drijfsleven. Anders ligt het ten aanzien van het „museale" aspect van de plannen, waarover in de laat ste brief van Mtsketa helemaal met meer wordt gesproken. Een „Geor gisch museum" zou de mogelijkheid bieden om de expositie over de Rus senoorlog" op Texel in eer te herstel len en extra aantrekkelijk te maken door er een presentatie over het hui dige land en volk aan te verbinden, eventueel zelfs met een horecage deelte waar Georgische specialiteiten verkrijgbaar zijn. Een dergelijk projekt zou zeker in een behoefte voorzien. Voor de „Russenoorlog" op Texel bestaat veel belangstelling. Sinds de Georgische collectie is verwijderd uit het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild is er door toeristen en andere belangstellenden ontelbare ke ren naar gevraagd. Een dergelijk pro jekt, mogelijk als onderdeel van een bestaand of toekomstig (lucht- vaartjmuseum past ook uitstekend in het toeristisch aktieplan voor Texel. Het lijkt echter niet waarschijnlijk dat het Georgische architectenbureau be reid is honderdduizenden guldens te steken in zo'n overwegend cultureel- geschiedkundige aangelegenheid, maar de Georgische staat misschien wel. Verder is het twijfelachtig of de Georgiers we! een realistisch beeld hebben van de commerciële (on)mo- gelijkheden, die Texel voor hen biedt en weten wat er komt kijken voor de joint venture die zij blijkbaar voor ogen hebben. Het geeft te denken dat zij hierover tot dusver niet heb ben gerept, maar wel over details als het natuursteen en de vloerbedekking in het centrum. Kortom, er zijn nogal wat vragen. Zelfs zoveel, dat het be ter is om die schriftelijk aan de initia tiefnemers en de blijkbaar met hen sympatiserende locale en landelijke overheid van Georgië voor te leggen alvorens te besluiten een deputatie te sturen of andere kostbare activiteiten te ondernemen. Een hotelier uit De Koog kan (voorlo pig) naar een bedrag van 72500,- fluiten. Vier gasten uit Limburg, die zich flink in de watten hadden laten leggen, betaalden namelijk met een ongedekte cheque. De Limburgers hadden eerst vertrouwen gewekt door 7200,- vooruit te betalen. Toen de hotelier contact opnam met de bank, bleek dat op de desbetreffende rekening geen geld stond. Toegezegd werd dat zodra stortingen worden gedaan, de hotelier het geld krijgt overgemaakt. Het is echter de vraag of het ooit zover komt. De vier ble ken namelijk bekend bij de politie Dinsdag werd de fiets van een 47-jarige Cocksdorper totaal in de kreukels gevonden op een camping nabij De Cocksdorp. De zo goed als nieuwe fiets was een dag eerder gestolen. Aanvang 21.00 uur Iedere zaterdagavond t/m 2 september Jedem Samstagabend bis zum 2. September Groeneplaats 14 1791 CC Den Burg

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1