Bezwaren tegen huizen bij Californiëweg Narcissusfield's Noeska nationaal reservekampioen Gastgezinnen gezocht voor Italiaans koor Succes voor Texelse ponyfokster Rubberboot weg Fitness Tevoko Drukke Tally Ho met valpartijen Zondag surftocht naar Vlieland Windsurfclub houdt wedstrijd en barbecue Goede prestaties leden ZPC TX '71 Uit het politierapport Andere voorgangs Eilandcompetitie ten FAMILIEBERICHTE! PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 AUGUSTUS Donderdag 3 augustus De finale van het Texels kam pioenschap ringsteken begint om 19.00 uur in de Cocksdorp. Om 19.30 uur wordt op de Stolpweg in Den Hoorn een zeepkisten/autoped/skateboard race gehouden. Inschrijven vanaf 18.30 uur. Om 18.30 uur op het Texelveld SV Texel-FC Utrecht. De nieuwste James Bond-film „Licence to kill" gaat zijn zo veelste week in op Texel. Regis seur John Glen begon als assistent filmmontage bij beken de produkties als The Third Man (1949) en The Wooden Horse (19501. Na zijn militaire dienst werkte hij onafgebroken aan tv-, documentaire en filmprojekten. In 1969 vroeg de toenmalige Bond- regisseur Peter Hunt hem een aantal actiescènes van „On her Majesty's Secret Service" voor zijn rekening te nemen. Glenn re gisseerde en monteerde de spec taculaire opening in de sneeuw. Ook voor twee andere Bond-films The Spy who Loved me (1977) en Moonraker (1979) deed Glen het nodige werk. In 1981 vroeg producent Broccoli hem voor de complete regie. Sindsdien regis seerde hij alle Bond-films tot en met Licence to kill, die vanavond om 20.00 uur in Cinema Texel draait. Vrijdag 4 augustus In Cinema Texel draait om 19 00 en 22.00 uur „Licence to kill". Zaterdag 5 augustus Van 10.00 tot 17.00 uur wordt op en boven het vliegveld Texel de Airshow Texel 1989 gehou den. Zie het programma elders in deze krant. In de Hervormde kerk van Oosterend geeft Cor Ploeg een orgelconcert; aanvang 20.00 uur Zie bericht elders in deze krant. Zondag 6 augustus Om 10.30 uur start bij paal 33 de surfwedstrijd Texel-Vlieland. Op de speelweide aan de Ploege- landerweg houdt de boogschiet- club De Eilandschutters het tournooi „Texelronde". Aanvang 10.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Maandag 7 augustus Het subsidie adviesorgaan heeft in het raadhuis een openbvare vergadering, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Tot dusver zijn vier bezwaren inge diend tegen de plannen van Zeeman Vastgoed B.V. uit Oosthuizen voor de bouw van zes recreatiewoningen in de buurt van het „Mientje" bij de Californiëweg, vlakbij het eveneens door Zeeman te realiseren apparte mentenhotel Californië. Argument van alle afzenders is dat het bosper ceel dat voor de huizen zou moeten worden gekapt, van grote biologi sche en botanische waarde is. zodat het niet mag verdwijnen. Het betreffende terrein is in het ver leden echter aangewezen en bestemd voor seizoenwoonverblijven. Het moet als zodanig echter nog worden uitge werkt volgens de regels van artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening. Om de huizen nu al te kun nen bouwen is een artikel 19 procedure nodig en ook omdat de kapvorm van de huizen afwijkt van de voorschriften. De mensen die het betreffende ter rein liever niet aangetast willen zien, hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om te protesteren. Mevrouw M. de Vegt uit Haren schrijft: „Met stijgende verontrusting neemt een steeds grotere groep na tuurliefhebbers, vogelaars en Texe laars kennis van de enorme bouwexplosies in de recreatieve sec tor op Uw nu nog mooie eiland Texel. Milieuonvriendelijke projektontwikke- laars uit den lande lijken een behoor lijke vinger in de gemeente-bouwpap te hebben. Nodig of met...gebouwd moet er worden". Blijkens haar be zwaarschrift blijkt mevrouw De Vegt in de menig te verkeren dat op Texel het maximum van 47000 bedden „naar believen" wordt bijgesteld en dat het gemeentebestuur in dit geval van het provinciebestuur vooraf een verklaring nodig heeft dat tegen de bouwvergunning geen bezwaar bestaat en ze wil dat het gemeente bestuur die verklaring in de krant zet. De schrijfster verzet zich tegen het kappen van dit volgens Staatsbosbe heer oudste bosperceel van Texel, waardoor een woon- en broedgebied voor vogels als nachtegaal en spot vogel zal verdwijnen. Bovendien vreest ze dat het niet zal blijven bij het betreffende bouwplan. Zeeman Sinds dinsdag wordt een rubberboot vermist, die op het wad ter hoogte van De Cocksdorp een ligplaats had. Het is onbekend of het bootje is los geslagen of gestolen. Het betreft een grijs/blauw bootje van het merk Wic- kinger, lengte 4'A meter en voorzien van een buitenboordmotor van 15 pk. zou het oog ook hebben laten vallen op overige in dit bos gelegen percelen Heel kort is het bezwaarschrift van de heer H. Glas uit De Koog. Hij vindt dat er al te weinig bos op Texel is en wil daarom niet dat bomen moeten wijken voor de recreatiewo ningen. Ook mevrouw W. Boerma uit Groningen wil niet dat het bosje wordt gekapt. Volgens haar heeft de provincie ooit besloten dit door na tuurterreinen als „Het Mientje" om geven gebied niet voor bebouwing te bestemmen. Een soortgelijk protest laat de familie P. Niermeijer uit Bussum horen. De vrees wordt uitgesproken dat de voorgenomen bebouwing op het ter rein extra grote recreatiedruk op de direct aangrenzende natuurterreinen zal veroorzaken met kwalijke gevol gen voor flora en fauna aldaar. „Handhaaf het bos als natuur gebied". De termijn waarbinnen bezwaren kunnen worden ingediend tegen het Zeeman-plan eindigt 8 augustus a.s. Het voorbereidmgsbesluit dat nodig was om de artikel 19 procedure te kunnen voeren, werd onlangs eenstemmig door de gemeenteraad genomen. Ook dit jaar wordt weer, vlak voor het begin van de trainingen, fit nesstraining gegeven voor alle Tevo- koleden. De kosten bedragen 715,- per persoon, te voldoen op de eerste les. De trainingen zijn op 7, 10, 14 en 17 augustus van 21.15 tot 22.15 uur in sportschool Texel in Oude- schild. De Tally Ho die maandagavond in De Koog werd gehouden, trok een grote publieke belangstelling. Een minpunt was dat tijdens deze wedstrijd voor ongezadelde paarden en pony's nogal eens beroep moest worden gedaan op de EHBO-post. Sommige deelne mers werden gewond omdat zij geen cap droegen ter bescherming van het hoofd. Dagkampioene en tevens Texels kampioen 1989 werd Femke de Harde met haar grote pony Sindie. Uitslagen, kleine pony's: I.Claudia de Braak met Karsja; 2 Miriam de Haan met Truus; 3.Judith Smits met Scooby; 4.Titia Geerlink met Speedy, 5-Mattanja van der Vis met Kel ly; 6.Daniëlle van der Veen met Blacky. Grote pony's 1.Femke de Harde met Sindie, 2.Marijke ten Toren met Sabina, 3.Petra- Janneke Noppert met Lady. Paarden: I.Constance Stuurman met Sultan; 2.Alice Kikkert met Freya; 3.Thinka Bethlem met Twicker; 4.Petra Helsdingen met Romeo. De uitgestelde surftocht van De Cocksdorp naar Oost-Vlieland prijkt aanstaande zondag op de agenda. Het is voor de eerste keer dat in wedstrijdverband naar Vlieland wordt Zondag 13 augustus houdt Windsurf club Texel clubwedstrijden bij Dijk manshuizen. Er wordt een Olympische baan gevaren die meetelt voor het clubkampioenschap. Bij vol doende deelname wordt ook een ve- teranenwedstrijd gevaren. Een surfer is veteraan als hij of zij ouder is dan 35 jaar. Vorig jaar bij het jubileum was de veteranenwedstrijd een groot succes, de organisatie hoopt ook dit jaar op een flinke opkomst. De start is om 13.00 uur. Na afloop van de surfwedstrijden wordt door de kanti necommissie een barbecue op de dijk gehouden. Voor deze barbecue kan men zich tot en met woensdag 9 augustus opgeven bij de kantinecom missie. De kosten van de barbecue zijn 715,00, te voldoen bij de in schrijving. gesurfd. De wedstrijd telt mee voor het Texels kampioenschap en het clubkampioenschap van de Windsurf club Texel, die samen met kustzeilve- reniging Westerslag voor de organisatie zorgt. De surfers starten om 10.30 uur ter hoogte van pavil joen Vliezicht (paal 33). Via de Wad denzee wordt langs de kust van Vlieland koers gezet naar de jachtha ven van het dorp Oost-Vlieland, al waar de finish is. Na een maaltijd en mogelijke bezichtiging van het dorp, wordt om ongeveer 13.30 uur de te rugreis aanvaard. De wedstrijd staat open voor iedere geroutineerde surfer die denkt de oversteek naar het na burige Waddeneiland te kunnen ma ken. Inschrijven kan vanaf 9.30 uur, de skippersmeeting is om 10.15 uur. Twee leden van de Texelse zwem- en poloclub TX '71 hebben zich prima geweerd tijdens een wedstrijd in An na Paulowna. In het Oude Veer, een open water, werd een langebaan- wedstrijd afgewerkt, waarbij de deel nemers een kilometer moesten zwemmen. Maarten Dijker volbracht de afstand in 18 minuten en 43 se conden en jeugdlid Coen Zoon had er 25 minuten en 12 seconden voor no dig^ Een inwoner van Duisburg kreeg een proces verbaal en een rijverbod van acht uur wegens het rijden onder in vloed. De toerist werd tijdens een nachtelijke politiesurveillance aange houden. Hij bleek een alcoholpromil lage van 1,8 te hebben, ruim driemaal zoveel dan maximaal is toe gestaan. De politie slingerde een automobilist uit Gouda op de bon, omdat deze met 90 kilometer per uur binnen de bebouwde kom van De Koog reed. Een 17-jarig meisje uit Zwolle werd door de politie gesnapt toen zij in De Koog een rondje maakte in de auto van haar vriend. De auto van een Duitse toerist werd weggesleept omdat deze geruime tijd stond geparkeerd op een invaliden parkeerplaats aan de Badweg. Op een camping nabij Den Burg werd badkleding van een man en vrouw uit Heerenveen gestolen. De man be trapte de circa 18-jarige dader en zet te de achtervolging in. De dief liet het gestolen goed vallen en wist te ontkomen, omdat zijn Friese achter volger struikelde in een slootje en zich aan prikkeldraad bezeerde. Op de afslag Pontweg/Rozemj| kwamen een 23-jarige Duitse q mobilist en een 16-jarige Texels bromfietser met elkaar in bots,, zonder ernstige gevolgen. De D, had bij het afslaan verzuimd y, te verlenen aan de bromfietser het fietspad langs de Pontweg. Vijf Texelse jongens moesten Ir, zamenlijk gekochte oude autou politie inleveren. Bij controle vu bleken dat het voertuig vele gtj vertoonde en rijp was voor de; Een toerist die op de Akenbuuij door de politie werd aangehour. bleek met teveel drank op achs> stuur te zitten. Hij kreeg een verbaal en een rijverbod van at) uur. In de kerklijst van de Recreatief stond dat de kerkdienst van aa-, staande zondag in de Ned. Her* de kerk in De Cocksdorp wordt voorgegaan door M.D. Kuiper. J om 9.30 uur spreekt echter Bra: Guiljam. De dienst van de gerei; meerde gemeente in de Ned H> vormde kerk van Oosterend van donderdagavond 10 augustus u schoven naar dinsdag 8 augusti aanvang 19.00 uur. Narcissusfield's Noeska van mevrouw Kikkert-Brekeveld uit De Koog. IFoto: De Paardenkrantl De nationale New Forest pony keuring in Ermelo leverde een groot succes op voor mevrouw A. Kikkert- Brekeveld uit De Koog. Haar 7-jarige merrie Narcissusfield's Noeska bleek in haar rubriek de op één na beste pony van Nederland en werd uitge roepen tot reservekampioen. Een ontroerend moment voor de Texelse fokster/eigenaresse, want de merrie heeft als gevolg van een ernstig on geval drie jaar lang niet aan keurin gen deelgenomen. Ten tijde van dat ongeval, waaraan Noeska een strekpeesbeschadiging overhield, was de merrie kampioen van Nederland bij de 3-jarige pony's. Ze nam met succes deel aan sport wedstrijden en leek nog een gouden toekomst voor zich te hebben. Het ongeval was een lelijke streep door de rekening. Mevrouw Kikkert: „Ze heeft veertig dagen in Utrecht gestaan in het hospitaal van de facul teit voor diergeneeskunde. Ik dacht: dat komt nooit meer goed. Een sportcarrière is ze misgelopen, maar dat ze het op de keuringen weer zo goed doet, is een enorme pleister op de wonde." Mevrouw Kikkert heeft de huidige re- Op zaterdagavond 19 augustus orga niseert de sectie Kunst, Kuituur en Hobby weer een optreden van een gerenomeerd koor. Het betreft dit keer het dertig leden tellend Italiaan se mannenkoor „Soldanella", afkom stig uit Adria. Het koor kan putten uit een breed re pertoire van Italiaanse volksliederen. Daarnaast staan ook buitenlandse (o.a. Ierse) liederen en religieuze mu ziek op het programma. Het optreden vindt plaats in de NH-kerk aan de Binnenburg te Den Burg, en begint om 21.00 uur. Toegangsbewijzen a f7,50,— zijn verkrijgbaar aan de zaal, en vanaf 7 augustus bij de volgende voorverkoopadressen: Zegel heren- en jongenskleding, Weverstraat 32 te Den Burg, de Ouwe ULO, Wilhelmina- laan 1 te Den Burg en de beide VVV- kantoren in Den Burg en De Koog. Gastgezinnen Evenals voorgaande malen (o.a. bij het jongenskoor de Poolse Nachtega len en de Georgische en Roemeense dansgezelschappen) doet de sectie Kunst, Kuituur en Hobby een beroep op de Texelse bevolking om voor één nacht als gastgezin te willen funge ren voor één of méér koorleden. Juist door op deze wijze voor onderdak te zorgen, is het de afgelopen malen mogelijk gebleken om kwalitatief goe de optredens op Texel te presenteren. Het sectiebestuur hoopt dat ook de ze keer niet vergeefs een beroep op de Texelse gastvrijheid wordt gedaan. Men kan zich (telefonisch) opgeven als gastgezin bij de administratie van de sectie: tel. 15582. Hier is ook alle verdere informatie te verkrijgen. v. t V.Ï" Het Italiaanse koor Soldanella servekampioene zelf gefokt en groot gebracht. Bij haar weten is ze de enige op Texel die zich bezighoudt met het fokken van New Forest po ny's. Ze heeft een eigen stal met de naam „Narcissusfield's". Die naam is geïnspireerd door de narcissenvelden in het Koogerveld waar haar pony's grazen. De naam is in het Engels om dat haar eerste merrie rechtstreeks uit Engeland was geïmporteerd, de bakermat van de New Forest pony. Van huis uit leerde mevrouw Kikkert omgaan met pony's en paarden, maar het duurde tot 1978 alvorens ze er zelf een kocht voor haar haar dochtertje (nu een jongedame) Marit. De keus viel op een uit Engeland geïmporteerde New Forest pony, .ge woon omdat ik die mooi vond". Het was een kleine maat pony, die na verloop van tijd werd verruild voor een grote maat pony van hetzelfde soort. Het was in die tijd dat bij me vrouw Kikkert het idee opkwam met de merrie te gaan fokken. Dat bleek geen slechte gedachte, want de mer rie bleek over uitstekende eigen schappen te beschikken. Het dier kreeg zelfs het predikaat „kroonmer- rie" en behaalde een „dubbel A" voor de prestatieproef van het New Forest stamboek. Dat was het hoogst denkbare resultaat. Deze mer rie is de moeder van Noeska, waar mee mevrouw Kikkert nu zulke hoge ogen heeft gegooid. Noeska heeft in Ermelo het predikaat „ster" gekregen en kan volgend jaar (als ze tenminste een veulen ter wereld brengt) „voor lopig kroon" worden. Met de moeder-merrie heeft me vrouw Kikkert nog meer mooie fokre- sultaten bereikt. Het meest in het oog springt Noeska's halfbroertje, de dekhengst Narcissusfield's Duke, die in heel Nederland veel gevraagd is. Hoewel mevrouw Kikkert beslist geen specialist op fokgebied was toen ze ermee begon, bleek ze een fijn neus je te hebben voor een goede vader. „Zonder dat ik thuis was in het New Forest-stamboek of me door adviezen liet leiden, heb ik een mooie hengst uitgezocht. Waarom ik ben gaan fok ken? Ach, het was zo'n mooie merrie, ze had een geweldig exterieur. Te gek om dan niet te gaan fokken. Toch was ze een gewoon stamboekdier. Opvallend was dat ze daarvoor hele maal niet zulke bijzondere veulens ter wereld bracht. Pas toen ik haar als 12-jarige kocht, wierp ze goede po ny's", vertelt mevrouw Kikkert. Eén daarvan was dus Noeska. Haar vader was eveneens uit Engeland geïmporteerd. Insiders hadden me vrouw Kikkert afgeraden deze als denkhengst te gebruiken. „Mooi zui ver bloed, dacht ik eigenwijs. De ken ners versleten me voor gek, maar ik dreef mijn zin door zonder te twijfe len. Toen het lukte, zweeg iedereen." Een leek kan mevrouw Kikkert zeker niet meer worden genoemd. In de loop der jaren heeft ze heel wat ken nis vergaard. „Ik loop alle keuringen af. Maar als je paardenziek bent zo als ik, is een mensenleven eigenlijk te kort. Wat ik vooral doe is goed luiste ren. Verder lees ik de vakbladen van A tot Z." Soms komt mevrouw Kikkert zichzelf dan tegen, zoals nu in het geval van Noeska. De prestatie in Ermelo was met het enige wapenfeit dit jaar. In Muiderberg, bij de regionale NF- keuring, werd Noeska uitgeroepen tot kampioen. Voor de Texelse stal was het bovendien een aangename ver rassing dat Noeska's vier maanden oude hengstveulen werd gekozen tot de beste van de keuring (eerste pre mie). Mevrouw Kikkert is van plan het dier nog niet direct van de hand te doen. Op den duur zal ze het dier verkopen. „Pony's fok je voor kinde ren. De New Forest is betrouwbaar, heel mak. Het ideale karakter. De meeste gefokte pony's heb ik ver kocht. Op de manier zoals ik het doe, leg ik er geen geld op toe. Weliswaar ben ik slechts een kleine hobbyfok ker, maar de belangstelling is groot, ik krijg telefoontjes uit het hele Dat is ook wel verklaarbaar, va fok kwaliteit. Een goede sportpo fokken, dat is mijn streven." Zondag 6 augustus, tennisbaan Hodie M. v/d Gracht-R. v/d Bent8.30i H. Maas-R. Eelman 8.3 J. Zoetelief-P. Witte 9,3 N, Ooijevaar-N. Boon 9.3 Maandag 7 augustus, tennisbal Deuce F. de Haan-H. Endruweit20.00i Tennisbaan Heri Hodie A. Saal-B. v/d Vis 19 OOu Met groot leedwezen ontvn wij bericht dat van ons is heen gaan onze dierbare collega er gemeen directeur van het Nea lands Instituut voor Onderzoek Zee, NIOZ, te Texel en bijzoa hoogleraar Mariene Zoologiel Groningen Prof. dr. J. J. Zijlstra Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw lid Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappe Veel te vroeg is hij op 63-jn leeftijd, kort na zijn vervroegd treden als algemeen directe» mei j.l., van ons heengegaan Wij en de internationale wei schappelijke gemeenschap op; gebied van visserij-, zee- en oceaanonderzoek zijn hem a veel dank verschuldigd voor grote inzet, deskundigheid enl minnelijkheid die hij gedurendei gehele loopbaan heeft getoonl Wij zullen hem met veel waal ring blijven gedenken, terwijl voort zal leven in de vele wee schappelijke publicaties die zijn hand zijn verschenen. Directie, Cie. van Toezicht voor het NIOZ der NDV en personeel van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, Texel Faculteit der Wiskunde S Natuurwetenschappen, afd. Biologie, Rijksuniversiteit Groningen 3 augustus 1989 De crematie zal plaatsvinS maandag 7 augustus, 12.00W1 Driehuis-Westerveld. Met droefheid geven wij u ken* dat op 88-jange leeftijd is ovf* den onze lieve vader, groot-®1 overgrootvader Hendrikus Hermannus Elzinf Uit aller naam; H. H. Elzinga Texel, 3 augustus 1989 Langewaal 2, 1793 AJ De V® Gelegenheid tot condoleren"? dag 4 augustus vanaf 19.00»* en na de begrafenis aan huis. Langewaal 2. De begrafenis zal plaatsvinden* maandag 7 augustus om uur op de Algemene begraaf plaats te Den Burg. Vertrek van huis 14.00 uu'

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2