[wee Harriers sluitstuk ran Texel Airshow Sint Jan tien jaar aan de Beatrixlaan letballers oefenen in ijd om de Texel-cup Dinsdag viering met gezellige dag In stratenloop 73 deelnemers ining De Krim mist steekwagen? Zomeravondconcert: orgel en dwarsfluit Natte crossloop in De Koog Motocrossbaan gesloten „Eilandschutters" houden jaarlijks toernooi in Dennen |PAG 4 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 ^-straaljagers van de Royal Air Force zullen zaterdag voor sluitstuk zorgen van de Texel Airshow 1989. Het optreden dit vliegtuigtype dat in staat is verticaal op te stijgen en te jen en naar believen in de lucht kan stilhangen en zelfs ach- lit vliegen, wordt dan ook beschouwd als een van de hoogte ten van de show. Andere toppers zijn de demonstratie van drie Cap 230-toestellen tellende Green March-team van de okkaanse luchtmacht en het optreden van de historische iglas A26 Invader bommenwerper. Shackleton patrouillevliegtuig. ichtvaartliefhebbers krijgen za- veel waar voor hun geld, al turt organisator Ed de Bruijn het iteeds dat de demonstratie van hileense team om politieke re nen moest worden afgelast en et zes straaljagers tellende Portugal-team ook moest jen geschrapt. Dat laatste was rmijdelijk omdat de toestellen gp Texel kunnen landen en ge- moesten maken van een start van bepaalde lengte binnen «paalde afstand van Texel. Als voldeed de vliegbasis Leeuwar- aan die voorwaarden, maar de macht gaf geen toestemming het gebruik van de basis voor iel. Programma IO.OO tot 13.00 uur kunnen de airshow deelnemende toestel- oor zover zij op Texel kunnen op de grond worden bekeken, jenlijk vliegshow gaat van start 130 uur met een demonstratie Je PH-KIJK, een Bellanca De- «t stuntvliegtuigje dat onder tal laten zien hoe een recla- !p wordt opgepikt en afge- i. i.36 uur voert het paracentrum ren spectacujaire luchtlanding om 13.41 uur demonstreert rdrijf ATAS uit Teuge met de American Yale. Dit zeldzame is de voorloper van de beken- nvard maar heeft een vast lan- jestel; in Europa vliegt er één rond. 147 uur is de beurt aan de LET passagiersvliegtuig van Tsje- fabrikaat dat 20 personen kan rren. Het toestel blijft tot en insdag op Texel en zal hier en «ming van zaalvoetbalvereniging is weer begonnen. De heren van 19.15 tot 20.15 uur, de van 20.15 tot 21.15 uur. Ko- dinsdag gaat ook de junioren- 8 weer van start, aanvang oor. Nieuwe leden van 7 tot en 3jaar zijn welkom. «else politie vraagt zich af wie lenaar is van een oranje stee- in die dinsdagmiddag werd troffen langs de Nikadel. De «agen, met een draagvermogen «ee ton, staat thans bij het bu- to Koog. leste seniorenteams van de veldvoetbalverenigingen zul- 'i ook dit jaar samen voorbe de aanstaande iompetitie. Inzet van de serie 'edstrijden is als vanouds de op De eerste aftrap is zater- J9.00 uur op het C-veld van is, waar Texel 3 en 'nd 2 tegen elkaar in het 'k treden. De laatste wed- Pop woensdag 30 augustus. In negen teams deel, verdeeld 'se poules. In poule A komen 'erste elftallen van SV De Oosterend, Texelse Boys en Wede Texel 2. Bij de reserve- toen De Koog 2, Oosterend 2, Boys 2 en Texel 3 mee. Titel- W's zijn Texelse Boys 1 en 2. 'in de velden' pas vanaf 15 vrij worden gegeven, zullen "s wedstrijden op het C-veld tolse Boys worden afgewerkt. *Kl met de verbouwing kan ^Worden gebruik gemaakt 'fedkamers van Texelse elftallen moeten in onder leg zelf zorgen voor het '"maken van het veld. De eerstgenoemde vereniging moet bo vendien voor een scheidsrechter zor gen. Anders dan in de competitie, hebben de scheidsrechters de be- voegheid tijdstraffen op te leggen van vijf minuten. De scheidsrechter kan bovendien de coach verzoeken een speler te wisselen. Programma Alle wedstrijden beginnen om 19.00 uur, tenzij anders aangegeven. De volgende wedstrijden worden gespeeld op het C-veld van Texelse Boys: Zaterdag 5 augustus: Texel 3-SVO 2; zondag 6 augustus: De Koog-Oosterend; dinsdag 8 augustus: De Koog-ZDH; zaterdag 12 augus tus, 17.00 uur: Oosterend 2-Texelse Boys 2; 19.00 u: Texel 3-De Koog 2; zondag 13 augustus: 17.00 u: Texelse Boys-Oosterend; 19.00 u: Texel 2-ZDH. De volgende wedstrijden zijn op het veld van de eerstgenoemde vere niging: Donderdag 17 augustus: Texel 2-Texelse Boys; zaterdag 19 augustus: Texelse Boys 2-Texel 3; zondag 20 augustus: ZDH-Texelse Boys; don derdag 24 augustus: De Koog-Texelse Boys en Oosterend-Texel 2; zaterdag 26 augustus: Oosterend 2-De Koog 2; zondag 27 augustus: Oosterend-ZDH; dinsdag 29 augustus: De Koog-Texel 2; woensdag 30 augustus: Texelse Boys 2-De Koog 2. mogelijk ook elders in het land wor den gedemonstreerd voor potentiele klanten door de Handelsonderneming Omnipol. Om 13.54 uur geeft oud F 16-vlieger Hans Weber een „aerobic"- demonstratie met de Beech Bonanza, een opleidingsvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool. Voor een grappig contrast zorgt het bedrijf Ultragliss, dat een demonstra tie zal geven met het ultra lichte vliegtuig Mistral, dat eruit ziet als een gewoon tweedeks vliegtuig maar veel kleiner is. De Marine Luchtvaartdienst treedt om 14.06 uur op met zijn „Windmill Formation", zijnde twee Lynx heli copters. Oud-Texelaar Vanaf 14.15 uur kan het publiek oud- Texelaar Jan Maasdam als captain bezig zien met een F27 Troopship van de Luchtmacht. Het is de laatste keer want Maasdam stapt binnenkort over naar de KLM. Het bekende stunttoestelletje Pitts Special zal vanaf 14.25 uur adembe nemende capriolen uitvoeren, deze keer niet met Bert Huizinga aan de stuurknuppel maar René Meijer. De uit Engeland afkomstige Catalina vliegboot die luister bijzette aan het 50-jarig bestaan van het vliegveld, maar toen voortdurend aan de grond bleef, zal men zaterdag (vanaf 14.31) in de lucht kunnen zien. Vervolgens (14.39 uur) kiest een Dornier 228 van FR Aviation het luchtruim. Dit toestel wordt veel gebruikt voor kust bewaking en visserijinspectie. Een bescheiden formatie (twee stuks) DC 3 Dakota's zal zich om 14.46 presenteren. De ene is de bekende PH-DDA van de Dutch Dakota asso ciation, die bij de organisatie van de airshow is betrokken en de andere is een toestel van een soortgelijke vere niging uit Duitsland. Om 14.56 uur treedt het bekende maar altijd weer bewondering afdwin gende Grasshopper-team van de Kon. Luchtmacht op, met vier Alouette III helikopters en om 15.11 uur volgt een ongetwijfeld indrukwekkende de monstratie met een Mustang P51, het bekende Amerikaanse jachtvlieg tuig uit de Tweede Wereldoorlog. Om 15.18 uur is het optreden van het reeds genoemde Green March-team uit Marokko en om 15.31 presenteert zich een oud toestel van Russische makelij, de Antonov 2. Deze uit Hon garije afkomstige tweedekker geldt als een werkpaard dat op moeilijk terrein kan opstijgen en landen en daarbij een heel korte baan nodig heeft. Liefhebbers van zowel vliegtuigen als van vrouwelijk schoon worden om 15.37 uur in één keer bediend door een historisch ogende Boeing Stear- man van het bedrijf Aerosuperbatics die een meisje met zich meevoert, vastgebonden staand op de boven- vleugel. Het Shackleton patrouillevliegtuig dat zich om 15.46 uur aandient, weegt 45 ton en kan daarom niet op het Texelse veld landen. De Shackleton (vlak na de oorlog ontwikkeld uit de beroemde Lancaster bommenwerper) komt rechtstreeks uit Schotland en vliegt na zijn deVnonstratie op Texel door naar België. Nadat was besloten af te zien van de Chileense bijdrage aan de air show, werd compensatie gevonden in de vorm van het beroemde Engel se Skyhawks-team, dat zaterdag met drie toestellen een bijzonder op treden zal verzorgen. Het zijn drie lichte motorzweefvliegtuigen van het type RF 4 van het Engelse Aviation Special Developments die een „bal- let"-uitvoering in de lucht zullen ge ven op muziek van Pink Floyd. Om 16.08 uur komt de Fokker 100 een paar keer voorbij. Dit optreden heeft een tijd aan een zijden draadje gehangen, maar kan nu toch defini tief doorgaan. Om 16.18 uur is een show gepland van de grote Chinook helikopter van de Royal Air Force, maar er is een kleine kans dat dit onderdeel moet worden geschrapt of door iets anders vervangen. Om 16.25 verschijnt de historische Douglas Invader bommenwerper van de Scandinavian Historie Flight en om 16.34 wordt de show besloten met het Harrier-optreden. Daarbij zal overigens maar één toestel daadwer kelijk vliegen; de andere blijft aan de grond ter bezichtiging. De Harriers ar riveren vandaag al op Texel en ver trekken pas maandag. Parkeren Bezoekers van de airshow (entree f6,- voor alle leeftijden) kunnen hun auto kwijt op een groot terrein tegenover het vliegveld en dienen gebruik te maken van een der twee speciale toegangen ten noorden van het para centrum. Wie de auto wil thuislaten kan gebruik maken van gratis AOT- bussen die van 9.00 tot 18.00 uur pendelen tussen de veerhaven en het Twee van de drie toestellen van het Skyhawks-team, dat zaterdag een ,,balletuit- voering" op muziek zal geven. vliegveld en van 10.00 tot 18.00 uur tussen Den Burg (Elemert), de Koog (evenemententerrein Nikadel) en het vliegveld. Dienstbus Om veiligheids- en verkeerstechni sche redenen zal de Postweg ter hoogte van het vliegveld voor door gaand verkeer zijn gesloten. Het ver keer tussen Den Burg en De Cocksdorp wordt omgeleid via de Slufterweg, Zanddijk en Muijweg. De dienstbus van de AOT wijkt uit door via Slufterweg en Hoofdweg te rij den, waardoor zaterdag de haltes bij het vliegveld. Zuid Eierland en Vruchtbaaroord niet worden aan gedaan. Op de Hoofdweg geldt zaterdag een stopverbod en op de doorgaande we gen rond het vliegveld mogen geen toeschouwers staan. De MAB-club zal zaterdag de achter het vliegveld gelegen motorcrossbaan niet gebrui ken. Dit gebeurt op verzoek van de Rijksluchtvaartdienst, die scherpere veiligheidsregels hanteert dan in het verleden, naar aanleiding van het ver schrikkelijke ongeluk dat bij de vlieg show op Ramstein is gebeurd. Een ander veiligheidsvoorschrift is dat de aan de show deelnemende vliegtui gen slechts tot een bepaalde afstand in de richting van het publiek mogen vliegen. Met de vliegshow is een bedrag van f80.000,- gemoeid. Begin deze week werd nog gevreesd dat dit geld in het water zou vallen, omdat de weersvooruitzichten verontrustend waren, maar het ziet er nu naar uit Jfat het' drobg en overwegend zonnig xzat zijn. Elke 250e bezoeker van de Airshow krijgt een gratis rondvlucht met de DDA-Dakota, direct na afloop en voor alle bezoekers is er een programma boekje. In de Ned. Herv. kerk van Oosterend wordt dinsdagavond een zomer avondconcert gegeven. Deze keer door Ronald van der Veen (orgel) en Trudy Ott-Manshanden (dwarsfluit). Ronald van der Veen studeerde in 1988 af aan het Sweelinckconserva- torium te Amsterdam. Docent was Bernard Bartelink. Momenteel stu deert hij kerkmuziek bij Jos v/d Kooy aan het Alkmaarse conservatorium. Hij is als organist verbonden aan de Ev. Luth. kerk in Alkmaar en aan de Petrus en Paulus kerk in Den Helder, 's Zomers speelt hij regelmatig met het Michaëlskoor in Oosterland op Wieringen. Trudy Ott, woonachtig in Westerland-Wieringen, speelt al een paar jaar in een blaas-trio (fluit-hobo- fagot) waarbij V/d Veen nogal eens de basso-continuo-partij op klavecim bel speelt. Het programma voor dins dag is als volgt: 1. Orgel, Preludium en Fuga f-moll BWV 881 - Joh. S. Bach; 2. fluit orgel, Siciliana (uit: Sonate in Es-dur BWV 1031); 3. orgel, Allegro en Alle gro di molto voor een „flötenuhr" - C.Ph. E. Bach; 4. orgel. Sonate per Organo in d, Andante, Allegro, Largo, Allegro e spiritoso - Bald. Galuppi; 5 fluit orgel. Andante in C - W. A. Mozart; 6. orgel. Voluntary in d. Opus 7 nr. 3, Adagio, Allegro, Volun tary in G. Opus 7 nr. 9, Largo Stac cato, Vivace - John Stanley; 7. orgel, Fughetta nr. 3 en nr. 5 uit: 12 Fug- hettes opus 123a - Jos. Rheinberger; Onder ongunstige weersomstandig heden (regen en harde wind) ging zondagavond de achtste crossloop van De Koog van start. Mede hierdoor verschenen er slechts 119 deelnemers aan de start. Bij de heren had Theo Franchimon deze keer geen concurrentie en kwam als eerste over de meet. Aanstaande zondag start om 19.30 uur de negen de Kooger crossloop. Inschrijven van af 18.00 uur in de kantine van SV De Koog aan de Boodtlaan. Heren 4 km: Marcel Boetien 16.24; Frank van Hebei 17.16; Norbert Eelman 17.40. Dames 4 km: Marijke Stark 19.24; Ingrid van Lubek 20.54; Tilly Eelman 21.12. Heren 8 km: Theo Franchimon 28.46; Jan Zijm 29.15; J. Hars 29.52. Heren veteranen 8 km: H. Bos 30.01; W. Harder 31.27; N. Vergouyw 32.34. Jeugd 114 km jongens: Jeroen van Soest 5.33; Ger- brand Zoetelief 5.47; Robbert Bakker 5.48. Jeugd 1% km meisjes: Merlin Huisman 6.04; Ilse Beerling 6.35; Janny Blonk 6.40. Jeugd 4 km meisjes: Eva Schermer 21.06; Sabme Bey- ert 21.47; Natasja Koopman 22.00. Jeugd 4 km jongens: Bastiaan van Hebei 18.08; Ri chard Stevens 18.18; Ronny v/d Slikke 18.26. Het is dinsdag 8 augustus feest in huize Sint Jan, want dan is het na melijk alweer tien jaar geleden dat het gebouw aan de Beatrixlaan in gebruik werd genomen. De gebeur tenis draagt geen officieel karakter, maar is meer een gezellige dag voor de bewoners. Iedere belangstellende is overigens van harte welkom. In feite schrijft Sint Jan al geschiede nis vanaf het begin van de 18e eeuw. Kronieken van het roomse ar menhuis dateren van 1777. Wie toen onderdak in het armenhuis wilde hebben, moest arm en behoeftig zijn. Vlak voor de tweede wereldoorlog werd de naam „armenhuis" vervan gen door „St. Jan stichting". Dit had te maken met het inmiddels wat be laden begrip „arm", maar ook met de rerlatie met de Texelse katholieke pa rochie „St. Johannes de Doper" en met de komst van de Eerwaarde zusters. In 1954 werd op initiatief van het bestuur van de RK Armen zorg van Den Burg de „Stichting RK Rusthuis Sint Jan" opgericht. Het bestuur van deze stichting bestond uit vertegenwoordigers van alle RK kerk- en armenzorgbesturen van Texel. In 1957 werd een nieuw ge bouw aan de Molenstraat in gebruik genomen. Maar na ruim twintig jaar bleek deze accommodatie volledig verouderd en verhuisde Sint Jan in 1979 naar de huidige stek aan de Beatrixlaan. Identiteit Na tien jaar zijn er natuurlijk de nodi ge zaken veranderd in het huis, maar sommige juist niet. De gezelligheid bijvoorbeeld en ook de roomskatho- lieke identiteit (ondanks dat al jaren ongeveer een derde deel van de be woners niet katholiek is). Wat de af gelopen tijd wél veranderde, is de langzaam maar zekere toename van de recreatie-activiteiten voor de be woners. Naast de toneel- en muzie kuitvoeringen, soos, bingo en biljarten, kan men nu ook deelnemen aan handvaardigheid, muziek en gymnastiek. Op deze activiteiten ko men ook de bejaarden die rondom Sint Jan wonen graag af. De wijk- functie die Sint Jan vervult, wordt hierdoor nog versterkt. De omwonen de ouderen kunnen namelijk gebruik maken van de eerste hulp en het bejaardenalarm en kunnen de kerk diensten in de kapel bijwonen. Met de uitbreidingsplannen die Sint Jan heeft (alsmede de Stichting Be jaardenzorg met de bouw van extra bejaardenwoningen in de directe om geving), kan deze functie verder wor den uitgebouwd. De plannen verkeren nog in een pril stadium. No dig is het zeker, gezien de wachtlijst. Hierbij moet in aanmerking worden genomen dat de criteria om gehuis vest te mogen worden, de laatste ja ren steeds zwaarder zijn. Moest je vroeger praktisch nog goed en ge zond zijn, vandaag de dag moeten er zich al dringende lichamelijke en/of geestelijke problemen voordoen, waardoor thuis wonen niet meer mo gelijk is. Wat niet rechtstreeks met Sint Jan te maken heeft, maar wel met de Eerwaarde zusters die al jaren in Sint Jan wonen en werken, is het inzame len van gedragen kleding. De hoe veelheid neemt elk jaar toe. De laatste keer ging zo'n twintig ton kle ding en schoenen, keurig per bestem ming gesorteerd, gestreken en hersteld, naar de missie en naar Oostbloklanden. Kleding die zeker niet in sloten wordt gedumpt, zoals onlangs in een Tros Aktua-uitzending werd gesuggereerd. Feestdag Het programma op dinsdag begint om 9.30 uur met de viering van een Heilige Mis. Daarna is om circa 10.30 uur koffie, en een borreltje. Om 12.00 uur zal (alleen voor bewoners en per soneel) een barbecue worden gehou den. Vanaf 19.00 uur gaat het programma verder met een gezellige avond met o.a. de kinderdansgroep, film van de opening van het oude Sint Jan en een echte Texelse voor dracht. Familie, kennissen, buurtbe woners en ander belangstellenden zijn welkom om voor het eerste of opnieuw kennis te maken met het huis en de bewoners. Wie niet op dinsdag kan, mag ook een andere keer langskomen, want de deuren van Sint Jan staan altijd voor ieder een open. 8. fluit orgel, Air. bew. Rogier van Otterloo - G. Ph. Telemann; 9. orgel. Sortie in F - César Franck; 10. fluit orgel. Rondo I - Rogier van Ot terloo. Ook dit concert wordt georganiseerd door de raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken en is gratis toegankelijk. Bij de uitgang van de kerk wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. In verband met de luchtvaartshow is de motocrossbaan van de M.A.B. club op zaterdag 5 augustus de ge hele dag gesloten. Op zondag kan er weer normaal gebruik gemaakt wor den van de baan. Boogschietvereniging „De Eiland- schutters" houdt zondag de jaarlijk se „Texelronde". Dit toernooi, dat voor de dertiende maal plaatsvindt, wordt niet zoals gebruikelijk gehou den op het terrein van Texelse Boys, maar op de speelweide aan de Ploeglanderweg in de Dennen. De aanvang is 10.30 uur en toeschou wers zijn van harte welkom. In het vijftiende jaar van haar be staan maakt deze kleine Texelse vere niging een bloei mee. De opleving was ook noodzakelijk, want het le dental was vorig jaar gedaald tot slechts vijf actieve boogschutters. Een wervingsactie door middel van Texelaartjes afgelopen winter leverde resultaat op. Vijftien personen rea geerden en bezochten de trainingsa vonden in sportzaal De Ferrever in Den Burg. 's Zomers wordt buiten geoefend op een stuk land van lid Kees Bakker in De Westen. Wie meer informatie wil hebben over de ver richtingen van ,,De Eilandschutters" kan contact opnemen met de secre taris van de club, Han Keyser, De Houtmanstraat 55, tel. 14132, of met p.r.-man Paul van Heerwaarden, Waa- lenburgerdijk 6, tel. 14279. Voor het toernooi van zondag zijn ook verenigingen van de overkant uit genodigd, alle uit het district Noorholland-noord. Er wordt gescho ten op de 25- en de 35-meter baan. Alle deelnemers mogen twee maal 36 pijlen afvuren. De banen zijn uit gezet op het achterste veldje. De stratenloop die woensdagavond door de Atletiekvereniging in Den Burg werd gehouden in het kader van de ,,Dag van de sport" trok 73 deelnemers. Winnaar bij de heren senioren werd Lutz Lohse die de 8,8 km aflegde in 29 minuten en 54 seconden. Tweede werd Wim Liefers (30.35) en derde de Texelaar Theo Franchimon (30.45). Het ging er vrij spannend toe Lohse nam wel onmiddellijk de leiding maar bouwde zijn voorsprong langzaam en zeer geleidelijk op. Voor de Atletiekvereniging was het evenement winstgevend, want er werd inschrijfgeld geheven. Daar stonden geen kosten tegenover aan gezien die werden gedragen door de ondernemersvereniging. Bij de meisjes tot en met 9 jaar (die één ronde van 2,2 km liepen), werd Judith Kastelijns met 12.52 eerste en Lisa van Hebei met 12.54 tweede. Jongens tm 9 jaar: 1. Jeroen van Soest (9.19); 2. Ivo Huizinga uit Den Burg (10.06); 3. Erik van Soest (10.43). Meisjes 10 tm 15 jaar (4,4 km). 1. Eva Schermer (20.20); Natas- ja Koopman (20.22); 3. Tosca vd Brink (20.59). Jongens 10 tm 15 jaar (4,4 km) 1. Frank van Hebei (15.15); Gert Jan Liefers (16.15); 3. Bastiaan van Hebei (17.09). Dames (4,4 km). 1. Ingrid van lubek (18.50); 2. Jante Heethuis (23.07); 3. Carla Roeper (23.10). Veteranen (8,8 km). 1. Wil- fried Ursinus (32.31); 2. Willem Da- man (34.21); 3. W. Schermer (36.56). Het nieuwe Sint Jan aan de Beatrixlaan staat daar alweer tien jaar.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5