Cjrom <2wartsjexels in het L, \irshow organisatorisch hoogstandje luim 7000 retalende jezoekers Ontwerpprogramma sociaal culturele activiteiten Vervaarlijke duinbrand snel tot staan gebracht ■n Acht wijzigingsvoorstellen Dankzij hulp tientallen recreanten: Bedrijfsongeval had veel erger kunnen aflopen »ny mishandeld? - .GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.404 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 ft, advertenties, abonnementen, etc.: ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jgon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 (,fl. parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ^werktijd deze week tot en met dinsdag as.. Tessa de Graaff, Pater ^lein 3. 179^ ^en ®ur9- te'e1°on 02220 - 15639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f 1,— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34,60.398. zaterdag gehouden Texelse vliegfeest heeft meer dan 7000 alende bezoekers getrokken. Die genoten met volle teugen en der uitstekende weersomstandigheden van een aantrekkelijk Dverwegend rustig programma, dat op informatieve wijze [d gepresenteerd en waarbij zich geen ongelukken of gevallen ernstige technische pech voordeden. Ook de aan- en afvoer het publiek verliep voorbeeldig, zodat de Airshow Texel I9 als een organisatorisch hoogstandje de geschiedenis kan lan. oiganiserende stichting (waarin IV. Luchtvaarterrein Texel en de ii Dakota Association zijn verte- Mordigd) is met de meer dan betalende kijkers dik tevreden, vliegfeest van drie jaar geleden tngeveer hetzelfde aantal en het intussen wel vast dat dit onge- het maximaal haalbare is op het itrisch gelegen Texel, waar tege- itjd niet meer dan 50.000 perso- janwezig kunnen zijn. Hoe groot langstelling zaterdag was als niet betalende toeschouwers ■r. buiten het veld worden meege- <d, kan slechts worden geschat het staat wel vast dat er totaal dan 10.000 mensen hebben ge- Tot de niet betalenden hoord- honderden mensen die het ;iatis opmochten omdat ze lid «n de Dutch Dakota Associati- Harmonieus bultelend op muziek van Pink Floyd: de drie motorzweefvliegtulgen van het Skyhawks-team. on, vertegenwoordigers van sponso rorganisaties, genodigden en de duizenden die het spektakel meebe leefden vanaf de berm van de Hoofd weg en andere wegen in de buurt van de luchthaven. Dat gratis kijken vanaf de openbare weg kon alleen als men zich daar heen te voet of per fiets begaf, want voor auto's was daar op dringend verzoek van de Rijksluchtvaartdienst een stopverbod afgekondigd. De or ganisatie had die mensen natuurlijk liever als betalende gasten op het veld gehad, maar ligt er niet wakker van. Financieel is er geen vuiltje aan de lucht want bij 4000 betalende be zoekers zou het evenement al slui tend zijn geweest, hoewel dit vliegfeest het kostbaarste was dat ooit op Texel werd gehouden. Zonder auto Meer mensen dan ooit tevoren heb- ben van de fiets of het openbaar ver voer gebruik gemaakt om de show te bezoeken. Vooral de Amerikanen on der de aan de show deelnemende vliegers verbaasden zich over de enorme aantallen fietsen die op het veld waren gestald. Op een gegeven moment was er zelfs sprake van een file van fietsers! Op onverwacht grote schaal werd ge bruik gemaakt van het gratis busver voer van de AOT vanaf de veerhaven, Den Burg en De Koog. De busonder neming had voor deze gelegenheid een extra grote (gelede) bus van het vasteland laten komen en die was hard nodig. Totaal werden zo'n 2500 personen naar en van het veld ver voerd. De overkantse bezoekers van de show waren er vroeg bij. Al om half negen 's morgens kon met volle bussen worden gereden. Met de ex tra grote bus konden tegelijk 130 personen worden ver voerd; de gewone bussen namen er telkens 100 mee. Veel sportvliegers uit binnen- en bui tenland grepen de gelegenheid aan om naar Texel te komen. De Texelse luchthaven ontving 250 toestellen met totaal ongeveer 1000 inzitten den. Dat was mede het gevolg van de goed opgezette promotie. De re clameposter voor het vliegfeest was op vele vliegvelden in West Europa opgehangen. Het merendeel van de buitenlandse bezoekers bestond uit Duitsers, maar er waren ook Engel sen, Belgen, opvallend veel Denen en één vliegtuig kwam zelfs uit Spanje. Onder de bezoekende toestellen wa ren dertig „historische" vliegtuigen die afkwamen op de door de DDA georganiseerde Fly In die bij het vliegfeest was „inbegrepen". Dat aantal viel een beetje tegen, maar het aantal vliegende bezoekers in zijn geheel betekende een record. Wijzigingen Bij een vliegfeest is het bijna onver mijdelijk dat door technische of ande re onverwachte omstandigheden moet worden afgeweken van het aangekondigde programma. Maar ook wat dat betreft is een verheugend feit te melden: niet eerder was er zo weinig „uitval". Het aangekondigde oppikken en weer lossen van een reclamesleep door het door het maandblad „Kijk" gespon sorde Bellance Declaton stuntvlieg- tuigje, ging niet door omdat vergeten Lees verder pagina 5 De 21-jarige René Huitema uit pol der Het Noorden heeft aan het be drijfsongeval, waarvan hij woensdagavond slachtoffer werd, slechts" een zware hersenschud ding overgehouden. Aanvankelijk leken de verwondingen ernstiger en werd gevreesd voor beschadi ging van één of meerdere nekwer- vels. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Huitema, die in dienst is van een loonbedrijf uit Oosterend, zou woens dag omstreeks zes uur 's avonds met een collega een land aan de Ooste- renderweg draineren. Het ongeval ge beurde toen de draineermachine vanaf een wagen werd neergelaten en over stalen rijplaten de weg werd opgereden. Deze rijplaten worden vanaf de tractor bediend en werken op oliedruk. Plotseling viel de oliedruk even weg en dreigden de platen in hun oude stand te springen. Huitema zag het en wilde dit voorkomen via de handbediening. Juist op dat ogen blik klapten de platen omhoog en troffen de jonge loonwerker hard in de nek. Huitema belandde door de klap met zijn gezicht tegen een ande re stalen plaat, overigens zonder bek neld te komen zitten. Met spoed werd Huitema, die vrijwel voortdu rend bij kennis was, per ambulance naar het Geminiziekenhuis in Den Helder vervoerd. Behalve een zware hersenschudding werden daar een hoofdwond en schaafwonden in het gezicht geconstateerd. fchlsche LET 410, die 20 personen kan ww Irappeerde door de zeer korte start- Wfoflsbaan die hij nodig heeft. wny van een meisje uit Den !n heeft in de nacht van donder- 'P vrijdag aan zijn weiland aan verwondingen opgelopen, wmoeden bestaat dat het dier onverlaten is opgejaagd en mis- telfs mishandeld. Het hek van ntüand was zwaar beschadigd, bondingen, een snee van zo'n ''centimeter en een vleeswond "Sstreek, zijn niet gevaarlijk. Me getuigen worden verzocht "melden bij de politie, telefoon Met het schrikbeeld van de bosbran den in Frankrijk voor ogen is zondag middag een snel oprukkende duinbrand ten zuiden van camping Kogerstrand bedwongen. Tientallen strandgangers en campinggasten schoten de brandweer te hulp en wisten meppend met vuurzwepen de vlammen te doven. Op één plaats dreigde ook het aangrenzende den nenbos vlam te vatten, maar het vuur kon daar in de kiem worden gesmoord. De schade bleef hierdoor beperkt tot een zwartgeblakerd ter rein van circa 100 bij 150 meter. „Zonder die massale hulp hadden we met de handen in het haar gestaan", aldus een opgeluchte woordvoerder van de brandweer. Omstreeks tien voor vier werd alarm gegeven. Al uit de verte was duidelijk dat er een flin ke brand woedde Een dikke rook wolk steeg op van achter het dennenbos aan de Ruyslaan. De eer ste brandweerwagen had moeite om het bedreigde duingebied te bereiken. Geparkeerde auto's van strandgan gers versperden de ingang van het brandpad. Met vereende krachten on der leiding van de politie werden de auto's aan de kant gezet. Verderop was de doorgang echter andermaal versperd, ditmaal door een houten paal. Medewerkers van staatsbosbe heer in een jeep losten het probleem resoluut op door de paal omver te rij den. Inmiddels stonden op de top van de duinen al tientallen veron truste en nieuwsgierige mensen naar de brand te kijken. Gretig grepen ze de mogelijkheid mee te helpen aan. Brandweer en staatsbosbeheer deel den vuurzwepen uit en met man en macht ging men de vlammen te lijf. Wonderbaarlijk snel werd het vuur tot staan gebracht. Juist op het moment dat de brandweer arriveerde dreigde een zeer penibele situatie te ont staan, doordat ook enkele bomen in het bos aan de Ruyslaan in brand waren geraakt. De windrichting was echter gunstig (richting zee), zodat het vuur zich niet snel verspreidde Dankzij snel ingrijpen met vuurzwe pen en een motorzaag had men de brandhaard snel onder controle. Het nabijgelegen campinggedeelte is geen moment in gevaar geweest. De brandweer heeft nog tot half ze ven nageblust. Hoewel de wagens over grote eigen watertanks beschik ken, moest enkele malen worden ge pendeld tussen de brandkraan aan de Ruyslaan (ter hoogte van het Maar tenhuis) en het verbrande terrein. Over de oorzaak van de brand valt weinig met zekerheid te zeggen. Open bontgeschilderde twoedekkertjes vormden een opvallende verschijning temidden van de geparkeerde historische vliegtuigen. ,r that vuurzwepen het vuur te lijt. Het ontwerpprogramma voor sociaal culturele activiteiten voor 1990 wordt donderdag besproken in de vergadering van de raadscommissie voor welzijnsbeleid, die om 19.00 uur in het raadhuis wordt gehouden. De inspraakprocedure is veranderd: tegen het ontwerpprogramma kon geen bezwaar meer worden ge maakt, maar er konden schriftelijk voorstellen tot wijziging worden in gediend. Er is gevraagd om totaal acht wijzi gingen. Eén daarvan nemen B en W over. Het ontwerpprogramma is een stuk dunner uitgevallen dan voorgaande jaren. Dit komt omdat er alleen acti viteiten in worden vermeld die door derden worden gedaan en waarin de gemeente subsidieert. Er wordt geen totaaloverzicht meer gegeven van ge meentelijke inspanningen op sociaal cultureel gebied. De volgende bedragen zijn in het pro gramma geraamd: Het administratief apparaat van de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk krijgt f176.224,-. Voor vormings- en ontwikkelingswerk komt f724.030,- beschikbaar. Het Jeugd- en Jongerenwerk staat voor f185.170,- in het programma. Er is f72.683,- geraamd voor cultuur, hob by en amateuristische kunstbeoefe ning en f152.946,-voor sport, sportieve recreatie en recreatiesport. De musea krijgen f332.641,- en voor dorps- en dorpshuiswerk is f245.481,- beschikbaar. Er staat f106.740,- voor het ouderenbeleid in het sociaal cultureel jaarprogramma en f58.350,- voor diverse subsidie- vormen. Wachtgeld Het Jeugd- en Jongerenwerk heeft twee wijzigingsvoorstellen tegen het programma ingediend. Door wacht geldverplichtingen voor de ontslagen jeugdwerkbegeleider moet de raam- subsidie worden verhoogd, anders kan men niet meer voldoen aan de CAO-verplichtingen. Het college is het hiermee eens en de subsidie voor Jeugd- en Jongerenwerk zal daarom met f6034,- stijgen tot f153.458,-. Afgelopen jaar heeft het jeugd- en jongerenwerk een aparte subsidie aanvraag ingediend voor de luilakvie ring. Deze werd gehonoreerd, maar had een eenmalig karakter. Men wil weten of in de begroting structureel een bedrag voor activiteiten van Ta- siel wordt opgenomen of dat iedere keer een aparte aanvraag moet wor den ingediend. Het Jeugd- en Jongerenwerk krijgt jaarlijks een raamsubsidie en men mag deze naar eigen inzicht beste den. Het college van B en W heeft duidelijk gemaakt bij het toekennen van de eenmalige subsidie voor de luilakactiviteiten dat deze bijdrage in dertijd werd gegeven omdat het col lege ervan uit ging dat het Jeugd- en Jongerenwerk nog geen ervaring had met het begrip raamsubsidie en daar om vlak voor luilak voor een pro bleem kwam te staan. Het college heeft één keer willen helpen, maar houdt voor de toekomst vast aan de raamsubsidie. De beheerscommissie van d' ouwe Ulo heeft aanvragen voor investe ringssubsidie gedaan. Men krijgt van af 1986 een raamsubsidie, maar heeft daarvan nog niet voldoende kunnen reserveren om enkele vervan gingen te bekostigen. Het college van B en W vindt dat de beheerscommissie maar een lening moet afsluiten als men niet voldoen de tijd heeft gehad om te reserveren. „De meeste stichtingen of onderne mingen beginnen op nul en moeten de eerste keer alles lenen. De beheer scommissie heeft dus eigenlijk drie jaar voorsprong", aldus B en W. Geen bewijzen De Stichting Kinderdagverblijf Texel vraagt waarom geen geld voor op vang is gereserveerd in het sociaal culturele programma. Dat is omdat het rijk in de toekomst alleen een bij drage zal geven voor nieuwe kinder- dagopvang. „Als zwart op wit staat dat we al geld hebben geraamd is het niet nieuw meer en lopen we de kans op rijksgeld mis", verklaart Ger Praamstra van de afdeling Sociale Zaken, Zodra bekend wordt wat het rijk aan bijdrage wil geven en de ge meente haar beleid over deze zaak heeft bepaald, zal duidelijk worden hoeveel geld voor kinderdagopvang op Texel zal worden verstrekt. Bibliotheek De Stichting Openbare Bibliotheek Texel heeft het er moeilijk mee dat men geen f314.770,- krijgt, maar het met f2284,- minder moet doen. Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1