Groen ^warLGJéxels in het harL, {akker wil autogebruik )p Texel terugdringen ,l\lu ophouden met die nderwetse spelling Raadsleden: iets doen tegen leegstand huizen exel eiland met waterhoofd? a Brandweer bevrijdde gewonden eumkes over straatnamen: heilige dansavond Tanz-Abend roet live-orkest Roes uitslapen Weggesleept Snelheidscontrole Oplichting EDELSMID PETER\ fTROMP Sieraden met een meesterteken GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.405 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 üctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. •en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Jjplem 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. f advertenties, abonnementen, etc a«eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, itoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los fl,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. iraks wordt Texel een eiland met een waterhoofd, vol dure orzieningen om de drukte van drie maanden op te vangen", begon Peter Bakker (PSP) in de dinsdag gehouden raadsver- ierlng zijn betoog voor het terugdringen van het aantal auto's Texel. Hij stemde tegen het beschikbaar stellen van geld voor ilinksafvak op de kruising Pontweg/Gerritslanderdijkje, hoewel een veiligheidsverbetering inhoudt. Bakker: „Ik ben vóór ver- ersveiligheid, maar ik vind dat daarnaast alternatieven moeten «den geboden, waardoor toeristen worden gestimuleerd hun lo thuis te laten. Een tweesporenbeleid dus". Ier Bakker vindt Texel niet geschikt 10.000 vreemde auto's, zoals ings door Teso werd gere- ierd. Hij is bang dat het geschikt ken van het eiland veel geld kost het karakter vernielt. „Het stijgen- aantal fietspaden heeft geen ver- vderd autogebruik tot gevolg. (sen is een toeristische activiteit, er geen vervanging voor de auto", es Bakker, die verbetering van het inbaar vervoer op Texel als alter- êf noemde. „Als toeristen met strippenkaart naar het eiland nen voor veel minder geld, dan men, met name voor korte vakan- eerder de auto thuis laten", ker zit zelf dagelijks langs de Veel ongevallen komen naar zijn ing door gebrek aan aandacht het verkeer. „Toeristen zitten om heen te kijken, daardoor gaat raak mis. Dat voorkom je niet dure voorzieningen te treffen, is overvol. Ik wil niet meewer- tan aanpassingen voor de toena- an het autoverkeer". Liever verspreid Strand Poster (Texels Belang) zag wel wat in het betoog van de PSP-er. „Het is gewoon de consequentie van de ophoping van toeristen op bepaal de plaatsen. Ik had liever gezien dat ze over het eiland verspreid zouden zijn, maar ja, nu moeten we de stroom opvangen". Andere kruisingen dan Pontweg/Gerritslanderdijkje leken Poster eerder voor aanpassing in aan merking te komen. Wethouder Schilling ging er eens goed voor zitten. Het idee om auto gebruik terug te dringen stond hem wel aan. Maar de gemeente is daar al enige tijd mee bezig. Schilling vond het betoog van Bakker te somber. „U moet het zo zien: we zitten nu in de topdrukte, erger kan het niet worden, want we houden vast aan die 47.000 overnachtingen maximaal". Volgens de wethouder is een opti maal wegennet op Texel onontbeer lijk, maar hij raadde de raadsleden aan met z'n allen te denken over maatregelen om fietsen en wandelen te stimuleren. „Het gebruik van de fiets is bij vier jaar geleden al met een rotgang omhoog gegaan. We kunnen de stroom auto's echter niet weren, want daarmee wordt ook een te keer gaan we er nog mee ak- »rd, maar jullie moeten er nu nu s ophouden". Aldus Henk Beum- IPvdAl over de door het college «gestelde namen voor vijf nieuwe iten in De Mars. Het bezwaar van WA tegen de namen Duyker- 91, Verlaet, Korfbaeck, Vuurbaeck Middelton betreft de oud- 'Imdse spelling. Die is volgens ""ikes uit de tijd, lastig voor pu ft en PTT en schijnt ook proble- op te leveren bij verwerking er computers. 'der het motto „Wie a zegt, moet b zeggen", ging de fractie echter eb akkoord met deze door oud- ■dslid Gelein Jansen bedachte na- in- Immers, ook de reeds bestaan- lnamen in deze woonwijk zijn id-Hollands" gespeld. Maar dan •est nu wel met deze gewoonte "den gestopt. Dat kon de burge- ;sster niet beloven, in tegendeel, l'eter geen twijfel over bestaan look de resterende straten in De ■seen ouderwetse naam zullen «en. Wikes vond het maar gek, temeer „korfbaak" en „vuurbaak" aan logen zijn van hedendaagse be ten, zodat er geen reden is om 'oietck en ae te spellen. „Het ^Aanvang 21.00 uur zaterdagavond t/m 2 september ^Samstagabend bis zum 2. September valt me nog mee dat Middelton ge woon wordt geschreven". Ongevallen Met algemene stemmen ging de raad akkoord met de voorgestelde samen- werkingsregeling voor bestrijding van ongevallen op de Waddenzee. Wel in formeerde Riet Huitema van het CDA of de Texelse brandweer achter dit plan staat en of er voldoende kennis en materieel is om het plan te kun nen uitvoeren. Tine Krijnen (Texels Belang) juichte de in het plan opge nomen coördinatie toe, maar vreesde dat vertragende bureaucratie zal toeslaan. Er moet immers met de an dere gemeenten worden overlegd al vorens de ongevallenbestrijding van start kan gaan? Ze vond dat ge oefend moet worden om te kijken waar de knelpunten zitten. Dirk Terpstra (PvdA) vond het jammer dat de kosten van het plan nog niet bekend zijn. Er staat voor dit doel geen bedrag op de begroting, wat betekent dat er straks middelen voor vrijgemaakt moeten worden. Vanzelfsprekend Burgemeester Schipper zei dat de brandweer akkoord gaat met het plan, maar dat vond hij eigenlijk van zelfsprekend. Want de brandweer is er voor hulpverlening in de gemeente Texel en tot dat gemeentelijk gebied hoort sinds enige tijd ook 40.000 ha Waddenzee. De burgemeester zei ver der dat alle benodigde materieel nog niet aanwezig is. Het is niet de be doeling dat elke betrokken gemeente alles aanschaft, maar dat wordt sa mengewerkt waardoor het met de kosten ook zal meevallen. DCt nb I Met algemene stemmen werd de 59-jarige accountant J.K. Honingh uit De Koog benoemd als bestuurslid van de Recreatiestichting. Hij neemt de plaats in van W.E. Brommersma die onlangs heeft bedankt. Volgens de statuten moest worden getracht in zijn plaats opnieuw iemand uit De Koog te benoemen. zekere welvaart naar het eiland ge bracht", aldus Schilling. Waar zijn ze? Poster's aversie tegen de concentra tiegedachte deelde de wethouder niet. „Als ik naar de andere kant van het eiland moet, weet ik waar ik langs moet rijden om de drukte te vermijden. Soms snap ik niet waar al die lui zijn, zo stil is het op die ande re routel" Over welke kruising het eerst moet worden aangepakt wil Schilling nog wel praten. Als de raad eerst maar geld beschikbaar stelt, dan kunnen voorbereidingen worden getroffen. Peter Bakker zei dat de PSP niet al leen wil dat men op het eiland de auto laat staan, maar dat toeristen hun wagen niet eens meenemen! „We leven juist in een tijd van meer milieubesef. Een berouwvolle demissi onaire minister Smit zegt nu dat ze het Openbaar Vervoer veel te kort heeft gedaan. Laten we proberen op Texel een beter busnet te krijgen. Als het aanbod groot is, gaan automa tisch meer mensen er gebruik van maken". Acht miljoen Dat het aantal overnachtingen gelijk blijft was voor de PSP-er geen garan tie dat het autogebruik stabiel blijft. „Er ligt toch nog een plan van acht miljoen op de plank voor aanpassing van de Postweg en in De Krim is men nog lang niet uitgebouwd". De concentratiegedachte heeft vol gens Bakker wel z'n nut voor De Koog en De Cocksdorp, maar niet voor Den Burg. „Op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag zijn de straten daar overvol. Overal staan auto's, het is voor de parkeerwachter niet meer te besloffen. Door al die drukte sluit u uw eigen bewoners op. Ouderen durven de straat niet meer op, kinderen kunnen niet veilig meer buiten spelen. Er móet iemand een keertje stop durven zeggen tegen de auto. U bent nu bezig met de begro ting van volgend jaar. Als daarop een post verschijnt voor maatregelen te gen auto's, dan hecht ik geloof aan uw woorden", zei Bakker. Niet realistisch Ate Rienstra (CDA) vond het pleidooi van Bakker wel idealistisch, maar niet realistisch. „Kan je de auto weren zonder de Texelse economie te scha den? Toeristen komen bepakt en be zakt en hebben er geld voor over om de auto mee te mogen nemen. De Tesotarieven voor de auto liegen er niet om en toch stijgt het aantal". Onderzoek moest volgens hem maar uitwijzen welke kruising het eerst moet worden aangepakt, onder voor waarde dat alle drie (Gerritslander- dijkje, Californiëweg en Pelikaanweg) binnen vijf jaar veiliger worden gemaakt. Het weren van auto's gaat Erna Eel- man (VVD) veel te ver. „We mogen niet zo ongastvrij zijn dat toeristen wel mogen komen, maar zonder auto. Het zou grote schade opleveren voor de Texelse economie". Ze vond het een onuitvoerbaar plan om overal op het eiland openbaar vervoer te laten komen. Geen agent Peter Bakker verklaarde dat hij buiten de verkeersstroom om wil zoeken naar een alternatief. „Ik bedoel niet dat er een agent bij de boot moet staan om de auto's tegen te houden. Het openbaar vervoer verbeteren is maar een voorbeeld van een alterna tief, waardoor het voor mensen aan trekkelijk wordt gemaakt de auto thuis te laten. De toename van het autogebruik is trouwens óók schade lijk voor de Texelse economie". Hans Roeper van de PvdA bracht het puntje weer bij het paaltje. „We pra ten over twee zaken: het autoverkeer en de verkeersveiligheid. Het besluit over het linksafvlak is een veilig heidsmaatregel voor 52 weken van het jaar. Het levert voordeel op voor ons allemaal. Het heeft op zich geen auto-aantrekkend effect". Hij stelde voor in commissieverband aan de hand van cijfers en getallen uit te De brandweer doet pogingen de deur van de verwrongen wagen te openen. De verwondingen van de hevig bloedende meisjes bleken later mee te vallen. De brandweer moest er dinsdag avond op de kruising Laagwaalder- weg/Oosterenderweg aan te pas komen om twee meisjes uit het Bra bantse Dongen te bevrijden uit de auto, waarmee ze met hoge snelheid tegen de wagen van een 26-jarige Oosterender waren gebotst. Hun verwondingen lieten zich eerst ern stig aanzien maar bleken later mee te vallen. De 20-jarige toeristes reden op de Laagwaalderweg uit de richting van Oudeschild. Zij hebben de kruising vermoedelijk niet opgemerkt en zijn er met aanzienlijke snelheid opgere den waar de aanrijding met de Oosterender volgde Zijn wagen sloeg diverse malen over de kop en kwam, via een greppel, op een bank terecht. De Opel van de meisjes belandde to taal verwrongen in de greppel. De bestuurster was met het hoofd door de voorruit geslagen en had een her senschudding en ernstige snijwonen in het gezicht opgelopen. Het andere meisje had een gescheurd oor, een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen. De Oosterender automo bilist werd met een zware hersen schudding naar het ziekenhuis gebracht. Hulpverlening kwam zeer snel op gang. Het ambulancepersoneel, de politie en de brandweer traden ade quaat op. Omdat de deur van de Opel moest worden opengebroken, duurde het even voordat de meisjes uit hun benarde positie konden wor den bevrijd. Alle slachtoffers worden nog in ob servatie in het Geminiziekenhuis ge houden. De brandweer is nog geruime tijd be zig geweest met het schoonmaken van de straat, die vol olie lag. Op de Westerweg trof de politie dins dagavond een man in de berm naast een fiets aan. Men had het vermoe den dat het om een aanrijding ging, maar het bleek mee te vallen: de fiet ser lag laveloos zijn roes uit te sla pen. Hij is naar zijn woning in Den Burg gebracht en kreeg een bekeu ring voor openbare dronkenschap De auto van de Oosterender vloog via de greppel op het bankje. Er staan op Texel 118 woningen leeg. Dat is veel te veel. vonden de raadsleden dinsdagavond tijdens hun vergadering. Er is weliswaar geen directe woning nood op Texel, maar wél behoefte aan huizen. Het voorkomen van leegstand vergt echter een streng controlebeleid. Alle raadsleden waren unaniem van mening dat de gemeentelijke afdeling woningbouw een pluim verdient. Door actief beleid heeft men extra contingenten verworven die Texel goed kan gebruiken en er liggen voortdurend plannen klaar om, als de mogelijkheid zich voordoet, op in te springen. Peter Bakker (PSP): „Er staat nog een schrikbarend aantal woningen leeg. Kunnen we niet eens praten over hoe dit moet worden aangepakt?" Hij kreeg bijval van Hans Roeper (PvdA). Erna Eelman (WD) constateerde dat op Texel behoefte is aan kleine wo ningen, terwijl Gerbrand Poster (Texels Belang) pleitte voor huurwo ningen in de sociale sector in de bui tendorpen. Afgaan Wethouder Schilling toonde zich ook zeer tevreden over de afdeling wo ningbouw. „Als daar geen goede ambtenaar zit ga ja als college af als een gieter en, wat erger is, heb je geen huizen". De leegstand baarde hem zorgen. „Vorig jaar is het in De Cocksdorp geinventariseerd, maar door perso neelsgebrek en ziekte is er nooit wat mee gedaan". maken welke kruising het eerst aan de beurt moet komen. Met Peter Bakker als enige tegen stemmer stelde de raad /383000,- ter beschikking en werd het college gemachtigd om daarmee één van de drie afslagen te maken, na overleg in een raadscommissie. De wethouder zei dat op Texel nog ruimschoots belangstelling voor huur huizen en premie A koopwoningen is. „Het valt op dat die premie A het hier beter doet dan in andere ge meenten. Dat komt omdat het daar vaak saaie wijken zijn, maar bij ons, bijvoorbeeld in De Mars, veel aan dacht besteed aan groenvoorziening en waterpartijen. Het zijn misschien wel kleine huizen, maar ze staan in een mooie omgeving". Extra huurwoningen in de buitendor pen mochten naar de mening van Schilling nog best worden gebouwd. Maar daarin is de gemeente afhanke lijk van de woningbouwvereniging en de Stichting Bejaardenzorg Texel. De politie liet maandag een auto die op een invalidenparkeerplaats aan de Badweg stond wegslepen. Terwijl men hiermee bezig was kwam de (valide) eigenaar. Hij kreeg zijn voer tuig na betaling van f200,- sleepkosten. Op de Krimweg bij De Cocksdorp is woensdag tweeënhalf uur snelheid scontrole gehouden, waarbij 46 be keuringen werden uitgedeeld. De grootste overtreder reed 84 kilome ter, terwijl daar maar 50 is toege staan. Er werden 331 controles uitgevoerd. Een 23-jarige Texelaar stortte onlangs f1400,- bij een bank in Den Burg. Hij nam dit bedrag later op bij het filiaal in Den Hoorn en reed spoorslags naar de geldautomaat van de bank in Den Burg, waar hij nogmaals zoveel geld haalde. Daar was nog niet be kend dat de man zijn rekening al leeg had gehaald. De huidige verblijfplaats van de Texelaar is niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. WEVERSTRAAT 57

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1