„Overtollige" kampeerders niet naar boerenerven Niet klakkeloos geld voor onderzoek geven TOURS RONDVRAAG RAAD Training SVT-jeugd Geitjes gooiden hoge ogen Van fiets gevallen 0473 48357 JJ BZl97ÏÏöl? „Texeltours" te kiek in Oostenrijk Ram reservekampioen landbouwdag Opmeer Raad wil meer inzicht Geslaagd Winkeldiefstal PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 AUGUSTUS i« Wethouder Daan Schilling voelt er niets voor om kampeerders die bij grote drukte niet terecht kunnen op de gewone kampeerterreinen, te ver wijzen naar boerenerven inplaats van naar de noodcamping. Dat bleek uit zijn reactie op een des betreffend voorstel van Gerbrand Poster (Texels Belang) in de rond vraag van de dinsdag gehouden raadsvergadering. Poster noemde als voorbeeld Zeeland waar kampeerboeren tijdelijk meer tenten op hun erf mogen toelaten om kampeerders op te vangen waarvoor op de gewone campings geen plaats is. Als dat systeem ook op Texel zou worden toegepast, zou dat veel voor deliger zijn dan het exploiteren van een gemeentelijke noodcamping, zo meende hij. Het zou wel betekenen dat op de boerenerven tijdelijk meer tenten mogen staan dan het normaal geldende maximum van vijf... Tweeslachtig Schilling zag er niets in. ,,Het is tweeslachtig. We willen niet meer dan vijf eenheden op de erven, maar als we in de penarie zitten zou dat ineens niet meer gelden. Zeeland vind ik al helemaal geen goed voor beeld, want daar is het op kampeer- gebied een grote wanorde, heb ik gelezen". Schilling zei blij te zijn met de Texelse noodcamping. Dat die voor de ge meente zo kostbaar is, geloofde hij niet. „We hebben dit jaar fantastisch gedraaid. Wacht de rekening maar eens af". Op een andere vraag van Poster ant woordde de burgemeester dat het college nog geen standpunt heeft in genomen inzake de vestiging van een Georgisch cultureel centrum op Texel en de andere samenwerkingsvormen die van Georgische zijde zijn voor gesteld. Tine Krijnen van Texels Be lang betuigde hulde aan de dorpscommissie van Den Hoorn voor de opvang van kampeerders van de noodcamping die door storm en re gen „tentloos" waren geraakt en de nacht in „De Waldhoorn" mochten doorbrengen. Bermvuil Jan van Asselt klaagde over plastic, blikjes, papier en andere rommel waardoor meerdere bermen op Texel er smerig uitzien. Als voorbeeld noemde hij de met rozen beplante Uitgezonderd de E- en F-pupillen start de SV Texel-jeugd volgende week met de voorbereiding van het nieuwe voetbalseizoen. Het schema is als volgt: maandag 14 aug. 19.00 uur training A- en B-junioren o.l.v. Martin Land: dinsdag 15 aug. 8.30-18.00 uur trainingsdag C-junioren; dinsdag 15 aug. 18.00 uur keeperstraining B- junioren o.l.v. Bart Heerschap; woens dag 16 aug. 8.30-17.00 uur trainings dag D-pupillen; woensdag 16 aug. 19.00 uur training A- en B-junioren o.l.v. Martin Land; vrijdag 18 aug. 19.00 uur oefenwedstrijd Texel A1 te gen Texel B1; zaterdag 19 aug. toer nooi bij WGW voor Texel C1 en Texel B2; zondag 20 aug. oefenwedstrijd Texel A1. De trainingen voor de E- en F- pupillen beginnen direct weer in de eerste schoolweek. Nadere informatie over de exacte trainingstijden en ex tra activiteiten volgt. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Tot en met de herfstvakantie (met daarin weer de drie voetbaldagen met Gerrie Müh- ren) kunnen zij zonder kosten de sfeer proeven bij SV Texel en bekijken of zij voetbal ook een leuke sport vinden. Voor meer informatie: Martin Land, telefoon 14657. Dwerggeiten van Bram Pool uit Den Burg hebben hoge waarderingen ge kregen op de maandag in Opmeer gehouden tentoonstelling. Zijn jeugdbok Boyke kreeg de kwalifi catie 1A (kampioen) en werd tevens uitgeroepen tot dagkampioen bij de bokken. Het geitlam Heidy vd Burght kreeg IB en werd reservekampioen. De jonge geit Henriette vd Burght kreeg 1A en werd kampioen. Een en ander betekende dat de familie Pool, die voor het eerst exposeerde op de bekende Opmeer-tentoonstelling, naar Texel terugkeerde met vier bekers en drie rozetten. Op de Witteweg raakte dinsdagavond een 21-jarige toeriste uit Borger met haar fiets het achterwiel van haar vriend, waardoor ze ten val kwam. Met schouderletsel is ze door een ambulance naar een dokter gebracht. berm van de Schumakersweg. Het was de verantwoordelijke wethouder Klaas Barendregt niet opgevallen, maar hij beloofde aandacht voor deze zaak. Onlangs was het nodig het verkeer tussen De Koog en De Cocksdorp om te leiden via het Mienterglop om dat op de Boodtlaan als gevolg van een riooldefekt een gat in het weg dek was ontstaan. De bordjes waar mee de omleiding was aangegeven waren volgens van Asselt echter veel te klein en onduidelijk. Gerard van der Kooi (PvdA) vertelde over het succes van het jeugdwerk garantieplan in Den Helder, waar op deze manier 30 nieuwe arbeidsplaat sen zijn gecreëerd. ,,Kan dat ook op Texel?". Wethouder Piet Zegers zei dat al besloten is aansluiting te zoe ken bij hetzelfde projekt. Dirk Terpstra (PvdA) herinnerde het college eraan dat de raad vertrouwe lijk op de hoogte zou worden gesteld inzake de voor Texel ongunstige over dracht van het Gasbedrijf naar de „Noordkop". Burgemeester Schipper: „Het komt eraan. U krijgt afschriften van alle stukken, maar ik vraag u met klem deze zaak vertrouwelijk te behandelen". Reddingsbrigade De gemeente gaat praten met de plaatselijke mensen van de Koninklij ke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen, waarbij bepaald moet worden tot welke activiteiten de KNBRD-reddingsbrigade zich moet beperken. Aanleiding is de onlangs gehouden oefening waarbij een ver miste surfer moest worden op gespoord. De gemeente vraagt zich af of de brigade wel voor dit soort acties is bedoeld. Dit werd meegedeeld naar aanleiding van vragen van Henk Beumkes (PvdA), die vond dat de vuurtoren en het kustwachtpersoneel ingeschakeld moeten worden bij (strand)redding- sacties. De verbindingsapparatuur van de strandbewakers zou dan ook ter beschikking van de kustwacht moeten staan. Door deze samenwer king zou de reddingsactiviteit niet al leen gericht kunnen zijn op zwemmers maar op „allen die het water gebruiken". De burgemeester reageerde afwijzend. De minister zou ook wel willen dat de gemeenten de vuurtorens gaan gebruiken voor reddings- en bewakingsactiviteit waarvoor zij verantwoordelijk zijn (en daardoor werkgelegenheid in stand houden voor de kustwachters) maar Texel en de andere Waddengemeen ten zijn van mening dat dit een rijkstaak is, die dan ook helemaal door het rijk betaald zou moeten worden. Afgezien daarvan was de burgemeester er niet van overtuigd dat het inschakelen van de vuurtoren bij de strandbewaking noodzakelijk is. De posten van de strandbewakers staan immers al langs de hele Texelse kust, zelfs tot vlak bij de vuurtoren. Wel wil de gemeente denken over een vorm van toezicht op het steeds drukker wordende strand aan de noordoostkant van Texel, paal 33. Beumkes merkte op dat dit alles niet hoeft uit te sluiten dat de kustwacht incidenteel wordt ingeschakeld bij opsporingsacties en dan de beschik king krijgt over portofoons met de zelfde frequentie als de strandbewaking. Schipper zei dat het college zich daarover zal beraden. Rook De laatste weken wordt op Texel nogal wat bollenruigte verbrand. Daarbij ontstaat veel rook gedurende lange tijd. Volgens Beumkes „regent" het klachten daarover en hij vroeg zich af of dit verbranden niet aan voorschriften is gebonden. Wethou der Schilling dacht dat het met de klachten wel meevalt. Van de ge meentelijke milieuafdeling (waar zulke klachten gedeponeerd behoren te worden) had hij althans geen meldin gen gehad. Hij beloofde het probleem met de brandweercommandant te zullen bespreken, maar kon alvast meedelen dat het verbranden van bollenruigte op zichzelf niet is verbo den omdat het als een normale agra rische activiteit wordt beschouwd. mmm DO MAIR IM KORN 18 Op reis met „Texeltours"? Dat kan. maar of men dan op Nederlands grootste Waddeneiland belandt is zeer de vraag. Touringcars met dit opschrift rijden namelijk rond in Oostenrijk, zo constateerde een oplettende oud-Texelaar tijdens zijn vakantie hoog in de bergen. De tegenwoordig in Heerhugowaard woonachtige Hans van Tunen geloof de zijn ogen niet toen hij op donder dag 20 juli in het Oostenrijkse plaatsje Bregenz zo'n touringcar te gen het lijf liep. Als bewijs zette hij de bus op de foto. Van Tunen hield de bus nog enige tijd in het oog, maar slaagde er niet in om de chauf feur of gids te spreken te krijgen. Uit het opschrift en nummerbord kon echter enige informatie worden afge leid, Het spoor leidde in de richting van de Texelberg in Italië. Volgens de sticker komt de bus uit Italië, het geen wordt bevestigd door de letter combinatie BZ op het nummerbord. BZ staat voor de stad Bolzano in het Noorditaliaanse gewest Trentino, be ter bekend als Zuid-Tirol. Duits is daar de voertaal, hetgeen het gebruik van Duitse termen op de achterzijde van de bus verklaart. Volgens het op schrift is „Texeltours" gevestigd op het adres Algund-Lagundo, Mair im Kom 18. Algund blijkt de Duitse naam te zijn van het plaatsje Lagun- do in de buurt van de wintersport plaats Merano, dat eveneens in Trentino ligt. De 3317 meter hoge Texelspitze ligt daar eveneens in de buurt, namelijk zes kilometer ten westen van Merano. De berg maakt deel uit van een gebergte dat de naam Texelgruppedraagt. Het lag dus voor de hand dat de naam Texeltoursdaarvan is afgeleid. Toen we het telefoonnummer draaiden dat op de bus staat vermeld, vertelde een Italiaanse dame van „Texeltours" ons dat deze veronderstelling juist is. Van een eiland met de naam Texel had zij nooit gehoord..... Peter Bakker maakte zich zorgen over de omstandigheden waaronder in de Mars archeologisch onderzoek wordt verricht. Het terrein is vrij toeganke lijk, zodat de vondsten niet veilig zijn. De burgemeester zei dat het van de betreffende archeologische instanties (die inmiddels zijn verwittigd) afhangt welke voorzieningen getroffen zullen worden. Puin Het bedrijventerrein in Oudeschild mag worden gebruikt voor de opslag van puin, zo kreeg Ate Rienstra (CDA) desgevraagd van wethouder Schilling te horen. Rienstra was niet blij met het puin, dat is gestort op de plaats waar vroeger het eveneens be treurde schroot van de „Compass" lag. Schilling vertelde echter ook dat het de bedoeling is een centraal Texels puindepot te stichten (tegelijk met de bouw van het huisvuilo- verslagstation) waardoor de situatie veel zal verbeteren. Aan de huidige verspreide puinopslag (waaronder een illegale opslag bij de dijk elders op Texel) komt dan een eind. Rienstra had via de radio vernomen over een onderzoek naar het verband tussen vandalisme en drankgebruik, waarbij Justitie, gemeenten en Bin nenlandse Zaken betrokken zijn. Hij wilde weten of dat onderzoek zich ook tot Texel zal uitstrekken. De bur gemeester kon zich blijkbaar niet voorstellen dat het echt nodig is het genoemde verband nog te onderzoe ken. „We staan niet te springen om een onderzoek, want we weten al waar we over praten". Texvis B en W hebben de bank die de fail liete palingkwekerij Texvis in eigen dom heeft, gevraagd om het college op de hoogte te houden inzake ont wikkelingen die leiden naar het op nieuw opstarten van het bedrijf, aldus zei Klaas Barendregt naar aan leiding van een andere vraag van Rienstra. De zaak laat zich zeker met hopeloos aanzien. De markt is zelfs gunstig, want de vraag naar ge kweekte vis neemt toe Dat is een reactie op de vervuiling van de (bin nen) wateren, waardoor de vis die daaruit komt niet meer wordt ver trouwd. Rienstra zei dat EG-subsidies die tegenwoordig beschikbaar zijn voor het stichten van nieuwe viskwe- kerijen mogelijk ook kunnen worden aangewend om het opnieuw in be drijf stellen van Texvis te vergemak kelijken. Dezelfde vragensteller had zijn be denkingen tegen de sanitaire voorzie ningen van de noodcamping. De toiletten zijn niet toereikend en hij wilde weten wat er met het over vloedige afvalwater gebeurt. Schilling gaf toe dat de situatie niet ideaal is; hij had het persoonlijk bekeken. Het afvalwater wordt overigens regelma tig door de kolkenzuiger opgehaald. Kinderdagopvang Nel Eelman-van 't veer (CDA) had gehoord dat van rijkswege het be drag van 130 miljoen gulden is, ver deeld, bestemd voor kinderdagopvang in de diverse gemeenten. Op haar vraag of Texel ook wat krijgt moest wethouder Zegers het antwoord schuldig blijven. Verontrustend was zijn veronderstelling dat dit rijksgeld uitsluitend ten goede komt aan op vangcentra die nog moeten worden gesticht, zodat reeds gevestigde kin derdagopvang (zoals in Oudeschild) ernaast zou grijpen. Nel Eelman vertelde ook dat het wegdek van de Wilhelminalaan bui tengewoon ongeschikt is voor rolstoelen. Zegers zei dat deze klacht thuishoort bij het „platform" voor ouderen en invaliden dat van ge meentewege binnenkort wordt opge richt. Via dit lichaam zullen de direct belanghebbenden knelpunten signale ren op het gebied van ouderen- en invalidenvoorzieningen en daarover advies uitbrengen aan het gemeente bestuur. Tijdens de maandag gehouden natio nale landbouwtentoonstelling in Op meer werd een ram van de gebroeders Kooiman uit Oosterend uitgeroepen tot reservekampioen. De ram die bij het Texels Schapenstam boek staat geregistreerd onder num mer 4030-0780, behaalde deze titel in de rubriek oudere rammen. Het dier is een fokprodukt van Kees Kik kert uit De Westen. De gebroeders Kooiman waren met het maatschap H. Tjepkema Zn. uit De Waal de enige Texelse inzenders in Opmeer, waar zo'n 600 stamboekschapen werden gekeurd. Kooiman gooide ook met een drietal ramlammeren hoge ogen (1A). Tjepkema behaalde met een aantal ramlammeren en indivi duele rammen ook praktisch allemaal eerste prijzen. De keurmeesters van het in Avenhorn gevestigde stam boekkantoor zijn vandaag op Texel om op enkele certificaatbedrijven keuringen uit te voeren. Dat gebeurt met het oog op de veiling van zwoe- gervrije schapen op 14 september in Purmerend. Voor de selectie zijn der tien Texelse schapen aangemeld. Donderdag 10 augustus De nieuwste James Bond-film „Licence to kill" blijft draaien in Cinema Texel. Albert „Cubby" Broccoli is de succesvolle regis seur van dit produkt. Hij werd geboren op 5 april 1909 in New York, was aanvankelijk boer en maakte in 1938 zijn debuut als regie-assistent bij de filmmaat schappij Twentieth Century Fox. Begin jaren vijftig vertrok hij naar Engeland, waar hij samen met Ir ving Allen de firma Warwick Pic tures startte. Broccoli maakte films als „Paratrooper" (1953), „Heil Below Zero (1954), „The Man Inside" (1958) en „The Trails of Oscar Wilde" (1960). In '62 kwam voor Broccoli de grote doorbraak met de eerste Bond film „Dr. No". Sindsdien produ ceerde hij 16 Bond films. In 1982 kreeg Brocoli de Irving Thalberg Award voor zijn hele oevre. Eer der werd deze onderscheiding toegekend aan onder meer Alfred Hitchcock, Cecil B. de Mille en Walt Disney. „Licence to kill" draait vanavond om 20.00 uur. In theater-restaurant „Klif 12" in Den Hoorn brengt de cabaret groep „Heren op zicht" het pro gramma „Zicht op heren"; 21.00 uur. De raadscommissie voor Wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.00 uur. Onder andere behandeling van de bezwaren te gen het sociaal cultureel jaarpro gramma. Verder wordt gesproken over investeringen voor De Bol der, het jaarverslag van „Basise ducatie", het educatief plan voor de basiseducatie 1990, aanvul lende subsidie voor het jeugd- en jongerenwerk, exploitatiesubsidie voor het dorpshuis van De Koog en reparatie van het dak van de Sint Jozefschool. In de Kikkertstraat van De Cocksdorp start om 19.30 uur een zeepkisten/autoped/skatebo ardrace. Inschrijven vanaf 18.30 uur. Vrijdag 11 augustus In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt een zomerklaverjas- drive gehouden, aanvang 20.00 uur. Inschrijfgeld f3. Om 19.00 en 22.00 uur draait in Cinema Texel „Licence to kill". Zaterdag 12 augustus Om 19 00 en 22.00 uur draait in Cinema Texel „Licence to kill". Zondag 13 augustus De Cocksdorper Kustzeilvereni- ging houdt een clubwedstrijd bij paal 33; briefing om 10.00 uur Om 13.00 uur begint op het land van Niek Dros bij Oosterend de tweede Texelse autocross. Op de Hogeberg (Schansweg) wordt een zeepkisten/auto- ped/skateboardrace gehouden; aanvang 14.00 uur. Inschrijven vanaf 13.00 uur. In Cinema Texel wordt om 20.00 uur „Licence to kill" vertoond. Om 13.00 uur start bij Dijkmans huizen een wedstrijd van de Windsurfclub Texel, meetellend voor de clubcompetitie. Aanslui tend barbecue. Maandag 14 augustus De raadscommissie voor Alge meen en Organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt over de tweede fase van de verbouwing van het raadhuis, de uitvoerings regeling van de brandveiligheids verordening en een eventueel vloekverbod in de Algemene Poli tie Verordening. In Cinema Texel wordt „Licence to kill" vertoond; 20.00 uur. Bert Koelewijn geeft in de R.K, kerk in Den Burg een orgelcon cert, aanvang 20.15 uur. Toegang gratis. Hoogwater Oudeschild Do. 10 aug. Vr. 11 aug. Za. 12 aug. Zo. 13 aug. Ma. 14 aug. Di. 15 aug. 1.00 en 13.50 1.40 en 14.34 2.50 en 15.37 4.37 en 17.20 6.17 en 18.50 7.45 en 20.04 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwa ter. De zon komt 13 augustus op om 6 20 uur en gaat onder om 21.08 uur. 17 augustus volle maan, 19 augustus springtij. „Het CDA wil niet klakkeloos f75.000,- beschikbaar stellen en zeggen: gaat u er maar wat mee doen". Ate Rienstra was het er in de raadsvergadering niet mee eens dat geld beschikbaar wordt gesteld voor planologisch onderzoek, zonder dat inzicht is gegeven waar dat precies aan wordt besteed. Ook Jan van As selt (Texels Belang) vond het voor stel een vaag verhaal. „Waarom hebben we geen deskundigen bij ons eigen personeel? Nu moeten hier voor weer mensen van buiten wor den aangetrokken", mopperde hij. Wethouder Schilling vertelde dat deze beschikbaarstelling een formele han deling is. Het bedrag is immers al in de begroting geraamd. Het geld is er dus, het moet alleen nog met toe stemming van de raad worden over geheveld, zodat er wat mee kan worden gedaan. Mensen van de overkant aantrekken is onontbeerlijk, omdat de gemeente niet alle kennis in huis heeft voor zul ke specialistische onderzoeken. Bur gemeester Schipper voegde eraan toe dat de gemeente Texel te klein is voor zulke deskundigen in eigen gele deren. „We zouden maar een paar maanden werk voor zo'n hoog ge kwalificeerd persoon hebben". Rienstra zag de noodzaak van onder zoek wel in, maar wilde wel concreet weten waar die f75.000,- aan wordt uitgegeven. Gerbrand Poster (Texels Belang) W een hekel aan onderzoeken. „Meest blijven ze in één of andere la zwei ven, zonde van het geld". Terpstra (PvdA) was het daar niet mee eens Ook hij wenste echter meer duideljl heid over de besteding van het bedrag. „We hadden meer cijfers moeten voorschotelen, maar die zijn ook np maar pas bekend. En we weten M' waar we precies tegenaan lopen", a dus wethouder Schilling, die beloofd zodra hij getallen had deze door te zullen geven. Met dertien stemmen voor en twee tegen werd toch besloten het f voor planologisch onderzoek besrW baar te stellen. Enkele projecten die onderzocht zullen worden zijn: het verkeer op het eiland, het recreatie- basisplan en het bestemmingsplan buitengebied. René Daalder uit De Koog voor het ondernemersexamen in levensmiddelenbranche. Hij volgde een driejarige COR-opleiding in Op bergen. Een 36-jarige toeriste uit Hilversum werd in de Parkstraat betrapt op dt Bert Koelewijn Dinsdag 15 augustus

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2