EXEL TE KIEK MET EEN •ELF ONTWORPEN VLIEGER ;anjo Rokkakoe"-duo geeft hobby extra dimensie tuur verkwanseld or geld? in°d'9? Clubwedstrijd CKZ Schietoefeningen Geen voortijdig schoolonderhoud Spannende finales van tennistoernooi Graffity JAÖ 11 AUGUSTUS 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 En dit is het resultaat. Califormëweg na de S-bocht dl zich één van de mooiste ran Texel. Rechts een stukje N met prachtig uitzicht op bos, JPte duinen, boerderij „Uit en 1 en EcoMare. Links het oudste S! eikenhoutbosje met vlak 'toer een uniek heideveldje, het te Kortom een stukje Texel om te zijn. wil nu het gemeentebestuur? er 64 appartementen en on- »r twintig zomerhuisjes, die met boven het bosje uitsteken, la jeuwen. Dat zijn minstens drie- H mensen die daar wandelen, 'ie" picknicken, met veel kinde- in het bosje hutten bouwen (t be fiets crossen door het "lover de hei, er voetballen en "ta Allemaal heerlijk om te maar de natuur heeft er zeer ,e lijden. Dat dus niet op een uniek is voor Texel, om niet Men voor West-Europa. Zo'n s geschikt voor een klein mensen. Als er dan iets in de vernield wordt, heeft het de zich te herstellen. Maar met itanderd mensen in de buurt j4' unieke eikenhoutbosje en ^'ie onherroepelijk kapot en ,°ok nooit meer terug. Is dat Jk kan het geld dat met deze 6 verdiend wordt, nuttig worden besteed. Maar met creatief denken zijn ook andere oplossingen mogelijk. Er zijn best andere locaties te vinden waar appartementen en huisjes gebouwd kunnen worden en waar geen aanslag op de natuur wordt gepleegd. Texel is groot genoeg. Het is in de huidige tijd toch te gek dat een stuk natuur wordt opgeof ferd voor geld? A. Kerckhoff Oegstgeest De Cocksdorper kustzeilvereniging (CKZ) houdt zondag de derde club wedstrijd. Inschrijving is mogelijk vanaf 9.00 uur in het clubhuis bij paal 33. Deze wedstrijd telt mee voor het clubkampioenschap. De brie fing is om 10.00 uur. Vanaf fort „Erfprins" in Den Helder zullen op werkdagen dagelijks schie toefeningen worden gehouden. De oefeningen vinden plaats van 8.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur en worden aangegeven door een rode vlag, die wordt gehesen aan de radar-seinmast op het fort. Na afloop der oefeningen wordt deze vlag neer gehaald. De zgn. „onveilige sector" (het schietgebied) bestrijkt onder meer zandplaat De Razende Bol. Schepen dienen zo kort mogelijk in de onveilige sector te verblijven als de rode vlag is gehesen. De Sint Jozefschool en de Dr. Jac. R Thijsseschool in Den Burg moeten tot 1991 wachten voordat de schoolgebouwen voor groot onder houd aan de beurt zijn. Dat stellen B en W naar aanleiding van afzonderlij ke verzoeken van de twee basis scholen om (een deel van) dit onderhoud te mogen vervroegen. De Jozefschool wil reparatie van het plat dak van de vier in 1974 aange bouwde lokalen. Mede als gevolg van onvoldoende ventilatie in de lokalen treedt schimmelvorming op in de balklaag en isolerende stroplaten. De luchtvochtigheid is in de betreffende lokalen veel te hoog omdat de ramen te weinig worden opengezet en .om dat er geen mechanisch afzuig systeem aanwezig is. De gemeente is nu bereid dusdanige voorzieningen aan de ramen te treffen dat de venti latie kan worden verbeterd. Het dak zelf is blijkens inspectie door de ge meentelijke afdeling bouwzaken nog niet aan vervanging toe Dat kan vol gens bouwzaken nog wel worden uit gesteld tot 1991. De Jozefschool staat in dat jaar op de nominatie voor algehele aanpassing en ingrij pend onderhoud (het oudste deel van de school is dan zestig jaar oud). De Thijsseschool staat eveneens voor 1991 op de rol. Het schoolbestuur wil het onderhoud en algehele aan passing graag al eerder laten verrich ten. B en W zien hiervoor de bouwkundige noodzaak niet in. Bo vendien stelt het rijk niet eerder dan in 1991 geld beschikbaar. Het recreatie-tennistoernooi van de Cocksdorper vereniging „Heri Ho- die" werd zondag afgesloten met spannende finales. Clubtrainer en fa voriet Theo van Maanen won tegen campinggast Robbert Gabriëlse met de grootste moeite het heren enkelspel. In het heren-dubbel dolf hij met zijn partner Ton de Brabander zelfs het onderspit tegen Gabriëlse, die met mede-kampeerder Dirk Jan van Barneveld een combinatie vorm de. Aan het toernooi, dat in ruim een week op de banen achter het Ei- erlandsche Huis werd afgewerkt, na men 65 liefhebbers deel. Het doel om zoveel mogelijk vakan tiegangers bij het toernooi te betrek ken, werd evenwel niet gehaald. Het waren voornamelijk Texelaars die had den ingeschreven. In verband met het maken van een indeling was het nodig dat de inschrijvingstermijn ruim vóór aanvang van het toernooi ein digde. Hierdoor was het moeilijk om veel tennissende toeristen aan de start te krijgen. De winnaars van het dubbelspel, Van Barneveld en Gabriël se, die op De Krim hun vakantiever blijf hadden, zeiden dat veel campinggasten achteraf gezien graag In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee transformatorhuisjes van het PEN bewerkt met zwarte graffity. Hierdoor is voor ƒ1800,- schade ontstaan. fotografie is een kostbare bezigheid. Als je niet toevallig zelf i(egtuig bezit, zal je er eentje moeten huren. Wie luchtfoto's t, doet dat dan ook doorgaans om er zijn brood mee te ver- i. Hobbyisten zijn afhankelijk van de goedheid van anderen jen toe voor een zacht prijsje te mogen meevliegen", zeg- ',erard Witte (41) en Daan Koopman (36) uit Den Burg. Deze Texelse fotofanaten maken sinds kort gebruik van een ande- ithode. Ze hijsen hun fotocamera langs het strakgespannen yen een vlieger bijna honderd meter de lucht in en schieten lehulp van afstandsbediening de gewenste plaatjes. Aan de lete en doeltreffende techniek ging heel wat denkwerk en mbeid vooraf. Het tweetal heeft inmiddels minstens zoveel nd van vliegers als van fotografie. ook bij weinig wind al de lucht in en staat als het ware verankerd in de lucht. „We kwamen er al spoedig achter dat je niet zomaar van de standaar dafmetingen kunt afwijken. De trek kracht van zo'n grote vlieger is enorm. Deze kracht wordt via het touw overgebracht op het doek, dat hierdoor het gevaar loopt uit te scheuren. De verbindingen moeten daarom aan die grotere trekkracht zijn aangepast. De glasfiber stokken die worden gebruikt moeten langer zijn dan de lengte van het doek, om dat de stof in de lucht enkele centi meters uitrekt door de enorme krachten." Geweld Daarnaast is het oplaten en inhalen van zo'n reus een verhaal apart. Spierkracht schiet tekort om de vlie ger van Witte en Koopman op de tra ditionele manier -dus met een klos of katrol- naar beneden te halen. Bij windkracht 5 trekt hij zeker zeker honderd kilogram. Een mens van nor maal gewicht houdt zich dus niet staande tegen zoveel geweld. Oplos sing: het tweetal loopt de vlieger om laag. Het vliegertouw wordt met een nylonwiel naar beneden gelopen en met pinnen vastgezet, net zolang tot dat de vlieger kan worden beetge pakt. Dikke handschoenen zijn daarbij noodzaak, omdat plotseling weg schietend touw voor zeer lelijke snij- en brandwonden kan zorgen. Dit naar beneden lopen zorgde aan vankelijk voor komische toestanden, toen Witte en Koopman nog over een nylonwiel met een handgreep voor slechts één persoon beschikten. De gene die het touw naar beneden haalde, maakte soms wel stappen van tien meter, half zwevend boven de grond In de vlieger zijn drie glasfiber stok ken verwerkt. De dikke staander heeft een diameter van 22 milimeter, de twee liggende buizen zijn elk 14 mm dik. In het uitkiezen van het goe de materiaal ging veel tijd zitten; de twee kregen daarbij hulp van de Texelse vliegerzaak „Tïko". Was de ene buis niet goed, dan kon die voor In de lucht een stipje, op de grond een reus. schoot, zodat het knopje te lang bleef ingedrukt en ik zomaar een half rolletje volmaakte." Dat laatste kan nu minder gemakke lijk gebeuren. Gerard Witte verbeter de namelijk het systeem. Het afdrukken gebeurt nu niet mecha nisch, maar electronisch. Met de zen der wordt een impuls doorgegeven aan de winder, waardoor de camera automatisch één keer wordt afge drukt en doorgedraaid. Speelgoed Het systeem is van A tot Z zelf uit gevoerd, waarbij de gebruikte onder delen her en der vandaan werden geplukt. Verwerkt zijn onder meer mi croschakelaartjes uit een videorecor der, electromotortjes van speelgoedautootjes, mecano- tandwieltje en kogellagers uit een typmachine. De camera, winder en toebehoren worden omhoog gehesen in een stevige ophanging. Het elec- tronische systeem levert tot dusver bevredigende resultaten op. De hoek waarin de camera hangt, kan niet met de zender worden beïn vloed. Instellen moet dus op de grond gebeuren, vóór het toestel de lucht ingaat. Uit ervaring weten de twee intussen welke camerastand tot welke foto's leidt. „Er zijn nogal wat constante factoren. De vlieger hangt praktisch altijd op 45 graden, de af stand tussen camera en vlieger is ge lijk, de hoek van het touw ook. We krijgen nu in 90 procent van de ge vallen de horizon recht op de foto's en weten bij welke wind we voorko men dat het touw op de foto staat." „Je hebt hiermee veel meer de mo gelijkheid een bepaald detail eruit te lichten. Met de extreme groothoek die we gebruiken, 24 milimeter, staat de voorgrond centraal. Je moet dus zorgen dat er een interessant ge bouw of zo op de voorgrond staat." Risico's „We proberen brokken te voorkomen. Als we het touw niet meer vertrou wen, kopen we een nieuw. Er hangt voor 2Vi duizend gulden in de lucht. Er blijft een zeker risico, vergelijk het maar met parachutespringen. Je neemt alle voorzorgsmaatregelen die nodig zijn en probeert telkens verbe teringen aan te brengen." Tot slot: „We hebben nu dubbel lol: je bent lekker aan het vliegeren en tegelijkertijd maak je foto's. Het blijkt dat deze vorm van luchtfotografie een aanvulling is op de luchtfotogra fie vanuit vliegtuigen. De afstand tot het te fotograferen object is kleiner en we kunnen lang in de lucht blij ven, zonder dat dit extra kosten met zich meebrengt. Een gat in de markt dus, maar in principe doen we dit voor onszelf. Gewoon omdat het een kick geeft en onze hobby interessan ter maakt." hadden willen meedoen. Zélf hadden ze zich overigens wèl pas kort vóór het toernooi aangemeld. Wellicht kan de nog onervaren organisatie volgend jaar iets bedenken waardoor méér toeristen deelnemen. Men wil in De Cocksdorp de tennisbanen graag meer bekend maken onder het vakan- tiepubliek, zodat de exploitatie ervan kan worden verbeterd. Het houden van een toernooi in de zomer valt overigens niet mee, zo on dervond de „Heri Hodie"-leiding aan den lijve. Sommige partijen moesten worden uitgesteld omdat de deelne mende Texelaars andere verplichtin gen hadden. Een halve finalepartij tussen twee toeristen ging zelfs hele maal niet door, omdat beide deelne mers vrijdag de thuisreis hadden aanvaard. Voor de kwaliteit van de fi nales had dat uiteindelijk geen nega tieve gevolgen. Sportshop Texel sponsorde het gehele evenement. Uitslagen Heren enkelspel: 1Theo van Maanen; 2.Robbert Gabriëlse Heren dubbel. I.Dirk Jan van Barneveld/Rob- bert Gabriëlse; 2.Theo van Maanen/Ton de Brabander. Gemengd dubbel 1 Gretha Beyert/Theo van Maanen; 2,Vvonne Middel/Simon Brand Dames, enkelspel: I.Tineke Buningh; 2.Yvonne Middel. Dames, dubbel: I.Wonne Middel/Gretha Bey- ert; 2.Nel Witte/Margriet Reij De finalisten van het Cocksdorper tennistoernooi. m fotofanaten zijn nu helemaal in de vi hun Sanjo Rokkakoe"-vlieger. echtgenote Liesbeth heeft speciale Hts gemaakt, die veel aandacht trekken. {inde lucht is het een stipje, op de grond een reuzevogel: (gekleurde vlieger van Koopman fitte. Drie meter breed en drie fzestig hoog. Gemaakt naar leeld van een (kleiner model) rce gevechtsvlieger, type ,,San- kkakoe'Dat een buitensporig vlieger niet zomaar de lucht in- weten de twee amateur- afen inmiddels. En het gevaar- •j beneden halen, kost zo mo- nog méér moeite. De ten zijn er echter naar en zor- voor dat beider hobby een s dimensie heeft gekregen. (oopman wilde al enige tijd ex- üiteren met luchtfoto's. „In eer- flantie dacht ik aan aferen vanuit radiografisch urbare vliegtuigjes. Een zwager ft had zoiets al eens uitgepro- Ibij een modelvliegclub, maar tyng was mislukt." Begin vorig robeerde Koopman het op een c manier: met een vlieger. Hij 's zelf van een blauwe plastic aak een Delta-vlieger. Óp dat snt voegde Gerard Witte, die man kende van de Texelse foto- t'Ch in zijn gezelschap. „Ik liep r jaar of twintig rond met het 'oto's te maken vanonder een Dat leek me een mooie uitda- rcaar het kwam er nooit van", t Witte. in tweeën gingen ze oefenen 'dijk bij Oudeschild. Nadat het in van de vlieger was uitgetest worwerpen van hetzelfde ge lals een fototoestel (zoals een Foto's maken Tot zover de totstandkoming van de vlieger. De hamvraag is natuurlijk: hoe krijg je de fotocamera de lucht in en hoe krijg je dan een goede foto? Daan Koopman had zelf een mecha nisch systeem ontworpen. De came ra werd via een katrol langs de dubbele vliegerlijn omhoog gedraaid, tot enkele meters onder de vlieger. En dan? Koopman: „Afdrukken ge beurde met afstandsbediening, een twee-kanaals zender. Eén handle voor het afdrukken, één om de camera te laten ronddraaien. Boven het afdrukk- nopje van de camera was een pallet je gemaakt. Als ik de handle overhaalde, ging het palletje naar langzaam naar beneden en drukte het knopje in. Het toestel was voor zien van een winder, zodat doordraai en automatisch ging. Nadeel was wel eens dat het palletje niet terug- moker!), brak het moment suprème aan. Aan de Delta-vlieger werd een oud toestelletje uit de verzameling van Koopman bevestigd. Het zou z'n eerste en tevens laatste vlucht wor den. De combinatie steeg nog wel op, maar stortte vervolgens loodrecht ter aarde. Niet in zee, niet op de dijk, maar midden op de weg. De camera spatte in ontelbare stukjes uiteen op het harde asfaltOp dat ogenblik namen Witte en Koopman zich heilig voor de camera voortaan niet meer aan de vlieger te hangen, maar aan het touw. „Eerst moet de vlieger staan, daarna kan de camera om hoog." Handleiding Van landbouwplastic vervaardigden ze een nieuwe vlieger, maar die bleek geen succes. De twee tikten een boek over vliegers op de kop en von den een model dat hen aansprak: de Sanjo Rokkakoe, een oorspronkelijke, fraai beschilderde Japanse gevechts vlieger van een ogenschijnlijk eenvou dig model. Het boek bevatte een handleiding voor het zelf maken van deze en andere vliegers. Uitgegaan werd van een standaardbreedte van twee meter. Witte en Koopman had den echter een voorkeur voor een groter formaat. Een grote vlieger kan Daan Koopman showt het raamwerk waarin de fotoapparatuur da lucht ingaat Ta zien is dat het deel waarin de camera zich bevindt kan schar nieren. zodat de hoek waarin wordt gefotografeerd vantevoren is in te stellen. Gerard Witte houdt intussen de vlieger m de gaten een andere worden ingeruild. Het doek is van spinakernylon, een zeer gladde en daarom ook zeer moeilijk te bewerken stof. Toch lukte het om het model inclusief verbindingen zélf met een naaimachine te maken. Na een half jaar was het gewenste resul taat bereikt.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5