Texelse ezel Floris Nederlands kampioen jt het politierapport i. en voorrang eloos bsidieregels voor ningverbetering ngepast Tijdrit wielrennen over 40 kilometer „Texel te voet" verbeterde versie van wandelbrochure Vernielingen Auto's vernield Parkeerschade Eilandcompetitie tennis Kampioensjaar bewaard Houten speelgoed in „De Speeldoos" 't Steigertje niet langer nachtcafé Para-kalender daG 11 AUGUSTUS 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 H. Gort met rijn trots Floris telefooncel op de Groeneplaats I ten prooi aan vernielzucht. In de t,t van woensdag op donderdag -d de hoorn van het snoer getrok- 16-jarige bromfietser uit Den moest vorige week zijn brom- f bij de politie inleveren. Hij was -ehouden 0p de Kleiweg bij Den m Uit technisch onderzoek bleek tdetweewieler was opgevoerd. s de Pontweg, ter hoogte van de ag Leemkuilweg, werd donderdag verkeersbord vernield doordat kuubskist voor bloembollen van vrachtwagen (van een Texels sportbedrijf) was gevallen. Het 'tijf zal de schade aan de gemeen- tgoeden. een restaurant in De Cocksdorp rd vorige week een terrasstoel ver- u Dat gebeurde 's nachts door groepje jongelui, waarvan de titeit echter niet kon worden ach- aak). e op de Groeneplaats gestalde sen werden vrijdagnacht terugge- en met een verbogen voorwiel, opeerden waren een 18-jarig ■sje uit Zwaag en haar 19-jarige ndin uit Oosterblokker. leugdige kampeerders brachten ■ns een nachtelijke terugtocht r pun camping, schade toe aan e verkeerszuilen op de afslag weg/Gerritsland. De leiding van groep, waarvan de drie deel uit- kten, heeft toegezegd dat de -de (bijna f400,-1 zal worden ver- Herstel heeft inmiddels plaats- e nacht van donderdag op vrijdag i winkelruit van een juwelierszaak en Burg bekrast met een scherp werp. eigenaar van een eetgelegenheid e Koog kreeg in het weekend bekeuring omdat zijn zaak na ingstijd nog was geopend. De is hiervoor al vaker geverha rd. e Koog zijn drie bekeuringen uit- eld voor het uittrappen van lan- palen en het vernielen van isbakken. Een toerist uit Woer- werd betrapt op het omvertrek- van een boom in de Dorpsstraat De Koog. Er is een schaderege- getroffen. ntekenplaat van de auto van Duitse toerist, die stond aan de lean, is vernield, nd van de Renault van een rige Duitser is in het weekend 'Stoken. De wagen stond aan de 'aan. diezelfde weg werd het raam een auto vernield. 33-jarige vrouw uit Bergambacht maandag op de Kamerstraat in |(oog geen voorrang aan een rige Amsterdamse die op de "n reed. Bij de aanrijding liepen e wagens blikschade op, niemand gewond. et fietspad aan de Ruyslaan lag nacht van zondag op maandag man, die zo dronken was dat er meer met hem te spreken viel. erd ter ontnuchtering in de cel t en mocht 's ochtends vertrek- met een bekeuring op zak voor bare dronkenschap. meenteraad is dinsdagavond ord gegaan met aanpassing van gels die gelden bij het toeken van subsidie voor woningverbe- 9 De regeling wordt daardoor antrekkelijker. Vrij veel Texe- maken van deze regeling ge- als zij hun woning geheel of "Itelijk laten vernieuwen of her- A Het raadslid Riet Huitema bet CDA twijfelde er echter aan r«geling wel algemeen bekend Ibet publiek. Volgens haar zou- e awbtenaren er bij elke bou- raa9 op moeten wijzen. uder Schilling zei dat de rege- hoorlijk bekend moet zijn, ge- dat er per jaar zo'n 'O Personen gebruik van maken. [ker per jaar zetten b en w in ®'se Courant een advertentie °P deze subsidiemogelijkheid l gewezen. funderingen betekenen onder rekening wordt gehouden e 9estegen bouwkosten (sinds ■Jet 14%). Verder is wijziging 'n de bepaling dat de totale van verbouwing niet meer v.OOO,- mogen bedragen om obsidie in aanmerking te ko- ooral bij het aanbrengen van ar|ngen aan woonboerderijen 1 bedrag echter te laag te zijn, De 7-jarige bruine ezelhengst Floris van H. Gort van camping Gor tersmient is op de jaarlijkse keuring van de Vereniging het Nederlandse Ezelstamboek in Hoorn zowel kampi oen in zijn klasse als dagkampioen van de hengsten geworden. Voor conditie en uiterlijk kreeg het dier de kwalificatie „zeer goed". Gort heeft nog een ezel, de 8-jarige Jeanette. Die is drachtig van haar kampioenspartner. Het opvallend compacte en fraai ge bouwde dier is vanaf het voorjaar eigendom van Gort. „Toen ik nog in De Cocksdorp woonde had ik twee ezelmerries, allebei kampioen. Ik be gon een camping en daar had ik geen grond om die dieren te hou den". Gort verkocht één van de twee aan een Texelaar en hield de andere nog een tijdje, want die was drachtig. Nadat het veulen was geboren, liet Gort de merrie meteen weer dekken door de kampioenshengst Bento uit Broek in Waterland en verkocht haar kort erna. Na de verhuizing naar Arcadia aan de Schilderweg had Gort weer ruimte voor zijn hobby. Hij belde de man die die drachtige merrie indertijd had ge kocht. „Hij had ze genomen voor zijn dochter, maar die was het hlris al uit. De merrie en haar eerdere veulen had hij niet meer, maar nog wél het veu len van die dekking, die ik nog had laten doen. Ik ben erheen gegaan en het was liefde op het eerste ge zicht", vertelt Gort. Volgens de trotse eigenaar lijkt het hengstje, dat maar een stokmaat van een meter heeft, op zijn moeder. „Je pikt hem zó uit een hele groep. Die compacte bouw hè". Gort heeft meerdere kampioensezels gehad. „Toen ik mijn eerste ezel kocht had ik er helemaal geen verstand van. Dat waardoor deze categorie nogal eens buiten de boot viel. Andere wijzigingen maken een eind aan de onduidelijkheid inzake het al dan niet voor subsidie in aanmerking komen van herstel of tot spouwmuur maken van (buiten)muren. Gevelbe kleding (vooral belangrijk bij „beeld bepalende" panden), komt nu ook voor subsidie in aanmerking. Subsidie is er ook voor het vervangen van rie ten daken, zij het dat de kosten be trekking moeten hebben op het vervangen van de sparren. Het ver vangen van riet wordt als onderhoud beschouwd en komt niet voor subsi die in aanmerking. Slaapkamers In één opzicht is de nieuwe regeling minder gunstig. De subsidie voor het maken van extra slaapkamers door het aanbrengen van tussenwanden is lager geworden. Reden is dat zo'n tussenwand zo goedkoop kan zijn dat de subsidie hoger uitvalt dan de tota le kosten, wat uiteraard niet de be doeling is. Voor vervanging van de electrische installatie is nu ook subsidie beschik baar en zelfs is er nu een „aanmoe- dingingssubsidie" van f1000,- voor het aanbrengen van centrale verwar ming. De afdeling Bouw- en Woning toezicht van de gemeente geeft graag informatie over de subsidiemo gelijkheden en de voorwaarden waar aan moet worden voldaan. Een van die voorwaarden is dat de werkzaam heden moeten worden uitgevoerd door een erkende aannemer, omdat de regeling mede is bedoeld als sti mulans voor de werkgelegenheid in de bouw. was voor mij gewoon een leuke ezel. Ik ben altijd gek van die dieren ge weest. Altijd als ik ze zag dacht ik: als ik ooit eens land heb...." Ezels zijn makkelijk te onderhouden. Regelmatig een borstelbeurt en goe de hoefverzorging is belangrijk. „Ik laat af en toe een hoefsmid komen om ze te bekappen. Dat valt met mee, want de voorbenen willen ze wel optillen, maar de achterbenen niet. Daar had de vorige eigenaar eigenlijk al mee moeten oefenen toen ze jong waren". De meeste ezels zijn veel te dik. Het dier hoort thuis in bergachtige landen waar weinig groeit. Het vette Hol landse gras is eigenlijk veel te goed voor ze. Gort heeft zijn ezels dan ook op een streng rantsoen staan. Voor een keuring wordt flink ge oefend. Gort leerde Floris meelopen aan de hand in stap en draf. Dit heeft effect gehad, want op de keu ring liet hij zich erg goed zien. Gort kocht de grijze Jeanette als ge zelschap voor Floris. „Hij had altijd met een klein koetje samen gestaan, dus toen hij hier kwam liep hij maar te zoeken naar een kameraadje. Ik heb er gauw één bij gekocht, zonder erg kritisch op uiterlijk te zijn". Hij wil er nog wel een paar ezels bij hebben. Ezels komen voor in verschillende kleuren. Er zijn beige exemplaren, maar ook bonte, voskleurige, grijze of bruine met een zg. „wildkruis", dat is een donkere haarstreep over de schouders en naar de staart. Gort heeft zijn dieren voor zijn ple zier. „Misschien dat ik nog eens een karretje voor ze maak". Ezels zijn be kend om hun vermogen zeer zware lasten te kunnen dragen. „In Arabi sche landen zie je vaak een berg koopwaar voorbij gaan, waar nog net een paar lange oren uit steken...." Het verhaal dat ze erg koppig zijn klopt volgens Gort wel. „Floris is echt een kwajongen. Als je met hem loopt en je let niet op is hij zó ver trokken. Meestal kun je ze wel over reden als je iets van ze wilt, maar hebben ze echt geen zin, dan kun je er een zweep op stukslaan!" Op 16 spetember houdt de Wielerve reniging Texel een tijdrit over veertig kilometer om het open Noordhol lands Kampioenschap Tijdrijden. Het parcours start bij de haven en loopt van Oudeschild naar De Cocksdorp en terug. Deze tijdrit staat open voor niet-licentiehoudende recreanten van 16 jaar en ouder en telt mee voor het Texelse klassement van Wolboe tiek 't Skuurtje. In het Wolboetiek-klassement staat R Keetman eerste met 40 punten, R. Wassenburg tweede met 39 punten en J. van der Vaart derde met 36 punten. De kleedkamers voor de deelnemers bevinden zich dit jaar weer in het Clubschip in de jachthaven. Gestart kan worden in de volgende catego rieën: A-categorie: 16 tot 40 jaar; B- categorie: 40 jaar en ouder en C- categorie: dames 16 jaar en ouder. Er zal om ereprijzen worden gereden en tevens wordt 't Skuurtje-klassement uitgereikt. Voorinschrijven is mogelijk tot 12 september, opgave bij L. van Elk, telefoon 14596, of bij J. Buis, te lefoon 13869 (na 18.00 uur). De kosten voor deelname bedragen 77,50, de wedstrijd begint om 14.00 uur. Na de recente uitgave „Vogels kijken op Texel" heeft de VVV Texel nu met de herziene brochure „Texel te voet" haar informatiepakket op peil gebracht. Het kleurige drukwerkje bevat 24 wandelingen, die in kaart zijn gebracht en voorzien van bege leidende informatie over het desbe treffende wandelgebied. „Texel te voet" is een verbeterde ver sie van een reeds bestaande brochu re. Die oogde weinig aantrekkelijk: gedrukt op grijs papier met veel tekst en weinig foto's. Het voordeel was dat de brochure in een plastic mapje om de hals kon worden bewaard. De nieuwe brochure heeft hetzelfde for maat, maar ziet er stukken fleuriger uit. Vormgever Martin Groot heeft aan de teksten niet veel veranderd. Sommige informatie is geactuali seerd, maar de beschreven wandel routes bestonden al. De teksten zijn indertijd geschreven door Jaap van Groeningen, die bij Staatsbosbeheer op Texel werkte. Een deel van de Waarschijnlijk met een schroevedraai- er is maandag de buitenspiegel van de auto van een Duitse toerist ge haald. De wagen stond geparkeerd bij het Kogerstrand. Voor de vierde keer zijn vier ruitjes van een landbouwschuur aan de Pontweg tussen Den Burg en De Koog vernield. Benadeelde is een 72-jarige Cocksdorper. In de nacht van zondag op maandag is een glazen asbak door de toe gangsdeur van een winkel in De Koog gegooid. Er werd niets ont vreemd. wandelingen betreft de door Staats bosbeheer uitgezette routes, die zijn aangegeven met de bekende gekleur de paaltjes. De overige wandelingen zijn bedacht en zijn bedoeld als inte ressante tips voor mensen die toch al van plan waren „zomaar" een stuk te gaan lopen. Sommige wandelingen kunnen alleen tijdens een deel van het jaar worden gemaakt. Volgens VVV-directeur Jaap Dekker is de vraag naar de wandeibrochure de laatste jaren toegenomen. De uit gave voorziet vooral in een behoefte voor het publiek dat in voor- en na seizoen komt. Bewust is gekozen voor een luxe vormgeving. De kans dat mensen de brochure bewaren en mee naar huis nemen, is hierdoor groter. „Texel te voet" is uitgeven in twee talen (70 procent Nederlands, de rest Duits) en heeft een oplage van 10.000 exemplaren. De verkoop prijs zal 74,95 bedragen. Twee in Den Burg geparkeerde auto's werden eind vorige week beschadigd door vandalen. Een Texelaar, die zijn personenauto in de Parkstraat had geparkeerd, trof zijn voertuig aan met afgebroken ruitenwissers en deuken op de motorkap en het dak. Klaarblij kelijk hadden de onbekende vernielers over de auto gelopen. Een nacht later (van vrijdag op zaterdag) was een auto op de parkeerplaats aan de Vo gelenzang het mikpunt De eigenaar, een 22-jarige inwoner van Eist, constateerde dat de antenne was af gebroken. De Ford van een 19 jarige vakantie ganger uit Montfoort is zondagmor gen in de Strijbosstraat aangereden, waarna de dader het hazepad koos. De wagen liep deuken op. Programma 13 augustus: Tennisbaan Heri Hodie: 9.30 u. N. Boon - N. Ooijevaar 9.30 u. J. Zoetelief - H. Maas Maandag 14 augustus: Tennisbaan Deuce: 19.00 u. B. v/d Vis - J. Bloem Uitslagen: Heren:N. Ooijevaar-R Eelman 5-14. M. v/d Gracht-R. v/d Bent 6-12; H Maas-R. Eelman 2-15; J. Zoetelief-P.Witte 15-4; N. Ooijevaar-N. Boon 6-13; F. de Haan-H. Endruweit 17-4; A Saal-B. v/d Vis 9-2. De herinnering aan het voor SV De Koog spraakmakende en succesvolle voetbalseizoen 1988/'89 blijft voor het na geslacht bewaard in een veer tig pagina's dik jaarboek. Kranteverslagen, programma blaadjes, advertenties, standen, uitslagen en andere statistieken maken het overzicht compleet. De Koog 1-speler Jaap van Kra nenburg bewaarde alles en zijn ploegmaat Wally van Beek zorgde voor de samenstelling en vormgeving. Honderden ko pietjes werden gebundeld tot veertig gebonden exemplaren, die werden uitgereikt aan bestuur, spelers, kantineperso- neel, lotenverkoopsters, spon sors en andere betrokkenen. Oud-voorzitter en erelid Willem Stam kreeg in bijzijn van het kampioensteam door de sa mensteller het eerste exemplaar in handen gedrukt Izie foto). De p.r.-commissie van de vere niging, waarvan het idee af komstig is, hoopt na afloop van het aanstaande seizoen op nieuw een jaarboek te presen teren. In de Waalderstraat in Den Burg is sinds kort een winkeltje geopend waar men terecht kan voor speel goed, vervaardigd van uitsluitend na tuurlijke materialen. De naam van het winkeltje is „De Speeldoos" en de exploitante een Texelse: Tineke Eelman-de Jong. Tineke Eelman begon vorig jaar op de maandagse markt en de folklore in Den Burg met de verkoop van houten speelgoed en dergelijke. Zij maakte daarmee enige naam en gezien de stijgende vraag durfde zij de stap naar een eigen zaak aan. Aan de Waalderstraat kwam een winkelpand vrij, toen koffieshop „De Wèèlder" er na een jaar mee ophield. Het assorti ment bevat onder meer houten speel goed, prentenboeken, krijtjes van bijenwas, rubberen ballen, speeldoos jes, trekpoppen en hobbymaterialen zoals vilt en kralen en stoffen die voor het maken van antroposofische poppen worden gebruikt Het gebruik van uitsluitend natuurlijke materiaal sluit aan bij de antroposofische leer, maar volgens Tineke Eelman dekt het predikaat „antroposofisch" niet de la ding. Die leer staat bijvoorbeeld geen puzzels toe, terwijl die in „De Speel doos" wèl worden verkocht. „Het gaat mij om de toepassing van na tuurlijke materialen, niet om het an troposofische. Dat is te beperkt. Verder staat bij mij kwaliteit voorop. Het Chinese spul dat ik er vorig jaar op de markt nog bij had, verkoop ik daarom hier niet." Tineke Eelman maakt zelf poppen en haar echtge noot is bezig met houtbewerking. Op den duur hoopt het echtpaar zelf een deel van het assortiment voor reke ning te nemen, maar dat is nog toe komstmuziek. Café ,/t Steigertje" in Oudeschild zal niet langer als nachtbedrijf fun geren. Hiertoe hebben de nieuwe ex ploitanten. Klaas en Riekie Langius, besloten. Zaterdagavond openen zij de deur van het totaal gerenoveerde pand, waarin ze een gezellig bruin dorpscafé hopen op te bouwen. De nachtvergunning voor de zaak blijft wel behouden, maar er wordt geen gebruik van gemaakt. Een be langrijke reden is dat het echtpaar Langius twee opgroeiende kinderen heeft die 's morgens vroeg weer bij de les moeten zijn. Dat is slecht te combineren met werken tot diep in de nacht. Een ander punt is dat de nachtcafé-functie vrijwel uitsluitend op het weekend (met name de zater dagnacht) betrekking had. In plaats van die ene goede nacht in het weekend willen de nieuwe exploitan ten liever een café dat de hele week leuk draait, ,,'t Steigertje" is daarom voortaan geopend van 12.00 tot 02.00 uur en is ingericht als bruin café. Biljart is aanwezig, een dartbord volgt nog. Er is ook een kleine keu ken met uitgifte van snacks en patat. Uiteraard zijn toeristen (jachthaven- en bruine vloot-opvarenden) welkom, maar vooral wordt gemikt op de Texelaars zelf en Oudeschilders in het bijzon der. Riekie Langius-Visser weet als geboren Texelse waarover ze het heeft, want in haar jonge jaren ging ze vaak in Oudeschild stappen, in de glorietijd van de café's aan de De Ruyterstraat. Aan de andere kant van de bar hebben zij en haar man echter heel wat minder ervaring. Tot voor kort verdienden ze de kost met een binnenvaartschip. Toen dat kwam te zinken, stonden ze voor de keus: een ander schip of iets zoeken aan de wal. Het werd dus het laatste. Het stel kocht ,,'t Steigertje" van Willem Ham uit Den Hoorn en de vorige pachter Ton Smiers stopte er na de Pinksterdagen mee. Sindsdien heeft de zaak een complete gedaantever wisseling ondergaan, uitgevoerd door het Oudeschilder bouwbedrijf van Siep Schellingen De woonkamer ach ter het café maakte plaats, het dans- vloertje verdween en er werd een nieuwe bar geplaatst. Op de boven verdieping is de verbouwing nog vol op aan de gang; het is de bedoeling dat het gezin Langius daar gaat wo nen. Max Dereta is niet de enige die zich bezig houdt met het maken van fo to's die betrekking hebben op para chutespringen. Ook de als instructeur aan het Paracentrum Texel verbonden Raymond Girbes uit Den Burg doet dat en met toene mend succes. Girbes heeft nu voor eigen rekening en risico een verjaar dagskalender uitgeven die rijkelijk is geïllustreerd met door hemzelf ge maakte foto's. Op de kalenderbladen (drie maanden per blad) staan totaal vijf kleurenfo to's, die allemaal boven Texel zijn ge maakt van parachutisten die opweg zijn naar de aarde. Het is duidelijk dat het maken van dergelijke foto's met zo eenvoudig is. Raymond Girbes maakte ze op het juiste moment, vaak van zeer korte afstand terwijl hij zelf ook sprong. De kalender is van de gebruikelijke eenvoudige opzet, maar oogt be schaafd en vriendelijk. Ook het „Texelse" karakter ervan zal ertoe bij dragen dat het ding zijn weg naar het publiek zal vinden. De kalender is gedrukt bij Langeveld de Rooij en is voor f14,95 te koop, onder andere bij boekhandels, „Tiko" in De Koog en het paracentrum.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7