Cjrocn 2warL-Jexels in het harL. merlid Moor: „Banen heppen op Texel kan collectieve sector" „Ulonezen" uit oorlog houden reünie Dondetdag begint het feest bij Gems Texel! ■■■■■a- WW (Vandaag en morgen zijn wij nog gesloten.) 8 IPRUIMING ITORMAAIERS ler's Ijzerhandel b.v. Jarino mag aan de aan Nikadel slag Centrale Oosterend morgen ook digitaal Weigeraar ~i i - ;i LcHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.408 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 l parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ■741 Ebtijd deze week tot en met dinsdag a s.: Harry de Graaf, Peli- r/5, De Koog, telefoon 02220 - 17266. sftenties, abonnementen, etc.: 4 De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67 34.60.398. gelegenheid op Texel in impuls krijgen als het iesteert in overheids- en, met name de ge- eidszorg, politie en het I/ijs. Aldus Frans Moor, e Kamerlid voor de Partij Arbeid, tijdens het pro- dabezoek dat hij vrijdag ixel bracht. Als specialist rijns- en werkgelegen- aken nam hij hier en en kijkje en hield 's seen slecht bezochte ;beurt in dorpshuis d'Ou- ,0. werkbezoek was weinig mspi- Hoewel je natuurlijk nooit like effect zo'n persoonlijke Sng zat sorteren, lijkt de kans hl het bezoek van vrijdag zo de dijk zet in de ..Haagsche De parlementariër was erop vdA-standpunten te komen ïi met het oog op de nade- nede Kamer-verkiezingen 16 er). Hij liet zich weliswaar in- n, maar zegde niets toe. Eer- halve moet worden gezegd jekozen programma- tien ook niet uitnodigden tot tien van concrete stappen, ik is de wachtlijst voor socia- plaats De Bolder lang, natuur- s nood hoog in de gezins- en mzorg en natuurlijk heeft ook werkgelegenheidsproble- har dat is niet wezenlijk ver- d van de rest van het land. terpen met een potentieel lan- utstraling ontbraken doodeen- »i het programma. De routine te Moor dit programma af- lef weinig hoop dat Texel iets van zijn komst zal mer- tnmin is het waarschijnlijk dat irkiezingstoernee" de PvdA temmen zal opleveren. Conclu- verplicht nummer dat niet •hahng vatbaar is. Beter is het 9elijke kopstukken uit te nodi- >r aanleiding van actuele kwesties waarvan politiek ng hoognodig kennis moet korting op enkele model- "ormaaiers met en zonder Wrijving. 12346 Na om één uur vrijdagmiddag op het eiland te zijn aangekomen, bracht Frans Moor eerst een bezoek aan het gemeentehuis. Daar had hi| een bijna een uur durend onderhoud met het college van B en W en PvdA- raadsleden. Diverse bekende kwesties passeerden de revue, zonder dat Moor zich er nader over uitliet Aansluitend toog het gezelschap naar „De Bolder", die als voorbeeld van een kleinschalige en goed functione rende sociale werkplaats in het pro gramma was opgenomen. Het gaf De Bolder-directeur Leen Noordzij de kans ook de problematische kanten van de werkplaats onder de aandacht te brengen. Diens voornaamste ver- zoek aan de politicus had betrekking op de wachtlijst voor „De Bolder". Er werken thans 64 personen, maar er komen er nog zeker zestien in aan merking. Deze mensen kunnen echter niet worden geplaatst, in verband met het beperkte budget. „Als we deze mensen plaatsen, is dat heus niet allemaal verlies. Er tegenover staat namelijk dat je werk creëert en dat op uitkeringen wordt bespaard", pleitte Noordzij. Moor herkende dit als een landelijk probleem en zei dat de PvdA voor de eerstvolgende regeerperiode 100 mil joen gulden extra voor de uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsten be schikbaar wil stellen. Gezinsverzorging De volgende stop was de stichting voor gezinsverzorging en bejaarden hulp. In het nieuwe kantoor aan de Jonkerstraat werd het Tweede Ka merlid ontvangen door de heer C. Joustra, namens bestuur en mede werkers. Hoofdpunt van bespreking was het personeelsgebrek waarmee de wijkverzorging kampt. De stichting heeft momenteel 82 personen in dienst, maar dat is niet genoeg ge zien de wachtlijst van mensen die dringend hulp nodig hebben. Vooral de laatste weken is er sprake van topdrukte. De stichting heeft extra tij delijke hulp aangetrokken om de druk van de ketel te halen. Dat kan men echter niet onbeperkt doen, omdat Op bezoek in De Bolder. Directeur Noordzij (rechts) geeft uitleg aan kamerlid Moor (midden), raadslid Gerard van der Kooi (links) en de PvdA- bestuursleden Mark Fonds en Jaap Huisman. Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben deze week een verkla ring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van 144 vakantiehui zen in ,,'t Stappeland" aan de Nika del. Jarino BV uit Roden staat nu niets meer in de weg om te beginnen met de ontwikkeling van het zogehe ten „artikel 11-gebied". Naar ver wachting gaat Jarino eerst aan de gang met de aanleg van paden en waterpartijen en zal de verkoop van de huizen worden gestart. De uit spraak van GS geldt niet voor de vijf tien vakantiehuizen in het plangebied die door kleine verhuurders uit De Koog zullen worden gebouwd. Met de aparte procedures die hiervoor no dig zijn, moet nog een begin worden gemaakt. het budget begrensd is. Volgens hoofdleidster Nel Schuyl zijn nog minstens drie full time krachten in de gezinsverzorging en tien parttimers (vijf ochtenden per week) nodig. Ge schikte krachten zijn er genoeg, maar het geld om ze aan te trekken ont breekt. Dat betekent dat het huidige personeel te maken heeft met een hoge werkdruk en daar is niet ieder een even goed tegen bestand, zodat het ziekteverzuim relatief hoog ligt. Ter informatie vertelde Nel Schuyl dat het aantal aanvragen voor hulp het Ingaand morgen kunnen alle Texelse bewoners „digitaal" bellen. Woens dag om 23.30 uur wordt de laatste electromechanische centrale in Oosterend door PTT Telecom uitge schakeld. De 600 Oosterender abon nees worden dan ook aangesloten op een digitale centrale. Door deze omschakeling zullen de abonnees dan enkele minuten niet kunnen bellen. Met deze laatste omschakeling van een oude electromechanische centra le naar een digitale is het project „Texel één netnummer" afgerond. Bij na twee jaar heeft PTT Telecom aan de digitalisering van het telecommu nicatienet van Texel gewerkt. Centra les werden gebouwd, er werd een glasvezelringnet aangelegd en Texel kreeg een nieuwe straalverbin- dingsmast. Op 28 september vorig jaar werden de centrales van Den burg, De Koog en Eierland gedigitali seerd. Op 1 december volgden die van De Cocksdorp en Den Hoorn. Die datum ging ook het nieuwe netnum mer in. Nu wordt de laatste oude centrale, die van Oosterend, ook ge digitaliseerd. Het telefoonverkeer van, op en naar het eiland verloopt dus nu geheel via digitale, computergestuur de, SESS-PRX centrales en glasvezel kabels. Dit nieuwe type telefooncentrale is op afstand bestuurbaar. Texel was één van de eerste gebieden in Nederland waar dit systeem op zo'n grote schaal is toegepast. laatste decennium drastisch is geste gen, mede als gevolg van de vergrij zing. Het budget is de laatste jaren echter niet meegegroeid. Aan Moor werd dan ook het verzoek gericht om deze problematiek in de PvdA-fractie en de Tweede Kamer aan te kaarten. Moor antwoordde dat het PvdA- beleid erop is gericht extra ar beidsplaatsen in de gezondheidssec tor te scheppen. „Natuurlijk zijn we niet in staat om alle bezuinigingen van de afgelopen kabinetsperiode te rug te draaien, maar we willen wel een stap in de richting doen. In feite had de hoeveelheid geld die is bezui nigd juist in de gezondheidszorg moe ten worden geïnvesteerd", aldus Moor. De PvdA wil 13.000 nieuwe arbeidsplaatsen in de bejaarden- en gezinszorg en denkt dit te kunnen betalen uit het uitkeringsgeld dat dan vrijkomt. Andere kwesties die in het centrum werden aangekaart, waren de (ge wenste) dagverzorging in het ver pleeghuis, de invoering van „flexibele uren" (hulp op variabele tijdstippen) en de samenwerking met vier instel lingen in de kop van Noordholland (waardoor men per 1 januari 1990 24 uur per dag bereikbaar zal zijn) en de warme maaltijdvoorziening voor ouderen en alleenstaanden. Deze laatste voorziening dreigt on betaalbaar te worden. „Als de men sen dat straks niet meer kunnen betalen, is dat alwéér iets dat op het bordje van de gezinsverzorging komt", waarschuwde Nel Schuyl. Dit probleem bleek ook niet bij alle Texelse PvdA'ers bekend en werd driftig genoteerd. Theo Zijm van het gewestelijk ar beidsbureau in Den Burg gaf een uit eenzetting van de werkwijze die bij de arbeidsbemiddeling op Texel wordt toegepast. Het Texelse arbeidsbureau slaagt erin, mede dankzij nauwe con tacten met veel werkgevers, veel va catures aan te trekken. Het percentage werkzoekenden dat als gevolg van deze bemiddeling een baan vindt, ligt landelijk gezien hoog. Zijm noemde de teruggelopen vaste werkgelegenheid: sluiting zuivelfa briek, Texvis, inkrimpingen PTT, Rijks waterstaat, Staatsbosbeheer en kustwacht, verdwijning van het zie kenfonds en de waterfabriek. Deels liggen de verdwenen arbeidsplaatsen in de overheidssfeer. Indirect is ver dwenen werkgelegenheid eveneens het gevolg van overheidsmaatregelen: in de landbouw en visserij met name. Frans Moor hoorde het aan en ver wees naar het PvdA- verkiezingsprogram, dat pleit voor het scheppen van arbeidsplaatsen in de collectieve sector. „Met name in de gezondheidszorg is grote behoefte aan arbeid. De particuliere sector daarentegen zal er absoluut niet in slagen voldoende arbeidsplaatsen te creëren. De PvdA denkt aan 200.000 nieuwe arbeidsplaatsen in de collec tieve sector. Een deel daarvan zal on getwijfeld aan Texel toevallen", aldus Moor. Een 31-jarige automobilist uit Utrecht werd in de nacht van zondag op maandag aangehouden voor drank controle. Hij probeerde door hard weg te rijden te ontkomen, maar kon toch staande worden gehouden. Een blaastest wees uit dat de man inder daad aardig aan Bacchus had geof ferd en hij werd meegenomen naar het bureau voor een officiële meting. Hij weigerde medewerking, waarop zijn rijbewijs werd ingevorderd. De man kan rekenen op een flinke straf, want wie medewerking weigert wordt automatisch in de zwaarste categorie ingedeeld. -UJJJ i i u lllll Texelaars en oud-Texelaars die in de oorlogsjaren de gemeentelijke ULO in Den Burg bezochten, komen op za terdag 21 oktober bijeen voor een reünie. Het belooft een bijzondere ontmoeting te worden. Veel van de oud-leerlingen, die nu allemaal rond de zestig jaar oud zijn, hebben el kaar sinds de schoolbanken niet meer gezien. De reuniecommissie is erin geslaagd de meeste namen en adressen te achterhalen en heeft inmiddels zo'n tweehonderd uitnodigingen gestuurd. De eerste reacties erop getuigen van groot enthousiasme. Opsporing Dat opsporen van adressen heeft heel wat tijd en hoofdbrekens gekost. De meeste namen waren snel bij el kaar want lijsten daarvan waren nog beschikbaar, maar het opsporen van de huidige adressen was een heel karwei. De meeste oud-leerlingen wo nen al jaren op het vasteland (een twintigtal zelfs in het buitenland) en moesten via tips van kennissen en familie worden opgespoord. „De vol doening is nu echter al heel groot", vertelt Kees Room (62) uit Den Burg, die samen met Jetty Feikema-Bakker, Frouwke Rademacher-Rab, Corrie Keijser, Ria vd Berg-Witte en Nico Eelman de reuniecommissie vormt. „Alle mensen die tot dusver hebben gereageerd, vinden het een pracht idee. Fantastisch, dat we dat nog mogen meemaken, zeggen ze". Toch zijn nog niet alle leerlingen te ruggevonden, onder andere omdat de lijst van het schooljaar 1944 niet compleet was. Gehoopt wordt dat dit bericht in de krant direct of indirect bij de betrokkenen onder ogen zal ko men, zodat ook zij zich kunnen aan melden. Verbondenheid een bijzonder prettige tijd hebben be leefd. Misschien zat 'm dat in de op zichzelf natuurlijk helemaal niet zo leuke oorlogsomstandigheden. Daar door ontstond een sfeer van verbondenheid" De ULO was in die tijd het hoogste onderwijsinstituut dat Texel kon bie den. Ouders die hun kinderen naar de HBS wilden sturen, waren aangewe zen op de overkant. In de oorlog was dat voor Texelaars echter bezwaarlijk. De HBS van Den Helder was door bombardementen verwoest. Kees Room hoort tot de vrij grote groep van leerlingen die in verband daar mee op Texel naar de ULO gingen; anders zouden zij zeker naar de HBS zijn gegaan. Minderheid Dat-ze tot een elite hoorden is te sterk gezegd, maar de Uloleerlingen maakten in die dagen deel uit van een kleine minderheid onder de Texel se jeugd. Het was toen nog aller minst vanzelfsprekend dat je na de lagere school voortgezet algemeen onderwijs ging volgen. De ULO- school aan het Schilderend, de voor malige zeevaartschool, had dan ook aan vier lokalen genoeg. Pas in het begin van de vijftiger jaren werd het gebouw uitgebreid. Leraren (die met „meester" werden aangesproken) als Jouwersma, Kriek, Steenhuis, Smink, Scharp en Zwart zwaaiden er de scepter. Programma Volgens het programma komen de „overkantse" oud-leerlingen en hun eventuele partners op de reuniedag met de boot van 10.35 naar Texel. De leerlingen (zonder partners) gaan direct naar de huidige „Ouwe ULO" (ingang Wilhelminalaan), waar ze worden verwelkomd en voorzien van een badge met naam om de weder zijdse herkenning te vergemakkelij ken. De partners vermaken zich op dat moment elders in Den Burg. Om opeenhoping van drukte te voorko men hebben de op Texel wonende oud-leerlingen het verzoek gehad reeds om 10.30 uur in d'Ouwe ULO aanwezig te zijn. Om 14.30 uur begint voor zowel oud leerlingen als hun partners een ont moetingsmiddag in „De Lindeboom". Om 17.30 uur wordt hier een koud buffet en een drankje geserveerd. De officiële sluiting is om 20.00 uur. Oud-leerlingen die nog geen uitnodi ging hebben gehad, worden verzocht met spoed contact op te nemen met C.M. Room, Postbus 22, 1790 AA Den Burg. Telefoon tijdens kantooru ren 02220-12500.; na 1 september 02220-14141 (NBC-accountants). Welkom op de reünie is ieder die in de oorlogsjaren korte of lange tijd ULO-leerling is geweest, waarbij wordt gedacht aan leerlingen die vanaf 1938 zijn ingeschreven. Het klinkt gek maar het moet in de oorlog op die Texelse ULO bijzonder leuk zijn geweest. „Je moet er reke ning mee houden dat je na zoveel ja ren vooral de leuke dingen hebt onthouden, maar we denken toch dat we in die oorlogsjaren op de ULO De voormalige ULO-school.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1