u,,.,..—.. Groen Zwarts Téxels in het hart rappe arbeidsmarkt brengt liekwekers in problemen naken: vroege soorten en lang horecaseizoen HOTEL DE LINDEBOOM Subsidie tennisclub wordt ingetrokken Ouderen naar fruit-corso Radioprogramma over kustafslag Dr. Bak wordt bijzonder hoogleraar Brand op vuilstortplaats Woningbehoefte Den Hoorn in onderzoek Aanslag op fiets Gezellige dansavond Tanz-Abend met live-orkest PRIMA HYPOTHEKEN Rabobank BTexeb Nieuw kantoor voor de havenmeester :R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.409 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 vergunning verleend, dan moeten alle documenten naar Warschau worden gestuurd omdat de betreffende Pool nog een uitreisvisum nodig heeft. De Poolse autoriteiten zijn lang niet altijd even gewillig, dus de komst van een Poolse arbeidskracht kan op het laat ste moment nog afketsen. Ambtenaren Leliekweker Willem Trap uit Ooster end heeft een uitgesproken mening over deze procedure, die gemiddeld Het bedrag van f4750,- dat de ge meente tennisvereniging Oosterend had toegezegd voor een clubaccom modatie, wordt ingetrokken. De ver eniging heeft de aanvraag voor een bouwvergunning ingetrokken en an dere plannen bedacht. Hiervoor zal een nieuwe subsidie-aanvraag moe ten worden ingediend. Het college heeft besloten subsidie te geven aan het Jeugd- en Jongeren werk, de beheerscommissie d' ouwe Ulo en zwemclub TX'71. Het Jeugd- en Jongerenwerk wil een nieuwe muziekinstallatie voor Tasiel van f10.000,-. De gemeente draagt 25 procent, dus f2500,- bij. Het Jeugd- en Jongerenwerk ontvangt weliswaar jaarlijks een raamsubsidie, maar nieuwe zaken voor uitbreiding van de activiteiten komen in aanmer king voor een extra gemeentebijdra- ge. De afschrijvingen voor de installatie vallen wèl binnen die raam subsidie, dus men moet geld reserve ren voor eventuele vervanging in de toekomst. De beheerscommissie d'ouwe Ulo heeft een radio met cassettedeck no dig. Dat kost f1250,-, waarvan de ge meente 25 procent f313,-) betaald. Ook de beheerscommissie krijgt ieder jaar een raamsubsidie, maar deze aanschaf is uitbreiding van de bestaande inventaris en valt daar dus buiten. Zwemclub TX'71 krijgt f250,- voor een sportuitwisseling naar Delden. De kosten van busvervoer van de jeugdleden is f1000,- en daarover krijgt men 25 procent subsidie. Texelse ouderen worden in de gele genheid gesteld een bezoek te bren gen aan het bekende fruitcorso in Tiel op vrijdag 9 september. Zij kunnen gebruik maken van een touringcar, die via diverse opstap plaatsen naar Tiel gaat, waar op de tribune zitplaatsen zijn gereserveerd. Het is de bedoeling er tevens een dagje uit van te maken. De deelne mers vertrekken met de boot van 8.05 uur en reizen via het Gooi. De terugtocht vanuit Tiel gaat langs de Vecht. Omstreeks 17.30 is er pauze voor een koffiemaaltijd. Om acht uur is de groep terug op Texel en worden de deelnemers op de opstapplaatsen afgezet. De kosten bedragen f35,- per persoon, inclusief boot, koffietafel en de besproken plaats bij het corso. Wie mee wil kan zich opgeven bij de heer W. Wassenaar, telefoon 12181. 314 week in beslag neemt. Volgens hem zitten sommige ambtenaren in Den Haag en Warschau de boel ex pres te rekken omdat ze het niet eens zijn met de komst van de Polen. Trap: „Er is hierover een afspraak tus sen de overheid en het bedrijfsleven. Als we volgens de regels alles in het werk hebben gesteld om andere ar beidskrachten te krijgen, hebben we het recht om Polen te halen. Als iedereen zich aan de afspraak houdt en meewerkt, is er niets aan de hand. Maar er hoeft maar één amb tenaar te zijn die dwars ligt en de procedure duurt zo een paar weken langer." De Oosterender stelt dat hij in verge lijking met voorheen langer vantevo- ren moet weten waar hij aan toe is en constateert dat er tegenwoordig méér moet worden geregeld. „Vroe ger wachtte je het gewoon af. Kwam je mensen tekort, dan regelde je wat Polen, die waren er altijd. Maar het zal me een zorg zijn waar ze vandaan komen. Mijn probleem is dat de bol len op tijd klaar moeten. Van het ar beidsbureau verwacht ik gerust niet dat ze voor acht weken 30 man heb ben klaarstaan." Trap signaleert verder dat de periode Lees verder pagina 2 Het programma „Natuurwijzer" dat radio Texel zaterdag uitzendt tussen 12.30 en 13.00 uur, staat in het te ken van de kustafslag. In deze uitzending wordt de historie van de Texelse kustlijn besproken. Er zijn interviews met vuurtorenwachter Lieuwe Visser en Rijkswaterstaat- medewerker Willem Wiering. Volgende week zaterdag duurt Na tuurwijzer van 12.30 tot 13.30 uur en wordt weer met verschillende des kundigen gediscussieerd over de kustafslag en de te nemen maat regelen. Dr R.P.M. Bak uit De Waal is be noemd tot bijzonder hoogleraar in de tropische mariene biologie aan de Universiteit van Amsterdam. De 46-jarige Rolf Bak behartigt de functie naast zijn taak als weten schappelijk hoofdmedewerker bij het NIOZ, waar hij deel uitmaakt van de werkgroep bentische systemen. Het is de eerste keer dat aan een Neder landse universiteit een leerstoel tropi sche zeebiologie wordt geopend. Het is gebeurd op initiatief van de Maat schappij voor Wetenschap en Onder zoek in de Tropen (de vroegere „Treub-maatschappij") en heeft te maken met toegenomen belangstel ling voor dit specialisme op het ge bied van zeeonderzoek. Dr Bak geldt als expert op het gebied van koralen. In 1976 promoveerde hij op het on derwerp „Groei en afbraak van steen koralen". Een groot deel van zijn wetenschappelijke inspanningen ont plooide hij op Curacao bij het Cari- bisch Marien Biologisch Instituut waar hij de leiding had van onder zoek aan koraalriffen. De brandweer kwam dinsdagavond in aktie om een eind te maken aan een brand die woedde op de vuilstort plaats aan het Molwerk nabij de veerhaven. Door onbekende oorzaak stond daar een partij ruigte die enke le dagen tevoren op de stortplaats was bezorgd, in vlammen. Dat was uiteraard niet schadelijk, maar toch moest worden geblust omdat men niet het risico wilde lopen dat de huisvuil op de stortplaats in brand raakt. Een dergelijk ondergronds voortsmeulend vuur is moeilijk uit te krijgen en geeft dagenlang stank- en rookhinder. Ook moest worden voor komen dat de droge duinbegroeiing in de direkte omgeving van de belt vlam zou vatten. De brandweer had het vuur snel uit. Met de shovel van de stortplaats werden de resten met zand afgedekt. De Hoornder dorpscommissie wil we ten wie trek heeft in de toekomst in Den Hoorn een woning te laten bou wen. Op een onlangs in het dorps blad „De Hoornder" geplaatste oproep werden inmiddels zes positie ve reacties ontvangen. Ook „echte" Hoornders die niet meer in het dorp wonen, maar dit wel graag zouden willen, mogen reageren. Wie meer in formatie wil, kan even bellen met voorzitter Jaap Lap van de dorps commissie, tel. 19419. Twee jeugdige fietsers uit Baarn wer den maandagmiddag op het fietspad langs de Pontweg ingehaald door drie bromfietsers, die hen daarbij de berm in dwongen. Om onbekende redenen keerden twee van de brommerrijders na honderd meter om, waarna één van hen meermalen op een fiets in reed, die daardoor flink beschadigd raakte. Het signalement van de brom fietser is bij de politie, die de zaak in onderzoek heeft, bekend. Aanvang 21.00 uur Iedere zaterdagavond t/m 2 september Jedem Samstagabend bis zum 2. September Groeneplaats 14 1791 CC Den Burg Scherpe tarieven elders in deze krant. w parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ^werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Harry de Graaf, Peli- a 1 1 A. 1 M AhftnnpmpnKrfr^S/90 ln« n rk De Koog, telefoon 02220 - 17266. f\ 'fl /t i 9 SI t /I SI P 4*1 1/1/* Abonnementspr.js f20,20 per kwartaal, los f\- Js De RooyB.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg. M/»^r Jr yt www r u w r Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 02220-12741 Telefax 02220 - 14111 Rabobank nr. 36.25.01.742; NM8 nr. 67.34.60.398. een snel groeiende bedrijfstak, waarin in korte tijd veel mensen nodig zijn. Dat geeft nu de nodige rompslomp. Op de foto inspec- ac en zoon Holn Dijt oen lelieveld op de Hogeberg. september, vroeger dan ooit, beginnen de eerste leliekwe- met rooien. Of ze voldoende personeel zullen hebben, is it moment echter de vraag. Het aanbod van Texelse bolle- eiders is niet groot, omdat veel potentiële krachten nog in peristische sector werkzaam zijn. Als gevolg van de seizoen- reding zit ook de horeca momenteel om personeel te sprin- De leliekwekers moeten dus elders arbeidskrachten zien te en. Vanuit de noordelijke provincies valt de respons tot dus- egen, zodat de blik toch weer op Polen is gericht. Aan het rijgen van werkvergunningen en visa kleeft echter nogal wat kerheid. laar begon nog maar één Texel- reker (Jaap Hoogenbosch) al zo met het uit de grond halen en iken van de leliebollen. Dit jaar voorbeeld door nog drie ande- rvolgd. Reden hiervan is de van een vroege leliesoort, ge- „Snowqueen". Ook het goede zorgt ervoor dat de lelies zo kunnen worden gerooid, n hebben de betreffende vier srs half september tachtig ne- mensen nodig. Een kleine j later gaan ook de overige le- ri|ven aan de gang, waardoor sag naar arbeid nog verder opgeschroefd. De afgelopen halve maand werd het geweste- leidsbureau overspoeld met va- s uit de bloembollensector, leliekwekers. Het aantal taande vacatures is nu de 120 seerd. Aangezien er eind juli èxelse mannen en vrouwen werk zaten, lijkt deze „banen- prachtig uitkomst te bieden, lit tegen, vertelt Theo Zijm van ibeidsbureau. „Ik heb het hele Uelingsbestand van mensen ibaan doorgespit. Alle perso- e in aanmerking kwamen, zijn ons benaderd. Het ziet er echter at dat niet méér dan ongeveer Texelaars half september in de aan de slag kunnen." Horeca «langrijke oorzaak is de even gestegen vraag vanuit de hore- mdat het toeristenseizoen op merkbaar langer wordt, heeft «me de horeca vervanging no- x» de seizoenkrachten die weer school moeten of op vakantie De seizoenkrachten die wèl 'kunnen blijven, zijn hard nodig s evenmin per half september ikbaar. «klere reden is dat lang niet ten geschikt is voor de leliesec- diekweker Jac Dijt weet dat uit 'ktijk: „Wie lichamelijke arbeid jswend is, kan last krijgen van rug en pijnlijke polsen. Dat s« doorbijten. De één slaagt er- ander haakt af. Sommige an- ervaren het werk als Idodend. Als het werk je echter Weef je een fijne tijd. Je werkt in een grote groep, waarin een en thousiaste sfeer hangt." Noorderlingen Dat ondanks de hoge werkloosheid onvoldoende Texelse bollenarbeiders op de been zijn te brengen, wordt in middels als een gegeven aanvaard. Bij het Texelse arbeidsbureau gebeurt dat overigens niet van harte. Theo Zijm: „Zelf had ik hoop méér mensen in het bemiddelingsbestand aan te treffen die in de lelies kunnen wer ken. Texel vormt een aparte arbeids markt en wij zijn er dan ook voor om zoveel mogelijk Texelaars op het eiland aan werk te helpen, alvorens we personeel van buitenaf aantrek ken." Vorig jaar gebeurde het voor het eerst dat het schootsveld weru vc.- legd naar het noorden des lands. De lelie-vacatures werden verspreid via de arbeidsbureaus in Friesland, Gro ningen en Drente De respons was bemoedigend (circa 50 reacties), maar de praktijk viel tegen. De helft van de mensen kwam niet opdagen en van degenen die wèl kwamen, hield de helft het na korte tijd voor gezien. De leliekwekers zagen dat ze op deze wijze een hoop moeite voor niets hadden gedaan. De helft van de zomerhuisjes die ze -vaak met veel pijn en moeite- voor de noorderlingen hadden gereserveerd, moest weer worden geannuleerd. Polen Nee, dan de Polen. Geliefd bij de le liekwekers, verguisd door het ministe rie van sociale zaken en werkgelegenheid. Polen zijn zeer har de werkers, vinden de leliekwekers unaniem. Dat is ook geen wonder, want in een paar maanden tijd ver dienen ze genoeg geld om in hun va derland tien jaar van rond te komen. Het loon voor één werkdag in de le lies komt overeen met een gemiddeld maandsalaris in Polen. Het ministerie vindt dat eerst moet worden rondge keken in de landen van de Europese Gemeenschap, alvorens een beroep te doen op Poolse werknemers. Een paar jaar geleden was het niet moei lijk om een arbeidsvergunning te krij gen voor Polen, maar nu is het omslachtig en aan regels gebonden. „De Polen-kraan wordt langzaam dichtgedraaid", zegt Theo Zijm. Het gewestelijk arbeidsbureau Alkmaar, waartoe de Texelse vestiging behoort, neemt in deze problematiek een dui delijk ander standpunt in dan het mi nisterie. In strijd met de landelijke richtlijnen maakt „Alkmaar" zich sterk voor het contracteren van Po len. Texel volgt deze Alkmaarse op vatting. Zijm: „Vorig jaar werkten op Texel 28 Polen In de lelies. We had den ons voorgenomen om dat aantal omlaag te brengen door méér ar beidskrachten van Texel zélf en uit het noorden aan te trekken. In de nu ontstane situatie blijkt dat een on haalbare kaart. Minder Polen lukt daarom waarschijnlijk niet; er zijn al 23 aanvragen voor een werkvergun ning de deur uitgegaan." Lange procedure Voordat men een Pool in de schuur heeft, verstrijkt heel wat tijd. Sommi ge leliekwekers gaan persoonlijk naar Warschau om personeel te recrute- ren. Daarbij maken ze uiteraard ge bruik van in de loop der jaren ontstane contacten. Iemand als Jaap Hoogenbosch spreekt zelfs inmiddels vloeiend Pools. Als een Pool bereid is gevonden, moet hij een arbeidsover eenkomst ondertekenen. De leliekwe ker neemt dat mee terug naar Nederland en dient een aanvraag voor een werkvergunning in. Het duurt doorgaans één of twee weken voordat hij van het ministerie in Den Haag bericht terug ontvangt. Wordt Het college van B en W verleent middels een artikel 19 procedure medewerking aan de bouw van een nieuw kantoor voor de havenmeester in Oudeschild. Het oude kantoor zal worden gesloopt. Omdat het bouwplan in strijd is met het ter plaatse geldende bestem mingsplan moet een artikel 19 proce dure worden gevolgd. Door de slechte staat van onderhoud, verzakking en de geringe afmeting is het bestaande kantoor dringend aan vervanging toe. Daarnaast is ook be hoefte aan een ruimte voor een aan hanger met oliebestrijdingsmiddelen. Omdat het gebouw continu wordt gebruikt, kan het niet worden gesloopt en herbouwd. De nieuw te bouwen accommodatie zal dus een iets andere plaats verrij zen, waardoor de havenmeester een beter uitzicht over de Waddenzee krijgt, vooral in de richting van Den Helder. Bij extreem hoge waterstand blijft het nieuwe kantoor via de dijk goed bereikbaar.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1