}oys vernieuwde clubgebouw net veel zelfwerkzaamheid zhttal van de Kleppertjes mpioen Noordholland sterdag open huis met trekking loterij Tuigpaardendag Ponytocht langs Texelse dorpen Eilandcompetitie basketball Nog plaatsen vrij bij cursus Nederlands Dansles in Waldhoorn Nostalgie-rit Blijde Rijders Trainingen Smash '68 Zwemclub doet mee aan driekamp Fretten NIET van Texelse jagers afkomstig |0AG 25 AUGUSTUS 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 gijpende verbouwing van kan- in kleedkamers van voetbalvere- j Texelse Boys is vrijwel „nd. De bouwploeg zet deze jde laatste puntjes op de i, zo- janstaande weekend de feeste- opening kan plaatsvinden, jagavond wordt begonnen met receptie voor genodigden en 121.00 uur is er open huis voor fen. Bovendien is omstreeks guur de trekking van de loterij, van de hoofdprijs een 8-daagse raar Wenen voor twee personen indag wordt wederom veel pu- p het Boysveld verwacht, om- jan met de Boysdag" het voetbalseizoen voor de club pend. Alle elftallen komen hij in actie, aanvang 11.00 uur. een jaar geleden bleek bij een ttie dat het clubgebouw in re staat verkeerde. Alle houten énen boeidelen moesten wor- itrvangen, terwijl ook het dak renovatie toe was. Het Texelse trestuur besloot tot een verbou- waarbi) tevens een aantal in- wensen zou worden aiseerd. Een bouwcommissie, rende uit Kees Maas, Koos Witte sWessels, ging aan het teke- m rekenen. Het uiteindelijke plan kde onder meer een uitbreiding ral aantal kleedkamers, het ma ren een berging voor verhuur pidere verenigingen of organisa- het geheel optrekken in steen in herindeling van bar, keuken «ten. In totaal goed voor een Xing van iets meer dan twee fen belangrijke besparing kon yi bereikt als de leden bereid ji zijn de mouwen op te stro- h dubbel opzicht: enerzijds door ben bij de verbouwing en an- isdoor het houden van finan cies. wat betreft de inzet van leden mhangers tijdens de verbou- blikt bouwcommissielid Kees Maas tevreden terug. „Ik ben dik te vreden. In 1975 zat ik in de bouw commissie die de nieuwbouw van de kantine begeleidde. Ook toen was er een schema opgesteld en was er aanvankelijk veel hulp. Maar al snel bleven de meesten weg en kwam de bouw neer op de schouders van een kleine kern. Vooraf was ik dan ook niet te optimistisch gestemd over de zelfwerkzaamheid bij deze verbou wing. Achteraf is dat reuze meege vallen. Natuurlijk zat het wel eens tegen, maar er waren ook avonden dat er vijftien man aan het klussen was." Ereleden Maas schat dat de eigen clubmensen tussen de 1500 en 2000 manuren in de verbouwing hebben gestoken. De bouwcommissie was aan voorberei ding en begeleiding alleen al goed voor ruim 500 uur. Persoonlijk deed het Maas goed dat ook de helpende hand werd toegestoken door diverse oud-leden en anderen die al jaren geen bal meer hebben aangeraakt. Onder anderen de ereleden Toon Wessels, Niek van Heerwaarden en „ome" Piet van Sambeek toonden zich zeer actief. Vaklui onder de le den en oud-leden namen heel wat werk op zich; zo timmerde Boys 1-keeper Kees Kooy eigenhandig een fraaie nieuwe bar. Naast de genoem de personen waren er ook anderen die zich bijzonder onderscheidden, maar op deze plaats kunnen we die niet allemaal noemen. Uiteraard namen de vrijwilligers niet de gehele verbouwing voor hun reke ning. Als hoofdaannemer was Vissers Bouw- en timmerbedrijf uit Oude- schild aangetrokken. Al spoedig bleek dat het hele voorfront moest worden vervangen, omdat het hout onder de grote ramen geheel verrot was. Ver ondersteld was dat slechts een deel van het hout aan vervanging toe was. Een tegenvaller dus, zeker toen bleek dat het bestaande staalglas tyoensachttal van de Kleppertjes maakt opgetogen een ereronde. (foto Jan Duin) :tittal van ponyclub „De Klep- i'is zaterdag op de provincia- ipioenschappen in snwoude verenigingskampioen „licht" geworden. Het achttal werd ook gehuldigd tot behalen van de eerste iln de speciale Rabo- it'encompetitie, maar moest la- afstaan aan een club toringen. Het secretariaat bleek (in te hebben verwisseld. Ken grote teleurstelling voor en instructie, want een eerste 'inde Rabo-competitie had uit- hl naar de landelijke federatie- tbenschappen in Apeldoorn 'evade") tot gevolg. Wiciale kampioenschappen :fnzich af in het fraaie recrea- "Spaarnwoude. De weergoden !|tb van de goede kant zien en -n de wedstrijd voor de ruiters w lans nóg stralender. ■/•aars hadden een lange dag: *■00 uur werden de eerste sn pony's al ingeladen en "•side met de boot van 20.30 ktiveer op het eiland terug. MilS waren goed op dreef. Er •hn totaal zeven winstpunten *ssuur, twee in de groeps- ,IJI an zes met springen ge- "itschieter was Vera Blom met [Wee. Zij haalde twee wmst- 111 dressuur. Het achttal van *tjes reed zich overtuigend ''kampioenschap. Na jaren ''namelijk individuele succes- i sze overwinning een belang- ■'snigingssucces en daarmee 'n op het werk van de in- Raboi tode competitie moesten ver voorrondes worden verre- kleppertjes deden dit met feu?3' men was toch bli' ver" et tweede verenigingssuc- °e dag. Dit sloeg echter snel om in teleurstelling toen bleek dat er onzekerheid over de juistheid van de uitslag bestond. Pas dinsdagmorgen kwam het bericht dat de Kleppertjes inderdaad tweede zijn geworden en dus niet naar de Levade mogen. Bestuurslid Jan Duin: „Hardstikke jammer, want iedereen had zich er voorzichtig een beetje op verheugd. Het was voor de kinderen leuker ge weest als men had besloten om bei de clubs dan maar af te vaardigen". Ook van de Waddenruiters stortte zich een achttal in de strijd, maar met minder succes. Er zat niet meer in dan een vijfde plaats. Het valt niet mee om ieder jaar weer acht combi naties en minstens één reserve bijeen te krijgen. Dit kost zowel de ruiters als de instructie veel tijd en inspan ning en meedoen aan zo'n groot kampioenschap is op zich al een be loning. De uitslagen: Waddenruiters: Achttal: 114 115 pt Tineke Kossen L2 dress. 115 pt en springen gedtskw. Joke Dros L1 dress. 112 pt Karen Bakker L1 dress. 117 pt 8ea Timmer L1 dress. 116 pt. en springen 12 ft Corrien Duin L1 dress. 122 pt. (1 winstpt. 5e prijs) en springen 4 ft Pony's: Achttal" 126 130 pt Rabocompetitie; 118 122 pt. John van der Zwaag M1 dress. 120 pt. (1 winstpt.) Chloe Weel Ml dress 118 pt. en springen 0 ft (2e prijs) Jacobien de Wit M1 dress. 120 pt. (1 winstpt. 5e prijs) Annette Kossen L2 dress 120 pt (1 winst punt) en springen 3 ft Vera Blom L1 dress. 132 pt. (2 winstpunten 2e prijs) en springen 3 ft. Wendy Beers 11 dress 113 pt Thirza Weel L1 dress. 110 en springen ge- diskw. Maartje Duin L1 dress. 98 en springen gediskw. Lotte Beers L1 dress. 112 Marjet Loning springen 0 ft. Liane Vonk L2 dress. 122 pt.(1 winstpt.) niet kon worden herplaatst. Behalve dat nieuwe kozijnen moesten worden gemaakt, moest toen ook nieuw staalglas worden besteld. Even zag het ernaar uit dat het glas niet vóór de opening zou kunnen worden gele verd. Met medewerking van de fa briek in Rotterdam kon de leverantie worden vervroegd; maandag werden de ramen geplaatst. Verantwoord Ook Boys-voorzitter Jan van der Ploeg is blij met het resultaat. „Iets om trots op te zijn, zeker als je de zelfwerkzaamheid in aanmerking neemt." Financieel zal de verbouwing Texelse Boys niet de kop kosten, vol gens Van der Ploeg. „De precieze cij fers moeten eerst straks op een rijtje worden gezet, maar het ziet ernaar uit dat we de leningschuld versneld kunnen aflossen. Vorig jaar is ook de lichtinstallatie vernieuwd, zodat er de komende jaren geen grote investerin gen meer te verwachten zijn. We zijn op een verantwoorde manier bezig." Met twee financiële acties heeft Texelse Boys geprobeerd een deel van de schuld te verkleinen. Naast een bescheiden loterij kwam de vere niging met iets aparts voor de dag: een bedrijvenactie. Alle Texelse on dernemers werden aangeschreven om minstens honderd gulden te storten in ruil voor vermelding op een pla quette die op een opvallende plaats in het clubgebouw een plaatsje krijgt. Na een aarzelend begin reageerden meer dan 80 bedrijven (waaronder nogal wat zelfstandigen en landbou wers) die samen ruim 710.000,- in brachten. Nog steeds komen giften op de speciale bankrekening binnen. Trekking Van de loterij zijn niet alle loten ver kocht, maar wel het merendeel. Na dat tijdens het Pinkstertoernooi in mei een voortrekking had plaatsge vonden, is zaterdagavond de trekking van de hoofdprijs, ledereen die een lot heeft gekocht, kan dit omstreeks 22.30 uur „live" meemaken in de nieuwe kantine. Tevens kan dan het totaal gerenoveerde gebouw worden bekeken. Naast de reis naar Wenen worden ook een dames- en een her enfiets en een magnetron verloot. Het „open huis" begint om 21.00 uur; de voorafgaande officiële ope ningsreceptie om 19.00 uur. Boysdag Zondag is het nog steeds „open huis". Net als vorig jaar presenteren zich dan alle Boysteams van jong tot oud. Het dameselftal heeft zelfs een De twee Texelse paardensportvereni gingen stellen paardenliefhebbers in de gelegenheid gezamenlijk de Natio nale Tuigpaardendag te bezoeken, die op zaterdag 2 september in Ermelo wordt gehouden. Geprobeerd wordt een bus vol te krijgen. De prijs is af hankelijk van het aantal belangstel lenden. Inlichtingen en opgave: Willem Goënga, tel. 19252 Cs avonds 19401). In twee dagen tijd willen Mariska Plaatsman en Ivonne Rikkeberg met hun grote pony's Hans en Waldo een tocht langs de zeven Texelse dorpen maken. Al enige weken ma ken ze lange ritten om zich voor te bereiden. „Mijn dochter zit altijd vól ideeën", verklaart vader Plaatsman het plan van de meisjes om de tocht van ruim zeventig kilometer op de rug van hun rijdieren te volbrengen. Zaterdag 09.00 uur gaan de dames bepakt en bezakt van start bij huize Rikkeberg op de Pijpersdijk. Eerste reisdoel is De Koog. Ze nemen een fototoestel mee om zich bij ieder plaatsnaam bord te vereeuwigen, als bewijs dat ze écht de rit hebben volbracht. Na De Koog volgt een lang stuk naar De Cocksdorp en vandaar gaan ze naar Oosterend. De pony's mogen daar bij een boer overnachten en de meisjes zullen gebruik maken van een tent, die ze de hele reis met zich mee dragen. Zondagochtend om 09.00 uur wordt de draad weer opgepakt en gaat het gezelschap naar De Waal. Via Oude- schild, Den Hoorn en Den Burg, wordt weer koers gezet naar de Pij persdijk. Mariska en Ivonne hebben hebben voor deze monstertocht hebben zij extra getraind. Plaatsman: „Ze rijden al veertien dagen van 13.30 tot 18.30 uur". De Texelse dorpentocht is een voorbereiding voor volgend jaar. Dan willen Mariska en Ivonne met hun dieren een reis door Noord holland maken. Het totaal vernieuwde vooraanzicht van het clubgebouw van Texelse Boys. klein toernooi, met als tegenstanders Wartburgia en Buitenveldert. Om 11.00 uur begint de dag met een wedstrijd van de C-junioren op het A- veld. Op hetzelfde tijdstip spelen op het B-veld de dames de eerste wed strijd en wordt op het trainingsveld het startsein gegeven voor een „4 te gen 4"-toernooi voor alle D-, E- en F- junioren. Het is hierbij tevens moge lijk nieuwe leden aan te melden. Dit kan ook telefonisch bij het jeugdse- cretariaat (Henk Pennmgs, tel. 15761). Het „4 tegen 4" zal zondag tenminste twee uur in beslag nemen. De B-junioren worden om 11.45 uur op het B-veld verwacht voor hun wedstrijd, die duurt tot 13.15 uur. Van 12.15-13.00 uur is op het A-veld de tweede dameswedstrijd, gevolgd door de veteranen die tegen de vete ranen van SV Oosterend voetballen (tot 14.30 uur). Inmiddels is op het B-veld van 13.15 tot 14.00 uur de derde en laatste dameswedstrijd gespeeld. Op datzelfde veld spelen van 14.00 tot 15.45 uur Boys 2 en Boys 3 een onderling duel. Finale van de Boysdag is de wedstrijd Texelse Boys 1-Callantsoog (met misschien Hugo Hovenkamp in de gelederen). Deze wedstrijd begint om 14.45 uur en duurt tot 16.30 uur. Na afloop is er gelegenheid tot gezellig nakaarten in de kantine. Alweer voor het derde jaar organise ren leden van de basketballvereni ging „De Mareis" een eilandcompe titie. Opgave is nog steeds mogelijk tot en met 1 september bij Jacqueli ne Wilner, telefoon 13467. Opgave van teams is ook mogelijk op de twee inspeelavonden die er zijn op vrijdag 25 augustus en 1 september van 20.00 tot 21.30 uur in de De Ko ninghal. Mensen die geen team bij el kaar kunnen krijgen maar wel graag willen spelen kunnen zich ook opge ven. Voor een passend team wordt dan gezorgd. Een team is verplicht gedurende een wedstrijd, die twee keer veertien minuten duurt, twee dames in het veld te hebben. Meer mag natuurlijk ook. De eigenlijke competitie start op vrijdag 15 sep tember in de De Koninghal. Het in schrijfgeld bedraagt, evenals vorig jaar, f200,—. Verdere informatie over deze enerverende competitie kan men ook krijgen bij bovenstaand tele foonnummer. Mensen die al een in schrijfformulier hebben dienen zo spoedig mogelijk te reageren. Begin september starten verschillen de cursussen in het kader van de Basisedukatie. Voor de cursus Ne derlandse taal zijn nog enkel plaat sen vrij; er kunnen zich dus nog mensen opgeven. Deze cursus is be doeld voor mensen met een lage vooropleiding die hun lezen en schrij ven willen verbeteren. De eerste les is op donderdagavond 7 september. Belangstellenden kun nen deze eerste avond vrijblijvend binnenlopen om te zien hoe er wordt gewerkt. Ook zal er iemand aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. De avond start om 19.45 uur in de Oude ULO te Den Burg. Ook voor de Open School kunnen zich nog deel- In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn zal komend winterseizoen dansles (stijldansen) worden gegeven. Maandag 4 september is in het dorpshuis een kennismakingsavond, aanvang 20.30 uur. ledereen die zin heeft in stijldansen, is dan welkom. De lessen worden verzorgd door het echtpaar D. Raateland, dat hiervoor door de dorpscommissie is benaderd. Het is de bedoeling dat wekelijks op de maandagavond wordt gedanst. In lichtingen: fam. Raateland, tel 14007, Tjakkerstraat 1, Den Burg, of Ria Wit te, Stolpweg 2, Den Hoorn, tel. 19695. Zo'n veertig bewoners van de Gol- lards nemen zaterdag plaats in rijuit- gen van de Blijde Rijders voor de jaarlijkse „Rit van de nostalgie". Vorig jaar moest dit evenement wegens het slechte weer worden afgelast. Om 13.30 uur gaat de tocht van start. Rond 15.15 uur wordt koffie gedronken in manege Akenburg. neemsters opgeven. Zoals bekend kunnen hier alleen vrouwen aan mee doen, die na de lagere school weinig of geen verdere opleiding hebben ge volgd. In een folder is uitgebreide in formatie te vinden over alle cursussen van de Basiseducatie. De ze folder is te verkrijgen bij de biblio theek, het raadhuis en het arbeidsbureau. Voor meer inlichtingen kunnen belangstellenden contact op nemen met Mijkje Uittenbogaard (tel. 14203) of Siem Zijm (tel. 11741). De trainingen van Smash '68 worden vanaf woensdag hervat in De Bijen korf te Oosterend. Nieuwe leden zijn welkom. De tijden zijn: 19.00 uur Opel Rentenaar, Segering en recreanten. 20.15 uur Smash 1 dames en heren. 21.30 uur Smash 2 dames. Inlichtingen bij Simone Dros, telefoon 18838. Zaterdag en zondag gaat een groep van ongeveer 65 ZPC-leden naar het Gelderse Delden om daar mee te doen aan een driekamp. De 3 deel nemende verenigingien zijn: Twickel uit Delden, Z.Z.G. uit het Drentse Gieten en Z.P.C. TX'71. Naast de gebruikelijke zwemwedstrij den worden ook diverse waterpolo- wedstrijden gespeeld. De deelnemers worden ondergebracht in gastgezin nen, alleen de oudste leden kampe ren. ZPC-leden worden verzocht zaterdagochtend om 06.30 uur bij zwembad Molenkoog aanwezig te zijn. Vertrokken wordt met de boot van 07.00 uur (bootkaart meene men). Op zondag keert men met de boot van 18.30 uur weer naar Texel terug. De training in zwembad Mo lenkoog op zaterdagochtend gaat ge woon door. wenrwoonJekjlih^d vi Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorlwal. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). In het artikel van j.l. vrijdag onder de kop „Fretten richtten slachting aan onder jonge lepelaars" staat onder andere: „de fretten zijn afkomstig van jagers die ze gebruiken bij de konij nenjacht" en: „niet altijd nemen de jagers de moeite om de vermiste fretten op te graven". Een en ander naar aanleiding van een schrijven van de Werkgroep Landschapszorg Texel gericht aan minister Braks met het verzoek het gebruik van fretten op Texel bij de konijnenjacht met onmid dellijke ingang te verbieden. Omdat de ongenuanceerde beschuldiging, weer richting Texelse jagers, ons ten dentieus voorkomt, onzerzijds het volgende na een kort onderzoek: De aanwezigheid van fretten in de Texelse duinen dateert van de jaren zeventig toen door enige helmplan ters wel eens gestroopt werd met behulp van fret en netten, geruisloos dus. Werden ze echter verrast door jachtopzichter/koddebeier of mensen van Staatsbosbeheer, dan bleef de fret achter en verdween in de duinen. Bovendien ontsnapte wel eens een fret bij de duinboeren die ze hielden voor de bestrijding van konijnen maar later zelfs werden losgelaten. Ook zijn twee gevallen bekend van fretten die bij particulieren ontsnapten, waar ze als huisdier werden gehouden. Ook waren in het verleden plots zg. brilfretten (met ring om het oog) aan wezig, die nimmer door jagers waren gebruikt. In de Texelse duinen wordt door vijf jachtopzieners - meestal als het door Staatsbosbeheer of Rijkswaterstaat noodzakelijk wordt geacht - o,a. met fretten gejaagd. Het frappante is nu dat geen van deze vijf jachtopzich ters ooit zijn fret is kwijtgeraakt. Na tuurlijk blijft er wel eens een fret vastzitten, maar na enige dagen zit die toch weer keurig in zijn kistje dat de jachtopziener in een van de pijpen heeft achtergelaten, na de overige pijpen allemaal te hebben dicht- gestopt. Ook wordt wel eens door een jachtcombinant gefretteerd, doch alleen met fretten van de jach topzichter. Ons inziens had „Landschapszorg" er beter aan gedaan de minister te vra gen om maatregelen tegen het stro pen met fretten en het houden van fretten door particulieren. Een derge lijk verzoek zouden we hebben toege juicht. Verder vragen we ons af of de „slachtpartij" niet door de bruine rat of hermelijn veroorzaakt kan zijn. Zou in juni een beroep zijn gedaan op de Wildbeheereenheid Texel, dan had de „slachtpartij" wellicht voorkomen kunnen worden, ongeacht of deze door fretten of andere schadelijke dieren is veroorzaakt. Tenslotte vinden we de actie van Landschapszorg op zijn zachtst ge zegd niet elegant, nu wij gehoord hebben dat de directie van Staats bosbeheer het personeel verzocht heeft de zaak niet in de openbaar heid te brengen, maar thans toch door de Werkgroep Landschapszorg (waarvan de grote animator zelf SBB- medewerker is) aan de grote klok is gehangen... Dat de jachtopzichters/jagers het fret- tenprobleem in de duinen rigoreus zullen aanpakken zal duidelijk zijn, al thans als zij na 1 september a.s. weer vrij in de duinen mogen komen, omdat dit behoort bij een goed wild- beheer. Wildbeheereenheid Texel W.C. Munnikhuizen (secretaris) De Koog

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5