Pelagia" van NIOZ voorjaar 991 in de vaart H 11 Zesde Tropical Sea feest sluit schitterend seizoen af W&EÉ hktiuiteiteh Pelagia' Aanrijding Start yogalessen Leuk gewerkt •logische mosterd Texelse bodem Kosten tussen 20 en 25 miljoen „Kabeltex" breidt aanbod uit IDAG 25 AUGUSTUS 1989 TEXELSE COURANT PAGINA' 7 met de decoders geen probleem om dat deze voor de uit te zenden satel lietstations een overeenkomst met de betreffende exploitant aangaan, daar mee de beschikking krijgen over een decoder en het programma zonder verdere kosten of technische voorzie ningen aan hun abonneers kunnen doorgeven. Nog meer Te verwachten is dat in de toekomst nog meer satellietzenders op de kabel van Den Burg zullen worden gezet. Op dit moment biedt deze 11 ver schillende programma's, maar er zijn vijftien geïnstalleerde kanalen die op betrekkelijk eenvoudige wijze zijn uit te breiden tot 35. Uitbreiding van ka nalen komt de abonnee's op een ex tra bijdrage van ongeveer 35 cent per maand per kanaal te staan. Het abonnementsgeld bedraagt thans f16,40 per maand. Het aantal kabelaansluitingen in Den Burg groeit langzaam. Er zijn nu 950 abonnees die het volledige „pakket" van de kabel betrekken en 150 aan geslotenen ontvangen alleen de radi ozenders en de gewone tv-zenders Nederland 1,2 en 3. Maximaal kun nen 2200 panden in Den Burg wor den aangesloten. De huidige dekking is dus nog geen vijftig procent. Om dat percentage omhoog te brengen voert Kabeltex de volgende maand actie: wie zich in september aansluit betaalt een entreebedrag van f175,- inplaats van f250,-. De Mazda van een toerist uit Eext liep dinsdag op het Schilderend een flinke deuk in de zijkant op. Een 48-jarige vrouw uit Den Burg stond met haar wagen aan de zijkant en wilde de weg oprijden, maar keek daarbij met goed uit, waardoor ze de andere auto raakte Met ingang van september starten weer yogalessen in het centrum voor fysiotherapie, Schoorwal 59 in Den Burg. De lessen zijn uitgebreid, zodat nieuwe inschrijving mogelijk is. Do cente is Nicoline Kruysifix uit Den Helder. Er wordt gewerkt in kleine groepen van maximaal twaalf perso nen. De lessen duren tot en met juni, uitgezonderd de schoolvakanties. Voor inlichtingen: tel. 02230-28378. Yoga is het streven naar eenheid van lichaam en geest. Een evenwichtige wisselwerking tussen beide kan kwa len voorkomen. Centraal staat ont spanning, waarbij ademhaling een fundamentele rol speelt. Naast de ge wone yogalessen zullen ook lessen zwangerschapsyoga ('s woensdags van 18.15 tot 19.30 uur), kinderyoga (woensdag 14.45 tot 16.00 uur) en raja-yoga (dinsdag 10.45 tot 12.15 uur) worden gegeven. Het lesrooster voor de overige yogalessen ziet er als volgt uit: maandag 18.15-19.30 en 19.30-20.45 uur, dinsdag 9.30-10.45 en 13.15-14.30 uur, woensdag 9.30-10.45, 10.45-12.00, 13.30-14.45 en 19.30-20.45 uur. Onze reeks van 14 circusvoorstellin gen in De Koog zit erop. We kijken er met plezier op terug want we hebben hier leuk gewerkt. Dat er in de tent minder publiek kwam dan we hadden gehoopt, is het gevolg van het mooie weer en daar kan niemand wat aan doen. Ook hebben we niet zoveel re clame kunnen maken omdat ons op treden op het allerlaatste moment moest worden georganiseerd. Aan medewerking van allerlei kanten heeft het echter niet ontbroken. Erkentelijk zijn we jegens de gemeente, gemeen tewerken en in het bijzonder de brandweer. Ook particulieren waren ons zeer van dienst. De firma IBS stelde zelfs belangeloos kostbare spullen beschikbaar die we anders hadden moeten huren of kopen. We hebben bij de eilandbewoners een spontaniteit aangetroffen, die we nooit ergens anders in Nederland hebben meegemaakt. We komen daarom graag terug. Circus „Harlekino" direkteur Peter Verberk Bladel liet voorjaar van 1991 zal het Nederlands Instituut voor On- z0ek der Zee een nieuw Noordzeeonderzoekvaartuig in ge- ik nemen: de „Pelagia". De bouw van dit vaartuig gaat begin r a.s. van start en zal veertien maanden in beslag nemen, kosten liggen tussen de 20 en 25 miljoen gulden. .pelagia" wordt de opvolger van ,1971 gebouwde „Aurelia" maar jel groter: de lengte is 66 meter, ireedte 12.80 meter en de diep- 3.80 meter. Met het schip zal onderzoek worden uitgevoerd in Vest Europeese wateren, maar is ook geschikt voor andere in, waar ook ter wereld. Pelagia" (net als de Aurelia ge- md naar een kwal) is nodig om reiding aan het zeeonderzoek te len geven. Het schip biedt veel mogelijkheden dan zijn voor- ger, kan veel langer op zee blijven veel stabieler. Tot windkracht pi kan het wetenschappelijk on- oek nog zonder problemen voort vinden, terwijl het bij de Aurelia mdkracht vijf al heel moeilijk lit. In het schip komt een anti jertank en tegen het onderwater de van de romp zullen kimkie- worden aangebracht. Aan boord kommodatie (éénpersoons hut voor de dertien bemanningsleden 2 onderzoekers, technici, ana- en andere opstappers. De facili- naan boord maken de „Pelagia" hikt voor alle vormen van fy- chemisch, biologisch en geolo- onderzoek die op zee kunnen len uitgevoerd. Derhave beschikt over kranen en andere hijsappara- en voorzieningen voor het ne- van bodemmonsters, het ifenen van (lichte) visserij, het en van watermonsters, het uit- m van stromingsmeters, etc. Containers boord beschikken de onderzoe- over vier vaste laboratoriumruim- maar belangrijker zijn de totaal n laboratorium- en werkplaat- tamers die het schip kan meene- Oeze containers (van dezelfde tructie en grootte als de beken- scontainers) worden op de wal icht voor het soort onderzoek an de orde is en worden dan en klaar aan boord gehesen. Op chterdek kunnen vier containers en midscheeps benedendeks let schip zal worden uitgerust wee motoren van elk 600 kw. uissnelheid zal tussen 10 en 12 ggen. Het schip is voorzien van 360 graden draaibare boeg- tef, waarmee het tijdens onder- s kort is een nieuw artikel aan srie Texelse producten toege- |d: biologische mosterd, in de lel gebracht door Sint Donatus. nosterd wordt geteeld op biolo- be boerderij ,,De Kroontjes" van Kikkert. vijf jaar geleden had Donatus Perceel met mosterdzaad. Het 33 heeft een zuiverende werking 3 grond en bijen (die men nodig 'voor de honing) gedijen er goed Hare van Rijsselberghe: „Ik heb 51 en aarde bewogen om een fa tevinden die zo'n kleine partij lerdzaad wilde verwerken op na- ^e wijze, maar het lukte met". 5 tijd geleden maakte Van Rijs- ^he een praatje met buurman Kikkert, die vertelde dat hij '-rd verbouwde, die door een be- "iZundert wordt verwerkt. Er 'tos al Texelse mosterd ge- d. maar die verdween naar de ant, zonder dat specifiek aan- 'aan het Texelse van het pro- werd besteed. Milder ü'jsselberghe sloot een overeen- Kikkert en het bedrijfje in ftrt Het recept werd iets aange- zodat de mosterd wat milder Jrnaak werd en er honing in ^van suiker in wordt gedaan. Product bevat geen chemische gingen. Het zaad wordt gema- kfl voor de smaak vermengd met jjte azijn, zout, honing en 'roge grove mosterd is verpakt raaie zeskantige „Donatuspot- °°K bekend van de honing en Het is te koop op de ^-verkoopadressen over het and en is ongeveer een jaar '331. "ekomst wil men nog andere ^ssen in de zeskantige potjes Jijen, zodat een combinatie van j ende artikelen in een leuk _'°t een cadeaupakketje kan 9emaakt. zoek precies op zijn plaats kan worden gehouden. De „Pelagia" is ontworpen door Ma rine Structure Consultants B.V. uit Schiedam. De modelproeven in Wa- geningen zijn inmiddels achter de rug en hebben aangetoond dat het ont werp wat betreft het gedrag in het water onder uiteenlopende omstan digheden ruimschoots aan de eisen voldoet. Aanbesteding Het NIOZ heeft vijf Nederlandse wer ven voor de aanbesteding uitgeno digd: Van Diepen in Waterhuizen, Barkmeyer in Stroobos (Fr.), De Mer- wede in Hardinxveld Gissendam, Vis ser in Den Helder en Verolme in Heusden. Laatstgenoemde is de werf waar momenteel de tweede dubbel dekker van Teso in aanbouw is. Op 1 september moeten de prijsopgaven binnen zijn. De bouwopdracht wordt voor 15 oktober verleend. Om de „Pelagia" ligplaats te kunnen bieden zal de NlOZ-haven van 't Horntje worden aangepast Er komt een andere kade waardoor vrachtwa gens het schip kunnen benaderen voor het laden en lossen van labora toriumcontainers. De eilandpier ten noorden van de haven zal met de dijk van de PH-polder worden verbonden, zodat de haven aan de achterkant niet meer open is. De bouwkosten van het nieuwe schip zullen volledig door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen wor den gedekt. Dit ministerie verstrekt echter geen bijdrage in de exploitatie kosten, waardoor het nodig is de „Pelagia" vijftig dagen te verhuren aan andere onderzoeksinstellingen, zoals de Directie Noordzee van Rijks waterstaat en de Stichting Onder zoek der Zee. Zijaanzicht van de ..Pelagia", volgens het ontwerp van Marine Structure Consultants BV. Het model van de ..Pelagia" tijdens de proeven in Wageningen. Kabeltex B.V. is bezig het zenderaan bod dat via de kabel in de huiska mers in Den Burg kan worden gebracht, aanzienlijk uit te breiden. Sinds enkele dagen is de nieuwe Amerikaanse zender CNN (Cable News Network) te bekijken en inmid dels zijn ook kontrakten getekend met TV10, Televeronique, Filmnet en TVplus. De Engelstalige CNN is 24 uur per dag in de lucht en biedt uitsluitend nieuws. De extra zender brengt geen verandering in het tarief dat de abon nees zijn verschuldigd. Dat gebeurt ook niet als straks TV10 en Televero nique worden toegevoegd, maar Film- net en TVplus zijn abonnee TV-zenders. Wie deze wil zien heeft een zg. decoder nodig die per maand voor f33,- (voor acht uur kijken per dag), f40,- (16 uur) of f45,- (24 uur) kan worden gehuurd. Overigens zal TV10 ook buiten de ka bel om met een eigen schotelantenne zijn te ontvangen, maar dan is wel een decoder nodig. Schotel Het toepassen van decoders is voor de exploitanten van de meeste satel lietzenders noodzaak om te ontko men aan steeds hogere auteursrechten. Zonder decoder is onbekend hoeveel mensen er kijken en de exploitant krijgt dan een hoge aanslag, gebaseerd op de veron derstelling dat „iedereen" kijkt. „In de toekomst zullen ook schotelbezit ters steeds meer satellietzenders al leen nog maar via een decoder kunnen ontvangen. Voor elke zender is dan een andere decoder nodig", vertelt Gert Jan Schoorl van Kabeltex B.V, Hij verwacht dat Sky Channel, Screensport, Kindernet, Lifestyle en Televeronique die werken via de Astra satelliet, straks alleen nog maar met een schotel kunnen worden op gevangen als daarbij een decoder wordt gebruikt. Het spreekt vanzelf dat hij daartegen graag waarschuwt want het kan voor geïnteresseerden een reden zijn om op de kabel aan te sluiten inplaats van een schotel te kopen, als ze tenminste in Den Burg wonen. Kabelexploitanten hebben Trafassi, beroemd van de ,,Wasmasjien"-song. Niet zoals gebruikelijk het laatste weekend van augustus, maar het eerste weekend van september wordt dit jaar in De Koog het sei zoen afgesloten met het Tropical Sea Festival. Vrijdag 1 september begint het swingende spektakel om 21.00 uur. Er is veel aandacht besteed aan de keuze van de bands en de muziek op straat. Behalve de twintig perso nen tellende Braziliaanse dans- en muziekgroep Manguera, zal een lo pende steelband de Dorpsstraat op fleuren. Veel horecabedrijven in De Koog doen mee aan het Tropical Sea Festi val. Dit jaar zijn er twee bijgekomen: de Dikke Mik en de Oranjerie. Het festival krijgt steeds meer het karakter van een reünie. Rein Stam van de organiserende Stichting Tropi cal Sea: „ledereen komt naar Texel om elkaar nog één keer te zien en het eind van de zomer te vieren. Het was vorig jaar zó druk dat men de horecazaken niet meer in kon. Daar om willen we nu ook veel nadruk leggen op wat op straat gebeurt. Trouwens, veel mensen vinden het leuk om alleen maar wat te flaneren, zonder een kroeg binnen te gaan en die willen we ook wat bieden". De grote drukte was ook de reden om het evenement niet in augustus te houden. „De vakanties zijn dan nog aan de gang. Dat geeft proble men met het onderbrengen van ar tiesten en mensen die naar het festival komen", vertelt Stam. Feestje op strand Op verzoek van de Koger mid denstand zullen zaterdagmiddag van af ongeveer 15.30 uur straatoptredens door Manguera en de Roadside steelband worden gegeven. „We deden eigenlijk nooit wat op za terdagmiddag om het feestje op het strand niet te verstoren. Daar zijn tra ditiegetrouw de Branding Promotie Surfwedstrijden met in het strandpa viljoen optredens van Papa Slim's steelband. Maar het is tegenwoordig zó druk in het festivalweekend en lang niet iedereen is in surfen geïnte resseerd, dus hebben we toch maar wat voor de middag op touw gezet", aldus Stam. Zaterdag is officieel de laatste Tropi cal Sea-avond, maar zondag wordt nog een afsluitend feest in disco theek De Toekomst gehouden. Het is nog een verrassing welke band(s) dat zullen opluisteren. De toegang is die avond gratis. Tijdens het Tropical Sea Festival on derhoudt een speciale busdienst ver binding tussen Den Burg en De Koog. Stam: „Wij zijn het volkomen eens met de slogan: verkeer en alcohol, dat kun je niet maken. En als je daar écht achter staat, moet je ook facili teiten bieden zodat men de auto kén laten staan". De café's sluiten om 03.30 uur, maar een uur eerder stopt de levende mu ziek al. „Wasmasjien" Grote knaller van het festival is onge twijfeld de groep „Trafassi" Surinaams voor anders of omme keer), die optreedt in discotheek De Toekomst. Zij verwierven nationale bekendheid met de hit „Wasmasjien". In café De Kuip treden de „African Vibrations" op. Deze 10 jaar oude groep heeft al verschillende elpees gemaakt. De leider van de band, Francis Nkosy werkte mee aan Stevie Wonders' „Songs in the key of life". Men speelt authentieke en moderne zuid-Afrikaanse muziek die „Mbaqan- ga" wordt genoemd. In bar Het Galjoen speelt „Los Ami- gos Paraquayos", een duo gevormd door twee Chilenen. Onder de Pomp biedt een optreden van een groep die al menigmaal het Tropical Sea Festi val heeft meegemaakt, maar iedere keer een andere naam heeft. Nu is dat „Fruta Bomba". Café de Jutter heeft „Kalimba" in huis gehaald. Deze acht persoons formatie bestaat vijf jaar en pleegt het publiek bij optredens te be trekken. Opzwepend „Latin Connection" speelt in bar De Beerekuil. Vijf jonge musici brengen daar een zo breed mogelijk scala van ritmes en opzwepende klanken ten gehore. Vrolijk wordt het ongetwijfeld in Tif fany met „Carribean Smile", een kwartet dat behalve tropische gelui den ook top-40 nummers en golden oldies ten gehore brengt. „Tipico Tamicos" treedt op bij de nieuwe Tropical Sea-deelnemers de Dikke Mik en de Oranjerie. De band bestaat uit zeven personen en brengt naast swingende salsa ook de wat rustiger soca en Caribe-klanken. Restaurant De Pollepel wordt op zijn kop gezet door „Tropical Vibes", een steelband van allure. In discotheek De Boulevard staat „Tasty" op de planken. Deze formatie bestaat uit vijf mannen en twee vrouwen. Men speelt een mengeling van disco- en Caribische muziek. Kaarten voor het Tropical Sea Festi val zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de rode dubbeldekker in de Dorpsstraat. Een passepartout voor twee dagen kost f30,-, voor één dag ƒ20,-. De bekende Brazilllaanse formatie Manguera zal de belangstellenden in de Dorpsstraat in beweging brengen

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7