Cjrom <2wartsjexels in het en W stellen een daad: een alcohol in sporthal Viering „575 jaar stad" van 10 tot 26 maart 1990 Zwempark „Molenkoog" verwelkomde 50.000ste idanks mogelijk hoge financiële gevolgen Met o.a. herdenkingstocht Assen-Texel roemde stoel ook in tersmuseum... Exploitatie ontwikkelt zich gunstig INFRAROOD BUITENLANTAARN Bakker's Ijzerhandel bv Douaneschip door TX 52 aangevaren HÜIS KOPEN? Rabobank Q Texel :R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.410 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 Advertenties, abonnementen, etc.; Id De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741 Telefax 02220 - 14111 tje parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Tessa de Graaff, Pater iifin 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 20,20 per kwartaal, los f1,— Postgiro 652. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34-.60.398. college van B en W vindt dat in sporthal Ons Genoegen i bier meer mag worden geschonken. Wethouder Piet Zegers de dit zaterdagavond mee tijdens de officiële opening van gerenoveerde complex van Texelse Boys. B en W namen hun uit naar aanleiding van de lang verwachte gemeentelijke no- Sport en alcohol", die deze week verschijnt en waarin vooral bierverbruik door jeugdige sporters onder de loep is geno- Het standpunt van het college staat haaks op de belang- te conclusies in het rapport. Daarin wordt gesteld dat het holgebruik onder de jeugd juist in sportkantines enorm mee- igens is het niet de bedoeling en W ook kantines van sport- ligingen .droog te leggen". De ciêle consequenties van het it zijn nog niet bekend; aange- >n wordt dat deze aanzienlijk zijn. Sporthal-pachter Willem toel van een wereldberoemd i ontwerp prijkt sinds vorige in het Maritiem Museum in Ou- ild. Het meubelstuk spoelde p de dijk, vlak bij de haven en werd gevonden en op het gezet door Freek Veldwisch uit lilel, die het Maritiem Museum De aan dit museum verbonden jutter Cor Ellen vond het een ding en ontdekte onder de zit- en naamplaatje van de fabriek: lansen Zn in het Deense i Ellen stuurde een brief naar briek waarin hij de vondst meld- i informeerde of dergelijke stoe- ik in Nederland te koop zijn. leur Jorgen Gerner Hansen el een vriendelijk briefje terug, in hij Nederlandse verkoopadres- toemde en meedeelde dat het jsat om een stoel van het type sco", een ontwerp van de we- noemde Deense ontwerper J. Wegner. Hoewel deze stoelen j tip is er veel vraag naar. De van Hansen heeft er sinds Imeer dan 700.000 gemaakt. rpisch voorbeeld van een meu- ittverp van hoge kwaliteit wordt Salesco" tentoongesteld in de Ste musea in de wereld, zoals ouwe in Parijs, het Victoria en t-museum in Londen en het Mu- i of Modern Art in New York. En us ook in het Maritiem- en jut- nuseum te Oudeschild... Het bslstuk werd daar eerst niet erg V gesteld, want het verspreidde vreselijke stank. Die bleek ver laakt te worden door een kolo- reeftachtige zeediertjes die zich f" de biezen van de zitting op- 0 daar tot ontbinding was Sega an. De „Salesco" werd daar- fan een flinke schoonmaakbeurt fnvorpen en staat nu bij meubel- homp voor het repareren van 1 mankement. Kalk, die nog een contract heeft tot en met 1995, overweegt een scha declaim in te dienen. Definitief is er nog niets. De gemeen teraad zal namelijk nog een oordeel moeten vellen. De nota en het daar aan verbonden B en W-voorstel wor den eerst half september behandeld in de vergadering van de raadscom missie welzijnsbeleid. Verscheidene raadsleden hebben herhaaldelijk laten weten bezorgd te zijn over het alco holgebruik onder de jeugd. Deze dis cussie werd vorig jaar aangewakkerd toen rector Heetveld van de Rijks scholengemeenschap in een brief aan de raad de beschuldigende vinger uit stak naar de sportkantines. Volgens Heetveld leerde de jeugd daar drin ken. In ingezonden stukken in de krant zette de sportwereld zich tegen deze opvatting af. Het college liet naar aanleiding hiervan een onder zoek verrichten, waarvan de nota „Sport en alcohol" de weerslag is. De algemene conclusie van het on derzoek is dat in sportkantines een goede controle is op het schenken van alcohol aan jeugd. In kantines van voetbalclubs is het soms zelfs regel dat 's zaterdags (als de jeugd tot 16 jaar in de wei komt) geen bier wordt getapt. „Er zijn bepaalde uitspraken gedaan en wij vinden dat die nu moeten worden waargemaakt. Dan moet je besluiten durven nemen. We begin nen bij onszelf en hebben besloten de sporthal -die eigendom is van de gemeente- alcoholvrij te maken. Dit besluit zal nog wel een storm in een glas bier veroorzaken, maar we zijn ons bewust van de consequenties", aldus Zegers zaterdagavond. Reacties Dat het college-voornemen inderdaad niet onbesproken zal blijven, bleek meteen al. Ten eerste uit de reacties van Zegers gehoor, een volle zaal waarin zowat de halve Texelse sport wereld was vertegenwoordigd. Ten tweede uit het commentaar van de voorzitter van de Texelse Sportraad, Albert Hoven, die na Zegers het woord voerde. Hoven was allereerst zeer teleurgesteld over de manier waarop de wethouder de kwestie naar buiten had gebracht. De nota was namelijk maanden „blijven han- i r n i I J WOtBÊ Wil de Vries tlinksl was de 50.000ste bezoeker van Weide en de taart van lokettiste Tonnie Kleinveld. Molenkoogdit seizoen en ontvangt daarvoor de bloemen van bedrijfsleider Klaas van der gen" op de gemeenteburelen en de Sportraad had herhaaldelijk aange drongen op het spoedig vrijgeven er van, zodat de Texelse sportwereld erover kon discussiëren. Telkens werd de boot afgehouden en Hoven was dan ook uiterst verbolgen dat Zegers er plompverloren mee voor de dag kwam. Met het standpunt van het college toonde Hoven zich niet blij. „In kanti nes mag best op verantwoorde wijze alcohol worden geschonken", aldus Hoven. Het programma voor de viering van „Texel 575 jaar stad" is in grote lijnen bekend. B en W zijn afgelopen week akkoord gegaan met het voorstel van een speciale commissie. De gemeenteraad zal nu worden gevraagd het begrote bedrag van ƒ50.000,- be schikbaar te stellen. Heel Texel wordt bij de festiviteiten (die be ginnen op 10 maart en eindigen op 25 maart 1990) betrokken. Opvallend programmaonderdeel is de sportvierdaagse Assen- Texel, waarmee de gelukkige terugkeer wordt herdacht van de honderden Texelse mannen die in 1944 door de Duitse bezetter naar de Drentse hoofdstad waren gedeporteerd. In het feestpro gramma zijn nog enkele activiteiten opgenomen die in verband staan met deze ingrijpende gebeurtenis. Het wordt een viering voor en door Texelaars. Naast een aantal centrale activiteiten in Den Burg zijn ook alle buitendorpen nadrukkelijk in het pro gramma opgenomen. De commissie is van mening dat alle evenementen in principe vrij toegankelijk moeten zijn. Op 26 maart 1415 verleende graaf Willem VI van Beieren aan het eiland Texel stadsrechten. Dat was een voordeel voor de toenmalige bevol king, want die kreeg hierdoor meer vrijheden. Ondermeer kreeg Texel een eigen bestuur en rechtbank. De bestuurders (schepenen en raadslie den) mochten namelijk voortaan hun eigen „keuren" (verordeningen) op stellen. Een gewichtig moment dus in de Texelse geschiedenis en daarom waard om te worden gevierd. De eer ste viering had plaats in 1964. De start van de viering volgend jaar vindt plaats op 10 maart met een herdenkingsbijeenkomst in historische stijl in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg. Het is de bedoeling dat de aankomst van de genodigden de no dige aandacht zal trekken. De bijeen komst wordt verder opgeluisterd met zang en muziek. Tevens is dan de uit reiking van het eerste exemplaar van Jac Schraags boek „Veldnamen van Texel" en het document „Stadsrech ten Texel". Exposities Op de openingsdag beginnen in de dorpen en musea tentoonstellingen die gedurende de gehele vieringsperi ode geopend zullen zijn. Gedacht wordt onder meer aan exposities op agrarisch gebied, over de Gouden Eeuw, de Russenoorlog, de ontwikke ling van Texel, archeologie, expositie in kerken, het vertonen van oude films van Duinker, een overzichtsten toonstelling van schilder Ad Blok van der Velde en een expositie over het verblijf van de Texelse mannen in As sen in 1944/'45. De historische vere niging houdt zich met laatstgenoemde tentoonstelling bezig en is van plan een extra uitgave van het verenigingsblad aan dit thema te wijden. Assen-Texel Op 14 maart gaat de vierdaagse Assen-Texel van start. Dit onderdeel zal in elk geval wandelen omvatten, maar fietsen, hardlopen en andere wijzen van sportieve verplaatsing be horen tot de mogelijkheden. De tocht zal starten bij de „Texelbank" in As sen. Overnachtingsmogelijkheden in Friesland en op Wieringen worden onderzocht. De organisatie van dit onderdeel is in handen van de Texel se Sportraad. Samenhangend met deze herdenkingstocht ligt het in de bedoeling de „Texelbank" een opk napbeurt te geven. Op 17 maart 1990 kunnen de Texe laars kiezen uit vele activiteiten over het hele eiland. Onder meer wordt een kerkentocht gehouden langs alle Texelse kerken, waar naast exposities kan worden genoten van koorzang, orgelspel en andere muziek. In de dorpen worden historische maaltijden aangericht, omlijst met folkloristische en culturele activiteiten. Op deze dag is het voorts mogelijk boerderijen en kotters te bezichtigen. Slotmanifestatie De viering krijgt een waardig slot met de manifestatie „Gala-cultureel" in sporthal Ons Genoegen. Gepland zijn drie voorstellingen: op vrijdag avond, zaterdagmiddag en zaterdag avond. Voorgesteld wordt om tijdens de slotavond de Texelse cultuurprijs „Dubbele von Sion" uit te reiken. Hierover moet nog worden beslist. De sporthal zal geschikt worden ge maakt om per voorstelling zo'n dui zend bezoekers te ontvangen. Een podium van 23x10 meter biedt plaats aan optredens van muziekkorpsen, koren, toneelverenigingen, zanggroe pen, musicalgroep, gymnastiekavere- nigingen en dergelijke. Een grootscheepse finale moet „Texel 575 jaar stad" besluiten. De viering kan met andere activitei ten worden gecombineerd. Zo zal in het voortgezet onderwijs in dezelfde Het exploitatietekort van het ge meentelijk zwempark „Molenkoog" in Den Burg lijkt dit seizoen kleiner te zullen uitvallen dan in de afgelo pen jaren het geval was. Deze ont wikkeling is vooral te danken aan een aanmerkelijke daling van de energiekosten, als gevolg van opti male benutting van de zonnecollec toren. Het bezoekersaantal ligt niet zoveel hoger, maar de verhouding abonnementen/losse kaartverkoop lijkt gunstiger. Afgelopen vrijdag passeerde de 50.000ste het loket van „Molenkoog". De gelukkige was mevrouw Wil de Vries-Pantus uit Den Burg. Mevrouw De Vries is nadat ze vorig jaar in de vut ging als directrice van Gollards/Samen Eén, een trouw be zoekster van het openlucht zwem bad. Vrijwel dagelijks trekt ze haar baantjes. Dat gebeurt altijd tussen de middag in het gezelschap van de vaste groep ouderen. „Deze zomer heb ik goed aan m'n trekken kunnen komen, want eigenlijk ben ik een mooi weer zwemster", vertelt een blij verraste mevrouw De Vries (57). Ze noemt Molenkoog „een zalig bad". „Het ziet er fris en goed onderhou den uit en het water heeft een aan gename temperatuur. Voor de groep ouderen is het altijd mogelijk om rustig te zwemmen. Tussen de mid dag wordt op ons gerekend; ook als het druk is houdt men een paar baantjes voor ons vrij. Het toezicht daarbij is prima", meent de 50.000ste. Toen mevrouw De Vries vrijdagochtend omstreeks twaalf uur aan de poort van het bad verscheen, werd zij opgewacht door bedrijfslei der Klaas van der Weide. Hij verraste haar met een boeket bloemen en lo kettiste Tonnie Kleinveld overhandigde een taart. Molenkoog verwelkomde de 50.000ste bezoeker twee weken eer- periode de zogeheten „Theaterweek" plaatsvinden. Voor het basisonderwijs worden een lessenserie en een strip uitgewerkt met een historisch over zicht waaruit het belang van de stadsrechten blijkt. In De Lindeboom vindt een manifestatie van vrouwen- activiteiten plaats. Verder wordt ge probeerd een speciale postzegel uit te geven. Opvarenden van het douaneschip „Zeearend" kregen donderdagnacht de schrik van hun leven. Bij het af meren in de haven van Oudeschild kreeg de TX 52 een storing, waar door men niet op tijd kon afremmen. De voorzijde van de Zeearend werd met een flinke klap geramd. De scha de bleef beperkt tot wat deuken, maar de bemanning werd onzacht gewekt. der dan vorig jaar. Vergeleken met 1987 komen de cijfers precies over een. Van der Weide verwacht daarom net als twee jaar geleden uit te ko men op ongeveer 68.000 bezoekers aan het eind van het seizoen. Vorig jaar waren dat er 8000 minder. Met de gisteravond gestarte zwemvier- daagse zal in elk geval een grote stap in de goede richting worden ge zet. Een andere forse impuls voor het zwembadbezoek is het feit dat de scholen weer zijn begonnen. Veel jeugd gaat na schooltijd nog even zwemmen, terwijl ze in de vakantie bij goed weer zouden kiezen voor het strand. „We moeten het hebben van de schoolperioden. De grootste druk te dit seizoen met een topweek van 4000 bezoekers bereikten we dan ook vóór de grote vakantie. In de va kantie was het wel vaak heel mooi weer, maar op echte stranddagen was het hier rustig. Nu de vakanties voorbij zijn is dat direct merkbaar aan de belangstelling. Afgelopen week zaten we meteen weer op 3700 be zoekers", aldus Van der Weide. Een hele meevaller omdat het aantal verkochte abonnementen bij de sei zoensopening tegenviel. Kennelijk wa ren de Texelse zwemliefhebbers na twee slechte zomers voorzichtig ge worden. Het gevolg is dat het aantal verkochte dagkaartjes een spectacu laire stijging vertoont. In juli waren al net zoveel losse entreekaartjes ver kocht als vorig jaar in het hele sei zoen. Een gunstige ontwikkeling, waaraan het zonnige weer debet is. Het grote aantal zonuren heeft ook een positieve invloed op het gebruik van de zonnecollectoren, die op het dak van de kleedkamers zijn aange bracht. Het gasverbruik is hierdoor met liefst 45 procent gedaald. Kijk éérst elders in deze krant...! met ingebouwde schemerschakelaar en infrarood bewegingsmelder. Schakelt zichzelf in na het vallen van de duisternis, wanneer men in het waarnemingsveld van de infrarood detector komt. telefoon 12346

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1