„Verdwijnen bieromzet heeft ernstige gevolgen Dorpscommissie en ondernemers boos over Nikadel-plan gemeente Sporthal-pachter Willem Kalk: Rit van de nostalgie Extra BZN-concert op vrijdag 9 maart „Willempje" strandde ongemerkt op Vliehors Shell hielp niet... Strand bezaaid met pakjes sigaretten Start bijbelstudie Tropical Sea Festival Vuilverbranding liep uit de hand Texelaars doen me aan „Kneesloop" PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS Sporthal-exploitant Willem Kolk oefent zich alvast in het schenken van frisdrank, terwijl beide bierkranen droog staan, dwijnt de sfeer en dat kan zeer nadelige gevolgen hebben voor de exploitatie van de sporthal", is zijn mening. .Zonder bier en wijn ver- Willem Kalk, beheerder van de sport hal en exploitant van de kantine, wil graag een toelichting geven op het alcoholgebruik in ,,Ons Genoegen". Hij stelt dat vooral ten aanzien van jeugd en alcohol vele anderen een voorbeeld aan de sporthalkantine kunnen nemen. Het verdwijnen van de bieromzet zal volgens hem leiden tot een aanzienlijke verslechtering van de exploitatie, méér dan op het eerste gezicht lijkt. „Ik houd vast aan de term „sociale hygiëne" in de Drank- en Horecawet. Daarin staat onder meer dat ik geen alcohol aan personen van jonger dan zestien jaar mag schenken. Daar ben ik zeer streng in en dat weet men. Dat geeft wel eens moeilijke situa ties, maar daar trek ik me niets van aan. Als ik vermoed dat iemand geen zestien is, krijgt hij geen biertje." In de nota die deze week uitkomt wordt voorgesteld de beperkingen voor sportverenigingen aan te scher pen: onder meer geen alcohol tijdens jeugdtoernooien en na de training. Zouden dergelijke beperkingen ook voor de sporthalkantine een alterna tief kunnen zijn? Kalk: „Met bepaalde voorwaarden zou ik kunnen leven. Maar in wezen heb ik zélf al heel wat beperkingen ingevoerd. Zo heb ik al jaren een af spraak met de leraren lichamelijke opvoeding van de RSG dat tijdens schooltoemooien geen bier wordt ge tapt. Dus ook niet aan ouderen die daarom vragen." Bewuster Met de combinatie jeugd en alcohol in de sporthal valt het volgens Kalk dus reuze mee. Voor wat betreft de ouderen heeft hij eveneens een genu anceerde mening. „Het alcoholge bruik loopt de laatste jaren terug. Ik heb de indruk dat de mensen be wuster zijn dan een paar jaar gele den, zeker als men nog moet rijden. Ik hoef nu praktisch nooit vóór half Zaterdagavond strandde het plezier vaartuig „Willempje'' uit Bunschoten op de zuidpunt van de Vliehors. Pas de volgende ochtend werd de stran ding opgemerkt omdat de opvaren den geen radio, vuurpijlen of andere hulpmiddelen aan boord hadden om de aandacht te trekken. De „Willempje" (een schouw met platte bodem) had aan boord de eigenaar A. de Graaf, een vriend en een hond. Het gezelschap was on derweg van Kornwerderzand naar Vlieland, maar raakte door onbekend heid ter plaatse de kluts kwijt, zelfs zodanig dat het na de stranding dacht op Terschelling te zitten en de Eierlandse vuurtoren aanzag voor de Brandaris. De schouw lag al spoedig helemaal droog en werd zondagoch tend ontdekt door kustwachter Piet Stam, die toevallig even op de anders op dit tijdstip onbemande vuurtoren moest zijn. Op het alarm kwam de Texelse reddingboot Siegfried Egmun- dis in actie en de whipperploeg van Vlieland. De Siegfried hoefde met reddend op te treden. De „Willempje" werd in diep water gebracht door een bergingsbedrijf van Vlieland, dat het vaartuig met een kraan en een dieplader over land naar de haven van Vlieland transporteerde. acht een pilsje te tappen en pas om een uur of half tien, dus als de meeste wedstrijden erop zitten, be gint het pas te lopen." Kalk is de laatste om te ontkennen dat bierverkoop enorm belangrijk is voor de omzet. „Zowel voor mij als voor de sporthal. Als er na afloop geen biertje meer kan worden ge dronken, voorzie ik dat het aantal toernooien zal afnemen. Voor bedrij ven zijn die sporttoernooitjes juist be doeld voor de gezelligheid, om de onderlinge band te versterken. Voor een kopje koffie en een glaasje prik blijft men hier echt niet zitten. Laten we eerlijk zijn: een licht-alcoholische Dit weekend zijn in De Koog mensen gesignaleerd die kwamen voor het Tropical Sea Festival. Dat wordt ech ter pas volgend weekend gehouden. In een folder met vakantietips van Shell stond echter dat het feest het laatste weekend van augustus plaatsvond.... Rein Stam van de organiserende Stichting Tropical Sea Festival heeft geen klachten ontvangen. „We heb ben natuurlijk al het hele seizoen middels posters en spandoeken dui delijk gemaakt wat de juiste datum is. Het was ook met extreem druk af gelopen weekend. Ik heb geen idee hoe die foute datum in dat boekje te recht is gekomen". Sinds woensdagavond is een grote hoeveelheid sigaretten op de Texelse kust aangespoeld. Het gaat om vele honderden, naar schatting meer dan duizend, pakjes, die los en als slof werden aangetroffen. Vermoed wordt dat het gaat om een partij smokkelwaar, maar te bewijzen valt dat moeilijk. Het vermoeden is gebaseerd op het feit dat de pakjes ongebanderolleerd waren, bandjes met code en prijs ten behoeve van de accijnsheffing ont braken. Belastingvrije waar was het evenmin omdat de bijbehorende stic ker ontbrak. Alle aangespoelde siga retten zijn van het bekende merk „Marlboro". De eerste sigaretten wer den woensdagavond gevonden bij Paal 17. Toeristen brachten de vol gende ochtend enkele pakjes en een slof (bevat tien pakjes) aan bij het Maritiem en Juttersmuseum in Oude- schild, waar ze als beloning een jut- tersdiploma kregen. De inhoud bleek praktisch droog, in tegenstelling tot latere vondsten. Het aangespoelde bij Paal 17 bleek een voorbode van een veel grotere hoeveelheid. Tot zondag werden langs de gehele Texelse westkust sigaretten gevonden. Maar zelfs ook op de Schorren waren en kele pakjes aangespoeld. Bijzonder groot was de partij die vrijdag aan spoelde bij de Slufter. Tussen de pa len 9 en 12 lagen volgens een jeugdige jutter op elke meter wel drie of vier pakjes. Veel pakjes zijn opge raapt door strandwandelaars en jut ters. Toen Radio Texel in de uitzending van zaterdag aandacht aan dit onderwerp besteedde, wisten zowel de strandvonderij als de politie van niets. Of inderdaad sprake is van smokkelarij is volgens een woord voerder van de politie nauwelijks te achterhalen. consumptie zorgt gewoon voor wat meer sfeer. Hetzelfde geldt voor bij voorbeeld de eilandcompetitie volley bal, die na afloop vaak nog even biertje drinken. Als dat niet meer mo gelijk is, wijken ze wellicht uit naar een andere zaal, het Eierlandse Huis bijvoorbeeld. Of ze zoeken met het team nog even een café op, waar be halve bier en wijn ook sterke drank wordt verkocht." Concurrentie Willem Kalk wijst erop dat dit de concurrentiepositie van de sporthal zal aantasten. Zeker als er straks in De Koog een multifunctionele hal wordt gebouwd, waar wèl een biertje verkrijgbaar is. „De sporthal dreigt dan onverhuurbaar te worden. Het verdwijnen van de bieromzet kan dus verstrekkende gevolgen hebben." Wat de financiële gevolgen voor hemzelf zijn, kon hij gisteren niet pre cies zeggen. Dat de omzetderving groter dan 50 procent zal zijn, staat wel vast. Kalk heeft als pachter van de kantine nog een contract dat in 1990 afloopt. Op de volgende vijf jaar heeft hij een optie. Als de ge meenteraad het B en W-voorstel overneemt, zal Kalk vrijwel zeker een schadeclaim indienen. Inmiddels heeft hij een gesprek gehad met wet houder Zegers, die hem heeft toege zegd dat deze schadeclaim naar tevredenheid zal worden opgelost. Kalk tot slot: „Veel liever had ik een rookvrije sporthal gezien. Zo'n B en W-voorstel zou ik van harte toejui chen." De diverse bijbelstudie groepen van de Baptisten Gemeente gaan binnen kort weer van start. Omdat ook be langstellenden van buiten de gemeente hierbij welkom zijn volgen hier de gegevens over de verschillen de studies. Met één van de groepen wordt het bijbelboek „Openbaring" behandeld, op een diepgaande wijze. Dit is één maal per twee weken, dinsdagavond, van 19.30 - 21.00 uur, in Eben Haë- zer. De eerste keer is op 5 septem ber. De deelnemers zijn van alle leeftijden. Met de groep „jongvolwas senen" wordt voornamelijk zelfstudie thuis gedaan, naar aanleiding van bij belgedeelten en vragen over een be paald thema. Eens in de twee weken wordt de stof samen besproken. Ook worden er verschillende losse onder werpen behandeld. Deze groep komt samen bij de deelnemers thuis, op maandagavond, van 20,00 - 21.30 uur. De eerste keer is op 11 septem ber. Verder is er nog een bijbelstudie groep die zich bezighoudt met de beginselen van het christelijk geloof. Voor degene die met belangrijke vra gen over het geloof en over de zin van het leven rondlopen, kan deze studie van betekenis zijn. Naast deze groepen is er ook een vrouwenbij- belstudiegroep, maandelijks op woensdagmorgen. Voor kinderen en jeugd in de leeftijd van 4-15 jaar zijn er diverse bijbelclubs, wekelijks. Voor méér informatie kan men vrijblij vend contact opnemen met: J. H. Tensen, Tjakkerstraat 18, Den Burg (telefoon 15313). In de aankondiging van het Tropical Sea Festival, dat komend weekend in De Koog wordt gehouden, is abusie velijk weggelaten dat de groep „Cari- be" in de Oranjerie optreedt. Het busvervoer dat door de organisa tie is geregeld, is alleen voor gasten van beide jeugdherbergen in Den Burg, waar festivalgangers zijn onder gebracht die niet meer in De Koog terecht konden. Er wordt alleen gere den als er behoefte aan is en er is dus geen pendeldienst voor algemeen gebruik tussen beide dorpen. Goed bericht voor fans van BZN. De populaire groep geeft vrijdagavond 9 maart 1990 een extra concert in „De Kampanje" in Den Helder en de Texelse liefhebbers worden als eer ste in de gelegenheid gesteld daar voor kaarten te bestellen. De extra uitvoering is mede op aan drang van Texelse zijde georgani seerd. Zoals bekend ontstond onder de Texelse BZN-fans onlangs veel on genoegen toen bleek dat zij veel te laat in de gelegenheid waren gesteld om kaarten aan te vragen. De meer dan 125 gegadigden die reageerden op het „Texelaartje" van het BZN fan- clublid Corry Boon uit De Cocksdorp grepen er daarom naast; op het mo ment dat ze zich opgaven was de uitvoering al lang uitverkocht. Het feit dat het programma van de Kam panje op Texel een maand later was verspreid dan in Den Helder was de oorzaak van deze gang van zaken. Maar ook in Den Helder moesten veel mensen worden teleurgesteld. De sektie Kunst, Kuituur en Hobby van de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk (in deze nauw samenwer kend met Corry Boon) heeft via de Kampanje-direktie gevraagd om een extra concert en BZN heeft zich daartoe dus bereid getoond. Voorlo pig zullen voor de Texelaars tweehon derd kaarten beschikbaar zijn. Gegadigden worden verzocht zo snel mogelijk te reageren. Kaarten a f35,- kunnen telefonisch worden besteld bij het SOW-kantoor in d'Ouwe ULO, telefoon 15582 (tussen 98.00 en 17.00 uur). Het concert begint om 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. „Laat de ervaring van de Koger be volking eens meewegen!" Dat staat in een brief die De Koog Promotion en de dorpscommissie hebben ver stuurd aan het college van B en W en de raadsleden. Men is het niet eens met de gemeentelijke plannen om de Nikadel niet meer als door gaande verkeersweg te gebruiken. In de brief staat een uitnodiging om za terdag tussen 10.30 en 11.30 uur naar De Koog te komen om met eigen ogen de situatie op de plek waar het om gaat te aanschouwen. De gemeente begint binnenkort met het realiseren van het Stappenland. De dorpscommissie en ondernemers vereniging De Koog Promotions is te vreden met deze ontwikkeling, evenals de plannen met het artikel 11 gebied. Absoluut niet te spreken is men ech ter over het idee om de Pontweg bij De Koog uit te laten lopen in een parkeerterrein en van de Nikadel een soort Parkstraat te maken, waar praktisch geen auto's langs kunnen. De dorpscommissie heeft een be zwaarschrift ingediend, maar dit heeft geen resultaat gehad. „Het kan toch niet zo zijn, dat wanneer een to tale gemeenschap tegen een dergelijk plan is, dat er toch koste wat het kost de gemeentelijke visie wordt doorgedrukt", zo staat in de brief. Parrallel De ondernemers en de dorpsverte genwoordigers willen wel gedeeltelijk meegaan met de plannen van de af deling Ruimtelijke Ordening van de gemeente. Hielke Bruining: „We vin den het prima als het stuk Nikadel van de Taveerne tot de supermarkt van Daalder tot voetgangersgebied wordt verklaard, maar laten ze dan wel een route via een parrallelweg in stand houden". De kracht van de Kogers is dat als de plannen van de gemeente doorgaan, het strand (de belangrijkste trekpleister voor de badplaats) minder goed bereikbaar is. Daarnaast liggen achter de Nikadel een aantal cam pings, hotels en logiesverstrekkende bedrijven, waar men moeilijker zou kunnen komen. „Er worden sluiprou tes gekozen en dat is niet in het be lang van de verkeersveiligheid", aldus Bruining. Uitgangsdorp Per weekend gebruiken zeker 4000 automobilisten de Nikadel als door gangsweg. „De Koog is een uitgaans- dorp. De ene dag rijden de mensen erdoor, maar de andere dag stoppen ze misschien even, déér moeten de ondernemers het van hebben. De ge meente wil niet naar ons luisteren, maar we gaan actie ondernemen om hun plannen een andere wending te geven", vertelt Bruining. De brandweer moest donderdagmid dag in aktie komen om een terrein- brand te blussen op het erf van K. van Tatenhoven aan de Nieuwlan- derweg. Iemand had in een olievat wat afval in brand gestoken en had toen het terrein verlaten om wat anders te gaan doen. Daardoor bleef het onop gemerkt dat het droge gras waarin het vat stond in brand raakte. Het vuur verpreidde zich snel in de ruige begroeiing en ontstak ook een hoop brandhout. Een buurman sloeg alarm. De brandweer had het vuur snel on der controle en voorkwam daarmee dat het geboomte en de brandbare begroeing op aangrenzende terreinen in vlammen opgingen. Ook de houten schuur op het terrein zelf zou moge lijk een prooi der vlammen zijn ge worden. Zaterdagavond a.s. wordt dejii se „Kneesloop" in Anna Paulow gehouden, een evenement wam de laatste jaren ook steeds mes Texelse lopers meedoen. De „Kneesloop" staat bekend <n zijn „snelle" parcours en geeft o de betere lopers de garantie dal flinke concurrentie is. Gekozen k worden tussen drie en acht kilor ter. Texelaars die zaterdag wille» meedoen, kunnen gebruik maks speciaal busvervoer vanaf Den) der, aansluitend op de boot dm 17.05 uur van Texel vertrekt, IS met de bus mee wil dient zichi spoedig mogelijk op te geven tij Theo Franchimon, telefoon 147' Een van de aardigste activity ten in het jaarprogramma van „De Blijde Rijders is de jaarli? se „Rit van de nostalgie, w» bij bewoners van verzorgingshuizen een tocht met paard en wagen over Te» maken. Zaterdag j.l. warend* bewoners van de Gollards aan de beurt. Ze beleefden veel p< zier aan de rit, hoewel de re gen af en toe dreigde en het nogal fris was. Zelfs een drie! rolstoelgebruikers was van de partij; met stoel en al werden ze in een der wagens gezet. Een koffiepauze werd gehou den in Manege Akenburg. De cake was verzorgd door de de mes van De Blijde Rijders en ook was er een borrel, aange boden door architektenburo A! kema. De foto, genomen van-J een der rijdende wagens, toon een deel vande stoet bij het passeren van Akenbuurt. Dinsdag 29 augustus Om 20.15 uur begint in de N.H. kerk te Oosterend het laatste zo meravondconcert van dit seizoen, verzorgd door Frans Pas de Lou pe (trompet), Klaas Schroevers (trombone) en Peter Zwart (or gel). Aanvang 20.15 uur; toegang gratis. Ter gelegenheid van de start van de eilandcompetitie volleybal wordt in sporthal Ons Genoegen een inspeelavond gehouden; 19.00 uur. In Cinema Texel draait „Rain- man"; 20.00 uur. Woensdag 30 augustus In Cinema Texel draait „Rain- man"; 20.00 uur. Donderdag 31 augustus Het bestuur van de Stichting On dersteuning Welzijnswerk heeft een openbare vergadering in d'Ouwe ULO; 20.00 uur. In theaterrestaurant Klif 12 wordt opgetreden door de groep „Mag nolia met het programma „Alvast bedankt voor het komen", aan vang 21.30 uur. Voor het Texelse theaterpubliek is Magnolia inmid dels een begrip geworden. Al in april vorig jaar trad het gezel schap aan bij de opening van Kfc 12. Dit veelbelovende optreden door professionals werd later ir, het seizoen dik waargemaakt er dat is dan ook de reden dat de dames opnieuw op het program ma staan, deze keer zelfs twe* avonden achter elkaar. Vrijdag avond 1 september is de zaal echter al uitverkocht. Het optre den in Klif 12 is de start van he seizoen van de groep met een nieuw avondvullend programma De dames Kok, Ferneodos en Van Putten zijn nog steeds op zoek naar geluk en gezelligheid Ditmaal reizen ze echter met hu „troubletram het land door en ontvangen talloze gasten, 's Middags om 16.30 uur is in Klif 12 de laatste uitvoering var. de kindervoorstelling van de Var, Tasjes: „Op bezoek bij mevrouy, "Tulband. De entree is vrij. Hoogwater Oudeschild Di. 29 7.55 en 20.4 Wo. 30 8.44 en 214 Do. 31 9.34 en 221 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddetj 6.15 uur na hoogwater De zon komt} augustus op om 6 43 uur en gaat oni? om 20.38 uur. 31 augustus nieuwe maan; 2 september springtij

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2