Cjrocn ^wartsjexels in het eanimeerd bliksembezoek DA-kamerlid De Vries V etveld: „niet fuseren ndat het mode is...." „Ik voel nog steeds niets voor 'n doorgaande weg' - In* li Doen wat hard nodig is. Woensdag VVD stemmen!!! IJ Lijst 3 tikker 50 landde p Texel Aanrijdingen ï-°&ra£gBfit9ra8 3? Schilling niet overtuigd Licht gewond Drankrijders Vernielingen Deze week voordelig! PRIMA HYPOTHEKEN Rabobank f3 TexeL nu ƒ675,— Bakker's Ijzerhandel b.v. DINSDAG SEPTEMBER 1989 jvertenties, abonnementen, etc.: >!d& De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12 741 Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (12741. erktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Harry de Graaf, Pell- 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67 34.60 398. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /20.20 per kwartaal; los f\— moeten niet fuseren omdat het mode is", aldus rector Heetveld van de Rijksscholengemeenschap. Hij zei dit vrij- norgen tegen CDA-kamerlid Bert de Vries, die een bliksem- >k aan Texel bracht. Ze wisselden van gedachten over de ing van zg. „brede scholengemeenschappen", waarna de er zich tussen de RSG-leerlingen waagde voor het beant- den van vragen. ries werd ook op sleeptouw genomen naar de kaasboerderij nspyk en praatte met enkele Noordzeevissers op het ha- irrein van Oudeschild. ooek van De Vries aan Texel nverwacht: het idee kwam op hij in Den Helder was voor rkiezings-bijeenkomst. De CDA-afdeling draaide snel ogramma in elkaar, waar men vlug weer van afweek, as de bedoeling dat het ka- na een bezoek aan een boer- glders zou uitdelen in Den maar men besloot naar de ha- Oudeschild te gaan. d een geanimeerde ochtend, door de spontane reacties van laars, die trachtten de CDA- roorzitter aan het denken te Witte gaf het gezelschap uit- i de kaasboerderij Wezenspyk. ren zeventig nam hij het bedrijf n broer over van zijn vader. Er ren stal gebouwd voor 120 koeien, maar de superheffing sloeg toe. Om toch allebei een inkomen uit het bedrijf te hebben werd een kaasma kerij gestart, in het begin met een gehuurde installatie. De verkoop van de Texelse koeien- en schapenkaas is een succes gebleken en het geven van demonstraties in kaasmaken ook. Bert de Vries was zeer geïnteres seerd. Hij wilde weten of door de su perheffing ook problemen waren ontstaan voor Texelse agrariërs. An ton Witte: „Wij zijn geen probleemge val, maar dat komt omdat we quotum hebben aangekocht. Overal zijn de stallen half leeg, maar omdat de productie per koe is gestegen héb je ook minder dieren nodig". Land- bouwvoorlichter Jan Koolhof ver klaarde dat het in bestaande bedrijven wel gaat, maar dat jonge ren die pas beginnen het moeilijk hebben. I. Fokker 50, het nieuwe ver iasvliegtuig van Nederlandse 'ikelij, maakte vrijdagmiddag oor het eerst een landing op hel. Het was tevens de eer- keer dat dit vliegtuigtype en landing uitvoerde op een 'isbaan. Zoals kon worden «wacht gaf dat geen enkel nbleem. Omdat er maar wei- regenval is geweest ver- '.erde de grasbaan van het kgveld in prima konditie en on het twintig ton wegende oestel makkelijk hebben. De 'okker 50 is overigens wel het mrste soort vliegtuig dat op Ihel mag landen, let bezoek van vrijdag maakte Ieel uit van een door Fokker hicraft B.V. georganiseerde motievluchtter gelegenheid en de introductie van Fokke- andelen op de Duitse beurs. tear aanleiding van dit laatste belangstelling van de Duitse media voor de Neder landse vliegtuigfabriek opge laaid en Fokker haakte daarop in door journalisten van kranten en televisie uit te nodigen voor een vlucht met de Fokker 50, opvolger van de beroemde F 27. Ook mensen van de voor lichtingsafdeling en leden van de raad van bestuur van Fokker vlogen mee. Flet toestel waar mee werd gevlogen is besteld door „Eurolink", een dochter onderneming van de Scandina vische luchtvaartmaatschappij SAS maar vliegt nu nog onder Nederlandse registratie. Waar om werd Texel in de promotie- vlucht opgenomen? Mr R.P.J. Mol van de publiciteitsafdeling van Fokker: „We hebben een zwak voor Texel en Texel heeft een zwak voor ons. Onze vlie gers komen graag op het Texel se vliegveld omdat daar een heel aparte sfeer heerst en om dat ze er altijd leuk worden ontvangen". De foto toont het moment van de landing op de Texelse grasbaan. Om de CDA-er in de verkiezingsstrijd te sterken kreeg hij van Witte een Texels boerenkaasje. Zonnetje In een karavaan van auto's werd koers gezet naar de haven van Oude schild. Texel liet zich van zijn beste kant zien en met een aangenaam zonnetje in de rug wandelde het ge zelschap naar de TX 94 „Avontuur" van Dirk Boersen. De TX 94 vist op platvis. De netten worden daartoe over de grond gesleept. Er zitten zware kettingen aan, die „wekkers" worden ge noemd. „Die hoeven niet té zwaar te zijn, want die vissen zitten niet bij de Chinezen", verklaarde Boersen. De maaswijdte van de netten is een bron van discussie tussen de vissers en de overheid. Boersen: „Bij die gro te mazen vliegt bijna alle vis erdoor. Dan heb je een week gevist, 40.000 liter gasolie verstookt en heb je nóg niks. We moeten dagboeken bijhou den van wat we vangen. Vroeger was het een lekker vrij beroep, maar dat is nu af. De AID houdt alles in de gaten. Als de Mafia zo werd gecon troleerd als wij....er is geen lol meer aan". Weggestuurd De schipper vertelde ook over de risi co's van schade, bijvoorbeeld als de kotter met de netten op een wrak loopt. „Ik ben vaak blij als 't spul weer heel aan dek is". Boersen vertelde dat de vissers heus wel begrijpen dat er quota nodig zijn. „De zee moet niet leeg, maar de prijs van de vis moet omhoog". Verbolgen was de schipper van de TX 94 over de vismethoden van de Denen en de Russen. „Ze leggen een ring uit, zuigen 'm leeg en vermalen alles tot vismeel. Wij Hollanders kre gen een haringverbod, terwijl de De nen zowat zónken, zoveel hadden ze aan boord. Door de quotering mogen we èl minder vissen. Dat kan zo niet doorgaan. De capaciteit van de vloot moet naar beneden of de quota's moeten groter. Maar je kan niet zo- Lees verder pagina 2 Een 41-jarige vrouw uit Den Burg ver leende vrijdag op de kruising Ele- mert/Emmalaan geen voorrang aan een 67-jarige automobilist uit dezelf de woonplaats. Beide wagens liepen lichte schade op. Op de Pontweg ontstond vrijdag ter hoogte van de Amaliaweg een ket tingbotsing. Een 33-jarige automobi list stond stil om af te slaan. Een achter hem rijdende 34-jarige plaats genoot remde daarom af, maar een 19-jarige automobiliste uit De Koog reageerde te laat, waardoor de drie wagens elkaar raakten en lichte schade veroorzaakten. lu-i' S .- •.ton»1',:-:1 - -3 CDA-fractievoorzltter Bert de Vries krijgt van Anton Witte uitleg over de bereiding ven boerenkaas. „De filosofie van het college en de Koger dorpscommissie verschillen. Wij willen een ander autogebruik toestaan dan dat er nu is. Dat gaat niet van de ene op de andere dag, maar het gebeurt wèl en ik voel op het ogenblik niets voor een door gaande weg in De Koog". Dit zei wethouder Schilling zaterdagmorgen. Hij had, samen met raadsleden Henk Beumkes, Riet Huitema, Gerbrand Poster, Hans Roeper en wethouder Zegers gehoor gegeven aan de uit nodiging van de Koger dorpscommis sie en De Koog Promotion, om de drukte op de Nikadel met eigen ogen te aanschouwen. Voorzitter van de dorpscommissie F. Agter verklaarde dat inwoners van De Koog zich bezorgd maken over het verkeersplan van de gemeente. „We willen u de situatie ter plaatse laten zien en praten over het plan". H. Wuis, voorzitter van De Koog Pro motion legde de aanwezigen nog eens uit waarom de Kogers niet ge lukkig zijn met het plan om van de Nikadel een voetgangersgebied te maken, waarin auto's alleen worden gedoogd. „In het alternatieve plan van Niek Bakker is er een doorgaan de parrallelweg, zodat de aansluiting met het strand en de aan de andere kant van De Koog gelegen logies- verstrekkende bedrijven blijft ge handhaafd". Opties Wuis betreurde het dat door het grondbedrijf al opties op bepaalde delen grond zijn verleend, waardoor het plan van de gemeente eigenlijk al vastligt. „Er is geen weg terug meer. Dat is een kwalijke ontwikkel ing, terwijl door de gemeente is toege zegd dat het plan nog nader zou worden bekeken", aldus Wuis. Riet Huitema (CDA) kon zich voor stellen dat de Kogers zich ongerust maakten over de plannen die er lig gen. „Men probeert nu vast wijzigin gen aan te geven terwijl eigenlijk de praktijk moet uitwijzen hoe alles be valt. Ik weet niet of het verkeer in derdaad zo druk is als hier wordt gesteld", aldus mevrouw Huitema, die zo niet durfde te zeggen of het plan van de gemeente goed is of niet. Ze wilde de verkeerstellingen nog eens onder de loep laten nemen en kijken of er niet een alternatieve route mogelijk is voor het verkeer in de Noord-Zuid richting en vise versa. „Volgens mij komen veel mensen plompverloren in De Koog terecht omdat het niet staat aangegeven dat ze ook ergens anders langs kunnen In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie een alcoholcontrole gehouden tussen De Koog en Den Burg. Er werden vijf verbalen uitge deeld en rijverboden variërend van twee tot zes uur aan een 22-jarige Amsterdammer met 475 ug./l., een 35-jarige vrouw uit Den Burg met 560 ug./l., een 23-jarige Nijmegenaar met 515 ug./l., een 38-jarige man uit Oudeschild met 420 ug./l. en een 40-jarige Amsterdammer met 295 ug./l. Maximaal toelaatbaar is 220 ug.l. Van de auto van een 41-jarige Lim burger werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een buitenspiegel afge broken en een andere spiegel verbo gen. De wagen stond aan de Badweg in De Koog. De eigenaar van enkele strandhuisjes aan paal 21 betrapte zaterdag twee 19-jarige jongens uit Wormerveer op het inslaan van ramen. De schade werd, na tussenkomst van de politie, geregeld. Een 16-jarige bromfietser uit Den Burg raakte donderdagavond licht ge wond aan zijn knie. Hij kwam op de kruising Hollewal/Gasthuisstraat ten val, na een botsing met de auto van een 72-jarige man uit Den Burg, die hij geen voorrang verleende. Een 26-jarige man uit Den Burg raak te zondagnacht op de Pontweg ter hoogte van garage Kievit van de weg omdat hij werd verblind door een te genligger. Hij raakte een vul- installatie van de pompen, een lan taarnpaal en aanduidingsborden. Door rondvliegende glassplinters raakten zijn passagieres uit Den Burg gewond. Op de Beatrixlaan raakten gisteren twee 16-jarige bromfietsters uit Den Hoorn en Oosterend gewond aan hun knieën. Zij raakten de auto van een 27-jarige Duitser, die plotseling stop te tijdens het inhalen van een langs de weg geparkeerd voertuig omdat er een tegenligger aan kwam. naar De Cocksdorp en Eierland. Het verkeer voor die gebieden moet al bij de stoplichten worden opgevangen". Niets nieuws Hans Roeper (PvdA) verklaarde dat hij niets nieuws had gehoord. „Ik heb eerder al gezegd dat het verkeersver- haal apart moet worden bekeken. Dat is door de gemeente toegezegd en daar wacht ik op". „Een leerzame ochtend", noemde Gerbrand Poster (Texels Belang) de bijeenkomst aan de Nikadel. „Ze heb ben gelijk, er wordt veel gebruik ge maakt van de Nikadel". Henk Beumkes (PvdA) betreurde het dat al enkele percelen door de ge meente zouden zijn uitgegeven aan ondernemers. Hij is vóór een nadere beschouwing van het verkeersplan. „Ik ben alleen gekomen om te horen of er nog goede ideeën zijn waar we misschien wat mee kunnen doen, maar ik heb nog geen nieuwe dingen gehoord", aldus wethouder Zegers. Dobber Wethouder Schilling zei dat een plan waar een bevolking niet achter staat best nader mag worden bekeken. „Ze hebben mij er echter nog lang met van overtuigd dat ons plan niet deugd. Daar zullen ze een hele dob ber aan hebben". De wethouder ver zekerde dat goed over het gemeentelijke plan is nagedacht. De opties die zouden zijn aangeboden zijn ingetrokken. „Ik klap uit de school en daar is de tijd eigenlijk nog niet rijp voor". Scherpe tarieven elders in deze krant. Zunussi koelkast Type 614/4 met koelruimte 167 liter en diepvriesruimte 40 liter. Volautomatisch koelgedeelte, deur naar keuze links of rechts draaiend. telefoon 12346

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1