Veel publiciteit rond lichting van wrakdeel Na vier eeuwen weer boven water Nivellering neemt toe in zaalvoetbal Voetbaluitslagen De Zonnebloem hom bustocht over Texel Groene Kruis Texel Wisselend werk op expositie-debuut Bert de Vries PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG Dinsdag 5 september Om 19.30 uur wordt in de Bap- tistenkerk in de Julianastraat („Eben Haezer") een voor ieder toegankelijke bijbelstudiebijeen- komst gehouden. Onderwerp: De troon in de hemel". In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Rainman". Woensdag 6 september Om 10.00 uur start bij het ge bouw van de Aankoopcentrale aan de Waalderstraat een fietstocht van de Vrouwenbond FNV. Van 9.30 tot 11 30 uur is in het Groene Kruisgebouw een inloop koffieochtend. Onderwerp: „Ac tief luisteren naar kinderen". Om 14.00 uur begint om 14.00 uur op de terreinen van SV Texel een voetbalmiddag voor de jeugd. De volksdansgroep Texel start in De Wielewaal in De Waal met een beginnersgroep internationaal volksdansen, aanvang 19.45 Nieuwe leden zijn welkom. Vanaf 20.30 uur worden in Dj Lindeboom de verkiezingsuits^ gen bekend gemaakt en van commentaar voorzien tijdens i politiek café dat door Radio rechtstreeks wordt uitgezondi In Cinema Texel draait om 20J uur „Rainman". Donderdag 7 september Om 9.15 uur begint op de Grot neplaats in Den Burg een bustocht van De Zonnebloem Om 10.30 uur koffie op „Loodsmansduin"; om 12.30| lunch in de Lindeboom en om 15.30 uur thee op De Krim. In de Ferrever-zaal begint het volksdansen voor de jeugd: os 16.00 uur voor de basisschool groepen 5 tm 7 en om 17,00 voor de oudere jeugd. Hoogwater Oudeschild Di. 5 sept. 11.54 en 23 Wo 6 sept. en 12 Do. 7 sept. 0.10 en 12 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater. De zon kom; september op om 6 55 uur en gaata der om 20.23 uur. 8 september eers kwartier, 2 september springtij. Na de eerste ronde van de zaalvoet balcompetitie waren er geen verras singen te melden. Casino won van Casino 2, Jelleboog van Texel bv 2 en de Krim van Mantje. Na deze ron de kan men constateren dat er nog nooit zoveel kahshebbers voor het kampioenschap zullen zijn als dit seizoen. Gamma heeft dit jaar een forse ader lating ondergaan. Ten eerste zag men John List en Wilke Wassenaar naar de Jelleboog vertrekken, een ploeg die samen met Nicol Schermer hoog kan eindigen. Dan ging Joost Brou wer naar Texel bv en Ronald Biesboer naar Klif. Een direct gevolg van deze wisselingen is dat in de eilandelijke competitie meer kanshebbers op de titel zijn dan ooit te voren. Naast na tuurlijk Casino dat zijn eerste team heeft kunnen versterken met spelers als Rob Grisnigt en Benjamin van Heerwaarde, De Krim dat toch ook is versterkt ten opzichte van vorig sei zoen door de komst van Piet Koning. Dan het al eerder gememoreerde Jel leboog dat evenals Mantje misschien over een te krappe basis beschikt maar op oorlogssterkte beslist capa citeiten heeft om een grote invloed op de competitie te hebben. Een verfrissend aspect is Klif, een jonge, redelijk uitgebalanceerde ploeg die door veel werklust en ervaring ze ker in de eerste maanden voor ver rassingen kan zorgen. Klif won zeer ruim van De Koog met 8-2 in een zeer werklustig duel. Tot diep in de tweede helft hielden de ploegen el kaar in evenwicht maar aangezien Klif meer klasse in huis heeft dan De Koog, sloeg het eerste team laat maar onverbiddelijk toe. Jelleboog won van Texel bv 2 in een slecht duel, al was het een spannen de en slopende wedstrijd. Wilke Was senaar scoorde een bijzondere mooie goal. Texel bv 2 leed vreselijk veel balverlies. De Krim won met 7-4 van Rab. ZDH verloor met 7-3 van Mant je. Gamma 2 had het moeilijk tegen Gamma getuige de nipte 4-3 winst. Programma zaalvoetbal: Woensdag 6 september: 17.00 u. Texel-Texel bv Ij) 17.40 u. Gamma-Gamma 2 (j) 18.20 u. Casino 2-De Koog 19.00 u. De Krim 2-Gamma 19.40 u. Klif 4-Texel 2 20.30 u. A.Heyn-De Koog 2 21.20 u. Gamma 5-Oosterend 2 22.10 u. Casino 5-Mantje 3 Zaaldienst: Klif Donderdag 7 september: 17.15 u. Casino 5-Texel 5 (j) 18.00 u. Casino 3-Casino 4 schampere lachjes aan de leerlingen. Gered door bel Vóór er meer lastige vragen konden worden gesteld werd De Vries gered door de bel. Hij was zeer te spreken over het bezoek aan het eiland. „De problemen van de boeren en de vis sers zijn bekend, maar het is toch goed om eens te kijken hoe dat nu wordt gevoeld op Texel. Ik zal in mijn achterhoofd houden wat hier is ge zegd, ook over een eventuele fusie van de scholen". Voordat De Vries vertrok moest hij aan een verzoek voldoen. RSG- leerling Maarten Koorn vertelde dat zijn opa een stamboomonderzoek had gedaan waaruit bleek dat Maar ten verre familie van milieuminister Nijpels is. Hij vroeg of De Vries zijn Haagse familielid de groeten wilde doen.... 18.50 u. Texel 5-Casino 6 19.40 u. Jelleboog-Texel bv 3 20.30 u. ZDH 2-Klif 5 21.20 u. Texel-Nioz 22.10 u. Gempo-De Koog 4 Zaaldienst: ZDH Vrijdag 8 september: 17.00 u. Texel 2-Casino 3 17.45 u. Klif 3-Klif 2 18.35 u. Texel 3-Attent 19.25 u. Selectie 20.15 u. De Krim 3-Texel 4 21.05 u. Mantje 2-De Krim 2 21.55 u. Jelleboog 3-Gamma4 22.45 u. De Muy-De Koog 3 Zaaldienst: De Koog Maandag 11 september: 17.15 u. Oosterend 2-Texel 4 18.10 u. Texel 3-De Krim Ij) Zaaldienst: Texel Zaterdag 2 september: KNVB afdeling Noord-Holland Junioren: Texel B1-W.meer B1 Texel Cl-Hollandia T. Cl Texel B2-ZAP B2 Kaagvogels B1-Oosterend B1 Helder B2-Tex. Boys B1 Tex. Boys CTTexel C2 Geelzwart CTOosterend Cl Pupillen: Oosterend D1-Tex.Boys D2 Texel E3-Oosterend É1 Tex.Boys F1-Oosterend F1 Oosterend F2-Texel F2 Zondag 3 september: KNVB Spirit-Texel KNVB afdeling Noord-Holland: De Koog-Woudia Beemster-Tex.Boys Knollendam-Oosterend 1 Helder 3-Texel 2 Texel 3-Wiron 4 Oosterend 2-JVC 4 Watervogels 7-Texel 4 Junioren: Texel A1-JVC A1 Dames: Woudia-Tex. Boys Met twee bussen van Robert Ai van Boven gaan 58 ouderen do' dag een tocht over het eiland» ken. Dit is aangeboden doorW Bakker van de Hema en wordt) ganiseerd door De Zonnebloem Op zoek naar een eigen stijl; Hanny en Nico Coot. VERVOLG VAN PAGINA 1 Wijkverpleging, zwangerschapsgym- nastiek, consultatiebureau voor zuige lingen en kleuters, en het uitlenen van artikelen zijn allen diensten van het Groene Kruis. Mensen die van deze diensten gebruik willen maken, moeten daarvoor tenminste drie maanden lid te zijn van deze vereni ging. Dit ingevolge de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Mensen die nog geen drie maanden lid zijn en wel van de diensten van het Groen Kruis gebruik willen ma ken, betalen daarvoor een eigen bij drage. De contributie voor het lidmaatschap bedraagt ƒ44 per jaar. De eigen bijdrage, samen met de contributie komt op ƒ101,25. Te klein In de RSG stond koffie klaar voor het gezelschap. Wethouder Zegers vertel de De Vries dat de gemeente de school wel over wil nemen, maar dat er geld tegenover moet staan. Rector Heetveld vertelde dat de RSG op Texel een gezamenlijke brugklas heeft, daarna wordt de Mavo af gesplitst. Havo en Atheneum blijven tot het eind van de derde klas bijeen. „Deze keus is in 1969 uit nood gebo ren, omdat het Atheneum anders te klein zou zijn om te handhaven. Ach teraf zijn we er blij mee, want leerlin gen hebben zo meer tijd om een goede keus te bepalen". De Vries vroeg hoe de rector dacht over de „middenschool", een systeem waarbij allerlei schoolrichtin- gen worden samengevoegd. Heetveld was daar niet voor. „De groep wordt té heterogeen en dat vergt veel indi viduele begeleiding. Daar hebben we sche lading werd zaterdagochtend vóór zonsopkomst overgeladen op een truck, voor transport naar het onderzoeksdepöt in Alphen aan de Rijn. Gezien de breedte van het transport kon dit niet overdag plaats vinden. De onderzoekers willen het wrakstuk geheel ontleden. Daarbij is de aandacht gericht op details, die op de zeebodem niet of nauwelijks vast te stellen zijn. Uit deze gegevens hopen Maarleveld c.s. ontbrekende in formatie te vergaren over de wijze waarop men vroeger schepen bouw de. Dit „droge" onderzoek zal niet gedeeltelijk ook in Oudeschild gebeu ren. In het Maritiem en Jutters Mu seum en het WVC-veldkantoor op het museumterrein zijn wèl enkele vondsten van dit wrak opgeslagen, zoals potten, pannen en tinnen le pels. Van de eventuele lading van het schip valt vooralsnog niets met ze kerheid te zeggen. Het onderzoek op de zeebodem, dat wèl vanuit Oude schild wordt gecoördineerd, wordt zeker nog twee jaar voortgezet. niet genoeg know-how en leraren voor. En bij een samenvoeging van Mavo en Lager Beroeps Onderwijs heb je toch dat de algemeen vormende- en de beroepsvakken te ver uiteen liggen". Taakwerkuren De rector ging in op de bezuinigingen waarmee de school is geconfron teerd. Om de kwaliteit van het onder wijs op peil te houden werd twee jaar geleden besloten een systeem met taakwerkuren in te voeren, een experiment om de leerlingen bewust zelfstandiger werken te leren. Om de leerlingen hierbij meer begeleiding te kunnen geven werd besloten dit jaar de lesuren 45 in plaats van 50 minu ten te laten duren. Omdat Heetveld had laten doorsche meren dat zg. „brede scholenge meenschappen" in zijn ogen nadelen hebben, wilde Bert de Vries weten hoe hij over fusering denkt. „Voordeel is dat het aanbod van vakken breder wordt door samenvoeging van LBO en RSG, maar als een atheneumleer ling examen doet in twee technische vakken, dan krijgt hij een LBO- diploma en dat is natuurlijk niet de bedoeling. We moeten niet fuseren omdat het mode is of uitsluitend om dat het economisch voordeliger is. We willen jonge mensen goed voor bereiden op de toekomst". De rector verklaarde dat door samen voeging van LBO en RSG misschien één klas minder nodig zou zijn, maar dat hierdoor de situatie op Texel niet is te redden. „We hebben geld nodig voor extra uren". Kritisch In een korte schoolpauze kregen leer lingen de kans vragen te stellen aan de CDA-politicus. Na een lichte aar zeling toonde de Texelse jeugd over een kritische geest en bekendheid met actuele zaken te beschikken. Ge vraagd werd hoe het CDA dacht over commerciële zenders, over de be scherming van het milieu, over de kustafslag en de apartheidspolitiek in Zuid Afrika. De Vries had niet veel tijd om diepgaand op deze belangrijke kwesties in te gaan en maakte zich er vrij makkelijk af. Van de kustafslag wist hij alleen te vertellen dat af en toe ingewikkelde voorstellen worden gedaan in de Tweede Kamer. Dit zwakke antwoord op de voor Texel belangrijke vraag ontlokte enkele Hét moment: het voorschip wordt -ne een verblijf op de zeebodem sinds 1580- boven water gehesen. IFoto: Dirk Kuiter Het wrakstuk wordt op het dek van de ..Breeveertien" nieuwsgierig aan een eerste inspectie onderworpen. Klaarblijkelijk werd niets beschadigd. IFoto: Dirk Kuiter) Het boven water halen van het voor schip van een 16e eeuwse koopvaar der in het Scheurrak is een publicitair succes geworden. Het NOS-journaal, de landelijke dagbla den en regionale pers waren donder dagochtend getuige van een vlekkeloze lichting. Het in spanning afgewachte wrakstuk oogde weinig spectaculair: een zompig brok hout van 5Yt meter lang en VA meter hoog. Weliswaar was het redelijk herkenbaar als onderdeel van een oud schip, maar wie verwacht had een gaaf voorschip met verschillende deklagen aan te treffen, kwam be drogen uit. De aanwezige weten schappers stonden echter te watertanden en onderzoeksleider drs. Thijs Maarleveld toonde zich een tevreden man. Vier zomers geleden stond dezelfde Maarleveld, coördinator onderwaterar- cheologie bij het ministerie van WVC, eveneens omringd door pers op een Ze zijn nog duidelijk op zoek naar een eigen stijl, maar er zitten enkele veelbelovende werkstukken in de ex positie van Nico Coot en Hanny Coot-Brucher, die tot 14 september in het raadhuis wordt gehouden. Precies een jaar geleden stopten Hanny en Nico Coot met hun restau rant De Worsteltent aan de Rozen- dijk. Om de zee van vrije tijd die zij zo kregen niet in ledigheid door te brengen besloot het creatieve echt paar te gaan schilderen. Hanny Coot had al een cursus tex- tielschilderijen maken gedaan bij Ina Nahuys en leerde aquarelleren van El- ly Kroon in Den Helder. Nico Coot volgde daar enkele lessen in olieverf schilderen bij Kees Doolaard. Thuis ging het tweetal zelf aan de slag en door zelfondervinding leerden ze veel. Harry Tielemans voorzag Ni co Coot van adviezen en ook in de toekomst hoopt hij nog veel te leren van deze Texelse kunstschilder. In de expositie is te zien dat het echtpaar nog verschillende tecmeken aan het uitproberen is. Hanny Coot maakt veel gebruik van tere, fijne tin ten in aquarel of textiel, terwijl haar man zich vaak met wat fellere kleu ren in olie en acryl bezig houdt. Op den duur wil het echtpaar in hun huuis aan de Rozendijk een expositie ruimte inrichten en deze eens per week openstellen voor publiek. Door hun grote productiviteit zal het niet moeilijk zijn deze ruimte te vullen. schip in de Waddenzee. De lichting van een bronzen kanon destijds gaf Maarlevelds historisch onderzoek van scheepswrakken op de Texelse Rede een ferme impuls. In 1980 trad hij in dienst bij het toenmalige ministerie van CRM om de voor onderzoek in aanmerking komende scheepswrak ken in de Nederlandse kustwateren te inventariseren. Met anderhalve man ging de mini-afdeling „archeolo gie onder water" de omvangrijke ma terie te lijf. Het wetenschappelijk onderzoek kwam in een stroomvers nelling na de publiciteit rond het bronzen kanon in 1985. Thans staat Maarleveld aan het hoofd van een zelfstandig functionerende afdeling met zes man vast personeel. Het budget is nog altijd te klein om het wrakkenonderzoek werkelijk groot scheeps aan te kunnen pakken. Met hulp van vrijwilligers (studenten, amateurduikers) en bedrijven (die voor weinig geld of belangeloos ma terieel beschikbaar stellen) zijn acties zoals het lichten van een wrak toch te realiseren. Het WVC-team krijgt al enige handig heid in het lichten van wrakdelen. In 1987 werd de achtersteven boven water gehaald en later volgde een deel van het overliggende boord. Het optakelen van het achterschip was twee jaar geleden noodzakelijk, om dat dit gedeelte recht uit de zeebo dem omhoog stak en een enorme stroomvang was. Onder en rond het wrak ontstond een diepe slijpgeul, zodat erosie door het snel stromende water optrad en „het schip voor de tweede maal dreigde te vergaan". Verschillen In vergelijking met de lichting in 1987 zijn er enkele belangrijke ver schillen. Net als bij het achterschip is de huid van het voorschip van slech te kwaliteit, maar het houtwerk van de binnenconstructie is uitstekend bewaard gebleven. Donderdag moest beduidend meer massa omhoog wor den getakeld dan twee jaar terug: acht ton hout nu tegen drie ton hout toen. Voor de „Breeveertien" totaal geen probleem: dit betonningsvaar- tuig dat doorgaans op de Noordzee actief is, heeft aan dek een kraan met een hefvermogen van vijftien ton. De lichting zélf ging dan ook van een leien dakje. Om elf uur pre cies werd het sein tot hijsen gegeven en tien minuten later stond het wrak- deel aan dek. Eindelijk, na vier eeu wen op de zeebodem, weer boven water. Tot opluchting van Maarleveld en de zijnen bleef het voorschip daar bij onbeschadigd. De actie werd ga degeslagen door het persgezelschap vanaf het schip „Phoca" van Natuur, Milieu en Faunabeheer (NMF), be mand door de Texelaars Jan van Dijk, Dirk Kuiper en Leo Daalder. Verder was duiker Hans Eelman bij de actie betrokken met zijn schip „Phileas Fogg". Ook de „Haringvliet" van DGSM verleende assistentie: met dit schip werd de gele wrakboei verwij derd, zodat de „Breeveertien" vrij kon manoeuvreren. Breed transport Met het wrakstuk aan dek zette de „Breeveertien" na de geslaagde actie koers richting Den Helder. De histori- maar zeggen: jij weg, jij niet. Het is je levenswerk en je praat wèl over schepen van een miljoen of zeven...." Tragedie Alsof het in scene was gezet stond de CDA-er nóg een tragedie te wach ten. Er werd vanaf de kade een praatje gemaakt met Bennie Visser van de TX 32. „We vissen normaal op kabeljauw, maar we mogen niet meer vangen. We hebben een klein schip, speciaal aangepast voor de ka beljauwvangst. Wat we nu gaan doen weet ik nog niet. Misschien dat we over een paar weken op haring gaan vissen, maar daarvoor hebben we andere netten nodig". Ate Rienstra, Texels CDA-raadslid, vertelde De Vries op de terugweg naar de auto's dat er gesprekken worden gevoerd tussen de gemeente en het rijk over overname van de ha ven. „We hebben weinig keus, we móeten 't nemen. Maar de voorwaar den waarop zijn punt van discussie". De Vries raadde aan een extern ad viesbureau in te schakelen. „Natuur lijk wil het rijk er zo voordelig mogelijk af, maar de gemeente moet geen kat in de zak kopen. Het moet eerst duidelijk zijn voor welke lasten jullie komen te staan", aldus de po liticus.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2