Behoud van het type, aar gaat het om!" Irima debuut 'oor SV Texel opgetogen kwaliteit fokdag >rste wedstrijd in derde klasse: Sico Dob eerste Wielerwedstrijd Volksdansen Jeugdvolleybal Geslaagde marathon met hindernissen Iting. Deze i |e noodzaak kdag 5 SEPTEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 waren er weinig, loftuitingen des te meer. De jury een oordeel velde over het wolvee dat was ingezon- de Texelse schapenfokdag was nooit eerder zo enthou- Unaniem was het team van mening dat nog steeds wordt geboekt bij het perfectioneren van het wereld- Texelse schapenras. krijgt wel een ander aspect fokkerij nadruk in de jurybe- Deze keer lag het accent om toch vooral het bewaren en dus op te pas- het streven naar grotere Royale schapen zijn uiter- maar als dat ten van de typische gestalte van zou gaan, zou dat te be- zijn. „Behoud van het type, het om", zo kregen we op de Groeneplaats dan eens te horen. dag geslaagd. In tegenstelling tot vo rig jaar bleef het droog („absoluut noodzakelijk om van goede schapen te kunnen genieten") en er was veel belangstelling van handelaars en pu bliek. De aanvoer van te keuren die ren was ongeveer even groot als vorig jaar, al was het aantal inzen ders niet zo indrukwekkend. De pro blemen met de zwoegerziekte zijn overwonnen. Practisch heel Texel is zwoegervrij en er heerst dan ook vol doening over de rigoreuze wijze waarop enkele jaren geleden tegen deze bedreiging is opgetreden. Alleen zwoegervrij schapen mogen voor de fokdag worden ingezonden. Hoe se rieus die regel wordt toegepast bleek ook dit jaar. Fokker W.J. Bakker was aanvankelijk van deelname uitgeslo ten omdat bloedmonsters twijfel had- werd een tweejarig dier van J. Eel- man en H. Akkerman (Beemster) uit geroepen, gefokt door A.C. Zee uit Lambertschaag. Reserve-kampioen werd een inzending vande gebroeders Kooiman, gefokt door C. Kikkert. Jeugdkampioen werd de 1-jarige ram van C.A. Commandeur uit Den Hoorn die het dier ook heeft gefokt reserve jeugdkampioen was een ram van de gebroeders Kooiman, gefokt door C. Kikkert. Het kampioensviertal oudere ooien was van C.A. Commandeur uit Den Hoorn. Bij de viertallen ooilam meren ging het kampioenschap naar C. Kikkert en het reservekampioen schap naar een inzending van P. Ver- berne uit De Waal. 80 jaar Het gaat goed met het dit jaar tach tig jaar bestaande Texels Scha penstamboek in Noordholland. Voorzitter J. Roos uit Katwoude ver telde 's morgens bij de officiële ope ning van de fokdag in hotel „De Lindeboom" dat het aantal leden groeiende is en dat de schapenstapel Overzicht van de ring tijdens het uitzoeken van de tien beste ramlammeren uit vijftig kandidaten den opgeroepen inzake de aanwezigheid van zwoegerziekte op zijn bedrijf. Bij nader onderzoek bleek er niets aan de hand te zijn en kon den alsnog schapen van Bakker op de fokdag worden gekeurd, al moest zijn naam achteraf worden toege voegd aan de catalogus die inmiddels was gedrukt. Tot kampioen bij de oudere rammen toeneemt. Het „dal" dat ontstond door de zwoegerziekte, is goeddeels overwonnen. Het aantal inschrijvin gen voor de fokdagen stijgt weer. Men is blij dat het probleem drastisch is aangepakt. De toene mende belangstelling voor kruisingen vormt zeker een probleem, maar als het doel gericht blijft op het fokken van zo goed mogelijke echte Texe laars van redelijke grootte en perfect type die bovendien twee of meer lammeren werpen, is men tegen de storm opgewassen. Voldoening heeft het gegeven dat on langs twee rammen van Texel (van P. Verberne en C. Kikkert) preferent zijn verklaard, wat betekent dat uit het nageslacht is gebleken dat deze ram men de meest gewenste eigenschap pen weten door te geven. Schapenperikelen Wethouder Piet Zegers is geen des kundige op schapenfokgebied. het waren dan ook meer culturele bespie gelingen waaraan hij zich waagde toen hij bij de opening het woord voerde namens de gemeente Texel, de plaats innemend van de burge meester die met vakantie is. Zegers vertelde hoe hij al in 1953 op Texel te maken kreeg met schapen. Hij voetbalde toen bij Texelse Boys, op het veld aan de Hollewalsweg waar door de week schapen graasden. Het gras was daardoor mooi kort maar het terrein lag vol keutels, zodat de voetballers er na afloop van een wedstrijd niet zo erg fris uitzagen. Verder ging Zegers in op de opvallen de rol van het schaap in het taalge bruik, het schaap als inspiratiebron voor kunstenaars en de betekenis van het schaap voor de volksgezond heid en het milieu. Met dat laatste doelde hij op het feit dat schapen op zeer natuurlijke wijze worden gehou den, niet in donkere stallen of kisten, zonder hormomen en altijd in de fris se buitenlucht, dus op diervriendelijke wijze. Een feit van belang voor het toenemend aantal mensen dat wel van vlees houdt maar zich zorgen maakt over de manier waarop dat te genwoordig wordt geproduceerd. Zegers ging ook nog in op het thema „Schaap en politiek" waarbij hij de linkervoorpoot van het dier vergeleek met Wim Kok en de rechtervoorpoot met Joris Voorhoeve „Die gaan elk een andere kant uit en dan ontstaat een Wiegeleffekt". Het CDA noemde hij de vijfde poot. „En die doet wonderen". Gemeente De jaarlijkse schapenfokdag wordt georganiseerd in nauwe samenwer king met de gemeente Texel. Voorzit ter Roos bracht tijdens het diner na afloop van de keuringen uitvoerig dank voor de service van die kant. Tijdens de maaltijd brachten verschil lende juryleden verslag uit van hun bevindingen tijdens de keuringen, wat neerkwam op het bijna uitsluitend vertolken van lof. Wat betreft jurylid C. Vis die over de rammen had ge oordeeld was er sprake van de beste resultaten sinds de oprichting van het stamboek. De rubriek oudere rammen was best, hoewel wat klein (vijf die ren). Bij de tweejarige rammen was sprake van louter toppers en ook bij de anderhalfjarigen zat nauwelijks „onderend". Beste ontwikkeling, goed op de benen, goede huiden met mooie gesloten wol, beste bespiering - het kon met op. Lof was er ook voor de gang van zaken bij de sa menstelling van de rubrieken, waar door het resultaat prachtig uniform was. Zeer positieve bevindingen meldde ook jurylid Frank Dekker die onder andere de tien beste ramlam meren had helpen uitzoeken. Zijn eni ge bemerking had betrekking op de vachten die bij sommige dieren niet erg gesloten waren. Ook de andere juryleden uitten zich positief; met na me de schapen deden weinig voor de rammen onder. Voorzitter Roos constateerde dat de topdieren niet door slechts enkele fokkers waren aangevoerd, maar door mtlman toont zijn 2-jarige kampioensram. typebehoud en een behoorlijk laat kunnen samengaan, werd jen echter ook bewezen. Het lalsof de jury de perfecte dieren 1 diverse rubrieken voor het op pen had. Het bepalen van de beste was dan ook een hele puz- jeeksen min- en pluspunten (sten dan ook langdurig tegen el- (worden afgewogen itgaande typeverbetering is meer folkloristisch wedstrijdje tus- [Texelse schapenboeren. Het is Jomische noodzaak om door een Irfect mogelijk type een dam op prpen tegen de dreigende con- Itie h buitenlandse rassen en kruisin- paarvan. Geen enkel ander ras preft wat de smaak van het vlees t de Texelaar. Het zo goed mo- Ibevleesd en zo produktief mo lt fokken van dit pure ras, is dan )ebiedende eis, zo luidt de rede- 1 andere opzichten was de fok- De tien beste ramlammeren worden getoond. Maar liefst de helft was afkomstig van C. Kikkert, twee kwamen er van zijn broer D. Kikkert, twee van P. Verberne en een van J. Eelman. F'*el debuteerde afgelopen zondag in 3e klasse A van de KNVB. In een j wedstrijd tegen Spirit (Hoogkarspel en vorig seizoen derde in de com- |W liet Texel blijken dat het zeker niet minder is dan het vorig jaar in de Spirit. Met een prima verdediging, waarin Koos Tjepkema uitblinker was, een prima keepende Bart Heerschap, een hard middenveld onder leiding van Simon Brand, en een iets tegenvallen- (Van Exel en Erwin Koning bleven beneden hun normale ni- Texel Spirit over de gehele wedstrijd de baas en was vriend en tot er na afloop over eens dat Texel deze wedstrijd had moet winnen. met de wind in de rug tot begin was te zien dat niet naar Spirit gekomen afwachtende houding aan te Vanaf de aftrap zetten zij op eigen helft. Met goed voetbal (Gerrie Plaats- men de spitsspelers Exel, Koning en Brouwer in f® brengen. Dit lukte een paar echt overtuigend was het van de voorwaartsen (Van toning) niet. Na ongeveer 20 was het zowaar Spirit dat Balverlies van Texels beste Tjepkema bracht zijn direc- de zeker twee meter op links in balbezit. Hij achtereenvolgens twee, drie Texelse verdedigers en schoot de bal onhoudbaar voor keeper Bart Heerschap in de linkerhoek. Bart Heerschap hield even later Texel in de race toen hij met een prachtige red ding een schot van de doorgebroken rechterspits vlak onder de lat onscha delijk maakte. Texel herstelde zich van deze slechte vijf minuten en trok het spel weer naar zich toe. Op slag van rust was het Erwin Koning die voor Klaas Dirk Koorn als afleider fungeerde bij een prima vrije trap van Rien Brouwer. Onhoudbaar kopte Klaas Dirk Koorn vrij inkomend de bal in en zette Texel op een heel belang rijk moment op een 1-1 tussenstand. Na rust speelde Texel, nu met de wind tegen, eigenlijk nog beter en nu creëerde men zich bovendien nog een aantal goede kansen. Achtereen volgens gingen kopballen van Paul van Exel en Erwin Koning net voor langs of net over, beiden na prima voorbereidend werk van Rien Brou wer. Vlak hierna schoot Paul van Exel op de grond liggend de bal op de paal en de met veel effect te rugspringende bal werd van zo'n drie meter afstand van het lege doel door de weer goed spelende Leendert Eel man overgeschoten. Toch zou Texel voor het einde nog de leiding nemen. Het was de met zelfvertrouwen spe lende Joost Brouwer, die als laatste man steeds voor zijn verdediging speelde, die de inleiding verzorgde. Met de bal aan de voet probeerde hij het strafschopgebied binnen te gaan maar werd keihard onderuit gehaald. De wegspringende bal belandde voor de voeten van de vrijstaande Paul van Exel. De prima leidende scheids rechter paste de voordeelregel toe en Van Exel ging alleen op de doelman af. De ingeschoten bal werd in eerste instantie gekeerd, maar Van Exel zag toch nog kans om de omhoog sprin gende bal in het verlaten doel te kop pen. Hierna kreeg Texel nog kansen om de wedstrijd definitief te beslis sen, maar men sprong hier te onzorg vuldig mee om. Klaas Dirk Koorn verliet met een blessure het veld en werd vervangen door de dit seizoen van SV Oosterend overgekomen Jan Eelman. Eelman ging linkshalf spelen en Gerrie Plaatsman nam de link sachterplaats van Koorn over. Vijf minuten voor tijd gaf Texel de overwinning uit handen. Een mis verstand tussen Koos Tjepkema en Simon Brand zorgde er voor dat één van de Spirit-spitsen zo maar door kon lopen richting doelman Bart Heerschap. Deze raakte de ingescho ten bal nog wel, maar de bal huppel de tergend langzaam over de doellijn zonder dat een Texel-speler kon ingrij pen, 2-2. Texel verspeelde hiermee wel zijn eerste overwinning in de der de klasse-maar het vertoonde spel geeft ruim voldoende vertrouwen voor het verdere verloop van deze competitie. Zondag speelt Texel thuis tegen MFC uit Medemblik. De wed strijd, waarbij men veel toeschouwers verwacht, begint om 14.00 uur. Sup porters kunnen voor de aanvang van de wedstrijd aan de kassa een sei zoenkaart kopen. Texelse triathleet Sico Dob heeft za terdag tijdens een wedstrijd in Oegst- geest een eerste plaats in de klasse recreanten gehaald. Hij eindigde zelfs vóór in het veld van de wedstrijd deelnemers. Over 1 kilometer zwem men deed Dob 17 minuten, 40 km fietsen redde hij in 1.06 uur en 10,5 km lopen in 41 minuten. In totaal be haalde Dob een 17e plaats met een eindtijd van 2.06.22. Er deden 280 atleten mee. Vrijdag hield de wielervereniging weer een tijdrit bij de Pencentrale. Uitslag: Jeugd 2 ronden Wieke de Boer 22 03 minu ten. Jeugd 4 ronden: Jasper Braam 31.46, Roald van der Slikke 32.53; Egbert van der Werf 33.40, Thijs de Boer 35 05; Roel Bakker 40.30. Senioren 32 km: Dirk Vinke 47.54; Jan Nico van der Ploeg 48 40; Loek van Vliet 50.03; Jordi Vinke 50 07; Willem Trap 50.47; Jan Zijm 51.23; Jan Buis 52.38; Ronald Kui per 55.54; Dirk Eelman 56 01; Henk Maas 56.50; Jan Kuiper 58.32; Rinus Kooger 58.48 meerdere. „De top neemt in de breedte toe. Fokkers die waren afge zakt zijn teruggekomen. De capaciteit is aanwezig om topfokkerij te bedrij ven. We kunnen de concurrentie met de kruisingen aan; kwaliteit zegeviert altijd". Roos voegde eraan toe dat er geen eind komt aan het streven naar beter. „Klaar zijn we nooit. Gelukkig maar, want dat zou niet eens leuk zijn". Hoeveel er bereikt is in een betrekke lijk korte periode, werd onder de aan dacht gebracht in een uitvoerig praatje over vroeger door oud inspecteur en erelid C. Roeper uit Bergen. De schapen van toen zagen er met hun dunne lange nekken en smalle achterkant uit als geiten... In het bericht over de start van het volksdansseizoen is een foutje geslo pen. De kinderen van de groepen 5 tm 7 van de basisschool komen don derdag a.s. om 16.00 uur bijeen in de Ferrever-zaal en de overige jeugd groepen om 17.00 uur. Elke vrijdag vanaf 19.00 is er jeugd volleybal van Smash '68 in de Bijen korf te Oosterend. Nieuwe leden (vanaf 10 jaar) zijn welkom. De Vereniging van Vrienden van het Paard kan weer terugzien op een geslaagde marathon. Maar liefst achttien deelnemers verschenen aan de start en de parcoursbouwers had den weer goed hun best gedaan om vier hindernissen neer te zetten, die deze keer op tijd moesten worden genomen. De zestien kilometer lange tocht ging door de Hemmerkooi, langs de Fon- teinsweg terug naar het bos en ein digde in het Pelikaanbos. Onderwijl moesten vier hindernissen worden gereden: Een kegelproef, een draf- en stapproef, terwijl in het bos een dartspel was opgehangen waarop moest worden gegooid. De puzzel was deze keer dat vier paarderassen moesten worden geraden aan de hand van grote foto's. De rassen wa ren Fjord, Shire, Fries en Bels. De eerste prijs ging naar H. Jimmink (91 strafpunten). De tweede en derde prijs waren respectievelijk voor P. Beers (95 str.) en A. Bakker (97 str.). Verder werd voor beide gereden ma rathons de wisselbeker uitgereikt. De wisselbeker van de Vrienden van het Paard ging naar P. Beers (166 str.) en de wisselbeker van het SOMT, voor degene die de vier hindernissen het snelste had genomen, ging naar B. Witte. Witte had per hindernis maar iets langer dan een minuut nodig ge had. De prijsuitreiking vond onder grote publieke belangstelling plaats in manege Akenburg. Even concentreren en dan vol gas tussen de pionnen met kegels door.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5