Het gaat om honderden uldens per dag.... loeder van een gokverslaafde: Verkiezing: Texel volgde landelijke trend Bakker's Ijzerhandel b.v. Voetgangers Teso over rijwieldek ZEEMAN VASTGOED Open Huis Kies ook voor het gemak van een magnetron! Gemeente beslist (branden stro uit de hand Reddingboot voer uit Brandalarm door defekt apparaat Julianastraat ruim twee weken gesloten Uitgeweken .JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.413 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 In tal van Texelse cafè's staan één of twee gokkasten ging het vuur te lijf en had het snel onder controle, (foto Arend NIJkamp) een tijdje goed en dan gaat hij weer in de fout. Het is gewoon moeilijk voor hem om eraf te blijven. De ver leiding is heel groot als je weet dat die krengen overal staan". Ouders die vermoeden dat hun kind verslaafd is aan gokken en daarover willen praten, of jongeren die zelf zijn veslaafd kunnen reageren met brie ven onder nummer 1233 aan de Texelse Courant. Volgende week begint Rijkswa terstaat met werkzaamheden aan de voetgangersgedeelten van de Tesofui- ken op Texel en in Den Helder. Voet gangers moeten deze periode via het rijwieldek de boot op. In Den Helder wordt de luifel boven de autoloketten van nieuwe beplating voorzien. Dit zal waarschijnlijk geen hinder opleveren voor het verkeer. Hedenavond donderdag 7 september Info-zitting verkoopwoningen plan De Mars van 19.00-20.30 uur in d'Ouwe ULO, Den Burg. Moulinex type FM 1315 449,- Moulinex type FM 1515 579,— Moulinex FM 1535 649, Moulinex type FM 1615 659,- Moulinex type 1635 749,— Moulinex type FM 2735 A899, Brother type ER 6332 679, Brother type FM 1200 999, Brother type MF 2200 1499,— Brother type FM 3200 1899, telefoon 12346 verslaving onder jongeren is op Texel een groter probleem tot nu toe werd aangenomen. Het verbieden van de gelduit- ■nde automaten in hallen als „Turbo" in Den Burg en „Las as" in De Koog heeft het probleem alleen maar verplaatst, irotkasten staan in iedere kroeg en ook in snackbars. En gaat niet om tientjes, maar om honderden guldens per dag", srtelt een moeder van een gokverslaafde zoon, die een itgroep wil oprichten. zoon is verslaafd aan gokken, ner twee jaar geleden achter men Het begon met tussen de sg altijd in „Turbo" zitten. Hij (honderden guldens van oma voor ijsjes en zo, maar ik weet dat alles de kast in ging". Een jer met een schrijnend verhaal, j haar naam liever niet in de hebben. Ze wil de problematiek ■aar kant belichten en met me nders een praatgroep oprichten. ,fét dat er veel meer aan de dan alleen dit geval met mijn Ik hoor hem erover praten met ns hier thuis. Als mijn zoon geld gokt hij. Soms vier-, vijfhon- gulden op een middag. Hij hard voor dat geld. Maar je ook genoeg verhalen van jon- ferkgroep Mhouder Zegers heeft de islavmgsproblematiek in zijn «tefeuille. Hij vindt het nodig er aandacht wordt besteed «deze ernstige zaak, maar gemeentelijke werkgroep «laving heeft zich momen- ïl gebogen over de proble- in met alcohol. Zegers: „Het rst van de verslavingen en kunnen niet alles tegelijk inpakken. Maar dit staat heus op ons lijstje". gens die aan het jatten slaan", vertelt ze. Toen ze er een vermoeden van kreeg dat haar zoon gokte, probeerde ze er met hem over te praten. „Hij ont week het, wilde het niet toegeven. Later zei hij af en toe schoorvoetend dat er honderd gulden door was ge gaan. Meestal was het dan het dub bele. Dét is het verslaafde, hij denkt: ik zeg dat het maar honderd gulden is, dan is het niet zo erg. Maar dat is in onze ogen veel geld. Zo kom je er achter dat er meer aan de hand is". Het argument dat hij ook veel geld wint, gebruikt hij niet meer. „Die pe riode hebben we gehad. In het begin trapte ik er in. Dan zei ik: leuk dat je zoveel hebt gewonnen. Als ik terug kijk dan wordt het me allemaal dui delijk. Toen had ik nog geen „In de verordening is bepaald dat er kansspelen mogen staan in horecagelegenheden", aldus Wout Stam van afdeling Alge mene Zaken van de gemeente. Hij vertelt dat de gemeente de bevoegdheid heeft om de auto maten helemaal van het eiland te weren. Jakker verbrandde dinsdagmid- re zijn land bij De Waal bol- to. Het vuur sloeg over naar een ül met doodgespoten narcissen ïbreidde zich in een hoog tem de richting van een land vol ivan Sjors Jimmink. smet buurman Tjepkema werd een poging gedaan het branden- nd te blussen. Toen dit niet luk- ii in allerijl de brandweer ld die snel ter plaatse was en im bedwong. v Er zijn er 20 af en 100 bij.... „Bij automatenhallen Turbo en Las Vegas zijn twintig gok kasten verdwenen, maar er zijn er misschien wel honderd bij gekomen in horecagelegenhe den", aldus rechercheur Aad Blom van de Texelse politie. Kansspelen in automatenhallen zijn verboden, maar bedrijven met een drank en horecaver- gunning óf bedrijven die zijn in geschreven bij het bedrijfschap voor de horeca mogen maxi maal twee kansspel- of behen digheidsautomaten hebben. „De keuze is voor die onderne mers niet zo moeilijk: kansspe len leveren meer op". Blom zou het een goede zaak vinden als élle kansspelautoma ten op Texel worden verboden. „In de hallen was nog enigs zins controle, in horecagelegen heden is de aandacht hoofdzakelijk op het omzetten van voedsel of drank gericht en minder op wie er nou aan die kast hangt". argwaan Ze heeft zelf geprobeerd haar zoon te helpen, bijvoorbeeld door afspraken te maken over het geld dat hij ver dient. „Dat loopt toch mis. Het enige dat je kunt doen is zijn geld zelf op halen en vasthouden. We hebben hem gestimuleerd om er spullen voor te kopen, dan houdt hij er tenminste iets aan over, maar daar kun je ook niet mee doorgaan. En zodra hij weer de beschikking over geld heeft gaat het in de gokkast". Gokverslaafden willen er meestal graag mee stoppen, maar kunnen dat niet. „Ik merk dat hij er mee wil op houden en hij is ook erg blij als ik za ken voor hem regel, maar hij valt steeds weer in dezelfde fout". De zoon is achttien jaar en woont nog thuis. „Hij zou helemaal niet op zichzelf kunnen wonen, want hij kan niet met geld omgaan. Het probleem is dat er veel en veel meer jongens zijn als hij op Texel, maar dan jonger. Veertien, vijftien jaar soms en al het geld dat ze bij elkaar kunnen halen gaat die kasten in". Het verbieden van de gelduitkerende automaten in hallen als „Turbo" heeft niets opgelost. De jeugd trekt in de middagpauzes het centrum van Den Burg in en treft daar gokkasten aan in snackbars. „En als ze écht de smaak te pakken hebben gaan ze 's avonds naar de kroegen. Het is na tuurlijk belachelijk dat het daar wel mag. Dan hadden ze net zogoed in „Turbo" kunnen blijven staan. Wie geld heeft hangt de grote bink uit aan zo'n kast, zo begint het". De moeder is op zoek naar meer mensen die met hetzelfde probleem zitten. Ze wil er gezamenlijk voor ij veren dat alle gokkasten op Texel worden verboden. Ze denkt dat dat voor een groot gedeelte de proble men oplost, vooral voor de jongere kinderen. „Ik heb alles al meegemaakt: het wantrouwen, het verdriet. Het gaat Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Peli- f 1 1/ M L "7 9 -f_ Abonnementsprijs 120.20 per kwartaal; los 1\- «75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. - - - *- a ventres, abonnementen, etc.: ^jTOCÏl ^/WCtVt^ X S tTl B°Tl 6" A «ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 5n 02220-12 741. Telefax 02220 - 14111 v/ Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. \/erschijnt dinsdags en vrijdags. De reddingboot „Siegfried Egmundis" voer zaterdagochtend uit, opweg naar een scheepje dat vast zat op de Vlakte van Kerken. Er was echter geen hulp nodig want de schipper had de boot bewust droog laten vallen. Rond 12 uur vrijdagmiddag was het vastzittende schip gesignaleerd door de „Rival" uit Oudeschild, die de red dingmaatschappij verwittigde. De red ders stelden al gauw vast dat ze niet hoefden uit te rukken, omdat de op varenden niet in ongewenste omstan digheden verkeerden. Nadien werd het echter springvloed en toen het scheepje er de volgende dag nog zat, werd er rekening mee gehouden dat het te hoog was komen te zitten en niet meer weg kon. Aangezien geen radiocontact mogelijk was, ging de Siegfried er opaf om poolshoogte te nemen. Op hetzelfde moment hees het „gestrande" schip de zeilen en zette moeiteloos zijn tocht voort. Vrijdagochtend om half zes kwam het automatisch brandalarm van het NIOZ in 't Horntje in werking. Er was een (zeer pril) begin van brand in een der laboratoriumruimten van de D- vleugel van het uitgestrekte complex. Een daar opgesteld schudapparaat was defekt geraakt en warmgelopen. De rook die daarbij ontstond activeer de het alarmsysteem. Er hoefde niet geblust te worden. Ook in politiek opzicht blijft Texel Nederland in een notendop. De eilan- delijke uitslagen van de tweede ka merverkiezing vertoonden ongeveer dezelfde verschuiving als de landelij ke cijfers: een beetje winst voor CDA. enig verlies voor PvdA, flink verlies voor VVD en groei met onge veer een derde voor D 66. De CDA-aanhang groeide op Texel in vergelijking met de verkiezing van 1986 van 36,21 naar 36,78%, de PvdA zakte van 27,51 naar 26,58% en de VVD slonk van 24,28 naar 19,71% terwijl D 66 van 5.07 naar 7,75% klom. Afwijkend van het landelijke beeld zijn de resultaten van Groen Links. Landelijk verdubbelde de aanhang: op Texel groeide deze partijcombinatie van 4,41 naar 5,91%. Politiek café Tijdens een politiek café in De Linde boom werden de cijfers van Texel be kend gemaakt en door Radio Texel in de huiskamers gebracht. Al vrij gauw stonden de resultaten van de ver schillende stembureau's van het eiland op de grote borden, met uit zondering van De Koog dat lang op zich liet wachten. Het stembureau al daar had de meeste mensen moeten verwerken: er waren honderden toe risten bij. Gelaten Meerdere kopstukken van de plaatse lijke politiek waren in de zaal om commentaar te geven op de cijfers. Sommigen probeerden er zelfs con clusies aan te verbinden voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart vorig jaar. Dat was uiteraard prac- tisch onmogelijk in verband met het relatief grote aantal toeristische stemmen dat in de telling was mee genomen, de rol van Texels Belang en het feit dat de reputatie van de kandidaten plaatselijk heel andere ef- fekten oproept dan landelijk. Klaas Barendregt en Willem Bakker zagen voor de microfoon het VVD- verlies manmoedig onder ogen, al zei Barendregt dat de Texelse cijfers hem nog waren meegevallen. Piet Zegers zei dat hij ook nu weer verbaasd was dat het CDA zo goed uit de bus was gekomen. Tenslotte heeft ook deze partij meegewerkt aan tal van onsympathieke maat regelen. Dirk Terpstra was „niet juichend" maar kondigde aan dat er hard zal worden gewerkt om de PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen een goed figuur te laten slaan. Als D 66 bij de gemeenteraadsverkie zingen ook 7,75% van de stemmen haalt, zou deze partij een zetel kun nen veroveren. Desgevraagd verklaar de D 66-aanhanger Jan Hennink heel realistisch dat inmiddels wel is geble ken dat die vlieger niet hoeft op te gaan. Vijf keer heeft D 66 aan de ge meenteraadsverkiezingen meegedaan maar een zetel is nooit gehaald, al scheelde het een keer uiterst weinig omdat er slechts één stem tekort was. Een compleet overzicht van de Texel se verkiezingsuitslagen staat elders in deze krant. De opkomst van kiezers was op Texel zeer hoog: ruim 96%. Dit is echter een gelfatteerd cijfer want zeer veel toeristen brachten hun stem uit. To taal 2430 stemmen werden bij vol macht en via kiezerslegitimatie- kaarten uitgebracht. De Julianastraat in Den Burg wordt opnieuw bestraat. Nadat de straat enige tijd geleden werd opgebroken om een nieuw riool te kunnen leg gen, werd voorlopig plaveisel aange bracht. Het is nu zover dat tot definitieve inrichting kan worden overgegaan. Daarbij zullen aan de kant van de straat waar ook nu ge parkeerd mag worden, meerdere par keervakken worden aangelegd, uitgevoerd in donkere klinkers. De werkzaamheden beginnen maandag 18 september en zullen twee tot drie weken duren. In die periode zal de straat voor het verkeer zijn gesloten en er kan ook niet worden gepar keerd. Een 22-jarige inwoner van Nieuwe- gein heeft vrijdag zijn auto op de Pontweg total loss gereden. Hij week tijdens een inhaalmanoeuvre uit voor het busje van een Cocksdorper, die op zijn beurt een noodstop moest maken voor iemand vóór hem, die plotseling remde. De man uit Nieuwe- gein raakte van de weg en kwam te gen een betonnen erfafscheiding tot stilstand. Zonder aanleiding ploseling remmen is strafbaar, daarom heeft de politie de zaak in onderzoek. Het kenteken van de voorste automobilist is bekend.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1