Elementen weerbarstig in zevende triathlon Invasie van 70 Harley's Inge is niet verslaafd Zeehonden Uit het politierapport Sportprijs weer voor Arco de Graaf PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1 Het begin van de beproeving: 210 triathlonners stormen het water in. Albert Hoven overhandigt de oorkonde aan Arco's ..maat" Theo Franchimon De harde noordoostelijke wind heeft de zevende Texelse kwart- triathlon zaterdag zeer merkbaar beheerst. Tijdens het zwemmen hadden de deelnemers te maken met een letterlijk adembene mende golfslag en het fietsen in noordelijke richting werd er he vig door afgeremd, waardoor vertraging ontstond die later met diezelfde wind in de rug niet meer kon worden goedgemaakt. pech mee ophouden en bij het lopen zag een persoon in dat het verstan dig was om ermee op te houden. Dwingend optreden van de begelei dende arts Hans van Rossum was geen enkele keer nodig. Winnaar Winnaar van de Texelse kwart triath lon 1989 werd de 27-jarige Ronald Rol uit Alkmaar, die het parcours af legde in twee uur, vier minuten en 53 seconden. Rol heeft zijn kwalitei ten als triathlonner nog maar kort ge leden ontdekt. In maart j.l. begon hij ermee en zaterdag beleefde hij zijn vijfde overwinning. Vroeger deed hij alleen aan wielersport. Het begin was zaterdag niet al te best. ,,Die golven waren een ramp", verklaarde hij op de finish. Rol worstelde met de han dicap dat hij „over links" niet kan ademhalen. „Daarom sloeg ik af en toe maar een ademhaling over". Hij kwam lang niet als eerste terug uit het water. Toen hij op de fiets stapte had hij een achterstand van twee mi nuten, maar hij kon dat bij het fiet sen en lopen dus ruimschoots goedmaken. Met de wind in de rug op de terugweg van De Cocksdorp fietste hij met een snelheid van maar liefst 65 kilometer. Tweede (in een tijd van 2.9.33) was Jos van Dorp uit Wieringerwaard en derde (2.10.31) was Richard vd Berg uit Groenekan. Bij de dames ging de eerste prijs naar Hyli Wersma uit Goutum (2.32.26), tweede werd Katinka Wit tenberg uit Den Helder (2.32.47) en derde Lucienne Groenendijk, ook uit Den helder (2.33.40). Texelaars Loek van Vliet was met 2.24.7 de snelste Texelaar en herstelde daar mee een traditie. Vorig jaar stond hij de titel af aan Johan Neevel wiens Texelaarschap echter zeer kortstondig was. Hij heeft het eiland kort daarop verlaten en deed zaterdag zelfs hele maal niet mee. De 37-jarige Van Vliet („Ik ben ka pot") had zijn overwinning niet ca deau gekregen en de kans dat hij door Sico Dob zou worden ingehaald is levensgroot geweest. Het zwem men ging bepaald slecht; fietsen ging al veel beter mede dank zij het stukje trainen in de vorm van de tocht Vaals-Texel die hij onlangs aflegde. De loopprestatie werd bedreigd door een knieblessure die Van Vliet nog maar net heeft overwonnen, waardoor hij pas in de afgelopen vakantie weer heeft kunnen trainen. Sico Dob werd tweede (2.25.53) maar verklaarde na afloop dat hij Loek zou hebben „gepakt" als hij hem maar in het zicht had kunnen houden. Dob, maar ook andere deelnemers klaagden over de te lage waterstand bij het zwemmen, een gevolg van de harde Oostenwind, Het hele zwem- parcours had ook lopend kunnen worden afgelegd. Sommigen liepen dan ook af en toe, al is het twijfel achtig of dat sneller ging dan zwem men. Het mocht uiteraard niet meer de organisatie heeft er deze keer geen probleem van gemaakt. Dob vindt dat het zwemparcours verlegd had moeten worden naar een dieper gedeelte, maar volgens mede- coördinator Wieb vd Berg zou het een stuk verderop haast even ondiep zijn geweest. Om veiligheidsredenen is men toch wel gebonden aan dit Winnaar Ronald Rol gaat triomferend over de finishlijn op de Groeneplaats. Deze zeer natuurlijke omstandighe den hebben aan het succes van de Texelse triathlon echter in het geheel geen afbreuk gedaan. Zowel de deel nemers als de inmiddels zeer gerou tineerde organisatoren van het evenement blikken met veel voldoe ning terug. Het „Kwartje Texel" trok weer meer deelnemers dan vorige jaren. Er gin gen er 210 van start en bijna alle maal haalden ze binnen de limiet de eindstreep. De tijd dat mensen licht vaardig en te weinig getraind aan een dergelijke krachtproef begonnen, is definitief voorbij. Opvallend fit gin gen de meesten de eindstreep over. Welliswaar hadden sommigen alles gegeven wat er in hen zat, maar stuitende tafereeltjes van sporters met verkrampte gezichten die alleen nog maar konden waggelen en voor lopig niet meer aanspreekbaar wa ren, bleven achterwege. Bij het zwemmen waren drie uitvallers (waarvan een wegens kramp en een ander wegens zeeziekte), bij het fiet sen moest er een wegens materiaal- Het artikel over gokverslaving op Texel op de voorpagina van de vorige krant illustreerden wij met een foto van twee jongelui die bezig zijn met een fruitautomaat. Lezers hebben het meisje herkend als Inge Veldman uit De Cocksdorp en sommigen den ken nu dat Inge gokverslaafd is, hoe wel zoiets nergens staat of wordt gesuggereerd. Op haar verzoek stellen we het daar om nadrukkelijk: Inge is niet ver slaafd, net zo min als de meeste jongelui die wel eens met een gok kast spelen. Gokverslaving is op Texel een probleem, maar gelukkig is het een kleine minderheid die er slachtof fer van wordt. Het artikel heeft de gemoederen nog al in beweging gebracht. De moeder uit het interview heeft al enige reac ties binnen. „Ik ben blij dat er zo over wordt gepraat. Er móet iets aan worden gedaan en dat kan alleen als meer mensen zich er sterk voor maken". stuk ondiep water bij het surfstrand Dijkmanshuizen; hier staat namelijk geen stroom. Derde bij de Texelaars werd Eduard Dijker (2.28.19), vierde Nico Kikkert (2.28.59), vijfde Henk Stevens (2.32.23); zesde Douwe Dijker (2.35.50); zevende Wim Daman (2.41.26); achtste Simon Appel (2.42.52); negende Maarten Dijker (2.44.41); tiende Wim Kuyper (2.45.54); elfde Rinus Kooger (2.46.9); twaalfde Remco Nagtegaal (2.48.25); dertiende Arjan Barhorst (2.50.55); veertiende Paul Verhagen (2.51.39) en vijftiende Theo Takes (2.57.58). Vrouwen Bij de Texelse vrouwen werd Erna Kuip eerste (2.43.12), Ingrid van Lu- Blijkens de deelname mag Texel zich verheugen in groeiende populariteit bij de marathonlopers. De organisatie had het evenement deze keer niet al leen laten opnemen in de diverse wedstrijdkalenders maar ook uitnodi gingen gestuurd aan verenigingen. Het resultaat was dat tal van clubs zich door groepjes lieten afvaardigen, afkomstig uit het hele land. Velen zien het „Kwartje Texel" als een aar dige afsluiting van het seizoen en knopen er een paar dagen aan vast om op het eiland nog wat vakantie te kunnen houden. De organisatie mocht na afloop tal van blijken van waardering in ontvangst nemen, de Texelse triathlon blijkt een zeer spe ciale, gemoedelijke sfeer te bieden in combinatie met een prachtig par cours, terwijl het er organisatorisch toch perfekt toegaat, mede dank zij de hulp van zo'n 150 vrijwilligers. Het gedrag van het publiek en de ge wone weggebruikers op de route was beter dan in vorige jaren. Over het al gemeen werden de aanwijzingen van de in rode hesjes gestoken beveili gingsmensen stipt opgevolgd. De officiële instanties zijn niet kinder achtig bij het verlenen van service om de kwart triathlon goed te laten verlopen. Een voorbeeld is het bruik baar maken van het strandje van Dijkmanshuizen door het Waterschap Texel. Op dat strandje lag namelijk zeer veel wier dat door de noor doostelijke wind was opgestuwd. Het Waterschap was bereid het met de kraan op te ruimen. Vrijdag werden zeven volle vrachtwagens wier afge voerd en Dirk Maas zorgde ervoor dat een kleinere hoeveelheid die na dien nog aanspoelde de volgende ochtend werd verwijderd. Steeds beter Elk jaar doen de organisatoren overi gens ervaringen op die leiden tot ver dere perfectie van het draaiboek. Een verbetering was bijvoorbeeld het on middellijk na aankomst huldigen van de diverse categorieën winnaars, zo dat die met tot het eind hoefden te wachten. Deze keer is gebleken dat de route naar dé finish beter de tamelijk druk ke Parkstraat kan mijden. Volgend jaar zullen de finalisten waarschijnlijk van de veel rustiger Warmoesstraat gebruik moeten maken. Winnaar bij de Texelaars Loek van Vliet doet verslag voor de microfoon van Radio Texel. VERVOLG VAN PAGINA 1 niet alleen voor zeehonden. „Wij krij gen zelf ook schadelijke stoffen bin nen via ons normale voedselpak ket. De gehaltes zijn alleen iets lager, dus ontstaan er nog geen problemen". Verontreiniging is één van de zaken die ons afweersysteem aantast. Ge wone ziektes die er altijd al zijn, stress en spanningen zijn andere fac toren en deze versterken elkaar. Dit alles kan een slechtere conditie ver oorzaken, maar het is moeilijk om aan te geven óf iets ontstaat bijvoor beeld door alleen verontreiniging óf alleen vermoeidheid. Er zijn meer dan voldoende aanwijzin gen bekend waaruit blijkt dat ook sommige vissoorten (vooral dicht on der de kust) al zijn aangetast door verontreiniging. Er is op dit moment 'op het RIN een onderzoek aan de gang in samenwerking met Rijkswa terstaat en het RIVO naar de invloe den van baggerslib op het afweersysteem van vissen Te laat? Of de vervuiling nog is te stoppen voor het te laat is, is volgens Reijn- ders een zaak van politieke besluit vorming. „Er is veel voor nodig om niet alleen de bestaande gifstoffen op te ruimen, maar ook wat er nog komt. Er wordt elke dag wel weer wat nieuws uitgevonden. Mentali teitsverandering is een vereiste om het gebruik van de verontreinigende stoffen in te tomen". Het wordt de mensheid steeds duide lijker hoe groot de risico's van vervui ling zijn. Er worden steeds meer mogelijkheden ontdekt om gevaarlijke middelen uit het milieu te halen. „Als we het allemaal willen kan de vervui ling worden gestopt. De maatregelen worden meestal pas genomen als het bijna te laat is. Er is nog geen ca tastrofale sterfte onder mensen opge treden, maar ik denk dat het risico vreselijk groot is als er weer zo traag wordt gereageerd. Echt positief over de aanpak kan ik niet zijn. Het zee hondenvirus bewijst dat er veel meer bedreigingen om ons heen leven dan zichtbaar zijn. Het is naïef om te zeg gen dat dat niet voor de mens geldt". bek tweede (2.51.10) en Nel Bruining derde (3.1 6). Goede naam Vrijdag kreeg Texel een invasie van maar liefst 70 Harley Davidson mo toren te verwerken. Dat had te ma ken met een gezellig weekend dat door Harley Davidson-rijders werd gehouden op camping „De Koornaar". Het was een initiatief van de (niet of ficieel bestaande) Texelse Harley-club die zo'n ontmoeting voor de derde keer op touw zette. In 1982 kwamen de Harley-liefhebbers voor het laatst op Texel bijeen. De bedoeling is er een jaarlijkse traditie van te maken. Volgens mede-organisator Rob Smidt uit Den Burg was de ontmoeting ook deze keer zeer geslaagd. „Ze komen graag naar Texel. We hadden er best nog veel meer kunnen krijgen, maar we hebben bewust niet meer men sen uitgenodigd om het overzichtelijk te houden. We konden er niet meer hebben dan er in de kantine van de Koorn-aar terecht konden. De meeste rijders hadden op de duo een partner meegenomen, zodat bij het evene ment 103 personen waren betrokken. De club genoot vrijdag van een bar becue. Zaterdag werd een tocht op de Waddenzee gemaakt met de TX 27 en 's avonds was het op de Koorn-aar feest bij muziek van de Texelse groepen Shakin' Legends en Black Cadillac. Zondagmiddag trok ken de meeste Harley-rijders weer huiswaarts, opgetogen en belist van plan terug te komen bij een volgens gelegenheid. Rob Smidt: „Het merk Harley is de afgelopen jaren zeer po pulair geworden. Er komen steeds meer Harley's. Ze worden bij massaj geïmporteerd, zowel nieuw als ge bruikt. We denken erover om volgend jaar weer een weekend te houden maar dan met open inschrijving, zo- dat zich veel meer deelnemers aan melden. Maar dan hebben we wel een grote schuur nodig waar het hel evenement kan worden gehouden. We hebben al iets op het oog". De brandweer werd donderdag inge schakeld om een parachutist uiteen boom aan de Hoofdweg te bevrijden In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden een lantaarnpaa aan de Wilhelminalaan omver getroi ken en verscheidene andere in die buurt uitgetrapt. Eventuele getuigen worden verzocht zich te melden bij de politie, telefoon 12222. Een 65-jarige inwoner van Oude- schild, die zaterdag als vrijwilliger hielp bij het vrijhouden van de wege tijdens de triathlon, werd zó kwaad toen een 56-jarige Duitser niet snel genoeg naar zijn smaak aan de kant ging toen er fietsende deelnemers aankwamen, dat hij een deuk inde auto trapte en met een vlaggestok tegen de ramen sloeg. De jaarlijkse sportprijs, uitgeloofd door de Triathlon-organisatie, is op nieuw toegekend aan rolstoelatleet Arco de Graaf. Het feit dat hij de prijs vorig jaar ook kreeg, was voor de jury geen reden om deze keer naar een andere kandidaat uit te zien, in tegendeel. „Het is volkomen duidelijk dat jij de prijs dit jaar op nieuw verdient", aldus Albert Hoven, die de beslissing zaterdagmiddag be kend maakte op de Groeneplaats vlak voordat daar de deelnemers van de triathlon finishten. Arco de Graaf was er niet zelf om de prijs in ontvangst te nemen want hij deed mee aan een wedstrijd op het vasteland. Als zijn vertegenwoordiger trad zijn begeleider en coach Theo Franchimon op. Arco de Graaf stond na het vorige succesjaar toen hij doordrong tot de Nederlandse top voor de moeilijke opgave om zijn prestaties nog verder op te voeren. Samen met zijn trainer en trai ningsmaat lukte dat door keihard werken. Hij probeerde de zwakke plekken (zoals de baantechniek) te verbeteren, trainde eenzaam op kracht in de sportschool, op tempo het bos en werkte een hele serie wedstrijden aan de overkant af. Dit alles met één doel: deelname aan d wereldspelen die volgend jaar in As sen worden gehouden en aan de Pa ralympics van 1992 op zijn favoriet onderdeel de marathon. Door deze doelgerichte benadering van sport bedrijven was Arco de Graaf ook in het afgelopen jaar een voorbeeld voor de hele Texelse spor wereld en bovendien slaagde hij en nog betere resultaten te boeken, al dus het juryrapport. Bijna overal we Arco aan de start verscheen, kwam hij op het erepodium. Eerste plaatse waren er voor hem in de halve mari thon van De Waal op 25 februari, dl City-Pier-City-loop op 1 april en int tien Engelse mijlen van Enschede m Gorinchem op 1 juli. Een hoogtepun was ook de tweede plaats bij het N derlands kampioenschap marathon i Enschede in de zeer goede tijd van uur, 52 minuten en 55 seconden. Ook het feit dat Arco de Graaf Tee poogt te promoten in de wheelerwi reld door het organiseren van een trainingsweekend op het eiland, haf de jury in de overwegingen meegei* men. De jury werd gevormd door Gerrit Spanhaak, Simon Appel, Did Oudendag, Edo Kooiman en Frans Hopman. Dinsdag 12 september De gemeenteraad komt om 19.30 in het raadhuis in openba re vergadering bijeen. In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging een bijeenkomst, die ook voor met-leden toegankelijk is. Aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Rainman". In de kantine van het LBO heb ben de Plattelandsvrouwen van Den Burg een avond onder het motto „Iedere tijd is leeftijd"; 20.00 uur. Woensdag 13 september Om 14.00 uur start bij De Schuil, hut achter de Hervormde kerk van De Koog een kerkentocht: met de eigen auto van De Koog via Den Hoorn en Oudeschild naar De Waal. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de nota „Sport en alcohol". Hoogwater Oudeschild Di. 12 5.50 en 18.27 Wo. 13 7.10 en 19.35 Do. 14 8.05 en 20.55 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 10 september op om 7.06 uur en gaat on der om 20.06 uur 15 september volle maan; 10 september doodtij.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2