Strandvondsten en raku in Scholerie-expositie )istrictskampioenschap oor Eelman-Schaafsma Nieuw schooljaar voor Muziek- en Dansschool Naseizoen aditie herleeft: deren met auto's op pad 'komen voor jezelf Volleybaltoernooi Smash '68 Scouting Texel weer van start Catamaranwedstrijd is uitgesteld Strandrit Eilandcompetitie basketball Voetbalprogramma Tussen dijk en duinenrij Inhaalwedstrijden windsurfclub Duivensport Kinderdagverblijf weer geopend Thema: „wat overblijft" HSDAG 12 SEPTEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 i lelman ulaar Rein Eelman en zijn schoon- ehter José Eelman-Schaafsma zijn «lag kampioen ringsteken van het «iet West (Noordholland, Zuidhol en Utrecht) van de Nederlandse v.h. Aangespannen Paard ge iden. lens de onder grote belangstelling Herenstraat van Den Hoorn ge ien wedstrijd, leverde het Texelse een feilloze prestatie: er werd één ring gemist. tweede en derde prijs te kun- toekennen moest worden over men want er waren twee spanningen die slechts één keer Üen gemist: het echtpaar Bakker Breemhoeve en de uit Wog- i afkomstige heer J. Homan en rouw N. Calis. De barrage Viel uit et voordeel van laatstgenoemd dat aan de wedstrijd deelnam een kaasbrik. Wim Jan Bakker ijn vrouw Jopie gingen dus naar met de derde prijs, winnende duo Eelman was bij de ngs afgesloten Texelse competitie geworden. en José Eelman-Schaafsma. a.s. herleeft een traditie, zal met personenauto's een jaardentocht" over Texel worden Makt door leden van de Algeme- 'aderlandse Bond van Ouderen. ongeveer 25 jaar geleden dat 'het laatst op deze wijze een uit tor ouderen van Den Burg werd •trgd. De belangstelling is groter ooit. Er worden zo'n 45 persone- M's ingeschakeld en er gaan 145 Kgiers mee die rond de tachtig aud zijn. Ook de chauffeurs zijn van de ANBO, zij het van de Ste categorie. Ze werken allemaal «mee. De stoet vertrekt om half van het parkeerterrein aan de "alaan. Tegen zes uur komen de "en terug in Den Burg. Vanaf het spunt Emmalaan-Elemert wordt 'ondje door Den Burg gemaakt, :,<aal begeleid door het Kon. k Fanfare. Route: Parkstraat, We- Jtoat, Stenenplaats, Binnenburg, ^plaats. Stichting voor Maatschappelijk kin de kop van Noordholland 'hij voldoende deelname op een cursus „Opkomen voor je- De cursus bestaat uit tien we ke bijeenkomsten van twee uur. >ten bedragen f 5,— per per- 'nclusief een terugmiddag na ^er zes maanden. tfsus is bedoeld voor mensen Moeite mee hebben voor zich- jPte komen in dagelijkse situa- °°el van de cursus is het ^elen van meer zelfvertrou- ^et leren praten in en vóór een Mensen, het leren voor de lening uit te komen en het le- ton en ontvangen van kritiek. gewerkt met voorbeelden ?en|ngen, die voor iedereen her- *rzijn. De cursisten krijgen :fJ9 huiswerk opgedragen. Aan Jvan de eerste (algemeen gelijke) bijeenkomst beslissen nemers of zij willen doorgaan •hele cursus. De cursus wordt ^door Frank van Lare op ^gmiddag van 13.45 tot 15.45 hyet Dorpshuis ,,d' ouwe (5n start op 25 september. In- '^en aanmelding op de spree- Schilderend 39 te Den Burg, "14185. In Den Hoorn werden zondag ook nog enkele extra prijzen toegekend die niets met de ringsteekprestatie hadden te maken. De prijs voor het bestgaande WPN-paard werd in ont vangst genomen door Th. van der Geest uit Roelofsarendveen, die ook de prijs voor het schoonste geheel veroverde. De prijs voor het best- gaande Friese paard ging naar Nico Blokdijk uit Hoorn en de prijs voor het beste paard bij de overige rassen kon worden uitgereikt aan K. Vrijhof uit Barendrecht. De prijzen waren be- Volleybalvereniging Smash'68 hield vorig weekend een toernooi. Het was buiten gepland, maar door aanhou dende regen werd 's morgens beslo ten het te verplaatsen naar sporthal „Ons Genoegen" in Den Burg. Door dat er in de zaal veel minder velden beschikbaar waren dan buiten, waren de wedstrijden vrij kort, nl. 9 minu ten. Nadat het programma was afge werkt, en ieder zijn aantal wedstrijden had gespeeld, volgde de kruisfinales, en uiteindelijk de finales. Uitslagen: Dames. 1. Westerlaken, 2. Klif 23; 3. Smash 1; 4. Leydekkers, 5. Bremer; 6 Verfbus. 7. Mantje; 8 Wiersma Antiek; 9 Witte en Witte; 10. Wasserij Best; 11. Smash 2; 12. Opel Ren tenaar, 13. Rabobank. Heren: 1. Amro, 2 BCT; 3. van der Woude; 4 Smash; 5 Cocky's Kapsalon; 6. Texelse Autocentrale; 7. Kobeko, 8. 12 Balcken, 9. DGM; 10 Tevoko asp. Nu de scholen weer zijn begonnen, en iedereen weer is gewend aan het winterseizoen, gaat ook de Jeroen- groep van Scouting Texel weer aan een nieuw seizoen beginnen. Het nieuwe verenigingsjaar wordt zater dag geopend met een Batavieren middag, waarvoor alle leden zijn uit genodigd. Het is de bedoeling dat alle leden za terdag verkleed als Batavier verschij nen. Voor de mooiste verkleding van iedere groep zijn prijzen beschikbaar die aan het einde van de dag, tijdens een maaltijd in Bataafse stijl, worden uitgereikt. De middag begint om 14.00 uur en zal tot ongeveer 18.00 uur duren. Niet alleen de oude leden zijn voor deze middag uitgenodigd, maar ook nieuwe leden zijn van herte welkom. Om kennis te kunnen maken met de Souting, zijn de eerste zes weken gratis. Ook ouders van leden zijn za terdag welkom om eens te zien wat de scouting precies inhoudt en met de leiders te praten. Het is, in ver band met de maaltijd, wel noodzake lijk dat deelnemers zich van tevoren opgeven. Dit is mogelijk tot donder dagmiddag bij Zegel Heren- en Jon- genskleding in de Weverstraat, of via telefoonnummer 12374. Gedurende het komende seizoen ko men de verschillende groepn van Scouting Texel op de volgende tijden bijeen: donderdag van 18.30 tot 20.00 uur de Kabouters (meisjes van 7 tot 11 jaar); vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur de Verkenners (jongens van 11 tot 15 jaar); vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur de Gidsen (meisjes van 11 tot 15 jaar); vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur de Rowans en Sherpa's (jongens en meisjes van 15 tot 17 jaar). Daarnaast heeft Scouting Texel ook nog een jongerentak, voor meis jes en jongens van 17 jaar en ouder. Informatie hierover kan worden ver kregen op bovengenoemde adressen. De wedstrijden om het Texels kam pioenschap catamaranzeilen zijn dit weekend weegens de te harde wind uitgesteld en verschoven naar zater dag 16 en zondag 17 september. De Texelse zeilers kunnen zich zater dag vanaf 9.00 uur inschrijven in het clubhuis van CKZ bij Paal 33. De briefing is zowel zaterdag als zondag om 10.00 uur. Zondag houden de Vrienden van het Paard een strandrit. Tijdens deze rit wordt een snerstop gehouden bij Paal 9. De start is om 11.30 uur bij de manege. Opgave bij mevrouw De Wit, voor vrijdag 15 september. Tele foon 19499. Programma: Vrijdag 15 september: 20.00 u. Vespert.-Dikke Mik Moerb. 20.30 u. Moerbeek-Sportshop D.Mik 21.00 u. Datamarkt-de Pilaar Sportsh 21.30 u. 12 Balcken-Tasiel Datam. 22.00 u. St-Gollards-Parac. Tasiel schikbaar gesteld door het biologisch dynamisch landbouwbedrijf Sint Do- natus, Rab/Gamma, de Ondernemers vereniging van Den Hoorn, Melkunie Opmeer en het transportbedrijf Leen Eelman. Aan de ringsteekwedstrijd werd mee gedaan door 24 aanspanningen, waarvan 14 afkomstig waren van Texel zelf. De organisatie berustte bij de Vereniging voor Vrienden van het Paard, de ringsteekcommissie en de Hoornder ondernemersvereniging. Zaterdag 9 september: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: WGW B2-Texel B1 3-8 Koedijk C1-Texel C1 2-4 Oosterend B1-W.meer B2 7-0 SVAP C1-Tex.Boys C1 12-0 Texel C2-WGW C2 0-3 Oosterend C1-W.meer Cl 5-1 ZDH BI-Tex.Boys BI 10-0 Pupillen: Texel D1-Oosterend Dl 10-0 Tex.boys D2-Texel D2 2-5 ZDH Dl-Tex.boys D1 1-12 Oosterend E1-SVC E1 11-0 Texel El-Texel E3 14-0 Texel E2-De Koog E1 0-21 Tex.boys E1-Texel E4 12-0 Oosterend Fl-Texel F1 4-4 De Koog F1-Tex.boys F1 2-4 Texel F2-ZDH F1 5-2 SVC F1-Tex.boys F2 7-2 Zondag 10 september: KNVB Texel-MFC 4-2 KNVB afdeling Noord-Holland: Flevo-De Koog 0-4 ZDH-DWOW 1-1 Tex.Boys-KSV 1-2 Oosterend-WMC 2-6 Texel 2-SVW 4 2-1 LSVV 5-Texel 3 0-1 JVC 4-De Koog 4-4 Tex.Boys 2-Oosterend 2 4-1 Hollandia T.5-Tex.Boys 3 2-5 Texel 4-W.waard 4 15-0 Junioren: SRC Al-Tëxel A1 4-0 Geelzwart B1-Texel B2 10-1 Dames: Tex.Boys-Flamingo's 1-5 Valken-De Koog 5-2 Recreatie voetbal: Texel-De Koog 8-2 De Texelse Muziek- en Dansschool heeft inmiddels de draad weer opge pakt. Voor een aantal lessen en cur sussen kunnen nog nieuwe leerlingen worden geplaatst. Zo zal bijvoorbeeld ook dit jaar weer bij vol doende belangstelling een cursus al gemene muzikale vorming (AMVI voor volwassenen worden gegeven. Deze cursus is vooral bedoeld voor diegenen die graag iets aan muziek willen (gaan) doen en een aantal ba sisregels onder de knie willen krij gen. Ook zijn de lessen bedoeld voor mensen die hun kinderen willen hel pen bij het volgen van muziekonder wijs. Het cursusprogramma bevat onder meer zingen, muziek maken met behulp van een Orff- instrumentarium, de grondbeginselen van de muziektheorie, training van gehoor en ritme, kennis van instru menten en het leren bespelen van de blokfluit. De cursus zal op de maandag- of woensdagavond wor den gegeven. De kosten zijn afhan kelijk van het aantal deelnemers (bij dertien deelnemers maximaal 1200 per persoon per jaar). Voor verdere inlichtingen kan contact worden op genomen met Tonneke Tellegen- Eissens, telefoon 15529. Maar buiten deze cursus AMV voor volwassenen zijn ook de overige acti viteiten van de Muziek- en Dans school weer van start gegaan. Zo zijn er de diverse ensembles waaraan ook mensen van buiten de school mee kunnen doen, mits zij over enige vaardigheid op hun instrument be schikken en noten kunnen lezen. Met name het accordeon-ensemble, de werkgroep lichte muziek, het school- orkest en het slagwerk-ensemble staan open voor deelname. De kosten hiervan bedragen f30 per persoon per jaar. De repetitietijden zijn als volgt: werkgroep lichte muziek, dins dag van 17.30 tot 18.30 uur; school- orkest, woensdag van 18.30 tot 19.30 uur; accordeon-ensemble, don derdagavond; slagwerk-ensemble, woensdag, tijd in overleg. door Klaas Bonne Op het weer wat stille strand Loopt Janus met zijn hondje De ergste drukte is voorbij Dus maakt hij weer zijn rondje Hij heeft geen hekel aan 't seizoen Dat zal hij nooit beweren Maar ziet toch liever Tesselaars In doodgewone kleren. Hij groet de schaarse wandelaars Die hier wat later komen En vindt een fles met statiegeld Da's altijd meegenomen Zwaait naar de exploitanten die weer zwoegend als karbouwen Beducht voor water en voor wind Hun spul landinwaarts sjouwen Hij vindt een kwartje op de plek Waar Siegfried lag te zonnen Terwijl zijn hond zich amuseert Bij een stel afvaltonnen Hij draagt gewoon zijn ouwe pet Hij houdt niet zo van franje Gaat na 't seizoen niet afgebeuld Naar Griekenland of Spanje Dankt God op blote knieën dat Hij hier nog wat mag leven En werpt zich op een mooi stuk hout Dat net komt aangedreven Het eiland is weer deels van hem Hij neuriet met de golven Die wachten op de westerstorm Als hongerige wolven En zo leeft ouwe Janus voort Bij het scheiden der seizoenen En klopt op weg naar huis voldaan Het stuifzand uit zijn schoenen. Vrijdag om 18.00 uur is voor de jeugdleden van Windsurfclub Texel de laatste mogelijkheid om niet gezeilde wedstrijden in te halen. Alle jeugdle den die nog wedstrijden moeten zei len worden dan verwacht bij Dijkmanshuizen. Dit weekend werden de Texelse dui ven gelost in Doornik (België). Met een harde noord-oostenwind gingen de 58 duiven om 13.00 uur los. Ze deden er lang over om de afstand van ongeveer 280 km af te leggen. Herman Groeneveld klokte de eerste duif om 18.48,23 uur, deze behaalde een snelheid van 831,15 m/min. Uitslag: Herman Groeneveld 1; Walter Bremer: 2, 7, 9, 10, 11; Meyert de Waard: 3, 5; Sjoerd Feenstra: 4, 8; Arie Ellen: 6. Verder kunnen voor een beperkt aan tal instrumentale lessen nog enkele leerlingen, eventueel ouder dan 22 jaar, worden geplaatst. De kosten voor deze'lessen zijn afhankelijk van het gezinsinkomen en bedragen 270 tot ƒ541 per jaar, voor personen ouder dan 23 jaar bedragen de kosten ƒ610 per jaar. In overige ge vallen is het mogelijk dat de muziek school bemiddeld bij het realiseren van lessen buiten de uren van de school om. Als schakel tussen het muziekonder wijs op de basisschool en eventuele instrumentale lessen op de muziek school, zijn er de zogeheten speel- klassen. Deze tweejarige cursus is bedoeld voor jeugd vanaf groep vijf van de basisschool. De cursus wordt op de volgende tijden en plaatsen ge- Peuterspeelzaal De Kooterkeet en kin derdagverblijf Texel, beiden gevestigd op het adres De Houtmanstraat 62 in Oudeschild, draaien alweer op volle toeren. De speelzaal is geopend van maandag tot en met vrijdag, dagelijks van 8.45 tot 11.30 uur, het kinder dagverblijf is van maandag tot en met vrijdag geopend, van 13.00 tot 17.00 uur. Mensen die in 1990 van een van beiden gebruik willen maken, kunnen zich nu alvast opgeven. Voor inlichtingen kan contact worden op genomen met Ria Visch, telefoon 13733 of 13968. geven: donderdag van 17.00 tot 18.00 en van 18.00 tot 19.00 in de Muziek- en Dansschool in Den Burg; maandag van 17.00 tot 18.00 uur in de School met de Bijbel in Ooster end; dinsdag van 15.15 tot 16.00 uur in de Lubertischool in De Koog en woensdag van 13.30 tot 14.30 uur in het Eierlandse Huis in De Cocksdorp. Het lesgeld voor deze cursus is af hankelijk van het gezinsinkomen en bedraagt f 147 tot f249 per jaar. Voor elk tweede kind komt men in aanmerking voor een korting van 10%. Ballet Voor de balletlessen kunnen jongens en meisjes vanaf vier jaar worden ge plaatst, alsmede dames en heren. De lessen worden woensdags gegeven in de Muziek- en Dansschool. De les gelden bedragen tot achttien jaar f200 per jaar en f225 per jaar voor ouderen. De korting voor elk volgen de gezinslid bedraagt f25. Als laatste zijn ook de repetitie's van het kinderkoor weer hervat. De mini mumleeftijd voor deelname hieraan is acht jaar. Goed noten kunnen lezen is hiervoor niet nodig, want in het begin kan op het gehoor worden meegezongen. Het repertoire van het kinderkoor bestaat uit een- of tweestemmige liederen, met of zon der instrumentale begeleiding. Het koor repeteert op woensdag van 16.00 tot 17.00 uur in de muziek school. De kosten bedragen f30 per jaar, voor speelklasleerlingen is de deelname gratis. Voor nadere informatie over alle hier boven genoemde cursussen en oplei dingen kan contact worden opgenomen met de Texelse Muziek- en Dansschool, Schilderend 39, tele foon 13493, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. Nikt Fröhling tussen twee van haar werkstukken Fascinerende vormen van op het strand gevonden voorwerpen, ge combineerd met keramiek tot spre kende werkstukken. Daaruit bestaat de fraaie expositie van Niki Fröhling, van geboorte Duitse, maar al sinds 1976 in Nederland woonachtig. De tentoonstelling in De Scholerie aan de Muyweg loopt tot en met 22 ok tober. Zaterdag is de opening voor genodigden. Via vrienden op Texel kwam Niki Fröhling enkele jaren geleden in con tact met Niek Welboren. Ze hebben de band met de zee gemeen. Niki: „Ik hou van de ongetemde wildheid, het pure van de Noordzee. En van Texel hou ik heel veel door de men sen die ik er ken". De spontane Niki Fröhling verklaart dat ze niet zou kunnen leven zonder kunst, omdat ze er dingen die ze be leeft in kwijt kan. „Maar als ik moet kiezen tussen een uur praten met iemand die voor mij belangrijk is of werken, dan wint de mens. Ik zie kunst als een aanvulling op mijn le ven, een compensatie van iets". Voor ze naar Nederland verhuisde be zocht Niki de Hochschule Bildende Künste. Ze begon met het maken van litho's, etsen en tekeningen. „Ik stort te me op het maken van miniaturen, maar op gegeven moment wilde ik wat anders. Ik wilde iets met mijn handen doen en zo kwam ik bij klei terecht". Vondsten Op het strand van Texel en IJmuiden vergaarde ze vondsten. Oude dingen, half vergaan soms met mooie aardse kleuren of juist opvallende glinsterin gen. Het combineren van deze vreemde objecten met raku past goed. „De mens maakt iets en ver trouwt het aan de elementen toe. Die nemen het over. Bij raku is het vuur. De strandvondsten zijn dingen die door de mensen aan de zee zijn ge geven en weer worden uitgespuwd". Het is niet alleen de combinatie van materialen in het werk die boeit, maar ook de herinnering aan het ver leden van de vondsten. De titels van de werkstukken verklaren veel. Als achtergrond van de objecten ge bruikt Niki stof of aquarel. Mooie lijsten completeren het geheel. Niki is zelf zeer tevreden over de ex positie. „Ik heb mezelf beloofd dat ik mijn vondsten eens terug zou bren gen naar de zee, dat ben ik ze schul dig. Dat is nu gelukt". De kunstenares is van eind septem ber tot begin oktober aanwezig in de Scholerie om toelichting op haar werk te geven.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5