Cjroen c2wartsJ~exeU in het hart feso-aandelen brengen ecordbedragen op lopers slachtoffer ian onwetendheid College beraadt zich over verbod op gokautomaten einigingsrecht olgend jaar nk omhoog Wiciale deskundigen boeken monumenten •n*' -12* Nieuwe kotter voor Krijnen Kermis blijft in De Koog Amerikaan zoekt familieleden Stuk in studie NEDERLAND HAALT HOGEDRUKREINIGING IN HUIS Bakker's Ijzerhandel b.v. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 j\ werktijd deze week tot en met dinsdag a s. «de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 jdvertenties. abonnementen, etc ild De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 120-12741. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; N.M.B. nr. 67 34.60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 40,40 per half jaar; Los 11,— lijd dat het bezit van een Teso-aandeel geen ander voordeel joddan het mogen bezoeken van de aandeelhoudersvergade- ig met drankje en koud buffet, lijkt voorbij. Door onduidelijke naken is de koers van de aandelen spectaculair omhoog ge- koten. In het niet officiële gedeelte van de parallelmarkt werd langs een waarde genoemd van f700,- voor aan aandeel van dus ruim f3500,- voor een aandeel van f25,-. De koers is de gelopen week iets gezakt maar is nog steeds buitensporig log: f670,- ijens het blad „Beleggingsexpres" 118 augustus is de intrinsieke van een f5,- aandeel eigenlijk H veel hoger: f1419,-. Het blad icht een artikel onder de kop seise Boot, een koopje", waarin ad gereageerd op een eerdere nilelmarkt-publicatie waarin voor a Teso-aandeel een waarde van SO.- werd opgegeven. De redaktie het blad analiseerde naar aanlei- g daarvan het Teso jaarverslag en tot de conclusie dat de aande- een koers van f390,- schrome- egenstelling tot de oorspronkelij- «ornemens vinden b en w dat reinigingsrechten reeds in het ko- le jaar fors moeten worden op dokken, als eerste stap opweg een tarief dat hoog genoeg is ■de sterk stijgende kosten van af men verbranding van huisvuil te men dragen. eoW zullen de raad voorstellen het igingsrecht ingaand 1 januari a.s. et 19,6% te verhogen. Voor een Noon huishouden gaat het tarief ivan f109,80 naar f131,30 en ïalleenwonenden van f67,80 f81,80. awankelijk zou het college het ta- nog ongewijzigd laten, maar bij *kr inzien bleek dat dat niet kon. 'tere verhoging is o.a. nodig omdat Ier naar uitziet dat ingaand 1991 iworden begonnen met het afvoe- 'van Texels huisvuil naar de ver- Mngsinstallatie op het vasteland, fat voor die tijd het overslagstation ftideschild moet worden ge- wd. Bovendien is bij de aanschaf kde minicontainers rekening ge- Men met spoedige aanpassing van teen. hekend blijft het niet bij deze "fogmg; er komen in meerdere fa- "nog tientallen procenten bij. Te- %erti|d zal het htscheldingsbeleid, ten gunste van 'aagstbetaalden die deze kosten 'kunnen dragen, actief toegepast W worden. "it vijf deskundigen bestaande :v|nciale monumentengroep is de Ivolgende week op Texel om te naar bouwkundige objekten ewaard zijn om als «„monument" ^fden aangemerkt. De inventari- is van belang voor het provicia- "tonumentenbeleid en wordt ^9aniseerd in nauwe samenwer- f9met de gemeente Texel. 'aatste is ook van belang om ^•ures te voorkomen. Na een be- *$aan het raadhuis begint een van de groep met het bekijken ;1(fe zeven dorpen en een kleine 3rdiging gaat met de gemeentelij- Jwnumentenambtenaar Siem *"tels het buitengebied in. De in- •jSe van de groep gaat in het bij- ^er uit naar de tot dusver niet als JJ^ent erkende jongere bouw- -n (minder dan honderd jaar ■rtn!'8 'n cu'tuurhistorisch opzicht /^nde interessant zijn om in gehouden te worden. lijk worden ondergewaardeerd. „Texels Eigen Stoomboot Onderne ming heeft een geplaatst kapitaal van maar f100.000,-, verdeeld in 2900 aandelen A van nominaal f25,-en 711 aandelen A van nominaal f5,- en 240 aandelen B van nominaal f100,-. De handel vond deze week (voor 18 augustus - red.) vooral plaats in de stukken met een nominale waarde van f5,- (koers op het moment van schrijven dus f390,-). De maatschap pij heeft een eigen vermogen van f28,3 miljoen inclusief een herwaar deringsreserve voor de in bezit zijnde schepen. De waardering voor deze schepen is zeer voorzichtig. De beurswaarde van het geheel kan op basis van de voormelde koers op f7,8 miljoen worden berekend. Niet voor niets dat de beurs hier een forse on derwaardering heeft ontdekt en daar op inspeelt", aldus „Beleggingsexpres". Het blad ver volgt: „De onderneming heeft mo menteel drie schepen in de vaart. Het m.s. Molengat is recentelijk aange past aan de moderne eisen en is op een herbouwwaarde van f54 miljoen getaxeerd. Op grond hiervan is de herbouwwaarde van de andere twee schepen gezamenlijk op f54 miljoen vastgesteld. Gezien de op handen zijnde vervanging van deze schepen door het nieuwe dubbeldeksschip Schulpengat is het onderhoud be perkt. Dit schip is in bestelling waar voor een investering van 52,5 miljoen staat aangegeven. De financiering hiervan is rond. De overige schepen hebben in de balans een boekwaarde van bijna f38 miljoen. In 1988 heeft het vervoer bij de onderneming een winst na belasting opgeleverd van 2,1 miljoen tegenover 1,4 miljoen in 1987. Deze winst werd inclusief het saldo WIR ad f4,22 miljoen toege voegd aan de algemene reserve en hiermee is het uit eerdere jaren reste rende verliessaldo volledig wegge werkt. Ook toekomstige winsten zullen de eerste jaren waarschijnlijk bruto kunnen worden getoucheerd, aangezien wij aannemen dat er nog een compensabel verlies voorhanden is. De gang van zaken bij Texels Eigen Stoomboot Onderneming lijkt, zeker indien met twee dubbeldeks schepen wordt gevaren, in structureel beter vaarwater te zijn gekomen. Sinds de ingebruikstelling van de dubbeldeks verbinding medio 1986 is het volume in personenautoequivalen ten met 19% toegenomen. De groei in het vervoersvolume zal zich naar verwachting ook in de komende jaren voortzetten, zodat met de doorge voerde tariefsaanpassing en de kostenbesparingen de onderneming de winstgevendheid zal kunnen ver groten. Het totale plaatje ziet er al dus positief uit, maar voor beleggers is de onderwaardering van de koers ten opzichte van de intrinsieke waar de toch het meest waardevolle hou vast. Gezien het aantal uitstaande stukken zal het duidelijk zijn dat aan koop der aandelen selectief dient plaats te vinden. Een kroonjuweeltje zonder meer!". Ongerechtvaardigd Inmiddels is gebleken dat de laatste tijd inderdaad Teso-aandelen voor ho ge prijzen van eigenaar zijn veran derd. Een Texelaar vertelde ons dat hij zijn aandeeltje van f5,- voor f700,- van de hand had gedaan. De vraag wie daar achter zit, zegt Teso- direkteur Theo Hoogerheide niet te kunnen beantwoorden. Hij noemt het omhoog schieten van de waarde van Teso-aandelen „ongerechtvaardigd". De schrijver van het artikel in „Beleg gingsexpres" heeft blijkbaar vergeten dat aan Teso-aandelen enkele bijzon dere eigenschappen kleven, waardoor ze minder aantrekkelijk zijn voor be leggers. „Bij de bepaling van de in trinsieke waarde heeft de schrijver met twee aspecten geen rekening gehouden: het maximum dividend van slechts 6% en het feit dat een aandeelhouder in de aandeelhouders vergadering slechts één stem kan uit brengen, ongeacht de hoeveelheid aandelen die hij of zij bezit". Volgens Hoogerheide berust de zaak dus op een misverstand, al spreekt hij van „niet goed begrepen commercie". Hij kan zich met voorstellen dat iemand zakelijk belang kan hebben bij het op deze wijze verwerven van Teso- aandelen, ook niet als het de bedoe ling zou zijn ze in handen te spelen van meerdere mensen die gezamen lijk „iets" met Teso van plan zijn en op deze wijze invloed trachten te ver werven. Het kopen van Teso- aandelen is dus zakelijk niet aantrek kelijk. Ook idealistische drijfveren acht Hoogerheide onwaarschijnlijk. „Dat zou dan een heel kostbare ma nier zijn om idealisme te bedrijven. Daar geloof ik niet in" Niet-Texelaars Hoogerheide vindt het wel'jammer dat de aandelen de laatste tijd vooral terecht komen bij niet-Texelaars. Het is niet moeilijk om er achter te ko men wie dat zijn, want de voor aan deelhouders ter inzage liggende wijzigingen in het aandelenregister verschaffen daarover duidelijkheid. De meest recente situatie is echter niet te taxeren omdat weken kunnen ver strijken tussen de verkoop van aan delen en de overschrijving. De omvang van de aandelenverschuiving bij Teso is dus op dit moment niet goed te beoordelen. Ook de gevolgen van het artikel in „Beleggingsexpres" tekenen zich nog niet af. Volgens een accountant die onlangs 30 Teso aan delen van een beeldend kunstenares in Den Haag verkocht (voor f500,- per stuk terwijl ze destijds voor ruim f200,- zijn gekochtl zijn de afgelopen „Ook ik heb met afschuw het stuk in de krant gelezen. We zullen er aan dacht aan besteden". Aldus burgemeester A. Schipper in de raadsvergade ring van dinsdag, antwoord gevend op vragen van Tine Krijnen van Texels Belang. Naar aanleiding van een artikel in de Texelse Courant informeerde me vrouw Krijnen in de rondvraag of het waar is dat de gemeente de gokauto maten in de café's kan verbieden. Tot dusver is er steeds vanuit gegaan dat alleen kan worden opgetreden tegen de automaten in de amusementshal len, zodat de gokautomaten moesten verdwijnen uit „Turbo" en „Las Ve gas" terwijl ze ongemoeid werden gelaten in de diverse horecagelegen heden van Texel. Hierdoor werd het probleem alleen maar verplaatst. Schipper bevestigde dat uit „nadere jurisprudentie" is gebleken dat de burgemeester de bevoegdheid heeft om het aantal gokautomaten te be perken, ook in horecalegenheden. Hij beloofde hierover in overleg te zullen treden met de overige collegeleden. Wethouder zegers zei dat ook hij de zaak niet op zijn beloop zou laten. Texelroute weg? Gerbrand Poster had gehoord dat het college de Texelroute wil afschaffen en vroeg opheldering. Deze toeristi sche route langs bezienswaardighe den op het eiland wordt vooral door automobilisten gebruikt. Bedrijven (o.a. horeca) die aan de route zitten hebben daar baat bij, want de toe rende automobilisten plegen soms te stoppen om op te steken. Wethouder Schilling kon 6e gevraag de opheldering direkt geven. Van een collegestandpunt is geen sprake. In zijn enthousiasme voor het fietstoe- risme op Texel had Schilling bij een bepaalde gelegenheid uitgeroepen „Van mij mogen ze de borden van de Texelroute weghalen", maar de wet houder liet voelen dat die kreet niet al te letterlijk moet worden opgevat. Racebaan Ondanks de reconstructie die tot doel had de automobilisten op de Bernhardlaan tot kalmte te manen, wordt deze straat nog altijd als race baan gebruikt. Gerbrand Poster klaag de over de zeer gevaarlijke toestanden die daardoor ontstaan en vroeg om maatregelen. Schilling be loofde de politie om verscherpt toe zicht te zullen vragen. B en W zijn met de dorpscommissie van De Waal in gesprek over overna me van het schoolgedeelte van De Wielewaal, aldus antwoordde wet houder Piet Zegers op een andere vraag van Poster. Als het zover komt, zullen voorstellen aan de raad wor den gedaan. Jan van Asselt informeerde hoe het staat met het verkeersveiligheidsplan dat voor Texel in de maak is en had er kritiek op dat een onlangs ge plaatste richtingaanwijzer veroorzaakt dat autoverkeer via De Koog naar Den Burg wordt geleid, waardoor het op voetgangers afgestemde knelpunt bij de Nikadel straks nog meer pro blemen zal geven. Schilling kon meedelen dat het ver keersplan niet in de la is verdwenen. Het onderzoek dat ervoor is verricht heeft verrassende resultaten opgele verd. Uit de bevolking zijn niet min der dan 500 reacties gekomen met betrekking tot verkeerssituaties op Texel die voor verbetering vatbaar zijn. „We stonden versteld!" Zeventig mensen maakten gebruik van het speciale spreekuur. Er zijn veel klei nigheden bij die zonder meer kunnen worden doorgevoerd, mede omdat er geen of weinig kosten aan zijn ver bonden. Maar er zijn ook ingrijpender voorstellen die na de nodige voorbe reiding en selectie aan de raad zullen voorgelegd. Schilling maakte gelegen heid gebruik om dank te brengen aan de vele Texelaars die zo positief heb ben meegedacht. Concurrentie Nel Eelman-van 't Veer maakt zich zorgen over de enorme concurrentie die er in sommige dorpen is, met na me op het gebied van horeca en bloemen/planten. Ze vroeg of het col lege bij het toelaten van nieuwe vestigingen rekening houdt met de economische haalbaarheid van nieu welingen en wilde ook weten of een nieuwe aanvrager over „papieren" (van vakbekwaamheid) moet beschik ken. Het antwoord van wethoudert Barendregt was niet erg onthullend: „De papieren is een kwestie van de Kamer van Koophandel. Als het bestemmingsplan het niet toelaat, wijzen we een aanvraag af". weken massa's Teso-aandelen ver handeld. De thans beschikbare gege vens wekken niet de indruk dat de kopers of een belangrijk deel daarvan in onderling overleg opereren. Een „overval" op Teso lijkt dus niet in het verschiet te liggen, al moet dat vol gens J. Jonker, de schrijver van het artikel in „Beleggingsexpres" niet he lemaal worden uitgesloten. De inte resse voor Teso-aandelen is volgens hem mede ingegeven door het bod dat op de Maatschappij Zeeland is uitgebracht. Het publiek gaat er van uit dat zoiets ook met Teso zou kun nen gebeuren en is daarom geïnteresseerd in aandelen, ondanks het beperkte stemrecht en de divi dendstop. Jonker erkent dat zijn arti kel de vraag naar Teso-stukken flink heeft aangewakkerd en verwacht dat de huidige hoge koers van ca f650,- nog wel even in stand al blijven, wat niet wegneemt dat het een tijdelijk verschijnsel is. Krijnen Vis B.V. te Oudeschild neemt volgend jaar een nieuwe kotter in gebruik die momenteel in aanbouw is bij scheepswerf Haak in Zaandam. Het vaartuig neemt de plaats in van de huidige schepen van Krijnen, de TX 19 en 20. De in 1982 bij Haak gebouwde TX 19 „Elisabeth Christina" is verkocht aan de Firma Van Urk en Bakker in Urk en is inmiddels als UK 19 in ge bruik. Het is de bedoeling dat de TX 20 „Dirk Senior" wordt verkocht aan de Firma Brinkman op Goeree, maar de details van deze transactie moe ten nog worden geregeld. Het schip vertrekt mogelijk deze maand al, maar het kan ook januari worden. Het voor Krijnen in aanbouw zijnde schip wordt 42 meter lang, negen meter breed en 5.60 meter diep. Het vaartuig wordt voorzien van een Stork motor van 2000 pk en moet begin mei klaar zijn. Krijnen zit dus enkele maanden zonder kotter. Quotum-schip Heel even zal Krijnen intussen over een ander schip beschikken. Gekocht is namelijk de GO 5, die een paar da gen onder het kenteken TX 60 aan Krijnen zal toebehoren en direkt daar op zal worden doorverkocht aan het bekende Van der Valk-concern, die het vaartuig met nog meer tweede hands schepen zal inzetten bij een garnalenvisserijprojekt in Chili. Krijnen heeft het schip gekocht om het er aan verbonden quotum te kunnen verkrijgen. De TX 60 komt op 22 september in de haven van Oude schild en vertrekt de volgende dag al weer naar Urk. De jaarlijkse kermis zal, als de raad het goed vindt, voortaan in De Koog worden gehouden. Voor de tweede maal was het afgelopen zomer op de Nikadel, bij wijze van experiment Er kwamen twee klachten over het ge luid binnen. Op simpele wijze kon voor een oplossing worden gezorgd. De kermis werd afgelopen zomer ge houden onder strikte voorwaarden over de plaatsing en de openingstij den (van 13.00 tot 23.00 uur). Er zijn geen overtredingen van het toegesta ne geluidsniveau van 80 decibel ge constateerd. Er heerste een rustige sfeer. Telefonisch kwam een klacht binnen over enkele claxons en piepers op at tracties. Deze geluiden werden buiten werking gesteld Een tweede klacht betrof het spreken door een micro foon. Om dit op te lossen werden hoezen over de geluidsboxen gedaan. Doordat de woon- en pakwagens werden opgesteld tussen de kermis en de campings vormden ze een ge luidsbuffer. Er zijn geen klachten over de „basdreun" binnen gekomen. De 46-jarige Amerikaan Donald John Kuyper is op het eiland op zoek naar familieleden. Zijn Texelse opa is in 1908 naar New York geëmigreerd. In Oosterend heeft hij het graf van zijn overgrootvader gevonden. Donald John Kuyper („de naam was waarschijnlijk Kuijper en is in Amerika veranderd'is momenteel op Texel. Hij is een fervent zwemmer en be reidt zich hier voor op een tocht door het Kanaal. Kuyper zou ook graag eens rond het eiland zwemmen. Hij bedient zich van de vlinderslag. Mijn opa John is in 1890 geboren op Texel. Waarom hij nooit contact heeft onderhouden met zijn familie nadat hij is weggegaan weet ik niet. Misschien had hij ruzie met zijn ouders", vertelt Kuyper. Hij heeft op het eiland al een paar fa milieleden gevonden: achternicht Neeltje Bakker en haar zoon Bob. De Amerikaan voelt zich thuis op Texel. „Het strand en de duinen zien er net zo uit als in Oregon". Wie denkt familie te zijn van Donald John Kuyper kan contact met hem opnemen via Bob Bakker, telefoon 12346, of schrijven naar P.O. box 317, Winchester Oregon Het achter de kermis liggende par keerterrein was niet goed bereikbaar. Dit werd opgelost door het evene mententerrein voor auto's open te stellen. Bij een volgende kermis zal de doorgang naar de achterliggende parkeerruimte groter worden ge maakt, zodat men daar terecht kan. De strenge maatregelen hadden geen nadelig effect op het kermisbezoek. Er waren vier attracties meer dan an dere jaren. Toneelvereniging ,,'t Amateurtje" in De Waal heeft het stuk „De sleutel ligt onder de mat" van Hans van Wijngaarden in studie genomen. De regie is in handen van T. Luiken. De opvoering is op 4 november in dorpshuis De Wielewaal. Zaterdag de gehele dag de monstraties met hogedrukrei- nigers op ons parkeerterrein. HOGEDRUKREINIGING IS MEER DAN EEN DICHTGEKNEPEN TUINSLANG Auto. boot, caravan, terras, tuinmeubelen, ge reedschap. huis. fiets, brommer, alles wordt sneller en beter schoon met de nieuwe K EW Hobby. Dé hogedrukreimger voor privé- gebruik Compact, krachtig en onderhoudsvrij Standaard uitgerust met het geavanceerde en unieke KEW schuimsysteem Topkwaliteit dus. Lastige tijdrovende schoonmaakklussen met borstel en tuinslang behoren met de K E.W ^jjbby definitief tot het verleden DE NIEUWE SENSATIONELE K.E.W. HOBBY De erkende KEW dealer telefoon 12346

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1