Stroom van bezwaren tegen huisjes aan Californiëweg Sloop waterfabriek nabi door afblazen leerprojec Morgenavond hoorzitting bij gemeente Kampioenschap touwtrekken 7 oktober in Den Burg Knuffels en zwachtels voor Ethiopië Speurtocht naar winnaar van eerste prijs Nieuw schip vervangt TX 27 Bridge begint weer Alcohol verbod Knippenberg vooro in sport-protest Scouting haalt gee' kleding meer op PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 SEPTEMBER De voorgenomen bouw van zes vakantiehuizen op een terrein aan de Californiëweg door Zeeman Vastgoed uit Oosthuizen, heeft alsnog een groot aantal bezwaren opgeroepen. Veel be langhebbenden dienden bij de gemeente Texel een bezwaar schrift in naar aanleiding van de ter inzage legging van het bouwplan. Voor het plan wordt een artikel 19-procedure ge voerd, omdat de dakhelling van de huisjes afwijkt van de regels die hiervoor zijn opgesteld in het bestemmingsplan buitengebied. Sommige bezwaarmakers zijn van mening dat de gemeente een vormfout heeft begaan: er had een artikel 11-procedure inclusief uitwerkingsplan moeten worden gevoerd. Van gemeentewege wordt dit ten stelligste ontkend. De vermeende vormfout wordt aan de kaak gesteld door de Coöperatieve Exploitatievereniging Bungalowpark Vredelust U.A., waarin 125 bungalow-eigenaars van het gelijkna mige aangrenzende terrein zijn vere nigd. „Het bouwplan betekent een herinrichting van de grond en daar voor is het noodzakelijk dat de ge meente overleg voert met derden-belanghebbenden, waaronder Vredelust. Dat is echter nooit ge beurd", aldus het bestuur van de ex ploitatievereniging in een uitvoerige en in felle bewoordingen opgestelde Mensen die gewoonlijk hun gebreide knuffels en zwachtels voor lepra patiënten in Ethiopië inleveren op het adres Warmoesstraat 51, worden verzocht hun breiwerken voortaan af te leveren bij Tinie Vermeulen, Wil- helminalaan 32. Al geruime tijd worden vanuit de Wil de Ganzen knuffels en zwachtels ge breid voor de lepralijders in Ethiopië en andere Afrikaanse landen. De zwachtels worden van ongebleekte katoen nummer acht gebreid (25 ste ken opzetten, 1.50 meter lang) en de knuffelpoppen van gekleurde katoen. De werkjes worden naar Urk ge bracht, vanwaar ze naar Afrika wor den verscheept. Wegens het verhuizen van Arieta Thijssen, is er een verandering gekomen in het ver- zameladres voor Texel. Met moeite is het getukt de winnaar op te sporen van de eerste prijs van de grote loterij die werd gehouden door Voet balvereniging Texelse Boys. De gelukkige was Rem Eelman die erg blij was met de zevendaag se reis voor twee personen naar Wenen. Tussen de verkoop van de eer ste loten en de trekking van vorige week zaterdag zijn maanden verstreken, zodat het begrijpelijk is dat niet alle win naars zich direkt meldden na dat de winnende nummers waren gepubliceerd. In die tijd plegen lootjes wel eens zoek te raken of moeilijk vindbaar op geborgen te worden. De eige naars, die meestal denken dat zij ,,tóch niks" hebben gewon nen doen de moeite niet om het papiertje op te sporen. Om dit te voorkomen worden de duplo's van de verkochte loten vaak van de naam van de ko per voorzien, zodat de organi satoren van de loterij zelf de gelukkige winnaars op de hoogte kunnen stellen als het zover is. Bij de verloting van Texelse Boys was het registre ren van de naam in veel geval len achterwege gelaten, zodat het kon gebeuren dat de orga nisatoren in eerste instantie met de hoofdprijs bleven zitten. Dat gaf echter weinig voldoe ning. Aan de hand van num mers van andere loten werd de conclusie getrokken dat het winnende lot verkocht moest zijn in Ongeren en al speurende en concluderende kwam vast te staan dat het bij Eelman moest zijn geweest. Die kon het waardevolle papierje aan vankelijk nergens vinden, totdat het tevoorschijn kwam uit het dashboardkastje van de auto. Er zijn nog twee andere prijs winnaars „in de mist", maar gehoopt wordt dat die zich zelf zullen aanmelden. Het gaat om de eigenaars van de loten 0692 Iherenfietsen 0983 Ira- diocassettedeck). De winnaars kunnen kontakt opnemen met Gerard Veeger, telefoon 15765. brief aan B en W. Het bestuur be roept zich op artikel 11 uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening, die op dit geval van toepassing zou zijn. De va kantiehuizen mogen alleen worden gebouwd als dat in overeenstemming is met één of meer zgn. „plannen van uitwerking", maar die heeft de gemeente kennelijk nooit opgesteld, constateert het bestuur. Om commentaar gevraagd, stelt ambtenaar Albert Hut van de ge meentelijke afdeling ruimtelijke orde ning dat de Vredelust-bewoners een denkfout maken. „Er is hier geen sprake van een artikel 11-procedure, maar van een artikel 19-procedure De reden daarvan is dat Zeeman op één klein punt afwijkt van de gelden de bestemmmgsplan-regels. Zou hij huisjes willen met een platdak of puntdak, dan had hij volledig aan de regels voldaan en zou er een artikel 11-procedure moeten worden ge voerd. Nu heeft de architect, Jan Vis ser, een tussenvorm ontworpen: een Adrie Hutjes uit Oudeschild heeft zijn kotter TX 27 „Lida Marco" ver kocht naar Termunten. Het in 1963 gebouwde schip vertrekt 30 oktober naar zijn nieuwe thuishaven, onder het nieuwe nummer TM 30. Hutjes laat een nieuwe kotter bouwen, die over een half jaar gereed moet zijn. Net als zijn voorganger zal de nieuwe TX 27 geschikt zijn voor zowel de garnalenvisserij als vaar- en vistoch- ten met toeristen In tegenstelling tot zijn voorganger (die een diepgang heeft van 3,5 meter) zal de kotter slechts 1,30 diep steken. Daardoor kan in een veel groter deel van de Waddenzee worden gevist, wat zeer profijtelijk is omdat de garnalen zich vooral in de ondiepe delen ophouden. Het nieuwe schip wordt 24 meter lang en zeven meter breed en is daarmee ongeveer negen meter kor ter dan zijn voorganger. Dat betekent dat Hutjes 's zomers veel minder passagiers kan meenemen dan de 200 personen waarvoor plaats is op de oude 27. Een bezwaar vindt hij dat niet, in tegendeel. „Met die grote groepen ging het veel te massaal We hadden te weinig kontakt met de mensen. Voortaan varen we dus met kleinere gezelschappen, maar dan maken we drie tochten per dag". Er zullen bijzondere technische voorzie ningen worden getroffen om makke lijk passagiers mee te kunnen nemen die aan de rolstoel zijn gekluisterd. Aan het ontwerp voor het nieuwe schip wordt nog gewerkt. Zo spoedig mogelijk zal aan een werf de bou wopdracht worden verstrekt, zodat het schip met Pasen in gebruik kan worden genomen. schuin toelopend dak, dat halverwe ge wordt afgeplat. Om zó te kunnen bouwen is eerst een wijziging van het bestemmingsplan nodig, en dus een artikel 19-procedure." In het ka der van een artikel 19-procedure is het niet nodig dat overleg met derden-belanghebbenden wordt ge pleegd. Ook in tweede instantie zal er geen artikel 11-procedure worden gevoerd, aldus Hut. „De hoofdlijnen liggen vast in het bestemmingsplan buiten gebied. Dat is door de gemeenteraad in 1977 vastgesteld. Wie had willen voorkomen dat op het bedoelde stuk je grond huizen mogen worden ge bouwd, had destijds bezwaar moeten maken. Een artikel 11 kan door B en W worden gebruikt om een vinger in de pap te houden bij de indeling van recreatieterreinen. De vraag of de huisjes daar mogen worden ge bouwd, staat echter niet meer ter discussie." Voorts wordt door de meeste be zwaarmakers gewezen op de land schappelijke belangen die in het geding zijn. Men vindt het zonde dat een stukje natuurterrein moet wijken voor huizenbouw. De bezwaren ko men morgenavond uitgebreid aan de orde in de vergadering van de raad scommissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. De competitie van bridgeclub „Groot Slem" gaat aanstaande maandag van start. Hieraan kunnen nog enkele nieuwe leden deelnemen. Voor infor matie: tel. 13096. Zes Texelse bridge- paren konden de nieuwe competitie niet afwachten en speelden afgelo pen weekend in Den Helder al een toernooi, waarvan de opbrengst bestemd was voor het Wereld Natuur Fonds. Het echtpaar Van Sambeek kwam als beste van de Texelaars uit de bus (percentage 58,40 procent). Het echtpaar Bakker scoorde 54,45 procent, het echtpaar Chavonnis 54 procent, H. Douma/mevr. De Laat 53,46 procent, L. van Gent/H. Groot jes 47,40 procent en E. en H Rui- grok 43,80 procent. VERVOLG VAN PAGINA 1 wens alleen maar betrekking hebben op oudere sporters want jongeren be neden de 16 jaar mogen in café's niet komen. Met nadruk wees Zegers op het voorbeeldeffekt dat van het drankverbod in de sporthal zal uit gaan. „De gemeenteraad maakt zich zorgen over het alcoholgebruik. Wij hebben gezegd dat we er wat aan willen doen en ik vind dat je dan ook maatregelen moet durven nemen. Anders blijft het bij mooie woorden oftewel een storm in een glas bier". Het verhogen van de leeftijdsgrens om een grotere groep jongeren buiten het café te houden, is wettelijk niet mogelijk. Het mag waar zijn dat de jongere jeugd in de sportkantine geen alcoholhoudende drank drinkt, maar omdat anderen daar wel drinken wordt de jeugd toch in kontakt ge bracht met alcohol. Dat is een ver schil met de gewone café's want daar mag de jeugd helemaal niet ko men. „Het zien drinken van alcohol door ouderen stimuleert het drankge bruik bij jongeren die er graag bij wil len horen". De opgeworpen feiten en meningen waren enige tijd onderwerp van dis cussie, waarbij de aanvankelijke opstelling van de commissieleden echter niet veranderde. Zegers deelde nog mee dat het „bredere" onder zoek naar de omvang van het alco holgebruik bij de jeugd tot de taken zou kunnen horen van de de ge meentelijke werkgroep verslavingen, die van plan is met voorstellen te ko men om te komen tot beperking van de alcoholconsumptie op Texel. Horeca Het publiek mocht ook wat te berde brengen. Ed Stiekema maakte van die gelegenheid gebruik namens de Texelse afdeling van Horeca Neder land. Hij liet zich afkeurend uit over de brief die de RSG-leiding aan de gemeenteraad heeft geschreven om dat de schrijver kennelijk geen infor matie heeft ingewonnen over de gang van zaken in de sportkantines en de horecabedrijven. Wat hem be treft was er geen enkel bezwaar te gen verstrekking van alcohol in de sporthal op de huidige wijze. Iets drinken tijdens het gezellig napraten na afloop van de sportbeoefening is heel gewoon en levert geen enkel probleem op. Hier een eind aan ma ken betekent het om zeep helpen van de sociale centrumfunctie die deze kantine heeft binnen de Texelse sa menleving. Ook onderwijzer/sportman Albert Ho- Zaterdag 7 oktober zullen de nationale kampioenschappen touwtrekken voor visserijploegen in Den Burg worden gehouden. In de sporthal ,,Ons Genoe gen" zullen groepen vissers uit Oudorp, Stellendam, Goeree, Scheveningen, Katwijk, IJmuiden, Texel en mogelijk ook Den Helder en Urk tegen elkaar in het strijdperk treden. De wedstrijd begint om 13.30 uur en is georganiseerd door de ploeg Texel se Noordzeevissers die het kampioen schap vorig jaar won. Regel is namelijk dat de wedstrijden worden gehouden in de gemeente van de winnaar van het jaar ervoor. Het is de bedoeling er een leuk feest van te maken, waarbij de officiële re gels voor het touwtrekken echter zeer serieus worden toegepast. De vloer van de sporthal zal voor dit bij zondere evenement geschikt worden gemaakt door er rubber matten op te leggen. Als begeleidend speaker is de voormalige visserijvoorman en oud- Texelaar Ben Daalder aangetrokken. Gehoopt wordt op veel publiek; de toegang is gratis. De prijzen zullen 's avonds worden uitgereikt in De Lin deboom. De Texelse „CIV"-vissersploeg maakt een goede kans de vorig jaar verwor ven wisselbeker te mogen behouden, maar het zelfvertrouwen van deze stoere formatie die wordt begeleid door de inspirerende coach Kees Drij ver, kreeg zondag wel een deuk. Toen kwam de ploeg niet als winnaar tevoorschijn uit een wedstrijd die in manege „Akenburgh" werd gehou den en moest de eer laten aan „Bloe- menlust" uit Breezand. De CIV-ers namen tandenknarsend genoegen met de tweede plaats. Derde was de ploeg „Jonge vissers" van Texel, vierde de ploeg uit de Prins Hendrik polder, vijfde de „polderjongens" uit Eierland en zesde de „Ploff ln"-ploeg. De foto van Bert Koning toont het moment waarop de Texelse vissers de overwinning zien wegtrekken door de Breezanders. ■"ppostar ,71 Dinsdag 19 september De Vrouwenbond FNV heeft in De Buureton aan de Molenstraat een voor ieder toegankelijke avond waarbij informatie wordt gegeven over de voor meisjes en vrouwen belangrijke „Wet 1990"; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The Naked Gun". Dinsdag avond is reduktieavond zodat be zoekers f8,- betalen inplaats van f10,-. De Werkgroep Dialect van de Historische Vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bij eenkomst, die ook toegankelijk is voor belangstellende niet-leden. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 20 september Op de koffieinloopochtend in het Groene Kruis-gebouw vertelt me vrouw Stapersma over „Kraam tijd vroeger en nu". Van 9.30 tot 11.30 uur. Kosten f2,-. De Commissie Basiseducatie heeft om 19.30 uur een openba re vergadering in het raadhuis; aanvang 19.30 uur. In het raadhuis heeft de raad scommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer een hoorzitting waarbi| de be zwaren kunnen worden toege licht die zijn ingebracht tegen d bouwplannen van Zeeman aan de Californiëweg. Ook zijn ei hoorzittingen inzake de betwan tegen het bouwplan Ruardyin Den Burg en de voorgenomen bouw van een windmolen c de heer Smit in Zuidhaffel. Ve". der wordt gesproken over de tweede en derde fase van hei bestemmingsplan De Mars, de notitie inzake de toelaatbaar!», van detailhandel op bedrijventer reinen en de stand van zaken wat betreft het monumenten beleid. Donderdag 21 september De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis etn openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer: begrotingswijziging in verband met de aankoop van gronden, ingebruikneming en aanpassing van de voormalige Maris Stella-school als Vrije School, energiegebruik in open bare gebouwen, herinrichten va.' de Schumakersweg en voorgenj men sterke verhoging van de n ningsrechten in 1990. Hoogwater Oudeschild Di. 19 12.05 en - Wo. 20 0.07 en 125 Do. 21 0.17 en 13! Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6 15 uur na hoogwater. De zon komt 1 september op om 7 17 uur en gaat on der om 19 50 uur. 22 september laatst kwartier; 17 september springtij. ven had weinig goede woorden voor het voorgenomen verbod en ook niet voor de RSG-brief waarmee de dis cussie is begonnen. Met name de be wering in deze brief dat de sportclub „de korste weg naar het alcoholge bruik" is, had hem gegriefd. „De sportverenigingen kwijten zich prima van hun taak. De jeugd is daar in goede handen". Dat alcohol en spor tieve recreatie niet kunnen samen gaan, onderschreef hij evenmin. „Dan zouden we de alcohol ook bij andere recreatie moeten verbieden". Hoven wilde toen iets zeggen over het alco holgebruik bij recepties in het raad huis, maar dat achtte Zegers niet aan de orde en hij greep hard in. „Het gaat hier over sport en alcohol. Als u over wat anders begint, ontneem ik u het woord" Prijsafspraak In de rondvraag roerde Willem Kalk, exploitant van de veelbesproken spor thalkantine, een heel ander probleem aan: In met alle sportkantines zou men zich houden aan de afspraak dat de prijzen van de dranken onge veer dezelfde hoogte hebben als in gewone café's, dit ter vermijding van oneerlijke concurrentie door de veelal met overheidssubsidie tot stand ge brachte kantines. Kalk kreeg als ant woord dat de horeca in zo'n geval de „overtreder" moet benaderen. Helpt dat niet, dan moet de arbitragecom-. missie worden ingeschakeld. Zegers merkte op dat ook de gewone horeca geen erg consistent prijsbeleid n „Ik ken bedrijven waar ik f1,50m betalen voor een pilsje, maar e er ook die f2,25 of f2,50 vragen' Jan Knippenberg, de op Texel m nachtige ultra lange afstandloper, was prominent aanwezig bij de p? testactie die de Nederlandse spoi wereld gisteren hield. De atleet vi de lange adem nam deel aan e tocht van ruim 140 kilometer, die morgens om zeven uur van start in het sportcentrum Papendal (I Zeist) en eindigde op het Binnerti in Den Haag. Daar werd in hetgi schap van bekende en onbekends sportmensen een petitie aangeöa aan de Tweede Kamer. De actie v georganiseerd door de Nederlands Sport Federatie, die onder het mo „Sport komt tekort" probeert tel reiken dat de politiek méér geldv sport beschikbaar zal stellen. De 41-jarige Knippenberg maakte zijn tocht in het gezelschap van Ron nisse uit Castricum (eveneens eer tra lange afstandloper) en werd begeleid door skispringer GerritJi Konijnenberg en schaatser Jan Yk ma op skeelers. In Zoetermeer slo een groot veld van recreatieve lop toerfietsers en topsporters aan on hen de laatste kilometers te helpe volbrengen. Het plan om de waterfabriek bij Ou deschild in zijn resterende „levensja ren" als opleidingscentrum voor technici en managers te gebruiken, is van de baan. Er bleek onvoldoen de belangstelling te bestaan voor deelname aan het internationaal op gezette project. Daarom, en ook om dat geen alternatieven voorhanden zijn, zal het PEN-bedrijf Texel het moederbedrijf in Bloemendaal ver zoeken de fabriek te ontmantelen. Ruim anderhalf jaar geleden werd Texel voor de laatste maal voorzien van „eigen" water via de Oudeschil der centrale. Per 15 januari 1988 wordt het drinkwater aangevoerd door de omstreden dubbele zinker door het Marsdiep. Sinds die datum is de waterfabriek nog slechts drie maal in bedrijf geweest. Twee keer werd hij opgestart ten behoeve van Poolse technici, die in het kader van voornoemd project op Texel werden klaargestoomd om te gaan werken in een waterfabriek in Libië. Éénmaal werden de pompen ingeschakeld uit oogpunt van onderhoud. „Het is goed te merken dat de installatie al zo lang stilstaat. De pompen zitten vast en, als ze weer regelmatig zou den moeten functioneren, zou revisie nodig zijn", aldus bedrijfsleider W. ten Have van het PEN-bedrijf Texel. Nu het project van de baan is, is het vol gens Ten Have zaak dat de fabriek zo spoedig mogelijk wordt afgebroken. De kwaliteit van de installatie zou al leen maar minder worden en het heeft dus weinig zin er lang mee te wachten, aldus Ten Have. Weliswaar is er nog sprake van een contract met Esmil Engineering uit Amster dam, het bedrijf dat het project op poten probeerde te zetten. Dat con tract loopt tot augustus 1990. Es gaf onlangs echter zélf aan het Pt te Bloemendaal te kennen dat het project geen kans van slagen heel Dat Esmil (een dochter van het Hoogovens-concern) wel degelijks rieus heeft getracht het project va de grond te krijgen, blijkt uit des* menwerking met een erkend intert tionaal opleidingen-instituut te London (te vergelijken met bijvoor beeld PBNA, maar dan wereldwijd Behalve het leren omgaan van teel ci met ontziltingstechnieken, ware er plannen om in samenwerking m het PEN specifieke management# pleidingen in de fabriek te verzorgt Gemikt werd vooral op de markt «l het Midden-Oosten. Zo werden de zes Poolse technici die een 14-daagse cursus op Texel volgd^ opgeleid voor een grote waterfab in Libië. Helaas voor het PEN en Esmil bleef het echter bij dit groef cursisten. Esmil constateerde dat simpelweg te weinig kandidaten y het Texelse opleidingscentrum ziln besloot het project te staken. Er v gerekend op de permanente aaiw zigheid van vijftig cursisten. Met project waren zeven arbeidspl^atsr gemoeid. De thans genomen besj sing heeft geen gevolgen voor he huidige personeel. Scouting Texel zamelt voorlopig 9® vodden en oude kleding rneerjj gens gebrek aan afnemers. triest, maar er zijn geen lie'fh® voor als er maar een seheurtj kreukeltje in zit", vertelt Nie derink.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2