Hoornder weer zéér feest was gezellig... Derde wereldspeelgoed voor schoolkinderen t 4 Idssiek programma theater Klif 12 Figuranten bezochten première Periodes met zon" )-restaurant is er wekelijks open gave Wampex „dr. Watson" Paardentandarts weer naar Texel Vreemde auto's Flinke schade Duinkanters doen kindertoneelstuk Info over kanker in Gemini-ziekenhuis Tentoonstelling in raadhuis TEXELSE COURANT PAGINA 5 ielkomjn", het restaurant van ijling koken/serveren van het Beroeps Onderwijs, opent deze l(lor het vijfde achtereenvol- jaar z'n „poort". Vanaf woens- het wekelijks mogelijk op deze een 3- of 4-gangen maaltijd Jeten, die door de 4e jaars leer- bereid. De opzet van ,,'t ,onijn'blijft het komende jaar ongewijzigd. Wie er wil di- 'moet een plaatsje reserveren. ier kost 712,50, met wekelijks menu's. Gasten worden om uur aan tafel verwacht en rond uur is het de bedoeling dat de ui hun les beëindigen. Voor 'gasten is er een mogelijkheid ling. Verder staan dit seizoen speciale culinaire themaweken programma, met aandacht Italiaanse, Hongaarse, Suri- en het succesnummer de Ja- keuken Tijdens de kerst is het kestaurant meerdere dagen ge- Lmchen of dineren met groe- 110 tot 24 personen is ook a op de donderdagmiddag. javond 27 oktober start de ne- editie van de jaarlijkse Wam- (st gedeeltelijk verjongde en eisen des tijds aangepaste or- iteam heeft voor deze avon- uitputtingsslag weer een jantal verrassingen in petto. international" (en dus niet ut aloude „Cappa"), wil hier ?d nog geen mededelingen oen, maar belooft wel dat ook keer het water niet zal worden ewd. Speciaal daarvoor is als adviseur Dr. Jim Watson inge- Oeze legendarische Schot uit een oud geslacht van koe- ■taarders en roemruchte speur de aan dit twintig uur durende ikel mee wil doen, kan zich op- door vóór 1 oktober een in het gestelde luchtpostbrief te stu- ar Dr. J. Watson, 24 Ellena- Isle of Seil, Argyll PA 34 4RÜ, Aardappelschillers waren de hele dag in aktie op De Naai Dertig Texelaars reisden zondag naar Amsterdam om in Kriterionde pre mière mee te maken van Periodes met zon" een film van Ruud Monster. Ze waren uitgenodigd omdat ze vorig jaar op 4 september als figurant hadden meegewerkt aan enkele scènes van deze film. brief dienen de namen en ®n van het team te staan, dat imaal twee en maximaal vier «n bestaat. Verder het tele- immer van degene die als con- isoon optreedt. Tevens doet deelnemer er verstandig aan et-recente pasfoto bij te slui- deelnamekosten bedragen per persoon. Deze dienen ns voor 1 oktober overge- te worden op giro 2164124 m van Marian van der Werff, vermelding van Wampex. Aan dit kunnen maximaal honderd meedoen. Als de opgave bin- neemt de organisatie tèlefo- contact op met de deelnemers. „Periodes met zon" („Sunny Spells") is het verslag van een ontdekkings reis door Nederland in vier seizoenen. Voor het maken van de 75 minuten durende film legde Monster 40.000 km af door Nederland om onder tel kens wisselende weersomstandighe den grote en kleine gebeurtenissen vast te leggen, gezien door het oog van de denkbeeldige reiziger. De film toont ook de fantasie van die reizi ger: gedachten die onderweg bij hem opkwamen. De op Texel opgenomen scènes ne men ongeveer 4 minuten in beslag en bestaan grotendeels uit opnamen die met een rijdende camera op het strand van De Koog zijn gemaakt, waarbij een beeld wordt gegeven van mensen die zich in en bij de diverse strandhuisjes van Burgman op allerlei manieren vermaken. Niet minder dan 83 Texelaars lieten er zich destijds als figurant voor in schakelen. Ze waren geworven door Els Whyte-van Asperen uit Oosterend die met succes een beroep deed op mensen uit haar klantenkring en le den van Texelse toneelverenigingen. Al deze mensen, waaronder kinderen, ziet men spelen, koffie drinken, een hond kammen en allerlei andere klei ne en grote handelingen verrichten. Op Texel werd ook een fraai shot ge maakt (vanaf de kerktoren in Den Burg) van gevels en daken, die op een verrassende wijze worden verge leken met de typische skyline van New York. Voor de bezoekers van de première was het uiteraard vermake lijk om zichzelf op het witte doek te zien, maar de film als geheel bleek De Hoornders hebben zaterdag ge noeglijk feest gevierd, waarbij zij zich uitbundig en creatief hebben kunnen uitleven. De speciale com missie, die zich uitsluitend met het Hoornder feest bezig houdt (de dorp scommissie staat erbuiten) had een programma in elkaar gezet dat sterk afweek van dat van vorige jaren en dat een hoogtepunt bood in de vorm van het avondspel. Het begon traditiegetrouw en sfeer vol met muziek (door DEK) van de toren. De allegorische optocht die er op volgde was het minst geslaagde onderdeel van het feest. Afgezien van een uitbeelding van enkele moe ders met kinderen en een enkele gro te wagen, stelde het te weinig voor om indruk te maken. Door vertegen woordigers van de zeven groepen die tijdens het feest tegen elkaar in het strijdperk traden werd begonnen met het schillen van anderhalve ton aard appelen die van de Aankoopcentrale waren verkregen. Het ging erom wie de meeste piepers jaste, maar er moest ook kwaliteit worden geleverd. De groepen gezamenlijk bleken aan het eind van de dag maar liefst ruim 1000 kg aardappelen te hebben ge schild. Ze zijn inmiddels als veevoer aangeboden aan een boerderij. Ook het maken van een mozaiek waarin onder andere bloembollen moesten worden verwerkt, hoorde tot de opdrachten die op het pleintje De Naai moesten worden uitgevoerd. Een andere activiteit was kaassnij- den. De deelnemers moesten trach ten een stuk van precies een pond te ook de moeite waard al is deze iets heel anders dan de gemiddelde docu mentaire of speelfilm. De (gesubsi dieerde) rolprent is niet bestemd voor het gewone bioscoopcircuit, maar zal het publiek voornamelijk via filmhui zen bereiken. In verband met de Texelse betrokken heid is echter besloten „Periodes met zon" ook te draaien in Cinema Texel in Den Burg en wel op 26 oktober a.s. Als er genoeg gegadigden zijn komt paardentandarts Spreeuwenberg weer naar het eiland. Wie zijn paard of po ny door hem wil laten behandelen kan zich tot 1 oktober opgeven in manege Akenburg of bij Gerard de Porto, telefoon 13051. van leren builen vruentwoo-rfeV hevj «i Tienduizend vreemde auto's op Texel en het wordt vermeld in de krant als of we er trots op moeten zijn. Heel helder van Peter Bakker dat hij ziet dat het er te veel zijn. Jammer dat hij tot die ontdekking komt vlak na dat met de bouw van de tweede dubbeldekker is begonnen. Die plan nen lagen er toch al een tijdje. Poster wist bijdehand te melden dat het wel meevalt met de drukte zolang men een andere route neemt. En dan lek ker hard rijden zeker, overal kleine Pontwegjes van maken. Kom mijn heer Poster, laat de rustige weggetjes aan wandelaars, fietsers en mensen die er zijn moeten en maak er geen sluipweggetjes van, ik kan u verklap pen dat ze evengoed druk genoeg zijn en dat er overal veel te hard wordt gereden. Dhr. Schipper zegt in zijn praatje in de Rekreatiekrant dat Texel probeert zijn sfeer te behouden. Laat me toch niet lachen, het houdt een keer op. voor stilte en rust hoef je hier bijna met meer te komen, ze ker niet zolang Bob Rienks nog aan geprezen wordt als Texel promoter. Parachutespringen is nu niet direct de meest stille sport die ik ken. Weinig rust, constant zo'n vliegtuig boven je kop. 't Valt op als het een keer echt stil is en lang duurt het nooit. De Krim is al een compleet dorp, De Koog volgt met weet ik veel hoeveel nieuwe huisjes. Komen ook allemaal weer mensen naar toe met hun auto. Vooral zo doorgaan, dan wordt de Pontweg nog wel eens vierbaans met heuse viaducten. Men zegt vast te houden aan maximaal 47.000 over nachtingen. Hoe wordt dat geteld en wat gebeurt er als we zo ver zijn, gaat er dan iemand in Den Helder bij de boot staan met een bordje „vol" of worden er dan voetbalvelden inge richt als noodcamping? Daarbij gaat het helemaal niet om het aantal men sen, Texel is groot genoeg. Het zijn auto's en vliegtuigen die de sfeer van Texel veranderen. Maar ja, het gaat natuurlijk allemaal om de centen I Voorlopig ben ik blij dat het seizoen weer op zijn eind loopt, want 's win ters is er toch nog wel rust op ons (nog) wondermooie eiland. Guus van Sambeek Oosterend snijden van een grote kaas en het stuk vervolgens te verdelen in blokjes van anderhalve centimetecdie vervol gens aan het publiek werden uitge deeld. Het spelletje was afgekeken van Anton Witte van „Wezenspyk", die dit vaak voor de bezoekers van de Hoornder donderdagen doet. Tussen deze behendigheidsonderdelen door moesten de groepen „presenta ties" verzorgen in de vorm van to neelstukjes en voordrachten, zodat er voortdurend wat te beleven was op de Naai. Een leuk spel was het mel ken van een „koe". Met de gewon nen melk moest beslag worden gemaakt waarvan pannekoeken wer den gebakken, die uiteindelijk ook door het publiek werden verorberd na op gewicht en kwaliteit te zijn beoor deeld door de jury. Oudjes tellen De bejaardentocht van Den Burg was op listige wijze in het Hoornder feestprogramma ingepast. Toen de stoet auto's en een bus om 15.00 uur door Den Hoorn reed, kregen de groepen opdracht de inzittende be jaarden te tellen. Twee personen re gistreerden het juiste getal: 132, Een spektakel was de estafette. De deelnemers moesten zoveel mogelijk bollen rapen uit stro dat door zeil was afgedekt, deze via hindernissen afgeven aan een fietser, die volgende hindernissen moest nemen. Barrières werden gevormd door een waterbak en een door zeep spiegelglad ge maakte helling, waar tegenop ge klommen moest worden om de bollen via een pijp in een mandje te laten belanden. Het ging erom wie op deze wijze in tien minuten de meeste bollen wist over te brengen. Een leuke opdracht was ook het „hooiwagen laden en lossen", waar bij 57 pakken stro of hooi op straat moesten worden gezet en vervolgens weer opgeladen. De snelste redde het in 2 minuten en 15 seconden. De tot de avond geheim gehouden opdracht voor het avondspel was het maken van een zo origineel mogelijke Twee personenauto's zijn zaterdag morgen op de kruising Bernhard- laan/Waalderstraat met elkaar in botsing gekomen. Een Amerikaan, rij dende in een BMW, verzuimde voor rang te geven aan een personenauto, bestuurd door een inwoner uit Den Burg. De Renault van de Texelaar raakte aan de voorzijde zwaar be schadigd. Ook de auto van de Ameri kaan liep aan de voorkant schade op. stal. Dat leidde tot schitterende bouwsels die in een uur werden op getrokken en waarbij en waarin van alles te beleven was. Zo kon je in een stal van nabij de geboorte van een lammetje volgen, in twee stallen werd een toneelstukje opgevoerd en er was zelfs een soort kerststal, com pleet met wijzen uit het Oosten. Met het aloude Hoornder spel „De strijd om de man en de vrouw" werd het Hoornder afgesloten. Dat duurde niet lang, want de regen deed de ani mo snel afnemen. Maar toen was het ook mooi genoeg geweest en kon het Hoornder feest gesloten worden verklaard. Over twee jaar zullen de bloemetjes opnieuw buiten worden gezet. Winnaar werd groep 3 (met Henny Huisman), tweede werd groep 2 (met Jan de Wit), derde groep 5 (met An neke Kikkert), vierde groep 1 (met Jan Lap), vijfde groep 7 (met Patricia de Kleijn), zesde groep 4 (met Jacob Pieter Duyzer) en zevende groep 6 (met Roos Bruijn). Toneelvereniging „De Duinkanters" uit De Koog heeft een kinderto neelstuk in studie genomen. Het twee bedrijven tellende stuk is geti teld „De kleine en de grote koning" en is van de hand van Ben Minoli. De opvoering is in november in het dorpshuis van De Koog. Direct hierna zal de Koger toneelclub met de repe tities voor een stuk voor ouder pu bliek gaan beginnen, dat later tijdens de winter wordt gebracht. Het Gemini-ziekenhuis houdt vier in formatiemiddagen over kanker. Pa tiënten, familie en betrokkenen kunnen donderdag 5 oktober, 30 no vember, 25 januari en 22 maart van 14.00 - 16.30 uur terecht in de blauwe zaal. Vijf oktober wordt er gesproken over wat kanker eigenlijk is (dhr. H. De Jong,internist Gemini) en over de psychosociale aspecten bij kanker (mevr. C. Quast, maatschappelijk werk Gemini). Op 30 november be handelt M. Dielwart (arts VU- ziekenhuis) bestraling bij kanker. W. Kweekel-de Vries (anaesthesist) en L. Kingma (klinisch psycholoog), beiden verbonden aan het Gemini, stellen 25 januari 1990 pijnbestrijding bij kanker aan de orde. Gemini-chirurg W. Clarijs tenslotte praat 22 maart 1990 over borstkanker. De middagen worden in samenwer king met het integraal kankercentrum Amsterdam georganiseerd. Inlichtin gen en aanmeldingen: Gemini- ziekenhuis tel. 02230-11414, toestel 226, van 9.00 tot 15.00 uur. Voor alle Texelse basisschoolkinde ren van de groepen vijf en zes heeft de werkgroep Anti Discriminatie een tentoonstelling in het raadhuis opge zet, met zelfgemaakt speelgoed uit derde wereldlanden. Dit sluit aan op een project over Niger dat afgelopen weken op de scholen is gehouden. Vliegtuigje, gemaakt van ijzerdraad. De werkgroep Anti Discriminatie heeft bij het onderwijsmuseum „Mu- seom" in Den Haag een tentoonstel ling besteld en twee leskisten met materiaal over Niger. De kisten circu leren op alle Texelse basisscholen en met groepjes van vijftien kinderen wordt deze week de expositie in het raadhuis bezocht. Daar staat speelgoed uitgestald dat zeer inventief is gemaakt van afval. Er zijn poppenhuisspullen van blik uit Calcutta, vliegtuigjes en bestuurbare auto's van draad uit Afrika en kleine, grappige speeltjes die door arme mensen op de plaatselijke markten worden verkocht. Omdat de kinderen niet aan de spul len mogen komen is in het achterste gedeelte van de raadhuiskelder een gedeelte ingericht met speelgoed uit de wereldwinkel. Daar mogen ze wèl aankomen. Video Tijdens hun bezoek aan de ten toonstelling krijgen de schoolkinderen een video te zien over spelen met af val. Het is de bedoeling dat ze ko mende weken zélf speelgoed maken van afval en dat wordt na de herfst vakantie in het raadhuis tentoon gesteld. De scholen hebben enthousiast ge reageerd op de actie van de werk groep. De tentoonstelling is alleen geopend voor de schoolklassen, maar omdat er veel belangstelling voor is van andere leerlingen heeft de werk groep besloten de expositie woens dagmiddag voor iedereen open te stellen. Na deze actie gaat de werkgroep zich richten op de middelbare scholen. Speelgoedauto, gemaakt van een melkpoederblik. M september tot 29 april is ilaatste zondag van de maand te in maart, dan wordt het op II in theater-restaurant Klif 12 Hoorn een klassiek program- bacht gevarieerde koffiecon- ikunnen belangstellenden Sn van muziek van hoog ilnemers Cor van Heerwaarden aBarnard willen met het Klif- ^programma een zo breed publiek bereiken. De concer- tynnen om 12.00 uur en 'Bijna allemaal 712,50 entree. Sn stijlvolle folder gemaakt 'formatie over de musici, waar- enkelen al eerder op Texel aopgetreden. De folder is af te KlKlif 12 of wordt opgestuurd iconische aanvraag (19633). 'september wordt het spits af- Wdoor het blokfluitkwartet ;0it werd in het voorjaar van 'opgericht. De leden hebben el- kennen op het Sweelinck- "vatorium in Amsterdam. Het "mma dat zij brengen heet „Da "quattro", een term die aan- Hat een verzameling stukken instrumenten moet worden Md Georgiër bijzonder concert wordt ge- l5P 29 oktober. Dan treedt de f[be pianist Temur Maturelli ^voetlicht. Gezien de banden en Georgië vond deze |®kent het leuk om naar het S komen. Al op zesjarige leef- hij op in de Georgische ^1 Tbilisi et eigen composi- s'aagde cum laude aan het ^skyconservatorium in Mos- zowel werk van moderne "ussische componisten aan komen. en Pieter van der Staak ver- vember. Al vanaf 1960 treden zij samen op. Hun programma heet „Misjpoche", lotgevallen van een Jid dische familie op zoek naar een bete re wereld. Oudjaarsdag Diverse Texelse musici verzorgen op 31 december een Klassiek Open Po dium. Er zijn genoeg Texelaars die goede klassieke muziek kunnen spe len, maar zij hebben vaak geen totaal programma van meer dan een uur. Zij komen echter aan bod op oudjaars dag. Dit open podium is gratis toe gankelijk. Op 28 januari treden saxofonist Leo van Oostrom en pianist Eddy van Dij ken op. Van Oostrom is geen onbe kende op Texel. Samen spelen ze muziek uit de jaren twintig, geschre ven door Rudy Wiedoeft. Magdalena Kuhn en Julian B. Coco spelen op 25 februari. Het duo speelt dwarsfluit en piano er er zijn verschil lende elpees van hun hand versche nen. In 1983 traden zij op in Oosterend. Ze spelen klassieke wer ken voor fluit en gitaar, alsmede een serie Zuid-Amerikaanse dansen. Douwe Egberts De Stichting D.E. Koffieconcerten heeft in Nederland inmiddels een gro te reputatie verworven. Via sponso ring van Douwe Egberts poogt men gerenommeerde musici in theaters te krijgen, nu de subsidiekranen lang zaam worden dichtgedraaid. Op 1 april (geen grapje) treden in het kader hiervan Harmen Cnossen, Irene Maessen en Jan Roelof Wolthuis op. De toegangsprijs voor dit concert is 710,- (CJP/65 /abonnementhouders 77,50). Op 29 april wordt Klif Klassiek beslo ten door saxofoniste Olga de Roos en pianiste Marjolein Bakker. Zij spe len zowel oudere, als speciaal voor saxofoon geschreven werken van mo derne componisten. hel tiet een bezoek op 26 no- Julian 8. Coco speelt onder andere enkele Zuid-Amerikaanse dansen

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5