TVL-leden akkoord met 10-jarige verlenging van promotiecontract Maar wel graag meer invloed en controle... Kleding gaat niet de sloot in! van 30 september en 1 oktober Kerkdiensten 1 oktober Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging Plaatschade "AIS ER EEN VERENIGING IS DIE OVER U WAAKT, ZOUJ LID we rMUIIMM z I tAtLot UUUMMIMI V rf IJUAU zy Otf ItMBS] De Texelse vereniging van logiesverstrekkers gaat in beginsel ak koord met de verlenging van het contract met de Stichting VVV Texelpromotie. Men is zelfs bereid de verplichting om jaarlijks f150.000,- bij te dragen te verlengen met tien inplaats van vijf jaar, om de stichting de zekerheid te geven dat ook op lange ter mijn gerekend kan worden op voldoende inkomsten, waardoor het makkelijker wordt grote investeringen te doen. Zoals bekend loopt de eerste 5-jarige contracttermijn volgend jaar af. De partners van de Stichting VVV Texel promotie (Teso. Recreatiestichting, Gemeente, TVO en de Vereniging van Logiesverstrekkers) zullen dan ieder jaarlijks anderhalve ton hebben bijgedragen aan het budget dat bestemd is om Texel als toeristenge bied in de aandacht van het publiek te houden. Het resultaat van die ex tra inspanning is niet uitgebleven, zo blijkt uit een rapport dat onlangs in opdracht van de VVV-stichting is uitgebracht door het Bureau Kappel- hof: de groei die het toerisme op Texel doormaakt is voor een belang rijk deel te danken aan de promotie. Voor de Texelse economie is het ge vaarlijk als deze promotieinspanning zou verminderen. Er zal opnieuw geld op tafel moeten komen. Wat de Texelse Vereniging van Lo giesverstrekkers betreft is dat dus geen probleem. Het voorstel om door te gaan met het bijdragen van ander halve ton per jaar ontmoette dinsdag avond tijdens de in „Opduin" gehouden TVL-ledenvergadering al leen weerstand bij de heer ST Lups van appartementenboerderij „De Valk". Hij verklaarde zich (met zeven stemmen die hij krachtens de on langs gewijzigde stemrechtregeling vertegenwoordigt) tegenstander om dat hij vindt dat de VVV wel voor promotie moet zorgen maar er niet tevens een reserveringsdienst opna moet houden. Dat reserveren zou aan particulieren moeten worden overge laten omdat anders het gevaar bestaat dat de VVV vooral deze eigen reserveringsdienst (die een be langrijke bron van inkomsten is) zal bevoordelen, zo meende hij. Problemen Wat betreft de andere partners in de VVV-stichting kon TVL-voorzitter Har ry Wuis dinsdagavond melden dat ook Teso heeft toegezegd jaarlijks an derhalve ton te zullen bijdragen, ook voor tien jaar. Veel moeilijker ligt het bij de Recreatiestichting. Daar wor den magere jaren doorgemaakt zodat het promotiegeld er niet afkan. „Re ken niet op contractverlenging", zo liet men van die zijde weten. De Gemeente Texel is „in beginsel positief" en de termijn (vijf of tien jaar) wordt daar „bespreekbaar" ge noemd Een definitief besluit zal me de afhangen van de resulaten van de afgelopen vijf jaar, neergelegd in het rapport van Bureau Kappelhof, maar ook van de houding van de andere contractpartners. Ook het TVO wil weer proberen zijn jaarlijkse bijdrage te leveren, maar zal het anders aan pakken. Het bestuur van de onderne mersvereniging zal zich niet namens alle leden verplichten het geld bij elkaar te brengen maar er zullen met „Geef Max de zak" is een goede aktie. De in gezamelde kleding gaat niet de sloot in, maar wordt voor zoveel mo gelijk geld verkocht. De netto opbrengst was vo rig jaar op Texel f12.5430,-, waarvan de helft ten goede kwam van het Tesselhuus. De rest werd gebruikt voor uitzending van rheuma- patiënten naar Bad- gastein. Help dinsdag a.s. mee de opbrengst nog hoger te krijgen. Zet tijdig zakken kleding en schoenen aan de straat! de individuele leden contracten moe ten worden afgesloten. Een bijkomend vraagstuk betreft het feit dat de gemeente naast de ander halve ton voor promotie, ook nog jaarlijks f260.000,- bijdraagt voor dienstbetoon aan toeristen. Een pro bleem is dat dit dienstbetoon in wer kelijkheid veel meer kost De VVV moet er meer dan f80.000,- op toe leggen en zou dit geld daarom graag extra van de gemeente ontvangen Nu wordt het onttrokken aan de winst die door de reserveringscentra le wordt gemaakt en aan andere bronnen die eigenlijk voor promotie zijn bedoeld. Die kwestie kan nog veel stof voor discussie opleveren, waarbij de vraag rijst in hoeverre toe ristisch dienstbetoon niet tevens een vorm van promotie is. De grenzen zijn in elk geval niet precies te trekken. Knokken Hoe het ook zij, het bedrag dat voor promotie beschikbaar is moet op peil blijven. Texel heeft thans een machtig promotieapparaat, dat eigenlijk alleen vergelijkbaar is met de betere VVV- organisaties van enkele provincies. Andere gebieden zitten echter niet stil en gaan zich ook meer inspannen om meer graantjes van het toerisme in Nederland mee te pikken. Ook aan de buitenlanders zal harder getrokken moeten worden. TVL-bestuurder Mar tin Warnaar vertelde ter illustratie dat Duitsers meer en vaker op vakantie gaan, maar naar verhouding steeds meer naar andere gebieden dan Ne derland. „Er zal hard geknokt moeten worden". „Voorwaarden" De TVL zal overigens niet zonder meer instemmen met voortzetting van het contract. Men wil zijn in vloed in de Stichting VVV Texelpro motie verdubbelen, door een extra bestuurszetel. Bovendien wil men voortdurend door een objektieve in stantie laten controleren of de VVV in de praktijk goed en objectief func tioneert. Deze „permanente kwali teitscontrole" zou een eind moeten maken aan telkens weer de kop opstekende geruchten over onvol doende eerlijk behartigen van de be langen van alle bij het toerisme op Texel betrokken geledingen. In elk ge val moet het maandelijkse overleg tussen stichting en TVL worden voortgezet en er moet de garantie zijn dat niet alleen de „Vakantiereis gids" maart ook het blad "Wadde neiland Texel" behoorlijk wordt verspreid, zodat de adspirant toerist zelf kan uitmaken of hij van de VVV reserveringscentrale gebruik maakt of zelf contact zoekt met een verhuur der. Daarmee wilde men niet sugge reren dat het thans zo slecht gaat, in tegendeel. Met name Martin Warnaar wees erop dat de VVV-stichting steeds beter functioneert. Een niet onbelangrijk uitgangspunt is dat de stichting zich met al te hard- commercieel zal opstellen in zijn re serveringsactiviteit. Het maken van zoveel mogelijk winst met de reserve ringscentrale is in elk geval geen doel, men wil niet verder gaan dan het zo goed mogelijk van dienst zijn van de vragende adspirant- Texelganger. Nieuw gebouw De VVV koestert al jaren plannen voor een nieuw gebouw bij de Pont- weg. Die plannen worden mogelijk binnen afzienbare tijd uit de ijskast gehaald, aldus antwoordde Warnaar op een vraag van Wouter van der Werf. De afgelopen jaren heeft de VVV zich in de nieuwe structuur moeten bewijzen en was de tijd niet rijp voor investeringen die langdurige verplichtingen oproepen. Als de part ners van de stichting straks weer over de brug zijn gekomen, wordt dat anders. Een nieuw, ruim, representa tief en goed bereikbaar kantoor is in elk geval hard nodig. Hogere contributie Uit het tussentijds financiëel verslag bleek dat de TVL dit jaar een tekort zal boeken van ongeveer f16000,- en volgend jaar van rond f10.000,- Dat is onder andere het gevolg van het in dienst nemen van een secretaresse en wat onvoorziene kosten, zoals het bedrag van f1600,- dat tot dusver is uitgegeven aan een advocaat. Dat laatste was nodig in verband met het geding dat enkele leden hebben aan gespannen om de nieuwe stemrech- tregeling ongedaan te maken. Pas tegen het eind van dit jaar of begin volgend jaar is een uitspraak te ver wachten. Om het tekort te compenseren is contributieverhoging met 5% noodza kelijk. Daartoe werd besloten, wat betekent dat het TVL volgend jaar kan rekenen op f215.000,- aan contri butieinkomsten, rekenening houdend met enige aanwas van leden. De TVL telt thans 465 leden, tien meer dan vorig jaar. Wouter van der Werf van het bunga lowpark ,,'t Hoogelandt" stemde als enige tegen de contributieverhoging. Hij achtte een verhoging van 3% vol doende, maar zou daarnaast de zg. „collectieve leden" veel hoger willen aanslaan, omdat ze nu veel minder contributie betalen dan gewone le den. Voorzitter Wuis beloofde naar aanleiding van dat laatste met de collectieve leden te zullen gaan praten. Tevreden Het toerisme bloeit op Texel. In zijn openingswoord wees voorzitter Wuis erop dat de Teso vervoerscijfers van dit jaar tot dusver een toename van 4,7% laten zien. Dat wijst op aan zienlijke groei, ook als rekening wordt gehouden met de misschien iets te ruggelopen gemiddelde verblijfsduur van de gasten. De TVL-vergadering trok behoorlijke belangstelling. De door sommige klei ne verhuurders geopperde vrees dat er geen animo meer zou zijn na de invoering van de gewijzigde stem rechtregeling, is dus met bewaarheid. Wel bleken verschillende leden de uitnodiging voor de vergadering pas op het laatste moment te heb ben ontvangen, hoewel deze al op 15 september was verstuurd. De schuld werd gegeven aan de Stadspost, die kennelijk geen haast heeft gemaakt. De secretaresse kondigde aan dat de Donderdag 28 september Het bestuur van Stichting Onder steuning Welzijnswerk heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een openbare vergadering, 20.00 uur. De Avro-televisie herhaalt om 23.45 uur de Texel-aflevering van „Ontdek je plekje". Vrijdag 29 september Om 14.00 uur begint in „De Buureton" bingo voor ouderen. Kaarten kunnen tevoren worden afgehaald bij mevrouw J. Wassenaar-Wilmink, telefoon 12181, Willem van Beierenstraat 34. In „De Wielewaal" te De Waal begint om 20.00 uur de leden vergadering van de Klaverjasclub De Waal. In manege „Akenburg" wordt de algemene vergadering gehouden van de Stichting Overdekte Ma nege Texel; 20.00 uur Paragnoste Thilly Ran verzorgt een avond in „De witte burcht" in de Molenstraat; 20,00 uur. En tree f 10,-. In Cinema Texel draait voor het eerst „The Karate Kid 3"; 20.00 uur. Karate Kid Daniel Larusso (Ralph Macchio) is in moeilijkhe den. Hij wordt gedwongen zijn kampioenstitel te verdedigen te: gen een gevaarlijke tegenstander, die gehuurd is door de eigenaars van de slecht lopende „Cobra Kai" karate dojo die de titel wil len herwinnen om hun bedrijf te redden en hun reputatie op te vijzelen. Maar Daniels raadse lachtige leraar Mr Miyagi (Nuriyu- ki Morita) is tegen het gebruik van karate om prijzen te winnen en weigert Daniel te trainen. Op zoek naar een andere leraar komt Daniel onbewust in handen van zijn tegenstanders waarbij hij zijn principes, zijn veiligheid en zijn vriendschap met Mr Miyagi op het spel zet. Zaterdag 30 september Vogacentrum „Heldere Hoek" houdt open huis van 11.00 tot 15.00 uur in de kelder van Moer beek (ingang via parkeerterrein Warmoesstraat). De Bowlingbond houdt open dag in „De Koogel" aan de Dorpsstraat in De Koog, van 12.00 tot 16.30 uur. Om 20.00 uur gaat een puzzelrit van de MAB-club van start bij de firma Schoenmaker op het We zenland in Den Burg. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Karate Kid 3". In „De Witte Burcht" verzorgt paragnoste Thilly Ran haar twee de avond; 20,00 uur. Zondag 1 oktober Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij „Het Koffiecentrum" aan de Weverstraat worden gestart voor de 7 kilometer lange puzzel/wan deltocht van Wandelsportvereni ging „Het Gouden Boltje" In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Karate Kid 3" Maandag 2 oktober Voor de eerste keer gaat de „Ecokar" op pad: aanvang uur in 't Horntje. Leerlingen van de Kompasschooi gaan de huizen langs om flessen en potten met statiegeldwaard/ op te halen ten bate van een armlastige school in Tanzania. In de kantine van Texelse Boys wordt de openbare jaarvergade- ring gehouden van de Stichting Texelse Sportraad. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The Karate Kid 3". In het zaaltje bij de Doopsgezm- de kerk wordt een Leerhuis bijeenkomst gehouden, verzorgd door L. Evers uit Amstelveen: „Geboden en verboden in het Ie- ven van alledag"; 20.00 uur Dinsdag 3 oktober Kinderen van de Kompasschooi halen overal op Texel flessen en potten met statiegeldwaarde op ten bate van een armlastige school in Tanzania. Uiterlijk 15.00 uur moeten de zakken kleding aan de weg wor den gezet voor de actie „Geef Max de zak". In Cinema Texel draait „Karate Kid 3", aanvang 20.00 uur. duktieavond: entree f8,- inplaats van f 10,-. Hoogwater Oudeschild Do. 28 0.1 77.25 en 20.15 Vr. 29 8.04 en 20.56 Za. 30 8.35 en 21.0! Zo. 1 9.05 en 2124 Ma. 2 9.34 en 21.35 Di. 3 9.54 en 22.25 Aan het strand Is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt I oktober op om 6.41 uur en gaat onder om 18.18 uur 29 september nieuwe maan; 1 oktober springtij. uiitnodigingen voortaan weer met de PTT verstuurd zullen worden, ook al scheelt dat een paar honderd gulden portokosten. De voorkeur voor de Stadspost was mede ingegeven door het financiële gemak, bij de PTT moet je de porto direkt betalen en de Stadspost stuurt later de rekening. Advertentiefuik Bij de inkomen stukken was een HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. v.d. Geer uit Veenendaal De Waal 19.00 uur ds. Kok De Koog 9.30 uur ds. De Jong Den Hoorn 10.30 uur ds. Kok, m.m.v. koor uit Voorburg Oosterend 9.30 uur ds. v.d. Geer 19.00 u. jeugddienst: ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. v.d. Geer De Cocksdorp 11.00 uur ds. de Jong, Avondmaal GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.30 uur drs. Salakay, openluchtdienst in Molenkoog 17.00 uur drs. Salakay, m.m.v. Freedom uit Wieringerwerf. Dienst voor belangstellenden. Oosterend 10.00 en 19.30 uur drs. H. Lunshof uit Sliedrecht GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer. Uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorganger Joh. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur Gospeltrain - Themadienst Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur herenkoor Kindercrèche De Cocksdorp zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing: ,,Hoe wij ons tegen Satans valstrikken kunnen beschermen!" 11.20-12.30 uur: Wachttorenstudie: „Het herstelde paradijs verheerlijkt God" Opgaven voor vermelding in de lijst ,,Voor het weekend' moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter A. Waverijn Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, Den Burg. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Els Zoon telefoon 02230-23024. Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts J. G. de Winter, te lefoon 13911, b.g.g.semafoondienst 02220-12323. Spreekuur op zater dag en zondag om 18.00 uur pre cies: Hogereind 10, De Waal. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuyl, telefoon 11446. waarschuwing van VVV-directeur Jaap Dekker tegen de zg. adverten tiefuiken. twijfelachtige brochures, boekjes, gidsen, kalenders e.d. waarin geadverteerd kan worden. Menigeen bezwijkt voor het vlotte telefonische praatje van de acquisiteur en heeft daar later spijt van. Aanleiding voor deze waarschuwing was de uitgave van een „Toeristenwijzer" waarover diverse WV-leden zijn benaderd. Het blad zou volgens de acquisiteur in een oplaag van 15000 exemplaren via de VVV's worden verspreid „in samenwerking met de ANVV". Dek ker liet weten dat van VVV- bemoeienis geen sprake is en advi seerde de leden om met de VVV contact op te nemen als zij worden benaderd door acquisiteurs die bezig zijn voor onbekende drukwerken. Klacht Mevrouw Duinker uitte in de rond vraag een klacht. Ze had gemerkt dat tijdens grote druktepieken (zoals bij de Ronde om Texel) door VVV in- formatrices was verklaard dat alle ka mers waren volgeboekt, terwijl zij en andere verhuurders „leeg" waren. Ze koppelde daaraan de verdenking dat de VVV de mensen vooral verwijst naar De Koog en Den Burg en de overige dorpen laat zitten. Voorzitter Wuis betwijfelde dat, maar beloofde het te zullen uitzoeken. Formulier Ari van Hardeveld van herberg „Pano rama" had kritiek op het gemeentelij ke formulier (nachtregister) dat logiesverstrekkers moeten invullen. Naast een Nederlandse komt er al leen een Duitse tekst op voor. Dat is lastig, vooral nu het aantal toeristen dat afkomstig is uit ander buitenland toeneemt. Verder zou de tekst veel „gastvriendelijker" kunnen zijn en Van Hardeveld vond het overbodig dat de gast op het huidige formulier zijn beroep moet invullen. Hij had al eens geklaagd bij de gemeente maar er nooit meer iets over vernomen. Daarom vond hij dat de VVV de ge meente maar eens moest benaderen. Dat werd toegezegd. Op 7 november hebben VVV, politie en tal van andere instanties die direct of indirect te maken hebben metl toerisme en de (niet altijd positie; gevolgen daarvan de jaarlijkse set zoenbespreking. Daarbij komen zo mogelijk problemen aan de orde, uiteraard met de bedoeling omó; wat aan te doen. Harry Wuis vroi de TVL-leden en anderen die zich trokken voelen om aan- en opmei gen aan het bestuur door te geve zodat ze op 7 november ter tafel kunnen worden gebracht. Een 41-jarige man uit Oudeschild kwam woensdag tot de ontdekkin dat zijn personenauto door een on kende automobilist was aangered! Flinke plaatschade was het gevolg De Oudeschilder had zijn auto gei keerd op een parkeerplaats in hei centrum van Den Burg. Hij heeft v het geval aangifte gedaan bij t Texelse politie. Iedere zaterdagochtend haalt Sc« ting Texel oud papier op. De mens worden verzocht deze spullen vóo 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden mgel den. Bij de oud papier-wagen kunt ook gereedschap voor de derde reld kwijt. Komende zaterdag won het oude papier etc. opgehaald in volgende straten: 2. Beatrixlaan, Noordwester. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pi pier opgehaald. Leerlingen, ouders leerkrachten van de Redmer IJska school komen tussen 9.30 en 10. uur langs de huizen. Oud papier ook worden afgeleverd bij de scha penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9J uur). YVONNE VAN GENNIP: HET NEDERLANDSE RODE KR Met droefenis hoorden wij dat uit het leven is weggenomen ons lid Harry Nowak Wij zullen zijn inzet en spontaniteit misse". Ons medeleven gaat vooral uit naar vrouw, kinderen en kleinkinderen. K.S.V. Kotex Texel, september 1989

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2