rnr f iwiir - - - - Bestrijding ongedierte dit najaar weer actueel wpasschool viert eerste lustrum Ictie voor school Tanzania Containers juist middel tegen ratten lycatcher JU III I I I 'Tt- FVhbb Op de kiek met Oranje r :,|aG 29 SEPTEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 tfsschool Gemeentewerken is van plan deze herfst weer een intensieve campagne te voeren tegen ratten. Een jaar geleden werden de zaken -met succes- groot aangepakt omdat toen sprake was van een ware rattenplaag. Nu bestaan daarvoor (nog) geen aanwij zingen, maar het zou onverstandig zijn de aandacht te laten ver slappen. Vandaar dat over ongeveer een maand weer met voorlichting wordt gestart. (ompasschool" in Den Burg herdenkt binnenkort het vijfja- istaan als zelfstandige openbare school voor speciaal on- js. Tevens zullen de kantoor- en werkruimten waarmee de j| zojuist is uitgebreid feestelijk worden ingewijd en boven aan het jubileum een aktie verbonden ten bate van een in Tanzania. He reden voor een feestje want ooi draait prima. Er zijn nu 41 pn verdeeld over drie groepen iet voortbestaan niet wordt ld. Grote voldoening heeft het n dat de regeringsmaatregel 0 was gericht het voor vergoe- aanmerking komende leerlin- ital op 39 te bevriezen, door iter ongedaan is gemaakt. or kon het aantal formatie- n van 3,2 naar 3,4 worden tt. Dat betekende een extra iweek werk voor een leer- Het aantal leerlingen zou nog kunnen uitgroeien, maar er zijn nngen dat het huidige aantal meer stabiel zal zijn. Geschiedenis de Kompasschool op Texel ktandige gemeentelijke school was er twee jaar lang (naast inog bestaande Beatrixschool 1 ernstig leerlingengebrek leen dépendance van de Hel- lompasschool. Die was onder- it in het voormalige lebouw aan de andere kant Beatrlxlaan en begon in ja- 982 met 16 leerlingen. Deze n reisden vóór die tijd dage- it een busje naar Den Helder, imet de stichting van de i Kompasschool verdween de school De leerlingen van bei den werden samengevoegd en lige stabiele school voor spe ll bowling dagen 9 De Koogel houdt weer drie owlingdagen, om iedereen ge- «teloos en vrijblijvend met de jsport kennis te laten maken, deze dagen kan er van 12.00 30 uur worden gebowld. Ver- er iemand van de Bowling- fael aanwezig zijn om vragen vereniging te beantwoorden. jbond-leden zijn ook van harte voor een paar gratis Buurtjes. De drie open bow len zijn op zaterdag 30 sep- zondag 8 oktober en 114 oktober. Aanstaande za- zal tevens bowlingtrainer Saar- mwezig zijn. Het is de ng om zo vroeg mogelijk met 'dngsschema te beginnen. graag onder begeleiding «Hen leren bowlen, worden zaterdag verwacht. Informa- de open bowlingdagen en Dsn: tel. 17672. ciaal onderwijs was een feit. Het leerkrachtenteam van de school bestaat nu uit Ad vd Snepscheut (di recteur), Hans van Heerwaarden, Nel Kant, Annet van Boven en Marian Schneider, afgezien van de vakleer krachten voor gymnastiek, de logope diste e.d. die ook ten dienste van de andere scholen staan. Als concier- ge/admimstrateur is sinds kort Jan Dekker aan de school verbonden. Opening Donderdag 12 oktober zal de zojuist voltooide uitbreiding van de school in gebruik worden gesteld. Het betreft een aanbouw aan de achterzijde waarin zich het kantoor van de direc teur, een magazijntje en de ruimte voor de concierge/administrateur be vindt. Het gebouw kon op het laatste nippertje worden gerealiseerd. „Als ze er bij de afdeling onderwijs van de gemeente niet snel achteraan waren gegaan zou de bouwstop die het mi nisterie heeft afgekondigd al van kracht zijn geweest", vertelt directeur v.d. Snepscheut. Voor de opening zijn vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur, de inspectie en diverse mensen die bij het onderwijs op Texel zijn betrokken, uitgenodigd. De rest van de dag zijn er sport- en spelaktiviteiten voor de leerlingen. Dat is ook vrijdag het geval. Boven dien is er dan een koud buffet voor de leerlingen. Vrijdagavond van 19.30 tot 21.30 uur kunnen oud-leerlingen en ouders van oud-leerlingen de school komen bekijken en genieten van een hapje en een drankje. Statiegeld Alle leerlingen zijn betrokken bij een actie ten bate van een in zeer be hoeftige omstandigheden verkerende school in Mbeija in Zuid Oost Tanza nia. Maandag, dinsdag en woensdag bezoeken ze zoveel mogelijk huizen op Texel om te vragen naar lege flessen en potten met statiegeld waarde. Die worden verkocht en van de opbrengst worden leermiddelen gekocht voor de Afrikaanse school. Gehoopt wordt dat de mensen reke ning zullen houden met het bezoek van de leerlingen en alvast wat fles sen en potten apart zullen houden inplaats van ze zelf in de winkel in te ruilen. Ten bate van hetzelfde goede doel zal een sponsoractie worden gehouden. Sponsors zullen in de gelegenheid worden gesteld een bedrag toe te kennen voor prestaties die de leerlin gen leveren op de hindernisbaan bij de school. Er zal een maximum be drag worden vastgesteld zodat de sponsors weten dat de door hen af te dragen bedragen niet al te hoog kunnen worden. Verder zullen de leerlingen op allerlei andere manieren geld inzamelen, bij voorbeeld door het uitvoeren van kar weitjes tegen betaling. Rechtstreeks De school in Tanzania wordt geleid door de zusters Franciscanen van De nekamp, die gebrek hebben aan de meest eenvoudige leer- en hulpmid delen. Het idee om deze school te steunen ontstond omdat de vlak bij de Kompasschool in de Molenstraat wonende mevrouw Witte-Vollebrecht er zich al jaren als kontaktpersoon voor inspant. Ze onderhoudt een briefwisseling met de zusters in Tan zania en weet daardoor precies waar aan behoefte is. Elke maand worden vier grote pakken met spullen, bijeen gebracht door het Katholiek Vrou wengilde, naar Mbija gestuurd. Die pakken zijn vijf maanden onderweg maar komen altijd aan. Grote voldoe ning geeft dat een dergelijke aktie een zeer groot rendement heeft. Er blijft niets aan de strijkstok hangen en er worden alleen spullen gestuurd die in een direkte behoefte voorzien. Het team van de Kompasschool ziet de actie ook als een effektieve en leuke manier om de kinderen te con fronteren met de problematiek van de ontwikkelingslanden. Het is niet helemaal zeker of de kin deren er maandag, dinsdag of woensdag in slagen alle adressen op Texel te bezoeken Wie niemand aan deur krijgt of niet thuis is kan daar om flessen en potten ook zelf bij de school bezorgen, liefst nog dezelfde week. Het is de bedoeling de op brengst tijdens de feestelijke herden king op 12 oktober aan mevrouw Witte te overhandigen. Piet Bolier, chef buitendienst van ge meentewerken, kondigde dit aan in een reactie op uitlatingen van het raadslid Henk Beumkes, eerder deze week. De PvdA'er waarschuwde dat een nieuwe rattenplaag dreigt als gevolg van het op verkeerde wijze omgaan met afvalcontainers op campings, vooral in De Koog en om geving. Navraag leerde dat Beumkes met name op de RST-camping Ko- gerstrand doelde. RST-directeur Men- no Hofmann wijst de kritiek van de hand. Hij stelt dat het gebruik en le gen van de containers niet verschilt van de wijze waarop dit op andere campings gebeurt. Verder zegt Hof mann te kunnen aantonen dat de rattenbestrijding op de camping op de juiste wijze gebeurt. Hij vindt het daarom onterecht dat de beschuldi gende vinger uitsluitend op camping Kogerstrand is gericht. „Het is een algemeen probleem." Bolier is het daarmee eens. Hij merkt ook dat naar aanleiding van de actie van 1988, nu al mensen bij gemeen tewerken om gif komen, hoewel het eigenlijk nog iets te vroeg is om daarmee te beginnen Inschatten hoeveel ratten er zijn, kan Bolier niet. Hoewel de knagers vorig jaar in grote aantallen zijn gedood, mag op basis van de zachte winter worden veron dersteld dat het er nog altijd velen zijn. „Het heeft geen zin nu in paniek te raken. Een gunstige teken is dat bij het maaien van de slootkanten door het Waterschap Texel weinig ratten zijn gesignaleerd Vorig jaar za ten er wel honderd op sommige plek ken", aldus Boller. Van onderschatting mag echter geen sprake zijn. Bolier. „Het mag niet bij een eenmalige actie blijven. Vorig jaar hebben we de zaak intensiever dan voorheen en in samenspraak met het waterschap aangepakt. Voortzetting van de bestrijding is wat mij betreft zeker nodig, we zullen een soortgelij ke campagne als vorig jaar moeten voeren." Juiste wijze De taak van de gemeente zal op de eerste plaats bestaan uit het geven Een foto van het Nederlands elftal in de Texelse Courant Maar het is toch al meer dan een jaar geleden dat dit team Europees kampioen voetbal werd? Inderdaad, dat is dan ook niet de reden. Wie goed kijkt, ziet tussen de O ran je- sterren het gezicht van een aankomend Texels voetbalta lentje. Woensdagmiddag was het op het SVT-terrein namelijk mogelijk om op de kiek te gaan met een levensgroot uitvergrote poster van het Nederlands elf tal. Het was één van de trek pleisters van de „KNVB Voetbal Truuk" die bij SV Texel was neergestreken. De komst hier van was een primeur: SVT was de eerste voetbalvereniging in Noordholland. Het kostte de club tenminste f500,-, een be drag dat uit sponsorgeld voor de jeugdafdeling kan worden betaald. De jeugd beleefde er in elk geval een plezierige mid dag door. Vrijwel alle D-, E en F-junioren van SV Texel waren woensdag twee uur lang bezig op diverse spelonderdelen, zo als koppen, schieten en 4 te gen 4 Ook namen ongeveer vijftien jongetjes die geen lid van SV Texel waren, deel aan de Voetbal Truuk. rei f nadrukkelijk door een gro- Ja't bij zich te dragen waarop r' en afvliegroute was aange ven wat andere richting, **de vliegers veel minder ®e gevreesde Tmijlszone langs ^oostkust van Texel zouden •pen. Gerard vertrouwde ons '<fe de luchtmachtofficieren de "'"igsbijeenkomst eerst in zijn a wilden houden. „Maar dat !|door omdat ze meenden 'raar daar niet zouden kun- Blaan vanwege het vliegtuig bat was een grapje, dat ivrouw Knoppers- ®aten van de Defensievoor- snel werd gecorrigeerd: „Niet We hebben in het tele- '<een willekeurig horecabe- ®e Cocksdorp opgezocht. We naam De Rog en we dach- vast een aardige gele iets over de gang van zaken tijdens de schietoefeningen. Daarbij werd uitgelegd hoe de vliegers vanuit zuid oostelijke richting komen aanvliegen, de Vliehors kruisen, linksom draaien, hun wapens afvuren en vervolgens het circuit nog een of meerdere ma len afleggen om tenslotte in zuid oostelijke richting terug te vliegen, waarbij ze tenminste een mijl (1853 meterl uit de kust van Texel moeten blijven. Motshagen zei dat zich in Europa maar enkele terreinen bevin den die geschikt zijn voor dergelijke oefeningen. De Vliehors, die ter be schikking staat van alle Navo-landen, kan niet worden ontbeerd; het zou een verlies van een kwart van de oe fencapaciteit betekenen. De Vliehors is zelfs de enige range waar „life weapons" kunnen worden gebruikt. Als welwillende reactie op de her haalde klachten van het gemeente bestuur heeft staatssecretaris J. van Houwelingen de Flycatcher naar Texel gedirigeerd om te kijken of de vlie gers zich houden aan de restrictie van tenminste een mijl afstand van de kust. „Meten is weten", aldus Motshagen. Techniek De Flycatcher is een indrukwekkend staaltje techniek van eigen bodem, zo bleek uit een toelichting van ma joor H. van der Heide van de operati onele directie van de Luchtmachtstaf. Het is een sneldraaiende rondzoekra- dar, waarmee objekten in het luch truim kunnen worden gevonden. Zodra de lichtende stip van een vlieg tuig op het radarscherm verschijnt, kan worden omgeschakeld naar een andere antenne die dit objekt auto matisch gaat volgen en daarbij exact hoogte, afstand e.d. vaststelt. De meetresultaten worden samen met andere gegevens, zoals het tijdstip, door de computer geregistreerd. Later worden deze gegevens uitgewerkt en het eindresultaat is een landkaartje met coördinaten waarop de route van het betreffende vliegtuig precies is aangegeven. Aan de hand van het eveneens geregistreerde oefenpro gramma kan tevens de identiteit van de betreffende vlieger worden vast gesteld, zodat hij op het matje kan worden geroepen. Het betrappen van uit de bocht vlie gende piloten is met de belangrijkste taak van een Flycatcher. Het appa raat is meer bedoeld voor de verdedi ging van vliegvelden tegen luchtaanvallen en is dan gekoppeld aan een kanon, dat daardoor zeer trefzeker kan vuren. Zo hard wil men tegen foute vliegers nog niet optre den. Inplaats van een kanon zit er daarom op Texel registratieapparatuur aan. De Luchtmacht werkt samen met het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium uit Amsterdam, woensdag vertegenwoordigd door technisch medewerker C.S. Beers. De Luchtmacht voert de metingen uit en de verwerking ervan is in handen van het NLR. Permanent De luchtmachtmensen die de installa tie de afgelopen twee weken hebben bediend hadden het druk. Omdat drie personen elkaar afwisselden kon het inspannende werk (alle oefendagen van 9.00 tot 16.00 uur) voortdurend worden uitgevoerd. Practisch alle vliegtuigen die aan de oefeningen deelnamen werden ge volgd en geregistreerd. Woensdag waren totaal 121 vluchtpatronen vastgelegd Nog met kon worden meegedeeld of daarbij overtreders zijn geweest, dat blijkt pas bij de uitwer king. Wat er met de uitgewerkte re sultaten zal gebeuren staat nog niet vast. De Luchtmacht moet die resul taten ter kennis te brengen van de opdrachtgever, de staatssecretaris. Te verwachten is dat die de conclusies zal doorgeven aan het gemeente bestuur. De Luchtmacht beschouwt de twee meetweken als representatief. Het was mooi weer waardoor er veel kon worden gevlogen. De persvertegen woordigers die woensdagmiddag een kijkje namen bij de in werking zijnde Flycatcher hadden echter pech, want er zat net een pauze in de oefening en uiteindelijk was de middag zo ver gevorderd dat er die dag helemaal geen vliegtuigen meer zouden ko men. Toch kon de verbluffende wer king van het ding nog even worden gedemonstreerd met als doel de luchtmachthelikopter die zorgt voor het vervoer van personeel tussen Fly catcher en Vliehors. De wegvliegende Alouette III kon prachtig worden ge volgd, waarbij op het videoscherm al le cijfers verschenen met betrekking tot afstand, hoogte e.d. Als straks zou blijken dat alle vliegers zich tijdens de meetweken keurig aan de voorgeschreven route hebben ge houden, is daarmee niet bewezen dat afwijkingen van de route nooit voor komen. Men hoeft niet zo erg argwa nend te zijn om de verdenking te koesteren dat de vliegers via eigen informele kanalen wel hebben ge hoord van de Flycatcher en zich daarom extra gedisciplineerd gedra gen, waardoor het onderzoek juist van voorlichting. Als mensen/bedrij ven niet zélf de noodzaak om in te grijpen inzien, kan de gemeente bo vendien dwang uitoefenen. In het ge val van Kogerstrand is dat niet nodig, zegt Bolier. Hij bevestigt het verhaal van RST-directeur Hofmann. Een week of vier geleden heeft een regio nale voorlichter van het ministerie van VROM met de Kogerstrand- beheerder en een medewerker van gemeentewerken de ongedierte- bestrijding op de camping ter plekke bekeken. De conclusie was dat zich op Kogerstrand ratten ophouden maar dat de bestrijding op de juiste wijze gebeurt. De deskundige had geen aanmerkin gen op de containers. Integendeel: hij achtte dit juist een doeltreffend systeem om van het vuil af te ko men. Voorheen werden her en der op de camping losse vuilniszakken in open houten kisten gedeponeerd. Meeuwen en ratten hadden daar vrij toegang. Bolier: „Het enige dat we dus kunnen doen is het voortzetten van de huidige bestrijding." Verplicht Henk Beumkes had de kritiek van een bewoner van De Koog vernomen. Deze informant vertelde ons dat hij vindt dat de RST verplicht is afdoen de maatregelen tegen ongedierte te treffen. „Als er ergens stankoverlast is, trekt dat van heinde en verre on- dierte aan, dat staat vast. Nu het sei zoen langzamerhand voorbij is en de mensen van de camping wegtrekken, zullen de ratten op zoek naar voedsel gaan. Ze zullen daarom het dorp in trekken, want daar zijn mensen. De stichting moet nu dus iets doen om dat te voorkomen." Hofmann zou de kwestie aan de orde steller de bestuursvergadering van de RST, die dinsdagavond werd gehouden. Los van inhoudelijke bezwaren vindt Hof mann dat Beumkes de verkeerde weg heeft bewandeld. „Als meneer Beum kes problemen heeft, kan hij die aan kaarten bij de vertegenwoordigster van de gemeenteraad in het RST bestuur, mevrouw Krijnen." Eenheid van aanpak Hofmann wijst er verder op dat de bestrijding van ongedierte niet alleen het probleem is voor de RST, maar voor heel Texel. „Naarmate een be drijf groter is, zijn ook dergelijke pro blemen groter. Bij kleinere bedrijven of particulieren zijn die problemen kleiner, waardoor ze niet zo opvallen en er al gauw minder aan wordt ge daan dan bij een groot bedrijf. Nu wordt de grote nagewezen, maar men moet niet vergeten naar zichzelf te kijken in De Koog. In dit geval is een eenheid van aanpak dringend ge wenst", aldus Hofmann. Rattenkistjes Gif wordt verstrekt door de dienst gemeentewerken, in de werkplaats op het Wezenland. Het gif moet in zgn. „rattenkistjes" worden gedaan, die te koop zijn maar ook zelf kunnen worden gemaakt. De kistjes moeten worden neergezet op plaatsen waar zich regelmatig ratten ophouden. Wie last heeft van ratten moet ze niet al leen verdelgen, maar er ook voor zor gen dat de vestiging van nieuwe ratten onmogelijk wordt. Verdelging en wering gaan hand in hand. Vorig jaar werden hierover voorlichtingsa vonden gehouden voor Texelse agra riërs en recreatie-ondernemers. helemaal niet maatgevend is voor de normale situatie. Jachtvliegtuigen hebben trouwens apparatuur aan boord waarmee de aanwezigheid van een dergelijke radarinstallatie kan worden vastgesteld. Volgens de offi cieren die woensdag de briefing ga ven zijn echter de nodige voorzorgsmaatregelen genomen en kan men vertrouwen hebben in de aanpak. „We hebben er immers zelf ook belang bij dat het probleem wordt opgelost". Als straks zou blijken dat gedurende de metingen met de Flycatcher geen enkele piloot over de schreef is ge gaan, is daarmee in elk geval bewe zen dat het MOGELIJK is om het verboden luchtruim bij Texel te ont wijken, ook met straaljagers van min der wendbaar type. Milieuambtenaar Koos vd Burgh kreeg woensdag des gevraagd van de luchtmachtofficieren te horen dat dit een reden zal zijn om voortaan extra streng op te treden tegen vliegers die toch de 1-mijlsgrens overschrijden. De vraag hoe zo'n overtreding moet worden geconstateerd bleef echter open, want het verzoek van de gemeente om blijvende radarbewaking is door staatssecretaris Van Houwelingen van de hand gewezen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5