mm i t „Soms spoelen jaren werk in één klap met de golven weg Jaap Kreeft 25 jaar bij de rijksoverheid Opgeruimd staat netjes m kfempark Molenkoog oot seizoen af Mcompetitie volleybal Voetbalprogramma Ouderengym Den Hoorn Weer pech voor dammer Voskuil Doorgereden Kookcursus voor 55+ mannen Meer woningbouw Bejaardensoos 29 SEPTEMBER 1989 r> i TEXELSE COURANT PAGINA 7 heeft in de nabijheid van de naar hem vernoemde ..Kreeftepolder'' Ml trots op ben ..Dat is iets waar ik fet ideale weersomstandigheden id zondag zwempark Molenkoog feestelijke wijze gesloten, 's Och- ils waren er waterpolowedstrijden tonden de mensen voor de aller- ste keer nog een uur vrij zwem- De jongens en meisjes van ZPC II startten 's middags met het mmen voor de zwemvaardig- sll en III diploma's. Twintig en- usiaste gezinnen deden vervol- s mee aan de familie-estafette, tl van Lubek werd alsnog gehul- Ials clubkampioene. De Texelse idweer veranderde het kleuterbad ;n grandioos groot schuimbad. 16.00 uur ging voor de aller- ste keer de deken over beide ba- en was zwemseizoen 1989 in mbad Molenkoog voor TX'71 ten einde. sdag 3 oktober: UA Mannen: !0u. Bremakker 2-RWS Versluis 2u. Versluis-Gr.Spui. Brema.2 'du. Kobeko-DGM Gr.Spuit. t3u. Paal 9-Haarstudio Teso 30 u Teso-Gr.Slock Haarstudio u. Amrobank-De Krim Gr.Slock M B: wen, gemengd en mannen: 30 u. 7 Prov.-Witte W Haarst.(v) 2uHaarst.-Durper D 7 Prov. 54 u. Vissers Bouw.-QuestionDur.D I43u. Klif 23-Zegel M Vissers B. 30 u. Paal 28-BCT Music Shop 'Ou Cocky's-Music S. BCT dC Vrouwen: 30 u. Wiersma A-Taveerne SC Texel u. Leydekkers-SC Texel Wiersma 'du. De Rival-DA Leydekkers [43 u. Opel Ren.-Cocky's DA 30 u. Meermarkt-ASC Cocky's u. De Verfbus-Ass.Bremer ASC 26 september: Versluis-DMG 3-0, Paal 9-Eelman 3-0; JjWio-RWS 1-2; Graaf Spuit-Paal 28 3-0; K.ocVy s 1-2; Music Shop-De Krim 3-0. 12 Balcken-Het Bestuur 0-3; NBC- wênk 2-1 Vrouwen: De Krim-Taveerne ifgel Mode-Witte en Witte 2-1; 7 Boen Haarstudio 1-2; Mantje Sport ten 1-2; Klif 23-Sportshop 0-3; Coc- «ersma Antiek 0-3, Meermarkt-SC Texel Dienaar-De Rival 2-1; De Verfbus-DA jekkers-ASC 2-1. Basis-Zwem-diploma: Wendy Hoogenbosch; Robert Buys- man; Luciano van Karsen; Marieke Koorn; Imme Duin; Ruth den Brok; Eline Zijm; Alexander Hillen; Valentijn Hillen; Erwin Persoon; Irene Wassink; Laura Witte; Tabitha den IJzerman; Alfons van Heerwaarden; Jeroen Smit; Anika Tijsen; Silvia van Beek; Souwie de Wijn. Zwem-Vaardigheid I: Auke Lups; Siebrand Lups; Monique Kuiper; Kim Boeyen; Merlijn Adema; Nicolien Ran; Danielle Rood; Nathalie Ran; Linda Smit; Tamara den IJzer man; Imme Wassink; Coen Zoon; Coen Timmer; Maarten Brugge; Ma deion den Brok Zwem-Vaardigheid II: Fulco Driehuis; Edwin de Boer; Henk Pennings; Jan Hummel; llona Keijser; Mariska Daalder; Dennis Schouwstra; Renate Rood; Marleen Kuip; Floor Zijm; Fedor Eelman; Kees-Jan van Groenigen; Arjan Zwaneveld; Edwin Zwaneveld; Evelien Zijm; Annemieke Zijm; Willeke Eelman. Zwem-Vaardigheid III: Janneke Zijm; Marieke Hut; Tamara den Brok; Patricia den Brok; Christien Pennings; Susanne van Beek. Wacht niet tot het laatste """"ent. Inspecteer Nu Opstok, kasten, zolder en Merobe. Alles wat u jaar of langer niet gedragen kunt u met gerust hart in de zak "i Max doen. Laten we '5,9en voor een topop- "e"gst. Zet de zakken Jet kleding en schoeisel «sdagmiddag uiterlijk 500 uur aan de straat. Ji voorbaat hartelijk etk, mede namens de «Woi kill; 'oners van het Tessel- en de rheumapa- Senten. Zaterdag 30 september: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Texel A1-Reigerboys A1 14.45 u. Flevo Bl-Texel B1 13.30 u. ZAP C1-Texel C1 14.30 u. Tex.Boys B1-ZAP B2 13.30 u. HCSC B2-Texel B2 12.45 u. ZDH Bi-Geelzwart B1 13.30 u. Oosterend B1-SRC B3 14.45 u. Tex.Boys C1-JVC C2 13.30 u. Texel C2-Zeemacht Cl 13.30 u. Oosterend C1-Succes C1 14.45 u. Pupillen: Texel F1-Oosterend F1 12.00 u. Zondag 1 oktober: KNVB SVW-Texel 14.30 u. KNVB afdeling Noord-Holland: De Koog-Vesdo 14.00 u. Winkel-ZDH 14.00 u. Twisk-Tex.Boys 14.00 u. Apollo-Oosterend 14.00 u. Texel 2-HRC 3 14.00 u. Texel 3-Sint Boys 2 11.30 u. Succes 5-Oosterend 2 14.00 u. Petten 2-De Koog 2 14.00 u. Tex.Boys 3-Call.oog 4 14.00 u. Flevo 4-Texel 4 14.00 u. Dames: Tex.Boys-Zeevogels 2 14.00 u. De Koog-DTS 12.00 u. Recreatie voetbal: ZDH-Oosterend 10.30 u. Cocksdorp-Texel 10.30 u. De Koog-Tex.Boys 10.30 u. Dinsdag 3 oktober neemt de oude rengym weer een aanvang. De gym nastiek vindt plaats in de Waldhoorn en start om 14.00 uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom. „Als er windkracht negen of tien opgegeven wordt, is het met mijn gemoedsrust gedaan. Na de storm race ik altijd onmiddellijk de duinen in om te kijken wat er allemaal vernield is. Jaren werk aan een duinvoet verdwijnt soms in één klap in de golven. Je vraagt je wel eens af waar je mee bezig bent. In het begin heb ik daar erg veel moeite mee gehad, maar later ben ik daar harder in geworden. Je doet gewoon werk dat steeds weer terugkomt." Jaap Kreeft (49) is morgen 25 jaar in dienst bij de rijksoverheid. Afgezien van de vernietigende invloed van noordwester stormen, is de Oudeschilder zeer tevreden met zijn baan als duinwachter bij Rijkswaterstaat. „Ik heb ontzettend fijn werk. Het is tegelijker tijd een beetje hobby. Je zit de hele dag in de natuur. Wil je nog mooier hebben?" Kreeft, geboren aan de Polderweg te De Waal, wist toen hij op de LTS zat, totaal nog niet welke kant hij op wil de. „In mijn vrije tijd was ik gek van het rijden op trekkers en op machi nes. Ten tijde van de ruilverkaveling was Texel vergeven van de draglines, machines die mijn volle aandacht hadden. Op m'n achttiende kon ik beginnen bij aannemingsbedrijf Goed koop en De Vries. Ik vergeet nooit dat de oude Goedkoop na drie maan den met z'n handen dicht naar me toe kwam lopen. Er bleek een sleu telbos in te zitten Hij vertelde me dat ik het op een dragline mocht pro beren. Ik kon wel een gat in de lucht springen." Na zijn militaire diensttijd werkte Kreeft nog voor aannemingsbedrijven als Van der Hoeve en De Vries en Van de Wiel. „Ik had verkering met Martha Boks en woonde bij m'n ouders. Het leven in een salonwagen, nu eens hier, dan eens daar, zag mijn toekomstige echtgenote echter niet zitten. Om die reden ben ik als kraanmachinist in dienst getreden bij het Waterschap. Van 1966 tot 1971 heb ik daar gewerkt. De promotie kansen waren daar echter te gering Toen er bij Rijkswaterstaat een vaca ture voor duinwachter vrijkwam, heb ik gesolliciteerd. Op 1 april 1971 ben ik daar begonnen" „Als duinwachter heb ik controle op de waterkerende duinen van de Mok tot aan de vuurtoren (34 kilometer) en op het binnendumgebied (32 kilo meter). Verder houd je toezicht op de werkzaamheden en bepraat je met onderhoudsaannemer Daalder waar helm geplant moet worden, waar riet- of rijshoutschermen moeten ko men en waar onderhoud aan strandslagen gepleegd moet worden. Per jaar werken we aan het totale duin-onderhoud met gemiddeld 14 man. Voor de werkgelegenheid nog een behoorlijke portie." Potige tantes „Of er ook vrouwen bij zijn? Nee, die hebben we in het verleden wel ge had. Het waren potige tantes, die be weerden niet voor mannen onder te doen. Maar ze hebben toch af moe ten haken, want het is echt ontiege lijk zwaar werk. Je staat de hele dag krom met een schop in je hand. Het werk wordt nu nog uitsluitend door mannen gedaan." „De dienstkring Texel heeft momen teel 19 man in dienst. Naast mezelf werken er nog twee personen aan de Texelse kustverdediging. Willem Wie- ring is hoofd kust en Kees Smit houdt toezicht op de strekdammen. Hoewel we elkaar kunnen vervangen bij vakantie of ziekte, hebben we alle drie onze eigen specialisatie." „Ik heb voor dit beroep geen echte opleiding gehad, maar wel het voor deel van werk in de bouw Je kunt zeggen dat ik in de praktijk ben op geleid. Ik heb een heel goede leer meester gehad aan Sieme Daalder, een oude rot in het vak. Duinwachter is ook een beroep dat niet met een studie te leren valt. Je moet er inte resse in hebben. Ik heb wel cursus sen aan de vaste wal gevolgd, waarom ik hartelijk heb moeten la chen. Als wij die theorieën hier zou den toepassen, kwam er niets van terecht. De ligging van het strand ten opzichte van de wind is overal an ders." „In mijn begintijd ging ik met een luxe auto de duinen in. Nu ben ik in het gelukkige bezit van een jeep. Omdat je met een gewone auto op veel plaatsen niet kunt komen, liep ik vroeger meer. Dat heeft z'n voorde len, want je ziet natuurlijk meer. Maar de werkzaamheden zijn nu zo uitgebreid dat je je snel moet kunnen verplaatsen." Afrastering „Tijdens mijn eerste jaren bij RWS waren er tientallen jongelui die 's nachts in de duinen sliepen. Tegen woordig zie je niet zo vaak mensen meer door de afrastering kruipen. Ik denk dat de voorlichting op scholen hieraan bijdraagt De mentaliteit van de mensen verandert. Er wordt geluk kig steeds meer rekening met de na tuur gehouden." „Als je terugkijkt wordt er nu ook veel meer onderhoud aan de duinen gepleegd. De toestand is wel beroer der geweest. We beschermen de duinvoet nu door middel van het plaatsen van rietschermen Tussen de Slufter en de vuurtoren, een stuk dat ondanks twee suppleties op het ogenblik weer enorm door afslag wordt bedreigd, kan dat jammer ge noeg niet. Het strand is er gewoon te laag. De raaipalen, die om de 200 meter in het zand staan, spoelen er zowat uit. We staan daar echt mach teloos tegenover." „Vroeger zag men de kustafslag hele maal niet zo zwaar in. Maar omdat de mensen tegenwoordig veel meer vrije tijd hebben, trekken ze vaker de natuur in. Voor de echte natuurlief hebbers vind ik het wel eens jammer dat er zoveel afzetting is. Er staat hier 18 kilometer afrastering langs de kust. Als je dan ziet dat er wel koei en en schapen in de Eierlandse dui nen mogen rondlopen, weet ik niet wat kwalijker is. Het kaalvreten van de duinen heeft voor de plantengroei misschien wel voordelen, maar voor de duinen zelf lijkt het me niet bevor derlijk. Ik heb er moeite mee." „Aanvankelijk ben ik ook bij de zand- suppleties betrokken geweest. Nu is van de in 1986 tussen de Slufter en de vuurtoren aangelegde suppletie al weer 14 meter duin weggeslagen. De situatie is nu nog erger dan vóór de eerste zandopspuiting in 1979. De egalisatie van de duinen, de beplan ting met helm, alles is teniet gedaan. Ik hoop dat er komend voorjaar, in afwachting van het onderzoek naar een definitieve oplossing, nog een zandopspuiting volgt. Dan weet je tenminste zeker dat de kust de eer ste jaren niet meer achteruit gaat." Meetpalen „Het onderzoek is nog in volle gang. Verleden week zijn er meetpalen ge plaatst öm te kijken waar het zand, dat van Texel verdwijnt, naar toe gaat. Dat weten ze niet precies. Ik ben persoonlijk erg blij dat de partij die ik aanhang, het CDA, een motie heeft ingediend om de huidige kust lijn te handhaven." ..Duinwachter worden leer je niet uit theorie boekjes". zegt Jaap Kreeft. „De discussie op het ogenblik gaat over het wel of niet aanleggen van strekdammen We hebben er nu 24 liggen op Texel Het is waar dat die dingen blijvend onderhoud behoeven. Maar met elkaar hebben ze minder gekost dan de drie zandsuppleties." „Twee van mijn zorgenkinderen zijn de Lange Dam (bij paal 27) en de Mandenvallei (bij paal 29). Daar is helemaal geen strand meer. Als het werkelijk gaat stormen, vindt daar enorme afslag plaats. Al het daar met zorg aangeplante helmgras is to taal vernietigd. En als we nog twee zware noordwester stormen krijgen, zie ik het ook voor camping Ko- gerstrand somber in. Je krijgt dan een steile kant, waardoor het als het maar even stevig waait, al gaat stui ven. Dat zand valt dan op de cam ping neer. Verstuivingsgevaar noemen we dat." Kreeftepolder „Natuurlijk zijn er ook plaatsen waar ik trots op ben. Eén plaats uit dat ar senaal is de Kreeftepolder. Dat is het buitenste poldertje bij De Horsmeert jes. Ja inderdaad, naar mij vernoemd. Toen ze daar jaren geleden bezig wa ren met het neerzetten van rietscher men om een dijkje te kweken, zag ik opeens tot mijn verbazing een bord staan Er stond "danger" op, met een getekende doodskop én de bena ming "Kreeftepolder." Die naam is een eigen leven gaan leiden en nu heet het poldertje gewoon zo. Dat doet me toch wel wat, al heb ik er zelf beslist moeite mee om het zo te noemen. Laat anderen dat maar doen." „Eén dag is in mijn beroep niks. Het is zó vier uur, de tijd vliegt voorbij. Alleen als ik administratief bezig ben, gaat de tijd langzaam. Tegenwoordig heb je veel meer schrijfwerk dan vroeger. Als buitenman heb ik daar wel moeite mee. Vaak ben ik de laat ste die z'n boeltje inlevert. In mijn diensttijd is het enkele malen voorge komen dat er mensen ontslagen zijn omdat het bestek niet op tijd klaar was. Als RWS aan de vaste wal dat niet op tijd gereed heeft, betekent het gewoon dat wij geen geld meer hebben. De aannemer moet dan mensen ontslaan. Dat is een paar maal gebeurd, ontzettend vervelend." „Toch mag de dienstkring Texel abso luut niet klagen. Het komend jaar verwerken we weer 1,2 miljoen helm- planten, 25 kilometer rietscherm, 5 kilometer rijshoutscherm en 200.000 rietpoten. Maar echt plannen kun je in dit werk niet veel. Als je je priori teiten gesteld hebt, komt er opeens weer een heel zware noordwester storm uit de lucht vallen en dan kun je weer helemaal opnieuw beginnen. Je moet in dit beroep flexibel zijn." Oorlogstuig „Eén van de zaken waar we met gro te regelmaat mee te maken krijgen, is het vinden van oorlogstuig. We hebben een speciaal plekje waar we de gevonden granaten verzamelen. Eén keer zijn we met bulldozers op een enorme partij mortier-granaten gestoten. Werkelijk kisten vol. Het werk heeft drie dagen stilgelegen Toen was alles pas opgeruimd. Die keer zijn we door het oog van een naald gekropen." „Ik moet hierdoor ineens denken aan een incident van een jaar of vier ge leden. Ik reed toen tijdens de bouw vak met m'n jeep over het strand bij paal 28. Er lag daar op dat moment erg veel puin. Ik werd tot stoppen gemaand door een Duitser. Hij deelde me mee dat hij het een grote troep op het strand vond. Hij vroeg zich af waarom hij zoveel toeristenbelasting betaalde, want aan het strandonder- houd was dat volgens hem niet te merken. Als overheidsdienaar moest ik me schamen voor zoveel "schmut- zigkeit". „Er waren in de tussentijd allerlei mensen om ons heen komen staan, die afwachtend naar me keken. Ik heb hem toen rustig geantwoord dat er tussen 1940-1945 vreemd volk hier de baas was. En dat die zelf, toen ze in '45 opeens vertrokken, de ze rotzooi achterlieten. Onder de om standers ging een gejuich op. Dat zijn momenten die je niet vergeet." „Of ik in mijn vrije tijd nog onbezorgd van de duinen kan genietenNee, eigenlijk niet. Mijn vrouw wil nog wel eens graag naar de kust. Ik zit daar eigenlijk niet om te springen, want ik zit er al vijf dagen per week. Als ik dan overgehaald ben en door de dui nen wandel, ben ik alweer half aan het werk. Je ziet van alles. Vooral 's zomers erger je je aan mensen die dingen doen die eigenlijk niet kun nen. Meestal loop ik dan maar snel door" Nadat hij vorige week een gewonnen stelling tegen Frans Bos door één onbenullige zet remise had laten worden, verliep de partij van afgelo pen dinsdag voor Victor Voskuil nog dramatischer. In een vrijwel gewon nen stelling liet hij tegen Wim Tim mer een slagzet toe, waarmee laatstgenoemde de zege kon veilig stellen. Jeugdspeler Adriaan Bruin speelde een gedegen partij tegen Klaas Bur ger. Na een schijfwinst in het mid denspel en een slagcombinatie op het eind waren de beide punten voor Bruin. Gerrit Vlaming nam al vroeg een hekstelling in tegen Hans de Beurs. Nadat deze was opgelost ont stond er een gelijkwaardig eindspel, waarin remise de terechte uitslag was. Jos de Wolf en Cees Vinke speelden een spannende partij waarin Vinke steeds iets beter stond. Aan het eind waren de rollen omgedraaid, omdat De Wolf dichter bij de damlijn was. Na enige zetdwang werd de partij tenslotte remise. André Brou wer en Frans Bos speelden een partij waarin de laatste de „vergietstelling" gebruikte. Brouwer voerde een licht slagje uit, maar het bleek niet vol doende voor winst, 1-1. Lauw Boon man kwam zeer sterk voor de dag en had tegen Rinus Vittali zelfs het bes te van het spel. Aan het eind weerspiegelde remise de krachtsver houding. Harry van de Wetering kwam een schijfje voor tegen Jaap van Heerwaarden. Door zijn mindere positie kwam Van de Wetering opeens een schijf achter. Daarna bleek de partij beslist. Piet Brouwer debuteerde verdienstelijk. Hij moest het echter afleggen, tegen de grotere routine van Ate Sijtsma. De afgebro ken partij tussen Hans de Beurs en Adriaan Bruin werd gewonnen, vol gens verwachting, door De Beurs. Uitslagen: A. Bruin-K. Burger 2-0; W Tïmmer-V Voskuil 2-0; G. Vlaming-H de Beurs 1-1, J. de wolf-C. Vinke 1-1; A Brouwer-F Bos 1-1; L. Boonman- M. Vittali 1-1; H. van de Wetering-J. van Heer waarden 0-2, P. Brouwer-A. Sijtsma 0-2; H. de Beurs-A. Bruin 2-0. In de nacht van dinsdag op woens dag werd de personenauto van een 25-jarige inwoner van Den Burg be schadigd bij een aanrijding. De auto, die stond geparkeerd aan de Schoo noordsingel, had aan de linkerzijde plaatschade en een vernielde bui tenspiegel. De dader reed door zon der achterlating van naam en adres. De politie zoekt nog getuigen en hoopt dat de dader zich vrijwillig zal melden. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt ook dit winterseizoen een kookcursus voor mannen boven de 55 jaar. In de afgelopen jaren heb ben al vele tientallen mannen de kookkunst onder de knie gekregen. Zij zijn nu in staat een eenvoudige, maar goede maaltijd te bereiden. Dit is van belang voor een langere zelfstandigheid in eigen omgeving. Wanneer de partner wegvalt of niet meer in staat is het eten te berei den, kan deze taak opgepakt wor den door de man. Men is dan niet direct afhankelijk van anderen wat betreft de warme maaltijd. De deelnemers van de vorige cursus sen waren zeer enthousiast. Naast het leren koken spelen gezelligheid en gemoedelijkheid een grote rol. Ve len vonden het jammer dat de cursus tenslotte was afgelopen. De cursus geschiedt in twee blokken, één in het najaar en één in de wintermaanden volgend jaar. Elk blok bestaat uit zes lessen. Wie meer wil weten over de ze cursus of zich wil opgeven kan te recht bij De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg, telefoon 12696. Engels Maandag 2 oktober start weer de cursus Engels in De Buureton. Deze cursus is al jaren een vast onderdeel van de activiteiten die door de Stich ting Welzijn Ouderen Texel worden georganiseerd. De lestijden zijn maandagmorgen 9.15-10.15 uur en 10.30-11.30 uur en maandagmiddag 13.30-14.30 uur en 14.45-15.45 uur. Er kunnen nog enkele nieuwe deelne mers bij de bestaande groepen. Enige kennis van het Engels is dan wel ver eist. Inlichtingen worden gegeven door mevrouw Ampt, telefoon 14259. Hoewel wij niet de bedoeling hadden een volledig gedetailleerde invulling van de tweede fase van het plan-„De Mars" te geven, is in het artikel in de vorige krant een groot woningbouw project onvermeld gebleven. Het be treft de bouw van liefst veertig koop woningen door Drijver bouw BV uit Den Burg. Momenteel zijn twaalf wo ningen al in aanbouw, terwijl er nog 28 in voorbereiding zijn waarvan de bouw binnenkort zal starten. De bejaardensoos van Den Hoorn gaat woensdag 4 oktober om 14.30 uur van start in dorpshuis De Wald hoorn. Nieuwe leden zijn welkom.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7