Cursus over gewondenzorg bij rampen binnenkort van start Rode Kruis vraagt nog vrijwilligers van 7 en 8 oktober Kleuren-t.v. over? Kerkdiensten 8 oktober Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging M.S.T. Programma Doorgereden Agrarische cursussen '89/'90 PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 OKTOBEI Na de opheffing van de Bescherming Bevolking (BB), heeft het Rode Kruis de taak op zich genomen de geneeskundige pelotons voor de rampenbestrijding te leveren. De Rode Kruis-afdeling Texel start in dit kader aan het eind van deze maand een „gor"- opleiding: gewondenzorg onder rampomstandigheden. Tot nu toe hebben zich voor deze geheel nieuwe cursus 19 vrijwilligers aangemeld, er zijn er echter nog meer nodig. M.J. Den Boer, colonne-commandant van de Texelse afdeling, hoopt ook het benodigde materieel voor de ver schillende „gewondenzorg- groeperingen" binnen korte tijd te ontvangen. ..Voorlopig redden we ons met een oefenset van het pro vinciaal commando te Uitgeest. Maar we hopen spoedig over onze eigen spullen te beschikken." Het eilandelijke Rode Kruis hield zich tot nu toe bezig met welfare, thuis zorg voor bejaarden en telefooncir kels. Ook verleende de instantie onder de noemer „EHBO" hulp tij dens allerlei sportevenementen. Voor de hulpverlening waren cursussen vereist, de vrijwilligers dienden in het bezit te zijn van een geldig EHBO- diploma en als men als „helper" of „helpster" verder wilde, minimaal het Rode Kruis basisdiploma. Na de opheffing van de BB zijn de taken door de brandweer en het Ro de Kruis overgenomen. Omdat deze laatste instantie (landelijk) de genees kundige pelotons voor de rampen bestrijding ging leveren, werd het Rode Kruis gereorganiseerd. De regio's zijn nu zó afgestemd dat de brandweer en het Rode Kruis ge makkelijk op elkaar aansluiten. Coör dinator van het geheel is de Basisgezondheidsdienst. Texel valt in dit verband onder Den Helder. De rampenbestrijding, waarvoor geld en veel materiaal vereist is, wordt ge financierd door de overheid. Deze stelt echter pas financiële middelen ter beschikking als er ook daadwer kelijk een geneeskundig peloton ge formeerd is. Deze zomer, om precies te zijn op 1 juli, werd het Geneeskundig Peloton Noordholland-Noord geformeerd, ge vormd door de colonnes Den Helder en Texel. Terwijl het materieel op komst is, gaat ook de gor-opleiding (voor vrijwilligers tussen de 18 en 45 jaar) binnenkort van start. Gor-opleiding De opleiding bestaat uit 18 lessen, die per week twee uur in beslag ne men. De 19 vrijwilligers die zich heb ben opgegeven, zijn bijna allemaal „nieuw". Binnen een jaar hebben zij het EHBO-diploma en het Rode Kruis basis-diploma behaald. Deze voor opleidingen zijn voor deelname aan de gor-cursus een vereiste Dit geldt echter niet voor verpleegkundigen en ziekenverzorgenden; zij kunnen gelijk aan de gor opleiding beginnen. M. Den Boer: „Verpleegkundigen en ziekenverzorgenden dienen alleen wel De gor-cursus Igewondenzorg onder rampomstandigheden) van het Rode Kruis is opgezet met behulp van de modernste audio-visuele middelen. Omdat de afdeling Texel niet rijk is, hoopt men dat er mensen zijn die een kleurentelevisie met vi deo, een overhead-projector of een flap-over "achter de hand hebben" en deze beschikbaar willen stellen. Voor informatie: 02220 18864. een aanvullende cursus organisatie te volgen. Het is namelijk heel belangrijk dat de vrijwilligers in groepsverband kunnen werken, want bij een ramp is het de groep die -veelal onder grote druk- een prestatie moet leveren. Wat dat betreft is deze opleiding heel an ders dan bijvoorbeeld de EHBO- opleiding, die vooral oefent in indivi dueel werken." „Natuurlijk is niet iedereen even ge schikt om zich tijdens rampomstan- n—- Het Rode Kruis krijgt binnenkort de beschikking over deze twee afgebeelde materieeiwagens. Eén voor het gewondennest, de ander voor de verzamelplaats gewonden. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Uitzending Lichtboei De Waal 11.00 uur ds. Ter Haar De Koog 9.30 uur dhr. Wieten Den Hoorn 9.30 uur mw. Vlaming Oosterend 9.30 uur ds. de Jong, Heilig Avondmaal Oudeschild 11.00 uur ds. de Jong, Heilig Avondmaal De Cocksdorp 11.00 uur mw. Vlaming GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Salakay, 19.00 u. dr. C. H. Koetsiers uit Heemstede Oosterend 10.00 uur dr. C. H. Koetsiers uit Heemstede 19.00 uur drs. Salakay GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorganger Joh. Tensen Kinderoppas 19.00 uur evangelist Wolbers uit Franeker, Welkomstdienst m.m.v. DEK uit Den Hoorn. Uitzending Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur herenkoor Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur gezinsviering Kindercrèche De Koog, zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. Geen vergadering i.v.m. lezingver gadering te Heerenveen. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend' moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter R. A. van den Bent, Kik- kertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00-10.00 uur. Zaterdag en zon dag apotheek geopend en spreek uur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afpraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Grietje Kop telefoon 02230-23024. Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts J. G. de Winter, te lefoon 13911, b.g.g.semafoondienst 02220-12323. Spreekuur op zater dag en zondag om 18.00 uur pre cies: Hogeremd 10, De Waal. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832. Volleybal: Zaterdag 7 oktober: Sporthal Quelderduin, Den Helder: 13.30 u. Gruma-Seahawks2-Tevoko3(d) 15.00 u. W.S.O.V. 4-Smash'68 2 (dl 15.00 u. W.S.O.V. 2-Smash'68 1 (d) 16.30 u. W.S.O.V. 1-Tevoko 3 (h) Sporthal Waldervaart. Schagen: 17.00 u. Polisprot 2-Tevoko 1 (h) Zuiderzeehal, Wieringerwerf: 15.00 u. Advendo 2-Tevoko (m.asp) Maandag 8 oktober: Sporthal Sportlaan, Den Helder: 19.00 u. Nieuwediep 1-Tevoko 1 (h) Een inwoner van De Koog deed aan gifte bij de politie van een aanrijding in het weekend. Een onbekende auto mobilist had de auto van de Koge- naar aangereden, toen die in de Trompstraat stond geparkeerd. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. digheden over (zwaar)gewonden te ontfermen. Dat is geen probleem, want behalve eventuele doden en ge wonden zijn er ook altijd vluchtelin gen op te vangen. Die mensen kunnen zich daar dan mee bezig hou den. De opvangtaak bestaat in feite uit het geven van een complete tijde lijke verzorging. Totdat de mensen weer naar huis kunnen. Voor deze ploeg komt er een materieelwagen, waarin een complete inventaris zit om mensen op te vangen en te ver zorgen Dat varieert van handdoeken en lamellen tot emmers." „Het Rode Kruis bestaat geheel uit vrijwilligerswerk. Vrijwillig betekent hier echter niet vrijblijvend. Als de mensen opgeleid zijn, moet je ook een beroep op hen kunnen doen. Niet alleen om op Texel in actie te komen, maar indien noodzakelijk ook in de kop van Noordholland of elders in het land. Er hebben zich tot nu toe 19 deelnemers aangemeld, maar we kunnen er nog veel meer gebruiken. Eigenlijk hebben we er 42 nodig. Naast Rode Kruis „helpers" zoeken we ook nog chauffeurs, koks, bijrij ders en een verbindingsdienst medewerker. Deze niet-medische mensen hoeven alleen een korte basis-opleiding te volgen," aldus Den Boer. Als eind deze maand de gor-opleiding van start gaat, kan er in april examen gedaan worden. Mensen die de cur sus achter de rug hebben, kunnen volgens de colonne-commandant aar dig professioneel aan de gang. De helpers doen bovendien praktijkerva ring op in een verpleeghuis, een Rode Kruis-vakantiehuis of op de „Henri- Dunant", het vakantieschip van het Rode Kruis. Rampbestrijding Als er een ramp plaatsvindt wordt enerzijds de brand bestreden, ander zijds wordt er mankracht ingezet om mensen te redden. Hierbij komt het geneeskundig peloton (bestaande uit 65 mensen) van het Rode Kruis dus in actie. De slachtoffers worden eerst naar de rand van het rampgebied ver voerd, waar een zogenaamd „gewon dennest" wordt ingericht. Hierin worden de slachtoffers verzameld en gereed gemaakt voor transport. Gezien de verwachte grote stroom van slachtoffers bij een ramp is niet zonder meer aan te nemen dat af voer naar een ziekenhuis mogelijk is. Daarom wordt er ook nog een verza melplaats voor gewonden ingericht. Het peloton dat een verzamelplaats (ook wel sluis genoemd) runt, wordt in staat geacht ongeveer 80 tot 100 mensen per uur te helpen. Naast de materieelwagen voor de op- vanggroep hoopt Texel binnenkort ook te beschikken over materieeiwa gens voor een gewondennest en voor de verzamelplaats van gewonden. Ook deze wagens beschikken over een geheel complete uitrusting. Een autobus waar brancards in kunnen, krijgt het Rode Kruis Texel er echter niet bij. Brancards Den Boer: „Het is ook niet logisch om zo'n wagen alleen maar te heb ben klaarstaan voor het geval dat. Het heeft wel zin voor colonnes die ook druk zijn met rolstoelvervoer. Ik kan me nog wel voorstellen dat je zo'n bus zou hebben in combinatie met het Verpleeghuis of het Tessel- huus. Je zou dan af moeten spreken dat er in ieder geval een trekhaak voor de materieeiwagens op moet zitten en dat er een mogelijkheid ge schapen wordt om standaards in te bouwen voor de brancards. Want die standaards behoren wél tot onze uit rusting. Ik denk echter dat het er op neerkomt dat we een afspraak ma ken met een bepaalde ondernemer, die een geschikt type voertuig heeft. Op onze kosten kunnen dan de gaten voor de standaards aangebracht wor den." Mensen die interesse hebben voor de Rode Kruis-opleidingen kunnen zich voor informatie of aanmelding wenden tot Mevr. H. Kiewiet, tel. 18864. Computercursus In 8 10 lessen komen de mogelijk heden van de computer aan de orde. Vooral de praktische werkzaamheid is in deze belangrijk. De cursus is be doeld voor beginners en start eind oktober 1989. Kosten ongeveer f110,-. Snoeien plus onderhoud tuinen Naast een theorieles wordt er in deze cursus gewerkt in de praktijk. Zelf snoeien is reeds in de tweede les aan de orde. Aantal bijeenkomsten 5 6. Start voorjaar 1990. Kosten on geveer f100,— Bloembollen en bolbloementeelt In deze cursus wordt aandacht besteed aan algemene aspecten van de bloembollenteelt, oogst en verwer king, bewaring, broeierij gewasbe scherming, bodemkunde en bemesting. Duur 60 lesuren. Op de officiële cursus is een vervolg moge lijk. Dan wordt er gewerkt met bloembollen tulp, iris en lelie. Kosten Donderdag 5 oktober In De Lindeboom wordt een volksliedjesavond gehouden van de Historische vereniging, met medewerking van de zangroep „Oude liedjes op Texel" en de van de radio bekende Ate Doorn bos. Aanvang 20.00 uur. Tussen 19.00 en 19.30 uur is Doornbos gast in het programma „Spring tij" van de Radio Texel. Vrijdag 6 oktober In Cinema Texel draait voor het eerst „The Bear"; aanvang 20.00 uur. De bioscoopbezoekers zijn getuige van de lotgevallen van het jonge beertje Youk, wiens moeder door gulzigheid om het leven is gekomen. Zwervend door de Dolomieten komt hij grote beer tegen, een vaderfiguur. Die heeft geen zin om zich met de opvoeding te bemoeien. Pas als grote beer Kaar, zwaar gewond door toedoen van jagers, een warme tong nodig heeft die zijn wonden schoonlikt, is daar onze kleine held. Eind goed, al goed lijkt het maar dan komen de tweebenigen met geweren die wraak willen nemen op Kaar... „The Bear" is een indrukwekken de film, waar vele jaren aan is gewerkt. De regie was in handen van Jean-Jacques Annoud. In „De Witte Burcht" houdt de stichting „Delphi" de eerste van zes lezingen. De voordracht gaat over Reincarnatie en Karma. Wat gebeurt er als we dood gaan? Worden we opnieuw geboren en waarom? Waarom is er in de we reld zoveel lijden en welke rol speelt God daarbij? Wat is Kar ma? Komen we ooit onder de wet van oorzaak en gevolg uit? Wat ligt er voor de mensen in het verschiet? Allemaal vragen waarop Frank Kwaaitaal zal trachten een antwoord te geven. Aanvang 20.00 uur; entree f7,50. Donateurs f5,-. Zaterdag 7 oktober De Blijde Rijders houden een sa mengestelde menwedstrijd. Start om 8.30 uur bij manege Aken- burg; aan het eind van de mid dag is daar ook de finish. Bij goed weer brengt de grootste helikopter ter wereld een bezoek aan Texel; aankomst tussen 10.30 en 11.00 uur; vertrek rond 15 00 uur. Zie artikel elders in deze krant. Van 10.00-12.30 uur en van 13.30-16.00 uur houdt de NJN excursies langs het strand. Start bij „Ecomare". Zie bericht elders in deze krant. In Cinema Texel draait „The Bear"; 20 00 uur. Om 13.30 uur beginnen in „On Genoegen" de Nederlandse kj pioenschappen touwtrekken kottervissers. Zondag 8 oktober In het kader van de Landelijke Vogeltrekdag worden tussen a half uur voor zonsopgang ene 10.00 uur vogels geteld vanaf „Kampeers-nol". Zie berichte) ders in deze krant. Vanaf 11.00 uur worden in de voorspeelruimte van de muziei school (Ouwe ULO) de audities gehouden voor de nieuwe jong renmusical. Om 11.30 uur start de „snertrt van De Blijde Rijders, met dee) name van de combinaties vani samengestelde menwedstrijd De bowlingbond houdt in „De Koogel" open dag van 12008 16.30 uur. In theater-restaurant Klif 12 brengt Vincent Bijlo zijn progra ma „Made in Braille", aanvang 16.00 uur; entree f 15.-. In mei 1988 won Vincent Bijlo in beul zowel de pers- als de pu blieksprijs tijdens het cabaret festival. Een groot succes vooi deze 22-jarige blinde cabaretie die nog maar kort aktief is op planken. Door een toevallige i daging deed hij mee aan een KRO-festival met het thema er nog wat te lachen om je ha dicap?". Hij won met gemak.) Leiden leek het allemaal vanze' te gaan, want niet alleen de p liep de deur bij hem plat maai ook het publiek waardeerde te Het programma dat hij in Klif I brengt gaat niet alleen over blindheid maar ook over actue) zaken die kritisch en scherp u den „bekeken". Bijlo weet zijn succes te relativeren: „Volgens mij trek ik zoveel publiek omdi ze erop zitten te wachten dat van het podium donder..." Van 18.00 tot 19.00 uur is via Radio Texel het jeugdprogramrr „Kletsklap" te beluisteren. Nas de vaste onderdelen o.a aan dacht voor Greenpeace en Te»; se piratenzenders. In Cinema Texel draait om 20.0 uur „The Bear". Maandag 9 oktober In Cinema Texel draait om 20.I uur „The Bear". Hoogwater Oudeschild Do. 5 10.47 en 22. Vr. 6 10.57 en 23. Za. 7 10.46 en 23. Zo. 8 11.20 en - Ma. 9 0.50 en 13. Di. 10 2.20 en 151 Aan het strand is het een uur eerdei hoogwater. Laagwater valt gemiddeW 6.1 5 uur na hoogwater. De zon kom' oktober op om 6.52 uur en gaat on te om 18.01 uur. 14 oktober nieuwe maan, 10 oktober doodtij zijn ongeveer f250,-. Start afhanke lijk van het aantal belangstellenden. Voorts een cursus bloembollenteelt die betrekking heeft op de teelt van narcis en lelie. In ongeveer 10 lessen zullen de belangrijkste aspecten van de narcis of lelie worden besproken. Booglassen voor beginners Deze cursus geeft de mogelijkheid eenvoudige laswerkzaamheden zelf uit te voeren. Als toelatingsvoorwaar den wordt hier gesteld dat er een L.A.S. of gelijkwaardig diploma aan wezig dient te zijn. De minimum leef tijd is 18 jaar en men moet tenminste 2 jaar in de agrarische sector werk zaam zijn. Start herfst 1990 alleen bij voldoende deelname. Kosten onge veer f250,—. Economische vorming toekomstige ondernemers Deze cursus is bedoeld voor toekom stige ondernemers die een bei'! len gaan overnemen of dit al 9' hebben. Toelatingsvoorwaarden ma M.A.S. of gelijkwaardige op' ding. Bij voldoende deelname b deze cursus herfst 1990 begin" Hydrauliek Inhoud van deze cursus bestaal de technische begrippen zoals) druk, arbeid, energie en verinoS Voorts wordt op de hydromotc" pompen, kleppen en ventielen'" gaan. De duur van deze cursus' lessen plus 2 dagen praktijkscbi Ede. De toelatingsvoorwaarde"' minimum leeftijd 17 jaar en vne" zaam in de Landbouw. De koste ongeveer f400,—. Belangstellenden voor de cursus kunnen zich tot 15 oktober op? bij Jan Koolhof, tel. 12780of"

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2