Doet Wijngaarden ging tien keer naar Badgastein xel gaf 25 ding voor ton „Max" SVT-jeugd bood selectie Noordholland goed partij f' FAMILIEBERICHTEN tbalprogramma lerts" houden reünie Bowlers: slechts één punt in Purmerend lG 6 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 3 7 oktober: (deling Noord-Holland: l-HRC B2 13.30 u. |.W.meer Cl 13.30 u. [■Tex.Boys B1 15.00 u. l-ZDM B1 13.00 u. l-Texel C2 13.15 u. i C3-Oosterend C1 13.00 u. g F1-Texel F1 10.00 u. nd F1-Tex.Boys F1 10.00 u. I-SVO F2 11.00 u. ZDH F1 10.00 u. s E1-0osterend El 11.00 u. g ETTexel E1 11.00 u. i-Texel E3 12.00 u. Texel E4 11.00 u. l-Tex.Boys D1 12.00 u. j D2-SVO D1 12.00 u. iTexe I D2 12.00 u. 8 oktober: IC 14.30 u. (deling Noord-Holland: Koog 14.30 u. js-ZDH 14.00 u. out-Tex.Boys 14.00 u. ard-Oosterend 14.00 u. ays 2Texel 2 11.30 u. Schagen 4 11.30 u. 3 2-SRC 4 14.00 u. nd 2-HRC 6 12.00 u. éx.Boys 2 14.00 u. s 3-Geelzwart 3 11.30 u. is 3-Texel 4 n: 14.00 u, •W.waard A1 11.30 u. l-Tex.Boys 14.00 u. j-Alkm.Boys 2 12.00 u. ie voetbal: l-Oosterend 10.30 u. Doet Wijngaarden middenneemt het klokje ..Max 80" in ontvangt van Dirk Vuyk van de stichting ..Geef Max de zak". Links rheumapatiente Marjan van der Vis, beheerster van het Texelse depot waar zakken kleding die per ongeluk niet zijn opgehaald of die te laat aan de straat zijn ge zet. kunnen worden bezorgd. jrp-De Koog IH 10.30 u. 10.00 u. Rheuma. Alleen degenen die eraan lijden weten hoe erg het kan zijn. Een van hen is de 67-jarige mevrouw Doet Wijngaarden in de Boogerd in Den Burg. Sinds haar 38e jaar lijdt ze aan ge- wrichtsrheuma en is nooit zonder pijn. „Het is net als erge kiespijn, maar dan door je hele lichaam", zegt ze. en 29 oktober houdt de fami- ■ging „Kikkert" een reünie in ilerentiecentrum Kerk en We- het oude landgoed De Horst lergen, halte Akkerweg. Leden familie Kikkert die interesse kunnen na 17.00 uur inlich- krijgen via telefoon 12717. Van tijd tot tijd voelt Doet Wijngaar den zich echter een stuk beter en dat dankt zij telkens aan een verblijf in het Oostenrijkse kuuroord Bad gastein. Mevrouw Wijngaarden is een van de Texelse rheumapatienten die daar regelmatig heengaan, groten deels op kosten van de stichting „Geef Max de zak". Vorig jaar ging ze voor de tiende keer en dat was aanleiding voor de stichting om haar «elaars hebben in groten getale gehoor gegeven aan de pom overtollige kleding en schoeisel beschikbaar te stellen iet Tesselhuus en de stichting „Geef Max de zak". Totaal eer 25 ton kon dinsdagmiddag door het legertje vrijwilli- »orden opgehaald en voor het overgrote deel nog dezelfde naar Rotterdam worden getransporteerd. het genoemde gewicht geen betekende, zijn de organisato- de actie zeer tevreden. Hoe- id de kleding zal opbrengen is nog niet bekend want dat is lijk van de kwaliteit. De waar- iide loop van de volgende ratden vastgesteld als de hele ordt geïnspecteerd. Als het isnvalt kan op 50 60 cent worden gerekend en dat be te een bedrag van rond de Vlot "elen van de duizenden zak- dmg en schoenen verliep vlot- ooit. Dat was niet alleen te nan het fraaie weer (de afge ven werd de actie telkens ge ldoor hevige regenval) maar Ho de manier waarop de zak- 8 de Texelaars werden aange- ]n bijna alle gevallen stonden V, keurig dichtgebonden aan I zodat ze razendsnel konden «geladen. In nauwelijks 3,5 de hele operatie er op en de vrijwilligers snert eten in deboom". ■en vracht- en bestelauto's of bijna gratis beschikbaar door het Waterschap, Rab, de Schilders, NIOZ, Haven- !|d, Kees Hin, de bakkers Tim- 'Oros, Bakkers Ijzerhandel en ™pman) die bij de actie wa- set leverden hun vracht af op 'io van bouwmaterialenhandel Oudeschild. Daar werden de "wgeladen in drie grote "gons, beschikbaar gesteld id, NIOZ en Loos. Laatstge- dlirma is belast met de be- 'n9 van Albert Heijn in Den 'had graag voldaan aan het 'van de filiaalchef om op de (ht een partij kleding mee te lat laden an deze enorme ,!9en werd dinsdagavond goed aangepakt. Er werd "igelaten die later onbereik- S' zodat er nog ongeveer een ■"9 overbleef, toen alle '39ens „vol" waren. Dat worat een aezer aagen echter ij wagen van de stichting de zak" opgehaald, tege ngekomen zakken kleding die niet of niet op tijd aan de weg zijn gezet. Wie nog kleding heeft kan deze dus nog kwijt. Het inzameladres is bij Marjan van der Vis aan de Ger- ritslanderdijk. „Concurrentie" De Max-stichting is niet de enige in stantie die zich op Texel bezig houdt met het inzamelen van afgedankte kleding. Ook de stichting „Mensen in Nood" die een depot heeft in het verzorgingshuis Sint Jan vergaart jaarlijks grote hoeveelheden. Dit jaar merkten de ophalers dat onlangs ook ten bate van Polen ijverig is ingeza meld, vooral in Oudeschild. Dat laate was er de oorzaak van dat in dat dorp ongeveer de helft minder kle ding werd afgestaan dan vorige jaren. Het spreekt vanzelf dat de organisa toren van de Max-actie daarover niet de minste wrok koesteren. Een van hen: „Het is immers allemaal voor een goed doel. Wij vinden het prima zo". De manier waarop de Max-aktie op Texel wordt gevoerd is nog altijd uniek in Nederland. Elders is het ge bruikelijk dat mensen van de stich ting eerst huis aan huis zakken uitdelen en de volle zakken later met eigen auto's ophalen. Het ophaal- systeem op Texel is veel efficiënter maar is elders blijkbaar geen haalbare kaart. Kwaliteit De organisatoren zijn inmiddels wel tot de conclusie gekomen dat de vol gende keer bij de informatie aan het publiek het kwaliteitsaspekt meer aandacht moet krijgen. Niet ieder be seft dat de stichting „Geef Max de zak" goede, nog draagbare kleding en schoenen wil hebben. Het gaat dus niet om vodden, aftandse gordij nen, vitrage, oude nylonkousen e.d. Deze rommel moet er bij het sorteren allemaal worden uitgehaald. Het brengt weinig of niets op en een groot deel moet zelfs worden vernie-- tigd. Daarom leveren alleen partijen goede kleding veel geld op. Die kle ding vindt gretig aftrek in tientallen landen, niet alleen ontwikkelingsge bieden maar bijv. ook Oostblok- staten. dinsdag een presentje te bezorgen: een fraai uurwerkje met het opschrift „Max 80". Dat laatste heeft niets te maken met de op Texel geldende maximum snelheid maar met de 80e verjaardag van van Max Tailleur, grondlegger van de Max Tailleurstich ting, inmiddels opgevolgd door de stichting „Geef Max de zak". De be kende moppentapper, zelf rheumapa- tiënt, was namelijk op het idee gekomen om iedereen die tien of meer keer via zijn stichting naar Bad gastein was geweest, een cadeautje te geven. Doet Wijngaarden kreeg het geschenk dinsdag uit handen van Dirk Vuyk, hoofd buitendienst van de stichting en coördinator van de inza melingsacties. Graag wéér... Mevrouw Wijngaarden hoopt vurig dat ze dit jaar opnieuw naar Bad gastein kan. Ze weet dat ze er niet zal genezen maar wel dat ze na af loop het leven weer aankan omdat de pijn een stuk minder is en ze er ook in geestelijk opzicht baat bij heeft. Doet Wijngaarden lijdt aan rheuma arthritus in ernstige vorm. Et telijke operaties heeft ze ondergaan, waarbij gewrichten in handen, pols en knieën werden vervangen. De ko mende winter moet ze misschien op nieuw onder het mes, voor het vervangen van een schouder. Lopen gaat moeilijk en als ze de trap op wil moet ze gebruik maken van een lift. Maar het ergst is de altijd aanwezige pijn. „Ik wens dit m'n grootste vijand niet toe". Badgastein brengt echter telkens wat zon in haar leven. Drie weken lang ondergaat ze dan onder medische be- Junioren B1 van SV Texel heeft zich tegen de grootste voetbaltalenten van Noordholland prima verweerd. Het selectieteam van trainer Joop Lensen won weliswaar verdiend met 4-0, maar Texel liet zich niet wegspelen. Het publiek kreeg een leuke en pittige partij voorgescho teld, die een reclame voor het jeugd voetbal was. Het aantal van ongeveer 150 toe schouwers is voor Texelse begrippen goed te noemen. Het waren beslist niet alleen SVT-aanhangers en ouders die langs de lijn stonden. Echte voet balliefhebbers, jeugdbegeleiders, trai ners en ook jeugd van andere verenigingen kwamen een kijkje ne men. De meest fanatieken volgden na afloop nog belangstellend de de monstratietraining die Lensen en zijn selectie gaven. De KNVB-trainer had elementen uit de wedstrijd in de oe fenstof verwerkt. Aan het eind van de training gaf hij hierover tekst en uitleg en beantwoordde vragen. Len sen had op eigen initiatief de de monstratietraining gegeven. Normaliter gebeurt zoiets aan de overkant apart, maar het Texelse clubkader is zelden in de gelegenheid dergelijke bijeenkomsten bij te wo nen. Jeugdwedstrijden van zulk niveau spelen zich eveneens altijd aan de vaste wal af. Woensdagavond werd op die regel eens een uitzondering gemaakt. Veel moeite had dat SV Texel niet gekost; de wedstrijd was in zeer kort tijdsbestek geregeld. De aanleiding was de wens van SVT om beloftevolle jeugdspelers de kans te geven om voor de Noordhollandse selectie in aanmerking te komen. In het verleden had SVT daar eigenlijk niet zoveel aandacht aan geschon ken. Jeugdtrainer Martin Land schreef hierover een briefje (met uit nodiging) naar de KNVB. Een dag la ter hing Joop Lensen al aan de telefoon: hij vond het een prima idee om op Texel een wedstrijd te komen spelen. Ruim twee weken later was de wedstrijd een feit. Texel B1 is een sterke lichting, die de Noordhollandse leeftijdsgenoten goed partij bood. De selectie had in beide speelhelften een veldoverwicht, maar had veel moeite om doelrijpe kansen te creëren. In de laatste vijf minuten voor rust leek Texel de opgelopen 1-0 achterstand zelfs ongedaan te maken door met zeer grote inzet het selec tieteam terug te dringen. Het bleef bij een hard schot dat rakelings over de lat zeilde. Na rust had Texel door een aantal wissels problemen met de or ganisatie in het team. Bovendien speelde de selectie in een hoger tem po. In het laatste kwartier liep de score daarom op tot 0-4. Voor zowel de spelers als de omstanders was het niettemin een leuke en leerzame voetbalavond. Het nationale herentrio-leagueteam van bowling De Koogel heeft zich op de eerste speeldag slecht gepresen teerd. Dit team met Piet Kok, Henk Plaatsman en Klaas Veldman behaal de één van de negen wedstrijdpun- ten. Mede oorzaak hiervan was dat de competitie hier nog niet begon nen is, terwijl men in den lande al volop bezig is. Het De Koogel-team miste duidelijk wedstrijdritme. Met name tijdens de eerste games werd er slecht gegooid: Piet Kok 130 en 158, Henk Plaatsman 164 en 110 en Klaas Veldman wist twee redelijke 169 en 166 games te gooien. In de derde en vierde game kwam Piet Kok met 179 en 172 goed terug. Henk Plaatsman met 156 en 127 gooide nog ver beneden zijn kunnen. Van Klaas Veldman was de 192-game te vens de hoogste van de dag. De vijf de en zesde game konden de zwakke score niet meer herstellen. Piet Kok met 143 en 174, Henk Plaatsman met 167 en 136 en Klaas Veldman met 153 en 180 zorgden er wèl voor dat nog één wedstrijdpunt werd be haald. Het trio zal flink in training moeten gaan om de achterstand tij dens de resterende wedstrijden weg te werken. geleiding een therapie, die bepaald wordt aan de hand van haar toestand. Gebruik wordt gemaakt van thermaalbaden veelal in combina tie met onderwaterbehandeling. Be langrijk is ook het verblijf in de „heilstollen", in de bergen uitgehou wen grotten waar een hoge tempera tuur en luchtvochtigheid is en waar de lucht veel meer dan de gebruikelij ke hoeveelheid radongas bevat. De combinatie van de diverse behande lingen brengt bij alle patiënten een aanmerkelijke verbetering teweeg. Soms is het heel spectaculair. Som mige mensen hebben na een kuur in Badgastein maandenlang geen pijn, kunnen zich veel makkelijker bewe gen en hoeven dan ook geen medicij nen te gebruiken. Doet Wijngaarden moet tevreden zijn met wat minder baat, maar de ommekeer die zich bij haar telkens voltrekt is toch opmer kelijk. Haar zuster Corrie vertelt: „Als ze heen gaat is het een wrak en vra gen we ons af of we haar levend zul len terugzien. Maar na afloop is het de levenslust zelf". Een kuur in Badgastein kost ongeveer f3500,-. Alleen als de patient het niet zelf kan betalen worden deze kosten vergoed door de stichting „Geef Max de zak", afgezien van een eigen bij drage f750,- en het zakgeld. Wie er meegaat wordt door de stichting be paald, mede aan de hand van de li chamelijke toestand van de patient. Het aantal Texelaars dat op kosten van de stichting wordt uitgezonden wisselt sterk, maar hangt niet af van de opbrengst van de inzameling op het eiland. Als er meer geld is dan voor de Texelse patiënten nodig is, blijft het overschot gewoon in kas van de stichting die er anderen mee helpt. Maar als Texel zelf te weinig geld opbrengt, is dat ook geen pro bleem. Doet Wijngaarden: „Ik hoop vurig dat ik weer in aanmerking kom. Ik leef er al helemaal naar toe!". In gelovend vertrouwen op God is vredig sla pend uit ons midden weggenomen, onze lie ve moeder, schoonmoeder, grootmoeder en overgrootmoeder Guurtruida Anna Paulina Kikkert sinds 3 maart 1968 weduwe van Sijbrand van der Vis 9 augustus 1910 t 29 september 1989 Haar levendige belangstelling voor alles en medeleven met iedereen en de intensiteit waarmee moeder tot op het laatste ogenblik van haar leven en de schepping genoten heeft, zal in onze dankbare herinnering voortleven. Dunkeld, Australië, 29 september 1989. In diepe droefheid, Australië: G. Hofman-van der Vis J. G. Hofman Sita en Peter Rachel - James Janette en Peter Beniamm - Andrew Oosterend: J. van der Vis T. van der Vis-van der Meer Jeanette en Paul Martine - Joost Sieb Klaas Jan Daniël De Koog: A. C. van der Vis E. van der Vis-Wagner Karim Eierland: C. Stiehl-van der Vis T. M. Stiehl Sijbrand Angelina Antoinette Jonathan De Koog: P. A. van der Vis C. F. van der Vis-Minnema Anton Astrid De afscheidsdienst zal gehouden worden op woensdag 11 oktober 1989 om 14.00 uur in de Hervormde kerk te De Koog, waarna de begrafenis op de Hervormde begraafplaats te Oosterend zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 10 okto ber 1989 in De Schuilhut (achter de Herv. kerk in De Koog) van 19.30 tot 20.30 uur en na de begrafenis in het Gereformeerd Cen trum in Oosterend. Correspondentie-adres: Fam. T. M. Stiehl, Hoofdweg 55, 1795 JB De Cocksdorp. Veilig in Jezus' armen. Na eerst bij haar broer Jaap op Tasmania te zijn geweest, is later bij haar dochter, familie Hofman-van der Vis in Australië 's nachts on verwachts overleden mevr. G. A. P. van der Vis-Kikkert Familie Kikkert Onze oprechte dank voor uw belangstelling na het overlijden van onze moeder en oma ELISABETH JOHANNA STOLK In het bijzonder danken wij het Verpleeghuis Texel voor de goede verzorging. Kinderen, kleinkinderen en huisgenoot Texel, oktober 1989 Voor uw hartelijk en oprecht medeleven tijdens haar ziekte en na het overlijden van onze lieve moeder en oma DIVERA EUPHEMIA BAKKER - WITTE zijn wij u zeer dankbaar. Kinderen en kleinkinderen Den Burg, oktober 1989 Voor uw belangstelling en medeleven aan ons be toond na het overlijden van mijn man, onze vader en opa CORNELIS FRANCISCUS JOANNES HESSE onze oprechte dank. Texel, oktober 1989 Familie Hesse Wij maken van onze trouwplannen werkelijk heid op woensdag 18 oktober 1989 om 15.45 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Sonja van Druten Henny van Egdom De receptie zal gehou den worden tussen 17.00 en 19.00 uur in Cinema Texel, Gra venstraat 33 te Den Burg. Toekomstig adres: Schilderweg 165 1791 LN Den Burg. Postbus 27. Blij en dankbaar zijn wij met de geboorte van on ze zoon Olaf Theodoor Nicolaas Broertje van Sifra en Sarah. Nellie van der Vis- van Leeuwen Pieter Aris van der Vis Texel, 4 oktober 1989 Oost 99 1794 GN Oosterend telefoon 02220-18901 Nellie en Olaf rusten van 13.30 tot 15.30 uur en na 22.00 uur. Bezoek graag de eerste veertien dagen. Wij gaan trouwen. Bart Heerschap en Thera Zondag Op 20 oktober om 15.00 uur in het gemeentehuis Texel. Gelegenheid tot felicite ren van 20.00 tot 21.30 uur in Loodsmansduin, Rommelpot 29, Den Hoorn. Pater Witteplein 2. 1791 DR Den Burg, Texel Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van on ze dochter en mijn zusje Marleen Leendert, Mary en Arco van der Vis-Boersen Texel, 3 oktober 1989 Brink 12, 1796 AJ De Koog Wodan Goes wenst al zijn mede-deelnemers aan het op zondag 8 okt. te houden U.V (20 km)-examen een paar hele voetzolen aan het einde van deze tippel en hun bazen geen zadelpijn. Te huur garage in centrum Den Burg. Bellen tussen 16 00-18.00 uur, tel. 12437 Te k. Puch Maxi i.z.g.s. ƒ675,—. Tel. 13828. Nagelstudio Nora weer ge opend. Tel. 13289. Das beste, oder gar nichts. Kunsthandel Hans van der Klift. 's Gann gun dirich mi cha- oidh wampex leis na bhean- nan mhor. Professionele natuurlijke haarprodukten van Calmare. Uitsluitend te verkrijgen bij Qnipp Kapsalon, Waal- derstraat 25a, Den Burg, tel. 12227 Aanbieding: H.E. stofzuiger van 459,— nu voor ƒ369,— Fa. Rentenaar, Oosterend, tel. 18227. T.k. r.v.s. aanrechtblad, 3 m met 2 spoelbakken, gasfor nuis, afzuigkap, koeler 180 li ter. Tel. 16268. Een boek of ik schiet. Verha len en gedichten voor de jeugd Gebonden en toch maar 9 90. In Het Open Boek

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 3