tesultaat actie: ruim 00 wapens ingeleverd Mgemeen pardon mag best wat vaker" interprogramma drijfsvoorlichting Wie is de dader Horeca noemt besluiten B en W over gokken en alcohol „overhaast" inde golfbaan (niet!) „En Passant" zegeviert in eerste bondswedstrijd Eilandcompetitie volleybal Vogels tellen op Kampeers-nol Strandexcursies NJN Raadsvergadering Henk Stevens derde bij marine triathlon dAG 6 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 de Texelse politie zijn in september op vrijwillige basis meer honderd illegale wapens ingeleverd. De opbrengst varieerde zelfgemaakte werpsterren en eenvoudige vlindermessen tot gloednieuw dubbelloops jachtgeweer ter waarde van zo'n 00,- en een pronkstuk uit 1906, compleet met bajonet. Poli- ommandant J. Moeskops toonde zich tevreden over het :lse aandeel in deze landelijk actie: „Kennelijk bestaat de be fte aan zo'n algemeen pardon. Ik zou er mee instemmen als jtie dit met tussenpozen van vijf jaar herhaalt." bezit, kan te maken krijgen met boe tes die tot duizenden guldens oplopen. „Men heeft nu een maand de kans gehad om op een legale wij ze van verboden wapens af te ko men, zonder enig risico op straf. Vanaf nu ligt dat anders", aldus een politiewoordvoerder. Degenen die zonder vergunning wa pens in huis hadden, werden de af gelopen maand in de gelegenheid gesteld deze vrijwillig in te leveren bij de politie. Desgewenst kon dat ano niem; daarvan werd slechts in één geval gebruik gemaakt door iemand die een kogelbuks inleverde. Onderscheid moet worden gemaakt tussen wapens die vóór de inwer kingtreding van de nieuwe wet al strafbaar waren en wapens die pas wegens deze wet strafbaar zijn ge- tas gehoopt op de vrijwillige aring van méér vuurwapens. De beschikt namelijk over aanwij- ■n dat er nog veel meer gewe id pistolen op Texel in omloop terwijl de bezitters daarvoor vergunning hebben. Het is om aannemelijk dat de politie its actie zal ondernemen op van de per 1 september in jng getreden Wet op Wapens en iie. loegdheid van de .politie om te- clandestien wapenbezit op te is door de nieuwe wet ver- Hermandad kan nu gemakkelij- rapens in beslag nemen of een soek instellen. Ook zijn als ge- tan de nieuwe wet de geldboe- m stuk hoger dan voorheen, betrapt wordt op illegaal wapen- winterprogramma voor de leden Je Vereniging voor bedrijfsvoor- jng ziet er voor het seizoen 90 als volgt uit: itober het onderwerp ,Met min im". Op deze bijeenkomst krij- iel milieu en mestaanwendings- dijkheden de nodige aandacht, teders treden op de heren Ir. Zijlstra en Ing. J. Buijs van het ylentschap voor de Rundveehou- i Alkmaar. Maandagavond 6 mber spreekt dr. Francken over andere melkerskoorts. Actuele van de Veevoeding komen op cvember aan de orde. De heer Ij Boxem, medewerker Proefsta- undveehouderij te Lelystad zal ngaan op de verschillende waar- ian krachtvoeders en het ver ken van meer ruwvoeders aan undvee. Jan Koolhof gaat op 20 mber in op de veevoeding en het men van mineralen. De heer K. van Bon, coördinator geïnte- ie Landbouw, gaat op 27 no- r de mogelijk- en sgelijkheden bespreken van de egreerde Landbouw. Een heel onderwerp wordt op 4 decem- esproken door de heer Wim Eel- directeur Ned. ikoudcentrale op Texel. Op deze «Bijeenkomst komen de verande- m de belastingwetgeving aan 'de. Gevolgen plan Oordt worden dan besproken. De Texelse dierenart sen gaan allerlei ziekten bij de scha pen op 11 december bespreken. De heer Ir. D. Oostendorp gaat op 18 de cember in op de vleesveehouderij. Oostendorp is takcoördinator voor Vleesvee en Schapen bij het consu lentschap in algemene dienst te Le lystad. Akkerbouwactualiteiten komen op maandagavond 8 januari aan de orde en de jaarvergadering van de Vereniging voor bedrijfsvoor lichting wordt gehouden op maandagavond, 15 januari 1990. Alle bijeenkomsten worden gehouden in het appartementen hotel „Bosch en Zee" aan de Pontweg nabij De Koog. worden. De eerste categorie betreft onder meer stiletto's, pistolen, revol vers en wurgstokjes. Door bezitters hiervan is goed gereageerd, aldus de politie. De tweede categorie heeft betrekking op de wapens die voorheen niet wet telijk strafbaar waren, maar die dat nu wél zijn. Het gaat onder meer om verboden handwapens zoals vlinder messen en werpsterren. Voor deze wapens heeft de politie vergoedingen betaald: de bezitters hadden de spul len immers aangeschaft toen ze nog niet verboden waren. De vergoedin gen liepen uiteen van een paar kwartjes voor zelfgemaakte werpster ren tot f 75,- voor een vuurwapen. Opvallend was dat ook nogal wat moeders messen of andere handwa pens van hun minderjarige kindlerenl kwamen inleveren. Ploertendoder In totaal werden 21 verschillende soorten wapens ingeleverd. Die kon den dan nog verder worden onderver deeld, zodat het aantal wapens 105 stuks bedraagt. Een doos met enkele tientallen vlindermesjes bestemd voor de verkoop, die door een winkelier werd ingeleverd, werd als één wapen geteld. Ongeveer vijftien personen kwamen individueel met een vlinder mes aanzetten. Verder werden wurgstokjes (drie stuks), een ploer tendoder, een stiletto, werpsterren, diverse (luchtdruk-)pistolen en revol vers en munitie ingeleverd. Ook kreeg de politie een tiental geweren of buk sen, sterk variërend in kwaliteit en ouderdom. Het geweer met bajonet uit 1906 was niet geheel compleet meer. Dat gold wél voor een „Rem- mington" pistool uit de tweede we reldoorlog, dat nog in bijzonder gave staat verkeerde. Het had de eigenaar best wel moeite gekost om het in te leveren, gezien de persoonlijke herin neringen die aan het wapen kleven. Weliswaar kan volgens de wet in dit De wachtmeesters Ven der Burg tlinkst en Siebenga Inspecteren de ingeleverde wapens, waar van slechts een deel op de tafel ligt uitgestald. soort „nostalgische" gevallen onthef fing worden verleend, maar, zo rede neert de politie: wat gebeurt er met het wapen als opa komt te overlij den? Het inleveren van de wapens kwam wat aarzelend op gang, maar onder vond halverwege de maand een ople ving na een publicatie in deze krant. Alle wapens zullen worden vernietigd door medewerkers van de zogeheten „intendance" (het magazijn) van de Nederlandse politie in Apeldoorn. In een vorige krant meldden wij dat in de nacht van dinsdag op woens dag een geparkeerde auto in de Schoonoordsingel was aangereden. Dat was fout: het was in de nacht van maandag op dinsdag. De auto (een groene Porche van R. Girbes) liep deuken op, alsmede glas- en lak- schade. De dader is nog niet ge vonden. Ook de Texelse horeca heeft zich nu gemengd in de discussie over het gok- en alcoholbeleid van de ge meente. In twee brieven aan de ge meenteraad schrijft Ed Stiekema, voorzitter van de afdeling Texel van Horeca Nederland, dat B en W „overhaast" nieuw beleid willen ma ken. Voordat besluiten worden geno men over het aantal speelautomaten in horecabedrijven en een eventueel alcoholverbod in sporthal Ons Ge noegen, moet het college zich laten adviseren door de werkgroep versla vingen, aldus Stiekema. In de brief over het gokbeleid wordt het voorpagina-artikel in de Texelse Courant van 8 september als uit gangspunt genomen. „Bezorgd als wij zijn dat dergelijke berichten over haast worden vertaald in nieuw be leid, menen wij dat het zinvol is u in kennis te stellen van onze ervarin gen", aldus schrijft de horecavoorzit- ter. Stiekema wijst erop dat gokkasten volgens landelijke normen worden geijkt en geregistreerd en al lemaal een limiet hebben wat uitbe talen betreft. Uit gesprekken met leden van de Texelse horeca-afdeling is gebleken dat degenen die op fruitautomaten spelen, beschikken over een baan (en dus over geld). „Zeker de school gaande jeugd met zakgeld mag niet tot deze groép worden gerekend." Stiekema trekt een vergelijking met andere gemeenten. Volgens zijn ge gevens mogen er in Rotterdam, Am sterdam en Den Haag drie uitbetalende automaten per horeca bedrijf staan. De gemeente Wierden zou het meest terughoudende beleid voeren. Daar is in de café's één uit betalende automaat toegestaan (naast één flipperkast of video automaat). Meer dan tachtig procent van de Nederlandse gemeenten (waaronder Texel) staat twee fruitau tomaten per horecabedrijf toe. Ten aanzien van het onderwerp „sport en alcohol" schrijft Stiekema dat Horeca Nederland met verbazing heeft kennisgenomen van de maatre gel om de sporthal alcoholvrij te ma ken. De gemeentelijke nota over dit onderwerp noemt Stiekema ,,een werkstuk, voortgekomen uit een on gefundeerde brief van de rector van de RSG". In algemene zin stelt Stiekema over het alcoholgebruik door de jeugd tot en met 16 jaar: „Zowel de politie als wij geven toe dat 100 procent con trole op die leeftijd moeilijk is, maar ook daarin zijn -zeker 's avonds- de ouders mede verantwoordelijk. Het is de wethouder echter bekend dat het landelijke alcoholgebruik onder de jeugd terugloopt. Voor een Texelse disco met een gemiddelde leeftijd van 19 jaar is in de laatste vijf jaar het alcoholgebruik met zelfs 25 pro cent teruggelopen, bij een vergelijk bare omzet." Voorgesteld wordt het punt van de agenda te halen en er nog eens uit gebreid over na te denken met de werkgroep verslavingen en belang hebbenden. Beide brieven zullen als ingezonden stuk worden behandeld in de aanstaande raadsvergadering, die dinsdag wordt gehouden. extra inkomen voor logiesverstrekkers en middenstanders. Voor een bepaal de categorie zou Texel nog aantrekke lijker worden, denk aan speciale arrangementen gecombineerd met golfen en conferenties, fietsen, wan delen, bezoek Ecomare en musea enz. enz.. Kortom velen zullen kun nen profiteren. Voor de Krim zou het een aanvulling betekenen op de facili teiten die er reeds zijn, het geheel wordt nog interessanter, zeker ook voor niet-golfers. Is golfen een dure sport, alleen voor een selecte kleine groep, zoals Mevr. Boon schrijft? On dergetekende is al langere tijd lid van de Helderse Golfclub die een eigen baan heeft zuidelijk van Julianadorp. Lidmaatschap 7375,— per jaar inclu sief abonnement Golfblad, voorge schreven kleding en schoeisel bestaat niet bij de golfsport. Benodigd zijn in eerste instantie twee of drie golf clubs (stokken) die vaak ook nog te huur zijn of tweedehands te koop. Later, indien het golf- vaardigheidsbewijs behaald is, kun nen meerdere clubs met opbergtas aangeschaft worden. Is dit ook bij voorbeeld met de tennissport niet zo? Natuurlijk bestaat ook bij de golfsport de mogelijkheid om privé-les te ne men en moet geld betaald worden voor het gebruik van de baan per keer dat varieert van 7 8,— tot 740,— voor hele dure banen met een lengte van 5 tot 6 kilometer. Wat de nega tieve gevolgen voor natuur en land schap betreft, zoals Mevr. Boon stelt, ook daar ben ik het niet mee eens. Troosteloze vlaktes zijn na aanleg van een golfbaan veranderd in een aan trekkelijk landschap met aangelegde heuvels, waterpartijen, nieuwe aan plant en omzomende begroeiing met een prachtige flora. Als voorbeeld neem ik de golfbaan Spaarnwoude bij Velsen. Oorspronkelijk was het ge bied akkerland, thans is het gedeelte lijk geaccidenteerd terrein omzoomd door struiken en boomaanplant, door sneden door wandel- en fietspaden. Ook de nieuwe baan bij Vijfhuizen bij Heemstede is een plaatje geworden, voordien was het een stuk drassig weiland. Zelfs is een oud stuk vestingwerk „ingebouwd". Om overi gens ieder misverstand te voorko men: op verreweg het grootste gedeelte van een golfbaan komt nooit een golfer, zij lopen via een af slagplaats van hole naar hole (gesto ken gaatje in de grond) met een onderlinge afstand variërend van 150 tot 100 meter in alle rust en stilte. Reden waarom ook de fauna niet in het gedrang komt, overal zag ik ha zen, konijnen, reewild, fazanten, roof vogels en alle soorten weide- en andere vogels op de banen. Er moet namelijk veel „rough" (dekking zoals bos, hei, helm, struikgewas en derge lijke) zijn want dat hoort bij het spel. Na deze uiteenzetting hoop ik Mevr. Boon dat uw bezwaren tegen de aanleg van een baan aanmerkelijk minder zullen zijn. Het is een fijne, gezellige rustgevende sport die ge makkelijk sociale contacten brengt! W. C. Munnikhuizen De Koog In De Lindeboom speelde het bondsteam van schaakclub En Pas sant zijn eerste wedstrijd van het seizoen tegen het eerste achttal van Wieringermeer. De Texelaars, die door de afwezigheid van eerste- bordspeler Jaap Dros met een ver zwakte afvaardiging aan zware klus begonnen, weerden zich tijdens de match uitstekend. De voorlopige uitslag werd 3-3, maar dankzij de twee resterende afgebro ken partijen zal En Passant de zege binnenhalen. De partij van Aad Bak ker is in ieder geval goed voor remise en de stelling van Martien Witte bleek na een korte analyse gefor ceerd gewonnen. De definitieve uit slag zal derhalve komen op 4Vi-3'/2 voor En Passant dat daarmee het eerste lastige obstakel in de bondsmatches heeft genomen. Piet Cornelissen en Paul Eelman produ ceerden beiden een goede winstpar tij, terwijl Ferry van Tatenhove en Dinsdag 10 oktober: Veld A Mannen: 18.30 u. Bremak. 2-Eelman Autoc. 19.12 u. RWS-Autoc. Haarstudio 19.54 u. Haarstudio-Teso RWS 20.43 u. Amrobank-Paal 28 Paal 9 21.30 u. Paal 9-Slock Paal 28 22.18 u. Musics.-Bremak. 1 Slock Vrouwen en gemengd: 18.30 u. Taveerne-ASC Rival 19.12 u. Rival-Leydekkers ASC 19.54 u. Wiersma-SC Texel Krim(v) 20.43 u. Cocky's-Krim (v) Wiers. 21.30 u. Bestuur-Rabobank St.Jan 22.18 u. Balcken-St.Jan Rabobank 19.12 u. 7-Prov.-Durper Haarstudio 19.54 u. W&W-Sportshop Durper 20.43 u. Vissersb.-Westerl, Sportsh. 21.30 u. Klif 23-Mantje Westerlaken 22.18 u. Verfbus-Meermarkt Klif Uitslagen dinsdag 3 oktober: Bremakker 2-RWS 0-3; Versluis-Graaf Spuite- rij 3-0; Kobeko-DMG 2-1; Paal 9-Haarstudio 2-1; Teso-Grooten Slock 0-3, Amrobank-de Krim 2-1; 7 Provinciën-Witte en Witte 0-3, Haarstudio-Durper Drup 0-3; Vissersbouw- Question 1-2; Klif 23-Zegel Modes 2-1; Paal 28-BCT-Sportshop 3-0; Cocky's Kapsalon- Musicshop 0-3, Wiersma Antiek-Taveerne 3-0; Leydekkers-Service Center Texel 2-1, de Rival-DA 2-1; Opel Rentenaar-Cockys Kapsa lon 3-0; Meermarkt-ASC 3-0; de Verfbus- Ass. Bremer 3-0. Vrouwen: 18.30 u. Haarst.-Question 7-Prov. Rinus Vittali remiseerden. Auke Terpstra en Taeke van Lingen werden door de Wieringers verschalkt. In de interne competitie werd Rinus Vittali maandagavond in De Lindeboom door Wim Hoekman stevig aan de tand gevoeld. Hoekman verkreeg een zeer kansrijke stelling nadat Vittali in de opening een wat al te passieve strategie voerde Even leek het erop dat Vittali een overrompeling met zou kunnen voorkomen, maar in opperste nood vond hij een sluitende verdedi ging die hem een misschien wat min dere, maar een toch speelbare stand opleverde. De in tijdnood geraakte Hoekman was achteraf nog blij dat hij in het verre middenspel een weg vond om remise te forceren. Rogier Daan speelde een voortreffelijke par- tie tegen Harm Broekema, die zich wel erg terughoudend opstelde. Na dat Broekema hardnekkig had gewei gerd met de Witte stukken enig initiatief te ontplooien, belandde zijn paard op de koningsvleugel in een treurige positie; de onfortuinlijke springer kon geen enkele zet meer doen en toen Daan met een opmars van zijn koningsvleugelpionnen de stelling openbrak werd het beest zon der pardon veroverd. Met een listige val trachtte Thijs Witte een snelle winst te bewerkstelligen op Evert de Visser. Deze liet zich niet beetnemen en vond een verrassende parade te gen de door Witte gecreëerde drei gingen. Vervolgens greep De Visser het initiatief dat zó krachtig was dat het even leek dat Witte onderuit zou gaan. Zover kwam het niet; toen de spelers rond middernacht afbraken, had Witte het ergste achter de rug en lijkt een puntendeling de meest waarschijnlijke uitslag. Uitslagen: J Dros-P. Bakelaar 1-0; H. Broekema-R. Daan 0-1; K. Bruining-N. v. Heerfngen 1-0; F. v. Tatenhove-M. Birkenhëger %-Vi; J Wltte-D Hoekman 0-1, R. Riegmen-P Cornelisse 1-0, H. Tulnema-R. Terpstra Vi-V4Th. Wltte-E de Visser afgebroken; M. Wltte-A. Terpstra %-%; T. v. Lingen-K. Kistenmaker 0-1, W. Hoekman- M Vittali %-%. Vogelliefhebbers kunnen zondagoch tend a.s. meedoen met trekvogels tellen. Van een half uur voor zonsop gang tot ongeveer 10.00 uur zijn ze welkom op de Kampeers-nol (het ho ge duin aan de bosrand achter de trimbaan van het Turfveld). Het is een activiteit van de Vogel werkgroep Texel in het kader van de Landelijke Vogeltrekdag. Die dag zul len honderden vogelliefhebbers in het land de vogeltrek waarnemen en de troepen overkomende vogels tellen. „Vogelbescherming" zal deze tellin gen coördineren en de NOS besteedt in een drietal rechtstreekse radiouit zendingen aandacht aan deze operatie. Door het bemannen van een telpost op de Kampeers-nol wil de vogel werkgroep deze landelijke aktiviteit ondersteunen. In het verleden is ge bleken dat het genoemde duin een prima waarnemingspost is. Deskundi ge leden zullen notities bijhouden en uitleg geven aan nieuwkomers. Men is tijdens het tellen vrij om te komen en te gaan. Wie meer wil weten over deze activiteit en over de Vogelwerk groep in het algemeen kan bellen met secretaris Dick Schermer, tele foon 14239. De Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie (NJN) houdt zaterdag een landelijke excursiedag. Hoewel op ons eiland geen NJN-afdeling actief is, zal ook Texel hierbij worden betrokken. Het hoofdbestuur van de NJN zorgt dat er zaterdag mensen aanwezig zijn om de rondleidingen te begeleiden. Er worden twee excursies gehouden, die beide starten bij Ecomare. De eerste tocht begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 12.30 uur, de tweede excursie is van 13.30 tot 16.00 uur Beide tochten zijn gelijk en voeren over het strand. De NJN-mensen zul len uitleg geven over het leven langs de waterlijn en proberen tevens de invloeden van de (zee)vervuiling te la ten zien. Bijzonder is het gebruik van een kor. Dit sleepnet zal een stukje door het water worden getrokken, waarna het gezelschap samen de vangst bestudeert. Niet voor niets heeft de NJN deze excursiedag dan ook de titel „landelijke kust en kor- dag" meegegeven. De Texelse gemeenteraad houdt dins dag 10 oktober haar maandelijkse vergadering, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling verslag raadsvergade ring de dato 12 september 1989. 4. a. Ingekomen stukken, b. Medede lingen. c. Beantwoording raads vragen. 5. Vervallen. 6. Ingebruikneming gebouw en par tiële aanpassing Vrije School Texel. 7. Aanpassen stratenmakersauto. 8. Herinrichting Schumakersweg. 9. Vervangen kantonniersauto. 10. Aanschaf stoomcleaner. 11. Vervallen. 12. Bouwrijp maken van gronden. 13. Overzicht onvoorziene uitgaven. 14. Bijdrage aankomst Sint Nicolaas. 15. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het bouwplan van: a. de Heer Gort, Grensweg 232 te Den Burg voor de bouw van 19 zo merhuizen te Den Burg; b. de Ambulancedienst Texel, Wilhel- minalaan 4 te Den Burg voor de ver bouw van het bedrijfspand aan de Wilhelminalaan; c. Bouwbedrijf Daalder en Zn, Lange- veldstraat 10 te De Cocksdorp voor de uitbreiding van het bedrijfspand aan de Langeveldstraat. 16. Rondvraag. 17. Sluiting. Vorige week heeft Henk Stevens uit De Cocksdorp een eervolle derde plaats gehaald bij het marine kam pioenschap een/achtste triathlon. Het was de eerste keer dat het kam pioenschap werd gehouden. Het evenement stond open voor burgers en militairen die bij de marine werk zaam zijn. Stevens die mee deed als burger in de categorie veteranen, behaalde de derde plaats in de tijd van 1 uur, 7 minuten en 43 seconden. 500 meter zwemmen in 7 minuten en 48 secon den, fietstijd was 23 kilometer in 32 minuten en 5,2 kilometer lopen in 19 minuten en 43 seconden. Er deden 83 atleten mee uit het hele land. Ba rend Bakker uit Den Burg werd 43e in zijn catogorie (1.20,03). Zondag doet Henk Stevens samen met Nel Bruining en Jan Zijm mee aan de D.O.K. Duathlon in Den Helder, af standen: 15 kilometer lopen en 45 ki lometer fietsen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5