(jrocn 2rwartrjexels in het hart ïratis zonneboilers voor Donatus" en SAAIE" KERMIS BLIJFT IN DE KOOG Scheutige CDA-fractie verrast wethouder WEE PEN-EXPERIMENTEN OP TEXEL Subsidie i.p.v. lening voor EcoMare erfstdrukte lerviel Teso 'ankrijders ff Extra dia-avond ULO-reunie Hissen dijk en duinenrij Stoelendans Oktober Stofzuigermaand Bakkers Ijzerhandel b.v. tel. 12346 NR. 10.424 DINSDAG 17 OKTOBER 1989 .advertenties, abonnementen, etc. «veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, [jon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 jctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741 jn werktijd deze week tot en met dinsdag a.s [Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 40,40 per half jaar; Los f\,— it Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland heeft vorige iek op zonenergie werkende boilers geïnstalleerd op het biolo- ich dynamisch landbouwbedrijf Sint Donatus bij Den Hoorn en oMare bij De Koog. Dat gebeurde gratis. Het PEN wil gedu ide een jaar met beide installaties gegevens verzamelen met toog op het plan om zonneboilers te gaan verhuren en zo het bruik van duurzame energie te bevorderen. et het leveringsgebied van Noord- and worden totaal twintig experi- ntele zonneboilers geplaatst, van B verschillende merken: Luigjes en iterop. Daarbij wordt gebruik ge- ikt van een subsidieregeling waar- het rijk 40% van de steringskosten bijdraagt. Het PEN nauwkeurig bijhouden hoe de boi- in de praktijk functioneren en raard in het bijzonder letten op rendement, zodat precies komt te staan hoeveel electriciteits- paring ermee is te bereiken. Deze evens worden te zijner tijd ge kt als het PEN zonneboilers gaat «en. herfstvakantie heeft op Texel op- lelijk grote toeristendrukte ver lakt. die nog het best wordt atreerd door het feit dat zich agavond op het eiland 4566 imde" auto's bevonden tegen op het vergelijkbare tijdstip vo- ar. rgens is vergelijking van de druk te met die van vorig jaar niet ïrlijke wijze mogelijk. Vorig jaar tonen de Duitse en Nederlandse ilvakanties namelijk tegelijk en «as het afgelopen weekend niet geval. Het heeft dus geen zin de «eiscijfers naast elkaar te zetten. bi later stadium is een beoorde- van de totale herfstperiode wel pljk. m had het in elk geval druk. Vrij- imoest verkeer uit de richting i Helder tussen 14.00 en 20.30 meer dan een half uur wachten. waren er aanvankelijk (tus- 10.00 en 13.00 uur) wachttijden omstreeks een uur, maar daarna d het snel veel drukker en moest onm 2,5 uur worden gewacht, duurde tot 16.30 uur. Toen site de aanvoerstroom en om half m waren alle auto's „opgeruimd". Onverwacht had er onvoldoende rekening gehouden dat ook het verkeer dog vasteland een grote omvang Er voer 's morgens maar één en die kon het aanbod lang niet terken, zodat al gauw wachttij- van twee uur ontstonden. Nadat 13.30 de tweede boot was inge- nam het aantal wachtenden snel Zaterdag voer de de tweede boot 19.30 uur en bleven de wacht- ko beperkt tot één anderhalf 'ossen 10.00 en 12.00 uur. 't bluesweekend heeft de politie automobilisten bekeurd we- 5 tijden onder invloed. Een l-dge man werd op de Pontweg Ne gehouden. Hij blies 260 33-jarige automobilist uit Naald- baalde een score van 285 ug./l, Ernaar 220 ug./l. maximaal is kstaan. '3-iarige man uit De Koog wei- alle medewerkingen. Omdat hij «ilde blazen valt hem automa te zwaarste straf ten deel. meisje kreeg een bekeuring om- "I zonder rijbewijs achter het 'had plaatsgenomen. Haar N, die wel een rijbewijs bezit, teveel aan Bacchus te hebben „Het was verstandig dat ze ™et liet rijden, maar het was heter geweest als ze een taxi lenomen", aldus een politie- 'ovoerder. Het lijkt vreemd dat een bedrijf dat als taak heeft electriciteit op te wek ken en te verkopen, zich nu inspant om de electriciteitsbehoefte van de afnemers te verminderen. Het PEN heeft echter de overheidsopdracht om een actieve rol te spelen bij het besparen van energie. In het kader daarvan heeft het bedrijf langs het Noordhollands kanaal ook enkele windmolenparken gesticht. Het benutten van de zon bij het ver warmen van tapwater kan een aan zienlijke bijdrage leveren aan energiebesparing als veel mensen het toepassen. Vooral het toevoegen van een zonnecollector aan een electri- sche boiler is aantrekkelijk: gemiddeld over een jaar kan dan het electrici- teitsgebruik worden gehalveerd. Zeer velen zouden dan ook al lang zo'n zonneboiler hebben gekocht als de aanschafkosten veel lager zouden zijn. Vandaar de subsidieregeling, die overigens ook geldt voor particulieren die zo'n apparaat laten installeren. Meedoen Dirk Lap van het plaatselijk PEN- bedrijf had Donatus en EcoMare voor het experiment voorgedragen. Hij had ook particuliere huishoudens of be drijven kunnen nemen, maar hij vond dat het natuurvriendelijke landbouw bedrijf en het zich met milieuproble matiek bezig houdende centrum voor Noord- en Waddenzee het meest aangewezen. Aanvankelijk zou ook het Maartenhuis bij De Koog bij het experiment worden betrokken, maar daar stuitte het op technische be zwaren. Automatisch De nu geïnstalleerde zonneboilers worden automatisch geschakeld. Ze komen alleen in werking als de op het dak aangebrachte collector vol doende warmte opvangt. Het ver- Het staat vrijwel vast dat de jaarlijkse kermis gehouden zal blij ven worden op de huidige plaats bij de Nikadel in De Koog. B en W zijn tevreden over de manier waarop de kermis het afgelopen seizoen (het tweede experimenteerjaar) heeft gedraaid. Daarbij golden nogal wat maatregelen en voorwaarden om de overlast voor de omgeving binnen de perken te houden. Verzet tegen de kermis is er echter nog steeds. De Dorpscommissie en De Koog Promotion betreuren het evenement en het lawaai is vooral een gruwel voor de naburige cam pings De Luwe Boshoek, Kogerveld en Dekkerskoog. Namens deze kam- peerbedrijven probeerde N.J. Ruis donderdag de leden van de raad scommissie voor welzijnsbeleid er van te overtuigen dat dit vijfdaagse volksvermaak van deze plek moet verdwijnen. Het mag waar zijn dat het geluidsniveau gemiddeld niet ho ger was dan 55 dba, maar voor mensen die op vakantie zijn en ver toeven in een dunwandige caravan of in de open lucht is het niettemin heel storend. Ruis vertelde dat de campings in de kermisweek welis waar vol zaten, maar uitsluitend met „nieuwe" mensen die hier nooit eer der tijdens de kermis waren geweest en die dus niet wisten wat hen te wachten stond. Gasten die de ker mis vorig jaar hebben meegemaakt willen in deze periode niet terugko men. zo liet hij weten. Hij vreesde dat daardoor op den duur steeds meer mensen zullen wegblijven. De meeste commissieleden lieten warmde water staat zijn temperatuur via een wisselaar af aan de water voorraad in de boiler, die zonodig electrisch wordt bijverwarmd zodat altijd een voorraad van de gewenste temperatuur beschikbaar is. In de zo mer kan het water vaak voor het overgrote deel door de zon worden opgewarmd: in de winter is dat na tuurlijk veel minder het geval maar ook dan is er op zonnige dagen nog aanmerkelijk profijt. De temperatuur van de buitenlucht is namelijk niet zo belangrijk; het gaat vooral om de straling. Als de pomp uitschakelt, verdwijnt het water automatisch uit het collector-circuit wat inhoudt dat het niet kan bevriezen. Over een jaar zullen de resultaten precies bekend zijn en dan zal ook blijken of de boi lers het op Texel met zijn wat hogere aantal zonuren, beter doen dan elders. Dat een zonneboiler die met subsidie wordt aangeschaft profijtelijk is, staat bij voorbaat vast. Het PEN- experiment is bedoeld om de mate van profijt vast te stellen in uiteenlo pende situaties, zodat er straks goed kan worden voorgelicht en er geen valse verwachtingen worden gewekt. De dia-avond over Texel die gister avond in de Hervormde kerk van De Koog werd gegeven, trok zoveel be langstelling dat lang niet iedereen in het gebouw kon worden toegelaten. Besloten is een extra dia-avond te houden: dinsdag (heden) om 20.00 uur, te verzorgen door de heer C. Kager. Zo'n 180 personen (oud-leerlingen en partners) hebben zich opgegeven voor de reünie van de ULO-school op 21 oktober. Twee van hen komen speciaal uit het buitenland. De deelnemers aan de reünie worden verzocht 's ochtends foto's uit hun schooltijd mee te nemen naar d'oude ULO. Deze zullen 's middags kunnen worden bezichtigd in hotel De Linde boom. Daar wordt waarschijnlijk ook een videoband van oud-Texel vertoond. Technici van Luigjes uit Barneveld bezig met het aanbrengen van de collector op een van de gebouwen van Sint Donatus. In verband met de hoe veelheid tapwater (voor reinigingswerkzaamheden in de melkontvangstdie hier nodig is. heeft de collector een oppervlakte van 5,2 m2. Voor de meeste huishoudens kan worden volstaan met ca 3 m2. Daarmee kan zo'n 80 liter heet water per dag worden verwarmd. „Spreekt u namens uzelf of namens de fractie?" vroeg wethou der Piet Zegers donderdagavond verbaasd aan zijn partijgenote Riet Huitema-Vos in de vergadering van de raadscommissie voor Welzijnsbeleid. „Namens de fractie", antwoordde Huitema. Piet was nu stómverbaasd: „U lijkt wel Sinterklaas. Hebt u uit gezocht waar dat geld vandaan moet komen?". Riet: „Ja, dat is uitgezocht". Piet: „Nou, waar komt het dan vandaan?". Riet: „Daar laat ik me niet over uit!" zich hier echter niet door overtuigen en achtten voortzetting van de ker mis op deze plek gewenst. Erna Eelman-van der Kooi van de VVD maakte echter voorbehoud. Ze herin nerde eraan dat straks in deze omge ving veel meer recreatiebouw komt (de bungalows in het artikel 11-gebied) en daarvoor mag de ker mis geen bron van hinder zijn. Zolang dat niet zeker is moet de kermis hier niet definitief worden gevestigd. Het lawaai van de kermis was haar overi gens erg meegevallen. Dat bevestig de Zegers, die het zelfs betreurde dat de kermis door alle beperkende bepa lingen zijn feestelijke karakter begint te verliezen. Hij sprak van een „saaie" kermis". Riet Huitema sprak van een „uitge klede" kermis en verbaasde er zich over dat de rij wagens die als ge luidswal tussen de kermis en de campings moest dienen, blijkbaar on voldoende heeft geholpen. Net als de meeste andere commissieleden hul digde ze het standpunt dat De Koog de enige plaats op Texel is waar de kermis aanvaardbaar is, al zou de ge luidssituatie misschien niog iets kun- Onderwerp van deze opwindende discussie was het voorstel van b en w om „EcoMare" ruim een ton te geven voor de vervanging van de waterzuiveringsinstallatie voor de zeehondenbassins. Daar had nie mand bezwaar tegen. Al eerder had den rijk en provincie resp. f400.000,- en f 250.000,- toege zegd. Er is dan echter nog een „gat" van 78000,- want de zuiverin ginstallatie kost bijna een miljoen gulden. Dat resterende bedrag had EcoMare ook graag in de vorm van een subsidie van de gemeente ge kregen, maar tijdens de onderhande lingen met b en w had de directeur nen verbeteren door een geringe verschuiving in noordelijke richting. Peter Bakker van de PSP is altijd te genstander geweest van een kermis in De Koog en gaf daarvan ook don derdagavond blijk. Volgens hem heeft het evenement zijn karakter totaal verloren en is daarom het handhaven niet waard, zeker niet nu er door va kantiegangers last van ondervonden wordt. Wethouder Zegers noemde de kermis wél een succes en herinnerde eraan dat de exploitanten tevreden zijn blij kens de grote belangstelling die zij aan de dag leggen en de hogere pachtbedragen die zij willen betalen. Gerard van der Kooi had geen moeite met voortzetting op deze plaats. De bevolking is tevreden, de politie ook en het probleem dat het geluid hoor baar is in de caravans in de buurt is toch niet op te lossen, zo was zijn redenering. Het meest positief over de kermis toonde zich Tine Krijnen van Texels Belang. Van haar mocht het evene ment 's avonds zelfs een uur langer draaien, maar ze liet weten dat haar partijgenoot Jan van Asselt wél grote zorgen heeft. De op de publieke tribune zittende Frits Agter kreeg van Zegers gelegen heid om te laten weten dat de dorp scommissie van De Koog nog steeds tegen de kermis is; hetzelfde geldt voor De Koog Promotion. De com missieleden namen er zwijgend ken nis van. Het was duidelijk dat de kaarten zijn geschud en dat de lust om de aanvaardbaarheid van het eve nement nog langer ter discussie te stellen niet meer aanwezig is. van deze wens afgezien en zich be reid getoond dit geld te lenen. Soepel De CDA-fractie blijkt nu dus bereid te zijn ook die f78000,- zonder meer te verstrekken. Riet Huitema vond dat dit geld aan de algemene reserve onttrokken zou moeten worden en motiveerde dat door erop te wijzen dat de gemeente ooit de financiële zorg voor de levende have (de zee honden dus) op zich heeft genomen. Ze vond een lening voor EcoMare bo vendien een zware belasting, in aan merking nemende dat men daar al moeite genoeg heeft om met allerlei acties geld voor de zeehonden bin nen te krijgen. De CDA-fractieleden hadden hun goedgeefse houding be paald in onderlinge teolefonisch over leg, dus niet in een fractievergadering door Klaas Bonne Wie aan sport en spel verknocht is Grijpt nu even snel zijn kans Want op onze grootste veerboot Houden ze nu stoelendans En wie de plas gaat oversteken Wordt nu vriendelijk gevraagd Of hij niet wat al te krap zit Of de zetel hem behaagt Want ze willen straks geen klachten Bij de komst van 't Schulpengat Van de een of andere zeurpiet Die niet comfortabel zat Maar de meeste vreemdelingen Voelen zich al niet gezond Als zij aan 't loket verschijnen Om een kaartje voor de pont Maar iedereen die nog wat na kreunt Wordt betrokken bij het feest Want het is een waar gegeven Sport en spel verruimt de geest Maar ik heb gehoord dat TESO Nog kampt met een acuut gebrek Zij vragen nog wat ouwe stoelen Voor de oudjes op het dek. die kennelijk doorgaans ook door de wethouder wordt bijgewoond. De fractie stond in zijn welwillende houding jegens EcoMare niet alleen want ook Peter Bakker van de PSP liet donderdag een dergelijk geluid horen. Een meerderheid voor dit idee in de gemeenteraad lijkt echter onwaar schijnlijk, want de overige commissie leden wilden volstaan met de subsidie van een ton. De directie is er immers zelf mee accoord gegaan dat het resterende gat in de financie ring van de zuiveringsinstallatie wordt gedicht met een lening. Hij acht zich dus in staat de daaraan verbonden verplichtingen te dragen, zo werd ge redeneerd. Raamsubsidie Naar aanleiding van vragen van Ge rard van der Kooi (PvdA) liet Zegers weten dat de kans dat de raad op nieuw over de brug moet komen voor een dergelijke uitgaaf van de Stichting Texels Museum niet zo groot is. Sinds twee jaar draait de stichting met een raamsubsidie waar vervanging en onderhoud uit betaald moet worden. Dat gaat niet op voor de waterzuivering want daarvoor heeft de stichting als gevolg van het oude subsidiesysteem nooit geld kun nen reserveren. Anders ligt het ten aanzien van nieuwe investeringen. Als er iets nieuws aangekocht of ge bouwd moet worden, heeft de stich ting recht op de gebruikelijke investeringssubsidie. Zo werd onlangs het nieuwe kassagebouw van het Maritiem Museum met f55000,- ge meentegeld gesteund. Profiteer van oktoberpremie bij aan koop van een stofzuiger. Keus uit AEG, Bosch, Electrolux, Hol land Electro, Miele, Moulinex, Nilfisk, Philips.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1