Cjrocn (2warLr cJexels in het inister: Petroland ag boren op Texel Poolse groep „Texel brengt eerste lp uit Werkloosheid laag door veel werk in de lelies 'I laffe ondernemers Spiegels eraf Messneden Oktober Stofzuigermaand Bakkers ijzerhandel b.v. tel. 12346 Zilveren medaille voor Arnulfa UDI brengt thriller JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 10.425 VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 L advertenties. abonnementen, etc. «veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg n 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Jetie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 120-12 741 ,nwerktr|d deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman. Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /40.40 per half jaar; Los f\,— lister R. de Korte van Economi- t Zaken heeft de maatschappij H Petroland B.V." uit Den Haag junning gegeven om op Texel ir olie of aardgas te zoeken door |tuitvoeren van proefboringen. De junning heeft betrekking op een jed van 16.968 hectare, dat - op tele hoekjes na - vrijwel geheel iel beslaat. jens een woordvoerder van Petro- dkomt echter maar een klein deel U het gebied in aanmerking voor li boring omdat het grootste deel het terrein bij voorbaat is gevrij- lard, bijv. omdat het natuur- of wa- tfingebied is. Waar wèl geboord Iworden, is nog niet bekend om- jlhet mede afhankelijk is van nader misch onderzoek. Dat onderzoek gepland voor 1990 en een boring s geruime tijd daarna te ver- ehten. Voorlopig is er dus niets de hand. Gemeente JPetroland B.V., mede handelend jens de nauw met haar samen- kende Rotterdamse bv's Total wrang is het voor drie hardwer- ie bestuursleden en een groot tal trouwe vrijwilligers, te moeten :en dat alle energie in een verio- \iaak wordt gestoken? De twintig 'ezigen op de bijzondere leden- idering van de ondernemersvere- Den Burg hebben allemaal ivoor stuk hun steentje (zeg a „muurtje") bijgedragen aan het lagen van de folklorewoensda- de voorjaars- en herfstactivitei- en de sinterklaasintocht. Het is tart aan de andere vijfenvijftig om eens de handen uit de wen te steken! Zij profiteren toch vin de stroom kooplustige men- die naar de Texelse residentie iét getrokken? Om nog maar niet spieken van de vijftig ondernemers lid zijn van de stichting. il bedenk wel: ook al zit men niet |(e toeristenbranche, de Texelaars li geld aan verdienen, geven in een groot deel op het eiland mm verschijnt een groot deel de winkeliers van Den Burg niet vergadering en is men niet als er wat moet gebeuren? Te of te laf? Is men bang een rood te zullen krijgen als wordt '0ken over de ondernemers die it van betalen zijn? Want een feit éat de mensen die zich sterk ma- voor het behoud van de traditie, blend langs de deuren moeten, schien dat men eens een duet bet TVO kan aangaan, waar fts dezelfde klaagzang wordt lebeven. vaag rijst of de kwaliteit van de 'hie inspirerend genoeg is om ft betaling van de contributie uit Wen. iedere middenstander weet itlijk hoe het beter moet, maar ^in het bestuur zitting nemen om daadwerkelijk wat aan te doen is bij. En dan is er nog de cate- T die het allemaal best vindt, zo- man zich er zelf niet voor hoeft b spannen.... 'ie/mg tijd? Qat ;egf de vinger op tip plek. Maar moet er dan über- vvel een folklore worden ge- Jsn? Kennelijk heeft iedereen het 'mik genoeg en hoeven er dus antra, mensenlokkende activitei- worden ontplooid, bespaart veel mensen verspilde 'gie. 's alles of niets: de traditie moet 'ifen gedragen door alle onderne- van Den Burg, want het heeft t'in weerslag op allemaal. En wt toeristen steeds kritischer Wen is het belangrijk dat wét Wt geboden ook góed is, anders man het beter laten. Als de ser- voor vakantiegangers en eigen Wing maar door enkelen als on derlijk wordt gezien en de kar 'os opnieuw door hetzelfde hand- mensen moet worden getrok- J ban is de folklore ten dode Seschreven Marine Exploitatiemaatschappij, Eura- frep Nederland, Corexland en Cofra- land, heeft de gemeente nog geen vergunning gevraagd voor de borin gen. Volgens het bestemmingsplan voor het buitengebied is een proefbo ring pas toelaatbaar als b en w daar voor vrijstelling hebben verleend. Over het voor 1990 geplande seismisch onderzoek zegt het bestemmingsplan niets. De door het ministerie verstrekte boorvergunning is vier jaar geldig. Als binnen die termijn tenminste één bo ring geheel of grotendeels is verricht, kan de vergunning met nog een jaar worden verlengd. Waarborgen Aan de door de minister verleende boorvergunning is een reeks voor waarden en voorschriften verbonden die anderhalve pagina beslaan van de Staatscourant waarin de vergunning bekend is gemaakt. De regels moeten landschapsbederf, bodemverontreini ging en het achterlaten van rommel of andere sporen voorkomen. Petro land is verplicht minstens zes maan den voor het begin van een boring Gedeputeerde Staten precies op de hoogte te stellen van de voorgeno men boorlocatie, de werkwijze aldaar en moet daarover „planologisch over leg" voeren. Tegenstanders van de boorvergunning hebben tot 4 november gelegenheid om in beroep te gaan bij de Raad van State. Als de boringen op Texel doorgaan is het de tweede keer dat Texel zoiets beleeft. Zo'n 25 jaar geleden voerde de toen juist opgerichte onderneming Petroland proefboringen uit bij De Witte Engel en aan de Hollandsche weg in Eierland. Dat gebeurde nadat seismisch onderzoek had aangegeven dat zich onder de Noordzee aanzien lijke oliereserves zouden kunnen be vinden. Petroland hoopte die olie vanaf Texel te kunnen aanboren maar dat lukte niet, hoewel de geologische gegevens die bij de boringen werden verkregen zeer waardevol waren. Vol gens geruchten waarop Petroland nooit commentaar heeft willen ge ven, zat onder Texel waarschijnlijk wel olie, maar op een te grote diepte om met de toen beschikbare midde len op betaalbare wijze bereikt te kunnen worden. Petroland ontkent dat nu een nieuwe poging zal worden gedaan om die olie te bereiken. Het gaat ons deze keer om aardgas, zo werd ons meegedeeld. De kans op succes is nu groter dan 25 jaar gele den omdat het tegenwoordige seismisch onderzoek veel nauwkeuri ger aanwijzingen geeft. Bij de boring in Eierland stootte men wel op een massa zout water met een temperatuur van 80 graden celci- us, waarvoor toen echter niemand in teresse had. Later realiseerden sommige Texelaars zich dat dit water gebruikt had kunnen worden voor een te stichten kuuroord, net als in Nieuweschans. Maar de boorput was toen onbruikbaar gemaakt en en De hoes van de zojuist uitgebrachte langspeelplaat van ..Texel" In Lodz in Polen bestaat een pop groep met de naam Texel". De vijf jaar geleden opgerichte formatie opereert zeer succesvol. In binnen- en buitenland en voor radio en tele visie wordt regelmatig opgetreden en onlangs bracht Texel" zijn eerste LP uit, die door het publiek zeer goed is ontvangen. Leider van de groep is Jarek Pikiel die vriendschapsbanden onderhoudt met ons eiland. Dat begon toen hij op een camping heieen Glas-Kruithof ontmoette, dochter van de in De Koog wonende heer H. Glas. Dat leidde tot meerdere bezoeken aan Texel, waar hij zelfs een tijd werkte bij hotel „Opduin". Jarek is opgeto gen over het eiland en van het karak ter van de mensen die er wonen. Daarom, maar ook omdat het een korte, goed in het gehoor liggende naam is, vernoemde hij zijn muziek groep naar het eiland. Tijdens de op tredens dragen de leden van de groep ook t-shirts met het opschrift „Texel". „De naam van jullie eiland is tegen woordig heel populair in Polen", schreef Jarek ons. De groep „Texel" is tot dusver een keer opgetreden in Nederland, dat was in Eindhoven in 1987. Het eerste succes boekte „Texel" in mei 1985 op het internationale coun- tru music-festival in Warchau. Naar aanleiding daarvan werd de groep uit genodigd om op te treden op het Country Piknik-festival in Mragowo, het grootste festival in Oost Europa. Sedertdien laat „Texel" zich daar elk jaar horen. In mei 1987 gaf de band concerten in West berlijn, ter gele genheid van het 750-jarig bestaan van de stad.. Enkele maanden verte- genwoorde de groep Polen op het Euro Country Music Masters Festival in Nederland. In 1988 kleverde de band een bijdrage aan de lp „Corin- na" en in hetzelfde jaar gaf „Texel" 20 concerten in Parijs. Tussendoor werd meerdere keren voor radio en televisie opgetreden. Het is de be doeling in februari a.s. een tweede lp uit te brengen, dan niet gezongen in Pools maar in Engels. De Petroland-boortoren in 1964 bij ..De witte engel'' nabij Den Burg. nieuwe boring zou minstens een mil joen gulden kosten. Petroland is een dochteronderneming van de Franse maatschappij Elf Aqui- taine, die voor 55% eigendom is van de Franse staat. Destijds lieten ook andere oliemaatschappijen het bege rig oog vallen op Texel. De Neder landse Aardolie Maatschappij was op jacht naar dezelfde „bel" die Petro land hoopte aan te boren en wilde een boortoren oprichten bij „Aken- buurt", nog geen kilometer van de Witte Engel. De NAM zag op het laatste moment van dat plan af, maar het terrein waar de toren zou komen was toen al geasfalteerd zo dat er later tegen geringe kosten een kartingbaan kon worden aangelegd. Op de Amaliaweg reden dinsdag twee automobilisten eikaars spiegel eraf, doordat ze met genoeg uitwe ken bij het passeren. Het betrof een 63-jarige man uit Krommenie en een 34-jarige Texelaar. De luifel van een winkel in de Ko- gerstraat is in de nacht van zaterdag op zondag vernield door messneden. Dit is vermoedelijk door dezelfde per sonen gedaan die in de bewuste nacht verkeersborden en vuilnisbak ken in het centrum hebben be schadigd. Zo'n zes weken geleden luid den de leliekwekers de nood klok. Doordat wegens de seizoenverbreding in de horeca nog volop werk was en de ver gunningen voor Poolse arbeids krachten onzeker waren, dreigde er een tekort aan per soneel. Achteraf blijken de moeilijkheden zich redelijk soe pel te hebben opgelost. Op Texel zelf bleken méér mensen dan verwacht wel in de lelies te willen helpen. Via een zeer actieve werving speelde het Texelse arbeidsbureau hierin een voorname rol. Het aantal Texelse werkzoekenden dat op deze wijze tijdelijk aan de slag gaat, is groter dan het aantal mensen voor wie geen seizoenwerk meer was. Per saldo is de werkgelegenheid op Texel in de maand september daarom afgenomen. De cijfers liggen zelfs spectaculair onder die van 1988. Een jaar geleden stonden nog 299 mensen bij het arbeidsbureau in Profiteer van oktoberpremie bij aan koop van een stofzuiger. Keus uit AEG, Bosch, Electrolux, Hol land Electro, Miele, Moulinex, Nilfisk, Philips, Zuster Arnulfa, oud-directrice van het Verzorgingshuis Sint Jan uit Den Burg. werd woensdag onderscheiden met de zilveren ere-medailie. verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Het ereblijk werd haar opgespeld in Esch (N.-Brabant) waar de huldiging onderdeel was van de viering van het 40-jarig bestaan van de Stich ting Sint Jozefzorg. Zuster Arnulfa is vanaf het begin als bestuurslid aan deze stichting verbonden geweest. Zuster Arnulfa (haar werkelijke naam is Katherina Adler) werd 21 februari 1914 geboren in Thannhausen in Duitsland. In maart 1935 trad zij in bij de Zusters van de Allerheiligste Verlosser, waar zij op 8 september 1936 professie deed. Nadien werkte zij een jaar in een ziekenhuis in Neu renberg, waar zij het diploma zieken verzorging behaalde. In 1937 kwam zij naar Nederland en behaalde diver se diploma's op het gebied van zie kenverzorging en wijkverpleging. Ze bracht haar kennis in praktijk bij de plattelandsbevolking van Noord Brabant. In 1949 werd in de gemeente Esch de stichting Sint Jozefzorg opgericht, die een bejaardenhuis bouwde. Zuster Arnulfa werd daar bestuurslid van. Namens dezelfde stichting was zij van 15 januari 1958 tot 15 mei 1965 werkzaam in de wijkverpleging in Be verwijk en van 15 mei 1965 tot 15 december 1967 was zij verpleegkun- Den Burg als werkzoekende gere gistreerd, nu zijn dat er 248 (147 mannen en 101 vrouwen). Ook ten opzichte van de maand augustus is sprake van een daling: toen bevonden zich 252 Texelaars zich in het bestand. De september-cijfers zijn de laagste sinds 1980, toen „slechts" 173 werkzoekenden werden geteld. In zijn totaliteit is de werkloosheid vanaf 1981 nauwelijks zo laag ge weest als nu. Slechts het zomersei zoen van 1987 sprong er ietsje gunstiger uit. Vroege soorten Het beeld wordt gunstig beïnvloed door het vroege aanvangstijdstip van de werkzaamheden in de lelies. Som mige grote bedrijven hebben lelie- soorten die al half september moesten worden gerooid. Dat was tevens de oorzaak van de „frictie" op de arbeidsmarkt, zes weken geleden. De bezorgdheid van de leliekwekers kwam ook tot uiting in een artikel in deze krant. Dat bracht sommige mensen op een idee: zij reageerden rechtstreeks bij de desbetreffende le- liebedrijven en schoten daarmee over het algemeen in de roos. Daarnaast heeft het arbeidsbureau het bestand doorgelicht op een wijze zoals dat nog niet eerder was ge beurd. Ook beroepsgroepen waarvan werd aangenomen dat die niet of nauwelijks geschikt zouden zijn, wer den benaderd. In totaal werden 150 personen opgeroepen voor een per soonlijk gesprek. Daarvan aanvaard den er 96 een baantje in de lelies, een score die door Theo Zijm van het arbeidsbureau „zeer behoorlijk" wordt genoemd. Bollen-minded Zijm hoopt dat dankzij deze aanpak een nieuw potentieel is aangeboord. „Ik hoop dat de mensen die nu voor het eerst in de lelies gaan werken, bollen-minded raken. Dat zou het zoeken naar personeel volgend jaar alweer een stukje eenvoudiger kun nen maken. Die ervaring hebben we nu overigens al. Mensen die vorig jaar voor het eerst met de lelies in aanraking kwamen, zeiden achteraf vaak dat het best leuk en gezellig werk was," Verder is het Zijm gebleken dat nogal dige in een verpleeghuis in Heemskerk. Op 15 december 1967 werd ze direc trice van het verzorgingshuis Sint Jan in Den Burg, een functie die zij be kleedde tot 1 maart 1979. In de laat ste jaren van haar directieschap was zij nauw betrokken bij de nieuwbouw van het verzorgingshuis. Na haar pensionering bleef zuster Ar nulfa actief. Zo verzorgt zij in Sint Jan de permanente inzameling van afgedankte kleding ten bate van ont wikkelingslanden en brengt daarbij per jaar een hoeveelheid van maar liefst 30 ton bijeen. wat „verborgen reserve" (werkzoe kenden, vooral vrouwen, die niet bij het arbeidsbureau zijn geregistreerd) in de lelies aan de slag is geraakt. Ook noemt hij het tijdelijke werk in de lelies voor langdurig werklozen ,,een schitterende manier om werkrit- me op te doen". Polen Het Texelse aanbod viel dus mee, maar kwam pas laat op gang. De aanvragen voor werkvergunningen voor Polen moesten echter al vroeg tijdig worden ingediend. Vandaar dat toch een vrij groot aantal Polen naar Texel is gekomen: 31 personen, een lichte stijging ten opzichte van vorig jaar. De pogingen om arbeidskrachten uit het noorden van het land weg te plukken, zijn mislukt. Er kwamen nauwelijks reacties binnen, Zijm bet wijfelt daarom of dit volgend jaar moet worden herhaald. Eind september stonden in de bloem bollensector nog 37 vacatures open. Intussen is daarin grotendeels of zelfs volledig voorzien. Rederijkerskamer UDI speelt zaterdag 28 oktober om 20.00 uur in De Lin deboom de thriller „De Logé" van Francis Durbridge. De regie is in han den van Sicco Geerdes.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1