Cjroen ^n^rL-Jexels in het karL, :usie LBO en RSG kan lugustus '91 feit zijn Detailhandel in Oudeschild blijft heet hangijzer BRUINING GELD SERVICE SG-personeel stelt zich positief op Ook Rienstra vindt Huitema veel te gul Bakkers Ijzerhandel b.v. tel. 12346 Fontein verdwijnt Wachten op verklaring GS „Fuik" in Kogerstraat en Bernhardlaan weg? LBO reünie DIREKT KONTANT GELD ;huimblusser NZH lofde vlam in pan NR. 10.427 DINSDAG 27 OKTOBER 1989 advertenties, abonnementen, etc jveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ,ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741 tii werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. yde Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.R nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementspnjs /40.40 per half jaar; Los f\,— Rijksscholengemeenschap zit met het Lager Beroepsonder- s Texel op één lijn wat betreft het streven naar samenvoeging ideze beide scholen voor voortgezet onderwijs. Vlak voor de fstvakantie hebben personeel en ouderraad van de RSG zich gesproken voor onderzoek van de problemen die bij de fusie i de dag treden en het oplossen ervan. Al eerder werd bij het Oeen dergelijk standpunt ingenomen. voorschot op de fusie, maar er zou den nóg veertig uren voor Texel be schikbaar komen als de fusie doorgaat. In de nieuwe organisatie zouden dus 80 lesuren zijn te verde len (boven de officiële landelijke norm) en dat werd door beide be trokken scholen aantrekkelijk genoeg gevonden. Het aantal lesuren stijgt nl. met 6% en daarmee is het nadeel gecompenseerd van de bezuini gingsmaatregelen die scholen van dit betrekkelijk kleine type hebben ge troffen. Het gaat uiteraard om van rijkswege betaalde lesuren, met de daaraan verbonden werkgelegenheid en de mogelijkheid om buitensporig grote klassen wat kleiner te maken. Geen afbraak Uiterst belangrijk is dat ook de diver siteit van opleidingsmogelijkheden die beide scholen thans bieden, wordt gehandhaafd. Het atheneum van de huidige RSG blijft in stand, maar ook de afdeling voor individueel beroeps onderwijs bij de andere school. Elders in Nederland zou een dergelij ke gunstige regeling er niet uit gesleept zijn. De nu bereikte faciliteiten zijn niet alleen te danken aan de tactiek die is betracht in de contacten met het ministerie maar ook aan de positie van Texel als wad deneiland. Voor de eilanden gelden andere regels om het nadeel van de afgelegen ligging te compenseren. Het personeel van het LBO werd dinsdagmiddag op de hoogte ge bracht van de stand van zaken en woensdagavond j.l. werd het bestuur in kennis gesteld. Cultuurverschillen De vraagstukken die nog moeten worden opgelost hebben onder meer te maken met de verschillende „cul- De botsing tussen CDA-wethouder Piet Zegers en zijn partijgenote Riet Huitema-Vos over het verstrekken van extra geld voor de nieuwe waterzui veringsinstallatie van EcoMare kreeg deze week een vervolg. Dinsdag avond schaarde Ate Rienstra zich aan de zijde van de wethouder. In bedek te termen floot hij Huitema terug: „In de commissie welzijn heeft zij duide lijke uitspraken gedaan, maar zo dui delijk ligt het volgens mij niet...." Rienstra gaf zijn persoonlijke mening: „We moeten niet verder gaan dan de f101.000,- die we nu al subsidiëren. De gemeente zou tien procent van de totale kosten voor rekening nemen en met dit bedrag zitten we al op twaalf procent. Dat is dus meer dan genoeg." B en W willen het tekort (dat is ontstaan omdat rijk en provin cie minder geld gaven dan verwacht) oplossen in de vorm van een lening aan EcoMare. Riet Huitema vindt dat de gemeente de hand over het hart moet strijken en het resterende be drag in de vorm van een subsidie moet geven. Tot dusver staat zij al leen in die mening. Oktober Stofzuigermaand Profiteer van oktoberpremie bij aan koop van een stofzuiger. Keus uit AEG, Bosch, Electrolux, Hol land Electro, Miele, Moulinex, Nilfisk, Philips. turen" die LBO en RSG zouden ver tegenwoordigen, maar er zijn ook puur technische problemen bij die in overleg met het ministerie moeten worden opgelost. De gefuseerde school beschikt straks over maar liefst vier gebouwen: het nieuwe RSG-gebouw, het iets oudere LBO- gebouw en de nog oudere voormali ge landbouwschool en LHNO-school. Eén gebouw voor de gefuseerde school is een vrome wens, maar van de verouderde en excentrisch gelegen landbouwschool en LHNO-school zou men wel afwillen om deze te kunnen vervangen door uitbreiding van een der bestaande nieuwe gebouwen. De leiding van de nieuwe school zal bestaan uit mensen die nu aan het hoofd staan van de twee afzonderlij ke scholen. Volgens de fusieregels zou Heetveld directeur worden omdat „zijn" 535 leerlingen tellende school de grootste fusiepartner is. De taak verdeling moet verder nog worden bepaald. Stabiele toekomst Belangrijk gegeven voor de toekomst van de gefuseerde school is de ont wikkeling van het leerlingenaantal. De prognoses geven aan dat dat er de komende paar jaar nog een lichte achteruitgang is, echter gevolgd door wat groei en vervolgens een langduri ge stabiele periode. De gefuseerde school zal dus in lengte van jaren op zo'n 850 leerlingen kunnen rekenen, zodat er geen vuiltje aan de lucht lijkt te zijn. Het waterwerk op de Groene- plaats is een mislukking. Pu bliekelijk was „de fontein" (die zelden een fatsoenlijk boogje of straal wist te produceren) al lang een mikpunt van spot, maar sinds kort wordt dit ook ten raadhuize onder ogen ge zien. B en W hebben nu uit gesproken dat het zo niet langer kan. De fontein moest voortdurend worden gerepa reerd en dat begon inmiddels flink in de papieren te lopen. „Een schip van bijleg", riep Er na Eelman (VVD) dinsdagavond in een commissievergadering en dat werd door directeur ge meentewerken Piet Plug vol mondig beaamd. Andere commissieleden haakten gretig in. Poster: „Je kunt er niet eens in zwemmen. Zet er maar een bank neer." Terpstra: „Eerst wilden we er een mu- ziekpodium neerzetten, maar volgens B en W was dat te duur. Nu blijkt deze oplossing ook niet zo goedkoop...." Bak ker tenslotte: „Eigenlijk is het treurig dat het zo loopt, want de fontein hapert zo vaak als gevolg van vernielzucht." Wat er voor het waterwerk in de plaats moet komen, is nog niet bekend. „Het is een welles-nietes verhaal". Zo typeerde Erna Eelman (VVD) woensdagmiddag in de commissie vergadering voor ruimtelijk- en huis vestingsbeleid de discussie rond het tolereren van detailhandel op het in dustrieterrein van Oudeschild. Gede puteerde Staten moet nog steeds een verklaring van geen bezwaar af geven voor de activiteiten die de fir ma Wetenkamp in het Handelsgebouw heeft ontplooid. De mogelijkheid bestaat dat deze wordt geweigerd. Erna Eelman maakte duidelijk dat te gen de activiteit van Wetenkamp in het groothandelsgebouw is. „Iemand is daar, vooruitlopend op de beslis sing van GS, begonnen. Dat is net zoiets als alvast bouwen zonder dat de bouwvergunning binnen is". Wethouder Schilling noemde het ech ter een grensgeval. „Het gebouw stond er al en we zouden wel met een hele kluit boter op ons hoofd rondlopen als we niet toegaven dat er eerder dingen gebeurden die offi cieel niet mochten". Hans Roeper werd niet wijzer van de ambtelijke nota over het al of niet toelaten van detailhandel op het in dustrieterrein in Oudeschild. „Er staat niet wat mag en wat niet". Jim Le Roux van de afdeling ruimtelijke orde ning vond dat de commissie maar moest zeggen wat op die plaats is toegestaan. „In het bestemmingsplan staat het duidelijk, maar daar is me nigmaal van afgeweken. De praktijk is sterker dan de theorie en de maat schappij ging zijn gang. We willen van u_weten hoever de gemeente wil gaan. Pas dan kunnen we de zaak uitwerken". Verf Peter Bakker wilde detailhandel in be perkte mate toestaan, mits het be drijf niet uitsluitend is gericht op de verkoop van die artikelen. „Een schil der op het industrieterrein mag van mij potten verf verkopen, maar er mag geen supermarkt komen". De gemeente wil graag dat bedrijven zich vestigen op het terrein in Oude schild. „Het valt met mee voor iemand om iets op te bouwen. De grond is er goedkoop, maar het is wel een uithoek. We hebben gedacht over een constructie waarbij de grondprijs stijgt als men er detailhan del wil vestigen. Maar als een onder nemer wordt geconfronteerd met een waslijst vol voorschriften druipt hij af", constateerde Schilling. Zondags pak Erna Eelman vond het allemaal te ver gaan in Oudeschild. „Nu is het een werkbroek, maar straks is het een zondags pak. Er is geen grens. Als je iets wat niet mag maar lang genoeg doet, mag het dus tóch. Ik ben er te gen". Ze is van mening dat het toela ten van detailhandel op het industrieterrein oneerlijke concurrentie betekent voor ondernemers in de dorpskernen, die met veel meer eisen rekening moeten houden. Daarnaast is ze bang dat hierdoor teveel publiek uit het centrum van de dorpen wordt getrokken. Schilling stelde voor eerst het besluit van GS af te wachten en dan verder te praten. De plotselinge versmalling c.q. ver springing van de rijbaan op de Bern hardlaan (ter hoogte van de „99") en de Kogerstraat (nabij de kruising met de Akenbuurtsweg), heeft weggebrui kers al veel stof tot discussie gege ven. Automobilisten moeten zich letterlijk in allerlei bochten wringen om tussen trottoir en vluchtheuvel door te kunnen laveren en fietsers moeten goed uitkijken dat ze niet door verraste of haastige auto bestuurders worden aangereden. Dinsdagavond sloeg Dirk Terpstra in een commissievergadering met de vuist op tafel. „Heel verraderlijk", noemde de PvdA-man de situatie op de Bernhardlaan. „Als automobilist zie je het niet aankomen. Mensen op de verkeersheuvel worden als het ware de straat opgedrukt en de auto's gaan over het trottoir, getuige de zwarte strepen. We moeten erken nen dat we fout zijn. Maar beter laat dan nooit. Veranderen kost weinig, er gaat hooguit een parkeerplaats verlo ren." Terpstra werd ondersteund door de overige commissieleden. Wethou der Barendregt beloofde de signalen serieus te nemen en beide verkeerssi tuaties nogmaals te bekijken. Bij het Lager Beroepsonderwijs bestaat de indruk dat niet alle oud leerlingen precies op de hoogte zijn van het aanvangstijdstip van de reü nie op zaterdag 28 oktober. Voor alle duidelijkheid: de leerlingen zijn wel kom vanaf 16.00 uur (ingang school plein LTS/Burgemeester De Ko ninghal). Voor uw bank/giro/travel- lercheques, D-Marken In- en verkoop, ook voor bedrijven 7 dagen in de week, 13 uur per dag Duitse eurocheques tot DM 400 Nikadel 20 De Koog 17333 M 10,75 terughoudende opstelling die de Gleiding tot voor kort betrachtte iet alleen van de baan maar is er ;ens de betrokkenen feitelijk :ét geweest. „Om tactische rede- en konden we niet zómaar ak- <d gaan. We wilden bereiken dat kwaliteit van de school en de di- siteit van onderwijsmogelijkheden de fusie op zijn minst in stand i blijven. Het ziet ernaar uit dat is gelukt", aldus rector Henk itveld van de Rijksscholenge- mschap Texel. taij snel en kordaat optreden van ibijgangers werd woensdagoch- leen erge brand ter huize van de lie H.C. van Duren-Broekman aan (eesomlaan voorkomen. Terwijl de m des huizes een telefoontje gde, sloeg de vlam in de pan met die op het gasfornuis stond. Toen inmaal doorhad wat er gebeurde, eerde ze op de juiste wijze. Het werd uitgezet, de hoofdkraan af- iten en ook de electriciteit werd sloten. De brandweer werd gea- eerd, maar voordat die ter plekke waren anderen al te hulp ge- tien. Medewerkers van de reini- pdienst, die juist met de sswagen door de straat gingen, men op de rook af, gevolgd door iligingsexpert Hans Zijm en bu- aiffeur Arie Blom. Met de poe- teser van de NZH-bus werd het (dat in de afzuigkap was ge wen, bedwongen. De schade i zodoende beperkt tot een de di somgeving van het fornuis. De 'dweer hield vervolgens een gron- iinspectie om te zien of het vuur 'mogelijk via het luchtkanaal van ïiuigkap naar boven had ver- sst. Zijn woorden worden broederlijk be vestigd door directeur Nico van der Weide van het LBO, die daarmee ook wil verklaren waarom er tot dusver zoveel geheimzinnigheid is geweest over de fusieplannen. „Zolang we nog in onderhandeling waren met de staatssecretaris konden we het ach terste van onze tong niet laten zien". Hobbels Daarmee willen beide heren niet zeg gen dat alles al in kannen en kruiken is. Er moeten nog veel „hobbels" worden genomen op menselijk, tech nisch en organisatorisch gebied. Geen van de problemen lijkt onover komelijk, maar de ervaring bij fusies elders in het land heeft geleerd dat er gedurende het proces toch nog overwachte barrières kunnen opdoe men, zodat het in theorie nog steeds mogelijk is dat de hele fusie niet doorgaat. Maar als het meeloopt kan de nieuwe gefuseerde scholenge meenschap per 1 augustus 1991 jaar een feit zijn. Delicaat Op de vraag welke „hobbels" er zoal zijn, willen Heetveld en Van der Wei de slechts zeer gedeeltelijk en in ver hullende termen ingaan omdat nog niet alles op een rijtje staat en omdat er in elk geval delicate zaken bij zijn. Fusie van de beide scholengemeen schappen werd al lang geleden door de staatssecretaris aan de orde gesteld, maar leek toen weinig aan trekkelijk. De problemen waarmee het voortgezet onmderwijs kampt, zou den er bij toepassing van de toen ge hanteerde regels niet door worden opgelost. De RSG spartelde daarom tegen en kwam met voorwaarden: het voortgezet onderwijs zou extra faciliteiten moeten krijgen. Die wer den met name genoemd, maar door de staatssecretaris bijgesteld. Het LBO kreeg veertig extra lesuren als getooid met een zuurstofmasker controleert brandweerman Paul Eelman de af- het luchtkanaal. Broederlijk voor een van hun nu nog zelfstandige scholen, rector H. Heetveld (links) en directeur N. van der Weide

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1