itensieve voorbereiding an tocht Assen-Texel „Woningbouw Mars-plan bedreigt leefbaarheid'' Bewoners en omwonenden ongerust: aterschap vergadert ™geval op Pontweg Rl Paardenstal in monumenten? Sloop boet: stenen voor restauratie Hinderwet voor boortorens? 27 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 mterde gedenksteen in de Texel-bank. (Foto: Albert HovenI jstorische terugkeer van de ise mannen die in 1944/'45 de Duitsers in Assen te werk jen gesteld, zal in maart 1990 portieve wijze worden gememo- I. De tocht Assen-Texel is dan onderdeel van het feestelijk pro- -ma rond het thema „575 jaar In drie dagen zullen Texelse lopers, wandelaars, wielrenners, fietsers en skeelers de afstand de Drentse hoofdstad en het deneiland overbruggen. De werk- pvan de Texelse Sportraad die tenement op poten moet zet- heeft alle routes inmiddels uit- ppeld. «rkgroep bevindt zich nu op een aal punt, vertellen twee der initi- nemers, Albert Hoven en Gert ser. „We kunnen niet verder gaan onze voorbereidingen zolang we weten over welke faciliteiten we en beschikken in de plaatsen die andoen. Eerst moeten we zeker n waar we onderweg kunnen en slapen." Er zal in drie plaat- nl. Assen, Donkerbroek (Fries- en Witmarsum (Friesland) len overnacht. Ook zal hoogst- jchijnlijk in Hippolytushoef een instop worden ingelast. Het tien is nu op burgemeester pper, die is benaderd om contact nemen met de desbetreffende eenten, zodat de zaken snel kun- worden geregeld, m en Pansier zelf namen vorige kal een kijkje in startplaats As- werd enthousiast gerea- d op het Texelse initiatief. De el-bank", het cadeau van Texel Asser bevolking, was naar Wing van de eerste contacten al van een nieuw verfje voor- Kapotte planken bleken onlangs ijn vervangen. De bloembakken weerszijden van de bank zagen sik verzorgd uit. Toch zal de bank verder moeten worden opge- W. De gedenksteen is erg ver- i'd zodat de tekst nog slecht te nis. In Assen spraken de twee trtraad-leden met de heren G. Bell Wessels van de gemeentelijke 'it Bossen en Plantsoenen in As- h keer per jaar heeft de bank het arte verduren", vertelden ze is tijdens de beruchte Nacht fdagmiddag om 15.00 uur heeft Waterschap Texel een openbare Mering van hoofdingelanden in aadszaal van het gemeentehuis, agenda: ipening. tatulen. "Sekomen stukken en medede len. verkoop Zaandammerdijk. «koop perceel Tienhoven 'wijziging en aanpassing hoofd- 'atering. fechikbaarstelling krediet voor vnkoop tractor. 'imaken voordracht voor 2 per ken voor benoeming van een temraad. Aftredend en herkies- farC. G. Boot. ondvraag. Sluiting. 37-jarige inwoner uit Den Burg is %>acht tegen een onverlicht '*rk op de Pontweg aangebotst, "de berm behorende hekken, die '"'kt worden oor wegwerkzaam- zijn waarschijnlijk door voor vers de Pontweg opgesleept, exelaar kwam met de schrik vrij. a"to kwam er minder goed van- voertuig liep een deuk in het '"voorspatbord en lakschade op. van Assen, die vooraf gaat aan de TT. Iedereen staat er dan op te dan sen." Volgens Wessels zou de bank indien nodig op kosten van de ge meente Assen kunnen worden ge restaureerd. Port Natal, het onderkomen van een deel der Texelaars destijds, bleek kort geleden te zijn gesloopt. Op dezelfde plaats wordt nu het nieuwe Wilhelmi- na Ziekenhuis gebouwd. Alleen de grote toegangszuilen zullen blijven staan. Mogelijk zullen deze zuilen een symbolische startplaats vormen van de in maart te houden tocht. Geen wedstrijd Op papier is de route nu bekend. De betrokken Texelse verenigingen zijn op de hoogte gesteld. Het is de be doeling dat donderdagavond 15 maart naar Assen wordt afgereisd, zodat de eropvolgende ochtend het startsein kan worden gegeven. De tocht zal uit drie etappes bestaan. Er zal geen onderlinge wedstrijd van worden gemaakt; het sportief- recreatieve aspect telt zwaarder. Bij voorbeeld wordt van de wandelaars niet verwacht dat zij dagelijks 50 ki lometer of meer afleggen. Voor hen zal vervoer worden ingeschakeld. De wielrijders daarentegen zullen aan de etappe-afstand niet voldoende heb ben. Geprobeerd wordt aantrekkelijke routes in de omgeving uit te stippe len, eventueel in overleg met plaatse lijke sportverenigingen. Bij de hardlopers wordt gedacht aan een estafette. so* 'Z. 'n Kijkje bij de Texel-bank in Assen, als voorbereiding op de sportieve tocht in maart 1990. „We moeten proberen om karakte ristieke panden te behouden, maar dan moeten ze wel een functie heb ben, aldus wethouder Schilling woensdagmiddag tijdens de vergade ring van de commissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid. Hij stelde voor om in enkele gevallen het ma ken van paardenstallen in monumen tale boeten en stolpen toe te staan. „Er is behoefte aan zulk paar- dengedoe". Peter Bakker (PSP) vroeg waarom de gemeente geen actie heeft onderno men tegen de eigenaar van het boet- je aan de Akenbuurtse weg. Het staat op instorten. Volgens ambte naar Jan Commijs heeft de eigenaar een bod om het op te laten knappen door de Stichting Dorpsherstel (voor een symbolisch bedrag) afgewezen. „Er is met hem niks bespreekbaar", aldus Commijs. Wethouder Schilling beloofde er zelf nog eens achteraan te gaan. Plaatsing op de gemeentelijke monu mentenlijst levert voor eigenaren een financiële tegemoetkoming op én de verplichting om het pand te onder houden. Maar men is niet verplicht het gebouw op de lijst te laten plaat sen. Hans Roeper (PvdA) vroeg of ook jongere monumenten in aanmer king kunnen komen voor een plaatsje op de lijst. Hij noemde met name een serie stolpen, gebouwd in de twintiger jaren. Commijs verklaarde dat de mogelijkheid bestaat, maar dat eerst moet worden afgewacht wat de provincie op haar monumen tenlijst wil plaatsen. „De provincie wil niet meebetalen aan de rijksmo numenten. Men gaat uit van: wie be paalt, betaalt". Wethouder Schilling vond het er niet duidelijker op worden nu er drie mo numentenlijsten dreigen te ontstaan: van het rijk, de provincie en de ge meente. „We wachten af waar ze mee komen voor we actie on dernemen". De commissieleden gaven toestem ming voor plaatsing van de oude mo toren van Waal en Burg op de monumentenlijst. Gelden die even tueel voor restauratie bij de gemeen te binnenkomen, zullen meteen worden doorgegeven aan de beheren de Oude Trekker en Motoren Club, De leefbaarheid in woonwijk „De Mars" vormde woensdagavond de inzet van een stevige discussie. Bewoners en omwonenden vrezen dat het Mars-gebied zó vol wordt gebouwd, dat voor de buurtjeugd onvoldoende speelruimte resteert. Een heel concreet plan, namelijk de bouw van acht woningwet-woningen op een speelveldje aan de Buytengors, werd om die reden hevig bekriti seerd. De argumenten om dit bouwplan toch door te zetten, bleken echter zwaarder te wegen voor de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De tussenstops zijn in de overnach tingsplaatsen van toen. In Witmar sum bijvoorbeeld werden de Texelaars in 1944 op een geweldige wijze ont haald. De eerste etappe, op vrijdag 16 maart, is Assen-Donkerbroek (50 km). Zaterdag 17 maart is Donkerbroek-Wtmarsum aan de beurt (eveneens 50 km) en de slot dag is niet mals: Witmarsum-Texel over een afstand van 80 km. Tijdens deze derde etappe zal in ieder geval Hippolytushoef worden aangedaan. Publiciteit? De routes moeten in detail nog wor den verkend. Dat geldt ook voor de alternatieve fiets- en wheelerroutes, die wel al op papier zijn gezet. Ge hoopt wordt op veel publiciteit. („We zouden raar opkijken als de televisie géén interesse zou tonen....") Hoven en Pansier: „Binnen de Sport raad hebben we over deze tocht flink gediscussieerd. Het voorstel was aanvankelijk een tocht Texel-Assen te organiseren, maar dat vonden we niet op zijn plaats. Dat was toen een verre van leuke tocht. De terugreis was veel feestelijker. Om zeker van onze zaak te zijn hebben we gepraat met mensen die de Assen-periode hebben meegemaakt. Die zeiden: doe het maar." Individuele sporters zijn allemaal wel kom om aan de tocht deel te nemen, leder doet mee op eigen risico. De organisatie tracht de kosten voor de deelnemers zo laag mogelijk te hou den. Het ziet er dus naar uit dat de Wo ningbouwvereniging Texel de acht woningen op de bedoelde plaats mag gaan bouwen. Het speelveldje zal flink worden ingekrompen, maar van ambtelijke zijde werd gezegd dat er dan nog altijd een veel groter ter rein overblijft dan eerst in de bedoe ling lag. Een ander knelpunt dat in de discussie van meerdere kanten naar voren werd gebracht, is de ont sluiting van het nieuwe woongebied op de Hallerweg en Bernhardlaan. Vermoedelijk zullen de tekeningen die hierop betrekking hebben, wor den herzien zodat de gemeente over een maand met een nieuw voorstel op tafel kan komen. De buurtbewoners waren in groten getale naar de raadszaal getrokken om hun bezwaren tegen de jongste plannen van de gemeente kenbaar te maken. De tweede invullingsfase van het plan-„De Mars" had kortgeleden twee weken ter inzage gelegen en daarop waren verscheidene bezwaren binnengekomen. De bezwaarmakers waren woensdagavond door de ge meente uitgenodigd, met als doel de bestaande problemen mondeling toe te lichten. De bezwaren waren nog „vers", zodat de commissie nog niet gedetailleerd kon ingaan op alles wat te berde werd gebracht. Standpunten werden nog niet ingenomen; op zijn vroegst gebeurt dat over een maand, wanneer de commissie opnieuw bij eenkomt. De bezwaarmakers zijn dan opnieuw in de gelegenheid hun com mentaar te leveren. Een kwestie die wel direct werd af gehandeld, was het bouwplan voor de acht woningen aan de Buyten gors. Namens ouders en kinderen had buurtbewoonster Ank Lagerveld een handtekeningenactie gehouden voor het behoud van het speelterrein in zijn huidige omvang. Los daarvan waren er bezwaarschriften binnenge komen van buurtvereniging De Mars kramer en de buurtcommissie Schilpbanck/Buytengors. Namens al len voerde de heer G. Reintjes, voor zitter van De Marskramer, het woord. Hij wees op de sociale functie die het terrein voor de wijk heeft gekre gen. Het voorziet in een behoefte voor jong tot oud. Het veld blijkt een echte ontmoetingsplaats, waar geza menlijke activiteiten plaatsvinden. „De hechtheid van de buurt wordt erdoor bevorderd." Bovendien maakt de oudere jeugd, die zich niet meer in het speeltuin-achtige deel van het terrein thuisvoelt, gretig gebruik van de ruimte. Zou die ruimte er niet zijn, dan zouden de jongeren hun vertier elders zoeken en dat is een onge wenste situatie Alternatief Reintjes erkende dat de buurt altijd heeft geweten dat op het betreffende gebied een woonbestemming rustte en dat het gebruik als speelterrein dus tijdelijk zou zijn. Nu het speelter rein een zowat onmisbare positie heeft ingenomen, kan maar beter naar "alternatieven worden gezocht, aldus Reintjes. Hij deed een serieus voorstel: de acht woningen plaatsen tegenover de dertien woningen aan de Jan Ayesloot. Wethouder Daan Schilling, die de dis cussie leidde, verklaarde dat dit alter natieve voorstel zou betekenen dat de acht woningen niet worden ge bouwd. Voor het door Reintjes ge noemde terrein zou namelijk een artikel 19-procedure nodig zijn alvo rens men er woningen mag bouwen. De tijd daarvoor ontbreekt echter: als niet snel wordt gehandeld, raakt de gemeente Texel de benodigde acht woningcontingenten weer kwijt. Di recteur Hans Wendrich van de Wo ningbouwvereniging benadrukte nog eens het belang van de acht wonin gen: „Het zijn senior-woningen, voor mensen van 55 jaar en ouder. Daar aan is een grote behoefte, maar we gens de prijs zijn deze woningen vaak moeilijk te realiseren. Nu heb ben we de kans." Ook ambtenaar ruimtelijke ordening Albert Hut deed een duit in het zakje. Hij wees op een brief van de gemeente aan de buurt in 1985, waarin was gesteld dat er minimaal 150 m2 speelterrein moest overblijven. Het stuk dat na realisering van de acht woningen overblijft, zal ruwweg 750 m2 groot zijn, rekende Hut voor. Deze argu menten waren voldoende om de commissie te overtuigen. De commissieleden voerden nóg een reden aan om in te stemmen met in krimping van het speelveldje: ook in het nog vol te bouwen deel van de Mars moet ruimte komen voor sport en spel. Zoals het plan er nu uitziet, is die ruimte echter zeer beperkt. De gemeente dreigt bij volledige uitvoe ring van het Mars-plan te worden ge confronteerd met een exploitatietekort. Des te meer wonin gen worden gebouwd, des te kleiner het tekort zal zijn. De gemeentelijke plan-ontwerpers hebben dan ook ge probeerd zoveel mogelijk woningen te plannen. Door de bezwaarmakers werd unaniem aangetekend dat dit op vele manieren ten koste gaat van de leefbaarheid. De één verliest zijn volkstuintje, de ander ziet een bosje achter zijn woning verdwijnen waar voor huizen in de plaats komen en de derde vindt dat het sportveld aan de Wilsterstraat niet kleiner mag worden omdat er dan helemaal weinig over blijft voor de jeugd tot 16 jaar. „Deze jeugd wil na schooltijd de energie kwijt. Het zou mooi zijn als daarvoor in de buurt gelegenheid is. Ze gaan heus niet naar het veld van de sport vereniging. Als de jeugd in de buurt niets heeft, trekken ze Den Burg in naar plaatsen waar we al genoeg over hebben gelezen", aldus brak Wilsterstraat-bewoner Luc van Lubek een lans voor het behoud van het sportveld aldaar. Hij wees erop dat het veldje in principe was aangelegd voor het achterland aan de Bernhard laan en omgeving, dus niet voor De Mars. Met de verdergaande nieuw bouw zal de behoefte aan speelruim te alleen maar toenemen. Meer volkstuingrond Eerder tijdens de discussie had de commissie welwillend gereageerd op het plan van de Stichting Bejaarden zorg Texel, die in de nabijheid van het sportveld acht bejaardenwoningen De schapenboet aan de Laangwaal- derweg van maatschap Witte mag worden gesloopt. De gemeente wil vragen of men de vrijkomende mate rialen, zoals stenen, mag hebben voor eventuele restauratie van een andere boet. Redenen voor sloop zijn dat de boet al jaren niet meer in gebruik is, een obstakel vormt in akkerbouwland en op instorten staat. Riet Huitema (CDA) verklaarde in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk-en huisvestingsbeleid dat ze het jammer vond dat het ge bouwtje verdwijnt, maar dat ze wel inzag dat men het liever kwijt dan rijk was. Peter Bakker (PSP) was het met haar eens. „We kunnen het niet verbieden. Als we een sloopvergun ning weigeren, dan laat men het van zelf instorten. Maar als ik de middelen had zou ik er wat tegen be ginnen". „De luidruchtige generatoren van de boortorens op de rede van Texel zijn op het eiland hoorbaar. Kunnen we de hinderwet toepassen?", vroeg Pe ter Bakker (PSP) woensdagmiddag tij dens de vergadering van de commissie voor ruimtelijk- en huis vestingsbeleid. Wethouder Schilling vertelde dat de platformen op de grens van Texels en Helders grondge bied staan. Milieu-ambtenaar Koos van der Burgh had contact gehad met de maatschappij waar ze van waren. Als oorzaak van de geluidso verlast werd opgegeven dat 's nachts een andere generator met minder ca paciteit werd ingeschakeld. Op verzoek van gemeente Texel werd be loofd dat deze luidruchtige machine niet meer zou worden gebruikt, maar daar heeft men zich met aan ge houden. „Er is ook geklaagd bij de provincie. Binnenkort wordt een geluidsmetmg bij de bron gedaan, want metingen op Texel leverden niets op", aldus Van der Burgh. met platte daken wil neerzetten. Vol gens de planning is hiervoor echter een hoek van het speelveld nodig. Bezwaren hiertegen kunnen worden gemaakt als tezijnertijd een artikel 19-procedure wordt gevoerd. Peter Bakker (PSP) pleitte voor uit breiding van het volkstuinencomplex. „Het complex is nu al vol. Enerzijds sturen we de bezitters van tuintjes bij het Wilsterstraat-veld ernaar toe, en aan de andere kant zijn we bezig stukjes af te knagen van het complex door er een wandelpad te plannen of een tallud te verleggen. Laten we daar nou eens mee uitscheiden. Bo vendien verwacht ik dat de vraag naar tuintjes zal toenemen als de wijk groter wordt." Bakker vond het onterecht dat de kosten van de waterpartijen in het Mars-plan uitsluitend aan de exploita tie van De Mars worden toegerekend. Het water is ook bedoeld voor de ontwatering van de Bernhardlaan en Thijsselaan. Via een andere kosten verdeling zou de exploitatie van De Mars al iets gunstiger uitvallen en dat geeft mogelijkheden voor meer groenvoorzieningen, aldus Bakker. Kruispunt Hans Roeper (PvdA) deed een voor stel om tegemoet te komen aan de bezwaren van omwonenden van de kruising Hallerweg/Bernhardlaan/Bur- detstraat. Bewoners van laatstge noemde straat hadden speciaal over deze kwestie een vergadering belegd, omdat zij vrezen dat veel verkeer dat in de toekomst uit De Mars komt, via de Burdetstraat richting Den Burg- centrum zal gaan. „Sluit de Bur detstraat voortaan af voor a vno- toriseerd verkeer, met ontheffing voor de bewoners", aldus woordvoerder Sieme de Waard. Ook de CVO- school, die eveneens bezwaar had aangetekend, zou bij een dergelijke oplossing zijn gebaat. Bert de Boer betoogde namens de school dat ook het kruispunt een stuk drukker -en dus gevaarlijker voor schoolkinderen- zal worden. Hans Roefier vond de naar voren gebrachte argumenten ernstig genoeg om een nieuwe situa tieschets te laten vervaardigen. Ook aan andere bezwaren zou dan tege moet kunnen worden gekomen. Erna Eelman (VVD) was het hiermee eens, evenals Riet Huitema (CDA). Waalderstraat Tijdens dezelfde vergadering werd gesproken over het herinrichtingsplan voor de Waalderstraat. Namens de buurtbewoners voerde Klaas Kikkert het woord. Hij zei verheugd te zijn dat de gemeente de straat nu einde lijk wil gaan verfraaien. „Momenteel lijkt het meer op een industriegebied dan op een woonwijk." Op de uit werking van het plan had Kikkert echter een groot aantal ernstige be zwaren. Vooral het feit dat de ligging van de straat meer in de richting van de woonhuizen was gesitueerd dan in de richting van de Aankoopcentra le Texel aan de overzijde, was Kikkert een doom in het oog. Liever zag hij juist een breed trottoir aan de zijde van de woningen gerealiseerd. Dat zou voor voetgangers die van en naar het parkeerterrein bij garage Grisnigt gaan, tevens een stuk veiliger zijn. Bovendien had Kikkert uit informatie van de PTT begrepen dat de bomen die aan de zijde van de Aankoopcen trale zouden moeten komen, daar niet worden toegestaan omdat daar telefoonkabels in de grond liggen. In geval van een breed trottoir aan de zijde van de woonhuizen, is het wel mogelijk bomen neer te zetten. Om een en ander in een professioneel voorstel te verwerken had Kikkert op eigen initiatief een adviesbureau inge schakeld. Het ontwerp waarmee het bureau voor de dag kwam, was niet alleen naar de zin van de aanwonen- den, maar ook overtuigend voor de leiding van de Aankoopcentrale. Woensdagavond werd van ACT-zijde zelfs benadrukt dat het plan-Kikkert beter werd gevonden dan het ge meentelijk plan. De commissie nam geen standpunten in, maar leek ge zien de reacties overtuigd door dit staaltje van eensgezindheid. Van ambtelijke zijde werd toegezegd dat de plussen en minnen van beide plannen op een rijtje zullen worden gezet voor de eerstvolgende vergade ring. Kikkert verklaarde blij te zijn met deze vorm van overleg. In een eerder stadium had het daaraan tot zijn teleurstelling ontbroken, zo zei hij. „De suggesties van de Aankoop centrale werden wel verwerkt in de tekeningen, maar de met de mening van de bewoners werd niets ge daan."

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5