Record opbrengst kerkeveiling Eierland EcoMare" ook volgend jaar op zondag open? Surfer gered dankzij lila-kleurige helm Zelfgemaakt klappodium voor Koger dorpskelder Veel aanvragen voor gebruik ruimte Telefonisch spreekuur over incontinentie Hond achter schapen Wild verstoord Tentoonstelling in Het Olijfblad Juttersrit van Blijde Rijders Snelheidscontrole Bouwvergunning voor woning bij Paulusbossie Duinkanters brengen kindertoneelstuk Wie bemanden het „Mokbootje"? Kotter keert terug naar „oude stek" PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 NOVEMBER Hans Hulsman laat zien hoe het ..klappodium" ren van een echt toneel al zichtbaar. wordt opgezetLinks is een deel van de vloer nog aan de wand bevestigd, rechts zijn de contou- De dorpskelder van De Koog heeft in het eerste bestaansjaar zijn functie duidelijk bewezen. Het aantal aan vragen om van de ruimte gebruik te mogen maken, is zelfs zó groot dat er een wachtlijst is ontstaan. Nieuw sinds afgelopen weekend is dat de dorpskelder over een eigen toneel beschikt. Dankzij een ingenieuze constructie kan het podium worden ingeklapt, zodat geen ruimte verlo ren gaat. Toneelvereniging De Duinkanters nam het nieuwe podium vrijdagavond on middellijk in gebruik. De repetities voor het kindertoneelstuk dat zij op zondag 19 november gaan uitvoeren werden al in de kelder gehouden, maar het ontbreken van een toneel was een handicap. Over het podium dat in het voorjaar bij de grote uit voering was gebruikt, kon niet wor den beschikt. Dat was namelijk al oud en bovendien beschikt de kelder niet over een opslagruimte. Eventjes opzetten en weer afbreken was er dus niet bij. Vandaar dat na de erva ringen in het voorjaar naar een ande re oplossing werd uitgekeken. Een ideetje uit de visserij bleek de oplossing: in de kotter van Jac Bet- sema bevindt zich een opklapbare vloer in het visruim. Naar dit voor beeld gingen de Koger vrijwilligers aan de slag. Zij kregen daarbij erg veel hulp van houthandel Arie van der Vis. De daar bestelde materialen werden als service op maat gezaagd. Arké bezorgde de vloerbedekking voor een vriendenprijs. Het in elkaar zetten was vervolgens echter beslist Als het ophouden van plas moeilijk is, kan dat heel wat vragen, twijfels en ongemak met zich meebrengen. De gedachte dat een ander het ruikt, of het kan zien, dringt zich op. Mensen denken altijd dat ze de eni ge zijn die met dit probleem worste len en komen daarom minder onder de mensen. Er over praten gebeurt al helemaal niet. Gemiddeld kan één op de vier personen de ontlasting of plas niet ophouden. In vaktaal wordt dit incon tinentie genoemd. Er is opvangmateriaal voor iedere si tuatie en elk lichaam. Het Groene Kruis heeft een telefonisch spreekuur ingesteld voor advies en informatie rond dit onderwerp. Het is ook moge lijk opvangmateriaal te bekijken. Wijkziekenverzorgster Petra Zuide- wind wil de problemen met mensen die daar behoefte aan hebben, graag bespreken. Zij heeft een gespeciali seerde deskundigheid op dit gebied. Informatie is op werkdagen tussen 16.30 en 17.30 uur verkrijgbaar op telefoonnummer 13241 (Groene Kruis). In een landje bi) de vuurtoren in De Cocksdorp werd vrijdag een hond aangetroffen die enkele schapen de schrik van hun leven bezorgde Een paar dieren raakten te water. Eén ram werd kreupel. Eigenaresse van de hond is een 62-jarige Duitse vrouw. Haar hond heeft al eens eer der schapen opgejaagd in hetzelfde landje, waarbij één van de dieren zo gewond raakte dat het moest worden afgemaakt. De vrouw moet de scha de vergoeden. geen koud kunstje. Volgens Hans Huisman, die samen met zijn echtge note Carla een coördinerende rol heeft in het kelderbeheer en leiding geeft aan een groep van zo'n twaalf vrijwilligers, kwam er heel wat bloed, zweet en tranen aan te pas. Lastig was bovendien dat er niet lekker kon worden doorgewerkt, omdat de zaal telkens was verhuurd. Het resultaat is er echter naar. De kelder beschikt nu over een podium van 22 vierkante meter (5'/2x4), dat binnen twintig mi nuten in elkaar kan worden gezet. Het karweitje kan zelfs door slechts één persoon worden gedaan. „Het aan de kant zetten van de tafels en stoelen neemt eigenlijk nog de meeste tijd in beslag", aldus Huis man. Behoefte De dorpskelder blijkt dus in een be hoefte te voorzien. Hans Huisman: „De dorpskelder was een gok. Op het oog was het een donker hol en we hadden alleen toezeggingen van de biljartclub en de ouderensoos." Die situatie is inmiddels drastisch veranderd. Het verenigingsleven van De Koog weet de dorpskelder prima te vinden. Zelfs van buitenaf vinden er activiteiten plaats: voor de bridge club was d'Ouwe ULO te klein ge worden en de kelder bleek een goed en betaalbaar alternatief. Nieuwe ac tiviteiten werden eveneens ontplooid. Afgelopen zomer waren de bingo avonden een succes, met gemiddeld honderd mensen per keer. Gehoopt wordt het aantal activiteiten nog ver der op te schroeven: bijvoorbeeld door optredens van andere toneelve renigingen en door het aantrekken van cursussen. „Maar helemaal vol- plannen kan ook niet. Het is en blijft vrijwilligerswerk", aldus Huisman. Ook al is de medewerking van de huurders in dat opzicht prima, méér vrijwilligers zijn altijd welkom. De kel der is nu alle avonden en de zondag middag gereserveeTd In vergelijking met de vroegere situa tie („Kaapsnol") valt op dat de oude rensoos beduidend méér deelnemers trekt. „Het blijkt dat de mensen lie ver hier de trap af gaan, dan daar de bult over." Een inwoonster van Den Hoorn en een inwoner van Den Burg zijn vrij dag door jachtopzieners geverbali seerd omdat zij honden los lieten lopen in een veld, waardoor wild werd verstoord. Het tweetal heeft al eens eerder een waarschuwing gehad. Met ingang van woensdag wordt in het achterzaaltje van Het Olijfblad, Weverstraat 60, een tentoonstelling gehouden waarop nieuw bijbels werkmateriaal, kaarten en boeken te zien zullen zijn, die betrekking heb ben op de kersttijd. De Blijde Rijders organiseren zondag 12 november een juttersrit. De start vindt om 12.00 uur plaats bij manege Akenburg. Graag dekken voor de paarden meebrengen. Op vier plaatsen op het eiland is dinsdag een snelheidscontrole gehou den. In Den Burg werden 22 bekeu ringen uitgedeeld. De snelste rijder reed 77 km per uur binnen de be bouwde kom. Drie automobilisten in Oudeschild werden geverbaliseerd. Hier reed de snelste 69 km in de bebouwde kom. In Den Hoorn hoefde niet één bon te worden uitgedeeld. Van de twintig automobilisten die werden gecontro leerd, reed niet eentje te hard. Op de Pontweg was het wel weer raak. Drieëntwintig bekeuringen wer den genoteerd. Het toegestane maxi mum is daar 80 km per uur. De snelste automobilist reed er 122 km. De zaterdag in De Cocksdorp gehou den kerkeveiling heeft netto f15000,- opgebracht. Dat is een record want bij geen der voorgaande kerkeveilin- gen in Eierland werd dit bedrag ge haald. De voorlaatste veiling (drie jaar geleden) bracht f12000,- in het laadje. De opbrengst wordt verdeeld over de Hervormde en de Katholieke kerk van De Cocksdorp/Eierland. Het geld wordt gebruikt voor onderhoud van de gebouwen, de aanschaf van spul len voor de eredienst, opknappen van interieur en andere bijzondere uitga ven waarvoor de normale inkomsten van de kerken ontoereikend zijn. Ook deze keer was de veiling weer een gezellige happening, waarbij veel kopers er meer naar streefden de be trokken kerken te helpen dan om zo goedkoop mogelijk artikelen te be machtigen. De gemeenschapszin liet zich duchtig gelden. Nog voordat met de verkoping werd begonnen was al een bedrag van f295,- binnen in de vorm van een gift van het echtpaar De zondagopenstelling van „EcoMa re" heeft een behoorlijk aantal extra bezoekers opgeleverd. Het is daarom verantwoord om dit centrum voor Wadden- en Noordzee ook volgend jaar op zondag open te houden in de periode 1 april-1 november. Directeur Jan Kuiper zal dit dan ook adviseren aan het bestuur. Geraamd was dat de zondagopenstelling onge veer 25.000 extra bezoekers zou ver oorzaken, na verrekening van het feit dat een deel van de zondag bezoekers anders op een doorde weekse dag zou zijn gekomen. Die raming is aardig uitgekomen: het „netto" extra zondagsbezoek kwam uit op 25.400. Toch is dit beeld iets geflatteerd, want geraamd was dat het percentage extra bezoek dat de zondagopenstelling zou opleveren 17 zou zijn; in werkelijkheid was het 14%. Dat het percentage iets tegen viel en dat het aantal bezoekende mensen toch volgens de raming was, wordt verklaard door het feit dat het totale bezoek aan EcoMare dit sei zoen belangrijk hoger is geweest dan in voorgaande jaren. De extra entreegelden die de zonda gopenstelling opbrachten heeft ge bracht, dekken niet geheel de personeels- en andere kosten die er mee zijn gemoeid. Het tekort is ech ter klein: tussen de f5000,- en f10.000,- per jaar. Gezien de aanmer kelijk grotere stroom bezoekers (het primaire doel van EcoMare is niet het bereiken van een sluitende of winst gevende exploitatie maar het in con tact brengen met de natuur van een zo groot mogelijk aantal mensen) wordt dit echter gaarne voor lief ge nomen. Bovendien wordt er rekening mee gehouden dat het zondagbezoek de komende jaren nog zal stijgen om dat de mogelijkheid nog niet alge meen bekend was. Zoals gemeld is een jaar eerder al eens een proef met zondagsopenstel ling gehouden. Daarbij werden de be zoekers geënqueteerd, onder andere om er achter te komen in hoeverre de ze anders op een gewone dag zouden zijn gekomen. Uit de aldus verzamelde gegevens is de conclusie getrokken dat 35% van de zondag bezoekers op een andere dag verhin derd zou zijn geweest. Aan uitbreiding van de periode waar in EcoMare op zondag open is, valt echter niet te denken, hoe zeer die service voor de herfst- en wintertoe- risten ook zou worden gewaardeerd. Ook optimistische ramingen geven aan dat dan al gauw een bedrag van f 10,- tot f20,- op een kaartje zou moeten worden toegelegd! Een bijkomend voordeel van de zon dagopenstelling is de spreiding van het totale bezoekersaantal. Hoewel EcoMare dit jaar een record aantal bezoekers heeft getrokken, zijn on aangenaam drukke piekdagen niet voorgekomen. Dit wordt overigens niet alleen toegeschreven aan de openstelling op zondag. Ook het uit blijven van regenachtige (dus extra drukke) dagen in de afgelopen zomer heeft een spreidende rol gespeeld. Mögling ter gelegenheid van hun 45-jarig huwelijk. Opzien baarde de verkoop van een betonnen wind scherm, geschonken door Meijert Boon, dat voor f630,- weg ging. Op merkelijk was ook dat miniatuurschil derijtjes van Niek Welboren voor vijftig tot zestig gulden van eigenaar veranderden. Ook enkele Edammer kazen brachten dergelijke bedragen op. Geen rotzooi Als veilingmeesters fungeerden Piet Zijm, zijn broer Gerard en Paul Kik kert. Traditiegetrouw voltrok de vei ling zich ten overstaan van notaris Boswijk, die daarvoor geen honorari um in rekening bracht. Meer dan bij vorige keren waakten de organisato ren voor de kwaliteit van de veiling. Aangeboden spullen die als „rotzooi" werden beschouwd, kwamen niet on der de hamer en verdwenen rechtstreeks in de vuilcontainer. Het tijdsverloop tussen de Eierlandse kerkeveilingen ligt niet keihard vast. Gebleken is dat twee jaar een te kor te periode is. Het aanbod van goede ren is dan niet groot genoeg. Ook een tijdsverloop van vier jaar is ge probeerd, maar toen hadden de orga nisatoren de indruk dat het te lang had geduurd, zodat het voorlopig wordt gehouden op intervallen van drie jaar. „Dan blijft het nieuw en le vend en kunnen we rekenen op een flinke opbrengst", aldus organisator Jan Graaf. Reddingsboot Siegfried Egmundis heeft zaterdagmiddag een in nood geraakte Duitse surfer uit de golven gered. De surfer, die zijn plank en zeil was kwijtgeraakt, heeft de red ding te danken aan zijn opvallende lila-kleurige valhelm. De Duitse jongen was ter hoogte van het parkeerterrein met twee vrienden aan het surfen. Na een poosje kwam het tweetal tot de ontdekking dat hun kameraad nergens meer te be kennen was. Voordat de twee het To renpaviljoen bereikt hadden om alarm te slaan, waren ze hun vriend al drie kwartier uit het oog verloren. Er werd contact gezocht met de vuurtoren, die in verband met de toe nemende wind (windkracht 8) op dat moment even vrijwillig werd bemand. De vuurtorenwachter stelde de kust wacht op de hoogte, waarna de Siegfried Egmundis uitvoer. De red dingsactie kreeg ondersteuning van een helicopter. Na een kwartier zoeken werd de zwemmende jongen, dankzij de lila- kleurige helm, door de reddingsboot bemanning opgemerkt. Na ruim een uur vermist te zijn geweest, kon hij om drie uur 's middags veilig aan boord gehesen worden. De Duitser, die geen onderkoelingsverschijnselen vertoonde, vertelde door een get ken mastvoet in de problemen t( geraakt. Nadat hij eerst zijn zeill verspeeld, was hij niet bij macht ;ti zich in de woeste golven aan de plank vast te klampen en moest die uiteindelijk prijsgeven. De sur heeft aan het voorval geen vervn dingen overgehouden. Aanmoedigingspi Vuurtorenwachter Piet Stam, die belang van een bemande post ir deze reddingsactie weer kan ben drukken, heeft vrijdagavond tijde; i een ledenvergadering van de Co; dorper Kustzeilverenigmg de aam digingsprijs van het jaar ontvangs De CKZ geeft deze onderscheidt g normaal alleen aan eigen clubled die zich op een bijzondere manie verdienstelijk maken voor de kus: vereniging. Dit jaar ging de pen met inscript echter naar het hoofd van de kus wacht, wegens zijn inspanningen de post in Eierland bemand te ho den. Een zaak waar de CKZ - in band met de veiligheid - groot b; aan hecht. Piet Stam toonde ziet "e< door het gebaar bijzonder verrast „Dit is iets dat een mens goed 4 Het is een blijk van waardering dat is een fijn gevoel." De familie H. Bakker krijgt een bouwvergunning voor een woning aan de Wagemakersstraat, ter hoog te van het zogenaamde „Paulusbos sie". De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State deelde woensdagmorgen telefonisch mee dat het schorsingsverzoek van K. Smidt is afgewezen. Het bouwplan voor een woning op de plaats van het Paulusbossie is een slepende zaak. Bewoners van de Wa gemakersstraat en omgeving (waar onder K. Smidt) hadden er bezwaar tegen dat deze groenvoorziening moest wijken voor een huis. Tijdens gevoerde artikel 19 procedure werden deze bezwaren echter ongegrond ver klaard en Gedeputeerde Staten gaven de „verklaring van geen bezwaar". Enkele weken geleden heeft K. Smidt een schorsingsverzoek tegen dit besluit bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State ingediend. Is de kleine koning wel zo dom en is zijn grote hofmaarschalk wel zo slim? Zal het de hofmaarschalk luk ken om de macht over te nemen, of weet de prinses van Goedonië daar een stokje voor te steken? Vragen die beantwoord zullen worden in het toneelstuk dat De Duinkanters zon dag 19 november in de dorpskelder (Boodtlaan 8) in De Koog zullen op voeren. Het stuk, „De kleine en de grote ko ning" van Ben Minoli, is bedoeld voor kinderen. Niet alleen de jeugd uit De Koog, maar alle Texelse kinde ren zijn welkom bij de uitvoering. De toegang kost een rijksdaalder. Het stuk telt twee bedrijven. De eerste taferelen spelen zich af in het paleis van de koning. Na de pauze zal het toneel zijn omgetoverd in een bloe- menvallei. In het stuk worden ook liedjes gezongen. Zulke aanvragen worden altijd op te termijn behandeld. Dinsdag werd een zitting gehoui vergelijkbaar met een kort geding, je waarbij zowel de gemeente, Gedi Ie teerde Staten, Smidt als Bakken io wezig waren. Bakker zette uiteen weliswaar een deel van het bosje wordt opgeofferd, maar dat hij opietj andere plaatsen bomen bij zal pk ten. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van Ste heeft het schorsingsverzoek afga jï; zen, dus de bouwvergunning kan worden afgegeven. Pas over enke weken volgt de motivering waato men deze beslissing heeft genom M. Vermooten, een geschiedschr uit Den Helder die zich met nam teresseert voor de marine en hel korps mariniers, is op zoek naar namen van oud-bemanningslede het zogenaamde „Mokbootje". I dit vaartuig werd tussen 1949 en 1960 het vervoer van militairent sen Texel en Den Helder verzorgd Wie hem aan informatie kan helpt wordt verzocht te bellen naar 02230-16969. De nieuwe TX'41 „Broedertrouw van de gebroeders A. en J. De V is vrijdagavond de haven binnem ren. De kotter keerde terug naai bekende stek, want het in 1962 bouwde vaartuig is de voormali TX'8 uit Oosterend. In de tussi is het schip in Ouddorp (Zeeland) gebruik geweest. De 24 meter lange kotter is drie geleden geheel gerenoveerd. Hel schip heeft een diepgang van 2.9< meter en is bijna zes meter breed Het motorvermogen bedraagt 300 pk. De Broedertrouw wordt binner de 12-mijlszone ingezet voor tong- en garnalenvisserij en bemanningsleden tellen. De wordt volgende week in de vaart genomen. Bert M lloto De nieuwe TX'41 ..Broedertrouw" van de gebroeders de Vries arriveerde vrijdagavond in de haven.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 6