Mnister beslist op de valreep Zandsuppletie komt eraan Cjroen rwartsjexelsin het harL, B en W willen in beroep bij Kroon Bietenschip miste haven Na bezwaren GS tegen plan-Den Hoorn: Brommer terug Kaartenactie Unicef Texelse beroofd Kotter zat even vast bij de Hors B en W willen Kamer spreken over Teso over enige maanden op het strand tussen de Slufter en de vuurtoren {«lie Smit-Kroes heeft, in haar laatste „ademtocht" als minis- meegedeeld dat zo snel mogelijk maatregelen moeten wor- genomen ter bescherming van de Texelse kust tussen De ufter en de vuurtoren. Ze heeft Rijkswaterstaat opdracht gege- om een bestek te maken voor een zandsuppletie (voor het [and tussen de Slufter en de vuurtoren) in de zomer van 10, terwijl er tegelijk moet worden gestart met een diepgaan- studie naar de mogelijkheden van andere, meer duurzame "■fstbeschermende middelen. ii de besluitvorming over de verdediging is afgerond en er dui- jiheid is over de financiering, kan pis lex-) minister Smit-Kroes üen begonnen met de zandsup- fe Het is de enige manier om op e termijn een bedreigd deel van Texelse kust te beschermen. 885 is ook een zandsuppletie uit- cerd en de verwachting was dat iji 1995 nieuwe maatregelen no- touden zijn. De zee heeft het te zand uit de Waddenzee echter sneller weggespoeld dan »acht. andere plaatsen langs de Neder- kust zijn wèl goede ervaringen «daan met suppleties, daar bleef tand beter liggen. De Texelse Iheeft echter meer te lijden van ling. studie naar bescherming van de (se kust met zogenaamde „harde ten" zal nog enige jaren vergen, n 1993 kan misschien worden icht aan iets als een zeewaartse is de mening van Smit-Kroes, «ndt dat het onderzoek moet !en begeleid door het rijk, provin- oordholland en de gemee nte en heeft de provincie verzocht ding te nemen. Opvolgster n de tijd dat er gesuppleerd gaat len heeft Texel te maken met de fgster van Neelie Smit-Kroes, de enge Hanja Maij-Weggen (CDA), es nog maar enige uren minister de plannen voor Texel van haar jangster bekend werden en nog geen tijd gehad om er een Bie op te geven. Verheugd Waterstaat Texel (RWS) reageer- erheugd op het nieuws, dat idag in het radionieuws van uur openbaar werd gemaakt, wel de aankondiging van de sup- te onder voorbehoud wordt ge kt lijkt men er vrij zeker van dat doorgang zal vinden. J. Reeder: wisten intern al dat het eraan la komen. We zijn natuurlijk ook '<9e tijd bezig met voorbereiding, "jn blij dat zo alles toch nog op pootjes terecht komt. We hebben «or geknokt. De suppletie moet len beschouwd als een tijdelijke Wing tot een beslissing is geno- over de discussienota Kustver- Sing". 'heeft al een raambestek. Nu moet alleen de nadere invulling wor den verzorgd. „We moeten het draai boek maken", aldus Reeder, die de werkzaamheden het liefst vroeg in het voorjaar wil starten. Er is nog niet bekend waar het zand vandaan wordt gehaald, maar alles wijst erop dat het deze keer uit de Noordzee moet worden gehaald. Vertraging Als er vertraging optreedt tijdens de voorbereidingen van het werk of als het weer in het vroege voorjaar te genvalt, bestaat de kans dat wordt uitgeweken naar de zomer. Daarmee zijn de strandexploitanten tussen de Slufter en de vuurtoren uiteraard niet zo blij. Reeder: „Je kunt nou eenmaal niet alles en iedereen ontzien. Het gaat erom het eiland in de huidige vorm te behouden. Je kunt de sup pletie ook niet uitstellen tot het stormseizoen begint". Over de kosten van de suppletie wil hij nog geen uit spraken doen, zij het dan dat het aanmerkelijk duurder wordt dan de vorige keer. Toen was er een bedrag van ongeveer acht miljoen mee ge moeid. Het was de goedkoopste van de drie zandsuppleties die Texel in haar geschiedenis heeft gekend. Het totale bedrag dat in de loop der jaren aan ophoging van het Texelse strand is uitgegeven bedraagt 21,5 miljoen gulden. Het onderzoek naar de „harde verde digingswerken" zal zich volgens Ree der toespitsten op de financiële en natuurlijke consequenties. „Je krijgt met zo'n ding weliswaar zandgroei aan de kust, maar aan de andere kant ontstaat een geul. En het kan gevolgen hebben voor verderop lig gende gedeelten. Daarnaast moet worden bekeken wat de onderhouds kosten zijn. Misschien is het wel veel goedkoper om af en toe een zand suppletie te doen". Voldaan Ook het gemeentebestuur is blij met de aankondiging. „We zijn er van overtuigd dat de financiering snel wordt geregeld en dat na de winter kan worden begonnen", aldus ge meentesecretaris Piet Zoon. De bur gemeester heeft het laatste jaar veel contact met minister Smit-Kroes ge had in de vorm van gesprekken en briefwisselingen. „We lieten ons niet wegwuiven en dat heeft kennelijk toch zoden, of liever zand, aan de dijk gezet". Over een zandsuppletie in de zomer heeft strandpaviljoenhouder Piet Zijm een uitgesproken mening. „Een droe vige zaak. Wij hopen natuurlijk dat men kiest voor ht voor- of najaar en dus rekening houdt met ons". Toch is hij, evenals andere exploitan ten uit het gebied tussen de Slufter en de vuurtoren, wel blij met de me dedeling van de minister. „Haar laat ste stuiptrekking. We dreigden natuur te verliezen en het is economisch be langrijk voor het eiland dat het strand in stand blijft. Maar ik denk ook aan mijn collega's in De Koog. Daar moet ook nodig wat gebeuren". Schadevergoeding Bij de vorige zandsuppletie, die in het seizoen van 1985 werd uitgevoerd, kwam Zijm in aanmerking voor scha devergoeding. „Ik betwijfel of dat nu het geval zal zijn als ze in de zomer doorgaan. Ze zullen de contracten wel zo waterdicht opstellen dat we juridisch geen poot hebben om op te staan". Zijm denkt dat een goede tijdsplanning van de werkzaamheden niet alleen van belang is voor stran dexploitanten, maar ook voor grote recreatiemaatschappijen in het noor den van het eiland, zoals de Recron en de Exploitatie Maatschappij De Krim. „Misschien is het technisch mogelijk dat bepaalde gedeelten van het strand eerst worden gedaan, zo dat die klaar zijn voor het seizoen losbarst", aldus de paviljoenhouder. Jirttersactie Wilco Bergmans, „aanvuurder en aan voerder" van de groep jutters, die met paard en wagen naar Den Haag trok om Smit-Kroes („jofele Neel") er persoonlijk van te overtuigen dat maatregelen tegen de kustafslag op Texel echt dringend noodzakelijk zijn, was verrukt door de toezegging van de minister. „Op 16 april heeft ze me gebeld en beloofd dat ze de sympa- tieke en overtuigende manier waarop wij vochten voor het behoud van de Texelse kust zou laten meewegen bij haar besluitvorming. Neelie heeft waargemaakt wat ze toen zei. Ik ben dankbaar dat ik heb kunnen meewer ken aan deze actie voor het behoud van ons mooie eiland. Het heeft tóch effect gehad". De gemeentepolitie van Den Helder hield in die stad twee jongens aan met een gestolen brommer. Volgens de jongens was die afkomstig van Texel. De politie zette de brommer vervolgens op de boot terug naar Texel, maar tot op heden is niet be kend wie de eigenaar is. Bij de Texel se politie is althans geen aangifte gedaan. Voor informatie moet men bellen met het bureau, tel. 12222. Texel heeft dit najaar niet te klagen over gebrek aan scheepsstrandingen, al zijn ze helaas van zeer korte duur. Woensdagmiddag rond half drie liep het 67 meter lange bieten schip „Ester" van Kleinstra Zoon op het stenen hoofd" vlak bij het Noordelijke haven hoofd van Oudeschild. Het was de bedoeling geweest de haven binnen te varen om daar bieten te laden, maar dat mislukte dus, mogelijk als gevolg van de stormachtige zuidelijke wind. Met behulp van de „Alcmaria" van het sleepbedrijf Daalder en de garnalenkotter TX 10 van Alfons Boom werd het 1110 ton metende vrachtschip losge trokken en vervolgens de haven ingemanoevreerd, waarbij ook het sleepbootje „Pieter" as sisteerde. De schade moet nog worden vastgesteld maar lijkt niet ernstig. „Een mooi stukje Texels glorie", vertelde ons Bert Koning uit Oudeschild, die bij gaande foto maakte van de met de „Ester" in touw zijnde sleepboten. dinsdagavond blijken. Het ene GS- bezwaar heeft betrekking op een be paalde formulering in het bestem mingsplan; B en W zijn genegen deze aan te passen. Het andere punt gaat om de bouw van zomerwoningen. In het bestemmingsplan staat dat de te bebouwen oppervlakte maximaal 70 vierkante meter mag zijn. GS vinden 45 m2 voldoende. Hoewel het me ningsverschil dus groot is, vinden B en W het niet nodig om in beroep te gaan. In het verleden hebben GS na melijk op dezelfde wijze gereageerd naar aanleiding van de bestem mingsplannen De Cocksdorp (Ie wij ziging) en Oost. Herhaalde pogingen van de gemeente om de provincie alsnog van 70 m2 voor een zomer woning te overtuigen, liepen op niets uit. „Wij krijgen de indruk dat een dergelijke regeling ook in de toe komst niet haalbaar zal zijn", aldus B en W. De jaarlijkse verkoop van kerst- en nieuwjaarskaarten ten bate van Uni cef begint aanstaande dinsdag in de Texelse bibliotheek aan de Drij verstraat. De verkoop gebeurt door vrijwilligsters gedurende de ope ningstijden van de bibliotheek. Naast wenskaarten worden ook gewone kaarten en presentjes zoals puzzels, placemats, kaarsen en dergelijke ver kocht. Een 45-jarige inwoonster van Den Burg heeft bij de Texelse politie aan gifte gedaan van beroving, waar schijnlijk als gevolg van zakkenrollerij. Zij werd dinsdag op het Centraal Sta tion in Amsterdam bestolen van een portemonnee en cheques. ;r ij iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.431 [advertenties, abonnementen, etc. ifiïld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, :on 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 tiie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. jn werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. e Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f40,40 per half jaar; Los 1\— Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn het niet helemaal eens met het bestemmingsplan „Den Hoorn beschermd dorps gezicht", dat in mei door de gemeenteraad is vastgesteld. Op vier onderdelen wordt het plan afgekeurd. B en W vechten deze stellingname op twee punten aan en willen daarom kroonberoep aantekenen. Dit voorstel wordt dinsdagavond in de gemeente raad besproken. De twee punten waarop B en W het principieel oneens zijn met GS, zijn: 1. het „scheuren" (diep omploegen) van grasland: 2. eventuele permanen te bewoning van recreatie-apparte menten. Ten aanzien van punt 1 vinden GS dat een zogeheten „aanlegvergun- ning" nodig is. Op die manier kan de omzetting van grasland in bollenland in de hand worden gehouden. GS zijn van mening dat het scheuren van grasland met name ongewenst is in gebieden waar veel tuinwallen voor komen. In de omgeving van Den Hoorn is dat het geval. Zulke gebie den moeten in tact worden gelaten: uitbreiding van het areaal tuin- en ak kerbouwgrond is er in principe niet toegestaan, aldus GS. Wie tóch gras land wil scheuren, moet daarom wor den verplicht een aanlegvergunning aan te vragen. B en W vinden dat GS niet hoeven te vrezen voor grootschalige omzetting De Helderse kotter HD 27 zat in de nacht van dinsdag op woensdag tij delijk vast onder de zuidpunt van de Hors. Reddings- en bergingsploegen, waaronder de whipperploeg van het KNZHRM-station De Koog, schoten te hulp. maar hoefden niet in te grij pen. Het schip kon met hulp van een collega-kotter uit Den Helder worden vlotgetrokken en op eigen kracht de thuishaven bereiken. De kotter was om onbekende rede nen buiten de vaarroute van het Mo lengat terechtgekomen en strandde ter hoogte van de boei M16. Om streeks 05.20 uur werd alarm gesla gen, waarna onder meer de Koger whipperploeg en de Helderse red dingboot „Suzanna" uitrukten. Toen de whipperploeg arriveerde bleek er geen reden om mensen van het schip te halen; de zee was niet ruw en mogelijk kon de kotter worden losgetrokken. Op dat moment was nog geen sleeplijn aangebracht. Een andere Helderse kotter ondernam een poging, terwijl de whipperploeg standby bleef. De poging slaagde, waarna de HD 27 in vijf minuten tijd werd bevrijd. Dat werd tijd ook, want er was sprake van zakkend tij. Ook de „Suzanna" hielp korte tijd met slepen. De actie verliep bijzonder vlot: een half uur nadat de whipper ploeg ter plekke was, was de red dingsoperatie voorbij. (zoals elders in de provincie), wegens het gebrek aan het noodzakelijke be- regeningswater. Verder stellen B en W dat de huidige graslanden mede het resultaat zijn van de vruchtwisse ling die er in de loop der jaren werd toegepast. Oftewel: af en toe een paar jaar akkerbouw plegen kan geen kwaad. In de praktijk is dus al aange toond dat de aanwezige waarden door tijdelijke omzetting niet worden aangetast. Op basis van deze argu menten vinden B en W dat een aan legvergunning niet nodig is. Voor de desbetreffende agrariërs zou zo'n ver gunning een ongewenste beperking voor de bedrijfsvoering kunnen bete kenen. Leefbaarheid (Semi-)permanente bewoning van recreatie-appartementen (punt 2) is volgens GS in strijd met het provin ciale beleid. In het bestemmingsplan „Den Hoorn beschermd dorpsge zicht" is echter een bepaling opgeno men om dit wèl toe te staan. Bijvoorbeeld als tijdelijke oplossing voor woningzoekenden (gezien het gebrek aan vooral kleine woonruim ten). Bovendien, aldus B en W, is de leefbaarheid van Den Hoorn ermee gediend als de appartementen in de winter zijn bewoond. Zo wordt dus een maatschappelijk belang gediend, terwijl geen recreatief belang wordt geschaad. Verder merkt het college op dat met deze regeling het dorps beeld niet wordt aangetast. Zomerwoningen Op de twee andere door GS afge keurde onderdelen willen B en W geen beroep bij de Kroon aanteke nen. Eventueel denkt de gemeente raad hier anders over, maar dat zal Naar aanleiding van een brief van de werkgroep „Texelse vervoersbelan- gen" hebben B en W besloten een delegatie van de Kamer van Koop handel uit te nodigen voor een ge sprek over de problematiek inzake de eventuele afschaffing van het Texels tarief voor vrachtautovervoer. De brief zal tevens als ingekomen stuk worden behandeld in de aanstaande vergadering van de gemeenteraad. B en W constateren „in algemene zin dat het Teso-voorstel mogelijk scha delijk kèn zijn voor de Texelse econo mie".

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1