>lan: vakantieoord voor lementerende bejaarden Vrone maakte dienst uit in Oosterend Wijzigingen bij Radio Texel Texelaars goed in Bloemenshowloop Koppel Zijm/Van der Veen wint klaverjassen suwe tenues jOAG 14 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Van Bronkhorst: „Texel is een uniek eiland. De lokatie Is ideaal: aan de rand van het dorp en toch dicht bij het centrum. Daarnaast is het vanuit onze verzorgingshuizen niet lang rij den naar de boot en dat is gunstig." Voor buitenstaanders lijkt het wat overdreven om met dementerende bejaarden op vakantie te gaan. Van Bronkhorst bezweert: „Die vakantie behoefte is er beslist. In een kleine groep kan het personeel veel meer aandacht aan elke bewoner schen ken. De minderen, die normaal onder de „beteren" lijden, functioneren dan duidelijk beter. Bij de beteren zie je dat ze plotseling gaan helpen met huishoudelijke karweitjes en zo. De mensen zijn duidelijk bewuster bezig. Nog tot ongeveer een maand na de Loek van Bronkhorst wijst waar het vakantieoord moet worden gebouwd. Als alles volgens plan verlooptkunnen in 1992 de poorten worden ge opend. vakantie functioneren ze in hun huis beter dan voorheen." Ook nu al gaat „De Zonnehof" met deze groep op vakantie Deze maand nog verbleef een groep in de Barti- meushoeve. Volgens Van Bronkhorst is deze vakantieboerderij bij Ooster end behoorlijk geschikt. Het nadeel is echter dat de Bartimeus-kinderen al tijd voorrang krijgen. „De Zonnehof- bewoners kunnen pas in de nog niet verhuurde (vaak de meest onaantrek kelijke! weken terecht. Aangepaste vakantiehuizen zoals het Tesselhuus zijn voor de bejaarden minder ge schikt, omdat ze te modern zijn. „De huiselijke sfeer en inrichting van om streeks 1910 ontbreekt. Onze bewo ners gaan terug in die tijd; de indeling van het gebouw moet daar op zijn afgestemd, zodat de mensen niet per ongeluk hun behoefte doen in een gangkast in plaats van het toi let. Dat voorkomt een hoop verdriet. Hopelijk komt ons huis op Texel snel van de grond, want momenteel kun je met onze bejaarden nauwelijks er gens op vakantie." SVO-speler Jan de Vries was zondagmiddag vlak voor de wedstrijd tegen Vrone. middelpunt van een huldigingsplechtigheid. De Vries speelde na melijk zijn 400e wedstrijd en heeft dus overtuigend blijk gegeven van trouw aan zijn sport en zijn dub. De 35-jarige Noordzeevisser speelt sinds zijn 16e jaar in het eerste elftal van Oosterend en beleeft momenteel zijn 20e seizoen. ..Zelden liet hij verstek gaan. In die twintig jaar heeft hij niet meer dan twee wedstrijden gemist en dan alleen als hij geblesseerd was", aldus SVO-voorzitter Klaas vd Berg. die De Vries een ..gouden speler" noemde. Om die kwalificatie kracht bij te zetten overhandigde hij een ..gouden" voetbalschoen en voor mevrouw De Vries waren er bloe men. Dat laatste was zeer terecht want De Vries zou zonder de medewerking en het medeleven van zijn echtgenote nooit de 400 wedstrijden hebben kunnen volmaken. Het is nogal wat dat een man die de hele week op zee zit. zich in het weekend telkens in de voetbalsport stort. De Vries zag zelfs van vakanties af om bij SVO te kunnen blijven voetballen. Overigens ziet het er naar uit dat De Vries het nu welletjes vindt. Hij overweegt dit jaar een punt te zetten achter zijn voetbalcarrière. De bedoeling is dat hij aan het eind van het seizoen een bijzondere afscheids- wedstrijd speelt. Bij wijze van geschenk mag hij zelf het tegenspelende elftal samenstellen. De Vries kreeg zondag uit handen van aanvoerder Ben Witte ook een cadeau van zijn medespelers: een diner. Met de huldiging van Jan de Vries vooraf, die zijn 400ste wedstrijd speelde, leek het erop dat de Ooste- render voetballers gemotiveerd en gebrand op winst aan hun wedstrijd zouden beginnen. De eindstand pak te echter niet in hun voordeel uit: na een slechte eerste en een matige tweede helft ging Vrone met beide punten naar huis. Pas in de laatste twintig minuten kwam Oosterend beter in het spel. Na een ruststand van 0-1 werd het uiteindelijk 1-2 voor de bezoekers. Oosterend begon aan de wedstrijd met dertien spelers. Peter de Wolf en Gerard Legierse zaten in de dug-out. In de eerste helft kwamen de Texe laars duidelijk tekort. Na zo'n zeven minuten was het al raak: via een breedtepass kon de middenvelder van Vrone ongehinderd oplopen. Hij schoot onhoudbaar voor Marco Drijver in. Na deze treffer maakte Vrone de dienst uit. Oosterend speelde slecht, mede doordat van achteruit niet werd opgebouwd en alleen lange passes werden gegeven in de richting van de spitsen, die men daarmee echter niet bereikte. In de tweede helft deed Legierse zijn intrede voor Johan van 't Hoeft, maar het spelbeeld veranderde hier door niet. Na twintig minuten nam Peter de Wolf de plaats van Vincent Kaspers in, schoof Piet Koning door naar het middenveld en ging Aart van der Brink laatste man spelen. Dit deed het team goed. Er werd meer van achteruit opgebouwd, waardoor Bennie Visser twee goede kansen kreeg, die echter niet werden ver zilverd. Ook Vrone zat nog twee keer dicht bij een doelpunt. De lat voorkwam erger. In de 35ste minuut scoorde Oosterend z'n enige treffer van de wedstrijd. Een Vronespeler kopte de bal weg, maar die belandde voor Dennis Vonk. Deze aarzelde geen se conde en haalde uit, waarna de bal in de bovenhoek schoot. Vrone leek onder de indruk en haalde het tempo uit de wedstrijd, om de punten veilig te stellen, zodat Ooster end opnieuw met lege handen kwam te staan. Het team heeft vijf punten uit negen wedstrijden. Dat is niet genoeg, dus zal daar binnenkort toch wat aan moeten worden gedaan. „Boter bij de vis" heet het nieuwe programma van Aad Schol dat zater dagmorgen van 8 tot 9 uur op radio Texel te beluisteren is. Het uur bestaat uit muziek en vragen, waar bij goede antwoorden beloond wor den. Een uur eerder, van 7 tot 8, verzorgt Schol een uur muziek. Het kinderkwartiertje van Aliëtte Fons blijft ongewijzigd. Tips, informatie of andere berichten ten behoeve van het nieuwsprogram ma van Radio Texel kunnen behalve bij de redactieleden, tegenwoordig ook ingeleverd worden „bij Els" Why- te in de Weverstraat. Alleen tijdens openinguren, tel. 15705, dinsdags gesloten. uit De Volks krant. (Ingezonden stuk op de pagina „U" en de reactie erop een week later). ».ormuic~ naam cn aurc^ Te lange brieven worden ingekort. Redactie Margot Minjon. Asielzoekers Naar ik zojuist uit onze Volkskrant vernam (31 oktober), voelt een asielzoe- kendc familie niet voor het voor hen Rcrcservecrde huis in Den Durft. Texel Zou ik misschien ervoor in aanmerking kunnen komen? Ik heb geen water vrees, dus de oversteek is geen pro bleem voor mij Limburg lijkt me trou wens ook wel wat, dus EMMELOORD Corry van der Hulst Asielzoekers Mevrouw Corrie van der Hulst (U I pagina van 4 november) wil wel in het huis kruipen op Texel dat voor asielzoe- I kers is gereserveerd lk vraag me af of ze ook in hun huid j wil kruipen. Ik denk het niet. want haar tendentieuze stukje getuigt van onbe- en grip voor hun angst voor isolatie hun trauma's als gevolg van hun vlucht en hun angst om teruggestuurd te worden. Het getuigt ook van onwetendheid |i/icu ten aanzien van de omstandigheden r asielzoekers in Nederland, waarbij hun werk en studiemogelijkheden wor den onthouden en ze vaak geïsoleerd in afgelegen plaatsen als Texel kunnen Raan zitten piekeren over een zeer onze re toekomst Nog geen 10 procent n hen zal hier uiteindelijk een plaats vinden. L0CIIEM l.Eshuts t .Schilders Texelse lopers hebben een prima fi guur geslagen in de Achtste Bloe menshowloop die zaterdag werd gehouden in Aalsmeer. De Bloemenshowloop omvat zowel indoorwedstrijden als wedstrijden op de weg. Op de indoorafstand vijf ki lometer werd Roald van der Slikke uit Den Burg tweede in een tijd van 19 minuten en 30 seconden. Zijn broer Denhard werd derde bij de jeugd in een tijd van 20 minuten en 29 se conden. Bij de 7,5 km indoor werd Ron van der Slikke (Waalderstraatl in het alge meen klassement tiende met een tijd van 30 minuten en 7 seconden. Bij de jeugd bezette hij daardoor de tweede plaats. Douwe Dijker werd 16e met 31 mi nuten en 6 seconden. Richard Ste vens werd 17e met practisch dezelfde tijd. Theo Franchimon deed mee aan de 10 km KNAU-wedstrijd. Van de 200 deelnemers aan dit onderdeel van de Bloemenshowloop werd hij 14e in de mooie tijd van 33 minuten en 27 se conden. (Nummer één liet 30.57 noteren). Herman Ploeger boekte een fraai re sultaat door de 21 km wegwedstrijd af te leggen in 1 uur, 21 minuten en 40 seconden. Dat betekende een ver betering van zijn persoonlijk record met 3 minuten en 20 seconden. Remco Nagtegaal volbracht deze hal ve marathon in een uur, 36 minuten en 10 seconden. De Texelse deelnemers zijn bijzonder tevreden, niet alleen over de eigen prestaties, maar ook over de perfecte organisatie van dit loopevenement. Op de zesde competitieavond van de klaverjasclub Den Burg wisten Corry Zijm en Nel van der Veen met de ho ge score van 7664 punten alle ande re koppels ver voor te blijven. Doordat de onderlinge verschillen in het klassement nog niet erg groot zijn wisten zij hiermee veel plaatsen winst te boeken, en stegen dan ook van de achtiende naar de zevende plaats. Met 6840 punten werden Jelle Wiersma en Johan Vinke tweede. De laatste drie weken heeft dit koppel steeds prima gescoord en is opge klommen naar de derde plaats in het klassement. Ook Freek Halsema en Elly Eelman blijven veel punten halen. Nu werden zij derde met 6789 pun ten en zijn hiermee de leiders van het klassement, Peter van Heerwaarden en Wil Derksen, tot op 500 punten genaderd. Zij behoren hiermee tot de kanshebbers voor de zege in de eer ste periode waarin nog vijf partijen zijn te spelen. Rob Caspers en Karei van Heerwaarden werden vierde met 6740 punten en Frans Boer en Frans Bos vijfde met 6693 punten. Beide koppels scoren veel punten en zijn hoog in het klassement terug te vinden. Stand eerste periode na 24 partijen. 1 W. Derksen-P. van Heerwaarden 40400; 2. F. Halsema-E. Eelman 39884; 3. J. Wiersma- J. Vinke 38809; 4. Fr. Boer-Fr Bos 38561; 5. R. Caspers-K. van Heerwaarden 38366; 6 Echtp. B. Ofrein 38328; 7 C. Zijm-N v/d Veen 38209; 8. F. v/d Gracht-H. v Loo 37933; 9. G. Festen-G. Smit 37711; 10. Echtp J. van Heerwaarden 37559. kin dc Volkskrant van donderdag 9 Tvcmbcr stond het artikelDeroepsri ^nchildcrs vajt volgens onderzoek raagtckens bij dit Houd TEXEL schoon _£i DE MOEITE WAARD op tot een slordige f 6 miljoen. De planning is dat in de loop van vol gend jaar met de bouw kan worden begonnen, zodat uiterlijk 1992 het vakantieoord in gebruik kan worden genomen. Planologisch is nog niet al les rond. Voor een deel van het ter rein, met agrarische bestemming, zal nog een artikel 19-procedure nodig zijn. Werkgelegenheid Verwacht wordt dat het project zes tot acht fulltime banen oplevert. Voor onderhoud van terrein en gebouwen zal waarschijnlijk gebruik worden ge maakt van parttime krachten. Van Bronkhorst wil graag zelf als beheer der van „zijn" Texelse vakantieoord functioneren. elk hun eigen appartement. Dat is nog steeds het geval, In sneltrein vaart kocht de stichting diverse her enhuizen en liet bejaarden- en verzorgingshuizen bouwen. De heren huizen waren bestemd voor bejaar den die te goed zijn voor een verpleeghuis en te slecht voor een bejaardenhuis. Pronkstuk is het in 1986 nieuw ge bouwde „De Oude Raai" in Amster dam. Deze maand (om precies te zijn 16 oktober) vond de opening plaats van alweer een gloednieuw oord in Huizen (NH). Op de rol staan nieuw bouwprojecten in de Velzenbroekpol- der, Amsterdam en Haarlem. Tweemaal zo groot Loek van Bronkhorst: „Dankzij de op gedane kennis en ervaring m.b.t. de bouw van bejaarden- en verzorgings huizen, is „De Zonnehof" in staat om tegen dezelfde kosten wooneen heden te realiseren die tweemaal zo groot zijn als wat normaal het geval is." De stichting heeft een eigen technische dienst die in grote lijnen het ontwerp voor een nieuw complex maakt. Een plaatselijke architect wordt vervolgens ingeschakeld voor de gedetailleerde invulling van het project. Voor het Texelse plan is dat inmiddels gebeurd: architect Kees Alkema uit De Koog is bezig met het maken van tekeningen. Het complex zal bestaan uit een hoofdgebouw, een aantal bungalows, een kleine camping en een beheer derswoning. De lokatie is de plaats waar een paar jaar geleden het nood gebouw van de Gollards stond, aan het verlengde van de Molenstraat. Precies op die plaats zal het hoofdge bouw komen te staan. Capaciteit Uitgegaan wordt van een capaciteit die groot genoeg is voor tenminste 30 vakantiegangers. Rekening wordt gehouden met een uitbreiding tot maximaal 50 verzorgingsplaatsen. In de directe nabijheid zijn zes bunga lows gepland, elk met plaats voor acht vakantiegangers. Waarschijnlijk wordt voorzichtig gestart met vier bungalows. Verder zijn er plannen om een camping voor thuiswonende ge handicapten in te richten. Het aantal tentplaatsen zal ongeveer tien zijn. De belangrijkste voorwaarde die het stichtingsbestuur heeft gesteld aan Van Bronkhorsts plan is dat het va kantieoord selfsupporting moet zijn. Eventuele verliezen mogen dus niet worden afgewenteld op de andere huizen van de stichting. Van Bronk horst heeft nu tot taak de financie ring rond te krijgen en te zorgen dat de appartementen de eerste twee jaar vol zitten. Hierover is hij in ge sprek met collega-instellingen. Die zouden een bepaald minimum aantal weken per jaar moeten afnemen. Bij een voorzichtige start bedragen de totale kosten naar schatting 4'/i miljoen gulden. Als het project volle dig wordt uitgevoerd loopt dit bedrag ,van de meest opmerkelijke jvvtjes in de aanbiedings- if bij de gemeentebegroting iet plan voor de bouw van i vakantieoord voor demen- sejaarden achter het oude S-gebouw in Den Burg. Ini- iefneemster hiervan is een ere stichting ,,De Zonne- „Wij staan positief te- iover de plannen van het ihtingsbestuur", schrijven B W en dat klinkt heel en- usiast. Maar wat is „De inehof" eigenlijk en wat is u precies van plan? i Zonnehof" blijkt een stichting ip met elf huizen in Noordhol len één in Utrecht. De meeste jn functioneren als verpleeghuis ipsycho-geriatrische patiënten tenterende bejaarden). In totaal Kijven er 700 bewoners en zijn er i personeelsleden in vaste dienst, eald geen kinderachtige organi- idus. (informatie wordt ons verstrekt rLoek M.F. van Bronkhorst, coör- rend directeur van drie Zonnehof- en in de regio Haarlem („de k", „de Ceder" en „Houtrust"). Bronkhorst (44) is op Texel be id geen onbekende: al jarenlang dt hij op als commentator bij cours hippiques en andere idensport-evenementen. Uit dien (de heeft hij tal van contacten op eiland opgebouwd. Geen wonder juist deze Van Bronkhorst de drij- ie kracht is achter het „De Zon- of"-project. Enige feiten iiens een tip van de sluier op te ien, nog wat feiten over stichting Zonnehof". De oorsprong ligt in irsum, waar het eerste huis (aan lonnelaan, vandaar de stichtings- n) in 1963 in gebruik werd geno- Het doel was verpleging geven pvang bieden aan echtparen, van minstens één partner behoe- is. De ander mag relatief ge- zijn. De mensen werden niet rgebracht op zalen, maar kregen damesvoetbalteam van SV De loopt sinds vorige week in een idnieuwe outfit. Voor aanvang van Iwiswedstrijd tegen Hugo Boys den de dames in het nieuw oken. De sponsor, slager lepe de reikte persoonlijk de shirts uit. dochter Magda nam namens damesteam het eerste shirt in langst, onder toeziend oog van er Klaas van der Weide (zie de van Arend Nijkamp). Kennelijk spireerd trokken de dames in de Strijd fel van leer. Dankzij een overwinning bleven zij in de race het kampioenschap.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7