Cjrocn 'wartsjexels in het hart otie tegen afschaffing xeltarief aangenomen VTB fuseert met Van Maldegem ISi na A sad schaart zich achter vervoerders ermis definitief aar De Koog Uitbreiding raadhuis praktisch voltooid BAKKER Wapen in beslag Olievlekken verwijderd Gunstig cijfer werkloosheid Autospiegels stuk Hekwerken op de weg RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.433 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 vertenties, abonnementen, etc. ild De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 9 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Ie Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 40,40 per half jaar; Los f\,— fracties en het voltallige college van b en w (dus ook de in fesobestuur zitting hebbende wethouder Klaas Barendregt) arden zich dinsdagavond in de raadsvergadering achter een a, ingediend door CDA-er Ate Rienstra, waarin de afschaf- van het Texeltarief voor vrachtvervoer van de hand wordt izen. Unaniem heerste de mening dat door het verdwijnen Jeze reductieregeling de positie van de vervoersbedrijven op liland, de Texelse economie en werkgelegenheid wordt be- scussie over de tarieven van iwam op gang door een inge- i stuk van de onlangs opge- werkgroep „Texelse «rsbelangen". Deze wordt ge- door F. Hopman, H. van Mal- n, H. en D Wetenkamp en A. r Vis. erpstra (PvdA) vond het aanlei- im ook de andere Tesotarieven de loep te nemen, maar daar i zowel burgemeester Schipper ithouder Barendregt tijdens de lering niet op in gaan. )A-fractie merkte op dat er veel heerst in de Texelse vervoer- anche na alle berichten over af- ing van het gereduceerde Ate Rienstra: „Ik vind het I,, d dat Teso-directeur Theo Hoo- at de een stelling deponeert waar de bevolking dan maar enten moet aandragen. Volgens ort het andersom". Hij noemde ilie, gesteund door alle raadsle- en signaal aan Teso. rijnen (Texels Belang) meent werk aan de winkel is voor illege. „U wil contact opnemen e Kamer van Koophandel, maar it eerst maar even zitten. U ^onderzoeken wie Teso haar hui- lonopoliepositie gaf en aan wat ifspraken men vastzit. Er is sprake meer van een echt is onderneming door de grote ip van aandelen naar de over kant". Ze wees erop dat ook over de andere Tesotarieven onenigheid bestaat. Vreemd Ook Erna Eelman (VVD) vond het vreemd dat het college eerst informa tie wil inwinnen bij de Kamer van Koophandel. „Waarom gaat u niet praten met de Tesodirectie?" Dirk Terpstra (PvdA) was blij dat er weer eens over Teso werd gepraat in de raad en wilde de gelegenheid aan grijpen om tot eensluidende argu menten te komen tegen de complete tariefstelling. „We hebben in het ver leden de nota „Zoute Veren" gehad, maar sloegen toen niet de handen in een. Wij ondersteunen de motie van Rienstra en ik hoop dat dit een voor zet is. Misschien kunnen we nu eens iets positiefs doen met die nota". Peter Bakker (PSP) had zijn twijfels over de doelstelling van Teso. „Er werd altijd halleluja geroepen en wij hebben ze nooit een strobreed in de weg gelegd. Maar er is ons zand in de ogen gestrooid. Toen de dubbel dekker er moest komen werd gezegd: als die er eenmaal is worden de Texelaars er beter van. Dat is niet ge beurd". Hij constateerde dat alle Texelse vervoerders één belang heb ben, dat kennelijk niet hetzelfde is als dat van Teso. Drie vragen Het college van b en w heeft over han-van 't Veer: ..Je kunt toch moeilijk op je sokken over de kermis heen lopen." 'mis is door de gemeenteraad Hief naar De Koog verplaatst. Sondering van de raadsleden Bakker (PSP) en Erna Eelman- toi (VVD) waren alle raadsle- *1 er over eens dat het experi- als geslaagd beschouwd kan "i. Nel Eelman-van 't Veer t „De geluidsoverlast is tot "inimum beperkt. Een beetje la- hou je altijd. Iemand in onze merkte laatst op dat je toch ik op je sokken over de kermis 9aan lopen." :elman-van de Kooi deelde mee overtuigd te zijn dat qua ge nder al het mogelijke gedaan 'k denk echter aan de 124 s die vlakbij op stapel De recreatieondernemers ma- icht bezwaar. Als je 14 dagen hebt, is het geen pretje om len lang in kermislawaai te zit- kans dat die mensen niet "0 Texel terugkomen is groot. In die sector wordt dus schade gele den." Erna Eelman is verder van mening dat zolang de planologische invulling van het tussenstuk nog ter discussie staat, er geen obstakels opgeworpen mogen wor den die een gunstige ontwikkeling hiervan tegenhouden. Peter Bakker meldde in een stemver klaring dat zijn standpunt onderhand wel bekend is. Bakker is - gezien de historische achtergrond - voorstander van een kermis in Den Burg. De Koog vindt hij in verband met de overlast geen basis. Een voorstel van het CDA om de ker mis ieder jaar fe evalueren, kreeg geen instemming van wethouder Ze- gers. „Daar voel ik helemaal niets voor. Het is nu ja of nee." Omdat de controle op de kermis groot zal blij ven, stelde het CDA zich tevreden met de mogelijkheid in commissiever gaderingen op de zaak terug te kun nen komen. deze materie de nodige informatie in gewonnen. Volgens wethouder Baren dregt gebeurde dat aan de hand van drie vragen: Is het Texelse vrachtver voer belangrijk voor de economie, heeft deze bedrijfstak een nadelige concurrentiepositie ten opzichte van soortgelijke bedrijven aan de overkant en kan/mag Teso, gezien haar doelstellingen daar iets aan doen? „We kunnen alles met „ja" beant woorden", concludeerde Barendregt. Eén van de hoofddoelstellingen van Teso, naast het continueren van het bedrijfsbeleid, is het uitoefenen van een positieve invloed op de Texelse samenleving. Dat houdt in dat men het recht heeft een nadelige concur rentiepositie van bijvoorbeeld Texelse vrachtvervoerders op te heffen. De wethouder benadrukte dat de Te sodirectie geen besluit heeft geno men, noch het voornemen heeft de tarievendifferentiatie af te schaffen, maar dat het in een vergadering van de Kamer van Koophandel aan de or de is gesteld. Betaalbaarheid Volgens Peter Bakker staat het stre ven van Teso om een goed draaiend particulier bedrijf te zijn op gespan nen voet met de service en betaal baarheid. „Het kan de bevolking niets schelen wat voor soort bedrijf het is. Wat is voor óns belangrijk? Dat het een particuliere instelling is of dat gasten en bevolking teveel moeten Woensdag werden met een kraan de keten van het dak van het raadhuis gehaaid, aan teken dat het vaeibesproken verbouwingswerk er bijna opzat. betalen?" Hij stelde voor de discussie in de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid voort te zetten. „Tesoproblematiek leent zich niet voor behandeling van een klein deel ervan. Het hangt allemaal samen", al dus Dirk Terpstra, die bang is dat an dere tarieven snel aan de beurt zijn als de verhoging van de vrachtver- voertarieven erdoor komt. Hij vroeg of het college bereid is contact op te nemen met Texelse organisaties om Lees verder pagina 5 De Verenigde Texelse Beurtdiensten en het Transportbedrijf Van Maldegem gaan per 1 januari a.s. samen. Als gevolg van de fu sie zal het van Maldegem-bedrijf aan de Pontweg worden ont manteld en worden overgebracht naar het bestaande bedrijfsterrein van de VTB aan de Maricoweg in Den Burg. De gecombineerde onderneming wordt een besloten vennootschap onder de naam VTB-Van Maldegem. Vrijdag j.l. tekenden VTB-eigenaar Cor Beers uit Winkel en Henri van Maldegem een intentieverklaring, waarin de voorwaarden waaronder de fusie zal plaatsvinden zijn om schreven. De 35-jarige Van Malde gem wordt de volledig bevoegde directeur van de nieuwe B.V. en gaat wonen in de bungalow die hoort tot het VTB-complex aan de Maricoweg. De fusie verloopt zonder ontslagen. De personeelsleden van beide bedrij ven gaat dus allemaal over naar de nieuwe B.V. Henri van Maldegem, die in zijn werk wordt bijgestaan door zijn vrouw Yvonne, houdt er zelfs re kening mee dat op den duur extra personeel moet worden aange trokken. Gelukkig Zowel hij als zijn fusiegenoot Beers zijn bijzonder tevreden over de nu tot stand gekomen constructie. „We kun nen nu veel efficiënter en nog meer klantgericht werken. We zijn met het materieel dat nu is samengebracht in staat elk transport tussen een kg en 40 ton behartigen. We kunnen nu ook aan acquisitie gaan doen en zul len verladers benaderen die nu nog met eigen materieel of niet-Texelse transportbedrijven werken. Vooral als Teso geen gekke dingen gaat uithalen met de huidige vervoerstarieven voor vrachtwagens, zullen we aantrekkelij ke aanbiedingen kunnen doen..." Cor Beers wijst erop dat de specifie ke mogelijkheden van beide bedrijven elkaar goed aanvullen. Van Maldegem was meer op het grote, zware werk ingesteld terwijl de VTB vooral was afgestemd op stukgoed en distributie. Het transportbedrijf Van Maldegem werd in 1977 opgericht, als reactie op het faillissement van de toenmali ge VTB. Henri van Maldegem begon met één auto. Thans zijn het er acht. Samen met de nodige trailers, bak ken en ander materieel is daarvoor nauwelijks plaats op het huidige ter rein aan de Pontweg in de buurt van de veerhaven. Ongetwijfeld ook tot vreugde van de gemeente is die ruimtenood straks in een keer opgeheven want op het 8000 m2 grote VTB-terrein aan de Maricoweg kan de nieuwe BV goed uit de voeten. De besprekingen die aan de fusie vooraf zijn gegaan lopen al bijna een half jaar. Het begon toen Beers een advertentie plaatste voor een directeur-bedrijfsleider voor de VTB, een onderdeel van zijn overigens in Winkel gevestigde omvangrijke trans portonderneming. Daarop reageerde van Maldegem, die tot de conclusie was gekomen dat hij bezig was zich dood te werken en naar mogelijkhe den uitkeek om de zaken efficiënter en grootschaliger aan te pakken. Al spoedig bleek dat dit kon worden be reikt door beide bedrijven samen te voegen. Twee politiemannen zagen dinsdag middag in de Kikkertstraat van De Cocksdorp een man uit een woning komen met een schietwapen. Hij ver klaarde deze te hebben geleend van een andere Cocksdorper. Het wapen werd in beslag genomen en tegen de eigenaar wordt proces verbaal op gemaakt. De olievlekken op de Noordzee, die maandagochtend een kleine 30 kilo meter ten noorden van Terschelling en Vlieland werden aangetroffen, zijn inmiddels door bestrijdingsvaartuigen verwijderd. Volgens de directie Noordzee in Alkmaar is de opruim- actie gisteren in de namiddag beëin digd. De Wadden zijn door de gunsti ge windrichting geen ogenblik door de olievervuiling bedreigd. Aan de nieuwe bouwlaag van het raadhuis wordt de laatste hand ge legd. Het interieur is practisch klaar en op 8 december zal ook de buiten boel worden opgeleverd. Alles is vol gens schema verlopen en de bedoeling is om begin februari te be ginnen met het in fasen aanpassen van de oude verdiepingen van het gebouw. Momenteel wordt nog een fietsenber ging achter het raadhuis gebouwd en hier zullen ook nog keerwanden met parkeerplaatsen worden gemaakt. Dinsdag werden de twee bouwketen die maandenlang naast de koepel op het dak van het raadhuis hebben gestaan, met de kraan naar beneden gehaald. Een van de gebouwtjes werd in het park gezet en zal dienen bij de aanpassing en renovatie van het oude gedeelte van het gebouw. De andere werd vervoerd naar hotel „Boschrand" bij De Koog dat door aannemer Draisma van een nieuwe vleugel zal worden voorzien. Ook uit het feit dat Draisma inmiddels op dracht heeft gekregen om samen met de Fa Gebr. Bruin een aantal bungalows van De Turkse Tent te ver groten, mag de conclusie worden ge trokken dat het Friese bedrijf voet aan de grond heeft gekregen op Texel. Stuk voor stuk Het renoveren van de oude bouwla- De werkloosheid op Texel in de maand oktober is lager dan vorig jaar. De verbreding van het seizoen is niet de enige factor die positief in werkt, ook de grote vraag naar per soneel in de leliebedrijven speelt een rol. Bij het arbeidsbureau Texel stonden in de maand oktober 313 werkzoeken den ingeschreven. Dat zijn er 61 min der dan vorig jaar. Ten opzichte van de vorige maand zijn er echter 65 werkzoekenden bijgekomen. Dat is verklaarbaar, want het seizoen loopt nu echt af. Het aantal langdurig werkelozen is met 11 personen afgenomen en er zijn drie schoolverlaters minder dan vorig jaar. Velen hebben werk gevon den bij leliebedrijven. In oktober werden 35 vakatures inge diend en 76 afgehandeld door het ar beidsbureau. Enkele bedrijven dienen nu al aanvra gen in voor personeel voor het ko mende zomerseizoen. In de bouw is nog steeds vraag naar vakmensen. „We vragen ons wel eens af wanneer die sector zal inzakken, want het bouwen van huizen of recreatiewo ningen zal toch in de toekomst min der worden. Texel raakt zo langzamerhand vol. Als het inzakt be tekent het dat wij er zo'n 100 tot 125 werklozen bij krijgen", aldus Theo Zijm. gen van het raadhuis wordt een bij zondere operatie, omdat het raadhuis zoveel mogelijk normaal moet blijven functioneren. De bedoeling is een verdieping onder handen te nemen en vervolgens zes weken te pauze ren. In die tijd kan de vernieuwde verdieping worden ingericht, waarna de volgende bouwlaag wordt aange pakt. Tot vreugde van de huishoude lijke dienst is inmiddels alsnog besloten zowel het nieuwe als het oude gedeelte van het raadhuis van centrale stofzuiginstallaties te voor zien. Aanvankelijk was het de bedoe ling deze voorziening in het oude deel achterwege te laten in verband met de (verondersteld) hoge kosten. Op het Schilderend zijn van verschil lende auto's spiegels afgebroken. Omwonenden hebben wel enig ge rucht op straat gehoord, maar heb ben geen daders gezien. Een automobiliste uit Oudeschild reed dinsdagavond over twee vlechthe- kwerken die op de Schilderweg la gen. Een later passerende politieman merkte de vlechtschermen eveneens op en verplaatste ze naar de berm. De vrouw had echter ondertussen geconstateerd dat haar beide auto- voorbanden waren beschadigd en kwam terug om een mogelijke eige naar van de hekken te achterhalen. Dat lukte niet. Volgens de politie zijn het oude vlechtschermen, die waar schijnlijk van een wagen zijn geval len. Eventuele getuigen worden verzocht zich te melden, telefoon 12222. In onze Spectra-winkel demonstreren wij een populair tefal apparaat: de Gourmet Brunch Set. Kom kijken op onze kookafdeling op: zaterdag 18 november van 10.00-16.00 uur Gourmet Brunch Set Kompiete gourmet set met 6 pannetjes voor gourmetten, racletten en gratineren De Gourmet Brunch Set ts ook een oventje Voor het snel opwarmen ot opbakken van diepvriespizza's allerlei soorten ovensnacks, broodjes enz tri 02220 2346 A

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1