rexel moet niet in rmenkleed blijven lopen Doorgaan in deze richting met dezelfde animo" erbrand Poster van Texels Belang: Ate Rienstra namens CDA: BEGROTING 1990 :S )otgrutters Twee auto's total-loss Texelaar maakt vallen voor fretten onklaar GEMEENTE :R '9 DAG 21 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 95 95 11 lis Belang vindt dat b en w een veel te somber beeld geven de financiële situatie waarin de gemeente verkeert. „Ons ir- de structurele teneur van armoede die maar door uw aan- lingsbrieven blijft heensijpelen", aldus Gerbrand Poster in zijn travond voorgedragen algemene beschouwing ter gelegen- van de behandeling van de gemeentebegroting 1990. Grensweg en op andere plaatsen op Texel. Bovendien zouden er plannen zijn voor de bouw van honderd nieu we bungalows in het Aegon-park aan de Krimweg. Buffer Poster vond dan ook dat de gemeen te er financieel goed voorstaat, te meer daar er ook nog een financiële buffer is van drie miljoen gulden, af gezien van het feit dat het mogelijk was drie miljoen gulden te stoppen in de verbouw van het raadhuis. Over dat raadhuis voelt Texels Belang nog steeds gram, met name omdat het een financiële last van f 54000,- per jaar heeft veroorzaakt, terwijl bij de presentatie van de bouwplannen is gezegd dat alles in één keer uit de saldireserve zou worden betaald en dat er dus geen financieel „staartje" zou zijn. Poster toonde er zich verheugd over dat er dit jaar geen voorstellen zijn om de onroerend goed-belasting en de hondenbelasting te verhogen en verklaarde zich accoord met de voor gestelde tariefsverhogingen met 2% voor de andere gemeentelijke heffin gen, tenzij vlak voor de behandeling van de begroting zou blijken dat er nog meer financiële meevallers zijn. Dat laatste is allerminst uitgesloten, want de afgelopen maanden werden meerdere circulaires van de staatsse cretaris van binnenlandse zaken ont vangen met telkens gunstige financiële berichten voor de ge meente. Royaal Texels Belang vraagt zich af waarom b en w zo royaal zijn met de salarië ring van het personeel. „Er komt na melijk al van rijkswege een algemene salarisverhoging waarvoor compensa tie wordt gegeven en u wilt dit aan vullen met f144.700,- én nog eens f72.300,-". itnd Poster g bepaalde voorzichtigheid kun- wij waarderen, maar dat u zich «i jaar uit blijft hullen in een ar- ikleed begint echt wat ridicuul te dsn. De feiten zijn toch anders? had u anders een sluitende be jag met een structureel over- jlvan f549.697,- kunnen Heden?" Eswaar hebben b en w als „ex- voor dit overschot aangevoerd de uitkering uit het gemeente- veel hoger was dan voorzien gevolg van toevoeging van 48 igen aan het bestand, terwijl er eenmalige voordelen waren zo verkoop van het Stappenland Koog. maar volgens Poster kan de volgende jaren op dergelijke leien worden gerekend. Hij daarbij op de hogere in- iten uit toeristenbelasting en iforensenbelasting als gevolg Ie oplevering van tientallen re- dewoningen in de Krim, bij de VERVOLG VAN PAGINA 1 iaat bijvoorbeeld stelt zich is op. Weliswaar heeft ook dit jf tot dusver niets betaald voor promotie, maar hier lijken de on- mdelingen resultaat te hebben d. „De directie van de Dagmarkt er positief tegenaan en zal rschijnlijk binnenkort wel een bij- li geven", zo werd door het TVO- Srur meegedeeld. Hoopvol elk jaar bijeen brengen van an- 'ilve ton voor Texelpromotie is tot er steeds een moeizaam karwei test voor het TVO, omdat veel «weigerachtig bleven. Donder- ton echter worden gemeld dat situatie zienderoge verbetert, bereidheid tot betalen neemt Het ziet er naar uit dat het 'ook het volgend jaar aan zijn khtingen jegens de Stichting 'Texelpromotie kan voldoen. Ge- sri is dat er ook voldoende be- 'ad bestaat om in de volgende tatperiode van vijf jaar over de te komen. Het TVO heeft hier- sn de individuele leden een toe- Sag gevraagd en volstaat dus iet een betalingsbelofte namens Wen. Van de collectieve aanpak bet begin van de eerste contract- heeft men spijt omdat veel zich van de toezeggingen die bestuur had gedaan niets aan ren en de vinger op de knip len. Tien jaar 8e partners van de stichting 'Texelpromotie hebben zich be- terklaard de komende tien jaar les anderhalve ton te zullen bij- en. Op de vraag van Wouter vd waarom het TVO zich tot vijf beperkt, werd geantwoord dat in id dat het TVO onder zijn leden ^uete hield, de wenselijkheid 188 tienjarige contracttermijn 'et aan de orde was gesteld. Sear voelt het TVO-bestuur er voor om opnieuw alle leden ndueel te benaderen om te vra- zij de reeds toegezegde vijfja- !'eun met nog vijf jaar willen "Den. Het spreekt vanzelf dat «tuur er ook niet voor voelt om gging te doen namens de gezien de ervaringen in het ^en. Men is al lang blij met wat *'eikt is. elkaar schrapen van het pro- '9eld heeft veel tijd en inzet van «stuur gevraagd, zelfs zoveel dat andere verenigingstaken daardoor te weinig aandacht hebben gehad. Advertenties Er komt verandering in het collectieve advertentiecontract dat de TVO-leden hebben met de Texelse Courant. Naast een andere vorm (omdat de oude constructie juridisch niet water dicht was) komt er een andere tarief- sopbouw. Dat laatste is nodig omdat bedrijven die jaarlijks zeer veel adver teren geen voordeel hebben van hun TVO-lidmaatschap De grote adver teerders zullen straks meer profijt hebben als zij als TVO-lid adverteren. Frans Schellinger trok hieruit de con clusie dat de kleine adverteerders „dus" meer moeten gaan betalen en vond daarom dat het TVO niet ac coord moest gaan met de nieuwe opzet. Hij wilde dat standpunt zelfs in stemming brengen. Voorzitter Vin- ke vond echter dat eerst de voorstel len van de uitgever moeten worden afgewacht. Hij zei er vertrouwen in te hebben dat deze kwestie „in alle re delijkheid" zal worden geregeld. Vrouwen Vrouwen spelen nauwelijks een rol in het Texels Verbond van Ondernemers. Toch zijn er op Texel meerdere vrou welijke ondernemers, maar die heb ben een eigen club gevormd. Het TVO bestuur heeft laten blijken prijs te stellen op hun aanwezigheid op TVO vergaderingen en zou ook best vrouwen in het bestuur willen heb ben, maar tot dusver is het er niet van gekomen. Aldus kreeg Gerard Zoetelief desgevraagd te horen in de rondvraag. „Oort" Na de pauze werd het woord gege ven aan de heren W. Eelman, M. Kik kert, C. Duinker en C. van Heerwaarden van het Accountants kantoor NBC. Zij gaven met behulp van de overhaed-projektor een over zicht van de veranderingen bij de belasting- en premieheffing als gevolg van het plan Oort. Bovendien kreeg iedereen een informatiemap over dit onderwerp. Duidelijk werd dat de wij- zingingen grote veranderingen inhou den voor zowel werkgevers als werknemers. Dat het nieuwe systeem simpeler is dan het oude, kan niet worden gezegd. Met name de vraag welke kostenposten wel of niet aftrekbaar zijn kan problemen oproepen en verlangt een „creatieve" instelling. Zeer terecht werd de lezing besloten met de verzuchting „Vereen voudiging is een ingewikkelde zaak". Toegejuicht werd het „schuchtere" begin dat b en w hebben gemaakt met de privatisering, blijkens het feit dat het schoonhouden van het open baar toilet in Den Burg is uitbesteed. Poster zegde verder steun toe bij het versneld verkopen van gemeentelijk onroerend goed, waarbij hij o.a. dacht aan de verkoop van kleine stukken gemeentelijke grond aan particulieren ter uitbreiding van hun tuinbezit. Niet alleen zou dat aardig wat geld in de gemeentekas brengen maar ook zou den de kosten die de gemeente heeft aan het „openbaar" groen worden gedrukt. Texels Belang uitte nog meer wen sen. In het kader van het streven naar kwaliteitsverbetering van de toe ristische accommodaties moet wor den toegestaan dat zomerwoningen tot 70 m2 worden uitgebreid en dat bestaande bedrijven kunnen expande ren. Kritiek heeft de fractie nog steeds op de VVV die de logies zoe kende toeristen teveel arrangementen zou „aanpraten", ten koste van de kleine logiesverstrekkers. Verder leeft de angst dat het voor promotie bestemde geld gedeeltelijk zal wor den gebruikt voor de bouw van een nieuw hoofdkantoor. De fractie zei „vreselijk ontstemd" te zijn over de manier waarop de Texel se Vereniging van Logiesverstrekkers haar leden heeft behandeld door een „slinkse manoevre" (grote logies verstrekkers meer stemrecht dan klei ne) die heeft veroorzaakt dat 90% van de leden monddood is gemaakt. Poster drong aan op meer spoed bij het afwerken van bestemmingsplan nen, zoals het plan Den Burg centrum. Nog steeds wordt gewerkt met het plan van 1965 en er zijn tel kens artikel 19 procedures nodig als men hiervan wil afwijken. Ook moet spoed worden betracht bij de aan passing van het plan buitengebied, anders raakt de inventarisatie die daarvoor is gemaakt, verouderd. Wat betreft het kamperen bij de boer wil de fractie dat gestreefd wordt naar meer eenheden per erf. Poster gaf blijk weinig vertrouwen te hebben in Jarino als ontwikkelaar van het Stap- peland in De Koog. Als het hier ge plande bungalowpark er niet spoedig komt, moet de gemeente met een echte projektontwikkelaar in zee gaan, of met een combinatie van Texelse bedrijven of particulieren. Ook werd geïnformeerd naar de stand van zaken rond de golfbaan en Poster wilde verder weten hoe de woning- bouwmogelijkheden in de buitendor pen zich laten aanzien. Texels Belang wil een lijst zien van permanente woningen die niet als zo danig worden gebruikt. B en W moe ten maatregelen nemen tegen dit oneigenlijk gebruik. Sprekende over het verkeer gaf Poster het advies om te zorgen voor verkeerslichten op het kruispunt Pontweg-Elemert. Ook wilde hij snelle aanleg van meer fietspaden en flink optreden tegen snelheidsovertreders, drankrijders, foutparkeerders en ande re verkeerszondaars. Huisvuil Zorgen maakt Texels Belang zich over de toekomstige huisvuilverwerking. Voordat de gemeente een over slagstation bouwt moet vast staan dat men met het ingezamelde vuil er gens heenkan. Sprekende over de toekomst van het voortgezet onderwijs constateerde Poster dat bij de besprekingen inzake de fusie tussen LBO en RSG de mi nister en ook de gemeenteraad om de tuin zijn geleid. „Wij zouden willen vragen: door wie precies?". Texels Belang steunt het streven van b en w om het aantal horecagelegen heden op Texel te bevriezen. Verder wordt voorlichting inzake brandpre ventie nodig geacht. De wijze waarop het gemeentebestuur voorlichting pleegt in de rubriek „Van het raad huis" in de krant, wordt niet erg ge lukkig gevonden. „Wij verwachten van uw college een voorstel tot bete re presentatie in de media". Wensen Aan het slot van zijn beschouwing lanceerde Poster nog wat wensen: versneld herinrichten van de Zwaanstraat-Warmoesstraat (dus niet wachten tot 1991). En om een eind te maken aan de gevaarlijke verkeers situatie aan het eind van de Ko- gerstraat zou misschien een doorbraak gemaakt kunnen worden van de Bernhardlaan bij garage Rey naar de Georgiëweg. Ook de ver keerssituatie bij camping De Driehoek moet worden veranderd. Dat zou kunnen door de Nieuwlanderweg vloeiend naar de Ruigedijk te leggen met haaks daarop een afslag naar De Cocksdorp. Wat betreft het opknappen van de straten in de dorpen is volgens Texels Belang na Den Burg en De Cocks dorp nu Den Hoorn aan bod; het centrum aldaar is al lang toe aan her inrichting. Zaterdagavond vond op het kruispunt Kogerstraat/Bernardlaan een aanrijding plaats, waarbij naar alle waarschijnlijkheid twee auto's total-loss raakten. Een 70-jarige inwoner uit Capelle aan de IJssel, rijdende op de Kogerstraat, verzuimde voorrang te geven aan een 18-jarige inwoner van Den Burg, die op de Bernardlaan reed en zich rich ting Beatrixlaan wilde begeven. De Texelaar kwam door de aanrijding in de tuin van een perceel aan de Bea trixlaan tot stilstand. Een jachtopziener heeft gisteren een 76-jarige Texelaar betrapt bij het on klaar maken van een kastval voor fretten. De man werd gesnapt in het duingebied ten noorden van De Koog. Staatsbosbeheer heeft in dit gebied ter bestrijding van verwilderde fretten kasten opgesteld om de dieren te vangen. Jachtopzieners hadden al en kele malen eerder geconstateerd dat vallen onklaar gemaakt waren. Tegen de Texelaar is proces-verbaal op gemaakt. „We constateren dat de afgelopen raadsperiode een goede tijd is geweest voor het eiland". Dit verklaarde Ate Rienstra, fractie voorzitter van het CDA gisteravond in zijn algemene beschou wing. Hij noemde als voorbeeld enkele nieuwe voorzieningen die tot stand zijn gekomen en zaken waar nog aan wordt gewerkt. Namens zijn fractie complimenteerde hij het college van b en w en het ambtelijke apparaat met alle positieve resultaten. Onze algemene conclusie is: doorgaan in dezelfde richting met dezelf de animo". len in de agrarische sector staat bij ons voorop het behoud van de her kenbaarheid van het Texelse land schap", aldus Rienstra. Hij vroeg of dit jaar een nieuw bestemmingsplan voor Den Burg tegemoet kan worden gezien. Het CDA acht het wenselijk dat Ge deputeerde Staten op korte termijn duidelijkheid geven over het kampe ren bij de boer. In navolging daarvan kan door de gemeente volgens de re gels worden gehandeld. „We hopen dat er snel iets bekend wordt over de realisatie van een golf baan. Het zou een versterking van de recreatiemogelijkheden betekeken, zo wel voor toerist als Texelaar", aldus Rienstra. Hij had er zijn twijfels over of het terrein wel vrij toegankelijk zou kunnen zijn. „Stoort dit de golfers niet en lopen passanten zo niet de kans een golfbal tegen hun hoofd te krijgen?" Het CDA wil dat aandacht wordt besteed aan de woningbehoefte van senioren. Rienstra: „Dan kunnen mensen zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Als er behoefte aan is moet bij voorrang in de buitendorpen wor den gebouwd, ook in de sociale wo ningbouw". Het CDA vindt dat komende jaren aandacht moet wor den besteed aan de leefbaarheid van de buitendorpen, waarbij de eigen ka rakteristieke kenmerken worden ver sterkt. Huisvuil De fractie acht het een taak voor fa brikant, middenstand en consument om goederen en levensmiddelen die in milieu-onvriendelijke materialen zijn verpakt te boycotten. Het geven van voorlichting hierover door de gemeen te vindt men een belangrijke zaak. „Zouden studies over het scheiden van huisvuil aan de bron in 1990 af gerond kunnen zijn?", vroeg Rienstra, die ook duidelijkheid wilde hebben over eventuele compostering op het eiland of aan de overkant. De Texelse CDA-fractie vroeg aan dacht voor de geluidsoverlast in en om disco's en horecabedrijven. En dan niet alleen omdat dit hinderlijk is voor de omwonenden, maar vooral ook in verband met blijvende gehoor- beschadiging die de bezoekende jon geren kunnen oplopen. Rienstra toonde zich opgetogen over de berichten dat Texel in aanmerking komt voor zandsuppletie. „Hiermee kan hopelijk de periode worden over brugd tot er structurele oplossingen zijn". Hij waarschuwde dat de inzet van raad en college nog wel eens no dig zou kunnen zijn om de komst van structurele maatregelen te ver zekeren. Vernieuwing in het onderwijs is vol- Ata Rienstra Het CDA is blij dat er goede resulta ten zijn behaald op gebied van open bare orde en veiligheid, maar vindt dat nog wel enige verbeteringen mo gelijk zijn. „Op meerdere plaatsen heeft men te lijden van baldadigheid. De politie kan niet overal tegelijk zijn. Uitbreiding met meer menskracht is noodzakelijk, zeker in de omgeving van horecabedrijven", aldus Rienstra, die het niet wenselijk achtte dat er meer van zulke bedrijven bijkomen. Een voortdurende bron van ergernis noemde de fractievoorzitter het ver vuilen van de straat en openbaar groen met hondenuitwerpselen. Het CDA stelt voor een campagne te be ginnen om de mentaliteit van de hon denbezitters te verbeteren. Tegelijkertijd wil men dat bij de ge meente of de detailhandel opraapzak- jes verkrijgbaar worden, waarmee een hondenbezitter de poep kan oprapen en meenemen om op een betere plaats te deponeren. Rienstra toonde zich namens zijn fractie verheugd over de uitbreiding van het raadhuis. Het CDA vindt brandpreventie een „must" en zal, voor zover het ge meentelijke gebouwen aangaat, hier voor geld beschikbaar stellen. „Maar hoe staat het met voorzieningen voor de bestrijding van ongevallen en branden op de Waddenzee", wilde Rienstra weten. Hij wees erop dat komend jaar ook de nodige aandacht moet worden besteed aan mentali teitsverbetering van weggebruikers en verandering van verkeersknelpunten. Kamperen „Bij alle ontwikkelingen en maatrege- gens het CDA een proces dat voort durend doorgaat. Er komen stapels circulaires binnen met aanwijzingen voor beleidsinhoudelijke-en perso neelszaken op gebied van onderwijs. De fractie vroeg of dit zal veranderen door de invoering van het formatie budgetsysteem. Rienstra: „Zal de ge meente, als bevoegd gezag van de openbare scholen hiermee de ruimte krijgen om een grotere financiële zelfstandigheid te geven aan de scho len?" De CDA-er wilde weten of het Texel se onderwijs klaar is voor invoering en gebruik van de computer, die naar zijn mening een nuttige taak kan ver vullen binnen het basisonderwijs. Schoonmaken Het CDA is er voorstander van dat het schoonmaken van de schoolge bouwen wordt geprivatiseerd. Het uitgangspunt is dat deze schoon zijn, waardoor een gezond leef- en werk klimaat wordt geboden. „Is dit haal baar met de huidige londo-vergoeding?". Rienstra stelde voor dit punt aan te kaarten bij de nieuwe minister van onderwijs. De kwaliteit van het huidige voort gezet onderwijs op het eiland is vol gens het CDA goed. Men heeft er alle vertrouwen in dat dit zo blijft na de fusie tussen RSG en LBO. „In hoeverre krijgt de gemeente hiermee te maken, met het oog op de over dracht van de RSG van het rijk aan de gemeente?", vroeg Rienstra. De fractie vindt het jammer dat het ontwerpprogramma sociaal-culturele activiteiten is aangeboden in beperk te vorm. Dit maakt vergelijking met andere jaren moeilijker. Het systeem van budgetsubsidies is volgens het CDA een goede zaak, temeer daar het duidelijkheid schept naar de bur ger toe. „We zijn bereid het budget voor in vesteringssubsidies te herzien, als mocht blijken dat dit niet voldoende is. Verenigingen en culturele instellin gen moeten een beroep kunnen doen op deze vorm van investeringshulp", verklaarde het CDA-raadslid. Dat het conserveren en beschermen van onderwater-archeologische mo numenten een rijksverantwoordelijk heid is, is het CDA met het college eens, maar men wil toch wel graag dat op Texel een depót wordt gereali seerd. Rienstra herinnerde het college eraan dat oud-minister Brinkman hier voor suggesties heeft gedaan tijdens zijn bezoek aan het eiland. Hij vroeg of daar nog iets mee was gedaan en of de nieuwe minister van WVC hier over al is benaderd. Verslaving „Wat zijn de activiteiten van de nieu we werkgroep verslaving? We kunnen niet concluderen dat er geen behoef te aan is of dat er geen versla vingsproblematiek is op Texel. Deze zaak verdient steeds meer aan dacht", aldus de fractievoorzitter. Hij toonde zich tevreden met het tijdelij ke dorpshuis in De Koog. „Hiermee is een soort witte vlek van de kaart verdwenen. Heeft het college al plan nen voor een uitgebreide voorziening in die plaats?" Op gebied van ouderenbeleid zijn er twee belangrijke ontwikkelingen: het verschijnen van de concept-nota Ge meentelijk Ouderenbeleid en het ont staan van de Texelse Stichting Welzijn voor Ouderen. Het CDA wil weten of het vorig jaar gelanceerde idee voor een zorgloket voor ouderen via de laatstgenoemde stichting kan worden gecoördineerd. Men acht het wenselijk dat de voorzieningen die thuiszorg biedt beter op elkaar wor den afgestemd. „De regelgeving voor thuiszorg moet worden beperkt en fi nanciële belemmeringen moeten wor den weggenomen. Maar wil het college hier een actieve rol in spelen?". Ook over kinderdagopvang had de fractie de nodige vragen. Men wil dat de onzekerheden voor het Kinder dagverblijf Oudeschild worden weg genomen. „Zodra er meer gegevens bekend zijn over de verdeling van het geld dat het rijk beschikbaar stelt, moet de gemeente de nota kinderda gopvang omzetten in beleid. Dit moet gebeuren in overleg met alle betrok ken instanties. Op 1 januari moeten er pasklare plannen zijn". Het CDA gaat akkoord met de voor gestelde extra bijdrage van 710.000,- voor sociale werkplaats De Bolder. Men vindt het noodzakelijk dat er fi nanciële ruimte voor reservering over blijft. Nog belangrijker is het op peil houden van de hoeveelheid formatie plaatsen, volgens de fractie, die pro blemen heeft met de thans lange wachtlijst. Haven Wat betreft werkgelegenheid vindt het CDA het raadzaam nieuwe pro jecten naar het eiland te lokken. „Wij hebben vertrouwen in het colle ge op gebied van onderhandelingen over de overname van de haven in Oudeschild door de gemeente Het mag ons niet worden opgedrongen op rijksvoorwaarden", aldus Rienstra, die meer duidelijkheid eiste over de aanpassing van de havenmond. Als zich mogelijkheden voordoen om grotere of kleinere wetenschappelijke instituten naar het eiland te halen, dan wil het CDA dat deze kans door de gemeente met beide handen wordt aangegrepen. „Kwaliteitsverbetering en seizoensver- breding hebben in de toeristische sector voor meer werk gezorgd. We moeten attent blijven op bepaalde negatieve neveneffecten voor ons mi lieu en landschap", zei Rienstra. Ook het CDA wil vasthouden aan het maximum van 47.000 slaapplaatsen. De fractie staat positief tegenover de voorzetting van de Texelpromotie on der voorwaarde dat ook andere in stanties er zo over denken en, eventueel naar draagkracht, bij dragen. Op de financiën heeft het CDA wei nig aanmerkingen. Rienstra: „Een sluitende begroting en een redelijk, maar niet overdadig investeringsplan, waarover wij niet ontevreden zijn. De investeringen die voor komend jaar zijn gepland worden ook door ons als de meest urgente aangemerkt".

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5