„Verkeersproblemen niet blindelings te lijf gaan" GEMEENTE BEGROTTING 1990 Peter Bakker namens PSP: GVO-turnjeugd won „Ger de Jong"-bokaal Aanrijding PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 NOVEMBER Peter Bakker ,,De gemeentebegroting voor het jaar 1990 maakt een degelijke en solide indruk. Daar valt zelfs voor een oppositiepartij als de PSP weinig op af te dingen," aldus Peter Bakker van de Pacifistisch Socialistische Partij, afdeling Texel, aan het begin van zijn algemene beschouwing. „Dat zou ook vreemd overkomen, omdat wij maatregelen die tot deze financiële situatie hebben geleid, steeds hebben gesteund." „Er is veel menskracht, tijd en geld geïnvesteerd om de gemeentefinan- ciên actueel en op orde te krijgen. We noemen hierbij de inhaalprocedu- re van de jaarrekeningen en een be tere organisatiestructuur op de afdeling financiën. Ook initiatieven van onze immer bescheiden gemeen tesecretaris hebben de gemeentefi- nanciën een opkikker gegeven en een belangrijk onderzoek naar vermeende stadsrechten loopt nog." „Eén en ander betekent niet dat we op onze lauweren kunnen rusten. Als we kijken naar de meerjarenbegroting tot 1993 zien we dat de bijdrage uit het gemeentefonds fors terugloopt. Elk .extraatje" zal nodig zijn om deze inkomensachteruitgang enigzins op te vangen." Recreatie Ten aanzien van cultuur en recreatie zei Bakker dat reclame maken voor Texel een zaak van de direkt belang hebbende is. „Wij staan nog steeds op dit standpunt en stemmen dan ook niet in met de f150.000, die het college opnieuw in de ontwerp begroting heeft opgenomen. We zijn duidelijk tegen verlenging van het contract met VVV-Texel Promotie, of dit nu voor vijf jaar of langer is." „Bij het instellen van het fonds VVV Texel Promotie hebben wij reeds gesteld dat de gemeente haar deel (f150.000, moest gebruiken voor voorzieningen ten behoeve van de toeristische accommodatie, zoals schone stranden, schone straten, be reikbaarheid van de stranden voor mindervaliden en dergelijke. Laat de gemeente op deze wijze zorgen dat ze haar zaakjes op orde heeft en de rest overlaten aan het particuliere be drijfsleven." Ouderenbeleid Bakker vertelde dat de voorgenomen decentralisatie van het ouderenbeleid de instemming van de PSP heeft. Hij vroeg aandacht voor een goede spreiding over heel Texel - met moge lijkheden in elk dorp - en speciale aandacht voor ouderen die in het bui tengebied wonen. „Juist vanwege hun geïsoleerde positie is het belang rijk ook deze mensen bij aktiviteiten en voorzieningen te betrekken." Bakker zei In 1990 van het college voorstellen over een meer definitieve vorm van kinderopvang op Texel te verwachten. „Wij vinden dat deze ac tiviteit op korte termijn een vaste plaats moet krijgen in ons voorzienin genpakket. De zogenaamde 1990-maatregel (meisjesregeling), de minstens gelijke behandeling bij solli citaties, ouderschapsverlof en kinder- dagopvang zijn allen maatregelen om vrouwen in de gelegenheid te stellen aan het arbeidsproces te kunnen blij ven deelnemen. In deze maatregelen zit één verband. Ze horen bij elkaar. Je kunt er eigenlijk niet één van uit sluiten." Scheepsarcheologisch depot Bakker vroeg zich af of er door het college initiatieven worden genomen om de vestiging van een scheepsar cheologisch depot op Texel te bevor deren. „Door de Jonge Ondernemers zijn wij gewezen op de mogelijke ves tiging van een depot in Den Helder. Neemt het college initiatieven om de vestiging van een dergelijk depot op Texel te bevorderen? Zo ja, welke zijn dit?" De huidige vorm van inspraak in het tot stand komen van het Sociaal- Cultureel-Jaarplan is de PSP bevallen. „Belanghebbenden kunnen schriftelijk hun reacties indienen, waarop b en w als subsidieverstrekker hun visie geven. Het is ons opgevallen dat op reacties van raadsleden niet wordt in gegaan. Wij hebben gevraagd een post in de begroting op te nemen voor luilak-activiteiten op Texel. Noch uit reacties van het college op het Sociaal- CultureeMaarolan, noch uit de college notulen heb ik op kunnen maken of hierover al een standpunt geformuleerd is. Onze suggestie is, een pot van f2500,te vormen voor luilak-activiteiten waar een beroep op kan worden gedaan als bijdrage in de activiteitskosten. Dit kunnen activitei ten van een jongerenorganisatie zijn, maar ook bijvoorbeeld van een dorps huis." Verkeersveiligheid „Verkeersveiligheid is een groot goed dat ruime aandacht verdient." Bakker zei echter te betwijfelen of er ten koste van veel geld kan worden vol staan met aanpassingen aan wegdek en wegennet, zonder daarbij de oor zaak - de hoeveelheid toeristische auto's - aan te pakken. „Wij stellen voor te onderzoeken hoe voor de (auto)verkeersstroom naar Texel een alternatief te vinden is. De kosten voor een dergelijk onderzoek begro ten wij op f10.000, Dekking kan worden verkregen uit de post onvoor zien. Als het college niet kiest voor een tweesporenbeleid ten aanzien van de verkeersstromen naar Texel, wensen wij niet blindelings elk ver keersprobleem met veel geld en as falt te lijf te gaan." „Je kunt toeristen een goed alterna tief aanbieden, dat financieel aantrek kelijk is. Andere Waddeneilanden die autoarm zijn, hebben bewezen met goede alternatieven en service hun gasten van dienst te kunnen zijn. Ze ker is, dat bevordering van het fiets- verkeer een bijdrage levert aan de vermindering van het autogebruik. De aanleg van rijwielpaden kan deze ver mindering verder bevorderen. Hierbij moet echter ook gekeken worden naar de verkeersveiligheid." „Een fietspad langs de Limietweg schiet dit doel voorbij. Aan de ene zijde eindigt het fietspad in een scherpe bocht aan de Hoofdweg, fietst men daarna richting De Cocks- dorp, moet de weg ook nog worden overgestoken. Aan de andere zijde van de Limietweg komt het fietspad uit op de hoek Ruigedijk/Postweg en ook hier moet men de drukke weg oversteken om op het fietspad te ko men. Een zeer gevaarlijke situatie," aldus Bakker, die vervolgens het rij wielpad Nieuwlanderweg met z'n oversteek bij de Ruigedijk in herinne ring bracht. „Een punt waar zeer ern stige ongelukken hebben plaatsgevonden." De PSP wil eerst deze situaties be vredigend oplossen, voordat aan iets nieuws begonnen wordt. Bottleneck De partij stelde ook dat met een rij wielpad langs de weg naar Paal 17 de verkeersveiligheid niet gediend is. „De huidige weg naar het strand dwingt alle verkeer, en in het bijzon der het autoverkeer, de snelheid zeer te matigen. Door aanleg van een fietspad, zullen voetgangers van dit fietspad gebruik gaan maken, terwijl een deel van de fietsers van de weg gebruik zal blijven maken. Door de gewijzigde situatie zal de snelheid van het autoverkeer echter toene men." Bakker zei te vrezen voor een bottleneck op de plaats waar wande laars, fietsers en automobilisten af willen slaan naar Ecomare. De geko zen „oplossing" wordt om deze rede nen door de PSP als ongewenst beschouwd, waarbij Bakker stelde dat ook nog honderden meters duin gebied moeten worden opgeofferd om één en ander te realiseren. Bakker vertelde dat de PSP graag wil meewerken aan het oplossen van knelpunten in het verkeer. „Onze goedkeuring aan wijzigingen van de Bernardlaan, Kogerstraat, Emmalaan en kruising Waalderweg/Laagwaalder- weg getuigt hiervan. Maar we wen sen niet als dolle honden achter de feiten aan te lopen en een infrastruc tuur op te bouwen voor drie maan den hoogseizoen. In een aantal gevallen bestaat bij ons zelf gerede twijfel of de verkeersvei ligheid wel een dienst bewezen wordt. Een voorbeeld. Het linksafvak Pontweg/Amaliaweg wordt door veel automobilisten die van de boot ko men, gebruikt als derde rijbaan om auto's in te halen." Teso tarieven Ten aanzien van de TESO-tarieven stelde Bakker dat als de NV Teso graag tarieven gelijk wil schakelen en geen uitzonderingen wil maken voor Texelse ingezetenen, iedereen met gebruikmaking van de nationale strip penkaart ook met de boot mee moet kunnen. „Wij vragen het college daar om bij rijk en provincie te bepleiten dat overtochten van en naar Texel met gebruikmaking van de strippen kaart mogelijk wordt. Het is een goedkoop alternatief voor de auto, er komen minder auto's op het eiland en er wordt intensiever gebruik ge maakt van het openbaar vervoer. Niet alleen van en naar, maar ook op Texel. Wil een Texelaar op dit ogen blik korting hebben op de overtoch ten, dan is hij of zij genoodzaakt - door het kopen van een 15-overtochtenkaart - de af te nemen diensten voor een bedrag van f90, voor te financieren." Ten aanzien van de financiën zei Bak ker dat het Texelse belastingklimaat, in vergelijking met andere gemeenten in de Noordkop, niet ongunstig af steekt. „De rioolheffing is aan de ho ge kant, maar daar staat tegenover dat er in vernieuwingswerkzaamhe den veel geld gestoken is. Op deze wijze wordt een goede bijdrage aan het milieu geleverd. Als gevolg van andere verwerkingsmethoden stijgen de reinigingsrechten fors." „Ook deze kostenstijging heeft onze instemming, omdat het doel, namelijk niet meer storten en dus bescher ming van het milieu, ons aanspreekt. We zijn er bovendien tevreden over hoe thans de informatie naar de bur gers verloopt om voor kwijtschelding van belastingen en heffingen in aan merking te komen, als het inkomen dat rechtvaardigt. Verder zijn we er ook voorstander van de belastingen laag te houden, maar de kosten voor Texels zuivel op grotere schaal kun nen gebeuren? Melk als basisprodukt op ons eiland verwerken tot ecolo gisch verantwoorde eindprodukten. Of heeft men met de afbraak van de machines van de melkfabriek wellicht „de vogel over het net laten vlie gen?" Rekening „We maken ons zorgen over de wijze waarop de NV Teso haar ver- voerstaak ten aanzien van de Texelse bevolking opvat. Nu is de wijziging van de Texelse vrachtwagentarieven in de actualiteit, straks is wellicht de korting van het hele Texelse autover voer aan bod. Teso heeft er meerma len op gewezen dat zij de Texelaars steeds een ruime korting geeft. Het tegendeel is waar. De Texelaar is niet de veroorzaker van een autostroom die twee dubbeldekkers „noodzake lijk" maakt. Het is dan ook niet te recht hen hiervoor de rekening te presenteren." Woningbehoefte Bakker ging verder in op de behoefte aan woningen. „Hoewel de bevolking op Texel niet toeneemt, is die nog steeds groot. We zien dit onder an dere aan de snelle invulling van het Marsplan. Wij delen uw bezorgdheid dat van rijks- en provinciewege het aantal beschikbare contingenten wordt afgebouwd van 37 naar 28. Als de Texelse bevolking in aantal niet toeneemt zal op een bepaald moment wel een punt van verzadi ging ontstaan, maar uit enquetes over woonbehoefte van de afdeling ruimtelijke ordening en huisvesting blijkt dat dit moment nog wel een stukje weg is." „Over de vestiging van een afvalo- verslagstation is na rijp beraad een beslissing genomen. Om het over slagstation en de daarbij behorende puin-, hout- en plasticopslag aan het gezicht te onttrekken, doen we u een suggestie die even simpel als Texels is. In plaats van de aanleg van een brede windsingel om het terrein, zou men een hoge aarden wal kunnen diensten en dergelijke kostendekkend te berekenen." De laatste cent „De wijze waarop het college het overschot op de begroting wil beste den heeft echter niet onze instem ming. Hieraan ligt naar onze mening weinig beleid ten grondslag. Eerst wil b en w het overschot in vier parten delen, te weten een kwart inflatie, een kwart verkeersveiligheid, een kwart ouderenbeleid en een kwart achterstallig wegenonderhoud. Aan gezien het hier echter om een begro ting gaat, moet verdeling van de gelden een achtergrond hebben." „Wanneer we van het rijk gelden voor toenemende inflatie krijgen, hakt het college het overschot gewoon in drie parten, zonder een nadere moti vatie over de noodzaak waarom voor de drie overgebleven doelen meer geld wordt uitgetrokken. Kennelijk moet al het beschikbare geld tot de laatste cent verdeeld worden. De raad mocht zelf eens met ideeën ko- menl" „Ik heb reeds toegezegd de ontwik keling van het ouderenbeleid te on dersteunen, maar om voor extra geld in aanmerking te komen, moeten concrete voorstellen worden gedaan. Dit geldt ook ten aanzien van ver keersveiligheid en wegenonderhoud. Wellicht is er geld nodig om kinder opvang te realiseren. Beleid hierom trent moet nog vaste vorm krijgen. Al met al is er geen reden het overschot te verdelen over posten waar geen beleidsafweging aan ten grondslag ligt," aldus Bakker. Seizoensverbreding „Nog steeds worden de meeste be stuurlijke maar ook financiële troeven gezet op de recreatie, met name op de seizoensverbreding. In de aanbiedingsnota wordt met blijd schap vastgesteld dat Texel het goed doet in voor- en naseizoen, met na me in de appartementen en huisjes sector. Voor ons is echter van belang welke invloed één en ander op de lo kale werkgelegenheid heeft. Er zijn zo'n 1700 overnachtingen nodig voor één arbeidsplaatsl Denken we in de sfeer van de verblijfsrecreatie zal het, op het gebied van werkgelegenheid, nogal wat uitmaken of een toerist in een hotel of in een huisje verblijf houdt. Wij blijven aandringen om Texel ook op andere manieren onder de aandacht te brengen. Met thema's als „natuurlijk en zuiver" is in veel meer sectoren dan het toerisme wat te doen. Bijvoorbeeld in de landbouw. Het Texels lamsvlees geniet al een bepaalde faam. Had dit ook niet met aanleggen en deze inzaaien met gras." „Het aanzicht van een aarden wal valt op enige afstand weg teggen de achtergrond van de Waddendijk. Windsingels hebben als nadeel in de winter kaal te zijn. Met de aanleg van een aarden wal wordt tevens be reikt dat grond, die thans de omge ving van Oudeschild ontsiert, op een goede wijze wordt benut. Twee vlie gen in één klap dus. Ook bij de PSP is een gulden een daalder waard!" Golfbaan „Bij de eerste plannen voor de aanleg van een golfbaan nabij de „Hane- plas" is de commissie ruimtelijke or dening en huisvesting informeel ingelicht, met daarbij het verzoek hier nog niet in het openbaar over te spreken. Nadien heeft iedereen z'n zegje over de golfbaan gedaan, be halve de genoemde adviescommissie. Ook nu worden achter de schermen weer nieuwe golfbaanplannen gesmeed. De indruk bestaat, dat bij de ontwikkeling van deze plannen, het college opnieuw geen behoefte heeft aan advies van haar commis sie." „Is het wellicht zo dat wordt ge poogd om achter de schermen eerst zoveel mogelijk koppen in één zak te krijgen en wordt geprobeerd met een „panklaar plan" te komen, waartegen de commissie moreel verplicht is „ja" te zeggen? Hierbij zij gemeld dat we de plannen heel kritisch zullen be zien. Het heeft ons overigens ver baasd dat zich nog geen agrariër bij het college heeft gemeld met de me dedeling te willen stoppen met boe ren om vervolgens het verzoek te doen, de agrarische bestemming op zijn perceel zo te wijzigen dat op z'n land een golfbaan gerealiseerd kan worden." Seismisch onderzoek „Wij willen onze bezorgdheid en er gernis uitspreken over het feit dat de minister van Economische Zaken zon der enig overleg een vergunning heeft afgegeven voor seismisch on derzoek op Texel. Een dergelijk onder zoek wordt niet gepleegd als men geen vermoeden heeft delfstoffen aan te treffen. Wanneer dit het geval is, zal een vergunning voor het win nen van deze delfstoffen een onont koombaar gevolg zijn." „Er is nog geen enkele afweging ge maakt over de consequentie van delfstofwinning onder ons eiland en bijvoorbeeld de Waddenzee. Berekend is dat 65 centimeter zeespiegelstij ging veel zandplaten op het Wad maar ook kweldergebieden op het land (de Slufter, de Schorren) onder water laat verdwijnen. Wat hierbij te denken van verdere erosie van ons duingebied. Het moet duidelijk zijn dat bodemverlaging als gevolg van delfstofwinning ernstige verstoring van onze leefomgeving tot gevolg zal hebben. Immers, met een bodemver laging en de in de toekomst te ver wachten zeespiegelrijzing gaat het dubbel-op!" Ouderschapsverlof „Vorig jaar schreven we ten aanzien van het personeelsbeleid dat van de medewerkers mocht worden ver wacht dat ze soepel met de organi satie zouden omgaan. Dat wil zeggen, veranderingen in de organisa tie onder andere veroorzaakt door wijzigingen in het takenpakket en het in elkaar schuiven van verschillende afdelingen, hetgeen van de medewer kers aanpassingsvermogen vraagt. Tegelijkertijd mogen de medewerkers een dergelijke houding ook van de werkgever verwachten. Ook deze moet openstaan voor veranderingen in de samenleving, niet alleen als werkgever, maar ook als overheid met een voorbeeldfunctie." „Dit betekent dat fenomenen als bij voorbeeld ouderschapsverlof niet af gedaan kunnen worden als onpractisch, dus ongewenst. Het col lege spreekt in dit verband van discri minatie omdat alleen man-vrouw relaties voor ouderschapsverlof in aanmerking komen. Andere relatievor men, ouderen, gehandicapten niet, zo is uw stelling. Wie zegt mij dat ande re relatievormen, bijvoorbeeld vrouw vrouw, of mensen met een handicap geen kinderen kunnen krijgen?" „Ik wil het college zeker niet van dis criminatie betichten, dat is vast haar bedoeling niet. Maar ze is op z'n minst bevooroordeeld met opvattin gen die ik niet de mijne zou willen maken. Zeker niet als het gaat om het voorbeeld ouderschapsverlof waarover de werknemers- en de (ge meentelijke) werkgeversorganisaties overeenstemming hebben bereikt. De gewraakte maatregel is bedoeld om vrouwen te behouden voor het ar beidsproces en werkende mannen meer bij de opvoeding van de kinde ren te betrekken. Wij vragen het col lege niet om roomser te zijn dan de paus, maar zeker niet zo conserva tief." Bedenkelijk niveau „Om een aantal redenen maken wij ons zorgen over het onderwijs. De kwaliteit van het schoonhouden van onze schoolgebouwen zakt naar een bedenkelijk niveau. Hiermee is niets lelijks gezegd over hen die met het schoonmaken zijn belast, maar het aantal uren is gewoonweg te kort. Wij twijfelen er sterk aan of dit pro bleem louter door privatisering is op te lossen. Hoeveel geld legt de ge meente jaarlijks toe op de school- schoonmaak?" „Een ander punt van zorg is het functioneren van de logopedie. Beter gezged, het niet functioneren van dze dienst en dat al gedurende ongj één jaar. Dit probleem moet met grootste spoed uit de wereld en een definitieve oplossing langere zich laat wachten, dient er te w gezocht naar een tussenoplossin De huidige situatie zorgt ervoori kinderen aan hun lot worden ovs laten en mag dus niet blijven vog bestaan." „Op het gebied van het voortgei onderwijs staan grote veranderin voor de deur. De mogelijke over dracht van de Rijksscholengema schap naar de gemeente en een mogelijke fusie tussen LBO en R Het begeleiden van beide proces vereist tijd, geduld en deskundig! Welke rol ziet u hierbij weggelej voor de gemeente?" vroeg Bakk zich af. Voorlich „Hopelijk kunnen we het komen de stortplaats aan 't Horntje slu omdat ons afval naar elders wot afgevoerd," aldus Bakker. „Ooki de voorlichting over milieu-gevaa stoffen en de chemo-car zijn we de goede weg. Maar het zijn ecf maatregelen die de afvalstromen reguliere banen leiden. Wij mene de lokale overheid een taak heeft voorlichting te geven over beperig van de afvalstroom aan burgers bedrijven. Zoals bijvoorbeeld het bruik van plastic tassen bij de w kels, plastic frites-bakjes en ande milieu-schadelijk verpakkingsmi aal. In het afgelopen jaar heeft PSP .een afdekplan voor de huidi stortplaats aangeboden. Hierin i« aangegeven dat in de directe omj ving van de stortplaats „arme" j beschikbaar is. Hoever staat het r de onderhandelingen met de betn ken grondeigenaren over de vervrr ving van deze grond?" „Wij zijn het eens met de stelling de aanbiedingsnota dat er een ac centverschuiving plaats vindt van lieubeheer naar milieubescherminj Dit is hard nodig om de bedreigirr van het leefmilieu op plaatselijk ni veau het hoofd te kunnen bieden. Het gaat er echter ook om milieut dreigingen van buitenaf te signalei Zoals luchtverontreiniging, vervuilir van Wadden- en Noordzee, vliegvr keer, enzovoorts, en onze bezorgd heid hierover aan hogere overhede te melden." Horecagelegenhedei Bakker meldde dat de PSP kan nt voelen met het college om, uit ooj punt van openbare orde, de rem! zetten op de groei van het aantal horeca-gelegenheden. „In een aar gevallen heeft de geluidsoverlast! sluitingstijd en de daaraan soms| paarde gaande vernielingen de to grens van de acceptatie bereikt, s deze al niet is overschreden. Is in Koog de zaak al aardig in goede fe nen geleid, is het nu hoog tijd het accent op den Burg te leggen, zei voor wat betreft de zomer, maaro in de weekeinden gedurende het h jaar." Zaterdag werd in Oosterend het ,,Ger de Jong"-turntoernooi gehou den. De verenigingen uit de dorpen, Den Hoorn, De Koog, Oosterend en De Cocksdorp (waar Annemarie Nij- koops lesgeeft) deden hieraan mee. De kinderen die zaterdag aan dit toernooi deelnamen hielden eerder vorige week in hun eigen dorp onder linge wedstrijden en waren in hun categorie winnaar geworden. Al deze winnaars streden in Oosterend nog een keer tegen elkaar. Uiteindelijk was G.V.O. de vereniging die het hoogste gemiddelde bijeen had ge turnd. GVO kreeg door Ger de Jong zélf de bokaal overhandigd. Uitslag: 1. GVO; 2. ZDH; 3 SVC; 4. GYVO. De individuele winnaars zijn: 1. Nelda Eelman (cat. A); 2. Wendy v/d Beek (cat. A); 1. Karin Kooger (cat. B); 2. Afra Mei er (cat. A); 1. Lisanne de Leeuw (cat. C); 2 Merlin Huisman (cat C); 2. Anton Kalusch (cat. D); 1. Evelien Westdorp cat. C); 2. da Vlaming (cat. C); 1. Ester Oehlen (cat. 2. Nicole van Leeuwaren (cat. D); 2 Nancy Halsema (cat. D); 1. Lonneke Legierse (ver plichte oefenstof); 2. Susan Kooiman (ver plichte oefenstof); 1. Marijke Eelman (vrije oefenstof); 2 Marcella v/d Vis (vrije oe fenstof) Zondag heeft een passagiers zich gevolg van een aanrijding op de kn sing Waalderstraat/Bernardlaan on der doktersbehandeling moeten stellen. Een bestuurster uit Medemblik reed komende vanuit richting De Mars, de Waalderstraat. Zij gaf geen vrije doorgang aan een 18-jarige inwone van Den Burg. De Toyota van de in woonster uit Medemblik liep aan de voorzijde plaatschade op, de wagen van de Texelaar liep aan de rechten de een paar fikse deuken op. De bi hem in de wagen zittende passagie werd verwond aan de arm. Beeld ven de prijsuitreiking ne afloop ven het Ger de Jong-toernooi. Steend: Llsenne de zittend: Merlin Huismen. Anton Kelusche. Susen Kooiman, hielde Eelman Lonneke Legists' Marcella ven der Vis. Karin Kooger. Marijke Eelman, Evelien Westdorp en Ger de Jong (sW'l del. Zittend op de grond: Nicole ven Leeuwaarden. Nancy Halsema en Esther Oehlen. Niet PP' do foto: Wendy van der Beek. Afra Meier en Linde Vlaming.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 6