Vaart zetten achter echt llorpshuis voor De Koog" GEMEENTE <5? BEGROTING 1990 „Voorzichtig omspringen met begrotingsoverschot" PvdA-fractieleider Dirk Terpstra: rna Eelman in algemene beschouwing VVD: 't Beloofde zand Ibssen dijk en duinenrij Vertegenwoordigers in subsidie-adviesorgaan Geslaagd SOAG 21 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 l/l/n mil /V1 mat cnna/J ottnnnn ■Iinffjnn nnrJ/tmAm/tn nm r~» r-. Cimin ..nn kn« <v>u>kn>4>!i( ma» Ka» DC K Eelman VVD wil dat met spoed stappen worden ondernomen om De ie^og aan een echt dorpshuis te helpen. Erna Eelman stelde gis- avond in haar algemene beschouwing bij de behandeling van gemeentebegroting dan ook voor f20.000,- uit te trekken y or een .uitwerkingskrediet" waarmee een plan voor een be- ïj orlijke gemeenschapsaccommodatie kan worden gemaakt. breed maatschappelijk draagvlak moeten hebben, anders komt er niets van terecht. „De verhouding land bouw, landschap en natuur, zoals nu in het bestemmingsplan buitengebied aangegeven, zal gehandhaafd moeten worden. De concentratiegedachte willen we voortzetten. De maximaal 47000 toeristische slaapplaatsen zijn voor ons een vast gegeven", aldus Erna Eelman, die erop wees dat daar bij wel voor reserve moet worden ge zorgd zodat bedrijven die terwille van rentabiliteit en kwaliteitsverbetering willen uitbreiden, hun gang kunnen gaan. Over de financiële situatie van de ge meente liet Erna Eelman zich minder uitbundig uit dan sommige andere raadsleden: het beeld is gunstig maar de reserves zijn gedaald. Er is minder kapitaal, dus minder ruimte. Volgens haar is er geen mogelijkheid voor ex tra uitgaven met een structureel ka rakter in de komende jaren. „Voorzichtigheid is dus geboden". Overigens had het raadslid alle lof voor het financiële beleid van het college in de afgelopen tijd, met na me voor de acties die gericht waren op verbetering van de financiële si tuatie van de Nederlandse gemeen ten in het algemeen, bijvoorbeeld door het opeisen van de zg. investe ringsimpuls. „Juist vanuit haar finan cieel voordelige positie kon de gemeente Texel zich sterk maken om de koppeling tussen algemene uitke ring en het nationaal inkomen te be pleiten. Was dit initiatief genomen vanuit een financieel minder roos kleurige situatie, dan zou Texel min der geloofwaardig zijn overgekomen". Raadhuis Het betoog van Erna Eelman hield in grote lijnen een onderstreping in van het b en w-beleid al was hier en daar ook wel een critische noot te be luisteren. Het WD-raadslid zei te be twijfelen of de bouw van de vierde werklaag op het raadhuis de enige en beste mogelijkheid was om te voor zien in ruimte voor de ambtenaren. Andere oplossingen zijn onvoldoende onderzocht, zo meende ze en in elk geval vond ze dat door de gekozen aanpak teveel van de overcapaciteit van de algemene reserve was ge bruikt. Ze vroeg zich af of het jaarlijks uit trekken van f50.000,- voor automati sering eigenlijk betekent dat vooruit wordt gelopen op vervanging van de totale computerinstallatie. Critiek had ze op het feit dat de systeembeheer ders buiten de werktijden actief zijn. Dat zou, ter besparing van kosten, anders moeten. De VVD betreurt het als ambtenaren vlak nadat zij op kosten van de ge meente zijn bijgeschoold, naar elders solliciteren. Door afspraken vooraf zou dat voorkomen moeten worden. Kust Erna Eelman vertelde dat de VVD ac tief is geweest om meer aandacht te krijgen voor het kustbehoud van Texel. Kontakt met landelijke VVD- vertegenwoordigers heeft die extra aandacht inderdaad opgeleverd, blij kens het feit dat Texel specifiek wordt genoemd in de discussienota kustbeheer. De plannen om in 1990 te komen tot zandsuppletie voor de kust van Eierland zijn door de goede kontakten tussen de landelijke en de plaatselijke VVD in positieve zin beïn vloed". De VVD ondersteunt een blij vende oplossing om het afkalven van de duinen tegen te gaan in de vorm van een haaks op de kust staande dam. Spreekster waarschuwde dat het ver- keersveiligheidsplan dat de gemeente in de maak heeft, niet mag worden gebruikt als argument om de auto nog verder terug te dringen. „Door verkeersmaatregelen kan het ver keersgedrag positief worden beïnvloed". Veel lof had Erna Eelman voor de wij ze waarop de recreatie de afgelopen jaren is gestimuleerd: door mogelijk te maken dat het zwemparadijs, de passantenhaven, fietspaden e.d. tot stand kwamen. De resultaten liegen er niet om: een explosieve groei van het toerisme buiten de druktepiek. In dat kader moet ook de spoedige aan leg van een golfbaan worden verwel komd. Goede promotie blijft daarbij onmisbaar. Het bestaande contract met de stichting VVV Texelpromotie mag wat de VVD betreft met minstens tien jaar worden verlengd, zodat planning van de promotieaktivi- teiten voor een veel langere periode mogelijk is. Koog is het enige dorp op Texel 01 izo'n voorziening nog ontbeert. v,Tportbeoefening, ook door school leren, is er aan beperkingen ge- wlen. Dit is al jaren zo en er zal ic rbetering in gebracht moeten wor- ln n. Het dorpshuis zoals dit nu is. Boet niet volledig. Er zijn bijvoor- ln! >ld geen toneelfaciliteiten. Als al ie voorzieningen samengebracht aden kunnen worden in één multi- xtioneel gebouw, dan raakt De eg eindelijk zijn achterstandspositie rijt". Erna Eelman stelde voor de rintig mille voor het uitwerkingskre- ilte korten op het bedrag van 1000,- dat b en w het komende willen storten in het fonds waar- i landschapsvriendelijke bouw op oude land van Texel wordt gesub- feerd. Er in dat fonds al genoeg U zodat verdere aanvulling niet no- is, zo redeneerde ze. overige financiering en de realise- van het Koger gemeenschap- itrum zou in 1991 kunnen tsvinden. Erna Eelman rekende dat dan voor dit doel f418.000,- ichikbaar zal zijn als ook het voor jaar geplande openbaar toilet er- wordt betrokken en gebruik wordt naakt van het bedrag van 0.000,- dat bestemd was voor het freerterrein bij de Langeveldstraat Cocksdorp. Bosaanplant ra Eelman bracht het onderwerp sprake toen zij haar visie gaf op toekomstige ruimtelijke ordening volkshuisvesting. Ze ging daarbij tl in op de positie van de Texelse 'ibouw, die de gevolgen ondervond s de bekende EG-maatregelen. Het Bhaar blijkbaar verontrust dat b ii niet afkerig zijn van „herzienin- n" ten gunste van het milieu en landschap, waarmee werd ge lid op de braakligregeling en de armee samenhangende mogelijkhe- nom bos te planten op agrarische tod. Tot bestemmingswijziging van betrokken landbouwgronden zou niet mogen leiden omdat de be idende agrariër na afloop van de vtracttermijn weer in vrijheid over h grond moet kunnen beschikken, 'is een neiging om de landbouw 'dergeschikt te maken aan de mi- veisen. Dat gaat me te ver", aldus 'a Eelman. Terwille van het milieu meer nodig. Agrariërs moeten de Eenheid en ook planologisch de hte krijgen om hun bedrijfsvoering 9 te passen aan de eisen des tijds. it andere woorden: voor een ge- B milieu zijn economisch gezonde |ven nodig. De moderne land- i is best in staat de milieupro- ien zelf op te lossen. De egraat van de agrarische sector gevormd door zelfstandige on- lemers met een gezinsbedrijf. 'al in de akkerbouw wordt hard srkt om om te komen tot pro- lie van milieuvriendelijke afstoffen voor de industrie. Bij- •rbeeld afbreekbare kunststof uit sen aardappelen, ethanol uit sui- Üeten of koolzaaddieselolie voor toren. De malaise in de landbouw "st tijdelijke aard. Daarom mogen on-omkeerbare maatregelen ['den genomen. De praktijk heeft terd dat afremmen van landbouw- dige ontwikkelingen leidt tot ach- "gang van de kwaliteit van het dschap. Gezonde agrarische ont- 'kelingen houden een gevarieerd dschap in stand". Buitengebied eekster wees erop dat het in aan te passen bestem- splan buitengebied en het tevens w,|zigen recreatiebasisplan een Fusie van het gasbedrijf met het PEN is de aangewezen weg om te komen tot een evenwichtige verdeling van de energielasten, zo meent de VVD, die het betreurt dat voor de Texelse gasgebruikers rechtsongelijkheid is ontstaan nu het Gasbedrijf Texel door het Gasbedrijf Noordholland is over genomen. Texelse kleingebruikers kunnen niet meedelen in de kortingen die voor gebruikers elders wel gelden. RSG/LBO De VVD vindt dat de gemeente een begeleidende rol moet spelen bij de fusie tussen RSG en LBO. Het open baar karakter van de gecombineerde school moet in stand blijven en het toekomstig onderhoud van de gebou wen zal door het Rijk gegarandeerd moeten worden alvorens tot fusie wordt overgegaan. De WD wil de gemeentelijke bijdra ge aan de schoolbegeleidingsdienst verlagen van f8,70 naar f7,70 per in woner, wat dus een besparing bete kent van f12.000,-. Het bedrag dat nu jaarlijks aan de SBD wordt besteed, wordt te hoog gevonden. Erna Eel man: „In andere gebieden kan voor een lager bedrag begeleiding worden gegeven. We zijn toch niet verplicht om binnen het gewest gebruik te maken van het hele begeleidingspak ket? Laten we kijken wat overbodig is en hier niet meer aan meedoen". Sprekende over welzijnsvoorzieningen informeerde het VVD-raadslid naar de resultaten van het „diepteonderzoek" met betrekking tot sportaccommoda ties en muziekonderwijs. Ze wilde weten of de tariefsverhoging van 5% voor binnen- en buitensportaccom modaties het gevolg is van dit on derzoek. De VVD wil dat de subsidieverorde ning wordt gewijzigd. Voor investe ringssubsidies van meer dan f20.000,- bestaat veel belangstelling en het thans beschikbare bedrag van f55000,- is ontoereikend. „Binnen het sociaal en cultureel jaarprogramma wordt steeds meer overgegaan tot het verstrekken van raamsubsiedies, dit om kosten te beheersen en werk te besparen. Ook de ontvanger van zo'n subsidie heeft grotere vrijheid van handelen, zolang hij zich maar aan de doelstelling houdt. De nale ving hiervan zal door Culturele Zaken nauwlettend gevolgd moeten worden. De dorpshuizen krijgen dit jaar het zelfde bedrag als vorig jaar. Gaat u ook hier van een raamsubsidie uit? Of loopt u vooruit op een voorne men? Ook bij vormings- en ontwikke lingswerk wilt u uitgaan van een raamsubsidie. Hoe denkt u dan bin nen het beschikbare budget met nieuwe aanvragen om te gaan? Wordt het budget bijgesteld of ko men nieuwe aanvragen niet meer in aanmerking?" Anti discriminatie De VVD wil de subsidie voor de Werkgroep Anti-Discriminatie stopzet ten. „Van de werkgroep hebben we geen begroting en planning gehad voor het volgend jaar. Er zijn dus geen gegevens bekend op grond waarvan opnieuw subsidie verstrekt kan worden. Bovendien is door de werkgroep de laatste jaren weinig concreets tot stand gebracht". Erna Eelman drong verder aan op de bouw van meer „seniorenwoningen" om aan de groeiende vraag te vol doen. Inzake thuiszorg (vooral van belang voor mensen die op de nomi natie staan om naar een verzorgings huis te gaan maar daar nog niet terecht kunnen) zijn door de minister toezeggingen gedaan. Spreekster in formeerde hoe het gesprek hierover met rijk en ziektekostenverzekeraars is afgelopen en of al initiatieven zijn genomen. Dagopvang bij de Gollards wordt door de VVD van harte on dersteund. Positief staat de partij ook tegenover de verstrekking van warme maaltijden, maar de taak van de ge meente hoeft niet verder te gaan dan het scheppen van voorwaarden. „Of de taak van de gemeente ook ligt op het terrein van de financiële ga rantstelling, daar zet ik toch wel vraagtekens bij". Volgens de VVD is het de vraag of de gemeente, gezien het toenemende aantal ouderen in staat zal blijven dit te garanderen in verband met de stijgende kosten. „Welk bedrag mag in redelijkheid voor een maaltijd worden gevraagd? Is er een mogelijkheid om de huidige kosten niet te hoog te laten worden?". Wat betreft het maatschappelijk werk pleitte Erna Eelman voor bundeling van hulpverlenende instellingen, zodat de beschikbare budgetten toereikend blijven. Leges Bezwaar heeft de VVD tegen het voornemen om de leges voor hinder wetvergunningen jaarlijks met 20% te verhogen. „Eerst moet er meer duidelijkheid komen over de totale hoogte van de kosten die zijn verbon den aan milieumaatregelen". Ook is de VVD tegenstander van ver dubbeling van de hondenbelasting van de tweede en en volgende hond. Volgens Erna Eelman zal de extra op brengst niet opwegen tegen de extra kosten van administratie, inning en controle en ze verwacht ook niet dat het aantal tweede honden erdoor zal afnemen. Ook de verhoging van pre cariorechten met 50% wordt afgewe zen. Het is waar dat de particulier profijt heeft van het gebruik van ge meentegrond, maar het beleid zal on- dernemersvriendelijk moeten zijn. Als het de bedoeling is dat het gebruik van gemeentelijke grond wordt inge perkt kan dit ook worden bereikt door hiervoor minder vierkante me ters uit te geven. La, door Klaas Bonne Het ministerschap van tante Neel Is onlangs afgesloten Dus wordt er onder haar bewind Geen zand meer opgespoten Zij droomt nog van Granaria Van Joris en De Korte En wil zich nu als 't even kan In 't zakenleven storten. Maar vóór zij van 't toneel verdween Keek zij nog in het laadje Daar had zij nog een potje staan Voor het een of 't andere gaatje Daarnaast lag een vergeelde krant Die zij daar trouw bewaarde Met een foto van een kar Met twee vermoeide paarden Al ben ik dan, sprak tante Neel Misschien wat moe gestreden Ik wil dat laatste beetje geld Als 't kan nog goed besteden Zij liep er mee naar 't Haagse Bos En daar heeft zij besloten Dat geld dat is bestemd voor Sil En al zijn lotgenoten. De heren K. Veenbaas, G.C. vxJ. Kooi en G. Spanhaak zijn dinsdagavond door de gemeenteraad (her)benoemd als vertegenwoordigers van hun in stelling in het subsidie-adviesorgaan. K. Veenbaas (Samenwerkingsverband van de dorpscommissie op Texel) en G.C. v.d. Kooi (sectie Kunst, Cultuur en Hobby) kregen 14 stemmen (raadslid Van Asselt was afwezig). Op G. Spanhaak werden 13 stemmen uitgebracht (één blanco). Voor het landelijke praktijkexamen machineschrijven van de VSLM slaagden te Alkmaar: Mirjam Pansier, Petra Winters, Mieke Steenbruggen, Lianne Groot en Meike Baretta. Zij werden via de RSG opgeleid door in stituut Typotex. De PvdA-fractie in de Texelse gemeenteraad vindt dat het colle ge van B en W te lichtzinnig omspringt met het forse begroting soverschot voor 1990. „De meevallers die nu naar voren komen, worden door nieuwe voorstellen van het college voor het groot ste gedeelte structureel uitgegeven. Het lijkt allemaal leuk, maar als gemeentebestuurders kunnen wij er absoluut niet mee uit de voeten. De uitgaven worden gedaan zonder oog te hebben voor andere zaken waar we nu en in de naaste toekomst mee te ma ken krijgen", oordeelde fractieleider Dirk Terpstra gisteravond. W, die in principe bereid zijn het con tract met vijf jaar te verlengen. „Dat de bedrijven ons weer om een bijdrage vragen is op zich best te be grijpen. Zij werken om winst te ma ken (beslist niet verkeerd) en als de overheid bereid is om een deel van de kosten op zich te nemen, is dat mooi meegenomen. Hier hoeven we echter niet aan toe te geven, onze taak ligt op een heel ander vlak. Wij moeten zorgen voor de aanleg en het onderhoud van een goede infrastruc tuur, het aanzien en het schoonhou den van dorpen en stranden, monumentenbescherming en vul ver der maar in. Als wij zorgen dat dit voor elkaar is, heeft het bedrijfsleven een goede basis voor de promotie van ons eiland", beargumenteerde Terpstra. Welzijn en welvaart Traditioneel betoogde de PvdA dat op het gebied van welzijn en welvaart voor de Texelse bevolking nog het nodige valt te verbeteren. „Menig an der gemeentebestuur kan van de fi nanciële positie van de gemeente Texel alleen maar dromen. Misschien komt het hierdoor dat het college geen enkele aandacht schenkt aan de groep mensen in de Texelse sa menleving die door het rijksbeleid on evenredig zwaar is getroffen en maar moet zien hoe het de eindjes aan el kaar knoopt." Ook tot het hoofdstuk welzijn rekent de PvdA de afstand tussen burgerij en gemeentebestuur. „Gaan we ervan uit dat de burgers recht hebben te weten en te begrijpen welke beslis singen het door hen gekozen bestuur heeft genomen? Of denken we dat het gemeentehuis het eigenlijke mid delpunt van de wereld is, om later met verbaasde frons te ontdekken dat niet iedereen het taaltje dat we zo graag gebruiken kan of wil begrij pen? Helaas is het nog steeds zo, dat voor niet-ingewijden folders en pre- Dirk Terps tra In zijn algemene beschouwing wees Terpstra onder meer op de te ver wachten begrotingstekorten in de eerstkomende jaren, de financiële problemen in het onderwijs, het be heer van wegen en terreinen en de bouw van een dorpshuis/sportzaal in De Koog. Opvallend was Terpstra's voorstel om te onderzoeken of een goedkope overkapping van het zwembad Molenkoog mogelijk is, „uit concurrentie-overwegingen ten opzichte van Calluna". Verder zette Terpstra de voortzetting van de ge meentelijke bijdrage aan de Stichting VVV Texelpromotie f 150.000, per jaar) op de tocht. „De gemeente heeft de stichting ruimschoots geholpen financieel van de grond te komen. Het woord is nu aan het bedrijfsleven", aldus Terpstra. De PvdA is het dus oneens met B en adviezen moeilijk zijn te doorgron den." Terpstra pleitte daarom voor een nog betere dienstverlening aan de Texelaars. Hij opperde de prijzen voor de raads- en commissiestukken te verlagen met 50 procent. De PvdA denkt de betrokkenheid van de bur gers bij de gemeentepolitiek hiermee te kunnen bevorderen. Inkomstenderving Dit voorstel scheelt de gemeente on geveer f3000,- aan inkomsten. Ver der is de PvdA het niet eens met alle door het college voorgestelde leges verhogingen. De PvdA ondersteunt de verhogingen van de bouwleges, tarieven voor hinderwet, planologi sche procedures en huwelijksvoltrek kingen. Terpstra: „Maar de rest van de leges voor burgerzaken willen wij niet verhogen. Dit omdat een groot gedeelte van deze dienstverlening geen zakelijk karakter heeft. Kosten dekkende tarieven -voor zover die al te berekenen zijn- zijn hierbij niet no dig." Hij becijferde dat de inkomsten derving door het achterwege laten van een verhoging, ongeveer f5000,- zal bedragen. Verder betwijfelt de PvdA of het mo gelijk is met ingang van 1990 een bedrag van ruim f16.000,- te bespa ren op de aanschaf van plantmateri- aal door gemeentewerken, zoals het college voorstelt. Terpstra zei te vre zen dat de gemeente zichzelf op dit punt in de toekomst nog wel eens tegen kan komen, als deze bezuini ging wordt doorgezet. Een ander beleidspunt waar de PvdA grote vraagtekens bij zet, is de stran- dexploitatie. B en W willen hierop f25.000,- besparen, maar zien zich gelijkertijd geconfronteerd met een lastenstijging van f35.000,-. „De raad zal op zeer korte termijn beslis singen moeten nemen over het hier te voeren beleid." Horecastop Het idee van B en W om het aantal horeca-gelegenheden op Texel, of in delen ervan, te bevriezen, blijkt de PvdA aan te spreken. „Dit zouden wij graag op korte termijn met u willen bespreken. Hieraan gekoppeld drin gen wij er nogmaals op aan al het mogelijke te doen om de gokautoma ten weg te krijgen." In de discussie over de landelijke no ta „Kustbeleid" is het volgens de PvdA noodzakelijk dat Texel eensge zind optreedt. Terpstra noemde het „absurd" dat de reactie van het col lege op de nota nog niet ter kennis van de gemeenteraad is gebracht. Verkeer Terpstra vroeg zich af of de re constructie van de Postweg ter hoog te van Zuid-Eierland niet averechts zal werken. „Ingrijpen in de door gaande verkeersbeweging werkt mis schien belemmerend en kan daardoor negatief zijn voor de veiligheid. Is hieraan gedacht bij de uitvoering van het verkeersonderzoek?" Over een eventueel fietspad naar paal 9 liet de PvdA zich kritisch uit. „Ook een fietspad is een aantasting van een een voortdurende belasting voor het milieu. De vraag is of de verkeersveiligheid duinverlies nodig maakt", aldus Terpstra. Een fietspad langs de Limietweg noemde hij „een aantrekkelijke gedachte", omdat de westelijke en oostelijke fietsroutes in het noorden van het eiland hiermee goed met elkaar worden verbonden. Wat betreft het beheer van de wegen vindt de PvdA dat er een onafhanke lijk onderzoek moet komen naar de doelmatigheid ervan. Met „onafhan kelijk" doelde Terpstra op de belan gen van zowel gemeente als waterschap hierbij. Zoals de PvdA in de jongstleden raadsvergadering al naar voren bracht, zien zij veel heil in overheids bemoeienis met de veerdienst. De in stelling van een convenant tussen rijk, gemeente en Teso is daarbij vol gens Terpstra noodzakelijk. Biologische landbouw Terpstra zei het oneens te zijn met de stelling van het college dat de ge meente niet zoveel kan doen voor de werkgelegenheid in landbouw en vis serij. „In de agrarische sector is de ontwikkeling van biologische teeltme thoden zeer de moeite van nadere aandacht waard. Hiervoor is een om schakeling van denken nodig. Bij de consument is deze omschakeling in volle gang. Hierop zal zakelijk moeten worden ingespeeld en de gemeente kan dit op zijn minst stimuleren." Scholen Zoals tijdens de recente rondrit van de PvdA al tot uiting kwam, staat het schoonhouden van de scholen ter discussie. „Zoals het nu gebeurt kan het niet doorgaan. Het beschikbare bedrag is onvoldoende. Hoeveel het college denkt bij te passen, is ons nog steeds niet bekend", aldus Terpstra. Hij zei tevens dat het zoge heten „formatiebudgetsysteem" de financiële en organisatorische proble men in het onderwijs niet zullen oplossen. Bovendien zijn er volgens de PvdA nog te veel onduidelijkheden hieromtrent. Ook is onduidelijk of uit Lees verder pagina 9

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7