„Er moet een einde aan de onzekerheid komen" Raadscommissie wil kinderdagopvang subsidiëren 'rouwe zangers in de iiloemetjes gezet Kindertoneel-probeersel gaf Duinkanters 'n kick vdA-beschouwing nterklaas bingo de Buureton Snerttoernooi SVC Wasstamper of drabbelkoektrech ter? Stof tot nadenken" bij SOS Wereldwinkel Texelse Boys spelen gelijk tegen Hauwert VERVOLG VAN PAGINA 7 rijksbijdrage voor de verbouwing drie lagere scholen in 1991, ook I achterstallig onderhoud moet rden betaald. „Laten we zorgen we als gemeentebestuur de plan- i klaar hebben als het geld be- rikbaar komt." pstra constateerde dat de alarme de berichten over vastgelopen lo- pedische zorg aan leerlingen, ars is doorgedrongen. „Hopelijk "snel overleg met de ziekte- itenverzekeraars de knelpunten Succesvol? opmerking „het is nog te vroeg te eken van een zeer succesvol wet- uder'in het interview met wet- «der Zegers in de Texelse nant-begrotingsbijlage van begin 'Stnber, werd door Terpstra van de ondersteund. Zij het dat hij er 'andere uitleg aan gaf dan Ze- Met de beheersing van de fi- rciën in de welzijnssector is de 'A het eens, maar de beleidsmati- kanten van het welzijnsbeleid zijn laatste jaren veel minder uit de <l gekomen." ■pstra doelde hiermee in het bijzon- op het maatschappelijk werk, de 'eropvang en de overdracht van HSG van rijk naar gemeente. Ook I voorstel om de tarieven voor «accommodaties met 5 procent •srhogen, wierp bij hem vragen op lat tegelijkertijd de subsidies gelijk ten. 4 Ouderen aanzien van het toekomstig ou- dnbeleid deed Terpstra de aanbe- eerst in nauw overleg met de takkenen het beleid vast te stel- Het bedrag dat hiervoor moet 'den uitgetrokken, zou net zo ta hoger als lager kunnen uitvallen i het bedrag dat het college fstelt. IhrdA wil dat de gemeente in ft '30.000,- beschikbaar stelt 'een inventarisatie-project, voor wend op de realisatie van een 'tapsarcheologisch depot. Het rijk 'h al 735.000,- bijgedragen en als Demeente nu ook subsidie geeft, 'de provincie niet achterblijven, zo de redenatie. Bijzonder ontevreden toonde Terpstra zich over de positie van het maat schappelijk werk, dat in de regio dreigt vast te lopen. „Een onderzoek dat op initiatief van wethouder Ze gers zou worden gestart, is nog niet gehouden. Intussen groeien de wachtlijsten en dat is ontoelaatbaar voor een eerstelijnsvoorziening." De PvdA is van plan in het verkie zingsprogramma een voorstel op te nemen voor het invoeren van zogehe ten „milieu-boxen". Hiermee zou het nuttig effect van de Ecocar nog flink verhoogd kunnen worden. Een uitge breid milieuvoorlichtingsplan wordt door de PvdA van harte ondersteund. Overbelast Terpstra constateerde dat de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente zwaar belast is, wellicht zelfs overbe last. Voor 1990 staat onder meer de herziening van het recreatiebasisplan op de agenda. „Wij vinden het van belang dat een aanzienlijk aantal van de slaapplaatsen „zomergebonden" zullen blijven om aldus de belasting van het milieu over het jaar te sprei den. De kampeersector dient daarom zijn belangrijke positie te behouden en moet waar nodig door het opvoe ren van de kwaliteit worden ver sterkt. Natuurbeleving moet een belangrijkere plaats hebben dan na- tuurgebruik." Wat betreft het kamperen in het bui tengebied zette Terpstra vraagtekens bij de controle door gemeentemede werkers op clandestiene activiteiten. „Zal het mogelijk zijn het kampeersei- zoen met een opgeschoond bestand in te gaan en het schoon te hou den?" Bedrijventerrein Terpstra wees nieuwe industrieterrei nen aan de noordzijde van de Geor- giëweg en de westzijde van de Pontweg resoluut van de hand. Een oordeel over een golfbaan in het Krimgebied, stelt de PvdA nog even uit. „Met name zullen wij, evenals bij de fietspaden, zeer zorgvuldig willen afwegen of verlies van duingebied hierbij toelaatbaar is. Anderzijds wil len wij het inzicht hebben, hoe het gebruik als golfterrein de overige re creatieve mogelijkheden beïnvloedt." 21 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ^decoreerde koorzangers. IFoto Dirk Kuiter). gelegenheid van het 25-jarig be- jn had het Texels Christelijk Man- j ikoor zaterdagavond in restaurant odsmansduin" een diner met ti itavond. Daarbij werd een aantal n gers in de bloemetjes gezet we- ui s langdurig lidmaatschap van een t. De heer W. IJlstra uit Alkmaar jji i-voorzitter van de groep mannen- jn van de Kon. Christelijke Zan- sbond) reikte daarbij zilveren ilden uit aan de heren Enne Mede- Theo Medema, Jan Vlaming, k Roeper en Leen Broekman om- el ze er 35 jaar of langer hadden c itten als georganiseerd koorzan gen bijzondere geste was er voor ip Schrama die al 66 jaar in een er ir meezingt (hij begon als knaapje ei wijf in een kinderkoor in de kerk) ri daarom als geschenk van het rj nnenkoor uit handen van voorzit- vn Th. Medema een barometer e eg. Een attentie in de vorm van t( ipen met inscriptie was er voor in s Groenhof uit De Koog die enke- di Ie Buureton wordt vrijdag 1 de- te iber een „grote Sinterklaas bingo" ;!l rganiseerd. Aanvang 14.00 uur. irten kunnen vrijdag 24 november n' af 14.30 uur worden afgehaald in 'e Buureton. ia Ie weken geleden als lid van „Adven- do" in de bloemetjes werd gezet, maar sinds vier jaar ook lid is van het Texels Christelijk Mannenkoor. Tenslotte werd hulde gebracht aan organist Piet Krayma die het man nenkoor tien jaar lang muzikaal heeft begeleid. Voor hem was er een ca deaubon voor tuinartikelen. Krayma heeft overigens te kennen gegeven zijn taak te willen neerleggen wegens gevorderde leeftijd. Bij de kerstuitvoe ring van het koor zal hij nog meewer ken, maar per 1 januari zal zijn plaats aan het orgel worden ingenomen door Piet Brouwer uit Oosterend. Zondag vindt bij SV De Cocksdorp voor de tweede maal het Snerttoer nooi plaats. Hieraan zal worden deel genomen door de zes recreatieteams die ook in competitieverband spelen. Er zal in twee poules worden gespeeld om de Nic Drosbokaal. Programma: 10.00 u. SV De Cocksdorp - SV Texel 10.35 u. SV Oosterend - SV De Koog 11.10 u. SV Texel - ZDH 11.45 u. SV De Koog - Texelse Boys 12.20 u. ZDH - SV De Cocksdorp 12.55 u. Texelse Boys - SV Oosterend 14.00 u. 5e en 6e plaats 14.35 u. 3e en 4e plaats 15.10 u. 1e en 2e plaats Het initiatief van de Koger toneelver eniging De Duinkanters om eens een stuk voor kinderen op de planken te brengen, is een succes gebleken. „De kleine en de grote koning" trok zondagmiddag een volle dorpskelder en het spelverloop leidde tot veel enthousiasme, zowel bij het jeugdige publiek als bij de spelers zelf. Aan de kassa werden liefst 165 en- treekaarten verkocht, waarmee de kelderruimte afgeladen vol kwam te zitten. Niet alleen kinderen uit De Koog maar uit alle dorpen waren op de uitvoering afgekomen. Zij betaal den allemaal een rijksdaalder, het geen voor de vereniging onvoldoende was om uit de kosten te komen. Daarvoor zal het „grote" toneelstuk, dat voor het aanstaande voorjaar op het programma staat, moeten zorgen. Om financieel gewin ging het zondag dan ook niet. „We hebben bewust voor een kindertoneelstuk gekozen", aldus Yvon Bonne, die samen met Hennie Kingma de regie voerde leen debuut voor beide). De laatste keer dateerde alweer van een jaar of acht geleden en het leek de spelers een uitdaging om het al jaren op de plank liggende stuk van Ben Minoli in te studeren en uit te voeren. Pas aan staande voorjaar (tegen Pasen) zou den De Duinkanters hun volgende grote toneelavond brengen, zodat er ruimte was om inderdaad een kinder toneelstuk te doen. Vorig jaar werd in de herfst deelgenomen aan het zoge heten „Eénacter-festival" in Klif 12 en dat had de spelers geïnspireerd om eens op een afwijkende wijze met hun hobby bezig te zijn. Kinder toneel is zeker iets aparts, omdat het kinderpubliek duidelijk laat merken wat het van een stuk vindt. Als een zaal onrustig wordt, zit er iets scheef op het toneel. Zondagmiddag had men daar in de dorpskelder geen last van. Het duurde enige tijd voordat de kinderen hun medeleven betoonden, maar toen dat eenmaal het geval was liep het gesmeerd. Yvon Bonne: „Er ontstond toen een wisselwerking tussen spelers en zaal. De reacties uit de zaal gaven duide lijk een kick, waardoor de spelers zich steeds meer in hun element voelden. Na afloop was iedereen dan ook zeer positief." De personages die de felste reacties ontlokten waren die van de boosaar dige hofmaarschalk IJdelborst (Tymen Jilderda) en de al even geslepen prin ses Vilena uit Kwadonië (Nel Kant). Letterlijk en figuurlijk hoogtepunt was de inbreng van een giraffe, waarin Carla Huisman schuilging. Nergens bleek een dergelijk requisiet verkrijg baar, maar een verhuurbedrijf uit Noordscharwoude bood aan om het zelf te vervaardigen. De Duinkanters hadden aldus een primeur. Ook de overige spelers oogsten het nodige applaus. De spelers waren: Yolanda Legierse (in de hoofdrol als koning Florentijn), Nico Bonne (als de goede page Pepijn), Jolanda Winter (prinses Marinda), Marja Burgman (een meis je) en Elma Spitsbaard (een bok). Souffleuse was Janke Daalder en gri- meuse Juul Swarthof. Opvallend was verder dat aan het spel een kleur- wedstrijd was verbonden, bedacht en uitgevoerd door De Duinkanters. De ingekleurde tekeningen kunnen tot 3 december worden ingestuurd naar of ingeleverd bij de dorpskelder. we nog een wachtlijst waar 15 kin deren opstaan." Het rijk stelt in 1990 130 miljoen voor kinderdagopvang beschikbaar. Hoe de verdeling van deze gelden over de gemeenten tot stand wordt gebracht, is nog niet bekend. Als dit echter op basis van het woonruimte criterium gebeurt, kan de gemeente Texel over ongeveer f75.000, be schikken. Het rijk verbindt naar ver wachting aan de verstrekking van het geld echter één voorwaarde: Na 1 ja nuari 1990 moet er per rijksbijdrage van f5000,= één nieuwe kindplaats gerealiseerd worden. Wachten De rijksbijdrage wordt toegekend aan opvang in een kinderdagverblijf, de halve dagopvang en de gastouderop- vang. De gemeente mag zelf bepalen welke nieuwe kindplaatsen zij met behulp van de rijksgelden realiseert. Het college, dat graag de rijksbijdrage binnen wil halen, staat dus op het standpunt liever nog even te wach ten. De commissieleden zijn echter van mening dat er nu een beleid ten aanzien van de kinderdagopvang ont wikkeld moet worden. „Natuurlijk is het jammer als we de rijkssubsidie niet binnenhalen, maar je kunt de zaak niet nog langer voor je uit schuiven," aldus Tine Krijnen. Onderzoek Het onderzoek inzake de behoefte aan extra kinderdagopvang heeft aan getoond dat er een behoefte is aan kinderopvang naast de bestaande peuterspeelzalen. Het onderzoek richtte zich op alle op Texel woo nachtige ouders van kinderen van 0 tot en met 3 jaar. Van de 430 ver stuurde onderzoeksformulieren, kwa men er 236 terug. De helft van de reagerende ouders maakt geen ge bruik van enigerlei vorm van kinder opvang. Degenen die wel gebruikmaken van kinderdagopvang, maken het meest gebruik van de fa ciliteiten van de peuterspeelzaal (35 procent), met de opvang bij familie als goede tweede (26 procent). Qua uren maken de reagerende ouders het meest gebruik van het kinderdag verblijf (29 procent). De gemiddelde duur van de opvang is met 22 uur het grootst bij de gastouder, op de voet gevolgd door het kinderdagver blijf (18 uur). Naar aanleiding van het onderzoek kan geconcludeerd worden dat het particulier kinderdagverblijf in een be hoefte voorziet en dat gastouderop- vang in ongeorganiseerde vorm al plaats vindt. De nota kinderdagopvang wordt ge zien als een goede aanzet om op voort te borduren. Het geheimzinnige voorwerp dat door de vrijwilligers van het agrarisch mu seum werd gevonden en dat wij af beeldden in de vorige krant is nog steeds niet met met zekerheid geï dentificeerd. Mogelijk heeft de de 88-jarige oud-Texelaar Hein („van Neel") van Heerwaarden uit Wierin- gerwerf de spijker op de kop gesla gen. Volgens hem is het gebruiksvoorwerp een wasstamper, waarmee het in een kuip in het wa ter staande wasgoed werd bewerkt om het onder te drukken en de lucht eruit te drijven. In de tuit van de „trechter" hoort een stok met een dwarsstuk te zitten, dat als handvat dient. Een heel ander verhaal hoorden we van mevrouw Tydeman uit De Waal. Volgens haar is het voorwerp een drabbelkoektrechter, waarmee beslag met kaneel met vijf straaltjes tegelijk in heet vet kon worden gegoten, ter wijl de trechter langzaam werd rond gedraaid. De gare slierten werden vervolgens gevormd tot een „vogel nestje" dat op grauw papier moest uitdruipen alvoren het met poedersui ker kon worden geconsumeerd. Jaarlijks heeft SOS Wereldwinkel in de weken vóór pakjesavond een ver koopexpositie in de raadhuiskelder en 1989 vormt daarop geen uitzon dering. Tot en met 5 december is het mogelijk zowel originele en ideë le presentjes uit te zoeken als ge woon rond te kijken. Een gedeelte van de ruimte is er zelfs speciaal voor ingericht. Onder het motto „Stof tot nadenken" zijn handgewe- ven textielstoffen uit India en Bang ladesh tentoongesteld. De vele variaties wandkleden, schor ten, handdoeken, tafellakens en der gelijke zijn vervaardigd in door SOS Wereldwinkel ondersteunde projecten in de landen zélf. Door de produkten in de westerse wereld te koop aan te bieden, kunnen deze projecten verder worden ontwikkeld. Het gaat er de Wereldwinkel niet om nieuwe in dustrieën op te zetten met alleen werkgelegenheid als uitgangspunt, maar wél om bepaalde nijverheids- vormen te stimuleren die passen in de desbetreffende samenleving. Dat dit niet persé projecten in de derde wereld hoeven te zijn, bewijst het as sortiment in de raadhuiskelder. Zo is bijvoorbeeld ook wijn uit Portugal en recycling papier uit Westduitsland verkrijgbaar. Derde wereld-produkten blijven niettemin de hoofdmoot vor men. Kinderspeelgoed neemt in de verkoopexpositie een steeds belang rijker plaats in en tevens is het aan deel van muziekinstrumenten dit jaar opvallend. Een ballofoon (xylofoon) uit Ivoorkust is wel de meest opval lende verschijning wat dat betreft. De verkoopexpositie is geopend tijdens de openstellingstijden van het raad huis. Texelse Boys heeft in de uitwedstrijd tegen Hauwert een verdienstelijke 1-1 bereikt. De hooggenoteerde thuisploeg staat bekend als een stugge, voor iedere vierkante meter strijdende ploeg. De werklust en het technisch goede spel van de Boys ploeg bezorgden Hauwert diverse benauwde momenten. Ondanks het veldoverwicht van de Westfriezen waren beide partijen tevreden met de puntendeling. De eerste twintig minuten had Texel se Boys het initiatief, creëerde enkele fraaie scoringskansen, maar verzuim de deze te benutten. Zo schoot Jasper Joosten een goed teruggeleg de bal rakelings over, en keerde doel man Houtsma ballen van Ronald van de Wetering en Martijn Beerling. Ruud van de Wetering aarzelde te lang in vrije positie. Halverwege de eerste helft deed Hauwert er een schepje bovenop, en zette Texelse Boys goed vast. Door fel storen en een stringent uitgevoerde mandek king kwamen de eilanders er niet meer uit en voor iedereen was duide lijk dat de openingstreffer in de lucht hing. Na een half uur spelen scoorde rechterspits René Vriend deze dan ook. Hauwert drukte met door en gaf Texelse Boys weer wat lucht. Er wer den weer enkele gevaarlijke aanvallen uitgevoerd, waarvan één vlak voor rust de gelijkmaker betekende. Een steekpass van Ronald van de Wete ring werd door Jasper Joosten goed doorgetikt naar Frank de Grave. Hij speelde een verdediger uit en liet doelman Houtsma in de korte hoek kansloos. Meteen na rust had Frank de Grave een riante mogelijkheid om Texelse Boys aan de leiding te bren gen, na een slimme breedtepass van Martijn Beerling. Doelman Houtsma liep echter sterk uit. Daarna bouwde Hauwert een groot veldoverwicht op, mede geholpen door de scheidsrech ter. Vele onschuldige duels werden in De commissie Welzijn wil de ge meentelijke bijdrage aan extra kin- der(dag)opvang op Texel niet af laten hangen van de in 1990 te verstrek ken rijksbijdrage. Het standpunt van het college, af zien van een gemeen telijke subsidie van 40 procent in de loonkosten, totdat volgend jaar de rijksbijdrage bekend wordt, werd na een uitvoerige discussie door de commissieleden niet overgenomen. „Er moet nu een einde aan de onze kerheid komen," aldus Tine Krijnen- Baijs (Texels Belang). „De kinderda gopvang heeft net als andere vereni gingen volgens de subsidieverordening recht op een ge meentelijke bijdrage." Het onderbrengen van kinderen bij gastouders werd door de meerder heid van de commissie moeilijk con troleerbaar geacht. „Je weet niet bij wie je ze onderbrengt," aldus Tine Krijnen. „Bij het kinderdagverblijf heb je de zekerheid dat ze zich aan de landelijke richtlijn houden." Ria Visch van het kinderdagverblijf in Oudeschild is blij met het advies van de commissie. „Het is geweldig. Er is sinds het moment dat we van start zijn gegaan, in de meningsvorming veel veranderd. We krijgen nu einde lijk erkenning. Het is uiterst fruste- rend geweest iedere keer te moeten horen dat er geen financiële bijdragen verstrekt konden worden, omdat er nog „geen beleid" ontwikkeld was." Wachtlijst De leidsters van het kinderdagverblijf werken al jaren tegen een heel kleine vergoeding. „We hebben het al die tijd volgehouden omdat we van me ning zijn dat een kinderdagverblijf op Texel moet kunnen. Dat blijkt ook wel uit de aantallen. Er maken nu 30 kinderen van ons experimenteel dag verblijf gebruik, verdeeld over 8 plaat sen per dagdeel. Daarnaast hebben het nadeel van Texelse Boys uitge legd. De vrije schoppen werden voortdurend hoog voor het Boysdoel geplaatst. Onveranderlijk kwam dan de lange Hauwertstopper met de welluidende naam Kees Slagter mee naar voren. Veel rendement haalde Hauwert er niet uit. Slechts éénmaal wist Slagter de bal zodanig in te kop pen dat René Vriend een dot van een kans kreeg. Kees Kooy redde in een reflex zijn ploeg van een achterstand. Resoluut opruimwerk van verdedigers Kees van Heerwaarde, Ruud van de Wetering en Alfred Bakker voorkwam verder gevaar. Vlak voor tijd pakte Texelse Boys nog bijna de volle winst mee. Op het randje van buitenspel stuurde Ronald van de Wetering Frank de Grave weg die ditmaal doel man Houtsma keurig passeerde. De meegesprinte Kees Slagter kon op de doellijn nog net redden. Martijn Beer ling legde de bal opnieuw voor, maar het schot van Jasper Joosten ging via de paal naast. m Dit kolossale handgeweven wandkleed uit Bangladesh is één der blikvangers van de expositie. Op de tafel liggen onder meer jute en katoenen tassen uit India.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9