Ongevallenbestrijding op Waddenzee geregeld Commissieleden ROH tegen afsluiting Burdetstraat van 25 en 26 november Meld post op Brandaris Lezing over zeevogels Goede tijden in boscross Texels mannenkoor begeleidt dienst Gratis cursus boogschieten Moonlight Bowlen MAB Sinterklaasrit Geïntegreerde landbouw „Zuid-Eierland" brengt blijspel Containerbrandjes Kerkdiensten 26 november Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 NOVEMBER U Op donderdag 30 november wordt in Leeuwarden de „Samenwerkings overeenkomst Ongevallenbestrijding Waddenzee" ondertekend. Hierbij zijn alle gemeenten die grenzen aan de Waddenzee, de regionale directies van Rijkswaterstaat en het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) betrokken. Op de Terschellinger vuurtoren „Brandaris" is een centrale meid- post ingericht, die dag en nacht be reikbaar is onder nummer 05620-3100. Bij ongevallen of gevaarlijke situaties op de Waddenzee moet snel en doel matig kunnen worden gehandeld. Dit is niet alleen ter bescherming van de mensen die in aangrenzende delen wonen, maar ook om schade aan een uniek natuurgebied als de Wad denzee te voorkomen. Per 1 januari 1986 is de gemeentelij ke indeling van het Waddengebied van kracht geworden. Hierdoor zijn de betreffende gemeenten verant woordelijk voor het voorkomen, be perken en bestrijden van brand en ongevallen op de Waddenzee. Maar er zijn verschillende rijksinstanties al langer werkzaam in dit gebied en om overlapping te voorkomen was er be hoefte aan een samenwerkingsover eenkomst. Gaswolken Op de Waddenzee zijn verschillende ongevallen en gevaarlijke situaties denkbaar: mensen in nood, brand, explosies, ontsnappende gaswolken, waterverontreiniging, ongelukken met schepen enzovoorts. Door wind en stroming kunnen zulke bedreigingen zich snel verplaatsen. Hier moet ade quaat tegen kunnen worden opge treden. Op vrijdagavond goudt Mardik Leo pold, bioloog bij het Nioz een lezing over zeevogels en zeezoogdieren voor leden van de Vogelwerkgroep Texel in d' Ouwe Ulo. De lezing be gint om 20.00 uur. Voor niet-leden is de entree f2,—. Mardik Leopold heeft veel onderzoek gedaan naar zeevogels op de Noord zee. Vooral het voorkomen van zee koeten, die 's winters in grote aantallen met olie besmeurd op ons strand aanspoelen, heeft zijn belang stelling. Om de ganzenfilm die de KRO op die avond op de televisie niet te hoeven missen, wordt er een video-opname gemaakt. Na afloop van de lezing wordt er gelegenheid geboden om die uitzending toch met elkaar te kunnen bekijken. Informatie over deze lezing en de Vogelwerk groep kan men krijgen bij de secreta ris Dick Schermer, tel. 14239. Prachtig weer trok 60 lopers naar de tweede cross. Veel tijden werden verbeterd ten opzichte van de eerste keer. Bij de 8.5 km heren bleef Theo Franchimon vier seconden van zijn persoonlijk record (29.30) tweede werd Herman Ploeger in 32.11, derde Cees Timmer in 32.36. Jan Dogger knabbelde zelfs 169 seconden van zijn eerste tijd af. Bij de veteranen over dezelfde afstand werd Piet Ba- kelaar eerste in 33.47 seconden, tweede werd Cees Vinke in 34.57 en derde Simon Appel in 35.18. Mar- tien Baars liep even hard als de vori ge keer (35.24). Bij de dames werd Marijke Stark eer ste in 37.15, gevolgd door Erna Kuip in 41.36. Bij de 4.25 km haalde Piet Roeper 105 seconden van zijn eerste tijd af en finishte in 18.15. Rien Brou wer werd eerste in 17.03 op 11 se conden gevolgd door Tony van de Vis die weer op 3 seconden werd ge volgd door Eddy Zegers. Bij de jon gens pakte Ron van der Slikke het ronderecord in 16.36 op 4 seconden gevolgd door Roald van der Slikke, derde werd Wim Noordzij in 18.13. Bij de meisjes werd Natasja Koopman eerste in 21.26 gevolgd door haar zus Nanda in 25.56. Bij de dames liep Ingrid van Lubek een record na melijk 17.29, tweede werd Colinda Brouwer in 17.55, 45 seconden snel ler dan de vorige keer. Derde werd Tilly Eelman in 18.43 Carla Roeper verbeterde haar tijd met 55 secon den, Anneke Hoogenbosch met 53 seconden, Carla Smit met 146 se conden en Cecile de Boer met 152 seconden. Bij de jeugd over een ron de vestigde Rob Schraag een record 5.40, tweede werd Jeroen Huizinga in 6.12 op 1 seconde gevolgd door Joris Schrama. Bij de meisjes liep Greetje Haak op nieuwe schoenen naar de eerste plaats in 7.15, tweede werd Lia Visser in 7.56 en derde Marjon schraag in 8.04. De volgende cross is op 3 december. De bedoe ling is dat daarbij enkele „looppieten" present zullen zijn om sinterklaas sfeer in deze wedstrijd te brengen. De Samenwerkingsovereenkomst On gevallenbestrijding Waddenzee bestaat uit drie delen: een basisove reenkomst, een uitvoeringsregeling en een waakvlamovereenkomst. De basisovereenkomst wordt onder tekend door de instanties die verant woordelijk zijn voor één of meerdere facetten van de ongevallenbestrijding op de Waddenzee. In de praktijk In de uitvoeringsregeling staat hoe het allemaal in de praktijk in zijn werk moet gaan. Er wordt beschre ven hoe de partijen op gebied van melding en alarmering zullen samen werken. De waakvlamovereenkomst geeft een overzicht van alle afspraken die zijn gemaakt tussen alle partijen en ande ren die bij de bestrijding van ongeval len kunnen worden betrokken. Het Texels Christelijk Mannenkoor on der leiding van Martin de Visser be geleidt zondag een dienst voor belangstellenden in de Gereformeerde Kerk van Den Burg. Voorganger is dominee Weggemans en organist is Kees Prins. Het begint om 19.00 uur. Het thema is: Wij kunnen Lichtgevers zijn. De Texelse boogschietvereniging „De Eilandschutters" begint dinsdag om 19.00 uur in sportzaal De Ferrever met een kennismakingscursus boog schieten voor beginners. Ook jeugd en dames zijn welkom. De cursus bestaat uit acht lessen, die worden gegeven door ervaren clu bleden. Er zijn oefenbogen aanwezig. Met de bijeenkomsten hoopt men meer mensen enthousiast te krijgen voor deze sport en zodoende het le denbestand wat uit te breiden. Mee doen aan de cursus kost niets. Wie meer informatie wil kan bellen naar Paul van Heerwaarden, telefoon 14279 of Maarten Hoogenbosch, te lefoon 12156. Donderdag 23 november Van 20.00 tot 22.00 uur is de Kotex-show te bezichtigen in het tentoonstellingsgebouw in De Mars. De vergadering van de raadscom missie voor financieel, econo misch en technisch beleid is uitgesteld tot volgende week donderdag, aanvang 19.30 uur. Vrijdag 24 november De Kotex-tentoonstelling in De Mars is gratis te bezichtigen van 15.00 tot 22.00 uur. De Texelse modelspoorclub heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een voor ieder toegankelijke avond met vertoning van een videofilm over de NS en de „locomotiefpa rade", aanvang 19.30 uur. In de schouwburgzaal van De Lindeboom herhaalt de musical vereniging „Guys and dolls"; 20.00 uur. Toneelvereniging De Vriendenk ring brengt in dorpshuis De Waldhoorn het stuk „Aan het eind van de regenboog"; 20.00 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO geeft NlOZ-bioloog Mardik Leopold een lezing over zeezoogdieren en zee vogels voor leden van de Vogel werkgroep Texel en andere belangstellenden. Niet-leden be talen f2,-. Van 21.12 tot 21.52 zendt de KRO-televisie via Nederland I de film „Ganzenproblemen" uit, met onder andere opnamen die op Texel zijn gemaakt. In Cinema Texel draait voor het eerst „Lock Up", aanvang 20.00 uur. Zes maanden voor zijn vrijla ting wordt Frank Leone (Syl vester Stallone) overgebracht van een normale gevangenis naar de zwaarbewaakte „hel der gevan genissen" Gateway, die wordt geleid door Warden Drumgoole (Donald Sutherland). Drumgoole zit achter deze verhuizing en wil Leone in zijn macht krijgen om zich op hem te kunnen wreken. Leone is namelijk eens ontsnapt uit een gevangenis waarvan Drumgoole directeur was. Leone deed dat twee weken voor zijn vrijlating om aan het sterfbed van zijn vader te kunnen zitten en daarvoor wilde Drumgoole geen toestemming geven. Dit kwam ter ore van de pers die de houding van Drumgoole als on menselijk bestempelde. Dat leid de ertoe dat Drumgoole naar Gateway werd overgeplaatst en nog maar één doel voor ogen heeft: Leone voor het leven op gesloten houden. Wegens goed gedrag hoeft deze echter nog maar zes maanden te zitten. Kan hij zich beheersen en inderdaad vrijkomen? Zaterdag 25 november Tussen 13.30 en 15.30 uur zijn in Oosterend Sint Nicolaas- activiteiten. Zie bericht elders in deze krant. In sporthal „Ons Genoegen" worden de Texelse turnkampioen- schappen gehouden. Om 9.30 uur recreatieturners (tot ca 13.00 uur), om 18.00 uur verplichte oe fenstof en om 19.30 uur selec tiewedstrijd. Om 14.00 uur komt Sint Nico- laas aan op de Molenlaan in De Cocksdorp In de schouwburgzaal van de Lindeboom wordt de musical „Guys and dolls" herhaald; 20.00 uur. De Kotex-show in De Mars is gratis te bezichtigen van 10.00 tot 22.00 uur. Van 19.30 tot 20.30 uur wordt in het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk een speciale dienst ge houden. Thema: „Zie je het nog wel zitten?" In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Lock up" met Sylvester Stallone. Zondag 26 november In de serie „Klif klassiek" wordt om 12.00 uur in theater restaurant Klif 12 in Den Hoorn opgetreden door Willi Brill (actri ce/zangeres) en Pieter van der Staak (gitarist/componist). Ze brengen het „zingsjpil" Misjpo- che, dat gaat over de lotgevallen van een Jiddische familie die op zoek is naar een betere wereld. Oude bekende melodieën, liede ren maar ook nieuwe teksten die door de uitvoerenden zijn ge schreven, vertellen over de harte- wens van een vader, de moed van een moeder, de dromen van hun kinderen, grootmoeders lief de en een mesjoggeme buurman. Het is een verhaal over mazzel en tsores, vol humor en wee moed. Toegang f12,50 (abonne menthouders f10,-). De paranormale paardengenezer Willy Sidorak practiseert in ma nege Akenburg. 's Morgens be handelt hij pony's en 's middags paarden. Inlichtingen bij A. Eel man, telefoon 12118. De gratis te bezoeken Kotex- show in De Mars is voor het laatst open: van 11.00 tot 18.00 uur. De Baptistengemeente heeft in het gebouw aan de Julianastraat een Nepal-avond met medewer king van de zendingsvrijwilligers Wim en Riet van Brakel; aanvang 19.00 uur. In de Gereformeerde kerk in Den Burg wordt een Dienst voor Be- langstellenden gehouden, aan vang 19.00 uur. Voorganger is Ds Weggemans, organist Kees Prins en het Texels Christelijk Mannenkoor werkt mee onder leiding van Martin de Visser. Thema: „Wij kunnen geen licht gevers zijn". Maandag 27 november De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19,30 uur. Onder meer wordt gespro ken over gladheidsbestrijding en de vuilwerktoeslag voor het per soneel. De Stichting Texelse Sportraad heeft een openbare bestuursver gadering in het raadhuis; 19.30 uur. In Cinema Texel draait „Lock Up"; 20.00 uur. In „Bosch en Zee" bij De Koog heeft de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting een bijeenkomst. K, van Bon uit Lelystad praat over geïntegreerde landbouw; 20.00 uur. Dinsdag 28 november In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Lock Up". Oud-Texelse Antoinette van Ros- sum is te zien in „Medisch cen trum West" (Nederland II, 20.30 uur). De Historische Vereniging heeft in d'Ouwe ULO een bibliotheek avond; tevens bijeenkomst van de interviewgroep, aanvang 19.30 uur. Alleen voor leden toe gankelijk. Hoogwater Oudeschild Do. 23 3.44 en 16,17 Vr. 24 4.44 en 17.27 Za. 25 5.35 en 18,30 Zo. 26 6.40 en 19.15 Ma. 27 7.14 en 19.55 Di. 28 7.54 en 20.24 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 26 november op om 8.18 uur en gaat ond» om 16.36 uur. 28 november nieuwe maan; 30 november springtij. Er zijn enkele wijzigingen in het bestemmingsplan Den Burg-De Mars door het college van b en w aange geven, naar aanleiding van de in spraakreacties van bewoners. De leden van de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisves tingsbeleid bo gen zich hier woensdagavond over en konden zich er in grote lijnen in vinden. Dat er maatregelen moeten worden genomen voor het vergroten van de verkeersveiligheid in de Burdetstraat. was men het wel mee eens, maar het voorstel om de straat helemaal af te sluiten voor gemotoriseerd ver keer kreeg geen bijval. Als De Mars volledig is ontwikkeld bestaat het gevaar dat verkeer van de Hallerweg rechtdoor de Bur detstraat opgaat. Dit heeft het colle ge van b en w ingezien en daarom heeft men voorgesteld er een drem pel te maken. Mocht dit niet afdoen de blijken, dan kan het instellen van éénrichtingverkeer worden overwogen. Tijdens de vergadering werd door een buurtbewoner het voorstel geopperd de Burdetstraat totaal voor verkeer af te sluiten. Wethouder Schilling dacht dat het instellen van éénrichtingver keer al genoeg zou oplossen. „Dat houdt de verkeersstroom uit de nieu we wijk tegen". Hij vroeg of een eventuele afsluiting geen opstand in de buurt zou veroor zaken. Er werd hem verzekerd dat iedereen erachter staat, omdat men de huidige situatie in de Burdetstraat al zeer gevaarlijk vindt. Dat was de aanleiding voor Schilling om voor te stellen deze zaak door de verkeersad- viescommissie te laten afhandelen. Zaterdag wordt in bowling De Koogel een moonlight bowling avond gehou den. De moonlight bowling avonden zijn dit jaar uitgebreid met een vijf- kamp. Er wordt in groepjes van acht gespeeld over vijf onderdelen met als afsluiting het moonlight bowlen, dat in het vijfkamp resultaat opgenomen zal worden. De deelnemers moeten zich om 20.30 uur melden aan de wedstrijdtafel in bowling De Koogel. De vijfkamp zal bestaan uit lichte binnen spelen. Informatie tel. 17672. Ook de commissieleden hadden hun twijfels over het totaal afsluiten van de Burdetstraat. Riet Huitema (CDA): „We moeten het er zo rustig mogelijk maken. Als we het tot woonerf ver klaren dan krijgen we de vaart er wel uit". Het college heeft haar standpunten over het bestemmingsplan De Mars bepaald aan de hand van de reacties van bewoners. Er is voor een groot deel aan de wensen tegemoet geko men en in één van de gevallen waar in dit niet is gebeurd zal de zaak nog nader worden bekeken. Met betrekking tot het aan te leggen voetpad wil men dat een oplossing wordt gekozen waarbij het pad volle dig buiten het volktuincomplex moet komen te liggen. Nu de Sint weer op het eiland ver toeft is het voor de MAB club tijd voor de jaarlijkse Sinterklaasrit. Het is een puzzelrit voor auto's waarbij re kening wordt gehouden met het ni veau van de deelnemers, de rit is voor iedereen tot een goed einde te brengen. Vooral kinderen vinden de rit altijd leuk. Onderweg kunnen ze de langs de route verstopte klompen en mijters proberen te ontwaren. Ook zal een routecontrole door zwarte pieten worden bemand. Aan de finish reikt Sinterklaas de prijzen urt en heeft voor de kinderen een presentje. Aan deze rit kan door een ieder wor den deelgenomen. De start is zondag om 14.00 uur bij de familie Schoen maker op het Wezenland in Den Burg. Maandagavcnd spreekt Kees van Bon in Hctel Bosch en Zee aan de Pont- weg over geïntegreerde landbouwme thoden. Van Bon is landelijke coördinator geïntegreerde landbouw en werkt bij het proefstation voor de akkerbouw en groenteteelt in de vol- legrond te Lelystad. Hij zal ingaan op veranderende teelt methoden van akkerbouwgewassen, gewasbescherming, vruchtwisseling en bemesting. Bij dit alles betrekt hij onderzoeks- en praktijkresultaten. Deze, door de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Texel georganiseer de, bijeenkomst begint om 20.00 uur. Toneelclub „Zuid-Eierland" heeft het bijspel „Het verrassingspakket" van J. Hemmink-Kamp in studie geno men. Het drie bedrijven tellende stuk zal half februari in kapel „Bethel" worden opgevoerd onder regie van Kees Oosterhof. In de afgelopen dagen moest de brandweer tweemaal uitrukken om containerbrandjes te bedwingen. Eerst stond in de nacht van maandag op dinsdag rond half één een gele glascontainer aan de Jonkerstraat in de brand. De kunststoffen container vatte daarbij zelf ook vlam en kon worden afgeschreven. Woensdag avond werd kort na acht uur op nieuw brandalarm gegeven, ditmaal voor een container op het terrein van „Hoog Koog" aan de Bosrandweg. Het betrof een brandje in een grote stalen container waarin het afval van de campinggasten wordt opgeslagen. Doordat de container was afgesloten kregen de vlammen geen kans zich verder te verspreiden. De brandweer was het vuur snel meester. De con tainer zelf bleef intact. De brandoor zaak is in beide gevallen niet bekend. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat. Tjak- kerstraat. Wilsterstraat. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar. Herdenking der gestorvenen De Waal: dienst in De Koog De Koog 9.30 uuur mevr. Vlaming uit Amsterdam Den Hoorn 9.30 uur ds. Kok Oosterend 9,30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11,00 uur ds. Kok GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur ds. Weggemans uit Harderwijk. 19.00 uur dienst voor belangstel lenden m.m.v. Texels Christelijk Mannenkoor. Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.00 uur ds. C. H. Koetsier uit Heemstede GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer. Uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorganger Joh. Tensen Kinderoppas 19.00 uur Nepal-avond met Wim van Brakel, zendingsarts in de lepra- en tuberculosebestrijding. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur Gospeltrain, themadienst Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur Herenkoor Kindercrèche De Koog zondag 9.30 uur De Cocksdorp zondag 9,30 uur Woord-Communiedienst JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: 11.20-12.30 Wachttorenstudie: „Hoed u voor schadelijk geklets!" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon 12023. Van vrijdagavond 18,00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. telefoon 02230-23024. Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts J. G. de Winter, te lefoon 13911, b.g.g.semafoondienst 02220-12323. Spreekuur op zater dag en zondag om 18.00 uur pre cies: Hogereind 10, De Waal. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19 0" uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2