GEKNIPT ONDERNEMERS ACTIVITEITEN bitrage beslist ihaakpartij Muzikale pieten Winterwandelserie „Het Gouden Boltje" rste coaches met alvoetbaldiploma Voetbalprogramma Koomen/Schrama winnaar tweede klaverjasronde Koelbox weg Recreatievoetbal heeft winterstop „Vrijwillige Bijdragen???" Getuigen gezocht Niet Nel, maar Erna SV De Koog Raam ingegooid Diefstal Haastklus voor Tevoko 2 Asielzoekers Lusthof koopt „Koffiepot" Kaarsen maken; eerlijk handwerk JTRECHT 1! IDAG 1 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 13 definitieve uitslag van de cruciale dswedstrijd tussen schaakclub Passant en GZ De Eenhoorn uit irn. die vorige week in de Linde- ia plaatsvond, is nog steeds niet gnd. In slechts vier van de acht tijen viel een beslissing (2-2), ter- de overige duels werden afge- ten in dynamische stellingen, die ie leidden dat de tegenstanders iar over en weer met winstclaims ifronteerden. Nadat beide schaak- tis de stellingen thuis rustig had- geanalyseerd kwamen drie ilses uit de bus (314-3'/i). en in de afgebroken stand tussen p Dros en Jan van Kalken bleven Ie clubs bij hun oorspronkelijke Ti; En Passant vroeg winst, terwijl betoogde er zeker van te zijn dat Kalken een remisestelling op het heeft. Ongetwijfeld heeft En sant in de afgebroken stelling de le mogelijkheden, maar de hou- j van beide clubs wordt vooral eald door het gegeven dat de uit- van de partij de einduitslag van match rechtstreeks beïnvloedt. )e teams streven naar promotie met winst voor Dros schakelt En sant een zware concurrent vrijwel terwijl bij een 4-4 uitslag beide tgen in de race blijven. Derhalve bovengenoemde partij aan de ar- sgecommissie van de Noordhol- ise schaakbond worden rgelegd. Dit bericht is in En Pas- tkringen niet met vreugdekreten rangen, omdat de commissie in luidelijke situaties logischerwijs de lij al gauw remise verklaart. Het treren van partijen is sinds vele n de meeste schakers een doorn iet oog, want de uitslag hoort na- rlijk op het bord te vallen. Geluk- heeft de schaakbond onlangs de benaderd met het voorstel de ner tot conflicten leidende arbitra- plaats te laten maken voor een teem waarbij de spelers, die hun lij na de officiële speltijd nog niet een beslissing hebben gebracht, plicht zijn de partij in versneld ipo uit te spelen. De algemene «/achting is dat dit systeem het jend seizoen zijn intrede doet. On- tussen wacht men bij En Passant GZ in spanning op het oordeel de commissie. In de interne com- itie van En Passant voerde Frans pnraam maandagavond in de Lin- oom op voorbeeldige wijze een istig eindspel tegen de hoog ge- eerde Paul Eelman tot winst. Mar- Birkenhager raakte al spoedig in lastig parket tegen de positioneel k spelende Piet Bakelaar. Birken- ier vocht na pionverlies nog voor hij waard was, maar had tenslot- jeen verweer tegen de in het cen- n samengebalde troepenmacht Bakelaar. bgen: Visser-F. van Tatenhove 0-1; R. Terpstra- ornelissen 0-1; P Bakelaar-M Birkenhager Th. Witte-N. van Heeringen 1-0; M. s-H. Tuinema 1-0; R. Daan-K Kistenmaker 1, J. Dros-A. Terpstra 1-0, K. Bruining-W. liman 0-1. F Eijgenraam-P. Eelman 1-0; R. iman-J. Witte afgebr.; D. Hoekman-W. v/d 1-0. Dat de leerlingen van de muziek school regelmatig gezamenlijke optre dens verzorgen Ide zgn. „voorspeeluren") is genoegzaam be kend. Doorgaans gebeurt dat in d'Ouwe ULO, maar woensdagavond brachten de jeugdige muzikanten een verrassingsoptreden voor de bewo ners van de Gollards. Het accordeon ensemble o.l.v. Bert Kemper, waarin tien volwassenen spelen, zou het spits afbijten, maar juist toen de mu ziek zou beginnen kwamen twee pe pernoten strooiende zwarte pieten binnen. Eén pieterbaas bleek echter muzikaal te zijn aangelegd: hij pakte De wandelvereniging „Het Gouden Boltje" start zondag met de eerste tocht van de jaarlijkse winterserie- wandeltochten. De afstanden die ge lopen kunnen worden zijn vijf en tien kilometer. De start is tussen 13.00 en 14.00 uur vanuit een bungalow aan de Monnikenweg. (Bereikbaar via Ger- ritslanderdijkje, rechtdoor parkeer plaats, einde verharde "weg. Dan is het 300 meter naar het startlo kaal.) Er kan zowel voor een dagtocht als voor de hele serie worden inge schreven. Het inschrijfgeld voor de serie, die uit vier wandeltochten bestaat, bedraagt voor personen tot en met 15 jaar f6,—. Vanaf 16 jaar ff,—. Leden krijgen een korting van f0,75 en 1,—. Het inschrijfgeld voor de dagtochten is, /4,50 en f5,—, ook hier geldt voor leden een korting van f0,75 en f 1,—De volgende win- tertochten zijn op 14 januari en op 4 en 18 februari. Voor verdere informa tie kan men bellen naar Ben Roest tel. 14451, liefst na 18.00 uur. ktlaogde groep cursisten in gezelschop van KNVB-mensen voor de SVT-kantine waar zater- "r diploma-uitreiking plaatshad. maar ook ontstaat meer aandacht voor blessures (fysiotherapeute Hen- riëtte Timmermans uit Oudeschild verleende medewerking) en begrip voor de scheidsrechter. Vooral dit laatste is in het Texelse zaalvoetbal nogal eens een bron van onnodige ir ritatie. „Voor sommigen is een wereld opengegaan", constateerde Dick de Boer verheugd. Woorden die door het enthousiasme van de deelnemers werden onderstreept. Omgekeerd wa ren zij bijzonder te spreken over de deskundigheid en inzet van De Boer. Goede cijfers waren het logische ge volg. Schriftelijk werden de deelne mers getoetst op spelregelkennis, medische zaken en coaching. Dit laatste onderdeel had betrekking op het spelinzicht en werd als moeilijk doch nuttig ervaren. De lessen, die in verschillende sportzalen werden ge geven, werden ook met een praktijk gedeelte afgerond. De eigen voetbalvaardigheid der deelnemers werd hierbij getest. De deelnemers moesten minimaal een zeven scoren om met de cursus „coach II" verder te mogen gaan. Een stuk of zeven Texelse zaalvoetbalcoaches haakten voortijdig af. Aan de cursus namen voorts drie overkanters deel. De Texelse geslaagden zijn: Willem Oosterhof, Jan Raven, Henk de Ruy- ter, Theo Houterman, Frits Androg, Martin Land, Dirk Eelman, Dirk Maas en Arno van Heerwaarden. zaterdag heeft het Texelse Voetbal een aantal gediplomeer- toaches. Negen Texelaars konden handen van KNVB-bestuurders certificaat „zaalvoetbalcoach III" mtvangst nemen, nadat zij gedu- )e acht zaterdagochtenden een lus hadden gevolgd. Docent Dick Boer, oud-profvoetballer uit Vo- tem, toonde zich uiterst tevreden de resultaten. Hij roemde de livatie van de cursisten. voetbalbond is van plan diploma's coaches verplicht te stellen, ten- te de kwaliteit van het Nederland- dalvoetbal te bevorderen. Op telijk topniveau zal „coach II" (het telg op „coach III") met ingang het seizoen 1991/'92 verplicht en vervolgens zal op afdelingsni- te „coach III" minimaal vereist De rayons worden voorlopig met 9elaten, zodat de Texelse zaal- 'halcompetie het nog zonder di va's af kan. Töch zag de •"commissie Texel aanleiding om 'ursus naar het eiland te halen. Al teat er dan geen verplichting, be- coaching kan geen kwaad, zo te gedacht. Het niveau van het kan erdoor worden verbeterd, zijn mondharmonica en blies spon taan een deuntje mee. Op de foto „helpen" de pieten het leerlingenor kest Ikoperen blaasinstrumenten, or gel en piano). Het programma, dat ongeveer een uur duurde, werd beslo ten met een tweede optreden van het accordeon-ensemble, dat Sinter klaaslied/es van vroeger ten gehore bracht. De bewoners vormden een dankbaar publiek en beloonden de muzikanten met een welgemeend ap plaus. Zaterdag 2 december: KNVB afdeling Noord-Holland; Junioren: JVC ATTexel A1 14.30 u. W.meer B1-Texel B1 14.30 u. Hollandia T. Cl-Texel C1 13.15 u. Tex.Boys BTHelder B2 13.30 u. ZAP B2-Texel B2 14.30 u. ZDH B1-HCSC B2 13.30 u. Oosterend Bl-Kaagvogels B1 13.30 u. Texel C2-Tex.Boys C1 13.30 u. Oosterend C1-Geelzwart C1 13.30 u. Pupillen: Oosterend FTTex.Boys F1 10.00 u. Texel F2-ZDH F1 10.00 u. SVC FI-Tex.Boys F2 10.00 u. De Koog F1-Oosterend F2 10.00 u. De Koog ETTex.Boys El 11.00 u. Oosterend E1-Texel E1 11.00 u. Texel E2-SVC E1 11.00 u. Tex.Boys E2-Texel E3 11.00 u. Texel D1-Oosterend Dl 12.00 u. Tex.Boys D2-Texel D2 12.00 u. ZDH D1-Tex.Boys D1 12.00 u. Zondag 3 december: KNVB: Texel-Spirit 14.00 u. KNVB afdeling Noord-Holland: Woudia-De Koog Tex.Boys-Beemster Oosterend-Knollendam Texel 2-Helder 3 Wiron 4-Texel 3 De Koog 2-HRC 6 JVC 4-Oosterend 2 Tex.Boys 2-Call.oog 3 Texel 4-Watervogels 7 Dames: Tex.Boys-Woudia Schagen-De Koog 14.30 u. 14.00 u. 14.00 u. 11.30 u. 12.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 12.00 u. 11.30 u. 14.00 u. 14.30 u. Eerste in de tweede ronde om het Texels kampioenschap klaverjassen werd het koppel Willem Koomen en Piet Schrama met de hoge score van 7641 punten. Na twee goede avon den staat dit koppel op de eerste plaats met bijna 700 punten voor sprong op de tweede plaats. Met 7109 punten werden Ada Vlas en Ada van de Lee tweede, waardoor ze de elfde plaats in het klassement bezetten. Wil Rovers en Cor Elzen doorn werden derde met 7036 pun ten. Ook dit koppel heeft al tweemaal goed gescoord en staat derde in het klassement. Het invallen de koppel Piet Monster en Jan Mee- dendorp scoorde 7018 punten en werd vierde van de avond. Met slechts twee punten minder werden Jos Veeger en Muns Smit vijfde. Dit koppel staat op de vijftiende plaats in het klassement. Stand na acht partijen: 1. Willem Koomen-Piet Schrama 14708; 2. Ti ny Beeken-Jo Keijzer 14045; 3. Wil Rovers- Cor Elzendoorn 13452; 4 Nico Ooyevaar- Freek Veeger 13373; 5. Geri van der Slikke- Jan Veeken 13272; 6. Dames Rey 13219, 7. Lenie Leenstra-Teun de Braven 13216, 8. Annie en Job Vermüe 13169, 9 Ingrid Hennink- Gerrit Smit 13047; 10 Tinus Veeger-Huug Snoek 13035. Vorige week is van een balkon aan de Schumakersweg een koelbox met inhoud gestolen. Benadeelde is een 84-jarige man uit De Koog. Voor de recreatie-elftallen die spelen op de zondagmorgen is de win terstop begonnen. Het „snerttoer- nooi" van SV De Cocksdorp was afgelopen zondag een waardige af sluiting van een druk najaar. Bijna al le elftallen hebben zeven keer gespeeld. Net als vorig jaar is SV Oosterend trotse koploper. Cocksdorp is echter verrassend tweede. De laat ste plaats van De Koog is te wijten aan een slechte start. Dit elftal zal op de ranglijst nog klimmen. Naar ver wachting zal in maart weer begon nen worden met de voorjaarscompetitie. Tussenstand: 1. SV Oosterend 7-13; 2. SV De Cocksdorp 8-10; 3. ZDH 7-7; 4. Tex.Boys 7-6; 5, SV Texel 6-5; 6. SV De Koog 7-1. Artikel Texelse Courant van 21 sep tember 1989 „Grootgrutters betalen niet voor promotie!" De Grootgrutters moesten zonodig aan de paal. Ondertussen vreten de grootrecreatie bedrijven de kleintjes kaal. Via heel slimme constructie's, hebben die de grootste reducties. Het opperhoofd van het schoonmaak- wezen heeft ze daarvoor de hemel inge- prezen. Texelaars let op uw zaak! Dit gedicht is tot leering en vermaak. J. Zwan Den Burg In de Emmalaan werd maandag de achterruit van de auto van een 74-jarige vrouw uit Den Burg met een steen ingegooid. Dinsdag sneu velde in dezelfde straat de ruit van een Mitshubishi van een 30-jarige man uit De Waal. Aan het achterspatbord van de Opel Kadet van een 37-jarige man uit Den Burg werd maandagavond voor enke le honderden guldens schade aan gericht. Eventuele getuigen van deze vernie lingen worden verzocht contact op te nemen met de politie, telefoon 12222. Uit het ingezonden stuk van OTO Overleg Texels Onderwijs) zou kun nen worden afgeleid dat men de uit spraken van Nel Eelman- van 't Veer van het CDA over de Werkgroep Anti Discriminatie niet in dank afneemt. Dat klopt niet. Het betreft de woor den van Erna Eelman- van der Kooi van de VVD. In verband met de vieringen van Sin terklaas en Ouwe Sunderklaas komen alle trainingen van SV De Koog op de dinsdagen 5 en 12 december te ver vallen. In de Gasthuisstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag een raam van een woning ingegooid. Waarmee, waarom en door wie is niet bekend. Eventuele getuigen worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. Bij een bouwplaats in Den Burg is in de nacht van dinsdag op woensdag een gasfles met een drukregelaar gestolen ter waarde van ongeveer f100,- Benadeelde is een Texelse aannemer. Binnen drie kwartier zegevierde het mannenteam van Tevoko 2 met 3-0 over de mannen van Turniust. Die haast was nodig om het volledige competitieprogramma te kunnen af werken. De wedstrijden zaten name lijk nauw ingeklemd tussen de twee delen van de turnkampioenschap- pen, die blijkbaar niet op een vrije sporthaldag konden worden gepland. Ook het derde damesteam was snel uitgespeeld. Pas in de derde set ont stond er geloof in eigen kunnen. Daarmee werd het ondertussen over moedige Juvoc, na twee sterke sets, bijna afgestraft. Ook de supporters van het team uit Julianadorp lieten de luide aanmoedigingen even ach terwege. Niet meer beïnvloed bleken de Texelse dames in hun eigen spel te komen en de grote inzet ook in goed aanvallend volleybal te kunnen omzetten. Smash '68 maakte er weer een traditionele vijfsetter van. Spannend werd het vanzelfsprekend, vooral door de lange ralleys. Uiteinde lijk maakten de Oosterenders een paar foutjes meer en pakte HCSC 3 de meeste winstpunten. Dames 2 had weinig in te brengen tegen het sterke Polisport 2: 0-3. Ook de jeugd- teams troffen het niet met sterke te genstanders, maar vooral meisjes B speelden een goede wedstrijd. Ook coach Nieuwland zag zijn team, een mix van jongens en meisjes in de C- klasse verliezen. De sets waren span nend genoeg, gezien setstanden van 14-16 en 16-14. Ondanks gevaarlijke opslagen van de Breteler Boys slaag den het jongens B-team aangevuld met set-upper Niels Joost er niet in winst te behalen. Het derde heren team van coach Albers rook de zege, maar na een eerste setwinst werden er teveel persoonlijke fouten ge maakt. Hier en daar een stap extra en meer nauwkeurigheid zullen voor taan meer opleveren. Heren 1 speel de slordig en nauwelijks geconcentreerd. Helaas een vaker voorkomend verschijnsel tegen zwak ke tegenstanders, waar Juvoc 2 ook deze zaterdag toebehoorde. Uitslagen: Jeugd: Tevoko (m-B)-Los '82 1 0-3; Tevoko (m-C)-Juvoc 1 1-3; Tevoko (j-B)-Advendo 1 1-3. Dames: Tevoko 3-Juvoc 2 0-3; Tevoko 2-Polisport 2 0-3; Smash '68 1-HCSC 3 2-3. Heren: Tevoko 3-Zeemacht 1-3; Tevoko 2-Turnlust 3-0; Tevoko 1-Juvoc 2 3-0. De discussie over de asielzoekers is nog niet uitgewoed. In de Volkskrant van woensdag 15 november ver scheen onderstaand berichtje op de U-pagina. Corry van de Hulst wil wel in bet huis op Texel dat door asielzoekers zol' zijn geweigerd (U-pagina van 4 november). Op het eerste gezicht lijkt het inder daad een beetje veeleisend als een asiel zoeker een aangeboden huis weigert. U als Nederlander weet immers dat hier in Nederland woningnood heerst en dat je blij mag zijn als je iets krijgt. Maar dat weet een asielzoeker meti Niemand die hem bij aankomst iets vertelt over wo ningnood Daarom kunnen wij ons dan ook zeer goed voorstellen dat de familie G. dit huu weigerde. Als asielzoeker krüg Je behalve een huis een uitkering van 445 gulden per maand Eten. kleding, de aankoop van huisraad, alles, dus ook reiskosten om familieleden (in dit geval in Limburg) op te zoeken, dienen daar van betaald te worden. Hoe dat mogelijk is van 445 gulden schryft mevrouw Van de Hulst niet. Het is in Nederland beleid dat buiten landers zo snel mogelijk de Nederlandse taal leren. Waarschijnlijk ontbreken op Texel daarvoor de nodige faciliteiten, net als de steun van landgenoten wier hulp een noodzaak is voor een goed en vlot verloop van het integratieproces. AMSTERDAM Fir ooi Ta^hepor Jan en Dorien Lusthof, die „De Kof fiepot" aan de Binnenburg twee jaar geleden hebben gepacht van W. van Hintum, hebben dit pand onlangs gekocht. „We hebben eerst de kat uit de boom gekeken, maar het draait goed, dus we durfden de stap wel te maken", aldus de kersverse eigenaar. De Koffiepot zal nog één seizoen op de huidige wijze draaien (petit- restaurant). Daarna volgt een verbou wing en gaat het echtpaar door vol gens een nieuw concept, dat nog even geheim wordt gehouden. Jan Lusthof: „We zijn begonnen als kof fiehuis, maar we deden ook vlees-en visgerechten en menu's. We willen ons meer in specialiteiten verdiepen". Lida Vlaming aan het werk in haar kleine kaarsenmakerij. „Het is allemaal nog nieuw voor me, maar ik vind het prachtig werk". Dat zegt Lida Vlaming uit Oosterend. die zaterdag startte met een kleine kaar senmakerij bij haar woning in de An kerstraat. Het met de hand maken van kaarsen beoefent ze als hobby maar tevens als beroep. Voor zover ze zelf kan nagaan is ze de eerste en enige op Texel die er een dergelijk bedrijfje op na houdt. Het idee nam ze over van vrienden in Den Hoorn die er voor voelden om in zelfgemaakte kaarsen te gaan hande len, maar niet over de nodige ruimte beschikten. Lida Vlaming had die ruimte wel in de vorm van een schuurtje, al moest dat gebouwtje daarvoor wel worden ontruimd en opgeknapt. Lida Vlaming maakt haar kaarsen door katoenen pitten herhaaldelijk in gesmolten paraffine van 70 graden celcius te dompelen. De pitten wor den daartoe gespannen op een rek waarmee meerdere kaarsen tegelijk kunnen worden gemaakt. Bij elke on derdompeling zet zich een nieuw laagje paraffine af totdat de kaarsen de gewenste dikte en gewicht heb ben verkregen. Naast witte kaarsen worden ook kaarsen in andere kleu ren vervaardigd. De paraffine wordt gesmolten en op temperatuur gehou den in speciale ketels, die voorzien zijn van een watermantel die elec- trisch wordt verhit. Ook heeft Lida Vlaminmg de nodige apparatuur aangeschaft voor het af werken van de kaarsen en het terug winnen van paraffine die aan de apparaten is blijven hangen. Aan handgemaakte kaarsen hangt natuurlijk een ander prijskaartje dan aan geperste fabriekskaarsen. Een tweetal „gewone" kaarsen die onge veer 17 keer ondergedompeld zijn ge weest kost f3,25. De Oosterender kaarsenmaakster levert echter ook grote explaren die f25,- moeten op brengen. Verder is het de bedoeling kaarsen op bestelling te gaan maken, voor speciale gelegenheden, voorzien van een bepaalde tekst. Ook kaarsen waarop bloemen of andere verfraaiin gen zijn geschilderd maken straks deel uit van het assortiment. De kaarsen worden gewoon aan huis verkocht maar zullen ook aan de man worden gebracht in de winkel van T. Waterman in Den Hoorn en op toe ristische markten in diverse dorpen in het seizoen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 13