Cjrom 'wartsjexels in het hart Hierestanten in bodem errein Wilhelminalaan Gelein Jansen voert CDA aan in verkiezingsstrijd MAAK SINTERKLAAS NIET GIFTIG! xelse grond nergens zwaar vervuild, maar: Zegers en Huitema keren niet terug - Mr Mare krijgt lening dierenbescherming Cafés op 13 december overdag even dicht „Dubbele von Sion" met 575 jaar stad Gemeente draagt bij aan themadag over vrouwen-emancipatie Voorlichtingsavond belastingzaken Lever alle milieu-schadelijke stoffen in op 4 december bij de ECOCAR Houd TEXEL schoon DE MOEITE WAARD I I fo soul of K r i%&Hrit&i&, ÊRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.437 VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 advertenties, abonnementen, etc. veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 012741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. je Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /40,40 per halfjaar; Los f\.— oriënterend onderzoek van de gemeentelijke milieu-afdeling ft uitgewezen dat de grond onder het parkeerterrein bij Al- Heijn aan de Wilhelminalaan is verontreinigd met olie. Vroe- stond daar een garage met pomp. Het onderzoeksresultaat emeld aan de provincie. Als er door het rijk geld beschikbaar dt gesteld, zal de grond door een officiële instantie nauw- rig worden onderzocht en mogelijk moeten worden ge- jn aanwijzingen dat ook het ter- van de oude TEM-centrale aan lyer Keyserstraat te Den Burg is gild. Hiernaar is echter nog geen irzoek verricht. De soort en ma- ia vervuiling is dus nog onbe- maar het lijkt onnodig om m in paniek te raken. Volgens it dusver gedane onderzoekin- valt het op Texel wel mee met odemverontreiniging. In vier re- i, door de provincie onderzoch- evallen was geen sprake van te concentraties gevaarlijke an. s september is bij de afdeling mi- van de gemeente bekend dat het n van de oude TEM-centrale ilijk is vervuild. Milieu-ambtenaar Kuiper: „We waren een geval bodemverontreiniging in Oude- i aan het onderzoeken, toen we tent op werden gemaakt dat ook TEM wel eens wat loos zou en zijn". De soort vervuiling kan ■lies zijn, maar zware metalen en lijke worden niet verwacht. Als wat vindt is het waarschijnlijk if een soortgelijk smeermiddel. Melding ■r een melding bij de gemeente inkomt, wordt door de milieu- mg onderzocht om wat voor ver- het gaat. De provincie wordt hoogte gesteld. Het oriënteren- nderzoek van de gemeente It door de provincie echter niet tfficieel beschouwd. Als het bo- «rontreiniging betreft waarvan tr of schade wordt ondervonden. stelt men meestal snel een officieel onderzoek in. Dat wordt gevolgd door een contra-expertise en even tueel sanering van de grond. Dit brengt veel kosten met zich mee, die door het rijk moeten worden be taald. Een landsadvocaat bekijkt in hoeverre gemaakte kosten kunnen worden verhaald op de daders. Geen onderzoek Omdat de afdeling nog geen onder zoek heeft ingesteld bij de TEM- centrale, bestaat misschien de indruk dat men er niet erg achteraan zit. Dat is klopt niet, volgens Kuiper. „We behandelen alle meldingen serieus. Maar het onderzoeken van de geval len is niet het enige werk dat wij doen. Als het in de grond zit en niet naar boven komt, dan is het redelijk stabiel. Dan kan het weinig kwaad, zolang je er maar niet in gaat rond- grutten. Dringende gevallen krijgen natuurlijk wel voorrang". Als voorbeeld noemt hij de vervuiling bij Albert Heijn. Tijdens de recentelij- ke verbouwing werd ontdekt dat er kabels waren aangetast door olie, waarop de afdeling milieu meteen de provincie op de hoogte stelde. Weinig lokaties In totaal zijn van Texel ongeveer twaalf meldingen naar de provincie gegaan. Drie gevallen zijn nog in be handeling. Kuiper: „Op Texel betreft het, in vergelijking met plaatsen aan de overkant, toch maar een gering aantal lokaties. Onze meldingen ko men op een grote stapel en het hangt er van af hoe hoog we met -Ovy - csK rjVV*,- •- i''v nVi - ttWnrfifffiThfcMhl da bodem van de voormalige TEM-centrale iling Gooiland van de dierenbe- sming heeft aan EcoMare een 'loze lening van T40.000,- toe- tyl voor de vernieuwing van de 'huiveringsinstallatie. Dit bedrag 'vijf jaar vast. Daarna zal wor- bekeken of het voor andere 'are-doeleinden kan worden Swend. hebben goede contacten met ld van die dierenbescherming- 'ling. Dat is Willem van der Lin- Huizen, die al sinds 1958 op ''and komt", aldus een tevreden Kuiper van EcoMare. 'laar geleden werd hij benaderd Van der Linde, die zich eraan er- 'dat het zeehondencentrum van "buren wèl voortdurend aan krijgt en Texel niet. Er versche- ankele artikelen over EcoMare in ''delingsblad van de dierenbe lang Gooiland. 18 maanden geleden werd ge- J of men kon helpen met het bekostigen van de nieuwe waterzui veringsinstallatie. Dinsdag werd een overeenkomst voor een renteloze le ning afgesloten. Gat dichten „We komen nu nog maar een kleine f50.000,- tekort op het totale bedrag van f 930.000, We zijn bezig met een actie onder de Vrienden van de zeehondenopvang, in de hoop dat we daarmee het gat kunnen dichten. In Limburg hebben enkele ondernemers iets op touw gezet. Begin december mag ik daarheen om een bedrag op te halen", aldus Kuiper. Aan de vernieuwing van de waterzui vering wordt al hard gewerkt. De in stallatie moet half december worden opgeleverd. Als dat is gebeurd kun nen de zeehonden, die nu tijdelijk on derdak hebben gevonden in zwembad Molenkoog, terug naar hun eigen bassin. „Met de Kerst kunnen bezoe kers dus weer al onze zeehonden zien", vertelt Kuiper. Ook kan men dan de kleine grijze zeehond bewonderen die vorige week door Rijkswaterstaat is gevonden. Zijn fraaie witte pels is hij echter al kwijtgeraakt. stip staan genoteerd of we in aan merking komen voor sanering. De ge meente kan het geld ervoor niet ophoesten, want het gaat om grote bedragen". Volgens een woordvoerder van de provincie, afdeling bodemverontreini ging zijn op Texel oriënterende onder zoeken gedaan naar het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Juli- anastraat, het autowrakkenterrein aan de Postweg en de Pontweg en de grond bij Van der Beek. In geen van deze gevallen werden veron trustend hoge concentraties schade lijke stoffen aangetroffen. Hij kon niet zeggen wanneer het onderzoek van de grond in de Waalderstraat precies zal plaatsvinden. „Het staat voor ko mend jaar op de lijst". Er zijn enkele bedrijven gespeciali seerd in het schoonmaken van ver vuilde bodem. De gemeente heeft hier een lijstje van en heeft ook al een paar firma's benaderd voor infor matie. „Als de provincie sanering goedkeurt, hebben wij al een kant en klaar plan", aldus Kuiper. Deze gespecialiseerde bedrijven houden toezicht, maar hebben al aangekon digd te zullen werken met Texelse grondbedrijven. Politie De politie is op de hoogte van de mogelijke vervuiling. Frank Kuiper: „De politie kan eigenlijk alleen optre den als de vervuiling nu nog plaats vindt. Dit gaat om situaties die in het verleden zijn ontstaan en waarbij sprake is van verhaalsrecht. Maar we hebben wel contact met hen over de ze gevallen". De cafés in Den Burg zullen de dag na Ouwe Sunderklaas van zes uur 's ochtends tot drie uur 's middags gesloten zijn. De horeca-bedrijven willigen met deze sluiting een ver zoek van het gemeentebestuur in, die herhaling van vorig jaar willen voorkomen. „Veel mensen maakten al vroeg op de dag gebruik van de mogelijkheid het Ouwe Sunderklaas- feest in de cafés voort te zetten," aldus burgemeester A. Schipper. Het drankgebruik leverde in Den Burg de nodige problemen op. Het gemeentebestuur is van mening dat er 12 december Ouwe Sunder klaas gevierd wordt en dat de feest dag niet uitgebreid dient te worden met dagen eromheen. Burgemeester Schipper is uiterst tevreden over de wijze waarop de horeca in den Burg het verzoek van de gemeente heeft aangepakt. In de nacht van Ouwe Sunderklaas hoeven de cafés zich niet aan slui tingstijden te houden. Als horeca bedrijven er behoefte toe voelen, mo gen zij tot zes uur 's morgens open zijn. De uitreiking van de Texelse wel- zijnspenning, de „Dubbele von Sion" is komend jaar niet tijdens een spe ciale gala-avond eind januari, maar vindt plaats tijdens de viering van „Texel, 575 jaar stad". De uitreiking is nu op 24 maart 1990, als onder deel van de slotmanifestatie van het twee weken durende feest. Wie ideeën heeft aan wie de penning zou moeten worden toegekend, kan hiervoor een formulier verkrijgen bij de Stichting Ondersteuning Welzijns werk (SOW). De „Dubbele von Sion" wordt uitgereikt aan personen of in stanties die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor het welzijnswerk op Texel. Suggesties kunnen worden gedaan via een spe ciaal formulier dat is af te halen bij de SOW, in d'Ouwe ULO, Wilhelmina laan, Den Burg. De ingevulde formu lieren dienen uiterlijk 18 december te zijn ingeleverd bij de Stichting Onder steuning Welzijnswerk. Voor informa tie: tel. 15582. Komt de bodem van dit terrein komend jaar in aanmerking voor sanering? Bijna vier jaar nadat hij als raadslid bedankte, keert Gelein Jan sen voor het CDA Texel terug in de gemeentepolitiek. De 43-jarige Jansen doet zelfs een gooi naar het wethouderschap, want hij is voor zijn partij de lijsttrekker voor de gemeenteraads verkiezingen op 21 maart 1990. Dinsdagavond werd Jansen tij dens een algemene ledenvergadering in De Lindeboom gekozen tot de nieuwe nummer 1. Met een krappe stemmenmeerderheid (17 tegen 13, 1 blanco) versloeg hij de andere kandidaat lijsttrekker, het huidige raadslid Nel Eelman-van 't Veer. Jansen is de opvolger van de huidige CDA-voorman Piet Zegers, die er nu bijna acht jaar als wethouder heeft opzitten. Zegers gaf bij de laatste verkiezingen in maart 1986 reeds te kennen dat hij na de periode van vier jaar niet als wethouder of raadslid zou terugkeren. Gezond heidsredenen en zijn leeftijd speel den daarbij een rol, en, zo zei Zegers dinsdag desgevraagd: „Ik wilde niet De gemeente draagt f875,- bij aan een themadag over emancipatie en onderwijs, die op 21 februari 1990 in De Kampagne te Den Helder wordt gehouden. De organisatie is in handen van de Stichting Schoolbe geleidingsdienst van de kop van Noordholland. De themadag is bedoeld voor leer krachten van het basisonderwijs, schoolbesturen en emancipatiecom missies. Er zullen praktische tips wor den gegeven hoe in de lessen aandacht kan worden besteed aan dit onderwerp. De bestaande subsidie van de Schoolbegeleidingsdienst is niet toe reikend om de themadag te kunnen organiseren. Daarom werd om een extra bijdrage van zeven cent per in woner gevraagd. te lang op dezelfde stoel zitten." Dinsdagavond liet ook Riet Huitema- Vos weten dat zij, om niet nader aangeduide privé-redenen, stopt met het raadswerk. Ate Rienstra en Nel Eelman hebben zich wel weer kandi daat gesteld. Welke plaatsen zij innemen op de kandidatenlijst, is nog niet bekend. De volgorde zal de komende weken worden vastgesteld. Eerst brengt een adviescommissie (bestaande uit bestuursleden en vertegenwoordigers van maatschappelijke groeperingen) een advies uit en tenslotte worden alle 250 Texelse CDA-leden in de ge legenheid gesteld hun voorkeur uit te spreken, zodat de aanvankelijke volg orde nog kan worden gewijzigd. Dat kan heel belangrijk zijn, want een vierde of een vijfde plaats op de lijst In het kader van het winterprogram- ma van de vereniging voor bedrijfs voorlichting „Texel" wordt op maandagavond een voorlichtings avond gegeven over belastingzaken. Er zal worden gesproken over de ver anderingen in de belastingwetgeving door „plan Oort" en de man vrouw samenwerking komt aan de orde. Als inleider zal Wim Eelman van de NBC te Den Burg optreden. Deze bijeen komst is in Hotel Bosch en Zee en begint om 20.00 uur. Raadpleeg uw MilieuBEWAARkaart Gratis exemplaar verkrijgbaar bij Milieubeheer, gemeentehuis. Gelein Jansen. kan het verschil betekenen tussen een raadszetel of geen. Uiterlijk op 23 december zal de kandidatenlijst bekend zijn. De suggestie dat de voormalige bloedgroepen KVP, AR en CHU van het CDA een rol spelen bij de keuze van de lijsttrekker, wordt door het bestuur ontkend. Volgens voorzitter Kees Hin is er nooit sprake van ge weest dat de lijsttrekker persé uit KVP-kringen (de grootste bloedgroep) moest voortkomen. „Inderdaad is daar in de beginjaren van het CDA wel rekening mee gehouden, maar nu speelt dat niet meer. In elk geval niet ten aanzien van de lijsttrekker. Bij de samenstelling van de kieslijst kan wèl de kerkelijke gezindte van de kandida ten een rol spelen. In die afweging spelen echter diverse andere factoren mee", aldus Hin, die zelf ook kandi daat staat. Gelein Jansen en Nel Eelman waren de enige twee gegadigden die door het CDA-bestuur naar voren waren geschoven. Er zouden geen andere personen zijn benaderd. Jansen maakte al in 1978 deel uit van de raad. In zijn eerste 4-jarige periode als raadslid hield hij zich vooral bezig met welzijnsbeleid. Van 1982 tot 1986 spitste Jansen zich toe op ruimtelijke ordening. Jansen laat in het midden naar welke porte feuille zijn voorkeur uitgaat, in geval hij wethouder mocht worden. Bedrijfsblind Stond vier jaar geleden al vast dat Jansen zich als opvolger van Zegers zou opwerpen? „Nee. Ik heb toen wel de mogelijkheid opengelaten om weer in de politiek terug te keren. Destijds zei ik dat ik er voorlopig uit zou stappen. Ik had de behoefte om afstand te nemen, omdat ik vond dat Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1