heo Zijm, directeur arbeidsbureau: Werkloosheid is geen goede aak voor een mens...." Oplossing nabij voor problemen logopedie? „Zilver" en „goud" voor Texelse slager Van der Beek breidt uit met aanhangers NHN toont begrip voor „Texelse situatie" 1 19 OAG 1 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA S ed zegd dat hij blij was dat ik er zat om hem meer wegwijs te maken in de Texelse situatie. Tja, sommige zaken liggen hier nou eenmaal gevoelig. Het is nu minder hoor, maar vroeger had je bepaalde families die niet met elkaar overweg konden Tegenwoordig is er toch wat meer doorstroming van de vaste wal ook. Streng Er zijn veel verschillen in de arbeids bemiddeling van toen en nu. In mijn beginperiode was het streng: we wa ren een instituut waar tegenop werd gekeken. Men nam alles meer aan. Nu zoekt men zelf wel uit of iets zo is. ledereen is mondiger en men neemt niet klakkeloos iets aan. Als men het er niet mee eens is, wordt verzet geboden. Het is moeili jker werken. De aanpak was vroeger veel harder. Als iemand weigerde werk aan te ne men, dan werd keurig netjes een be zwaarschrift gemaakt voor de uitkerende instantie. Over het alge meen betekende het dat de uitkering werd ingetrokken. Dat was niet lek ker om te doen, maar het werd drif tig gehanteerd. Ik heb er heel wat gemaakt". Zijn jullie soepeler geworden? „Ja. Er is een periode geweest dat we iemand in alle gemoedsrust lieten kiezen, want iemand die niet is ge motiveerd, daar heb je niets aan. Dat was in de jaren dat er genoeg aan bod en weinig werk was. Kiezen De directie heeft ook altijd gezegd: omdét er meer zijn, mag men kiezen of men het wel of niet doet. Maar op het moment dat er gebrek is aan aanbod heeft men de keus niet meer. Dat is de achterkant van het verhaal. Als iemand meent dat hij ergens niet moet werken, dan moet hij dat maar vertellen en zeggen waarom niet. Wij oordelen wel of het wel of niet pas send is. Als wij vinden van wel, dan wordt de uitkerende instantie in gelicht. De strenge periode komt echter terug. Van hogerhand.vindt men dat er weer moet worden gerapporteerd. Ik denk dat de tijd niet ver meer is dat als een gemeente geen sancties toepast op onze kennisgevingen het rijk zegt: wij korten op jullie uitke ringen". Vind jij het een goede zaak dat er strenger wordt opgetreden? „Als het vrijblijvend is, dan heb je mensen die afhaken. Als er druk op de ketel komt denken ze: laat ik het toch maar eens doen en achteraf zijn ze vaak blij dat ze het hebben ge daan. Mensen die wat langer werke loos zijn, komen voor een steeds hogere drempel. Die gaan niet vrijwil lig meer aan de slag. Ze moeten ge woon een duw in de rug hebben om ze erover heen te helpen. Gezien de vooruitgang van de econo mie komen we steeds dichter bij die groep langdurig werkelozen. Scholing In ons logo staat „scholing". Ik denk dat dat de komende jaren steeds be langrijker gaat worden. Er zijn ook plannen om te werken met zg. „ar beidspools". Daarbij zullen langdurig werkelozen worden ingezet in de col lectieve sector, in de hoop dat enke len weer in het werkritme komen en van daaruit gaan solliciteren". Is er werk voor iemand die echt wil? „Daar ben ik heilig van overtuigd. Misschien niet op Texel, maar elders wel. Op het eiland komen we nog een hoeveelheid werk te kort. Maar dit stuk structurele werkloosheid wordt steeds smaller. Ik hoop dat we nog eens een zomer meemaken dat we geen werklozen hebben. Maar je zit hier altijd met de seizoenen. Dankbaar Bemiddeling is heus dankbaar werk. Ik heb in al die jaren veel leuke zaken meegemaakt, waarbij mensen hun waardering voor ons werk uitspraken. Het omgekeerde komt natuurlijk ook voor. Dat we mensen opbellen dat we werk voor ze hebben en ze daar heleméél niet blij mee zijn. Vooral als je het hebt over de bloembollen. Ik kan me best voorstellen dat het niet het meest verheven werk is, maar ten eerste is het altijd tijdelijk en ten tweede kan je altijd weg als je iets beters kan krijgen". Wat is het toekomstperspectief voor de Texelse werklozen? „De werkloosheid daalt. Het seizoen wordt steeds breder. En erna is er werk in de bollen. In de kerstweken is er in de horeca wel weer wat te doen. De maanden januari en februari zijn moeilijk, dat is een rottijd. Als het zo doorgaat kunnen we, op één of twee maanden na, het jaar rondbreien. Werkeloosheid is geen goede zaak voor een mens. Dus moet je er wat aan doen. En daar zitten wij voor". Slagerij Blauw uit Oudeschild heeft met succes deelgenomen aan de droge worst-wedstrijd" die werd gehouden ter gelegenheid van de in ternationale Anuga voedingsmidde- lenbeurs in Keulen. De door dit bedrijf ingezonden Texelse snijworst werd bekroond met zilver. Texelse droge worst eveneens met zilver en een inzending osseworst zelfs met goud. De jury beoordeelde in het kader van deze wedstrijd totaal 490 inzendin gen, waarvan er achttien afkomstig waren van (acht) Nederlandse slagers. Autoschadebedrijf Herm van der Beek uit De Cocksdorp heeft er een nieuwe activiteit bij: handel in aan hangers (tot 6 ton). Van der Beek heeft er in zijn bedrijfspand aan de Langeveldstraat een showroom voor ingericht, waarin tien modellen zijn opgesteld. De showroom neemt de plaats in van de winkel in ijzerwaren, gereedschap pen en dergelijke, die niet Is gewor den wat Van der Beek ervan verwachtte. Omdat hij in zijn garage bedrijf vrij veel reparatie-opdrachten kreeg voor aanhangers, trok deze handel zijn aandacht. Probleem was dat klanten voor deze reparatieklus sen meestal lang moesten wachten, omdat onderdelen en materialen niet voorradig waren. Daarin is nu veran dering gebracht: het bedrijf beschikt nu over een magazijn vol assen, wie len, verlichting en koppelingen. Daarnaast bleek dat menig Texelaar naar de overkant gaat om een aan hangwagen te kopen. Weliswaar is dat op Texel ook mogelijk, maar de keuze is beperkt. Van der Beek pro beert dit kennelijke „gat in de markt" nu enigszins op te vullen met zijn as sortiment. Hij handelt niet in aanhan gers voor vrachtwagens, maar uitsluitend in kleine aanhangers, waartoe ook boottrailers en wagent jes voor speciaal vervoer kunnen worden gerekend. Ook is inruil moge lijk. Een deel van de geshowde aan hangers, namelijk die met een draagvermogen van minder dan 750 kg, is door Van der Beek zelf ge construeerd en gemaakt. Wethouder Piet Zagers heeft woens dagmorgen een positief gesprek ge had met de directie van ziektekostenverzekeraar Noord- Holland-Noord (NHN) over de proble matiek rond de schoollogopedie op Texel. Er wordt nu zelfs gestreefd near een oplossing vóór het eind van het jaar. „We hebben een goed ge sprek gehad, waarin we de diverse feiten op een rijtje gezet hebben. De deur is niet meer zo dicht als hij was," aldus wethouder Zegers. De schoollogopedie zit op het mo ment in het slop. De schoollogope- diste mag spraak-, taal- en stemstoornissen bij de basisschool leerlingen wel opsporen, maar niet naar zichzelf verwijzen om de stoor nissen zo mogelijk te verhelpen. NHN wil van ziekenfondspatiënten de be handeling alleen vergoeden als die door een andere logopedist(e) uitge voerd wordt. De overige logopedisten hebben echter geen ruimte om de basisschoolleerlingen erbij te nemen. Bovendien kan de schoollogopediste alléén van de opsporing niet leven. In de huidige situatie komen alleen de particulier verzekerde kinderen voor behandeling in aanmerking. Omdat brieven van huisartsen, tan dartsen en de logopedistes niets aan het standpunt van de ziektekosten verzekeraar hebben veranderd, ging de wethouder de zaak in Alkmaar mondeling toelichten. Zegers: „Er wordt nu naar oplossin gen gezocht, maar hoe die er con creet uit komen te zien, is nog niet duidelijk. Of wij alles kunnen declare ren is nog niet vastgelegd, maar het gesprek is heel verhelderend ge weest. Er is begrip voor de Texelse situatie getoond en we streven er naar nog voor het nieuwe jaar met een oplossing te komen." Afgesproken is dat er voor er beslui ten vallen, aan welke kant dan ook, eerst mondeling overleg zal plaats hebben. of je moest in de nacht weg. Giganti sche terreinen vol tenten en wagens en zoek dan die van jou maar eens". Wat vond je niet leuk aan die tijd? „De stoottroepen was een behoorlijk paraat onderdeel. We hebben erg veel oefeningen gedraaid door het hele land. Ik deed dat met plezier hoor. In de kazerne blijven vond ik maar niks. Die discipline lag me niet zo. Daarvoor kom je van Texel af, denk ik. Toch een beetje vrijgevoch ten. Exercitie en zo, dat kinderachtige afblaffen, bah. Onderdaniger Tegenwoordig is het anders. Je kunt nu van alles en nog wat terugzeggen. Dat was toen niet. Je was wat on derdaniger en niet gewend aan het geven van commentaar. Je moest eerst gehoorzamen, dan mocht je pas protesteren". Heb je voor je latere leven en werk wat gehad aan die periode? „Ja, ik denk het wel. Je raakt van het eiland af, je komt eens ergens en in contact met leeftijdsgenoten. Er werd een hoop gein getrapt, maar er moesten ook serieuze zaken gebeu ren. Er werd ook fors aan de conditie gesleuteld. Je karakter wordt erdoor gevormd. Je leert dingen doen die je eigenlijk liever niet wilt. Het is gewoon: niet leuteren, maar dóen. Dat is be langrijk. Ik denk dat het nog steeds niet ver keerd is om in dienst te gaan. In mijn tijd ging het allemaal veel strakker, maar ik weet niet of dat beter is. De jeugd van tegenwoordig is een stuk mondiger, dat merk je hier ook. Ze zeggen precies waar het op staat. Wij zijn nog gewend dat een beetje in te pakken of te slikken. Maar op komen voor jezelf wordt nu op school geleerd. En een leraar geef je net zo makkelijk een grote bek als je vriend, bij wijze van spreken. Iemand doet zijn werk en doet hij het niet goed, dan worden er aanmerkingen op gemaakt. Er is weinig sprake meer van ontzag". Hoe ben je bij het arbeidsbureau ver zeild geraakt? „Ik naderde de afzwaaidatum. Je kon je in dienst laten testen en dat heb ik gedaan. Daar moest ik voor naar Wassenaar. Het was zwaar, ik kwam geradbraakt terug. Ik was van plan iets in de techniek te doen, iets met tekenen, want dat kon ik aardig. Ik had de exacte richting gedaan, dus technisch tekenaar lag wel op die lijn. Maar na die test dacht men dat ik nog wel wat meer kon. Er zat ook iets artistieks in mij en daarbij past het beroep van architect wel. Die be roepsadviseur noemde zelf de Techni sche Hogeschool, maar dat zag ik helemaal niet zitten. Ik had er geen zin in om weer een aantal jaren naar school te gaan. Ik wilde na mijn diensttijd gewoon werken en even tueel daarnaast nog wel wat leren. Solliciteren Ik ben gewoon op Texel gaan sollici teren. Iemand maakte me erop attent dat bij het arbeidsbureau een vakatu- re voor een bemiddelaar was. Daar stond ook iets in over contacten met bedrijven en daar zou ik natuurlijk ook wel wat in aanraking komen met techniek. Het was iets waar ik nog nooit aan had gedacht, maar ik wilde er wel op reageren. Karei Stoepker was toen nog directeur. Daar ben ik 's avonds aan de deur geweest. Hij vroeg na tuurlijk „van wie ben je der ien?" Hij kon er zelf niet over beslissen, maar nam contact op met de directeur van Den Helder. Daar heb ik een gesprek mee gehad. Er volgde een anteceden tenonderzoek, een keuring, veel pa pierwinkel invullen en nog meer gesprekken, maar na drie maanden was het rond". Kon je meteen aan de slag? „Nee, ik moest eerst een speciale cursus in Amsterdam volgen. Ik heb daar drie maanden kennis gemaakt met alle facetten van het werk. En ik heb me toen meteen bedacht dat ik nooit op een groot gewestelijk ar beidsbureau terecht moet komen. Het was zó onpersoonlijk. Gelukkig was ik aangesteld voor het kantoor op Texel, dus er was geen enkel probleem. Maar als je carrière wil maken, dan moet je eigenlijk een keer naar een groot kantoor toe. Geen vereiste Na die cursus moest ik nog MBO doen. Dat was geen vereiste, maar er werd wel sterk op aangedrongen. odorus Bernardus Zijm (45 jaar), geboren en getogen Texe- volgde enige tijd geleden J. Maasdam op als directeur van Texelse arbeidsbureau. Zijn officiële benoeming liet lang op wachten. Onlangs vierde hij zijn vijfentwintig jarige ambts- leum. o Zijm begon als bemiddelaar en heeft in die functie menig Haar aan werk geholpen. „Werkloosheid is niet goed voor mens en wij zijn er om daar iets aan te doen". Maandagavonds ging ik daarvoor naar Alkmaar en zaterdags naar Utrecht. Dat duurde drie jaar, met tussentijds examens. Het kostte veel reistijd en er moest veel worden ge leerd, terwijl je de rest van de week gewoon moest werken". Vond je eerste „klussen" als bemid delaar griezelig? „Als je solliciteert en je leest de wer- komschrijving, dan denk je: hé, best leuk. Maar dan kom je met de prak tijk in aanraking en dan ontdek je dat er een heleboel punten zijn waarop je onderuit kan gaan. Je moet toch mensen adviseren en doe je het ver keerd....ik moet er niet aan denken. Je bent als ambtenaar wel niet aan sprakelijk, maar moreel natuurlijk wel, vooral op Texel, waar iedereen je kent. Kijk, die inschrijvingen was je door middel van rollenspellen wel in ge traind. Daarmee ben ik begonnen. En later krijg je pas die vraag/aanbod vergelijkingen. Vrouwen Toen ik begon was de bemiddeling voor vrouwen nog apart, daar kwam iemand voor uit Den Helder. Juf frouw Slikker was dat, een prachtig mens. Er was ook bijzondere bemid deling voor gehandicapten en jeugd- bemiddeling. In grotere plaatsen had je bemiddeling per bedrijfstak, maar daarvoor was Texel te klein. Hier deed je bijna alles". Waar was het kantoor toen jij begon? „Aan het Schilderend. Het gebouw rooide nergens op. De werkgevers gingen door de voordeur naar binnen, maar de werknemers moesten hele maal achterom, door de bijkeuken en de keuken. Via de wachtruimte kwa men ze bij mij voor inschrijving. In de twee kamers stonden oliekachels die, als het even waaide, geweldig begon nen te ploffen en te stinken. Het wa ren gewoon géén omstandigheden. Borrel Het had echter ook wel weer wat gezelligs. Boven woonde mevrouw Goênga en die zorgde zo'n beetje voor ons. Als zij weg was gaven wij haar plantjes water. En als ze jarig was kwam ze om vijf voor half één een borreltje brengen. voor een vergadering over een be leidsnota.... Pas toen ze zeiden dat het voor mij was kreeg ik het door. Mijn vrouw was me achterna geko men met het pak en Theo kon zich omkleden". Wat voor opleiding heb je gehad? „Ik ben na de lagere school naar de HBS gegaan. Ik zat in de eerste lich ting die op Texel kon blijven. Voor de tweede klas werd een groep uit Den Helder teruggehaald. Ik heb de B- richting gedaan en kreeg daarna een oproep voor militaire dienst. Dat vond ik helemaal niet erg. Bloembollen Zomers werkte ik in de bloembollen op Westergeest. We hadden een vast groepje dat ieder jaar kwam. Dat was altijd oergezellig, al moest er wel hard worden gewerkt. Ik was na school wel aan het solliciteren, maar omdat ik nog in dienst moest lukte dat niet erg. Dat maak ik nu in mijn werk ook wel mee. Tegenwoordig kun je echter om economische rede nen makkelijker uitstel van dienst plicht krijgen. Vroeger ging je gewoon, je móest, klaar. In april 1964 werd ik opgeroepen. Ze konden het niet verder weg verzin nen: Maastricht. Ik had voor mezelf al uitgemaakt dat ik niet tot het ka der wilde behoren. Ik had dat eerder al eens bekeken. Dat staat maar te gen zo'n groep jongens te schreeu wen. Niets voor mij". Waar ben je uiteindelijk geplaatst? „Na de basistraining mocht ik een verzoek indienen wat voor vervolgo pleiding ik wilde doen. Ik was inge deeld bij de infanterie en wilde wel naar de ondersteuningstroepen. Ik werd gespecialiseerd in TLV, dat is Terugstootloze Vuurmond, eigenlijk een grote kachelpijp op een jeep, waar ze raketten mee afschieten. Een soort anti-tankwapen. De opleiding was in Roermond, dus al ietsje dich ter bij Texell Oefening Na twee maanden werd mijn leger- plaatsing de stoottroepen in Ermelo. Ik mocht meteen mee op oefening naar Frankrijk. Je had geen keus, maar ik had er geen problemen mee. Het was ook een leuke tijd. We gin gen er heen met een enorme colon ne. Het duurde alleen al drie dagen voor we er waren. Sommige stop plaatsen kwam je in het donker aan Theo Zijm, directeur van het Texelse arbeids bureau. Ik kon het goed vinden met directeur Stoepker. Hij was natuurlijk Texelaar en kende iedereen. Men had het toen niet over het arbeidsbureau, maar over Stoepker. Dat wés het arbeids bureau. Later is datzelfde gebeurd met Maasdam. Ze kijken door het in stituut heen naar de persoon". Welk facet van het werk sprak je het meest aan? ,,'s Winters heerste er erg veel wer keloosheid. Wij bemiddelden naar aanvullend werk. Dat waren werken die werden uitgevoerd door de Grondmij, vaak voor Staatsbosbeheer, in de duinen, in het bos. Er zijn veel mensen die daar met plezier aan heb ben meegedaan. Er wés hier 's win ters niks te doen en dat aanvullende werk ging eigenlijk altijd wel door, tenzij het erg hard ging vriezen. Dit draaide juist in die slappe periode. Loondienst Er waren toen veel mensen die een kleine bollenkraam hadden en daar naast wat in loondienst deden. Ze deden echter tekort om recht op WW te hebben, dus die waren na het sei zoen inkomensloos. Die gingen met veel enthousiasme en animo naar dat aanvullende werk". Hoe lang heb je met Stoepker sa mengewerkt? „Vier jaar. Hij werd opgevolgd door Maasdam. Die kwam natuurlijk van de overkant. Hij heeft wel vaak ge- om liet jou benoeming zo lang ch wachten? 3d een mondelinge toezegging I juli en daar zou nog een offi- benoeming op volgen. Het zou duren, dat wist ik. Dat komt de complete herinrichting van iganisatie, die volop aan de gang i moeten veel mensen worden jeplaatst en dat brengt de nodi- -erkdruk met zich mee. duurde en het duurde maar. Op •ren moment wilde ik toch wel wat zwart op wit hebben. Ik de provinciale personeelsman be- 'd. Hij vertelde dat er wat pro- en waren. De functie „directeur üsbureau" bestaat eigenlijk al- nog maar voor directeuren van gewestelijk bureau. Ik zou een coördinator of teamleider wor- Tussenoplossing «bben een tussenoplossing be- t Ik heb een bevestiging gekre- dat ik ben aangesteld als leider dit bureau". Ihng ben je al in dienst bij het fee arbeidsbureau? 22 september werkte ik er 25 Ja, daar hadden ze me mooi te pakken. Ik ben bij arbeids- Piemngen in dienst gegaan op 21 11966. Je zou denken dat je ju ni precies 25 jaar later valt, 'to werkt dat niet. Je militaire stplichttijd hoort er ook bij. Dat stig rekenen. Kht na de zomer, laat ik slim k bel afdeling personeelszaken tei beloofde dat men een seint- >J geven als het zover was. 'dus keurig te wachten en de maar steeds niks. Mijn mede- te' Jan Kuyper vertelde me dat ik en vrijdag naar de overkant et voor een vergadering en dat ik •roeger dan normaal werd ver- "t. Er ging bij mij nog steeds lichtje branden. Complot wouw zat ook in het complot. ®d helemaal mijn pak klaarge- i. maar ik dacht: ik trek lekker spijkerbroek aan. Eenmaal in Den vroeg ik verontwaardigd waar geen vergaderstukken had ont- n. Daar werd wat omheen did. Ik werd meegevoerd naar "smer waar een compleet koud stond. Ik vond het wel wat even hoor, zo'n hele eettafel voor eon mens...." kiosheid

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5