,lk loop voortdurend met ?en kronkel in m'n geest" 3 EfiEEQP IARRY TIELEMANS VIERDE ZESTIGSTE VERJAARDAG nik. Waddentoernooi op Schiermonnikoog M.S.T. Programma Subsidie voor SOW en basketballers Succesvolle MAB Sinterklaasrit Eilandcompetitie basketball lederlaag in laatste iiuten voor De Koog JDAG 1 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 te hele dag ben ik zwanger", zegt Harry Tielemans geheimzin- ij. „Altijd ben ik bezig met een doek. En dan plotseling, meestal i zes uur 's avonds, dan kruipt de Heer in mijn hand. Ik ben et gelovig, maar het gebeurt gewoon. Soms kijk ik van het re- iltaat op, omdat ik gevoel heb dat ik het niet zélf heb ge lakt." De aan de Ruigendijk woonachtige instschilder/cartoonist vierde dinsdag zijn zestigste verjaardag, n heugelijk feit dat wij aangrepen voor een vraaggesprek. «scholen in zijn boerderij op de gns van bollenvelden en duinge- id leeft Tielemans zijn eigen leven, posities (af en toe) en Texelaartjes igelmatig) vormen de bewijzen dat ij „still alive" is. Maar de hoeveel id publiciteit die Tielemans in zijn ogtijdagen als cartoonist zocht en g, heeft hij als schilder van land- {happen en de zee nog niet weten verkrijgen. Hoewel cynisch in- steld. heeft hij de moed nog niet gegeven: „In de komende tien jaar K>p ik op een doorbraak." Ie faam die ik als cartoonist heb opgebouwd, blijkt niet of nauwelijks een voordeel voor mij als schilder. Die faam is alweer vergeeld. Maar ik hoop ook eens met mijn schilderijen grote bekendheid te verwerven. Dat de mensen alleen al als er „Tiele mans" op staat, een schilderij kopen. Eigenlijk zou ik eerst eens op televi sie moeten komen. Vorig jaar had ik de kans, maar toen werd het schilde rij voor de actie „Afrika nu" vlak voor de uitzending gestolen uit een winkeletalage in Den Helder. Of ik ongelukkig zal zijn als het me niet lukt? Ach nee, tenslotte laat ik veel voorbeelden uit Tielemans rijke collectie cartoons werk achter. Ook als cartoons weer in de mode zouden komen, zal ik er niet aan toegeven denk ik. Ik schilder liever, daar leg ik me helemaal op toe." Sommige kritikasters zullen zeggen: valse hoop. En of Tielemans zélf ge looft in een tweede glorietijd, is eveneens onduidelijk. Onzin en ernst gaan bij hem hand in hand. Waar schijnlijk is het ook deze „kronkel in zijn geest" geweest, die hem tot een bekend cartoonist hebben gemaakt. Van 1946, toen zijn eerste schertsplaatje in de Helderse Courant werd afgedrukt, tot begin jaren ze ventig maakten dagbladen en maga zines in binnen- en buitenland gretig gebruik van zijn cartoons. Glimlach Volle plakboeken in huize Tielemans vormen daarvan het tastbare bewijs. Sommige prentjes zijn achterhaald of niet meer begrijpelijk omdat ze in speelden op de toenmalige actuali teit. Maar verreweg de meesten zijn ook nu nog goed voor glim- of scha terlach. Leeuwarder Courant, Revue, Het Parool, de Varagids, Rijdend Ne derland (allen Nederland), Hör Zu, Welt am Sontag (beiden Duitsland), Jyllands Posten (Denemarken), het is slechts een greep uit de vele bladen waarin Tielemans publiceerde. Hoe ging dat in zijn werk? Harry Tielemans: „Een kwestie van de tekening opsturen naar de redac tie van zo'n blad. In een paar geval len werkte ik op contract, maar bij de meeste bladen niet. Als een car toon leuk werd gevonden, had je kans op plaatsing. Toen ik nog geen naam had gemaakt als cartoonist, ging ik ook wel naar redacties toe om voor te tekenen. Zo moest ik aantonen of ik voldoende in mijn mars had." Wijnhandel Met cartoons tekenen begon hij vlak na de oorlog. „Ik was opgegroeid te genover de drukkerij van de Helderse Courant, aan de Koningsstraat. Wijn handel Tielemans, die zaak bestaat nóg. Onder dezelfde naam al zit er geen familie meer in. Mijn broer had alle diploma's voor wijnhandelaar be haald, maar hij was niet zakelijk ge noeg. Als hij een fles wijn moest afleveren, bleef hij uren weg. Soms hielp hij de mensen die fles leeg te maken.... En dat ikzelf niet voor wijn handelaar in de wieg was gelegd, hoefde ik niemand uit te leggen. Mijn enige aandeel in vaders zaak waren de wandschilderingen van druiven plukkende mensen in een Frans land schap en zo. Toevallig heb ik ze van de week na lange tijd teruggezien. Schilderen en tekenen, dat zat mij in het bloed. Na de oorlog ging ik daar om naar de kunstnijverheidsschool in Amsterdam, de voorloper van de Rietveld Academie. Die studie moest al na een half jaar worden afgebro ken omdat ik in dienst moest. Ik kon best schieten, daar niet van, maar een soldaat was ik niet. Na een half jaar was dat iedereen duidelijk en kon ik de dienst verlaten en de stu die weer oppikken." Vakantiegeld Nadat hij (naar aanleiding van een door hemzelf opgezette tekencursus) een onderwijsacte haalde, belandde Tielemans in 1952 als tekenleraar op de ULO-school in Den Burg. Texel had hem, sinds hij er als jongen zijn vakanties doorbracht, altijd getrok ken. Met schilderen en tekenen zorg de hij voor extra vakantiegeld. Tielemans herinnert zich dat de dok ters Elias en Feikema voor twaalfe- neenhalve gulden schilderijtjes van hem kochten. „In Den Helder schil derde ik meestal figuren, op Texel wierp ik me op landschappen." In zijn trouwjaar 1957 vestigde hij zich definitief op het eiland. Intussen had hij zich als cartoonist behoorlijk opgewerkt en toen de ja ren zestig kwamen, braken voor Tie lemans gouden tijden aan. Cartoons raakten helemaal in zwang en Tiele- mans profiteerde. Voor gewone teke ningen, ter illustratie van artikelen, werd hij ook gevraagd, evenals voor karikaturen van bekende mensen. Favoriet De cartoon was en bleef zijn favoriet. „Dat deed ik het liefst. Zo'n plaatje hoeft niet te lijken, het gaat om de mop. Het grapje moest er altijd uit springen. Ik leefde voortdurend met een kronkel in mijn geest. Daar heb ik overigens ook nu nog last van, ik houd ervan de zaken om te draaien." Het schilderen stond in die jaren op een lager pitje. In de jaren zeventig nam de cartoon-rage af en Tielemans eigen animo daarmee ook. Tegen woordig tekent hij ze, op aanvraag, nog wel eens. Halverwege het vorige decennium nam hij daarom penseel en palet weer wat vaker ter hand. Ook deed hij aan andere creatieve handenarbeid, zoals het maken van houtsculpturen en modelboten. He den ligt de nadruk op het schilderen. Tielemans laatste produkties hebben betrekking op het jagen. Halfweg de jaren zeventig verdwenen niet alleen de cartoons uit zijn leven, ook de school. Tielemans: „Ik was een van de eerste leraren die over spannen werd. Niet omdat ik teveel hooi op de vork nam, maar omdat het vergaderen me de strot uitkwam. Tijdens zulke „plenaire vergaderin gen" voelde ik me niet op mijn ge mak, ik deed niets anders dan de hele tijd poppetjes tekenen. Als me naar mijn mening werd gevraagd, had ik een standaard opmerking klaar: „Een gesprek met de ouders lijkt me zinvol". Eén keer sloeg ik de plank daar volkomen mee mis; toen was het ook gauw voorbij." De schoolleiding wilde Tielemans méér uren toebedelen, maar dat vond hij een aantasting van zijn vrijheid. Zeventien lesuren waren hem meer dan genoeg. In 1978 leidde dat tot een afkeuring als leraar. „In die perio de schilderde ik niet of nauwelijks, door alle problemen. Daarna kreeg ik het op m'n heupen. Dat uitte zich in sombere expressionistische schilderij en." Achteraf verklaart Tielemans die drang om te schilderen mede door de ernstige ziekte die zich bij zijn vader openbaarde. Een soortgelijk verband kan worden gelegd met zijn schilder explosie in 1982, toen hijzelf slacht offer werd en een zware operatie moest ondergaan. „Ik zat toen iedere dag in het veld. Maakte gouaches van de omgeving rond het kerkje van Den Hoorn. Telkens met dat torentje op de achtergrond. Er zat onrust in me, angst. Die gevoelens kon ik on derdrukken door te werken en 's avonds een borrel te nemen." „Mensen noemen m'n schilderijen somber, al vinden veel kopers juist dat er zo'n rust vanaf straalt. Ik ben nu eenmaal cynisch van aard. De laatste jaren heeft m'n werk echter een meer vrolijke inslag. Gele paarde bloemen, frisse groene blaadjes en zo. Waarschijnlijk omdat ik echt ge niet als ik in een weiland zit te schil deren. Vroeger genoot ik ook wel, maar toen was ik meer de cartoo nist." „De plekkies op Texel zijn me tot dusver in elk geval altijd blijven boei en. Door de wisselende luchten en het licht ziet het er telkens weer an ders uit, ook al heb ik onderhand al les wel gezien." Het „Waddentoernooi" zal het ko mende jaar worden gehouden op Schiermonnikoog, op 19 en 20 mei. In de strijd om de Waddenbokaal kunnen punten worden behaald met de sporten klaverjassen, tennis, vis sen, voetbal en volleybal. Maar in het toernooi zijn ook (denk)sporten opge nomen waarbij het alleen gaat om de sportieve ontmoeting en waarbij dus geen punten worden behaald voor de bokaal: badminton, biljarten, bridgen, surfen en touwtrekken. Dit onder scheid is gemaakt om practische re denen: de telling voor de bokaal is dan makkelijker en er ontstaat een vast systeem dat bij elke waddenont moeting opnieuw kan worden toege past. De eerstgenoemde vijf sporten zullen dan ook altijd deel uitmaken van het toernooi; de andere sporten worden opgenomen al naar gelang de mogelijkheden. Wellicht zal nog de dart-sport (pijltjes werpen) aan de tweede groep sporten worden toege voegd en getracht zal worden ook het Koninklijk Texels Fanfarekorps weer bij het Waddentoernooi te be trekken. Verenigingen hebben inmid dels van de Texelse Sportraad het verzoek gehad opgave te doen. De Sportraad zal weer het gezamenlijk vervoer regelen en waarschijnlijk een deel van de kosten daarvan dragen. Dat laatste is afhankelijk van de om vang van de Texelse deelname en de financiële positie van de Sportraad. Wie voor dit gazamenlijk vervoer wil boeken, moet er rekening mee hou den dat de passage pas definitief wordt nadat een voorschot van f25,- per persoon aan de Sportraad is be taald. De deelnemers moeten zelf zorgen voor onderdak en verblijf op Schiermonnikoog. De verenigingen die nog geen opga- veformulier hebben gehad van de Sportraad maar wel willen meedoen aan het toernooi, kunnen het formu lier afhalen bij de afdeling sportzaken van het raadhuis, kamer 304. Volleybal: Zaterdag 2 december: Sporthal Ons Genoegen, Den Burg: 11.00 tot 12.30 u. Onderlinge mini- wedstrijden Tevoko Smash'68 Sporthal Quelderduin, Den Helder 16.30 u. Noordkop 1-Tevoko (m-C) Sporthal 't Trefpunt, Julianadorp: 11.00 u. Juvoc 5-Smash'68 2 (d) 13.30 u. Juvoc 3-Tevoko 3 (d) 17.00 u. Juvoc 3-Tevoko 2 (h) 17.00 u. Juvoc 2-Smash'68 1 (d) Zuiderzeehal, Wieringerwerf 16.30 u. SVN 1-Tevoko (j-B) Basketball: Zaterdag 2 december: Bgm. De Koninghal, Den Burg: 17.00 u. De Marels-Amigon 4 (d) De basketball-afdeling van de MST krijgt van de gemeente f 147,- in vesteringssubsidie voor de aanschaf van tien basketballen. De Stichting Ondersteuning Welzijns werk kan rekenen op een bijdrage van 71950,- voor een tweede Perso nal Computer. De jaarlijkse sinterklaasrit van de MAB-club. die zondag werd verre den. telde veel deelnemers. De vele uren die Dirk Westerlaken had besteed aan het uitzetten en voorbe reiden van deze rit waren zeker niet voor niets geweest. Om 14.00 uur vertrokken de eerste deelnemers van het Wezenland, voor zien van routebeschrijving en regle ment. Tot aan de finish was het zaak de routebeschrijving nauwkeurig te volgen en de ogen goed de kost te geven. In het restaurant van Loodsmansduin begon Sinterklaas zich bij het binnenstromen van de kinderen zorgen te maken of de voor raad kadootjes toereikend zou zijn. De noodvoorraad bracht hier uit komst zodat de Sint met een gerust hart ook nog de volgende prijzen kon uitreiken. Puzzelrit: 1. Anne de Vries 9 strafpunten; 2. Peter Daal der 12; 3. Martin Tromp 36; 4. Peter Ran 39; 5. Douwe Kooiker 45; 6. Bert Segerink 45. Bij het klompen en mijters tellen moest wor den geloot; 1. Smit-van der Kooi 50; 2. Piet Stiggelbout 50; 3. Aad Stiggelbout 50; 4. Henk Schraag 49; 5. Peter Daalder 49. Tenslotte wisten Toon van Beek, Pieter van der Vis en Adrie Rentenaar de juiste leeftijd van Sinterklaas. 20.30 u. Vespert.-Datam. Moerbeek 21.00 u. Moerbeek-Dikke Mik Datam. 21.30 u. Balcken-Parac. Sportshop 22.00 u. Tasiel-Sportsh. Paracentrum Harry Tielemans: ,,ln die periode zet er onrust in me, angst. Die gevoelens kon ik onderdrukken door te werken en 's avonds een borrel te nemen." SNAC 1-0 aantekende, was de thuisploeg een paar keer dichtbij een treffer. Bernard Ipenburg had eigenlijk moe ten scoren toen hij alleen voor de keeper verscheen na twee tegenstan ders te hebben uitgespeeld. Achterin kwam De Koog niet in de problemen. Het veldoverwicht werd niet uitgebuit en dat kwam De Koog in de tweede helft duur te staan. ALC werd ge vaarlijker en dat resulteerde in een tegendoelpunt. William Kooy van ALC stond daarbij echter geheid bui tenspel. De scheidsrechter reageerde niet op het vlagsignaal van De Koog-, grensrechter Verseput. ALC liet vervolgens zien niet ten on rechte op de tweede plaats te staan. De Abbekerkers kwamen enkele ma len gevaarlijk door, maar keeper Ipen burg zette hen telkens de voet dwars. Ook De Koog bleef aanspraak maken op de overwinning. John List schoot tien minuten voor tijd hard in de rechterbenedenhoek maar de ALC-doelman redde. Aan de andere kant was het even later wél raak: ALC-speler Johan Ros scoorde 1-2, nadat hij tamelijk ongehinderd het Koger strafschopgebied kon binnen rukken. De Koog viel nog met man en macht aan, maar de verdiende ge lijkmaker bleef uit. Door dit resultaat zakt De Koog een plaats op de rang lijst. Op basis van het vertoonde spel moet het team zich echter handha ven in de tweede klasse. elflalspelers van SV Pa Koog wilden ook bulten de wedstrijden als eenheid naar buiten treden. Eigenlijk was het de bedoeling dat da uitgaanskostuums kreeg aangemeten, maar dat werd te duur. Uiteindelijk kragen ze allemaal oen jas. aangeboden door een der clubspon- fr"' de Texelse Wol Onderneming. Voor aanvang van de wedstrijd tegen ALC werden de jassen voor het eerst aangetrokken, zoals Is te zien op 1-van Arend Nijkamp. Oe mouwen van de jacks kunnen worden afgeritst, zodat ze ook als het wat warmer wordt goed te dragen zijn. Voor bekend is dergelijke clubkleding die niet op het wedstrijd- of trainingstenue betrekking heeft, een unicum in de Texelse sportwereld 1 De Koog voetbalde zondag voor jen publiek een goede wedstrijd «ar moest op het laatste moment it onderspit delven. ALC uit Abbe- was met 2-1 te sterk voor het il uit de Texelse badplaats. Voor i neutrale toeschouwer was er ittemin progressie te zien in het il van De Koog: de spelers werk- meer voor elkaar en toonden ir inzet. f eerste 45 minuten lieten een I voetballend De Koog zien. Al Mat John List via een vrije trap

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9