„Kogerstrand" wacht op veilige kust RST-campings boekten 10% overnachtingen méér T-„zwartboek" ormschutten in wen Oudeschild 1 IDAG 5 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 VERVOLG VAN PAGINA 1 teruggebracht en er zou een delijke afscheiding moeten ko- tussen dit terrein en het gezins- elte. Ook een bel met intercom it aanmeldingskantoor staat op «rlanglijstje, zodat de beheerder lenent bereikbaar wordt. Onrechtmatig ampeerdersvereniging meent dat 'ijsverhoging voor vaste staan- sen onrechtmatig is en wil deze >m geschrapt zien. Tot Recron, IB en Consumentenbond is het iek gericht deze eis te on- teunen. betreft het parkeren wordt voor- Id de slagboom weer te plaat lussen parkeerplaats en camping e parkeervakken uitsluitend ter hikking te stellen van de RST- in. Dat zou kunnen door de vak- net paaltjes af te sluiten. De ijes kunnen met behulp van een iel worden platgelegd en per leerplaats zou een sleutel be- ;baar gesteld moeten worden. pslagloodsen van „Kogerstrand" len in de zomer aangeboden ten worden voor het stallen van angwagens, zodat deze niet lan- iveral op de camping staan of Bervakken bezet houden, ijn er nog tal van andere kleine rote verlangens, waarvan inmid- is gebleken dat ze gedeeltelijk ien worden ingewilligd. Jeugd zeer heikel punt is het toegeno- aantal jeugdkampeerders op lerstrand" waarvoor een deel Ide gezinnen heeft moeten in- iken. De schrijvers van het tboek willen drastische maatre- i en menen dat anders de gezin- massaal zullen wegblijven. Ze n een aparte jeugdcamping. Om- let maar om een een paar maan- per jaar gaat, zou die gemaakt len worden op daartoe af te hu- iportvelden ten Noorden van a [erstrand" en eventueel ook op naburige weilanden. Zolang dat mogelijk is moet de overlast die tugd de overige kampeerders toet, rigoureus worden terugge- - gen. Er moet zowel overdag als ichts meer controle komen, het zerkeer op het gezinsgedeelte worden beperkt en er moet een e versperring komen tussen is- en jeugdgedeelte zodat de eren niet meer bij de gezinnen len komen. In het onderhande pakket wordt ook aangegeven dat technisch en organisatorisch moeten. Langer open gaan de samenstellers van het tboek in op prijs- en kwaliteit- ecten die er de oorzaak van zou- kunnen zijn dat „Kogerstrand" in en naseizoen slecht bezet is, it het niet lonend is de camping a de herfstvakantie open te hou- Volgens hun berekening is „Ko- trand" wat betreft verblijfskosten k geval duurder dan andere re- tiebedrijven, waarbij als voor- d „De Turkse tent" wordt jehaald. Op die camping kost een 'lend eind september voor een i) f40,20 en op „Kogerstrand" Bij verblijf gedurende een e week worden door firma Daat- in opdracht van Rijkswaterstaat Sj, schutten geplaatst onder de mingen in de haven van Oude- Id. Hierdoor hoopt men de hoge slag in de haven bij felle oosten- si te verminderen. Op de foto, ge sist door Bert Koning, is te zien de stormschutten worden ge ilst. Jarenlang bleven op de duincam pings van de Recreatiestichting in vesteringen achterwege omdat het niet zeker was of Staatsbosbeheer de erfpacht voor deze terreinen wil de verlengen. De RST kampt nu wat betreft „Kogerstrand" met een ver gelijkbaar probleem omdat het nog steeds niet is uitgesloten dat Rijks waterstaat de buitenste duinenrij zal prijsgeven aan de zee en zich zal be perken tot het behoud van het bin- nenduin waarop o.a. hotel Juliana staat. In dat geval gaat de camping waarschijnlijk verloren. Kleinere investeringen worden door die onzekerheid niet tegengehouden, maar grote uitgaven durft de RST pas aan als vast staat dat het kust- beleid is gericht op instandhouding van alle thans nog aanwezige duinen, zodat Texels grootste kampeerterrein tot in lengte van jaren in stand zal kunnen blijven. Een van de belangrijk ste uitgaven betreft de verplichte aanleg van riolering. Die valt erg kostbaar uit wegens het langgerekte karakter van de camping en het feit dat op dit vijf kilometer lange terrein tientallen toiletgebouwen met elkaar moeten worden verbonden. Die vele toiletgebouwen zijn een „must" om dat de kampeerwet voorschrijft dat binnen een straal van 150 meter van elke tent zo'n voorziening aanwezig moet zijn. Ook over andere investeringen, zoals verbetering van de parkeersituatie, wil de RST pas denken als vast staat dat de zee op afstand zal worden ge houden. Het uitgestrekte en geaccidenteerde karakter ven creatiestichting iaat de kosten thans nauwkeurig herfst- of paasvakantie is het verschil nog indrukwekkender. Aanbevolen wordt om te werken met bijv. senio renkortingen, voor- en naseizoenkor- tingen, etc. Service De kampeerdersvereniging beklaagt zich over gebrek aan service op „Ko gerstrand": onvriendelijke ontvangst, het niet reageren op schriftelijke klachten die bij de directie worden in gediend. Een doorn in het oog is ook de „willekeur" waarmee kampregels zouden worden toegepast: de een mag met de auto op de camping rij den en de ander niet. De een moet betalen om door de slagboom te kun nen, de ander krijgt de daarvoor be nodigde muntjes gratis, etc. Geklaagd wordt ook over het weg- en terrei- nonderhoud. De weg zit vol kuilen en bij regenachtig weer staan diepe plassen op veel plaatsen. Verlichting ontbreekt of is defect, duinpaadjes zijn overwoekerd en daardoor onbe gaanbaar. Dubbel verhuren Volgens de samenstellers van het zwartboek zou het „regelmatig" voorkomen dat seizoenplaatsen dub bel worden verhuurd, zodat huurders van een plek die voor het hele sei zoen hebben betaald een ander op hun plek aantreffen. „Soms zijn zelfs reserveringskosten door de tweede huurder betaald". De kampeerders klagen verder onder meer over het veel te traag uitvoeren van de verbetering van de sanitaire voorzieningen op de camping, howel de prijsverhoging die deze zomer van kracht werd déérvoor was bedoeld. Ook het vervangen van de verouder de houten toiletgebouwen gaat veel te traag. Een probleem is ook dat buiten het hoogseizoen voor de gasten van het gezinsterrein veel te weinig warme douches beschikbaar zijn. Het schoonhouden van de toilet ten wordt onvoldoende genoemd. Verder zouden de op zichzelf goede sanitaire voorzieningen op het jeugd gedeelte zo smerig zijn, dat jongeren gebruik maken van de faciliteiten op het gezinsterrein. Mensen van de schoonmaakploeg zouden dat hebben bevestigd: „Het schoonmaken is daar zo'n vreselijke klus, het is tot het plafond vervuild, elke dag weer". De trappen naar de toiletgebouwen zijn hier en daar slecht begaanbaar door scheefgezak te treden en doorgegroeide braamstruiken. Inplaats van leuningen is prikkeldraad aangebracht. Wangedrag Verder wordt in het zwartboek uit- Kogerstrand" maakt het daar aanleggen van riolering tot een zeer kostbaar projekt. De Re- ramen. meer wacht met de uitvoering tot er zekerheid Is over het behoud van de huidige kust. voerig en critisch ingegaan op de parkeerproblemen, het beleid ten aan zien van campers en vooral de pro blemen die de jongeren opleveren. Uitgebreid wordt uit de doeken ge daan hoe de jongeren zich op het hen toebedeelde grotere terrein ver maken: ze veroorzaken lawaai met hun knalhard spelende radio's, maken vervelende opmerkingen tegen ande re gasten waarbij ze zich zelfs schul dig maken aan intimidatie, gedragen zich hinderlijk in toiletgebouwen en veroorzaken schade en rommel op het terrein. Diverse incidenten wor den ter illustratie uitvoerig be schreven. Zoals het zeer dreigende optreden van een stel raddraaiers waardoor een groep goedwillende jongeren in paniek het bos moest invluchten of treiterpartijen waarvan een andere groep het slachtoffer was. Het zwartboek bestaat verder voor een groot deel uit gecopieerde artike len en ingezonden stukken uit de krant, niet alleen betrekking hebbend op „Kogerstrand" maar ook op „Loodsmansduin". Verder wordt verslag gedaan van tal van andere ontwikkelingen in het re cente en verdere verleden van de RST in het algemeen en „Ko gerstrand" in het bijzonder: de kwestie met de RMT waardoor de RST-gasten niet voor gereduceerd ta rief in het zwemparadijs „Calluna" te recht kunnen, de investeringen in hotel De Lindeboom, Tubantia e.d. die meer hebben gekost dan opgeleverd, waardoor de noodzakelijke kwaliteits verbetering van de kampeerterreinen achterop raakte. Tegenwerking Zelfs wordt gemeld dat de oprichters van de Kampeerdersbelangengroep alleen maar tegenwerking hebben on dervonden van de RST. „Duidelijk is ons te verstaan gegeven dat er vol gend jaar geen plaats is voor vereni gingsleden op Kogerstrand. De wervingsadvertenties werden door de beheerder verwijderd. Directie en bestuur weigerden ons inzage te ge ven in de statuten van de stichting, zodat wij die tegen betaling moesten opvragen bij de Kamer van Koophan del. Veel gasten durven geen lid te worden uit angst voor represailles of slechts onder garantie van geheim houding van hun naam". Tegen deze passage in het zwartboek hebben di recteur Hofmann en beheerder Ver hoeven ernstige bezwaren. „Een zeer overtrokken weergave van de werke lijkheid". Niet bespreekbaar De RST-directie wil met de Kampeer dersbelangengroep alleen praten over zaken die rechtstreeks te maken heb ben met de belangenbehartiging van de seizoenkampeerders, dus niet over het RST-beleid in het algemeen, over „Loodsmansduin" en over de RST- relatie met de gemeente. Zoals ge meld is er inmiddels overleg geweest, nadat de directeur een eerste reactie op de klachten op papier had gezet. Vertegenwoordiging van kampeerders in het bestuur werd zonder meer van de hand gewezen. Ook het terug draaien van de prijsverhoging was niet bespreekbaar omdat het finan cieel beleid van de RST als een inter ne aangelegenheid wordt beschouwd. Erkend wordt dat de situatie bij de parkeerplaats aan de Badweg niet ideaal is, maar wijziging zal pas ge beuren als volledige reorganisatie aan de orde is, waarbij ook de aanpas sing van de Badweg en de plaats van de receptie wordt betrokken. In elk geval, zo meent de directie, hebben de recente veranderingen verbeterin gen opgeleverd omdat er nu alleen nog geparkeerd kan worden door eigen gasten en het lawaai makende rondjes rijden tot het verleden be hoort. Slagbomen worden nu niet meer vernield, de situatie is veiliger voor wandelaars en fietsers. De opslagloodsen zijn voor het stal len van aanhangwagens niet beschik baar omdat deze al stampvol staan met andere spullen. Ook de RST zelf zou het parkeerter rein groter willen hebben, maar zo lang er ruimte genoeg is op het parkeerterrein Nikadel zal daarvoor geen vergunning worden gegeven. Campers zal de RST alleen in het hoogseizoen weren. Er wordt niets voor gevoeld om een speciaal cam perterrein te maken vlak bij de par keerplaats omdat dit opheffing zou betekenen van het dichtstbezette deel van het kampeerterrein. De RST wil niet van de grote vuilcon tainers af, omdat deze als een be langrijke verbetering worden beschouwd in vergelijking met de vroegere open vuilmskisten. Wel zal ervoor worden gezorgd dat de contai ners makkelijker gesloten en geopend kunnen worden. Het aantal contai ners zal worden verkleind, zodat ze vaker moeten worden geleegd. Dat de nieuwe containers ratten zouden aantrekken is niet waar, zo meent de RST-directie. Ratten werden juist aan getroffen op plaatsen waar de oude vuilniskisten het langst in gebruik ge bleven zijn. Zoals gemeld komt er een gelegen heid om chemische toiletten te legen in/bij diverse toiletgebouwen. Warm water komt er ook, maar niet in alle toiletgebouwen. Een kinderbadje komt in het te verbouwen toiletge- bouw T 27. Deze verbouwing is ove rigens het voorlopige slot van de vernieuwing van de sanitaire gebou wen op „Kogerstrand". Het is niet mogelijk alle toiletgebouwen open te hebben in voor- en naseizoen, maar de seizoenkampeerders krijgen een sleutel zodat zij het dichtstbijzijnde toiletgebouw inkunnen. De actievoerende kampeerders had den ook geëist dat bij verdere prijsstijgingen op heel „Kogerstrand" gratis kan worden gedouched, maar dat noemt de directie een illusie. „Dat betekent gratis douchen voor iedereen die op het strand is geweest en van onze faciliteiten gebruik maakt". Ook volledige scheiding tussen longeren- en gezinsterrein wordt niet mogelijk geacht en intensivering van de bewaking evenmin. De directie ziet daar geen reden voor omdat het deze zomer rustiger is geweest dan in voorgaande jaren, hoewel de actie voerende kampeerders een heel ande re mening zijn toegedaan. Wat de Kampeerdersbelangengroep naar voren heeft gebracht over het jongerenprobleem op „Kogerstrand" wordt door de directie bepaald niet onderschreven: „De uitleg die gege ven wordt door de belangengroep ge tuigt van ondeskundige en vaak te genstrijdige, dus loze kreten". Er wordt op gewezen dat de tot dusver genomen maatregelen steeds wel overwogen en naar aanleiding van minder gelukkige situaties zijn geno men. Veranderingen die de afgelopen jaren onder andere zijn doorgevoerd: verplicht legitimeren door alle perso nen die naar het jeugdterrein gaan, de jongeren mogen niet zelf een plaats uitzoeken maar moeten de aanwijzingen van de controleur opvol gen, bij vertrek wordt de waarborg som pas teruggeven als de verlaten plek in orde is bevonden, controle wordt uitgeoefend van 7.30 tot 22.30 uur en nachtbewaking (drie personen met een hond - in het weekend vier personen met een hond) is actief van 22.10 tot 6.30 uur. Ook de aparte jeugdreceptie waardoor veel directer kan worden gewerkt (ook belangrijk voor het ont vangen van het hogere kampgeld) hoort tot het pakket van ordemaatre gelen waardoor volgens de directie onaangenaamheden worden voorko men, uitzonderingen daargelaten. Het open houden van de camping tot na de herfstvakantie lijkt geen haal bare kaart. Er zijn te weinig geschikte plaatsen voor caravans en campers om een zo lange openstelling te rechtvaardigen: de kosten zijn in ver houding tot het gebruik van de cam ping veel te hoog. De door de kampeerders gewenste bel/intercom bij het aanmeldingskantoor zou bete kenen dat daar 24 uur per dag iemand paraat zou moeten zijn. De directie meent dat de kampeerders best de weg weten als er bij noodge vallen hulp moet komen. Het aantal overnachtingen op de kampeerterreinen van de Re creatiestichting was dit seizoen 10% hoger dan in 1988. Ver wacht wordt dat de omzet 2,6 miljoen gulden zal zijn; dat is ruim een ton meer dan vorig jaar. Deze cijfers overtreffen de progno ses maar dat zal geen verbazing wekken gezien de bijna voortdurend uitstekende weersomstandigheden waardoor er meer kampeerders kwa men en ze niet voortijdig weer opstapten. RST-directeur Menno Hof mann is echter tevreden over de be drijfsresultaten, al moeten de details daarvan nog worden uitgewerkt. „We kunnen aan onze verplichtingen voldoen en zijn in staat behoorlijk te investeren". Hij meldt dat nadrukke lijk omdat er andersluidende geruch ten zijn: de RST zou bijna bankroet zijn. Dat verhaal deed al geruime tijd de ronde en kreeg een nieuwe im puls toen bekend werd dat de RST niet in staat is om door te gaan met het bijdragen van anderhalve ton per jaar voor de Stichting VVV Texel- promotie. Vroeger Er was een tijd dat zulke grote bedra gen ten bate van het algemeen be lang van Texel er wèl afkonden. Wat is er veranderd? Directeur Hofmann noemt meerdere factoren maar de belangrijkste is dat vroeger bij betrek kelijk lage kosten zeer grote aantallen kampeerders konden worden ontvan gen. „Die aantallen waren zo groot omdat het gemiddelde aantal kam peerders dat van een tentplaats ge bruik maakte veel hoger was dan tegenwoordig, gevolg van de vermin derde groepsgrootte. Neem de onge veer 1200 tentplaatsen van camping „Kogerstrand". Die werden vroeger merendeels gebruikt door gezinnen van vijf tot zes personen. In 1976 hadden we op Kogerstrand een top- bezetting van maar liefst 6000 kam peerders. Tegenwoordig is de groepsgrootte tussen de twee en drie personen. Bovendien komen kam peerders tegenwoordig gespreid over een veel langere periode van de zo mer, waardoor de personeels- en an dere kosten hoger zijn geworden en de kosten/batenverhouding dus is verslechterd. Ga maar na: vroeger waren de campings gedurende zes weken hoogseizoen vol en was van voor- en naseizoen eigenlijk helemaal geen sprake. Nu moeten die dertig toiletgebouwen gedurende een veel langere periode dagelijks worden schoongemaakt, ook als er maar wei nig kampeerders zijn". Resumerend kan worden gesteld dat de RST zich handhaaft maar dat de bomen niet meer tot de hemel groei en. Het publiek zal eraan moeten wennen dat de RST geen publieke goudmijn meer is maar een gewoon recreatiebedrijf dat moet streven naar sluitende exploitatie bij een behoorlijk investeringsniveau om de kwaliteit op peil te brengen en te houden. Jeugd Voor het eerst liet de RST „loslopen de" jeugdige kampeerders niet meer toe op „Loodsmansduin" (waar on danks dat toch 10% overnachtingen meer werden geboekt) maar concen treerde de jeugd op het zuidelijke deel van „Kogerstrand". Het aantal voor de jeugd beschikbare tentplaat sen nam daar toe van 200 naar 300 en uiteindelijk verbleven hier zo'n 900 jongeren. De groepsgrootte van jongeren is dus groter dan een ge middeld gezin. Bovendien betaalden de jongeren een hoger tarief en com penseerden daarmee de kosten van de bewakingsdienst, die ook het af gelopen jaar tot tevredenheid heeft gewerkt. Mede daardoor was het op de camping rustiger dan in vorige seizoen, ondanks het grotere aantal jongeren. Dat was overigens niet al leen op de camping het geval. Ook in het aangrenzende dorp De Koog wa ren veel minder problemen dan in vo rige jaren en dat zegt niet alleen de RST-directie maar ook de politie De „Kampeerdersbelangengroep Ko gerstrand" heeft over de situatie op de camping een heel andere mening, zo bleek uit het „Zwartboek" dat de ze vereniging onlangs aan allerlei in stanties zond. Daarover meer elders in deze krant. Naturisten Het terreingedeelte van „Loodsmans duin" waar vorig jaar nog de jeugd bivakkeerde, was de afgelopen zomer bij wijze van proef in gebruik als na turistencamping. De RST beschouwt de proef als geslaagd en zal er in elk geval het komende jaar en vrijwel ze ker ook in 1991 mee doorgaan. Hele maal vol is de naturistencamping (waar totaal 70 tenten en caravans kunnen staan) nooit geweest. Gemid deld was het terrein voor een derde bezet, in de top van het seizoen voor tweederde. Verwacht wordt dat de bezetting in de naaste toekomst aan merkelijk zal verbeteren. Dit jaar kon aan het bestaan van de camping maar weinig bekendheid worden ge geven en bovendien gebeurde dat op het laatste moment. De naturistische gebruikers van het terrein hebben zeer positief gereageerd. De RST had er rekening mee gehouden dat som mige gebruikers van andere delen van „Loodsmansduin" zich afwijzend zouden opstellen, maar dat is erg meegevallen. Niemand maakte er zich druk over.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5