Texelaar mag negen maanden niet rijden Ouwe Sunderklaas in de dorpen Texeltoerist voor de van 9 en 10 december Geslaagd Duitsers: geen WK, dan geen vakantie? Gemeente wil fonds voor kunstwerken Dronkenschap Den Burg Den Hoorn Oosterend De Koog Oudeschild De Cocksdorp De Waal Resterende geld voor schoolvoorstellingen Kerkdiensten 10 december Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging Wonderlijke toren voor Teso-Abraham 'tb bV/jffKJAAKl PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG Aan de Vrije Universiteit van Amster dam slaagde Kees Dros uit Den Burg voor zijn doctoraal examen economi sche wetenschappen in de bedrijfs economie, in de richting bestuurlijke informatiekunde. Ruimschoots vóór de Paasva kantie verschijnt het voorjaars nummer van het toeristen magazine „Texeltoerist". Reeds deze week beginnen wij met. het aanvullen en zonodig corrigeren van de belangrijke „Tips"-pagina's die melding maken van allerlei beziens waardigheden, attracties, be langrijke adressen en andere gegevens die voor toeristen van belang kunnen zijn. Wij verzoeken betrokkenen na te gaan of de gegevens zoals ze tot dusver zijn vermeld, nog juist zijn. Wijzigingen kunnen de komende tien dagen wor den doorgegeven aan redak- teur Harry de Graaf, overdag bereikbaar op de redaktie van de Texelse Courant. We doen een dringend beroep op ieders medewerking zodat de toeristen straks correct worden geïnformeerd. Redactie Texeltoerist De wereldkampioenschappen voetbal, die volgend jaar van 8 juni tot 8 juli in Italië worden gehouden, hebben mogelijk invloed op de komst van - vooral Duitse- vakantiegangers naar Texel. De VVV krijgt namelijk nogal wat telefoontjes van buitenlanders die verzekerd willen zijn van voetbal op tv. tijdens hun vakantie op Texel. Weliswaar brengt de Nederlandse te levisie het WK uitgebreid in beeld, maar het staat niet vast of alle wedstrijden van het Duitse elftal rechtstreeks worden uitgezonden. Als bijvoorbeeld Oranje gelijktijdig speelt, zal de wedstrijd van de Duitsers pas later (in een samenvatting) te zien zijn. De VVV wil daarom weten wel ke logiesverstrekkende bedrijven be schikken over satelliet- of kabelontvangst, zodat zij de buiten landse voetballiefhebbers kan door verwijzen. Geslaagd Donja Witte uit Den Burg slaagde in Den Haag voor het diploma schoon heidsverzorging. Zij werd opgeleid door het HOI. Wie vijftig jaar wordt, kan op een Abraham in de tuin rekenen, maar bij Bernhardlaan 9 verrees vannacht een heuse toren. Het bouwwerk was een verrassing voor de jarige heer des huizes Kees Wonder, die als ver keersleider bij Teso werkt. Zijn eigen kinderen, een zwager, buren en leden van de toerclub Taxi 2000 waren 's avonds laat stiekem aan de slag ge gaan en verrasten Wonder om mid dernacht met een „Lang zal hij leven" in de gang. „Ik had wel iets verwacht, want zelf ben ik ook al meer dan eens aan de gang geweest met Abrahams en dergelijke. Maar dit slaat wel alles, prachtig", aldus de ja rige job. foto Arend Nijkamp) De gemeente wil voor het aankopen van kunstwerken een fonds stichten. Tot nu toe werd jaarlijks f5000,- be schikbaar gesteld voor kunst, maar als dit geld niet werd benut, werd het overgeheveld naar de algemene middelen. Het aanbod van kunst dat in aanmer king komt voor aankoop door de ge meente is onregelmatig. Soms blijft er van die jaarlijkse f5000,- geld over en soms is er tekort. Daarom is voor gesteld dit bedrag voortaan in een fonds te storten, waardoor kan wor den gespaard voor een dure aankoop. Er zal echter wel een bovengrens worden ingesteld van f35.000,-. Als dat bedrag is bereikt, gaat alles dat er nog bijkomt aan jaarlijkse bijdrage en rentebaten naar de algemene reserve. Op advies van enkele raadsleden zal geen ondergrens van f10.000,- wor den ingesteld. Een Texelaar is zaterdagmiddag ter ontnuchtering opgesloten in het poli tiebureau, omdat hij onder invloed van alcohol een sinterklaasmanifesta tie in de Parkstraat belemmerde. Hij kreeg een bekeuring voor openbare dronkenschap. In alle dorpen van het eiland wordt Ouwe Sunderkaas gevierd. Wij bie den u een programma-overzicht: Elke speuler, zowel bij de jeugd als de volwassenen, krijgt een herinne ringsvaantje. Degene die een wissel- beker in het bezit heeft, wordt verzocht deze in te leveren bij Piet Bekker, De Ruyterstraat 61. zit verspreid door het dorp. De prijsui treiking is rond 19.00 uur in dorps huis De Wielewaal. Alle deelnemers krijgen een traktatie. Inschrijven voor de kinderen begint om 16.45 uur op het terras van De Lindeboom. Zij kunnen speulen vanaf 17.00 uur. Om 19.00 uur is de prij suitreiking in De Lindeboom. De volwassenen kunnen zich daar vanaf 20.15 uur inschrijven en mogen meteen beginnen. Wagens mogen echter pas na 21.00 uur het centrum in. De prijsuitreiking zal rond 23.00 uur worden gehouden, ook weer in De Lindeboom. De jeugd van De Koog kan speulen tussen 17.00 en 17.30 uur en de prij suitreiking is om 18.00 uur. De vol wassenen speulen tussen 20.00 en 21.00 uur. Van deze groep is de prij suitreiking om 22.30 uur. Het speulen is traditiegetrouw op het dorpsplein en de prijzen worden over handigd in Capri. In Oudeschild kan de jeugd tussen 16.30 en 17.00 uur kaartjes ophalen in 't Skiltje. De jury staat van 16.30 tot 17.30 uur voor hen klaar bij W. Schouten, De Ruyterstraat 35 en bij A. Westerlaken, De Ruyterstraat 63. Na afloop kunnen de kinderen nog een uurtje dansen in 't Skiltje. Om 18.00 uur worden de prijzen bekend gemaakt. Volwassenen kunnen tussen 20.30 en 21.15 uur in 't Skiltje terecht voor kaartjes. De jury beoordeelt tot 22.15 uur bij W. Schouten, De Ruyterstraat 35 en A. Kuip, De Ruyterstraat 81. Om 23.15 uur worden de prijzen be kend gemaakt. In Oosterend wordt de Ouwe Sunder- klaasviering volgens het gebruikelijke recept gehouden: kinderen speulen van 17.00 tot 18.00 uur, en aanslui tend daarop is de prijsuitreiking in dorpshuis De Bijenkorf. De ouderen speulen vanaf 20.00 uur, waarna om 22.00 uur de prijzen wor den overhandigd. Kinderen in De Cocksdorp (tot onge veer 16 jaar) speulen vanaf 17.30 uur in de Kikkertstraat van Onno Kikkert (de Nieuwe Aanleg) tot en met her berg De Hoop. De jury zit langs dit traject in de huizen verspreid. Prijsui treiking is om ongeveer 19.00 uur in het Eierlandse Huis. Meedoen is gra tis en iedere deelnemer krijgt na af loop een versnapering. Volwassen speulers kunnen nummers afhalen in het Eierlandse Huis. Mee doen kost 73,- per persoon. Het be gint om 19.30 uur en men kan terecht in huizen aan de Kik kertstraat, Hudsonstraat en Ploosterstraat. De jury blijft tot 23.00 uur paraat. De prijsuitreiking is rond middernacht in het Eierlandse Huis, waarna het feest onder begeleiding van Los Onder Diekos kan beginnen. In De Waal wordt alleen gespeeld door de jeugd. Om 18.00 uur kan men een nummertje afhalen bij fami lie Eelman op Polderweg 1. De jury In Den Hoorn wordt, net als in De Cocksdorp gespeuld in huiskamers. Deelnemers kunnen nummers afhalen op dinsdagmiddag vanaf 13.30 uur in de manufacturenwinkel van Jaap Boon in de Herenstraat. Kinderen kunnen speulen tussen 16.30 en 18.00 uur. Jury-adressen zijn: Hotel Opdiek, Loodsmanswelva ren, Happy Days en Dorpshuis De Waldhoorn. De volwassenen zijn aan de beurt van 20.00 tot 22.30 uur. Voor hen zit de jury klaar bij: Hotel Opdiek, Willem Duinker (Herenstraat 1), Loodsmanswelvaren, Happy Days, Dorpshuis De Waldhoorn, dominee Kok (Herenstraat, t.o. Ons Huis) en Ons Huis. Voor beide groepen is prijsuitreiking in het dorpshuis, meteen na afloop van het speulen. Voor 1989 is 74000,- gereserveerd voor schoolvoorstellingen in het ba sisonderwijs. Daar is nog 72600,- van over. Het college van B en W vindt het goed dat dit bedrag voor volgend jaar blijft staan. De afdeling financiën heeft geadviseerd dit niet te doen omdat het inzetten van over gehevelde bedragen van oude dienst jaren leidt tot volumevergroting, waaraan voor latere jaren financiële consequenties kleven. Er is een commissie culturele evene menten basisonderwijs die jaarlijks de schoolvoorstellingen voor het basis onderwijs regelt. Door annulering van een voorstelling in het voorjaar bleef er dit jaar geld over. Twee Texelaars die eerder dit jaar wegens rijden onder invloed werden geverbaliseerd door de eilandelijke politie, moesten zich vrijdag verant woorden tegenover de Helderse rechtbank. Voor één der verdachten, een 28-jarige man, was het al de vierde keer dat hij voor hetzelfde vergrijp terechtstond. Politierechter mr. L.A. Punt bestrafte dit met een ontzegging van de rijbevoegdheid van negen maanden en duizend gul den boete. Mocht de Texelaar binnen twee jaar voor de vijfde maal in de fout gaan, dan kan hij rekenen op minstens twee weken gevangenisstraf. Deze strafmaat werd namelijk als voor waardelijk onderdeel in het vonnis opgenomen. De rechter vonniste con form de eis van de officier van justi tie mr. Gelissen. De officier toonde zich hogelijk verbaasd dat de Texelaar bij zijn eerdere veroordelingen nimmer de rijbevoegdheid was ontzegd. In het begin van de jaren tachtig moest de man tot driemaal toe voor de krijgsraad verschijnen omdat hij on der invloed van alcohol achter het stuur was gekropen. Eén keer kreeg de Texelaar celstraf opgelegd. De officier kraakte het kennelijk on verbeterlijk gedrag van de verdachte en noemde hem „een forse recidi vist". De Texelaar had er weinig te genin de brengen. In zijn verweer zei hij dat hij op die bewuste dag eind juni van plan was een taxi naar huis te nemen. Omdat dat niet wilde vlot ten en het nogal regende, stapte hij toch maar in zijn auto. De politie was echter eveneens op de weg en hield hem aan. Iets genadiger Een andere, eveneens 28-jarige Texe laar, die enkele dagen eerder na een avondje stappen door de politie was aangehouden, kwam er vrijdag voor de rechter iets genadiger vanaf. Al thans, de boete viel hoger uit, maar hij mocht zijn rijbewijs houden. Na een sportwedstrijd en cafébezoek in Den Burg was de man op aan drang van enkele vrienden nog even naar De Koog gereden, alwaar even eens een café werd bezocht. Op de terugweg naar Den Burg werd hij in de kraag gevat. De blaastest wees uit dat hij bijna driemaal de toegesta ne hoeveelheid alcohol had genuttigd. De officier had er geen goed woord voor over: „Ik begrijp niet waarom mensen met de auto naar de kroeg gaan. Zeker op Texel, want je kunt het eiland wel over lopen." Mr. Gelis sen eiste 7900,- boete (of 18 dagen hechtenis) en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De Texelaar erkende dat hij niet met de auto had hoeven gaan. Het was volgens hem de macht der gewoon te: normaalgesproken reed zijn vrien din altijd op stapavondjes, maar die avond was zij er niet bij. „Het is mijn eigen schuld en privé zal ik er voor moeten boeten. Maar mijn baas zal er niet blij mee zijn als ik de auto moet missen", betoogde de Texelaar. Hij vertelde dat hij regelmatig over het hele eiland klusjes moet verrich ten en dat het binnen het bedrijf waarbij hij werkt, niet mogelijk is om met een collega mee te rijden. De man zei dat hij zelfs had gevreesd voor ontslag. Hij zei dat een hoge boete voor hem ook een zware straf zou zijn, omdat hij dan wellicht niet op wintersportvakantie zal kunnen gaan' Voorwaardelijk Voor rechter Punt waren dit voldoen de argumenten om de eis van de of ficier bij te stellen. De ontzegging van de rijbevoegdheid kreeg een voorwaardelijk karakter. Als de Texe laar binnen de proeftijd van twee jaar opnieuw in de fout gaat (dat geldt volgens.de officier ook voor snelheid sovertredingen), dan raakt hij zijn rij bewijs voor minstens een half jaar kwijt. De rechter verhoogde de boete tot 71500,-. Vrijdag moest ook een inwoner van Den Helder terechtstaan omdat hij (in maart) wegens rijden onder invloed door de Texelse politie op de bon was geslingerd. Per fax had de ver dachte om uitstel gevraagd. De offi cier was van plan een boete te eisen maar ging toch akkoord met het ver zoek. De rechter besloot de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Donderdag 7 december De cabaretuitvoering van Herman Finkers in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn is uitverkocht. Vrijdag 8 december In Cinema Texel gaat „Great balls of fire" zijn tweede week in. Centrale figuur Jerry Lee lewis werd geboren in Ferriday, Louisia na. Ondanks zijn streng gelovige en bijbelvaste milieu, ging zijn hart uit naar wat de muziek van de duivel werd genoemd. Toen in de vijftiger jaren uit de blues de blanke rockabilly ontstond, rezen de sterren van Elvis, Jerry Lee, Roy Orbison en Johnny Cash, al lemaal afkomstig uit de zuidelijke staten. Al spoedig ging de mu ziek de kant van de rock 'n roll op en Sun Records besloot Jerry Lee een kans te geven. Zijn op mars was niet te stuiten. „Whole lotta shaking" en „Great balls of fire" werden goud. De ommekeer kwam na zijn huwelijk met zijn 13-jarige nichtje Myra. De nega tieve publiciteit sloeg over van de VS naar Engeland. Zijn tournee daar flopte volledig en het werd stil rond Jerry Lee. Zijn huwelijk met Myra duurde toch nog 13 jaar. Na veel ups en downs, drank, agressie, medische en fis cale problemen, is hij opnieuw getrouwd. En „The killer" treedt nog steeds op en krijgt zijn pu bliek nog steeds plat. Aanvang 20.00 uur. De Stichting „Delphi" houdt in De Witte Burcht in de Mo lenstraat een avond over winter folklore, aanvang 20.00 uur. Toegang f7,50 (voor donateurs van de stichting f5,-). De heer W Meiners uit Soest vertelt over de feesten die vooral in november, december en januari worden ge vierd en die stuk voor een stuk een bijzondere, diepere betekenis hebben. Welke bedoelingen schuilen achter de de viering van Sint Maarten, Sint Nicolaas, Ou we Sunderklaas, Kerstfeest en Oudejaar? Wie tevoren meer wil weten over deze avond of over de stichting Delphi kan bellen met Frank Kwaaitaal, 02230-31000. Zaterdag 9 december In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Great balls of fire". Zondag 10 december Van 8.30 tot 10.00 uur heeft de sportvissersclub Texel een wed strijd bij paal 12. In Cinema Texel draait „Great balls of fire"; 20.00 uur. Maandag 11 december Om 19.30 uur komt het Subsidie Adviesorgaan in openbare verga dering bijeen in het raadhuis. Gesproken wordt over de subsi dieverzoeken van Kindercentra Texel, GVO, GOS, Singers of the Lord, Filmclub Take '88 en biljart-je vereniging DVO. In Cinema Texel draait „Great balls of fire"; 20.00 uur. De Texelse dierenartsen geven in „Bosch en Zee" voorlichting vooi schapenhouders; 20.00 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk wordt een Leerhuis- bijeenkomst gehouden, aanvang 20.00 uur. Ds G.H. Cassuto uit Driebergen spreekt over „Joodse humor en de Nederlandse taal". Hoogwater Oudeschild Do. 7 1.44 en 13.3 Vr. 8 3.05 en 14.561 Za. 9 4.14 en 16.271 Zo. 10 5.15 en 18.06 Ma. 11 6.25 en 19.151' Di. 12 7.35 en 20.04 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 10 december om 8.37 uur en gaat onder om 16.29 uur. 12 december volle maan; tg 14 december springtij. ol K er HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar, viering H. Avondmaal De Waal 11.00 uur ds. Kok De Koog 9.30 uur dhr. Pantekoek Den Hoorn 9.30 uur ds. Kok Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 uur dhr. Pan tekoek GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Salakay 19.00 uur drs. Heenema uit Min- nertsga Oosterend 10.00 uur drs. Heeneman 19.00 uur drs. Salakay GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. K DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer, uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorganger evangelist A. Reurekas uit Zwaag|la Kinderoppas 19.00 uur Evangelist R. Quispel tfL Leiden, welkomstdienst m.m.v. Bis p zersgroep Excelsior Uitzending Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur dameskoor Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur herenkoor Kindercrèche Oosterend, zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: „Loof niet voor u zelf, maar voor het dienen van God" 11.20-12.30 Wachttorenstudie: „Morele reinheid is de schoonheid van de jeugd" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, telefoon 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30-10.30 uur. Spreekuur op za terdag en zondag 11.30-12.00 uur en 16.00-16.30 uur, zonder af spraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: tele foon 02230-23024. Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts G. J. van de Meent telefoon 13746, bg.g.semafoon- dienst 02220-12323. Spreekuur op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies: Witte Kruislaan 19, Den Burg. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19 00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832 Htr is wvaI ^BninOltHT IvX'/tstzicHT I ^WTjES i

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2