■iet is goed als er af n toe vers bloed komt" ominee Cees gaat Texel verlaten Ziekentransport Uw herinnering aan de jaren tachtig Dierenartsen geven voorlichting Kerstmiddag Anbo Geen showroom bij dekbeddenfabriek? Bouwvergunningen Dominee Cees de Jong ..Toen ik lAG 8 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 inee Cees de Jong 134) gaat met Pasen weg. ,.Een sprong it diepe" noemt hij zijn vertrek naar de gemeente Hoek van md. „Ik weet helemaal niet hoe het daar is, of het me zal llen, maar toch ga ik. Het is goed als er af en toe eens bloed" komt". _Jjominee Cees", zoals hij wegens zijn jeugdige uitstraling door wordt genoemd, raakt Texel een markante persoonlijkheid mg is in Scheveningen geboren ion van een dominee. Hij heeft jeugd in verschillende plaatsen ond. „Ik wilde als kind timmer- worden of oorlogsvliegenier. Dat e mocht niet van mijn vader. Hij an leer je mensen doodmaken, liet goed. En dat was ik eigen met hem eens", ging theologie studeren in Gro- n. In navolging van zijn vader? het speelt natuurlijk mee. Maar niet zeggen dat het er mak- ir door wordt als je vader het- vak uitoefent. Het moet je wel lijk zijn of het je eigen keuze is redikant te worden of die van je Zwakzinnigen laar achter te komen ging Cees n studie eerst iets anders doen. erkte voor enkele maanden in vakzinnigenzorg in Hoogezand- emeer. „Daar bleek ik niet zo likt voor. Ik heb geen geduld, •aren een soort woongroepen !t verzorgen is erg leuk. Maar rbeidstherapieën...bah. Aardappe- chillen was er één van. Daar ik de kriebels van, dat schoot ip". verklaart dat hij blij is dat hij in het predikantenvak is terecht len. Het omgaan met mensen nj nog steeds als één van de it boeiende kanten van zijn Vager hervormd predikant, maar vol- hem worden de strenge schei- in tussen de verschillende éten steeds vager. „Vooral men- lan mijn generatie en jonger in- seert het niet mee zo. Je gelooft gelooft niet. Of je nu katholiek of gereformeerd maakt niet zo meer uit. Het is wel leuk hoor, mderscheid dat er is, want elk if heeft z'n eigen karakter. Maar s niet meer zo dat één geloof vare is. Je hebt trouwens binnen arvormde kerk al veel verschillen, zeer liturgisch tot bijna donder- n". de Jong kwam zo'n zes jaar len op Texel terecht. Een vriend hem had eens gepreekt in lerend. Deze vertelde dat het zo leuk was en men zocht nog vaste predikant. „Ik zag me nog zo in m'n eentje op een eiland zitten. Ik was wel eens in de haven geweest met zeilen, verder kende ik Texel niet". Toch zette hij er koers naartoe voor een zogenaamde „proefpreek". „Dat mag alleen als je als kandidaat van de universiteit af komt. In Hoek van Holland heb ik bij voorbeeld nooit gepreekt. Maar voordat ik hier terecht kwam ging ik vaak met een vriend „op tournee" zoals wij dat dan noemden. Zodoen de had ik al in aardig wat gemeenten ervaring opgedaan". Stilte Het eerste wat Cees opviel toen hij voor de proefpreek naar het eiland kwam was de stilte. „Die was zo in tens. Dat is een hele overgang als je van de vaste wal komt. Ik moest een dankdienst houden voor een schip dat bijna was overvaren, maar net nog niet helemaal. Dat was voor mijn romantische ziel uitermate geschikt. Het was wel spannend. Ik kan me niet meer precies herinneren hoe het ging, maar het viel vast niet tegen, anders had ik hier nu niet gezeten". Het bevalt Cees uitstekend in Ooster end. „Het is een hechte gemeen schap, zonder dat er sprake is van achterklap. Om als dominee hier te beginnen is fantastisch. Ik heb er geen last van gehad dat het in het begin van beide kanten moest wen nen. Oosterend staat wel bekend als erg behoudend, maar dat is helemaal niet zo. Het is een dorp op een ma nier zoals je bijna nergens meer vindt in het land. Ik heb in veel verschillen de dorpen gewoond, maar zo heb ik het nooit eerder meegemaakt. Men sen letten hier meer op de mens zo als hij is, niet op de eisen waaraan hij of zij moet voldoen. Maar ik denk dat dat ook een beetje met de geest van het eiland heeft te maken. Als je zo niet bent, dan heb je hier geen leven". Cees vindt de Texelaars zeer tolerant. „Niemand kan weg van het eiland, dus je moet elkaar accepteren zoals men is. Dat is onbewust een ij- zersterke code en als die er niet is dan springt iedereen van ellende in de Waddenzee!" Gelovig dorp Hij is predikant van drie gemeenten: Oosterend, Oudeschild en De Cocks- dorp. Het verschil tussen het kerkelijk leven in deze dorfien is enorm. „Oosterend is een gelovig dorp. De kerk speelt een rol in het dagelijkse leven. Wel niet meer zo'n grote als vroeger, maar toch. In Oudeschild heb je een vaste kern van mensen en staat de kerk aan de rand van het dorp. Er is een klein groepje die er veel voor doet. Het heeft daar nooit zo heel erg geleefd. In De Cocksdorp komen mensen van ver bijelkaar, on der andere uit de polder. Die leven wat minder „clos.e" met elkaar. Je ziet elkaar wel, maar je hoort elkaar niet". Cees probeert tijdens zijn preken wel de aandacht vast te houden, maar maakt er geen complete show van. „Het is niet goed als mensen voor jou komen in plaats van voor wat je hebt te zeggen. Als je het al te saai doet vallen de mensen in slaap, dat is ook weer niet de bedoeling. Maar doe je té opvallend, dan leidt dat af van wat je wilt overbrengen. Sommi ge mensen vinden toch al dat ik er teveel omheen doe Geloof verpakt in een conference? Ach, waarom niet. Herman van Veen weet bijvoorbeeld een sfeer om zich heen te vormen, die je ook in kerkelijk verband best zou kunnen gebruiken. Niet dat je het nou eens hoeft te zijn met alles wat hij zegt, maar die positieve instelling, met een lach en een traan erin....dat probeer ik er ook in te brengen". Applaus Eenmaal werd Cees na een preek onthaald op een daverend applaus. Dat was tijdens een kerstviering in Oudeschild. „Het was een bijeen komst waarbij iedereen van alles deed en opeens hoorde ik dat van mij werd verwacht dat ik een dank betuiging hield. Ik had niets voorbe reid en stond voor het blok. Maar ik ben aan het improviseren gegaan en dat draaide uit op dat applaus. Dat deed me wel wat". In een week van predikant Cees de Jong zijn de avonden vooral druk be zet. Dan bezoekt hij catechesatie, gespreksgroepen en vergaderingen. Overdag doet hij de voorbereiding hiervoor en tussendoor moeten aller lei zaken worden geregeld. Ook in huisbezoeken gaat veel tijd zitten. „Ik kon me in het begin helemaal niet voorstellen dat mensen het prettig zouden vinden dat een dominee langskomt om te praten. Dat is heel vreemd, maar dat idee héd ik. Komt daar een man zo'n beetje een ge sprek houden. Maar vrijwel iedereen blijkt het fijn te vinden. En zeker nu men me beter kent wordt er wel een beroep op me gedaan als er proble men zijn. Je kunt niet bij iedereen ruiken dat er wat aan de hand is, maar laten ze maar bellen. Je belt toch ook een huisarts als iemand ziek is? Maatschappelijk werk is een afgeleide van diaconaal werk. Alleen het geloof is eruit gelaten, maar het heeft verder veel overeenkomsten". ter, want ik heb gauw last van een droge mond. Ik heb een keer opge merkt dat dat glaasje water maar eens moest worden vervangen door iets geestrijkers. Enkele weken gele den klom ik zondags op de k sc! en daar scheen de zon me toch ongena dig op mijn gezicht. Dus ik zei: ge meente, ik ga naar beneden en steek daar mijn verhaal wel af. Daar stond ook een glaasje water, dus niks aan de hand. Achteraf hoorde ik dat er inderdaad geestrijker vocht op de kansel stond! Zaten ze natuurlijk knap te balen dat ik uitgerekend die dag naar beneden ging. Ze hadden mijn gezicht wel eens willen zien". Lekker eten Cees de Jong omschrijft zichzelf als een gewone Hollandse jongen. Hij houdt van natuur, het buitenleven, gezelligheid en lekker eten. „Toen ik pas op Texel was dacht ik: zo, hier krijgen jullie me dus nooit meer weg. Maar ja, ik ga nu toch. Als ik oud ben zou ik het liefst dominee van De Cocksdorp en Vlieland willen zijn. En dan met een eigen bootje heen en weer varen. Als ze dat ooit eens re gelen kom ik terug". pas op Taxel was wilde ik hier nooit maar weg'' Muziek is belangrijk voor dominee Cees. „Ik heb natuurlijk de opkomst van de popmuziek meegemaakt. Naar de top veertig luisteren en die opne men op een oude bandrecorder...." Op zijn twaalfde jaar kreeg hij een gi taar, maar die bleef een jaar in de kast liggen. Toen werd het instru ment eruit gehaald voor een serie lessen, maar nadat hij een paar ac- coorden kende, stopte Cees met de cursus. „Mijn zusje nam het over. Die heeft meteen later het conservatori um gedaan. Dus het muzikale zit wel in de familie". Cees speelde in zijn studententijd in verschillende bands. Op Texel begon hij met een gospelgroep, maar na enige tijd stapte hij toch over op pop muziek. „Een overstap is het eigenlijk niet. Omdat ik bang was dat popmu ziek niet te combineren zou zijn met het werk als dominee heb ik in mijn studietijd wel eens overwogen om iets anders te worden. Want als pre dikant zou ik vast alleen nog maar vrome liedjes mogen zingen. Maar op gegeven moment dacht ik: wét een onzin. Ik doe het gewoon. Toen men mij vroeg voor Texel heb ik gevraagd of men er bezwaar tegen had dat ik wat ging doen met popmuziek. Dat had men niet. Ze stonden niet te jui chen, maar wezen het niet af. En wie durft er nu nog te beweren dat Oosterend bekrompen is!" Ander wereldje Een bijkomend voordeel van zijn voorliefde voor muziek maken vindt Cees dat hij zo met een wereldje op Texel in aanraking komt dat anders aan hem voorbij zou gaan. „Ik hou eigenlijk niet van uitgaan. Maar die muziek trekt je uit je toch wel omslo ten en formele contacten. En ik heb ook altijd het gevoel gehad dat ande re bandleden me gewoon als een mede-muzikant beschouwden, niet als een dominee die aan popmuziek doet. Tijdens één van de eerste Texelpop-weekenden was er een dichteres die er iets van zei. Ze vond het maar belachelijk dat er een domi nee meedeed. Kijk, dét vind ik nou bekrompen". Geestrijker Als predikant maakt Cees veel mee. Hij beweert dat hij er wel een roman over kan schrijven, maar dat de zwijgplicht bij hem hoog in 't vaandel staat. „Eén ding wil ik wel kwijt. Als ik preek, drink ik tussendoor veel wa- VERVOLG VAN PAGINA 1 waarom Teso de reserveboot niet va-en toen dinsdagochtend bleek liet vervoer van de marine niet iptabel was. Teso-directeur Th. jerheide legt uit dat het op dat lent nog inleggen van een reser- :ot praktisch onmogelijk en bo llen zeer tijdrovend zou zijn eest. De in reparatie zijnde „Mo et" had men dan uit de fuikha- moeten trekken en er zou geen S zijn geweest waar men het p veilig had kunnen neerleggen, eigens had men een der enkel iers van de reparatiekade naar de moeten overbrengen, uiteraard ie hiervoor benodigde bemanning ebben opgeroepien. Op het mo tvan beslissen leek het daarom om toch de helikopter maar af echten. Hoogerheide: „Niet meer logisch. Juist omdat we die lit niet in staat waren om te va- hebben we de alarmcentrale tijdig «weten dat een helikopter ge- moest staan. Ik heb me er ver- 'ikkelijk aan geërgerd dat de be inplaats daarvan met zo'n on- kkige sleepboot kwam". 'igens zou Teso in de veerhaven >9 een tweede, eenvoudige aan- 'ogelijkheid hebben, waardoor teserveboot een ziekenauto aan 'il zou kunnen nemen als in de we fuikhaven een boot in repa- is. Pogingen om de door Rijks- irstaat beschikbaar gestelde ifeanleginrichting die in gebruik bij de verbouw van de haven, in 'bte loten, zijn echter mislukt. En :n9s kwam vast te staan dat «waterstaat ook niet meewerkt sen eenvoudige aanleginrichting wderdeel zou moeten zijn van de "k onderhoudskade. Teso zou hoDlaadmogelijkheid bij die kade alleen graag hebben om zwaar leisch materieel aan boord te kunnen brengen voor reparatie en on derhoud, maar het zou ook een wel kome noodoplossing zijn als de gewone fuikhaven eens ernstig de fect zou raken. Overleg Dokter J.W. den Boer, vervangend medisch leider van de alarmcentrale, vertelde ons dat de marine bij voor keur een sleepboot stuurt als bij spoedeisend ziekenvervoer de gewo ne veerboot niet kan varen. Alleen als de toestand van de patiënt het noodzakelijk maakt, komt een heli kopter. In snelheid maakt het niet uit, in kosten wel. De keus tussen boot en helikopter wordt gemaakt in over leg tussen de marinearts (die met boot of helikopter meekomt) en de arts van de patiënt op Texel. Volgens Den Boer leidde dat overleg in de nacht van maandag op dinsdag tot de conclusie dat met een sleepboot kon worden volstaan, zodat die werd gestuurd. Blijkbaar is bij dat overleg onvoldoen de duidelijk geworden dat het ging om een ernstig zieke bejaarde pa tiënt, die niet in de openlucht kon worden vervoerd en ook niet van de brancard kon worden gehaald om door de smalle deuren van de sleep boot naar binnen te worden ge bracht. Dit wordt bevestigd door de stafofficier operation luitenant ter zee 1 E. van der Broek. „Regel is dat we een sleepboot inzetten, me de met het oog op de enorme kosten van een helikopter. Die sleep boot wordt gereed gehouden als de alarmcentrale ons laat weten dat de veerboot 's nachts niet kan varen. Maar als onze arts, na overleg met de arts van de patiënt, ons adviseert een helikopter te laten vliegen, dan gebeurt dat natuurlijk. Het hele inci dent is een gevolg van het feit dat de ernst van de situatie ons onvol doende duidelijk is gemaakt". Het zal menigeen verbazen dat zie kentransport per sleepboot even snel of zelfs sneller is dan per helikopter. Van der Broek: „Als hij eenmaal in de lucht is, vliegt een helikopter in onge veer tien minuten naar De Kooij naar Texel, maar de noodzakelijke voorbe reidingen voor zo'n vlucht vergen veel meer tijd. Er staat altijd een toestel van de Opsporings- en Red dingsdienst (OSRD) klaar en de be manningsleden zijn ook bij de hand omdat ze op het vliegveld slapen. Al leen de tot de bemanning behorende arts moet soms van elders komen, maar dat was maandagavond niet het geval. Het wekken van de be manning, aankleden en de technische vluchtvoorbereiding met inschakeling van de onderhoudsdienst vraagt nu eenmaal tijd, zodat er tussen het alarm en het landen van de helikop ter op Texel toch bijna een uur ver strijkt. Daarom geven wij de voorkeur aan een sleepboot als dat verant woord is". Smalle deuren Vindt de marine niet dat een sleep boot van het nu gebruikte type, met smalle deuren waar een brancard al leen op zijn kant doorkan, volslagen ongeschikt is voor gewonden- of zie kenvervoer? Patiënten die 's nachts met spoed naar Den Helder moeten, zijn er immers bijna altijd ernstig aan toe? Volgens LTZ Van der Broek staat dat te bezien. „Het hangt helemaal van de omstandigheden af. Het is best denkbaar dat een patiënt met spoed naar het ziekenhuis moet, maar dat hij toch op de brancard even in een zodanige stand kan worden gebracht dat hij op de sleepboot naar binnen kan. En ook een plaatsje op het ach terdek, in de luwte van de machine kamer kan in sommige gevallen verantwoord zijn. Wij gaan helemaal af op het advies van onze arts. Naar aanleiding van het geval van dinsda gochtend hebben we de instructies aangevuld zodat voortaan nóg na drukkelijker wordt geïnformeerd naar de omstandigheden waarin de patiënt verkeert. Ik vind ook dat zoiets nooit weer mag gebeuren". Niet alleen het jaar nadert zijn einde, ook het decennium. In de laatste Texelse Courant van de jaren tachtig willen wij graag terugblikken met mede werking van u, de lezers van deze krant. Wij willen graag üw mening horen. Wat was voor u dé gebeurtenis van de jaren tachtig? Het antwoord mag persoonlijk zijn en liefst zo „Texels" mogelijk. De afbraak van de Berlijnse Muur komt dus niet in aanmerking. Ook voor opmerkelijke anekdotes, verhalen en/of mijmeringen die enigszins op het thema betrek king hebben, houden wij ons aanbevolen. Inzendingen, ge richt aan de redactie van deze krant, moeten uiterlijk 21 de cember binnen zijn. Voor meer informatie: tel. 12741. Maandag a.s. wordt een voorlichting savond gehouden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel, deze keer verzorgd door de Texelse dieren artsen en in het bijzonder bedoeld voor schapenhouders. Zowel op alge mene als actuele aspekten van de schapengezondheid zal worden inge gaan, aanvang 20.00 uur in „Bosch en Zee". De afdeling Den Burg van de Alge mene Nederlandese Bond voor Oude ren (Anbo) heeft woensdag 20 december een kerstmiddag met broodmaaltijd in „De Buureton", aan vang 16.30 uur. Toegangskaarten f5,— zijn verkrijgbaar op dinsdag 12 december van 14.30 tot 16.00 uur in „De Buureton". Voor inlichtingen: A. Huizinga-Kalis, tel., 13533. „Ik vind het een goede zaak dat de gemeente door de grondprijs te ver lagen steun verleent aan een nieuwe fabriek van de Texelse Wol Onderne ming. Maar ik las iets over een showroom. Dat is detailhandel en dus in strijd met het bestem mingsplan". Dit zei Erna Eelman (VVD) donderdagavond in de verga dering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Erna Eelman noemde een showroom bij de nieuwe fabriek concurrentiever valsing, zeker met het oog op de ex tra lage grondprijs. Wethouder Barendregt vond dit een zaak voor de commissie ruimtelijke ordening. Peter Bakker (PSP) was het daar niet mee eens. „Het gaat het hele college van B en W aan". Hij vroeg (namens de PvdA-er Terpstra, die niet bij de vergadering aanwezig kon zijn) of er ook regels komen wat betreft het al of niet toe kennen van een tegemoetkoming in de grondkosten. „Dan weet iedereen wanneer men bij de gemeente kan aankloppen". De wethouder beloofde dat die crite ria zo snel mogelijk op tafel komen als de plannen eenmaal zijn vast gesteld. „Het is nog niet definitief beoordeeld". Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend: P. A. van der Vis, Vliestraat 4, Oosterend voor het plaatsen van een serre; H. van der Star, De Ruy- terstraat 92, Oudeschild voor het plaatsen van een garage; H. Hotten tot, Kikkertstraat 83, De Cocksdorp voor het vernieuwen van een bijkeu ken/berging; D. C. Kikkert, Hemmer- kooi 12, Den Hoorn voor het plaatsen van een landbouwschuur; T. J. Kuip, Bernhardlaan 137, Den Burg voor het plaatsen van een woonhuis, Boodt- iaan 54, De Koog; H. van der Star, Schorrenweg 28, Oosterend voor het vernieuwen van een schapenstalling; Jarino b.v„ Roden voor het plaatsen van 144 zomerhuizen, Boodtlaan, Mienterglop en Kamperfoelieweg; F. X. Dreesens, Buytengors 52, Den Burg voor het plaatsen van een raamkozijn, Vuurtorenweg 186, De Cocksdorp; G. E. Bol, Kogerstraat 100, Den Burg voor het plaatsen van een schuur; Algemene Bank Neder land, Postbus 669, Amsterdam voor het veranderen van een bankgebouw, Parkstraat 18, Den Burg; N.V. Expl. Maatschappij „De Krim", Roggesloot- weg 6, De Cocksdorp voor het ge deeltelijk veranderen van een recreatiezaal; Joh. A. Henstra, Ple vierstraat 18, De Koog voor het ver groten van een zomerwoning; Stichting Samen-Eén Gollards, Post bus 107, Den Burg voor het gedeel telijk vergroten van een verpleeghuis, Hollewal 2, Den Burg. Derden- belanghebbenden kunnen tegen deze beschikkingen ingevolge de Wet Ad ministratieve Rechtspraak Overheids beschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecre tarie, afdeling R.O.V., kamer 205.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5