Gamma-toernooi gered door Veronica Sport „Toeristen te vaak voor gesloten deur" Georgisch jongensko( zingt ook op kerkhof Met zes teams op 27 en 28 december Taxitarieven Vernielers bleken kledingdieven Recron wil serviceverbetering Leliekwekers houde zaalvoetbaltoernooi Viering in Den Hoor Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 DECEMBER 1 Het kerstzaalvoetbaltoernooi van z.v.v. Gamma gaat toch door. Deze zekerheid werd pas dinsdagavond verkregen, toen de toernooi-organisatie de definitieve toezegging kreeg van het pro gramma Veronica Sport. De komst van de televisie betekent na melijk extra reclame-inkomsten en die waren broodnodig om de financiering van het toernooi rond te krijgen. Vijf profteams heb ben toegezegd op 27 en 28 december in sporthal Ons Genoe gen de strijd aan te binden met gastheer Gamma 1. Het Gamma-bestuur hoopt dat deze afgeslankte opzet het startsein zal zijn van een tweede jeugd van het eens zo succesvolle toernooi. Op het hoogtepunt, drie, vier jaar geleden, stonden de profvoetballers in de rij om op Texel te mogen aantreden. Een deelnemersveld van twaalf teams van hoog niveau was geen probleem. Het Texelse sportpubliek kwam in groten getale op de bekende namen af, maar raakte op den duur wat ver zadigd. Men kende de kunstjes van Gerrie Mühren en Johnny Rep intus sen wel en nieuwe sterren kwamen er niet, mede omdat de topploegen PSV en Ajax hun spelers niet wilden afstaan. Van twaalf deelnemers ging het naar acht vorig jaar. Financieel was die laatste editie geen succes. Het spaar potje dat in de loop der jaren was opgebouwd uit de toernooiwinsten, moest danig worden aangesproken. Daarin zat al niet zo verschrikkelijk veel geld meer, omdat het toernooi van het jaar ervoor ook al geen klap per was geweest. Het Gamma-bestuur stelde zich, ge zien deze negatieve tendens, vervol gens op het standpunt dat men het toernooi alleen nog zou houden, in dien een grote sponsor zou kunnen worden aangetrokken. Deze beslis sing was mede ingegeven door de concurrentie van het profvoetbaltoer nooi op het veld, dat afgelopen zo mer voor het eerst werd gehouden. Tweemaal per jaar leuren om geld bij dezelfde potentiële sponsors en ad verteerders voor een soortgelijk eve nement, werd wat te gek. Dus vandaar: liever één grote sponsor dan bedelen om geld bij het Texelse be drijfsleven. Risico Dat laatste werd ook niet gepro beerd, en daarmee nam Gamma een flink risico. De club zette namelijk al les op één kaart: de televisie. Zou die afhaken, dan zou men met lege han den zitten. Allerminst ondenkbaar, gezien de ervaringen in het verleden (meer dan eens is getracht aandacht van de Nederlandse sportprogram ma's te krijgen, telkens tevergeefs). Toch had men bij Gamma nu goede hoop. In programmamaker Sierd de Vos, die vorig jaar voor de Tros een radioverslag verzorgde, leek Gamma de juiste contactpersoon te hebben. De Vos was vorig jaar laaiend enthousiast van Texel vertrokken en zei dat het toernooi beslist op t.v. moest komen. In de loop van het jaar verruilde De Vos echter de Tros voor Veronique en dat veranderde de zaak. Niettemin bleef Gamma vertrouwen houden in een uitzending, totdat twee weken terug Veronique defini tief afzegde. Laatste kans Op dat moment waren al vijf teams in principe gecontracteerd en waren appartementen bij Bosch en Zee ge reserveerd. Bestuurslid Willem Koorn ondernam toen namens Gamma po gingen om andere zendgemachtigden te interesseren. Tros en Avro liepen niet warm, maar de allerlaatste kandi daat, Veronica Sport, stelde zich niet onwelwillend op. Afgelopen dinsdag omstreeks 19.00 uur stuurde chef- sport Bob de Jong per fax het voor VERVOLG VAN PAGINA 1 meer van zich horen, hoewel ze zou den hebben toegezegd te reageren op de voorstellen voor tariefverlaging. Seizoen Intussen schreed de tijd voort en toen het seizoen aanbrak was er nog geen regeling getroffen. De taxi's zouden hun nieuwe, hogere tarieven dus blijven hanteren. In het horeca- kamp was men inmiddels gaan be seffen dat dit hen wel eens klandizie zou kunnen kosten. Stiekema: „Als vakantieganger beschik je over een bepaald budget. Het is goed denk baar dat men wegens een dure taxi een paar keer minder gaat te stap pen." Uitgerekend de voorzitter zélf gooide de knuppel in het hoenderhok, zij het om persoonlijke redenen. Als eige naar van discotheek Question achtte Stiekema zich niet langer gebonden aan de afspraken met de taxibedrij ven, omdat die in zijn opinie niet hun woord hadden gehouden. Hij zette een eigen personenbusje in voor gra tis vervoer van en naar enkele cam pings en voor de discoliefhebbers op camping De Krim schakelde hij R.A. van Boven in. Wegens het verdwijnen van het jongerenterrein op Loodsmansduin en het volbezet raken van de jongerenplaatsen op Ko- gerstrand, werden nogal wat trouwe Question-gangers namelijk doorver wezen naar De Krim. De discotheken Jelleboog en De Toekomst volgden dit voorbeeld. Broodroof? Zonder op details in te gaan moge duidelijk zijn dat de disco's zich in het vaarwater van de taxi's hadden begeven. Grootjen, die zich -méér dan de andere taxibedrijven- op het vervoer van cafépubliek richt, kwam beklag doen: „Broodroof". Stiekema draaide de zaak om: „Deze taxiprijzen zijn juist voor mij broodroof." Hij wist zich gesteund door de ervaringen van horeca-collega's. Mede-bestuurslid Cor Kuip: „Ten opzichte van de zomer van 1988 hebben we wel 50 procent klanten moeten inleveren. Dat is niet heleméél het effect van de hogere taxiprijzen, maar tochOok buiten het seizoen is de teruggang goed te merken." Horeca vroeg Grootjen opnieuw met een voorstel te komen. Uiteindelijk rolde het thans bereikte compromis eruit. Bepalingen De overeenkomst houdt in dat in plaats van een kilometerprijs van f2,45 nu f1,75 zal worden berekend. De voorrijkosten 4,-) blijven gelijk. Het horecatarief geldt op alle dagen van de week tussen 17.00 en 05.00 uur. Tegenover de reductie staat dat de horecabedrijven moeten stoppen met het gratis vervoer van hun klan ten met eigen busjes. Beide contrac tanten verplichten zich het gebruik van taxi's te stimuleren „met alle hen ten dienste staande middelen". Voor groepsvervoer van meer dan 25 per sonen hoeven de horecabedrijven niet de taxi te bellen: in zulke gevallen kan R.A. van Boven worden inge schakeld. In de overeenkomst is ook de volgende bepaling opgenomen: „Bij aanbod van vervoer verplichten de leden van Horeca Texel zich dit vervoer aan te bieden bij Grootjen. Indien de cliëntele van Horeca Texel uitdrukkelijk om een andere ver- voersmogelijkheid verzoekt, mag van bovenstaande regels worden afgewe ken." Het verstrekken van taxikaartjes aan de klanten zal „zuinig" gebeuren. „Niet meer dan een per klant. Het mogen geen strooibiljetten zijn", al dus het bestuur. Op de kaartjes zal voorts de slogan „Glaasje op, laat je rijden" worden uitgebeeld. Omgekeerde wereld Taxi-ondernemers Tijmen en Gerrie Grootjen verklaren dat zij geen om- zetderving vrezen. „We verwachten per saldo méér te verdienen, omdat we nu meer volle terugritten zullen krijgen." Nel Smidt, eigenaresse van Taxibe drijf Toon Smidt, toont zich verbaasd en verontwaardigd over de overeen komst. „Waarom moeten de taxibe drijven zorgen dat de horeca méér bier verkoopt? Het is de omgekeerde wereld." Zij stelt zich falikant achter de huidige tarieven: „Die zijn wette lijk vastgesteld en daar achten wij ons met handen en voeten aan ge bonden." Nel Smidt zal contact opne men met het gewest inzake de rechtsgeldigheid van het contract. Ook Janny van der Wetering van Taxi 12000 roert dit laatste punt aan; vol gens haar zijn alleen contracten met individuele passagiers toegestaan. Zij zegt aanwijzingen te hebben dat niet de horeca maar Grootjen het initiatief heeft genomen, waardoor de andere taxibedrijven nu buitenspel staan. Ed Stiekema ontkent dat dit zo is ge gaan, getuige zijn uitlatingen eerder in dit artikel. Janny van der Wetering: „We hebben geen zin meer in een taxi-oorlog, nu er eindelijk een een heid in tarieven is bereikt. We willen graag samen iets doen, maar dan wel met medewerking van het ge west. Over contracten met de horeca is het gewest echter heel duidelijk: dat mag niet." Gamma positieve bericht. Zoals gezegd levert dat extra in komsten op. Veronica neemt een re clamebureau in de arm, dat zal zorgen voor sponsors voor bordrecla- ma Een deel van dit sponsorgeld be landt via Veronica in de Gamma-kas. Om hoeveel geld het precies gaat, willen de organisatoren niet kwijt. Wél dat het meer dan de helft van het budget (f25 30.000,-) betreft. Bouwmarkt Gamma Texel neemt als hoofdsponsor eveneens een groot deel van de organisatiekosten voor rekening. De resterende f5000,- komt uit de advertenties in het (veel minder lijvige) programmablad. Ter vergelijking: vorig jaar haalde Gamma nog voor f22.000,- aan advertenties op (op een budget van ruim f40.000,-). Stichting Of het kersttoernooi inderdaad een tweede jeugd tegemoet gaat, hangt af van het succes van dit toernooi, en vooral: de wensen van de televi sie. Als Veronica tevreden is en vol gend jaar een herhaling wil, is het voortbestaan goeddeels gegaran deerd. In dat geval zal de organisatie ook weer proberen het deelnemers veld uit te breiden met aantrekkelijke, wellicht buitenlandse teams. „Het al lermooist is dat we een 5-jarig con tract kunnen afsluiten, zodat we de lengte krijgen weer iets moois op te bouwen", aldus Aad Blom, die weer bij de organisatie is betrokken. Blom vormt samen met Koorn en Gamma-penningmeester Cees Goslin- ga het bestuur van een kakelverse stichting „Zaalvoetbal Promotie Texel". De stichtingsacte is woens dag de notaris gepasseerd. Aanlei ding tot de oprichting hiervan was de financiële risico's die de zaalvoetbal vereniging Gamma, en daarmee bestuur en leden persoonlijk, liep. Middels de stichting zijn beide zaken gescheiden, zodat een financieel rampzalig toernooi niet het faillisse ment van de club betekent. Deelnemersveld Wegens de dit jaar zeer korte win terstop, was het niet zo eenvoudig om profclubs naar Texel te halen. De clubs willen liever dat hun spelers die korte periode gebruiken om te rusten dan om te zaalvoetballen. Uiteindelijk kon het navolgende deelnemersveld worden samengesteld: Lierse SK (België, trainer Barry Hulshoff), RKC/Fortuna Sittard combinatie, PSV C-team (maar wel met A-coach Guus Hiddink als begeleider), Volendam, Oud-internationals en Gamma. In ver gelijking met vorig jaar zijn VVV, Den Bosch en het trainersteam Oost- Nederland afgehaakt. Lierse SK is nieuw. Het toernooi begint op woensdag 27 december om 17.00 uur en duurt die dag tot 21.30 uur. De tweede toer- nooidag start om 16.00 uur en loopt uit tot 22.40 uur. Wanneer de kaart verkoop start, is nog niet bekend. Veronica Sport zal acht tien minu ten zendtijd aan het toernooi beste den, hetzij in de uitzending op 30 december 1989, hetzij op 6 januari 1990. De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee 19-jarige jongens uit Den Helder gearresteerd die een ruit van het havenrestaurant op 't Horntje hadden ingeslagen. Zij bleken tevens kleding te hebben ont vreemd uit een winkelmagazijn in De Koog. De eigenaar van het havenrestaurant werd in de bewuste nacht wakker omdat zijn hond aansloeg. Hij ging op onderzoek uit, ontdekte de vernie ling en kon het tweetal staande hou den. De politie nam ze mee naar het bureau, waar ze toegaven uit balda digheid te hebben gehandeld. Op de veerhaven was een doos kle ding, voorzien van prijskaartjes en la bels, aangetroffen. De jongens beweerden dat ze die hadden gevon den. Nader onderzoek leerde dat uit een kledingzaak in De Koog enkele spullen werden vermist. De eigena resse had de diefstal nog niet ont dekt. Het tweetal hield aanvankelijk vol on schuldig te zijn, maar bekende later toch. Ze waren het pand binnen ge komen door een niet afgesloten deur. Ze zijn na hun daad om 02.30 uur door een taxi naar de veerhaven ge bracht. De politie heeft ook de chauf feur hiervan benaderd. „Hij moet het op zijn minst vreemd hebben gevon den dat er midden in de nacht twee figuren naar de boot wilden met een doos. Dat had hij wel even kunnen melden aan ons", aldus opperwacht meester H. Zeilstra. De ouders van de jongens zijn in ken nis gesteld en de schade van de ruit is inmiddels vergoed. Donderdag 14 december De Stichting VVV Texelpromotie presenteert in De Lindeboom de promotieplannen voor 1990 voor leden van TVO en TVL; aanvang 20.00 uur. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Gesproken wordt over het ouderenbeleid, het jaar verslag van De Bolder en de binnen- en buitensportaccommo daties. Vrijdag 15 december In het Ambachtencentrum (de voormalige „Vermaning" aan de Diek) in Den Hoorn wordt „kerst markt" gehouden van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Om 19.30 uur begint in de Her vormde kerk van Den Hoorn de opvoering van het middeleeuwse Oberufer Paradijsspel. Toegang voor mensen vanaf 9 jaar. Vrijwi- lige bijdrage. In Cinema Texel draait vanavond voor het eerst „Indiana Jones and the last crusade", aanvang 20.00 uur. In deze film worden de laatste geheimen van de „man met de hoed" onthuld. Hij beleeft avonturen die tot het on voorstelbare reiken. Deze derde film over de koene archeoloog Is niet alleen de beste maar ver moedelijk ook de laatste, leder een keek met spanning uit naar zijn terugkeer. Ditmaal begint In diana Jones aan de speurtocht van zijn leven. Hij zoekt naar de Heilige Graal, dat is de schotel die Jezus bij het laatste avondmaal gebruikte en waarin Jozef van Arimatea bij de kruisi ging zijn bloed opving. Deze keer wil zijn vader hem per sé helpen, maar zulke hulp kan Idiana Jones nou net niet gebrui ken. Sean Connery speelt de ei genaardige geleerde die Indiana (Harrison Ford) nog steeds „Joni- or" noemt. Verder zijn te zien John Rhys-Davis en Denholm El liott. De productie was in handen van George Lucas, de regie voer de Steven Spielberg en het sce nario werd geschreven door de Nederlander Menno Meijes. In de raadzaal van het raadhuis wordt de openbare vergadering van hoofdingelanden van het Wa terschap Texel gehouden, aan vang 20.00 uur. Zaterdag 16 december In de Hervormde kerk van Den Burg wordt opgetreden door het Georgisch jongenskoor „Martve"; 20.00 uur. In Cinema Texel draait Indiana Jones"; 20.00 uur. Zondag 17 december Van 8.30 tot 10.00 uur heeft de Texelse sportvissersclub een wedstrijd bij 't Horntje. De Atletiekvereniging houdt weer een boscross in De Dennen. Ver zamelen bij een der bungalows aan de Monnikenweg. Start jeugd om 11.00 uur; overigen 11.30 uur. Om 17.00 uur wordt in de Gere formeerde kerk van Den Burg een dienst voor belangstellenden gehouden. Met medewerking van „Second Generation" olv Karei Kok. Organist Jan Kruithof; voor ganger ds A. Boelhouwer uit Hei- loo. Thema: „Adventstijd, blijdschapschap doet je zingen". Maandag 18 december De Vrouwenbond FNV heeft in De Bureton aan de Molenstraat een kerstbijeenkomst, aanvang 17.15 uur. In het raadhuis heeft de Stich ting Texelse Sportraad een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. De Plattelandsvrouwen van de afdeling De Cocksdorp-Eierland hebben in Het Eierlandsche Huis een adventsavond met brood maaltijd. De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de LBO-kantine aan de Emma- laan een kerstavond; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Indiana Jones". In Bosch en Zee bij De Koog wordt een voorlichtingsavond ge houden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Ir D. Oosten dorp spreekt over vleesvee. Aan vang 20.00 uur. Dinsdag 19 december In Het Eierlandsche huis in De Cocksdorp wordt een kerstmid dag gehouden voor ouderen uit dorp en polder, georganiseerd door de Plattelandsvrouwen van de afdeling De Cocksdorp- Eierland. Om 19.30 uur komt de gemeen teraad in openbare vergadering in het raadhuis bijeen. Om 19.30 uur begint in de Her vormde kerk in Den Burg de volkskerstzang. De werkgroep dialect van de Historische Vereniging komt bij een in d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Ook belangstellende niet-leden zijn welkom. Hoogwater Oudeschild Do. 14 Vr. 15 Za. 16 Zo. 17 Ma. 18 Di. 19 9.40 en 21.50 10.36 en 22.36 11.04 en 23.16 11.17 een 23.46 11.50 en -. 0.14 en 11.28 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 17 december om 8.43 uur en gaat onder om 16.29 uur. 20 december laatste kwartier; 14 december springtij. Texel moet zich meer gastvrij opstellen jegens toeristen die bui ten de zomerperiode naar het eiland komen. Te vaak komt het voor dat een toerist letterlijk voor een gesloten deur staat omdat bedrijven en instellingen het niet de moeite waard vinden om in de stilste tijd van het jaar open te blijven. De afdeling Texel van Recreatieondernemers Nederland (Recron) heeft een 25-tal instellingen, bedrijven, overheidsinstanties, banken, exploitanten van toeristische attracties en ondernemersorganisaties opgeroe pen om hieraan in overleg wat te doen. In een brief wijst Recron op het sterk toegenomen bezoek van va kantiegangers buiten de zomerperio de. „De schoonheid en de rust die van ons eiland uitgaat in voor- en naseizoen wordt zeer positief erva ren, dit blijkt uit menige reactie van de gast. Toch vernemen wij ook cri- tiek, deze critiek richt zich hoofdza kelijk op het niet open zijn van bedrijven en voorzieningen die wel in het hoogseizoen geopend zijn". Recron wijst er verder op dat zich op Texel in de komende jaren een nieuwe doelgroep versterkt zal indie nen: de 50- en 60 plussers. „Deze groep heeft de tijd en dikwijls wat meer geld te besteden en is bereid buiten het seizoen op vakantie te gaan. Deze groep verlangt kwaliteit en een op hen ingespeeld vakantie aanbod". Recron roept alle benaderde bedrij ven, organisaties en instellingen op na te gaan op welke wijze de service voor de wintertoerist nog verbeterd kan worden. Te denken valt aan het langer open houden van restaurants, musea, winkels en andere dienstver lenende elementen en aan het af stemmen op de veranderingen. „De VVV roepen wij bovendien graag op om jaarlijks een klein gedeelte van het budget aan te wenden voor gast- vriendelijke en voorlichtende elemen ten op het eiland zelf, zoals borden en plattegronden bij de ingangen van de dorpen. Vooral is het belangrijk bekend te maken wat allemaal is ge opend ten behoeve van de gasten". Recron wil verder dat Staatsbosbe heer zijn voorlichtende en begeleiden de taak verder zal optimaliseren en zeker niet zal verminderen. „Het uit bezuinigingsoverwegingen afsluiten van natuurgebieden vinden wij geen goede zaak. Ongetwijfeld zijn veel meer aandachtspunten te bedenken. Als alle organisaties hun eigen moge lijkheden willen onderzoeken, dan be reiken we met z'n allen wellicht het gestelde doel: dat de gast op Texel het gevoel heeft dat hij te allen tijde welkom is". In sporthal Ons Genoegen wordt z terdag een zaalvoetbaltoernooi ge houden waaraan uitsluitend speler: deelnemen die op Texel in de lelies werkzaam zijn. Het „lelietoernooi", dat nooit eerder is georganiseerd, i een initiatief van leliekweker Hans Witte van „Rozenhout". Jaarlijks houdt Witte een afsluiting voor zijn personeel en ditmaal heeft hij er <x andere leliebedrijven bij betrokken. Het toernooi begint om 18.00 uur. poule A komen uit: Hoogenbosch I Trap 1, Kikkert Grabowski en Wit 1. Poule B bestaat uit: Hoogenbosc 2, Trap 2, Witte 2 (veteranen) en Schraag/Ran combinatie. Ook dit jaar is er in Den Hoorn op laatste zondag voor Kerst een ge meenschappelijke viering van Katho lieken en Hervormden samen. Medewerking verleent ook nu het Texels Christelijk Mannenkoor. Voor gangers zijn de dominee van Den Hoorn en de pastoor van het eiland De dienst vindt plaats in het Hoorn der kerkje en begint niet om 19.00 uur, zoals in het parochieblad staat maar om 19.30 uur. ledereen is var harte welkom. Aan de medische faculteit voor dierge neeskunde te Utrecht slaagde Maarten Boon uit De Cocksdorp voor het rijksdi ploma hoefsmid. Het Georgische jongenskoor „Mart ve" dat zaterdagavond optreedt in de Nederlands hervormde kerk in Den Burg, zal zaterdag ook in de open lucht enkele lieden ten gehore brengen. Dat gebeurt tijdens een plechtig bezoek aan de Georgische begraafplaats, tussen drie en vier uur 's middags. Voor gastadressen hoeft niet meer te worden gezorgd; vooral dankzij medewerking van RSG-scholieren was dat in drie da gen rond. Het 44 jongens (van 11 tot 17 jaar) tellende koor en hun acht begeleiders arriveren zaterdagochtend om elf uur op Texel. Na een ontvangst in d'Ou we ULO en kennismaking met de gastgezinnen wordt een program maatje afgewerkt, waarbij het bezoek aan de begraafplaats centraal staat. Dat bezoek zal een enigszins ceremo nieel karakter dragen. Het gezelschap kan niet lang op het eiland blijven. Zondagochend brengen de jongens nog enkele ontspannende uurtjes door, waarna ze Texel met de boot van 13.05 uur verlaten. Ze reizen t door naar Oss, waar de opnamen van de t.v.-show „Telebingo" plaats vinden. Het koor is 18 december op de beeldbuis te zien. Vervolgens g> „Martve" op toernee door Nederlan in korte tijd zullen verscheidene ken concerten worden gegeven. Het optreden van zaterdagavond is eveneens in kerstsfeer. Waarschijnlij zal ook het prachtige Texel-lied was mee afgelopen jaar het Georgische gezelschap „Rustavi" furore maakt! op het repertoire staan. Het koor wordt muzikaal begeleid met behulp van enkele Georgische tokkelinstru- menten. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij de VW, Frans Zegel herenmodes en h SOW-kantoor in d'Ouwe ULO. Ook kunnen belangstellenden een kaartje kopen aan de ingang van de kerk i terdagavond. De kerkzaal is vanaf half acht geopend. In de pauze va" het concert zal koffie verkrijgbaar zijn.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2